Landbouwfeerichten. Gemengde berichten. Christelijke Kweekschool te Middelburg. Landbouwtentoonstelling. De vergadering werd, wegens ongesteldheid van den voorzitter, geleid door den heer W. Kakebeeke. Sas van Gent" r. h. J. Verschaffel k H. Meche- lynck te Sas van Gent, aanbesteed het ver- bouwen van een woonhuis aan de Marktaldaar. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. L. Bogaard te Ter Neuzen voor 3865,00, wed. Pauwels te Sas van Gent voor 3550,00, P. van de V00rde te Sas van Gent voor /3432,00, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 3313,00, VernaeveVermeulen te Sas van Gent voor 3312,00, H. Everaert te Sas van Gent voor 3309,00, A. kisser te Sas van Gent voor 3185,00, G. Wulfert te Sas van Gent voor /3132,00, J. de Meijer te Selzaete voor f3120,00, H. van Hecke te Selzaete voor f 3071,00 en J. Vermeulen te Sluiskil voor 3059,00. Het werk is gegund aan den laagtsten in- schrij ver. St. Jansteen, 31 Jan. Heden nacht zijn ten nadeele van S. van Duys, te Kapellebrug, een otal zakken rogge van den dorschvloer uit zijue schuur ontvreeind. Dieven onbekend. St. Jausteen, 1 Febr. Gisterenavond om- streeks 10ure ontstond een geweldigen brand die op korten tyd den timmerwinkel, kolenmagazjjn en houtloods, toebehoorende aan J. Biijenbergh alhier, welke gebouwen zich aan- een bevonden met haren ruimen voorraad zonder iets te kunnen redden, in asch legde. Door het moedige optreden van eenige spoedig toegesnelde buren, bleef huis en verfstal van den eigeuaar gespaard. De brandweermannen, zoo vlug mogelijk met de spuit ter plaatse van het onheil, maakten door vereende krachten, huis en schuur vrij van den aaugreuzenden eigenaar P. Ingels. Een schuurtje waarin eenige kippen en land- bouwgerief van Ingels werden, op het hoornvee na, mede een prooi der vlammen. Men scbrijft ons uit Middelburg: Hedenmiddag werd alhier in gebruik ge- nomen het nieuwe gebouw van de op 1 Mei 1910 geopende christelijke kweekschool, welke tot nu toe in een buiten gebruik zijude ge- meenteschool was ondergebracht. Deze ingebruikneming geschiedde in een bijeenkomst in het nieuwe gebouw aan de Heerengracbt, waarop o. a. Burg, en Weth. en de districtsscboolopziener waren genoodigd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Mr. P. Dieleman, bield eene rede, waarin hij o. a. mededeelde, dat van een feestelijke opening geen sprake kon zijn, daar de vereeniging en de school kort geleden hun eere-voorzitter en twee leerlingen door den dood verloren. Spreker verdedigde verder zeer het partieulier initiatief, dat ook hier weer zooveel tot stand bracht. Volgens den heer Dieleman staat de bijzondere school daar als een waarborg van behoud van krachtiger maatschappelijk leven, voor behoud van het natuurljjkonderscheid van rang en stand van de waarachtige vrijheid. Spreker acht het noodzakelijk, dat de voor- standers van bijzonder onderwijs, die pas uit de verdrukking komen en thans adem mogeu scheppen, alles doen wat zij kunnen en ook financieel vermogen hun onderwijs in werkelijk- heid en uiterlijkheid zoo goed mogelijk te doen zijn. Het opvoeden van kinderen is volgens spreker iets van psyschischen aard, hetwelk zich richt tot het gemoed, het verstand en den wil van het kind, maar daartoe moeten deze 3 factoren ook bij den onderwijzer voldoende ontwikkeld zijn, zoodat ook bij de opleiding tot dat ambt op deze 3 gelet dient te worden. Spreker wees er op, dat aan deze school niet alleen de leerling voor een examen wordt klaar gemaakt, maar dat getracht wordt hem die algemeene kennis mede te geven, welke hem in de gelegenheid stelt om een gezegende invloed voor het volksleven van zich te kunnen laten uitgaan. Aan het slot van zijn rede bracht de heer Dieleman dank aan alien, die aan de totstandkoming van het werkelijk zeer practische ingerichte gebouw medewerkten en inzonderheid aan Burg, en Weth. voor de tegemoetkoming inzake de huur van het tijdelijk schoolgebou w. Zaterdag namiddag vergaderde in het „Grand Hotel" te Middelburg de Hoofdcommissie voor de in September 1911 te Middelburg te houden Algemeene Landbouwtentoonstelling. De Middelb. Ct. meldt o. m. daarvan Door dezen werd na de opening en ver- welkoming medegedeeld dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het hem aangeboden beschermheerschap met groote ingenomenheid had aanvaard dat de heeren Mr. H. J. Dijk- meester, Commissaris der Koningin in Zeeland en Jhr. M. van den Brandeler, burgemeester van Middelburg, uitgenoodigd waren het eere- voorzitterschap te bekleeden van het eere- comite, bestaande uit de vertegenwoordigers van de provincie ter Eerste en ter Tweede Kamer, en uit heeren Gedeputeerde Staten en dat alle genoemde personen zich bereid hadden verklaard aan de uitnoodiging van het Hoofd- bestuur te voldoen. Besloten werd aan Z. K. H. Prins Hendrik een telegram te zenden van den volgenden inhoud ,,De hoofdcommissie voor de tentoonstelling in 1911 te houden te Middelburg, voor de eerste rnaal vergaderd, neemt de vrijheid (Jwe Koninklijke Hoogheid haren oprechten dank te betuigen voor de welwillendheid om het beschermheerschap der tentoonstelling te aanvaarden." Aan de hand van de voorloopig ingezonden ontwerpen werd nu een begrooting opgemaakt van ontvangsten en uitgaven, naar aanleiding waarvan door de besturen der verschillende rubrieken programma's zullen worden ontworpen die in een groot programma saamgevat voor den lsten April in 't licht zullen worden ge- geven. Verder werd als beginsel vastgesteld dat de leden der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij voor zich en eene dame doorloopend vrijen toegang zullen hebben op de vergadering, maar dat die slechts verleend wordt bij vertoon van het bewijs van lidmaat.schapdat de entrees voor niet-leden zullen afwisselen van 25 cent tot f 1, naar gelang hetgeen op een der dagen te zien is en dat voor de plaatsen op de tribune voor den ring, waarin paarden en rundvee zullen opgesteld worden een afzonderlijke be- taling zal worden gevorderd. Het terrein voor de tentoonstelling gehuurd, ligt in de onmiddellijke nabijbeid van den Singel en heeft een grootte van pi. m. 24 gemeten. De afdeelingen, waarin de tentoonstelling gesplitst is, zijn paarden, rundvee, varkens en schapen, geiten, pluimvee en konijnen, akker- bouw, zuivelbereiding, wetenschappelijke iu- zendingen en ooft- en tuinbouw. Er heerseht sedert het najaar in Noord- en Zuid-Beveland een besmettelijke borstziekte ouder de paarden, waaraan reeds eenige dieren zijn gestorven, zoo in de gemeente Wolfertsdijk reeds 12. Ter voorkoming van het gevaar voor het overbrengen der besmetting heeft de regelings- commissie voor de paardenkeuringen in Zeeland uitstel gevraagd van de aanstaande keuringen te Middelburg, Goes, Kruiningen en Gortgene. De heeren baron Oollot d'Escury, voor zitter van den Alg. Ned. Zuivelbond, Kroesen, secretaris vau de Kon. Ned. Landbouwvereeni- ging. en Knottenbelt, penningmeester van het Ned. Comite voor de Int. Tentoonstelling te Roubaix, hebben een reis naar die plaats achter den rug, ondernomen om het onderdeel dier tentoonstelling op landbouwgebied, het z. g. z/Vlaamsche dorp" in oogenschouw te nerneu. Naar de N. Ct. verneemt, is de Kon. Ned. Landbouwvereeniging in beginsel bereid, haar steun te verleenen voor de inrichting aldaar van een Hollandschen stal met toebehooren. Te Abeele (gemeente Souburg) wordt sinds Vrijdagavond vermist de 28jarige J. v. V., die na te Middelburg bij zijn baas zijn loon en dat van een collega af te hebben gehaald, zich te buiten ging aan misbruik van sterken drank. Hij werd het laatst te Middelburg gezieu's nachts om half twee. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Twee jongens en een meisje van omstreeks 4, 6 en 10 jaar, werden Zondag doodmoede te Monster aangetroffen ze waren van Scheve- ningen langs het strand geloopen. De ouders die hun kinderen om 3 uur thuis verwachtten, waren doodelijk ongerust en hadden naar alle zijden getelefoneerd, totdat uit Monster bericht kwam dat ze gevonden waren. Door politie werden ze naar huis gebracht. Een loopjongen in dienst van den heer 5. te Leiden raakte, toen hij met een brandende kaars in den kelder was, in brand. Van schrik liep de jongen de straat op. Met een deken werden de vJammen gedoofd en de jongen, die ernstige braudwonden had in het ziekenhuis opgenomen. De K. uit Drumpt, kwam Zaterdag gelden innen bij R. Pluym te Zoelen. Deze betaalde hem met een bankbiljet van f 25, waarvan teruggegeven moest worden. Het bankbiljet wordt op een plank gelegd, is onder het bereik van eeu geit, die het voor hooi aanziet en verorbert. Goede raad is duur. De geit wordt voor 8 door De K. gekocht geslacht, maar in haar maag weinig gevonden van de overblijfselen van het geldswaardig papier. De maag met inhoud is aan de Nederlandsche Bank opgezonden. De K. hoopt, dat deze hem weder in het bezit der f 25 zal stellen. Zondagavond kwam plotseling de pracbtige wintersterrenhemel te zien. De thermometer daalde spoedig onder het vriespunt. Het was in eens winter geworden. Gisteren bleef de lucht prachtig blauw en hadden wij een winterdag, zooals dezen winter nog niet is voorgekomen. Over Zweden ligt een gebied van hooge luchtdrukking boven 780 m.M., terwijl boven de Spaansche Zee een baro- metrische depressie ligt, zoodat de winden aan den zuidoost tot zuid en zuid-westkant van bet centrum van hoogen druk oostelijk zijn. Zou die nu een gebied van hoogen druk zijn, hetwelk ons een vorstperiode bezorgt, waardoor wij in de gelegenheid zijn onze schaatsen (geen rolletjes) te kunnen gebruiken De lief hebbers(sters) van schaatsenrijden kunnen wij ditmaai een gunstig antwoord geven. Het thans regeerende gebied van hoogen druk zal eenigen tijd bij ons het weer beheer- schen en de vorst zal toenemen, zoodat er mooi ljs zal komen. (Tel.) Voorzichtig meegedeeld. ffDe thermometer is gedaald, pa." Veel ,/Twee meter ongeveer hij is gebroken". In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de kas der cantine van de kazerne te Hoorn een bed rag van 150 a 160 outvreemd. >Ja de ontdekkiug Zondagmorgen zijn on- middelljjk uitgebreide politie-maatregelen ge- nomen. Ook werd een onderzoek ingesteld met twee politiehondeii, met het gevolg, dat door deze dieren twee korporaals werden aan- gewezen die in voorloopig arrest werden gesteld. Door den zwaren mist is de passagiersboot „Holland" van den veerdienst Eukbuizen Stavoren, Zaterdagavond op een der leidammen van het Krabbersgat geloopen. Door de aauhoudende noodsignalen gewaar- schuwd trok een der in de haven liggende veerponten er op uit, waarmede het gelukce 't gestrande vaartuig vlot te brelTgen, waarna de passagiers te ruim elf uur des avonds het station bereikten. Daar de laatste trein reeds twee uur te voren was vertrokken, misten de reizigers der boot de aansluiting, doch de spoorwegmaatschappij voorzag daarin, door een extratrein tot Nuder door te laten loopen. De Amsterdammer Van den Burg, die on- langs proeven nam met een door hem gecon- strueerde vliegmachine, heeft thans een nieuwe machine gemaakt, bij welke vele bezwaren den. eenvlakkers eigen, opgeheven zijn. De eerste proefneming geschiedde Zaterdag te Ede en gelukte uitstekend. Het toestel ging zeer snel van den grond, en op een hoogte van ongeveer 5 meters werd een vlucht gemaakt. De oog- getuigen roemen de stabiliteit van bet apparaat. Merkwaardig is het, dat de heer Van den Burg, die voor het eerst zijn machine probeerde, direct het toestel meester was. De eenvlakker „Van den Burg" is de eerste vliegmachine, naar Hollaudscb systeem en door een Hollander gebouwd, en is geen imitatie van een bestaand type. Te Arnhem was in het laatst der vorige week een vijftienjarige jongen, D. V. N., zoek. Het blijkt nu, dat hij, kwintanties ge'ind heb- bende voor zijn patroon, bemerkte dat er een gulden aan ontbrak, niet dorst terugkomea en de wijk nam naar het Klarenbeekscbe boseh, waar hij twee nachten in een hooischelf door- bracht. Daar ruaakte hij kennis met twee an- dere jongens, en het drietal kocht van het geld, dat de eerste bij zich had, voedingsmiddelea. Zaterdagavond zijn twee van de drie aangebouden. Van het geld was maar een paar gulden zoek. Sedert Vrijdagavond wordt te Dedemsvaart vermist het 14jarige dochtertje van den loge- menthouder Rijkers. Dien avond en den daarop volgenden nacht werd alles afgedrega en afge- zocht, tot men vernam, dat het kind geheel alleen vertrokken was naar Amsterdam, vermoedelijk naar een familielid. De vader, die haar onmid- dellijk nareisde, vond haar daar echter niet, en thans is het kind spoorloos verdwenen. Het laatst werd het meisje gezien aan de aanlegplaats van booten naar Zaandam. De nakomelingen van den, in Amsterdam meer dan honderd jaar geleden gestorven veld- maarschalk Paul Wirtz, die den staat der Nederlanden willen aanspreken voor diens op 900 millioen ink. geschatte nalatenschap, hebben te Keulen, weer een vergadering gehouden. Er werd medegedeeld, dat nu 400 W irtzen in Duitsehland en elders lid zijn geworden van de vereeniging tot behartiging van de belangen der erfgenamen. De nog ontbrekende stukken zullen in net rijks- en "hofarchief te Weenen opgeschommelt en door eeu commissie vau rechtsgeleerden onderzocht worden. Advokaten uit Dusseldorp, Luxemburg, Brus- sel en Parys zijn in de vergadering te Keulen tegenwoordig geweest. De Spaansche schatgraver is weer bezig- Hij tracht onnoozelen er weer te doen invliegem Verschillende ingezetenen van Amsterdam heeft hij weer brieven gezonden met de bekende aan- lokkelijke voorstellen 300,000 frs. die te ver- dienen zijn, en de geheimzinnige koffer aan eeu Fransch station. Na vele waarschuwingen, zal wel uiemand hierop ingaan. Op 1 Februari liep de termijn af, vast gesteld door het//Obermarschallamt te Weenen voor de vaststelling, dat er rechtsvermoeden bestaat dat Johann Orth, vroeger aartshertog van Oostenrijk, overleden is. Sedert afkondiging van het bovengenoemd edikt, heeft zich niets voorgedaan, dat twijfel zou kunnen doen rijzen, of Johann Orth wer kelijk overleden is. Het ingestelde onderzoek heeft het reeds lang bestaande vermoeden, dat de gewezen aartshertog bij het omzeilen van Kaap Hoorn met de *Santa Marghuerita waarop hij het gezag voerde, in een storm met zijn schip in de golven is verdwenen, bijna tot zekerheid gemaakt. De nalatenschap bedraagt ongeveer drie mil lioen kronen. Je moet maar boffen. Een zeldzame pech had een Duitsche metselaar, die met vakge- uooten te Gross-Umstadt bij Heidelberg arbeidde. De mannen hadden samen een lot gekocht in de Hessische Staatsloterij. Eenige dagen voor de trekking echter berouwde het een van de deelnemers zijn goede geld voor een dergelyke speculatie gegeven te hebben en bood hy zyn tiende lot weer ten verkoop aan. Niemand wilde toebijten, tot eindelyk een andere metselaar het aandeel voor een paar varkenskarbonaden overnara. Eenige uren later kwam evenwel reeds een bode van den loterp- collecteur, die mededeelde, dat de groote PrVI® van 200,000 mk. en de premie van 300,000 mk., te zamen 50 t.OOO mk. dus, op bet nummer der metselaars gevallen was. Iedere deelhebber zou 50,000 mk. krijgen. Men kan zich de wanhoop van den armen kerel denken, die de 30,000 gld. voor een paar varkenskarbonaden had ingerund. Het was hem nog maar een zwakke troost, toen de gelukkige winnaar verklaarde 2000 mk. te willen afstaan. In den nacht van Zondag op Maandag, om 2.40 u., had te Karlstad een vrij sterke aardbeving plaats, die dwars over het stadsplein een smalle aardspleet achterliet. Ook te Smedje- backen in Dalarne werd op denzelfden tijd een aardbeving waargenomen. Van 7 werkzoekende Russen zijn er op den weg tusschen Falkefjord en Petschenga, iff Zweden, 2 doodgevroren. Een kwam met veel moeite te Petschenga aan en 4 zijn, geheel uit- geput te Falkefjord teruggekeerd. Voor het Hof van Gezworenen te St. Pe tersburg is het proces begonnen wegens den moord op een jongen garde-otficier, graaf Boe- toerline, waarvan wij destijds de bijzondei heden reeds hebben meegedeeld. Als beklaagden staan terecht O'Brien de Lassies, afstammelmg van een voorname Fransche familie, zwager van het slachtoffer en dokter Pachenko. De aanklacht beweert, dat zij den jongen graaf vennoord zoudeu bebben, om een erfenis van 5 millioen machtig te worden, die als Boetoerline stieit zonder vrouw of kinderen na te laten, aan mevr. O'Brien de Lassies te beurt zou vallen. Dokter Pachenko moet door O'Brien de Lassies omge- kocht, den jongen graaf gedood hebben door hem met cholera-bacillen in te enten. De ver- denking van medeplichtigheid, die op mevr. De Lassies gerust heeft, schjjnt ongegrond te zijn geweest, want zy staat met terecht. Er zijn 64 getuigeu gedagvaard. Op een vergadering van de American Gorestry Association zijn onlangs treffende staaltjes meegedeeld van de roekeloosheid en spilzucht. waarmee de Amenkaan zynbosschen laat decimeeren door vuur en bijl. En^®' 1910 is voor een waarde van 420,000,000 a 480,000,000 millioen gulden aan bout door brand verloren gegaan, waarbij 4,000,000 acres werden kaal gebrand. En gemiddeld verhezen de Vereenigde Staten door brand 50 menschen- levens en 12,000,000 gulden per jaar. Maar ook de houthakker woedt, zonder op- houden in den boschrijkdom. Van de 850,000,000 acres bosch die er vroeger in de U me waren, staau er nog 550,000,000 overeind, en daarvan is slechts ongeveer Bonds-eigendom. En er wordt jaarlijks ongeveer 3 rnaal zooveel weggehakt als bijgeplant. Gelukkig is de regeering doordrongen van den ernst vau het hout-vraagstuk, en zal men er op den duur wel toe komen, de hout-ex- ploitatie in de Unie op een rationeele basis te stellen en daarbij meer dan tot dusver rekemng te houden met de toekomst. Maar er is al veel onherstelbaar kwaad gedaan. In de Weensche bladen lezeD we van een poging tot zelfmoord vau een veertienjarigen knaap. De jongen ging op de hoogere bur- gerschool te Weenen en kwam dezer dagen 's morgens om tien uur het bureau van den gemeentelijken geneeskundigen dienst l>inne°- loopen. Hij zeide arsemcum, dat hij thuis in een kast gevonden had, ingesl.kt te hebben met het doel zich van het leven te berooven. ln- derdaad werden bij den knaap vei git lgingsver schjjnselen vastgesteld. Men gaf hem een braakmiddel in en bracht hem naar het hospitaal der barmhartige breeders. De J0"Ren' wlelis leven gered scbijnt te zijn, weigerde de beweeg- reden voor zpn daad op te geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2