A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Donderdag 2 Februari 1911. 51e Jaargan^. Buitenland. ABONNEMENT: Telefoon No. 2 5. Inzendmg van advertentien v6or 3 aren op den dag der uitgave. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regeUmeer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. verachijnt lluenaditg- en VrlJdaKaennd, nltgrzonderd op t>eitdM|eu. hij tie Vlrmn J. AS BK MAil'BE te Vtsr Keaaen. Jong-Turkije heelt weer met groote moeilijk- heden te kainpen. Een ernstige tarievenstrijd met Boelgarije en een opstand van beteekenis in Jemen (Zuid-Arabie) verstoren de rust der Turksche bewindvoerders. Daar de, onderhande- lingen over het handelsverdrag nog steeds niet definitief zijn verbroken, blijft de opstand der Arabieren voor 't oogenblik alle aandacht op zich vestigen. Het 11} Jt geen twijfel of de Jong-Turken zullen dien opstand neerslaan, en schromen niet bloediger te werk te gaan dan bp de onder- werping der Albaneezen. Er komen al berichten van zware gevechten langs den Hedsjaz-spoorweg en rondom de be- legerde steden Ibhaa, Sanaa en Haura. De //Times" ontving een telegram van 29 dezer, waarin als resuitaat van die gevechten werd opgegeven Voortdurende nederlaag van de Arabieren, die 300 man verloren aan dooden, gewonden en gevangenen. De Turksche troepen hadden 18 dooden en 35 gewonden. Een telegram van 30 dezer maakt melding van een waren veldslag bp Hodeida. De Arabieren grepen de Turksche troepen met grooten moed aan. De aanvallers werden echter met een veriies van 600 man terugge- slagen. De troepen verloren 156 dooden en gewonden. 't Schijnt er dus hard te spannen. Het Turksche blad //Ikdam" verneemt, dat er een tweede expeditie-korps naar Jemen zal gaan. Totaal zou Turkije dan een leger van 100,000 man in Jemen bijeen brengen om het voorgoed met den opstand uit te maken. Voor de expeditie worden ook reservisten opgeroepen. Natuurlijk zien de rpke Moslim zich van den dienst vrij te koopen, maar het Jong-1 grben-comite duet ftt,#ij«..bp§$i om er de stemming bij de reservisten in te houden. Te Oeskjoeb o. a. werd een commissie onder leiding van den wali fgouverneur) benoemd, die in geval van nood zorgen zal voor de gezinnen der reservisten. Ambtenaren stonden een maand salaris al tot steun van de achtergeblevenen. Er is de regeering veel aan gelegen om het dreigende gevaar in Jemen voorgoed te stuiten. Het verzet der Bedoeienen maakt de Albaneezen weer onrustig. En dan worden zooveel troepen uit Macedonia naar Jemen gezonden, dat er gevaar bestaat voor eene opleving van Balkan-onlusten. Steeds liggen Boelgaren, Grieken, Albaneezen op de loer, om den Turken afbreuk te doen. Boelgarije gaat al met den sabel rinkelen. In een geheime Kamerzitting werd van officieele zijde medegedeeld dat Boelgarije in geval van oorlog aanstonds 496,000 man in 't veld kan brengen. De Kamer stond vier millioen toe voor de completeering der uitrustingen. ^De regeering heeft plan de legeruitgaven met 25 millioen, volgens sommigen zelfs met 50 millioen te verhoogen. Aan een feestmaal, te Londen aangericbt door den Britschen internationalen bond van jour- nalisten, drong Samuel, de postmeester-generaal, er op aan, dat de journalisten de goede verstand- houding tusschen Engeland en Duitschland zouden bevorderen. Er zijn weinig kwesties, zei dit Engelsche Kabinetslid, die der tegen- woordige regeering nader aan het hart liggen dan de voortdurende en duidelijke verbetering van de1 lEngelsch-Duitsehe betrekkingen. In Mexiko is het voortdurend onrustig. De gevechten tusschen de geregelde troepen en de insurgencen zijn meestal gunstig voor de laatsten. Zij hebben nu weer bp Galanea gewonnen. De regeering heeft 400 man naar Chihuahua ge zonden, maar het is bijna zeker, dat het dorp Casas GrandeS in handen der rebellen zal vallen, waardoor de weg naar Ciudajuares open staat. Groote scharen Mexikaansche vluchtelingen trekken met paarden en vee de Texaansche grens over. De Amerikaansche regeering zendt troepen daarheen om de neutraliteit te verzekeren. De vluchtelingen worden als landverhuizers be- schouwd en behoeven geen invoerende rechten te betalen. Voortdurend worden wapenen en munitie over de grens gesmokkeld ten behoeve van de opstandelingen. TER NEUZEN, 1 Februari 1911. Bij Kon. Besluit zijn bevorderd tot ingenieur van den Rijks waterstaat der le klasse de beer A. R. van Loon, thans ingenieur 2e klasse alhier, en de heer J. W. Birnie, ingenieur der 3e klasse te Almelo, tot ingenieur der 2e klasse. In verband met een diefstal in de gemeente Zaamslag en in den Zeveuaarpolder kwam de gemeentepolitiea van Ter Neuzen op het spoor van een vrij belangrijken diefstal van gietijzer gepleegd op de Ioskade van het spoorwegstation. De dieven hadden gebruik gemaakt van een boot waarin zij het gietpzer hadden geladen en waren daarmede des nachts naar Axel gevaren alwaar zij het verkochten en verder naar Belgie is vervoerd. Toen zij voor de politie waren geconfronteerd en zij begrepen dat gevangenisstraf voor hen te wachten stond, hebben zij de wijk naar Belgie genomen. Den lsten Februari 1911 had te Ter Neuzen de stemming der stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente plaats of de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten de eerstvolgende 10 jaar zal ge- schieden door den kerkeraad of door een kies- college. Opgekomen waren 105 stemgerechtigde leden, waarvan 85 stemmen voor den kerkeraad, 17 voor een kieseollege en 3 van onwaarde zoodat de eerstvolgende 10 jaren de beuoeming en de beroeping zal plaats hebben door den kerkeraad. Den 20 Maart 1867 waren opgekomen 113 stemgerechtigde leden, waarvan 93 stemmen vpor den kerkeraad stemden. Den 9 Mei 1871 waren opgekomen 61 stem gerechtigde leden, waarvan 54 stemmen zich voor den kerkeraad verklaarden. Den 19 April 1881 waren opgekomen 64 stemgerechtigde leden, waarvan 43 stemmen zich voor den kerkeraad verklaarden. Den 6 Mei 1891 waren opgekomen 76 stem gerechtigde leden, waarvan 61 stemmen zich verklaarden voor den kerkeraad. Den 6 Februari 1901 waren opgekomen 17 stemgerechtigde leden, waarvan 16 stemmen voor den kerkeraad waren. Gisteren werd de Nieuwjaars-commissie in de gelegenheid gesteid eene bedeeling voor de armen te houden van krentenbrood, doordien zij in de laatste dagen van een ingezetene een buitengewone gift had ontvangen. De armen die dit krentenbrood ontvingen waren ten zeerste voldaan. - Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, hebben eenige stadgenooten zich gevoriud tot eene commissie om te trachten eenigen steun te verleenen aan de weduwe van 1. Dane, wier echtgenoot plotseling overleed waardoor zij thans met hare kinderen in kommervolle om- standigheden verkeert. Daar onze stadgenooten steeds gaarne een behulpzame hand bieden houden wij deze commissie bij voorbaat in hunnen steun aanbevolen. De afdeeling Ter Neuzen van het Nut van het algemeen hield Maandagavond hare eerste lezing. De zaal was goed bezet met leden en ge'introduceerden die vol aandacht de voor- dracht over „Celebes en de Molukken", ge- houden door den voorzitter, den heer Kerk- hoven, volgden. De heer Kerkhoven vertoonde onder zpn leer- zame reisbeschrijving eenige interessante kiekjes van deze mooie bezittingen, alsook vertelde hij een en ander over de planten- en dierenwereld en over het leven der inlanders. De lezing was mooi en viel zeer in den smaak der aanwezigen. De prijsverlaging der Philips' mefaaldraad- lampen, die vanaf heden is ingegaan, zal de electrische Industrieele Maatschappij alhier, weder een stap nader tot haar einddoel„geen huis zonder eiectrisch licht" brengen. Immers waar de vroeger o zoo broze en dure metaaldraadlampen bij een klein stootje den brui er van gaven, daar is de moderne electro- techniek, met de grootsche Philips' metaal- gioeilampenfabriek aan het hoofd, met reuzen- schreden vooruitgegaan en zijn de lampen, hoewel telkens goedkooper in prijs, veel solider van constructie geworden waarbij nog komt dat het stroomverbruik zooveel mogelijk is gereduceerd, dus alles ten voordeele der ver- bruikers. Hedenmorgen vond een der bewoners van de buurt Java in de kippenren slapende een knaapje van orastreeks 7 jaar. Het jongetje dat verkleumd was door de I kou vertelde te behooren tot het gezin uit een woonwagen welke reeds vertrokken was en waardoor hij alleen achterbleef. Bij verschil- lende menschen had hij om onderdak gevraagd doch niemand kon hem inschikken, waarna hij ten einde raad, in de kippenren kroop van J. de Doelder, die hem des morgens vor.d. Men bracht hem naar het politiebureau doch daar dit gesloten was kwam hij in de smidse van den heer J. J. Verlinde waar de knaap zijn verkleumde ledematen warmde. Hier werd hem benevens eenig ondergoed tevens een kop koffie met boterhammen gegeven terwijl de heer K. Wieland hem een pak kleeren en een paar schoenen gaf, waarna het zwervertje om half elf door de zorgen der gemeente-politie naar zijn ouders, die met den woonwagen aan het huisje Driekwart stonden, werd gebracht. Het bestuur van den Kruispolder heeft aanbesteed het vervangen van 300 M. lengte krammat door Lessinesche steenglooiing. Minste inschrijver was de heer J. de Bree Fz. alhier, voor de som van f 5435, aan wien het werk werd opgedragen. i Aan het gebouw van hetPrp^ipciaalB^stuur te Middelburg werd heden aanbesteed het af- breken en vernieuwen van een gedeelte be- schoeiingsmuur in de haven te Breskens. Raming f 8450. Inschrijvers waren de heeren J. de Jonge te Middelburg voor f 8436, M. van den Hoek te Ter Neuzen voor f 8160, H. H. Romiju te Middelburg voor f 7900, J. A. Dekkers te Middelburg voor f 7950, J. van Hasselt te Cadzand voor f 7850, A. Risseeuw Az. te Groede voor f 7823, F. Rozemond te Middelburg voor 7800, W. Woittiez te Breskens voor f 7800, A. van der Straaten Sr. te Hansweert voor /7750, A. du Burg te Breskens voor J 7688, P. Dekker te Veere voor 7680, C. J. de Smidt te Breskens voor 7650 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 7120. Dinsdag werd te Dordrecht in het lokaal wVan Dongen" aangevangen de jaarvergadering der schippersvereeniging //Schuttevaer". Ruim 30 afdeelingen zonden afgevaardigden terwijl ook vele leden aanwezig waren. Behaudeld werd het prae-advies der com missie in de vergadering te Hoogeveen benoemd b^treffende het invoeren van toezicht op de binnenvaart. Dit werd met een enkele wijziging goedgekeurd. Vervolgens hield de heer Client van de Centrale Risicobank eene voordracht over onder- linge ongevallenverzekering. Te 8 ure werden hoofdbestuur en afgevaar digden door het Dagelijksch bestuur der gemeente op het stadhuis ontvangen, waarna in het hotel //Van Dongen" een gezellig samenziju volgde. Het Belgische telephoonnet te Rudder- voorde is toegelaten tot het Nederlandsch- Belgisch telephoonverkeer. De prijs van een enkelvoudig gesprek bedraagt 1,45, met uit- zondering nochtans in het verkeer van Rudder- voorde met Breskens, IJzendijke, Oostburg, Sas van Gent, Sluis en Vlissingen, waarop het grenstarief ad 0,60 per enkelvoudig gesprek van toepassing zal zijn. Te Breskens is gisterennacht ingebroken in de directiekeet van den Rijks-Waterstaat, staaude op de Haven. Met een beitel of breek- ijzer heeft men het slot geforceerd. Vermist worden een waterpasinstrument, een teekendoos, een stel koperen gewichten en een groot deel uit de verbandkist. Wie het gedaan heeft is onbekend. In een Vrijdag te Vlissingen gehouden vergadering is definitief besloten tot oprichting van een credietbank voor den middenstand. Tot leden zijn benoemd de heeren A. E. Dudok van Heel, J. G. van Niftrik Jr. en I. C. Vethacke en tot plaatsvervangende leden de heeren A. Huson en F. van de Velde. Tot leden van den raad van toezicht werden benoemd de heeren J. Houbaer, E. G. de Jonge en J. M. Stuart. Het aandeelenkapitaal is bijeen. Het bericht dat de weerbaarheidsver- eeniging ,,Domburg" zich heeft aangesloten bij den schietbond ,,Pro Patria" heeft geleid tot de onjuiste gevolgtrekking dat zij zich zou hebben afgewend van den ,,Zeeuwschen Schiet bond," welke het oorlogschieten voorstaat. Zulks is onjuist; men wenscht te Domburg naast het oorlogschieten tevens de oude door „Pro Patna" beoefende schietmethode in praktijk te brengen. Axel, 1 Febr. Gisteravond werd alhier onder voorzitterschap van den heer J. M. Oggel op de bovenzaal van den heer P. Koole de 14e jaarvergadering gehouden van //Steunt Elkander vereenigiug tot geldelijke uitkeering bij ziekte. Herkozen werden de heeren Joh. Smies, onder-voorzitter, A. E. C. Kruijsse, le penning- meester en C. P. Minjon, secretaris, alsmede de commissarissen Adr. van Hoeve Pz., A. Wiemes, J. Verijzer, J. A. van Vessem en L. fl. Burm. Ook werd herkozen de commissie van toezicht, bestaande uit de leden B. Coppieters, A. den Hamer, F. Wiest, C. Iiinn en J. Dieleman Jz. De ontvangsten hebben bedragen j 1391,40, waaronder 1182 contributie van de gewone 'ledefl.'"De,"oitgaven bedroegen 1-292,1$,'waar onder 1258,50 aan ziektegelden. Het goed slot bedraagt 99,30. Er was het vorige jaar overgebleven f 3203,19'^, zoodat thans de ver- eeniging f 3302,491/a rijk is. Het aautal donateurs bedraagt 90 en dat der gewone leden 250. De beslissing het vorige jaar genomen, om de jaarvergadering een maand vroeger te houden heeft gunstig gewerkt, aan- gezien een groot aantal leden aanwezig was. De belangstelling der donateurs was echter zeer gering. Naar aanleiding van een paar voorstellen omtrent geneeskundige behandeliug en het op- nemen van weduwen als lid der vereeniging, zal binnen niet te langen tjjd een algemeene vergadering worden gehouden waarin het bestuur met voorstellen zal komen om deze zaken tot eene beslissing te brengen. De vereeniging blijft voortdurend gunstig werken en er mag met recht tot voorzichtigheid aangemaand worden, waar het geldt verande- ringen te brengen in het reglement, welke ver- strekkende gevolgen zouden kui-nen hebben. Sas van Gent. Maandagavond werd in het cafe van den heer E. Geirriaerdt, door den heer A. G. Stubbe, aanbesteed het gedeeltelijk af- breken en heropbouwen van zijn woonhuis, aan de Oostkade alhier, waarvan de raming bedroeg 3060. Hiervoor schreven in als volgt J. de Meijer, in massa, voor 3420. Timmerwerk Wed. B. J. Pauwels voor 1880, A. Visser voor f 1820, P. van de Voorde voor f 1653. MetselwerkG. Wulffaert voor 1495. Schilder- en glaswerk L. de Pauw voor /335, Aug. Acke voor/265. IJzerwerk J. Slock voor f 173. Lood- en zinkwerk H. Acke voor 146. Behalve J. de Meijer en H. Acke, die te Selzaete wonen, zpn de andere inschrijvers al hier woonachtig. Dinsdag werd in het cafe' van den heer Ivo Pierets, door de Naaml. Venn. Walzenmolen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1