A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5557. Donderdag 12 Januari 1911. 51e Jaargang. Buitenland. OmWIMffiB IA STEUD. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Met de verleening van een soort Grondwet aan Elzas-Lotharingen dacht men dat voor de geannexeerde provincies een periode van vrye ontwikkeling zou zijn aangebroken, maar voor- loopig heerscht er nog de Pruisiscbe politiegeest. Daarvan getuigt het volgende. Te Metz werd eenigen tijd geleden een gymnastiek-vereeniging „het Sportlievende Lotharingen", opgericht. De Duitsche overheid zag daarin een weerbaar- heidsvereeniging, gericht tegen het Duitsche gezag, en besloot ze het leven zuur te maken. De kleedy, de kepi en de Fransche kleuren der vesten moesten afgeschaft worden op Fransche klaroenen mocht niet meer geblazen worden. Aan de vereeniging en al haar aldeelingen werd verboden muziek te maken. Dit verbod dateert van 13 Maart vorig jaar. Zondag had de gymnastiekclub een feestavond georganiseerd, waaraan 2000 personeu en 250 kinderen deelnamen. Nauwelijks had de muziek ingezet of een politie-inspecteur verbood de bijeenkomst. Een 12tal agenten verschenen ten tooneele en gedreigd werd met de komst van een kompagnie soldaten 1 De president gaf aan de feestvierenden den raad kalm uiteen te gaan om geen voorwendsel te geven voor een hakpartij. En zoo geschiedde. Om hun va a£lel geschaard verlieten de ver- eenigingsleden de zaal. Een Duitsche verslaggever riep uitDat is in plaats van zelfbestuur voor Lotharingen de dictatuur Men moet tot 1887 terug om dergelijke feiten te vinden. De Duitsche lezing van bet geval is eenigs- zins anders. De politie, zoo heet 't, had toe- stemming voor den concert-avond geweigerd, daar het geen besloten club, maar 'n openbare bijeenkomst gold. Een stuk van het program was geschrapt. De zaalverhuurder weigerde de menschen toe te laten, die echter de afsluitingen verbroken, de deuren uit de hengsels lichtten en binnendrongen. Toen werd met het verboden deel van het program, zekere Fransche liedjes, begonnen. Op aansporing van de politie gingen de aan- wezigen uiteen, maar op straat kwam het tot betoogingen, waarbij een stuk of wat personen gearresteerd werden, waarvan ertweeinhechtenis bleven. De Duitsche overheid gaat dus al optreden 100) - En op welke wijze kon hij dit beter bereiken, dan door't sprookje uit te strooien, dat het in zjjn huis spookte, zoodat de menschen liever een om- weg maakten, dan langs het „Spookhuis"tegaan Weliswaar vertelde men reeds van de witte vrouw, die er rond zou dwalen, voor de aan- komst van miss Daydoch kon de kapitein vroeger ook niet dergelijke beweegredenen ge- had hebben Dat haar 't portret zoo bekend voorkwam, verklaarde zij zicb op natuurlijke wijze. Komen niet overal gelijkenissen voor Was 't niet mogelijk, dat zij in haar bewogen leven in New-York als kind ergens eene dame gezien had, die toevallig op 't portret geleek. Al deze vermoedens waren onze jonge vriendin door 't hoofd gegaan, sedert zij haren ring miste. Hare zenuwen waren weer tot bedaren gekomen en ze had hare gewone koelbloedigheid terug- gekregen, als ze tot de oude Dorkey sprak, die zij thans als een medeplichtige van den kapitein beschouwde. Deze protesteerde wel tegen zulk eene aan- ^g'ng, doch 't hielp haar niets. //Miss", hernam ze, ybeschuldig niet zoo Iicht- vaardig de bewoners van dit huis, eer ge over- ™gd zijt, dat de ring niet verlegd is. Ik zal de heele karaer laten doorzoeken en de ring zal voor den dag komen, verlaat u daarop." tegen een gemoedelijke bijeenkomst van muziek- lievende Lotharingers. Opmerkelijk is echter, dat de socialistische bjjeenkomsten, tegen het ontwerp Grondwet, dien dag in de groote steden van deD Elzas gehouden, niet verboden werden, en verlof ver- leend was om revolutionnaire liederen te zingen, en zelfs op de anders verboden klaroenen de Marseillaise te blazen Carnegie, de staalkoning en man-des-vredes hield Zondag te New-York een speech in de republikeinsche club, waar hij Taft's plan om- trent een algemeen arbitrage-verdrag tusschen Amerika en Engeland, zeer aanbeval. Er is geen reden, zei Carnegie, waarom de volken niet, evenals individuen, eere-zaken door een scheidsgerecht doen uitmaken. Indien er zulk een verdrag met Engeland wordt gesloten dat kwesties, die het grondbezit en de eer van het land aangaan, ook door arbitrage zullen opgelost worden, dan zou de oorlog praktisch onmogelijk zijn geworden en konden we van af 1913 (by de opening van het Vredespaleis den wereldvrede als gevestigd beschouwen. Carnegie beloofde alles te doen wat in zijn macht lag om tot dat doei by te dragen. Hij meende dat de Amerikaansche Senaat de eenige struikelblok voor het bedoelde arbitrage-verdrag, thans zal voorstemmen. Men heeft Carnegie er een verwijt van gemaakt, dat hij zijn vermogen verworven heeft door het maken van pantserplaten voor oorlogs schepen. Hij antwoordde daarop't Is waar dat ik de pantserplaten maakte en goede ook. Ik deed zulks op verlangen van den president, dat het mijn plicht was zulke sterke pantser platen te maken, dat onze oorlogsschepen on mogelijk zullen vernield kunnen worden. Maar als de wereld over een paar jaar //den universeelen vrede" krijgt, wat dan aangevangen met de oorlogsschepen en de pantserplaten Maar daarover sprak Carnegie niet. TER NEUZEN, 11 Januari 1911. Gisterenavond gaf de muziek vereeniging //De Volharding" haar eerste concert in dit seizoen. Dat dit zoo laat gegeven werd vond zijn oor- zaak in de wisseling van directe'ur en andere omstandigheden. De leden en geintroduceerden waren in grooten getale naar het //Hotel des Pays-Bas" opgekomen en er heerschte in de zaal een gezellige stemming. „E t wat zegt ge van het spook, beste vrouw vroeg Capitola even bedaard. z/Dat ge u vergist, miss", hernam Dorkey met vaste stem. //Dat beeld daar heeft uw zinnen begoocheld, wijl buiten mij en miss Day geen vrouwelijk wezen in dit huis woont." tfDat is nog een vraag", hernam Capitola, z/want wat ik met mijn eigen oogen za,g, laat ik mij niet uit het hoofd praten." ,Bah, het was zinsbedrog", zeide de oude. //Of zijt ge ook nog zoo zwak aan spoken te gelooven Al die geruchten, dat 't hier spookt, zijn praatjes van domme lieden. Toch," voegde zij er bij, ,/verzoek ik u miss Day er niets van te zeggen. Het arme kind zou bang worden en dit zou haar verblijf in deze eenzaamheid nog onaangenamer maken. Spreek er dus niet over." z/Goed, ik zal zwijgen; tenminste nu," be loofde Capitola. Zij volgde de oude naar de eetzaal, waar miss Clara haar reeds aan 't ontbijt wachtte. Op Clara's vraag of ze goed geslapen had, ant woordde Capitola bevestigend, ofschoon hare oogen het tegendeel verrieden. Na het ontbijt vergezelde Capitola hare vriendin tot op de binnenplaats, waar Capitola op haar pony sprong en vertrok met de belofte, spoedig terug te komen. Craven was onzichtbaar gebleven, hetgeen de twee vriendinnen zeer aangenaam was, daar ze de laatste minuten ongehinderd hadden kunnen praten. //Tot een spoedig weerzien 1" riep Clara hare vriendin na. Door het orkest werden op verdienstelijke wijze onder leiding van den directeur, den heer L. Pynnaert, uit Gent, een aantal muziekstuk- ken gespeeld, die algemeen den bijval der leden verwierven, terwijl vooral de solo-nummers, door genoemden beer Pynnaert voor clarinet, door den heer Josse voor piston, en door den heer A. Lepage voor piano, alien van Gent, overgroot succes haddenzij gaven dan ook uitnemend blijk van hetgeen zij elk op hun instrument kunnen presteeren. Eveneens verwierven veel bijval het door twee jonge dames gezongen duet en een solonummer. Een groot deel van den avond werd de aan- dacht gevergd voor en ook geschonken aan de opvoering van de vaudeville in 2 bedrijven „Fadette of de kleine heks", door de dames en de beeren die dit stuk onlangs voor een andere vereeniging opvoerden en dit nu welwillend deden ten genoege der leden van ,De Volhar ding". Uit de bijvalsbetuigingen die niet alleen aan het eind der bedrijven maar ook tussehen- tijds weerklonken, bleek voldoende dat de'uit- voering hiervan bij de hoorders in den smaak viel. De optredenden kweten zich dan ook goed van hunne taak. Een geanimeerd bal was het slot van dit welgeslaagde concert. Door den Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk alhier is tot voorzanger benoemd de heer Jac. P. Vercouteren Sr. Verplaatst zyn o. a. de volgende kommiezen bij 's rijks directe belastingen J. J. Tholenaar van Koewacht naar Ossendrecht, J. F. Amelunxen van Nieuw-Namen naar Koewacht, H. H. Theijs- sen van Werkendam naar Nieuw-Namen. Ingetrokken is de verplaatsing van J. Fossen van Sluis naar Kaatsheuvel en H. H. Theijssen van Werkendam naar Sluis. De .Spoorwegonderneming Mechelen— Ter Neuzen" ontving over de maand Augustus 1910 f 90.718,30 tegen f 86,791,32 over die maand in 1909. Van af 1 Januari tot en met ultimo Augustus 1910 was de ontvangst 641,467,38 tegen 635,331,46 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De ontvangst per dagkilometer bedroeg over dat tijdvak in 1910 38,82 tegen f 38,45 in 1909. Maandagavond omstreeks half elf is brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer J. v. d. Yoorden te Walzoorden. in een oog- wenk stond de schuur in lichte laaie en brandde „Moge ze nooit terugkomenbromde de oude Dorkey. DERT1GSTE HOOFDSTUK. Denzelfden dag, twee of drie uur nadat Capitola het //Spookhuis" verlaten had, kwam kapitein Lenoir van Washington terug. Dorkey was de eerste die hem verhaalde dat Capitola Black van Warfieldskouse er geweest was en overnacht had. //Het was vergeefsche moeite haar te willen afwijzen," ging ze voort. //Het is een zeer koppig en eigenzinnig meisje. Zij wilde met alle ge- weld miss Day bezoeken en ik kon het haar niet beletten." Gabriel Lenoir werd woedend. Hij stamp- voette en braakte vreeselijke verwenschingen uithet meest was hij woedend op zichzelf en op 't toeval, dat hij juist afwezig moest zyn. z/Welk een heerlijke gelegenheid liet ik ont- snappen dacht hij. //Vervloekt toeval! Ware ik hier geweest, dan had ik dien schurk van een Mac Donald niet meer noodig, die zijn woord niet houdt. Dan was zyn hulp overbodig." Als Dorkey hem vertelde, wat haar Capitola over de nachtelijke verschijning gezegd en dat zij een ring gemist had, klom de woede ten top. Hij beval de oude, niemand in het huis er over te spreken en daarna begaf hij zich naar zijn kamer, waar hij den heelen dag bleef 's avonds liet hij zyn zoon bij zich komen. Beiden bleven alleen zij schenen iets gewich- tigs te bespreken, want ze kwamen niet aan tafel. Na de thee ging miss Clara naar hare kamer. Een hevig rumoer in de kamer boven de tot den grond toe af. Alles wat in de schuur aanwezig was, zooals een groote partij granen en erwten, hooi en stroo, benevens 9 paarden en 22 stuks hoornvee, werd mede een prooi der vlammen. Vermoed wordt, dat twee marskramers, die van den eigenaar toestemming hadden om in de schuur te overnachten eveneens in de vlam men zyn omgekomen. Men is ijverig in de weer om de plaats waar de lieden geslapen hebben te onderzoeken, tot nog toe echter zonder resultaat. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duisteralles is ver- zekerd. Zaamslag, 10 Jan. Groote ontroering werd hier vanavond gewekt toen zich als een loopend vuur het gerucht verspreidde van den dood van onzen burgemeester, den heer P. J. Wortman. Hij was met den gemeente-ontvanger, den beer J. P. Geelhoedt op de eendenjacht gegaan, in laag weiland of riet, in de nabijheid van den molen van den heer J. Geelhoedt. De beide jagers hadden zich in hinderlaag gelegd op eenigen afstand van elkaar. Bet was ongeveer half zes ure geworden en dus duister, toen de heer Geelhoedt den burgemeester voorstelde dejacht te beeindigen, waarmede deze het eens was. Een oogenblik daarna hoorde de heer Geelhoedt een schot vallen uit de richting waar de heer Wortman vertoefde. Meenende dat deze nog op wild had geschoten riep bij hem tot twee maal toe, doch geen antwoord krijgende ging de ontvanger naar de plaats waar de burgemeester moest zitten. Hij vond dezen daar levenloos ter aarde liggen, met verbrijzelden schedel. Het voile schot had hem in het hoofdgetroffeB. Geheel ontsteld werd door den heer Geelhoedt zoodra mogelijk hulp gezocht en van het ge- beurde in het dorp kennis gegeven. De genees- heer De Haan Thomann, die met den gemeente- veldwachter en den brigadier der rijks veld wacht ter plaatse kwam, kon niets dan den dood constateeren. Bij het onderzoek door de politie bleek dat de riem van het geweer rond een paaltje van de daar staande heining was vast- geraakt. Hoe het schot is afgegaan was niet te constateeren. Wanneer men weet hoe de overledene hier als burgemeester, als kundig ambtenaar en als vraagbaak voor velen, toegankelijk voor een elk, bekend stond, kan men de verslagenheid begrijpen die door het gebeurde in de gemeente heerscht. Hij was 40 jaar oud. hare wekte haar om middernacht uit den slaap. Verschrikt richtte zich Clara in haar bed op. Ze luisterde. Daar hoorde zij een gil, de hulp- kreet eener vrouw. Nog een, twee kreten en daarna een oogenblik van doodsche stilte. Wel- dra vernam ze het geluid van voetstappen. Het scheen als waren meerdere personen in de kamer boven haar handgemeenstoelen werden om- vergeworpen. Clara sidderde. Een oogenblik later hoorde ze de ongelijkmatige voetstappen van personen, die een zware last voortsleepten. Eenige seconden later werd de groote poort geopend en vernam ze het rateien van een rijtuig, dat snel wegreed. Clara's angst was onbeschrijfelykzij hulde zich in haar dekens om niets meer te hooren. Een koud zweet brak op haar voorhoofd uit en zij beefde, als had ze de koorts. Er was geen twijfel aan er was een moord in het huis gepleegd. Wat hadden anders dat rumoer en die hulpkreten te beteekenen Den volgenden morgen, veel vroeger dan ge- woonlijk verscheen Dorkey bij haar. i/Wel miss, dezen nacht zult ge wel in uw slaap gestoord geworden zijn, nietwaar?" Clara's oogen gaven een voldoend antwoord. z/U weet natuurlijk niet wat er voorviel," ging de oude voort. ffDenk eens aan welk gevaar wij ontsnapt zijn! Kapitein Lenoir heeft ons alien het leven gered. Een bandiet van Mac Donald's bende was in 't huis geslopen en had zich verborgen. De kapitein ontdekte hem door een toeval, in de kamer boven u. Hij overmeesterde den gauwdief en is nu met hem op weg naar de gevangenis in Staunton. Doch", TER VMZ1V8CII (MRAKT. Bit Mad Temrhljnt TfHwmlm-, WueniiJag. en VriJdaKnvond, allgeionderd op Feeatdageo. klj de Firm a I". J. WAS" BE lAMOE te Menen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1