A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderen. No. 5556. Dinsdag 10 Januari 1911. 51e Jaargang. OVEBWirailG HA STBIJD. FEUILIETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1.321/, en voor het ovenge Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 9 Januari 1911. Bij Kon. besl. van 6 dezer is aan den heer A. R. van Loon c. i., ingenieur 2de klasse van den Rijkswaterstaat, te Ter Neuzen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder van de Kroonorde van Belgie, hem door den Koning der Belgen geschonken. Tot buitengewoon opzichter voor den bouw der derde schutsluizen voor het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en Wemeldinge is benoemd de heer W. P. H. Lommertzen te Ter Neuzen. Aan den gisteren alhier in het cafe //de Gentenaar", bij den heer F. d'Hont gehouden wedstrijd op het biljart werd door 24 spelers deelgenomen. De prijzen werden als volgt gewonnen le prijs E. v. d. Velden en C. van IJk2e pr. P. Galle en Fr. Dhaeze en 3® pr. J. v. d. Velden en Aug. Acke. De extra-prijs werd gewonnen door R. M. Vermast en Fl. de Bakker. Voor het den 6en en 7en December 1.1. in verschillende plaatsen van ons land gehou den examen voor het »Mercurius-diploma der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden- vereenigingen in Nederland," slaagde voor de Fransche handelscorrespondentie de heer J. L. G. Stubbe te Hulst. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart aan den ingenieur van den Rijks-Water- staat le klasse met den titel van hoofdingenieur (met verlof) den heer J. Nelemans, te Delft, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. De heer A. de Rijcke, laatst ambtenaar ter secretarie te Hontenisse, is in gelijke be- trekking benoemd te Zandvoort. Het duiken naar de lijken der slachtoffers in het op de reede van Vlissingen gezonken stoomschip //Baltique" is gestaaktde pogingen mislukten. Nu zoo schrijft men uit Hontenisse aan de Midd. Ot. Gedep. Staten eindelijk hebben^ toegegeven in eene verhardingsbreedte van 2.75 M., zal de grindbaan in den weg over den Hoefkensdijk worden vervangen door een keibaan en dit werk weldra worden aanbesteed. Het verschil met Ged. Staten zat hem hierin, dat dit college de verhardingsbreedte, thans 3.10 M., niet verder dan tot 3 M. wilde ver- 99) t apitola was niet zeer slaperig. Zij gevoelde eene soort bijgeloovige vrees, die zij niet kon overwinnen. Ze dacht weer aan' de zonderlinge verschijning, die zich bij hare aankomst aan t raam der bovenste verdieping vertoond had en, o wonderhoe meer zij er aan dacht, hoe levendiger zij zich verbeeldde, die witte gedaante nog ergens gezien te hebben. Zij meende die bleeke trekken, die pijnlijke uit- drukking van dat schoon gelaat, die golvende zwarte haren reeds te kennen; doch wie was die persoon Waarvan deze waan? floe dat gezichtsbedrog te verklaren. Want dat het niets anders was, stond bij haar vast, ofschoon ze had durven zweren, dat de verschjjning haar niet vreemd was. Om zich niet langer met deze gedachten te kwellen en er een andere richting aan te geven, begon Capitola hare kamer eens goed rond te zien. Voor alles keek ze eerst onder haar bed, want sedert den nacht, dat ze er drie bandieten onder ontdekt had, hield ze elken avond die kleine inspectie. Haar tweede blik gold de wandeu der kamer, doch wie beschrijft hare ontzetting, toen ze wederom die witte gedaante ontdekte, waaraan ze nog zoo pas gedacht had. al hare kloekmoedigheid, die Capitola reeds in memg geval op de proef gesteld had, beefde ze over haar geheele lichaam en moest ze de smald zien en de gemeenteraad om de kosten een breedte van 2.75 M. koos. Een aantal schippers die te Dendermonde met hun schip zijn, hebben aan Zijue Majesteit Koning Albrecht het volgende verzoekschrift gestuurd Majesteit! De ondergeteekenden alien schippers, nemen de eerbiedige vrijheid zich tot Uwe Koninklijke Hoogheid te wenden om uwe tusschenkomst in te roepen voor een hoogst dringend en nuttig werk, uit te voeren in het voordeel der schip perij die de Schelde en den Dender moeten bevaren langs de stad Dendermonde. Aan den samenvloei van den Dender en de Schelde is er eene draaiende ijzeren brug die over den Dender ligt en waarover menigvuldige treinen zoo goederen als reizigerstreinen dage- lijks moeten rollen. Door het aanhoudend verkeer der treinen kan de brug maar heel weinig gedraaid worden, hetwelk de schippers belet regelmatig door te varen en hun meer dan eens dwingt menige tijen te verspelen hetwelk aan honderden schip pers zeer nadeelig is. Soms gebeurt het dat men de toelating be- komt des nachts door te varen hetwelk voor ieder schip twee frank kost en dan ook groot gevaar voor schippers oplevert benevens onaan- genaamheden voor de inwoners die door het gerucht in hunne nachtrust gestoord worden. Aan dit alles, Majesteit, kan veel verbetering gebracht worden met eene nieuwe brug te doen leggen met de bogen er van langs onder, zooals die der Scheldebrug te Dendermonde is gemaakt. De brug zou dienen hooger gelegd te worden dan de tegenwoordige om de schepen toe te laten met lage tij er onder door te varen het- geen reeds een oneindig groot voordeel voor de schipperij wezen zou wier toestaud niet heel rooskleurig is. De vaste overtuiging bezittende dat Gij u de schippersbelangen ter harte trekt, durven wij hopen, Majesteit, dat U de noodige voetstappen zult doen aanwenden om de gevraagde werken welke geen al te groote kosten zullen veroor- zaken te doen uitvoeren. U steeds verzekerende Majesteit, dat U de broodwinning der schipperij zult veraangenamen, vergemakkelijken en mer- kelijk verbeteren. Baumlijk, 7 Jan. Hedenavond hield de ver- eeniging „Draagt elkanders lasten" hare jaar- vergadering. Uit de rekening van den penning- leuning van een stoel grijpen, om niet te vallen. Ze was op 't punt van bewusteloos te worden, doch met bewonderenswaardige wilskracht over- won zij haar zwakheid en beschouwde opnieuw de witte gedaante die onbeweeglijk dicht voor den muur stond. Capitola bemerkte nu eerst, dat het een beeld was het levensgroot portret eener jonge vrouw, dezelfde die Capitola aan het raam gezien had en in de omstreken als het spook van het //Spookhuis" bekend was. Het beeld was levensgroot voorgesteld en kon dus gemakkelijk het zinsbedrog te weeg brengen te meer daar 't vertrek slechts karig verlicht werd door eene kaars. Capitola ging nader- bij, om het portret beter te beschouwen. Weder om had ze het gevoel iets bekends te zien in die bleeke trekken, die melancholische uitdruk- king van dat schoon gelaat en den weemoedigen glimlach om den fijnen mond. Het doek moest geschilderd zijn, toen het origineel nauwelijks zeventien jaar oud was. Doch welk een zonderlinge gedachte van den kunstenaar, om het portret zulk een spookachtig uitzicht te geven. Waartoe dat lang golvend kleed, dat als een lijkkleed van de scbouders hing Waarom die loshangende zwarte haren en die blauwachtige tint om de gestalte Capitola kon dit raadsel niet oplossen. Ze bleef lang in gedachten voor het doek staan, totdat de slagen eener klok haar deden op- schrikken. Het was middernacht. //Ha, het uur der spoken!" fluisterde ze on- willekeurig bevend. Zij ontkleedde zich half, wendde zich van meester bleek dat was ontvangen aan contribution, inleg door nieuwe leden, donateurs, boeten wegens verzuimde vergaderingen, bijgeschreven rente enz. 108.39, terwijl was uitgegeven aan bode- en keurloonen, inenting der varkens tegen de vlekziekte enz. 19,60, zoodat er een goed slot was van 88,79, met het goed slot der vorige rekening ad 244,77, totaal 333,56, waarvan f 278.29 is belegd bij de rijkspostspaarbank en het overige als kasgeld berust bij den penningmeester. Besloten werd de uitkeering over het jaar 1911 te bepalen op 0,40 per Kg. en de toetreding voor nieuwe leden open te stellen tegen betaling van 1,De inenting der verzekerde dieren tegen vlekziekte zal in de maand Mei plaats hebben. Nadat de aftredende secretaris, penningmeester en bode met bijna algemeene stemmen waren herkozen, werd hun door den voorzitter amens de leden hulde gebracht voor de kranige wijze waarop ieder hunner zijne funcie had vervuld. De vergadering was zeer goed bezocht. Zaanislag, 7 Jan. Gisteren werd alhier aan besteed het bouwen van een woonhuis en schuur voor den heer F. Hamelink. De inschrijvingen waren voor timmerwerk D. Galle voor f 640, J. Kaijser voor f 625, K. Dieleman voor 601, gebr. Stoffels voor 599, C. H. H. Wisse voor 591 en J. Wisse voor 580. Metselwerk H. P. Lensen voor f 929, L. de ,7isser voor 860, J. van de Velde voor f 832 en J. H. Houg voor f 760. Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. Axel, 7 Jan. Op de alhier gehouden markt van Zeeu wsch-Belgische paarden waren 62 stuks aangebracht. Vele Belgische kooplieden waren aanwezig. Zestien stuks werden er verkocbt. Prijzen werden besteed van 1200 tot 1400 frs. Acht prijzen ieder groot f 5,werden ver- deeld als volgt aan de heeren: B. C. Ysebaert en C. Dieleman Wz. te Axel ieder 2 prijzen en I. van Hoeve, P. Dekker Fz., P. de Bruijne Mz., alien te Axel en J. de Smet te Hulst ieder 1 prijs. Zaterdag werd alhier in eene vergadering van de O. Z. VI. Cone. Hipp. Ver. verslagge- daan van het onderzoek van de commissie be- last met de vorming van een groote fokver- eeniging van paarden uit drie in deze streek bestaande vereenigingen zoo mogelijk in aan- 't beeld af en knielde neer, om zich, zooals ze elken avond gewoon was, in Gods bescherming aan te bevelen. Haar gebed was ditmaal kort, het portret stoorde haar aandacht. Om 't niet langer te zien, blies ze het licht uit en wierp zich op het bed. Nog rolde de donder in de verte en suisde de wind in de boomen, doch de storm was voorbjj. Capitola echter kon geen rust vinden en wentelde zich nog lang in haar bed, eer de slaap haar oogen sloot. Reeds na korten tijd werd ze door een zacht gedruisch in hare kamer uit een zwaren droom gewekt, die haar beangstigde. Capitola keek op. Wat ze nu zag, deed haar't bloed in de aderen stollen Omgeven door een blauwachtig licht, ontdekte zij weer de witte gedaante, ditmaal echter niet onbeweeglijk neen, ze bewoog zich langzaam door de kamer. Aan de toilettafel bleef ze een oogen blik staan. Een voorwerp, dat er op lag, scheen hare opmerkzaamheid te trekken zonder te weten wat het was, zag Capitola hoe de gedaante iets bij zich stak. Dan ging de gestalte weer even zacht verder en naderde tot Capitola's groo- ten schrik het bed, waarvan ze de gordijnen terug- sloeg. Onbekwaam zich te bewegen of eenig ge- luid te geven, lag Capitola daar als een lijk, ter wijl de witte gedaante zich langzaam over haar boog en haar koude lippen op't voorhoofd van 't jonge meisje drukte. Bewusteloos sloot ze de oogen. Als ze uit hare bewusteloosheid ont- waakte, was het visioen verdwenen. Alles om haar heen was stil en donker als in een graf. Was het een droom of had ze werkelijk het spook gezien Capitola kon zich daarvan geen sluiting met andere zustervereenigingen in Zeeland. Dit plan werd nader uiteengezet voor de aanwezigen, waaronder de heer Hornbach, voorzitter der Prov. Regel.-Comm. ter bevor- dering van de paardenfokkerjj in Zeeland, die het plan zeer toejuichte en zijn steun toezegde. In den vorm van een mode werd besloten op den ingeslagen weg voort te gaan. Plannen werden beraamd om een groot stuk land, men sprak van 10 gemeten, aan te koopen, en daarop reusachtige stallen te bouwen, waarvan reeds teekeningen ter vergadering lagen. Voor een en ander zou een kapitaal bijeen- gebracht worden van 30,000 in aandeelen van 100,geheel op cooperatieven grondslag. 't Slot van de zaak is dat de O. Z. VI. Cone. Hipp. Ver. weldra tot het verleden zal behooren waarvoor dan later een groote Provinciale paardenfokvereeniging zal in de plaats treden, welke eveneens jaarlijks groote concoursen zal geven. Philippine. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag juist 12 uur, werden de ingezetenen dezer gemeente door klokgelui uit hun slaap gewekt. Weldra hoorde men roepen Brand brand Ieder spoedde zich naar buiten. Het was bij den landbouwer Willem Dekker in den Kanaalpolder. In weinig tijds was de brand weer met het noodige materieel op gang en in tien minuten op het terrein. Toen de spuiten gereed stonden en de brigade marechaussee het terrein had afgezet, bleek weldra, dat men tegen zulk een vuurgloed weinig kon uitrichten. Ongelukkig bevonden zich daarin zevenkoeien en twee paarden, welke alle jammerlijk in dien vuurpoel zijn omgekomen. Door het flink optreden der brandweer werd het woonhuis, dat ongeveer drie meters van de schuur stond, gespaard. Eerst des morgens vijf uur was men den brand meester. De arme dieren lagen in deerniswaardigen toestand ge- deeltelijk verkoold in hunne stallen. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. De eigenaar der hoeve heeft een streng verhoor ondergaan. Geheel de bezitting is bij twee maatschappijen verzekerd. Hulst. Zaterdag is zekere H. als vermoedelijke dader met den verwonden J. v. O. geconfron- teerd. Hij werd door dezen als den dader herkend. De toestand van den verwonde blijft nog steeds dezelfde. rekenschap geven, doch toen ze bij het aan- breken van den dag uit haar bed sprong en zich aankleedde, ontdekte ze, dat een harer ringen ontbrak, die ze 's avonds te voren op tafel gelegd had. Het was een eenvoudige ring, waarin de namen Capitola en Eugene gegra- veerd waren. Granny Crewell, hare vroegere baker, had haar den ring gegeven en haar op 't hart ^edrukt hem in eere te houden, omdat hij van haar moeder was en eens gewicbtige ophelderingen kon bevestigen. Deze ring was nu weg en Capitola twijfelde niet meer of de nachteliike verschijning was wevkelijkheid ge- weest, want de witte gedaante had zeker den ring meegenomen. Toeh zocht Capitola nog zorgvnldig naar het vermiste kleinood, toen de oude Dorkev binnen- trad. z/Miss Black", zei ze, //hier breng ik uw rij- kleed het is droog en gestreken en ik raad u zeer aan, zoodra mogelijk te vertrekken, daar we den kapitein terugverwachten." //Loop heen met je zotte praat", hernam Capitola toornig, //indien men 's nachts door spoken geplaagd wordt, zooals mij hedennacht gebeurde, is dit alleen een reden genoeg, om te vertrekken bijzonder wanneer die geesten de onaangename gewoonte hebben, zich vreemde ringen toe te eigenen." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Dorkey verbaasd en eenigszins bevreesd. //Van welk spook spreekt u „Van die witte gedaante, wier portret daar hangt", hernam Capitola. „Ze verscheen in mijne kamer; door welke deur weet ik niet, want TP, SBIIZESISCSB 01 RUT. "'I en VrlJdanavoiiJ, ■itgeaimrterd op Feea<ds«en. »»IJ de KlriMH P. J. VIK UK M.l'HK (e Vu Hi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1