L A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderen. No. 5560. Donderdag 19 Januari 1911. Gemengde berichten. 51e Jaarganp:. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82l/t en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooo No. 2 5. ADYEKTENIIMi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Hr. Ms. gezant te Parijs telegrafisch verzocht om mededeeling van den juisten tekst der woorden die door den Minister Pichon in de Franscbe Kamer gesproken zouden zijn betreffende onze kustverdediging. De regeering stelt zich op het standpunt dat tusschen dit wetsontwerp en de internationaal geregelde positie van Belgie hoegenaamd geen verband bestaat. TER NEUZEN, 18 Januari 1911. Hoek, 16 Jan. Bij de heden gehouden aan- besteding van 32700 Kg. Chilisalpeter door de vereeniging Landbouwbelang te Hoek, is aau- nemer geworden den heer D. J. Oggel te Axel, voor den prijs van 10,98 per 100 Kg., vrp op voertuig leveren. Koewacht. Dinsdagmorgen zaten de kinderen van een werkman, terwjjl vader en moeder afwezig waren, aan eene brandende kachel. Op eens geraakten de kleederen van een der kinderen in braud. Op bet hulpgeschrei kwamen de buren toegesneld, die nog juist bijtijds de brandende kleeren van het lpf konden rukken. De kleine bad reeds brandwonden aan armen en beentjes, docb gelukkig niet van ernstigen aard. De wieg, waarin bet jongste kind lag, bad ook reeds vlam gevat. Door tjjdige hulp der buren is hier dus een zeer ernstig ongeluk voorkomen. Het geval leert ons echter weer, hoe gevaarlijk bet is jeugdige kinderen zonder toezicht alleen thuis te laten. Van de negen afdeelingen der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij hebben zich vijf ver- klaard voor verhooging der ccntributie en drie daartegen. Een afdeeling bield de beslissing nog aan. Voor verhooging waren Axel, Hulst, Goes, Noord-Beveland en Tholen. Er tegen Middel- burg, Oostburgen Kruiningen. Zierikzee stelde de beslissing uit. Zondag is „De Nacbtwacht" in het Rijks- museum te Amsterdam door duizenden bezich- tigd. O. a. door Minister Heemskerk en den beei Royer, chef der afdeeling Kunsten van het departement van Binnenlandsche Zaken. Sporen van beschadiging zijn nog op te merken aan de knieen in de hoofdfiguur van Oocq. Te Terbregge was ingebroken. Een Rotter- damsche politiehond ging over een achtererf, door een sloot, regelrecht naar het erf van zekeren E., wien bij aaublafte. De man werd gearresteerd en aan den burge- meester van Hillegersberg uitgeleverd. Me vorst heeft de scheepvaart in de Fnesche venen gestremd. Hier en daar wordt reeds schaatsen gereden. Een doodgraver, dicht bij Heerenveen, die zijn baantje ongeveer 30 jaar lang had waargenomen, is gepensionneerd zijn jaarlijksch pensioen bedraagtvijftien heele guldens Van een heer, die bij zi]n broeder te Molecaten inwoont, werd voor eenigen tijd 2000 aan bankpapier gestolen. De nummers waren alle bekend. Vrijdag is naar aanleiding van dien diefstal de schoonzoon van dien broer, ie in Hilversum bij het koopen van eenige hixe-artikelen, een dezer bankbiljetten van 200 er betalirig aanbood, gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Ook de schoonzuster ls m verhoor geweest. Men schrijft aan de ,/Msb." volgende kan dienen als bewijs, dat gaan in sommige veldwachters wel wat ver hun ijver om stroopers te bekeuren. Op een dorp, niet ver van Den Haag, was het een enkelen keer gebeurd, dat de spoor- wegarbeiders, welke werkten aan den spoorweg Den HaagGouda, een haas te koop aanboden. Nu gebeurt het wel meer, dat er een haas door den trein wordt doodgereden, maar deze hazen zijn altijd min of meer beschadigd. Maar de hazen, welke die arbeiders verkochten, droe- gen wel eens het merk, dat zij in den strik gevangen waren. Het kon niet lang duren of de ijverige veldwachters, tevens jachtopzieners, kregen achterdocht, zjj gingen op verkenning uit en vonden al spoedig een strik in het hout- gewas langs de spoorlijn. En om nu maar niet lang te moeten wachten om de(n) overtreder(s) der jachtwet te bekeuren en de belooning, welke op het vangen van een strooper staat, te be- komen, leenden zij een haas bij een jager in het dorp en legden //het" in den strik. De veldwachters gingen op den loer liggen en toen 's morgens de spoorwegarbeiders naar hun werk gingen en de langoor uit den strik wilden halen, werd proces-verbaal opgemaakt. Ongelukkigerwyze was de persoon, die de haas uit den strik haalde, niet schuldig aan het zetten van den strik, maar hij zal er toch wel voor moeten bloeden. Prinses Juliana naar IndVb om te vliegen. De N. A. C. meldt als historisch Dienstbode, snelt ontsteld de kamer binnen, met de N. A. Ct. in de hand Mevrouw, me- vrouw, denk eens aan, onze Prinses Juliana gaat naar Indie om te vliegen Mevr.Och kom, malligheid. Je hebt wat laten wijsmaken. Dienstb. Nee, mevrouw, hier staat het duidelijk, lees maar: „Amsterdam, 13 Jan. Naar de Telegraaf verneemt, vertrekt de avia- teur Kuller Zaterdag a. s. met de Prinses Juliana naar Indie, om daar vliegtochten to doen." Dat arme kind naar Indie en dap. in de lucht 't Js verschrikkelijk. Dierenvriendschap. Te Bellingwolde (Gr.) heeft de heer A. in een hok een kraai en een pas gevangen vos, die als trouwe makkers samen eten en drinken in alle vriendschap. In het hotel van den heer S. L. de Reeder, in den Houttuin te Rotterdam, is uit een kastje, dat zich in de eetzaal bevindt, voor een bedrag van 75 aan Hollandsch en vreemd geld gestolen. Mist iu een groote stad Maaudagavond 8 uur is op de Nieuwe Ach- tergracht te Amsterdam een man van ongeveer 60jarigen leeftijd te water geraakt en verdronken. De man, een verpleegde van het Armenhuis is vermoedelijk tengevolge van den mist in het water geloopen. Op de Meent acbter Mariaheuvel te Bus- sum waren Zondag zeker wel 3000 menschen bijeen, meerendeels voorzien van schaatsen, die vlug werden onder gebonden. Een uitgestrekte vlakte, ternauwernood een decimeter met water bedekt, leverde na een flitike nachtvorst een prachtig ijsveld, dat echter even spoedig weer verdween als het gekomen was De klachten over vervalsching van levens- middelen beginnen steeds luider te klinken en worden overal aangeheven. Hoe echerpe maatregelen de overheid ook nemen moge toch weten de vervalschers steeds weer nieuwe wegen te vinden om de goegemeente te bedriegen. Deze bedenkelijke praktijken zullen wel altijd hebben bestaanalthans ,de redactie van het Maandblad tegen Vervalsehingen vond ergens het volgend vehaal hoe de middeleeuwsche ridder Jacques de Tourzel in het jkar 1481 er reeds verordeningen tegen uitgaf voor zijn gebied. En niet malsche ook ledere man of vrouw, zoo stoud er o. m. in, van wie bewezen wordt, dat zij met water verdunde melk verkoopen, zal eeri trechter in den mond worden gehouden, en men zal hun daaidoor net zoo lang water-en-melk in de tot een dokter verklaart, dat het mag, met het oog op het levens- keel gieten, niet langer gevaar voor den patient Wie ondeugdelijke boter verkoopt, die wordt aan den schandpaal opgesteld en het hoofd met zulke boter dik besmeerd. Hij mag niet losgelaten worden voor de zon het laatste kluitje heeft doen smelten. Honden, die van de afdruipende lekkernij willen genieten moet men ongestoord hun gang laten gaan en als de goede burger den bedrieger wil beschimpen, dan mag hij dat gerust doen mits God, de Koning en andere menschen niet beleedigd worden. Als de lucht bewolkt is, zoodat de voorstelling niet doorgaat op het marktplein, dan wordt de schuldige in de gevangenis ge- leid voor een groot vuur, dat dezellde uit- werking heeft. leder, die bedorven eieren verkoopt, wordt eveneens gegrepen om aan den schandpaal ten toon gesteld te worden. En de bedorven eieren worden aan de jongens gegeven, om ze tot tijdverdrijf in het gezicht of op de kleederen van de schuldigen stuk te smijten, zonder dat iemand hun daarvoor iets maker, kan. Ze mogen er echter geen andere menschen mee gooien Te Groningen is diepe ontroering gewekt door het overlijden van den heer S. Culp, can- didaat-arts. In het ziekenhuis had hij een patientje behandeld, dat aan diphtheritis leed. Het gevolg was, dat hij zelf door de ziekte aangetast werd, Zondagmorgen overleed de al- gemeen geachte jongeman als slachtoffer van het beroep, waarvoor hij zich met groote toe- wijding bekwaamde. Te Gouda is gisterenmorgen te 8 u. 40 m. de sneltrein no. 145 van Den Haag naar het Noorden, bij de coupure Den HaagRot terdam, den goederentrein van Utrecht naar Rotterdam in de flank gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch er is vrij wat materieele schade veroorzaakt. Het verkeer met Rotterdam was totaal stop gezet, alleen naar Deu Haag was de lijn open. De oorzaak van. het ongeval is dat de ma chinist van den sneltrein tengevolge van deu mist door een onveilig signaai is gereden. Nabij West-Graftdqk (Noord-Holland) is den heer A. Groot een ongeluk overkomen, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De heer G., die per fiets was uitgeweest, werd des avonds door zjjn vrouw met een klein roeischuitje over de diepe Woudervaart gehaald. Wijl de fiets gedeeltelijk te water geraakte, wilde de heer G. die grijpen, waarbij echter het ranke vaartuigje omkantelde en zoowel hijzelf als zijn vrouw in het water vielen. De heer G. had nog de tegenwoordig- heid van geest om met de eene hand zijn vrouw en met de andere het schuitje vast te houden. Op hun geroep om hulp kwam de 12jarige Klaas Ris, die in de nabijheid van de drente- lingen was, dadelijk met een schuitje om hulp te bieden. Het eerst wist men de vrouw in het schuitje te krijgen en daarna gelukte het ook den heer G. er in te komen. Beiden waren uitgeput van vermoeienis. lndien de toestand eenige minuten larger had geduurd, zouden de beide drenkelingen stellig zijn verdronken. Aan het flink en voort- varend handelen van den 12jarigen jongen, die in plaats van hulp te gaan halen, zelf met een schuitje te hulp kwam, hebben beiden hun leven te danken. Het zwakke geslacht. Een dezer dagen speelde zich op den Rijksweg naar Valkenhuizen te Wijngracht nabij Kerkrade de volgende scene af. Eenige werklieden waren bezig een gat te maken om een paal, dieneude voor de electri- citeitsleidingen, te plaatsen. Daarbij werden zij echter ongewenscht geholpen door twee vrouwen die telkens op de plaats waar het gat gemaakt moest worden bleven staan en ook van die plaats niet weg wilden, zoodat de opzichter zelfs de hulp moest gaan inroepen van den ge- meenteveldwachter Geurts, die door de vrouwen niet erg vriendelijk werd ontvangen. De veld- wachter was genoodzaakt geweld te gebruiken een der twee vrouwen besloot dit eveneens te doen en sloeg den ambtenaar pardoes in het gezichtvervolgens sprong zij op den veld- wachter toe en sloeg, beet en trapte hem uit alle machtaan schelden was natuurlijk geen gebrek. Een zuster der vrouw hielp dapper mee. Eindelijk gelukte het den Hermandad de twee vrouwen in haar woning te brengen, zoodat iedereen dacht, dat de zaak hiermede afgeloopen was. Men vergiste zich evenwel. Heimelijk en hoogst voorzichtig werd van uit een dakvenster van het door de vrouwen bewoonde huis een draad gestoken, met het doel, de electriciteits- draden stuk te trekken, en toen ook dit spelletje mislukte, kwamen pannen, potten, steenen en andere voorwerpen van uit het dakvenster op den weg terecht, zoodat de in de nabijheid ver- toevende personen het veege ljjf moesten bergen. (D. v. N.) Dat het voor kinderen zoo heerlijke »rodeln" niet altijd zonder gevaar is in de be- bouwde kom van gemeenten, is dezer dagen geblekeu. Een ingezetene van Bochum (West- falen) kwam met zijn auto aangereden, toen, juist op het oogenblik dat hjj een voor het ge zicht door 'n hoogen muur verborgen voetpad kruiste, een ^rodel-slee", waarin twee kinderen zaten, kwam aanrollen. Hjj remde bijtijds, doch kon een botsing niet voorkomen. Het sieetje kwakte tegen het linkervoorwiel van den auto en een der kleinen was onraiddellijk een lijkje. Het andere kind kon nog bijtijds uit de slee springen. De politie heeft vastgesteld, dat de 'oestuurder van den automobiel geen schuld draagt aan het ongeluk. In de Berlijnsche voorstad Schoneberg is Maaadagochtend een brutale poging tot roof- moord gepleegd onder de volgende omstandig- heden. Op den hoek van twee der voornaamste stra- ten hevindt zich het drukbezochte //Grand Cafe Schoneberg", waarvan sinds Mei 1.1. de 32jarige Artur Leopold gerant is. Toen nu Leopold Maandagochtend om 5 uur het cafe gesloten had, wilde hij zich, zooals steeds, naar zijn in 't zelfde huis gelegen woning begeven, waarheen hij de kast met de ontvangsten van den vorigen dag pleegt mede te nemen. Hij moest daartoe de biljartzaal oversteken, die op de eerste ver- dieping is gelegen. In zijn gezelschap bevond zich de huisknecht, dien hij sinds eenigen tijd steeds tot zijn bescherming op deze nachtelijke wandeling door het groote, verlaten huis mede- nam. Juist toen beide mannen de donkere biljart zaal hadden betreden, stortte zich iemand op Leopold, wierp hem ruggelings op een der bil- jarts, bracht hem niet minder dan 15 messte- ken in het hoofd toe en trachtte hem de kas met meer dan 1500 Mark aan contanten te ont- rukken. De huisknecht greep het kistje echter en op zijn luid hulpgeroep kwamen d<- portier en de W. C.-oppasser toesnellen. !)e misdadiger vluchtte nu de trap op, naar den zolder, vond geen uitweg en werd daar gegrepen en stevig vastgebonden. De dader bleek een zekere Martin Kuszmann te zijn, die in den laatsten zomer in het cafe keukenchef was geweest, maar die betrekking in October 1.1. had opgegeven en siDdsdien werkloos was. Zijn kennis van de inrichting van het cafe stelde hem in staat ongemerkt door den nood- uitgang het huis binnen te sluipen en zich in de biljartzaal te verschuilen bij wist, dat zijn voormalige chef die zaal met de kas moest passeeren. Het was hem echter onbekend, dat Leopold zich in den laatsten tijd door zijn huisknecht liet vergezellen. De gerant deed dit pas nadat Kuszmann zijn dienst had verlaten en op herhaald aandringen van zijn hnisge- nooten. Zonder de spoedige tusschenkorast van zijn knecht ware Leopold stellig het slachtoifer van den herculisch gebouwden roover geworden. DTE COCRAST Woengdag. en VrlJd»K»vond. aitgi»«nd«rd op teemdacen. hi) de KiruiH P. J. VAX »K 8AKBK te let Meaien. je

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1