A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PR AUK "WET. ovebwiinihs ha stsijd. No. 5563. 51e Jaargang. bek e ndmakin g. Kamer yan Koophandel en Fabrieken Buitenland. Binnenland. Donderdag 26 Januari 1911. Openbare Vergadering FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^ en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien ADVERTENTIEN: Van I tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimt.e berekend. 70cr 3 aren op den dag der uitgave. BEJBSTB IBXj-A-IP. Alphabetisehe lijst van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. te Ter Neuzen. op Yrijdag den 27 Jan. 1911, 's nam. 8 uur. j, us j -DewVootzitter$ nibbU 3r bM A. C. LENSEN. De Secretaris, H. J. VOOREN. Een Parijsch sensatieblad verspreidt ongunstig nieuws omtrent de zaken in Turkije. Nu in Portugal, ondanks de alarmeierende geruchten der gele pers rust heerscht, moet het bewind der Jong-Turken het ontgelden. Er dreigt namelijk weer een crisis. Een parlementsont- binding zou voor* de deur staan en de Jorig- Turken zouden met het oog op den ongunstigen «En gij, miss", wendde de geestelijke zich tot de bruid, „zijt gij besloten den heer Craven Lenoir tot echtgenoot te nemen Kapitein Lenoir en Craven hingen met hun blikken aan Capitola's oogen. Het was voor hen een oogenblik van onuitsprekelijke vrees. Capitola wierp haar sluier terug en riep met luide en heldere stem //Neen neen neen De uitwerking van dit krachtig, driemaal herhaald neen, laat zich beter denken dan be- schrijven. Craven en de kapitein weken als verpletterd terug en staarden Capitola aan, alsof de ver- meende bruid zich plotseling in een gedrocht veranderd had. „Wie is deze persoon riep de kapitein met een van woede en schaamte trillende stem. //Miss Capitola Black," steldezich onze vriendin met een spottende buiging aan Lenoir voor, //miss Black, waarvan u zeker al gehoord hebt, die de eer had uwe plannen te verijdelen en de arme Clara Day te redden, die gij een beetje te voorbarig als uwe prooi beschouwdet. toestand in Jetnen, Albanie en Macedonia -git- neigd zijn, het plan van Sjefket-pasja, om een militaire dictatuur in te voeren, te steunen. Men verwacht, dat spoedig een Ministerie-Sjef ket- pasja aan het bewind zal komen. Op verschillende punten van de Grieksch- Turscbe grens zijn bloedige botsingen voorge- komen de Grieken werkeu dag en nacht door aan het versterken van de grensforten. De offlcieele berichten over den toestand in Jemen zijn ook allesbehalve geruststellend. De verbinding met Sanaa is nog steeds niet her- steld. Men weet niet precies in welke positie de Turksche troepen zich bevinden. De Mi nister van Oorlog heeft gelast onmiddellijk oude lichtingen uit Monastir, Perlepe, Kuprulii en 12 bataljons uit Kossovo te laten opkomen. Deze troepen zullen zoo spoedig mogelijk naar Hodeida ingescheept worden. Joessoef-pasja krijgt het opperbevel over de troepen uit Roemelie. Turkije heeft voorts een geschil met Boel- garije over bet handelsverdrag. De onder- handelingen daarover zijn afgebroken. De Porte besloot nu voor Boelgarije het differen- fieele tarief van invoerrechten toe te passen, dat onder het oude regime voor produeten uit de Balkanlanden gold. Dit tarief treedt over 5 dagen in werking. De kwestie van de versterkingen aan het Panama-kanaal zal een der eerste vraagstukken zijn, waarmee het Amerikaansche Congres zich zal hebben bezig te houden. Dit congres heett, zooals men weet, thans een demokratische meerderheid en de regeering zal een harden strijd hebben om haar plan van fortenbouw aan het kanaal door te zetten. Taft begint al de groote from te roeren om de goe-gemeente bang te maken met het spook van een mogelijken oorlog. De president betoogde in een rede te New- York, dat het versterken van het kanaal niet alleen een nationaal belang was, maar ook poodig .was op gvond van het Hay-Paiincefote- verdrag met Eugeland. Dit verdrag liet de Vereenigde Staten de vrije hand om na den oorlog met Spanje door te fasten de kanaal- streek te bemachtigen en het kanaal te vol- tooien en te versterken. Het Panama-kanaal moet voor de Vereenigde Staten een verdedigiugsmiddel zijn, beweerde Taft, de neutraliteit van het kanaal komt eerst in de tweede plaats. Taft deed de volgende vrangDacht men soms dat wij, na 1250 millioen gulden <,te hebben uitgegeven, ten bate van onze verdediging, de helft van de militaire waarde van het kanaal prijsgaven door het over te leveren aan een mogendheid, die ons wenscht te vernietigen De aanwezigen hadden in een halven kring om de drie handelende personen plaats genomen. Capitola was verzekerd van haar overwinning deze menschen zouden haar helpen, dit zag ze in hunne oogen. Pastoor Goodwin scheen zeer verontwaardigd. „Indien gij niet de bruid zijt, waarom liet ge dan de heilige bandeling zoo yer komen Hoe durft ge het wagen in eene kerk, voor 't altaar den spot te drijven met deze heeren en met mij Een goedkeurend gemompel overtuigde onze vriendin, dat haar toestand bedenkelijk werd, wanneer ze langer wachtte met de noodige ver- klaring. „Uw Eerwaarde vergist zich," zei ze, „indien, ge meent dat ik opzettelijk dit tooneel heb veroorzaakt. Ik deed het om eene ongeluk- kige jorige dame van de mach't van haren voogd, den kapitein Lenoir, te bevrijden, die niets min der in het schild voerde, dan de hulpelooze weeze tegen haar wil met zijn zoon te doen huwen. Om mijne vriendin in hare vlucht te helpen, nam ik hare rol over en om mij zelf te redden, volgde ik de twee heeren, die mij voor miss Day hielden, tot hier en stel mij bier onder uwe bescherming." //Zij is kranzinnig," riep de kapitein, ,/haar woorden zijn van geen beteekenis en haar zonder- ling karakter is genoeg bekend. Ik zal haar Toch zei Taft, geen minder warm voorstander van vrede en arbitrage te zijn, dan wie ook. Hij zou dat binnenkort opnieuw bewijzen, door aan den Senaat arbitrageverdragen voor te leggen van nog wijder strekking dan de reeds bestaande. Maar de mogelijkheid, dat een oorlog zou uitbreken, viel niet weg te redeneeren. De tijd, dat alle geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak zouden zijn te regelen, was, meende Taft, nog niet gekomen. Het algemeene arbitrage-verdrag, waarover ook Canergie den mond vol had, kan dus voor- loopig nog opgeborgen blijven. De //Daily Tel." publiceert een blijkbaar op offlcieele gegevens gegrond artikel over de Eugelsche vlootpolitiek. De eerste zee-lord, admiraal Wilson, de knapste vloot-specialist in Engelaud, heeft verklaard dat eeu inval in Engeland ook met een legertje van 'n 70,000 man onmogelijk is, en hij wil daarvoor dat men zich met alle kracht toelegt op vlootversterking. De nieuwe politiek berust op bet feit, dat Engeland vier verdedigings- linies heeft. Vooreerst de eskaders van groote oorlogsschepen, dan de vloot van torpedobooten en -jagers ter beveiliging van de vaderlandsche kusten, ten derde het staande leger, en ten vierde het territoriale leger. In het uiterste geval kan ook't staande leger buitenslands gebruikt worden en ook de groote vloot, maar dan zouden nog de torpedo-vloot en de vrijwilligers Engeland zelf kunnen ver- dedigen. De basis voor deze politiek is enkel- en-alleen dat de Eugelsche vloot den voorsprong behoudt, dien zij na heeft. Daarom acht de admiraliteit het noodig, dat de nieuwe marine- begrooting tot 540 millioen gulden wordt op- gevoerd. De pest in Mantsjoerije schijnt van zoo kwaadaardig karakter, dat bijna elk geval doodelijk is. Vandaar dat de Pekingsche re geering, die aanvankelijk den ernst van den tpestand,.ontkcnde, nu, onder den druk van de vreemde diplomaten, uitgebreide maatffegbl6fl heeft gelast. De Cbineezeu hebben echter een atkeer van moderne hygiene, en 'tis geen wonder dat de besmetting zich enorm snel ver- breidde. In de Chineesche wijken van Charbin stierven 150 menschen per dag. Er is geen medisehe controle in deze wijken en de dooden werden eenvoudig op straat geworpen, waar zij door de ambulances werden weggevoerd. Door honden half verslonden lijken van pestlijders werden in de rivier geworpen, de besmetting laugs de Autoer verder verspreidend. Door de vlucht van duizenden Chineezen werd de smet- stot naar alle richtingen overgebracht. Te Hankau kwam 't tot onlusteu. Een pest- lijder, door de Engelsche politie op straat ge- vervolgen Hoe durfdet gij bet u in zaken te mengenj die u niets gerechtelijk wagen, miss aangaan z/Welk een dwaze gedachte, eene pupil aan i't'.gezag van haar voogd te willen onttrekken woegde Mr. Goodwin er bij. «Hoe durft ge u zoo iets te veroorloven Bedacbt ge niet, welke gevolgen zulk een vermetele daad voor u kan hebben Ik vrees, dat ge hiervoor niet onge- straft zult blijven." //Eerwaarde heer," hernam onze vriendin, ,/kiest gij ook partij tegen mij?... doch ik begrijp het, gij vertrouwt dien heer Lenoir ten voile, omdat hij bekend is als een braaf man. Maar ik zeg u hij is een schijnheilige. Doch gij zult wel zoo edel zijn, om thans de partij op te nemen der weerlooze vrouw." ,/En al zouden ook alien tegen u zijn, dan biedt zich hier een arm aan, die u tegen de geheele wereld beschermen zal, miss Capitola riep op dit oogenblik eene stem, die als hemelsche muziek in de ooren van 't jonge meisje klonk. Een jonge, schoone man baaude zich een weg door de omstanders en plaatste zich naast de in de klem zittende miss, die met een luiden kreet van vreugde in zijn armen zonk. Het was Herbert Greyson, die als door den Hemel in de ure van 't gevaar gezonden scheen. //O, gij hier, Herbert!" riep Capitola. „Nu vonden en weggebracht, stierf. De Chineezen beweerden, dat de politie den man gedood had en kwamen in verzet. Matrozen van twee kanon- neerbooten moesten er aan te pas komen en doodden 8 Chineezen. Ook in China zelf neemt de epideraie toe. Langs de Poekoe-spoor, ten zuiden van de Jangtse kwamen tallooze pestgevallen voor. De plaatse- lijke overheden zijn geheel machteloos om de ziekte te bestrijden. Men vreest dat de pest ook tot Sjanghai zal doordringen. Het fort bij Vlissinyen. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft het lid van de Belgische Kamer, Frank, afgevaardigde voor Antwerpen, aan den Belgischen Minister van buitenlandsche zaken medegedeeld een inter pellate te zullen houden over de houding, die de Belgische regeering denkt aan te nemen tegenover het plan der kustverdediging bij Ylissingen. Reuter meldt uit Brussel De Minister van Buitenlandsche Zaken heelt een onderhoud gehad met den Belgischen gezant in den Haag over de versterking van Vlissingen, naar men meent te weteu in verband met de in de Kamer aangekondigde interpellate. TER NEUZEN', 25 Januari 1911. „Prov. blad" no. 12 bevat eeu circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland betreffende de aflevering van militie-plichtigen in 1911. De aflevering van de manschappen, die be- sternd zijn in dit jaar ter inlijving bij de militie te worden opgeroepen, zal plaats hebben als volgtin het tijdvak van 1 15 Maart te Ter Neuzen 9 Maart, te Tholen 11 Maart, te Ylissingeif ■si8< Maatrt en te Middelburg 14 Maart; in het tijdvak van 16 31 Mei te Ter Neuzen 23 Mei, te Tholen 24 Mei te Vlissingen 26 Mei en te Middelburg 27 Mei en in het tijdvak van 16—30 September te Ter Neuzen 19 Sept., te Tholen 21 September, te Middelburg 22 September en te Vlissingen 23 September. In het eere-comite der internationale ten- toonstelling van hotel-industrie. kookkunst en voedingsmiddelen, in Maart te's Hage te houden heeft o.a. zitting de heer K. J. A. G. baron Collot d'Eseury te Uontenisse. Zaterdagnamiddag had er aan de Muide, op de lijn Gent—Ter Neuzen, een zonderling ongeval plaats. De trein van Selzaete was juist op het punt de brug over het kanaal over te rijden, toen plotseling, men weet niet hoe, twee wielen van de locomotief wegsprongen. Deze ontspoorde, de tender werd opgelieht en geheel vernield, terwijl een reizigerswagen omkantelde. Wonder boven wonder er werd geen enkel begin ik aan wonderen te gelooven Maar boe komt ge hier Daarover later, Cap", hernam Herbert. „Ver- klaar mij eerst wat hier gaande is en waarvoor ik u in rouwgeraad in deze kerk vind." „Ik verlang niets liever, doch men liet mij niet uitspreken. Luister dan alien, hoe de zaak zich heeft toegedragen en oordeelt dan. of ik onrecbt had te handelen, zooals ik deed." „Hoort niet naar haar!" riep Craven Lenoir woedend. »Zij is krankzinnig, zij liegthet past hier niet op deze heilige plaats Herbert gebood den jongeren Lenoir met donderende stem te zwijgen. „Ik geloof gaarne," zei hij, „dat gij niet graag deze bijzonderheden hoort, doch daarom juist willen we de miss hooren spreken." De kapitein zag in, dat Capitola in den jongen man een ongemakkelijken beschermer gevonden had en 't spel voor hem en Craven verloren was, wanneer door Capitola hun gedrag jegens miss Clara was aan de kaak gesteld. (Wordt vervolgd). Tm \EI7iE.VS('BE ('IIIRUT. It It bind veraf li IJ nt nHKnilnc, II oensd en l'ri|dH(»tond, ..«Be»«nderd op Fee,td»,eB. bij de >lrmn J. UK Burgemeester en Wethouders der gemeente NEUZEN brer,gen teralgemeene kermis, dt TER at de ingevolge art. 17 van heFKoninklijk besluit van 16 Decemberl902 (Staatsblad no. 222) opgemaakte alphabetisehe lijst, be- vattende de nainen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van 66n of meer ter vordermg aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Ter Neuzen, 23 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretins. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge art. 37, in verband met*artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den ver- koop van aleoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van AMELIA DOROTHEA GUSEL, zonder be- roep, wonende te Ter Neuzen, voor het bovenlokaal van het perceel plaatsetijk gemerkt 5 en gelegen aan den Schuttershofweg, Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 24 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1