A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaadere MACADAM. 50,000 KG. Macadam No. 5561. Zaterdasr 21 Januari 1911. Gemengde berichten. 51e Jaarganp:. r t ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bg alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEETEHTltlNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefooa No. 2 5. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave. EERSTB SID-AJD. Burgemeester en Wethouders van HOEK, zullen op Vrijdag 27 Januari 1911, des namiddags twee ure, ten raadhuize aan- besteden de levering van (grenaille), metende van 5 tot 15 m.KS. De levering heeft plaats voor 10 Februari 1911 vrij op den wal aan de haven van het Mauritsfort, terwijl de betaling geschiedt na de levering. De voorwaarden en het monster liggen op de Secretarie ter inzage. Hoek, 12 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester, J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 20 Januari 1911. Naar men ons meldt zou zekere S., af- komstig uit Clinge, gisteren in Duitschland de doodstraf hebben ondex-gaan waartoe hij ter zake van raanslag was veroordeeld. In Zeeland kwamen in de week van 11 tot en met 17 Januari voor 10 gevallen van besmettelijke ziekte, n.l. 2 gevallen van rood- vonk, een te Tholen en een te Vlissingen, en 8 gevallen van diphtheritis, n.l. 5 te St. Jansteen, 1 te Stoppeldijk en 2 te Zierikzee. Nluiskil. Ten huize van den heer B. Anjoul alhier werd de gewone jaarvergadering gehouden van het ondersteuningsfonds bij sterfte van varkens ,Helpt Elkander". Uit de rekening van den secretaris-penningmeester bleek dat over het afgeloopen jaar de ontvangsten hebben bedragen f 117,01 de uitgaven wegens ont- eigening, inenting, salarissen enz. f 55,75, zoodat er een goed slot was van f 61,26, dat, met de in kas zijnde gelden, gedeeltelijk op het spaarbankboekje werd belegd. Bet aftredend bestuurslid, de heer J. P. Smies, werd herkozen. Besloten werd dat in Juni de varkens weder zullen ingeent worden, terwijl het entreegeld voor nieuwe leden op J 1,boven de gewone contributie werd bepaald. Op voorstel van den voorzitter, den beer R. J. Martens, werd besloten om, indien de vereeniging dit jaar geen te zware verliezen lijdt, de laatste twee maanden van het jaar geen contributie te innen. Bet zal dus van omstandigheden afhangen hoe ten deze moet gehandeld worden. Hoek, 20 Jan. Zaterdagavond hield de maatschappij „Steunt elkander" alhier hare jaarvergadering waarop een 80tal leden aan- wezig waren. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de maatschappij 137 leden telde en 28 donateurs. De ontvangsten beliepen met het batig saldo van 1909 1127,50 en de uitgaven 387,44s, zoodat over 1910 een goed slot aanwezig was van 740,57 s. Een voorstel werd aangenomen om de var kens beneden de 3 maanden bij onteigening niet meer per kilo te vergoeden maar hiervoor f 10 uit te keeren. Er was voor onteigende en voor doode varkens uitbetaald 227,57s. De heeren F. Kaan, Jac. van Alten en Jan de Zeeuw, werden met bijna algemeene stem- men herkozen, respectievelijk als voorzitter, secr.-penningmeester en keurmeester. Groenendijk. Jl. Zaterdag vergaderden ten huize van den heer B. van Jole alhier de leden van het uitkeeringsfonds bg verlies van varkens .Eendracht maakt Macht." Uit de rekening bleek dat de ontvangsten over 1910 hadden bedragen 174,60 en de uitgaven, wegeus gestorven of afgekeurde varken®, inenten en verdere onkosten 149,40, zoodat er een goed slot was van f 25,20, met het saldo van vroegere jaren samen bijua f 400, belegd op de Boerenleenbank te Kloosterzande. Aan het slot der vergadering dankte de secretaris, de heer J. J. Neeteson, den voorzitter, den heer P. van Jole, de verdefe bestuursleden, en de leden in het algemeen, voor alles wat zij ook dit jaar weer in het belang der ver eeniging hebben verricht en meende er met trotsch op te kunnen wijzen, dat deze vereeni ging de roem van Zeeland is, aangezien het wel de eenige is, die alleeu op den steun der leden is aangewezen. Genieten tochalle andere vereenigingen van dien aard, blgkens de ver- slagen steun van donateurs, deze vereeniging, bestaande in eene gemeente van 5000 inwoners heeft er maar een. Bij spoort daarotn de leden aan om, getrouw aan den naam der vereeniging eendrachtig te blijven samenwerken, om den werkman, als deze getroffen wordt door het verlies van zijn varken, een der zwaarste slagen die hem treffen kan, dezen in staat te stellen een ander te koopen. Clinge. De loop der bevolking in deze gemeente over 1910 was als volgt Geboren 77 m., 67 vr., totaal. 144. Gevestigd 79 m., 62 vr., totaal 141. Overleden 38 m., 34 vr., totaal 72. Vertrokken 107 m., 86 vr., totaal 193. Bevolking op 31 Dec. 1909 1851 1834 3685 31 1910 1862 1843 3705 alzoo vermeerderd met 20 personen. Levenloos aangegeven 5 m., 4 vr., totaal 9. Yoltrokken buwelijken 25. Erkenuingen door de moeder 5. Te Appingedam is een treurige gebeur- tenis het onderwerp der gesprekken De dienstbode van den heer G. T., T. F. genaamd, uit Leermens. had Vrijdagavond haar vrijer stillekens binnengelaten en toen men den volgenden morgen het meisje ging roepen, bleek zij levenloos in haar bed te liggen. De jongeling W. B., uit Loppersum was toen ook nog aanwezig, doch deed zoo wonder- lgk als iemand die niet wel was. Z iterdag arriveerde de justitie uit Groningen tot nader onderzoek, terwijl W. B. voorloopig in verzekerde bewaring bleef. Zijn we goed fngelicht, dan moeten de jongelui des nachts door kolendarup in het slaapkamertje bewusteloos zijn geworden met voor het meisje zoo treurige gevolgen. Het lijk is naar Groningen overgebracht. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat het meisje aan verstikking door kolendamp is overleden. Haar vrijer W. B. werd weder op vrije voeten gesteld. Was het medelijden met de ouders van het 27-jarige meisje groot, de vreugde over de terugkomst van den jongeman was algemeen. Hoewel de jongeman nog onder den indruk was, zeker ook tengevolge van den ook door hem ingeadeinden kolendamp en tengevolge van haar met wie hij reeds vijf jaar was geenga- geerd, hij kan gelukkig weer als hulpbode bij de posterijen met opgerichten hoofde zijn werk vervullen. De heer Wijnmalen reed Dinsdagmorgen met zijn chauffeur in een auto. Nabij Veenen- daal-de Klomp kwam van de tegenovergestelde richting de landbouwer Donkelaar met paard en wagen aan. Door de snelle vaart van den auto en de gladheid van den weg konden geen van beiden uitwijken, met het gevolg dat paard en wagen aangereden werden. Het paard moest, volgens den veearts, die door den heer Wijn malen uit Veenendaal werd gehaald, afgemaakt worden. De voerman had geen letsel gekregen. De schade, ongeveer 300, wordt door den heer Wijnmalen vergoed. Een zalferfenis Behalve 3 concurrenten te Leerdam, herbergt Utrecht nog een inwoner, die alien voorgeven van wijlen Dr. Johan Jozeph Schomper het echte recept van de Schomperzalf te hebben geerfd. Fel is daarover in de advertentierubriek der plaatselijke bladen gestreden met het ge volg, dat de rechter-commissaris te Tiel thans een 3tal personen uit Leerdam inzake deze zalferfenis heeft gehoord. Te St. Pieter, bij Maastricht, wordt een cafe geexploiteerd door eene vrouw, wier man O. geheeten, te Brussel eveneens eene herberg heeft. Het echtpaar leefde gescheiden. Bij vrouw O. had zijn intrek genomen zekere Th., in de omgeving van Maastricht geboren, met zijn zoontje. Th. leefde eveneens gescheiden van zijne echtgenoote. Naar verluidt, zouden vrouw O. en Th. van plan zijn geweest in het huwelqksbootje te stappen, nadat het huwelgk der echtelieden O. zou zijn ontbonden. Den laatsten tijd wisselden de echtelieden O. herhaaldelijk brieven met elkaar, en in den loop der vorige week werd O. met den laatsten trein van Brussel arriveerend, door zijne vrouw aan het station afgehaald. In hunne woning moeten dien nacht rare dingen zijn afgespeeld. O. zoude Th. gedwongen hebben eene schuldbekentenis van enkele dui- zenden francs te onderteekenen. Th., die zich daarna ter ruste begat, hoorde weldra een hevig bombardement op zijn slaapkamerdeur en O. zoude, onder het uiten van verwenscningen, en het zwaaien van een scheermes, Th. gedreigd hebben van het leven te berooven. In duizend angsten verkeerde Th. en aan een toeval had hij het te danken, dat hij, schier ongekleed, met zijn zoontje de vlucht kon nemen. De marechaussees onderzochten het geval en arres- teerden O., dien zij in de kazerne in verzekerde bewaring stelden. Een scheermes werd in beslag genomen. O. is thans overgebracht naar het huis van bewaring te Maastricht. Woensdagnamiddag zou een opkooper uit Leiden een door het bestuur van het R.-K. Seminarie te Voorhout afgedankten gasketel bezichtigen, die, doordat men een electrische verlichting heeft aangebracht, niet meer noodig De man zou den ketel inspecteeren om was. er de dikte van te bepalen. Onder deze bewer- king had er een geweldige ontploffing plaats. De ketel bleek nog met gas gevuld, en er is wellicht eeu vonk bijgekomen. Hoe het zij, de ketel vloog uit elkaar, en de man werd zeer ernstig verwond. Bewusteloos werd hij opge- nomen. De geneesheer van het Seminarie, dr. Bots, geloofde echter, dat de verwondingen niet levensgevaarlijk zijn. Andere ongelukken hadden er niet plaats. Alleen werd de werkplaats, waarin de ketel stond, erg beschadigd. De gekwetste is Woensdagnacht overleden. Noord-Brabant wordt thans geexploiteerd door een persoou, geboortig uit Eindhoven, een zekeren J. v. D. Deze persoon doet zich, nu eens hier, dan daar, in verschillende hoedauigheden voor, en tracht op allerlei manieren vrij logies of geld los te maken. De vorige week gaf hij zich te Vucht voor geneeskundige, te St. Michielsgestel als vlieger uit. Hij was als zoodanig gekleed en gaf hoog op van binnen- en buitenlandsche vliegtochten. Te Waalwijk deed hg zich voor als kooper van huizen, en bood een flinke som voor een hotel. De zaak kwam zelfs zoo ver, dat de vereischte overdrachtstukken door den notaris werden gereed gemaakt. De grappenmaker zeide echter, slechts een cheque van f 40,000 te hebben, waarom hij even 100 aan den hotel- houder ter leen vroeg, teneinde den notaris te voldoen. Deze som werd hem te goeder trouw verstrekt. Na een paar dagen verdween de man, zonder teruggave der f 100 en met achterlating van de onbetaalde rekening. Te Drunen gaf hij voor namens een Duitsch kartel, dat over 80 millioen mark beschikte, huizen te moeten koopen, teneinde filialen op te richten. De toeleg van een en ander mis- lukte echter, daar hij door iemand uit Waalwijk herkend werd. Uit Breda meldt men aan de Tel. De justitie alhier heeft een onderzoek inge- steld naar eene vermoedelijke vergiftigingszaak in het gezin van Van Emmen, te Oosteind, ge meente Oosterhout. Drie kinderen en de vader hadden soep ge- geten, de moeder niet. Na het gebruik werden de kinderen ongesteld, alsook de vader. Een der kinderen is spoedig overleden, een tweede verkeert nog in bedenkelijken toestand, terwijl het derde kind en de vader volkomen hersteld zijn. De justitie heeft geen termen gevonden, iemand in voorloopige bewaring te stellen. De vader en de kinderen hadden de uitwerking van het zoogenaamde vergif pas uren later na het door hen genuttigde middagmaal, ondervonden. Woensdag hebben zich in een werkmans- gezin aan de Heerheijmanhuisstraat te Dordrecht verschijnselen van vergiftiging voorgedaan, ver- moedelijk tengevolge van het gebruik van snoepgoed. Een kind is aan de gevolgen daarvan overleden, terwijl twee kinderen ncg ongesteld zijn. Rotterdam, de stad der branden, telt er weer 'n grooten meer. Dinsdagavond te 9 uur brak een zware brand uit in de werkplaatsen van de Maatschappij voor Scheeps- en Werk- tuigbouw Feijenoord, aan den linker Maasoever. De voormalige ketelmakerij, een oud houten gebouw van 150 meters, thans gebruikt als bergplaats van machinerien, gereedschappen, steenkolen, modellen, enz., alsmede de hydrau- lische klinkerij zijn tot den grond afgebrand. De inhoud is totaal verloren. Ongeveer 11 uur was men den brand meester. Een waker ontdekte den brand om 9 uur, toen de ongeveer 1600 man werkvolk de tabriek al een drie uren verlaten had. Hij waarschuwde de 50 man van de nacht- ploeg die daarop met eigen brandslangen aan- vingen te blusschen, terwijl inmiddels de braudweer gealarmeerd werd, die met talrijk materiaal, waaronder 8 stoomspuiten en b gewone spuiten, kwam opzetten. Het was een onzettende vuurzee. Reeds om 10 uur stortte de helft van het gebouw in. De rivier en de stad waren geheel verlicht. Over een gevellengte van ongeveer 250 meters woedde de vuurzee, want de vlammen hadden al spoedig ook de hydraulische klinkerij en de modelkamer van de fabriek aangetasthouten loodsen, waar 't vuur gretig voedsel vond. Met inspanning van alle krachten er werkten eeu enorm aantal brandslangen op het terrein en met totaal 23 spuiten werd water gegeven, heeft men daarop de nieuwe ketel makerij aan den vernielenden vuurgloed trachten te ontrukken en dit mocht inderdaad gelukken dank zjj het krachtig nathouden van het ge bouw. Het administratiegebouw werd door fabrieks- volk en brandweer ontruimd en de brandkasten naar buiten gesleept. De boeken eu de noodige be9cheiden bleven daardoor gespaard. De stoomschepen ,/Tjimanoek" der Java-China- Japan-lijn en de ,/Kembergan", der Koniuklijke Petroleum-Maatschappij, bleven eveneens ge- spaard. De opstallen en de inventaris zijn zonder de schepen verzekerd voor f 1,066,000, bij den makelaar J. Havelaar Zn., op Rotterdamsche beurspolis. De oorzaak van den brand is onbekend. Het bedrijf kon worden voortgezet. Bij het uitbreken van den brand zag men plotseling verdachte personen in bootjes op de rivier. De politie hield hen in 't oog. Een onderhoud met Sigrest, den man die De Hachtwaelit beschadigde. Men schrijft aan het Hbl. In een blauwen werkkiel gestoken, troffen we 'm aan. Blijkbaar volmaakt kalm hoorde ie ons aan, met een onverschilligen grijuslach op zijn ge- bruind ongeschoren gelaat, terwijl slechts zijn TE« SEIIZESSCHE C011MT. IH# bla«l ver.chijn# #EHiiilHt;-, UneimdikK- en Vr daK»v»nd, nitK^ioudrrd op Feeatdavro. MJ de Flrma I*J. Itfc HW'IBK *e m. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1