irv" is £bS.MnJw j..,™ Gemengde berichten. Laatste berichten. 8U ROEBSJIKE STAND. RECHTSZAKEN. Gisteren, Dinsdagnamiddag, werd voor de arrondissements-rechtbank te Middelburg belian- deld de zaak tegen J. R., oud 17 j., koopman, L. R., oud 46 j., grondwerker en J. R., oud 25 j., werkman, alien geboren en wonende te De Clinge (BelgiS), alien beklaagd van over- treding der rijksbelastingen te Hulst (vervoer van suiker zonder document). Zij werden staaDde de zitting veroordeeld ieder tot 7 dagen gevangenisstraf doch omdat ze reeds langer in preventievehechtenis hadden doorgebracht, werden ze onmiddellijk in vrijheid gesteld. Maaudagnacht hebben te Middelburg een viertal belhamels, jongens van ongeveer 20 jaar, alien bekenden van de politie, K., Z., G. en v. d. W. genaamd, op een tweetal plaatsen gepoogd in te breken. Eerst werd bp den sigarenhandelaar B. op den hoek van de St. i Jansstraat en de Kade een gazen raampje los- gebrokentoen de bewoner wakker werd, vluchtten de jongemannen. Even later echter sloeg een van ben een ruit in in den winkel van den slager v. A. op de Nieuwe Haven. Dit werd gehoord door den boven dien winkel wonenden telegrambesteller H., die zijn raam opschoof, waarop de dader zich achter een boom verschool. De andere drie, die op den uitkijk stonden, kwamen toen aanwandeleu of er niets was gebeurd, waarop H. hen aan den praat hield, tot er politie kwam, die alien in den loop van den nacht arresteerde. Treurig Te 's Bosch joeg een bewoner van de Van Gervestraat Nieuwjaarsnacht zijn vrouw met een zuigeling op den arm de straat op. De politie, die den man trachtte te bewegen zijn vrouw binnen te laten, werd door hem be- dreigd en kon niet anders doeu dan de vrouw onderdak te geven in het politiebureau, daar op het late uur geen plaats meer gevonden kon worden in een logement. De man dreef zijn brutaliteit zoo ver, dat hij zelf naar het politiebureau ging om zich te beklagen, dat een politie-agent in zijn woning was gekomen Tegeu een 24jarigen stoker en een 21jarigen koetsier, die een boertje uit Kwadijk, dat door twee nachtvlinders naar een kamer gelokt was aldaar beroofd en met den dood bedreigd had den, eischte de ambtensar van het 0. M. bij de rechtbank vier jaar gevangenisstraf. Een der souteneurs moest onder hevig verzet door vijf veldwachters uit de rechtzaal gesleept worden, terwijl zijn meisje op de tribune een zenuwtoeval kreeg. In de provincie Groningen zijn in de laatste dagen de aanstellingen van vele onbe- zoldigde rijksveldwachters ingetrokken. Die intrekking houdt, naar men aan de //N. R. Ct." mededeelt, verband met een besluit van den Minister van Justitie, waarbij de posten van alle onbezoldigde rijksveldwachters, die geen vergoeding van particuliere lichamen ontvangen, worden opgeheven. Van rijkswege ontvangen de genoemde veldwachters vandaar ook hun naam geen bezoldiging. Slechts die onbe zoldigde rijksveldwachters zullen in hunne functie gehancfhaafd blijven, die bezoldigd wor den door de particulieren, enz., die ook om de aanstelling verzochten. Zijn de personen of lichamen daartoe niet genegen, dan volgt in- trekking der aanstelling. Weerwraak. De Gelderl. (Nijmegen) verteltHet viel voor in den Kerstnacht in een der buitenwijken. Beneden woont een eerzaam barbier, de goede man leed aan tandpijn. Boven huizen twee musici, de goede lui leden aan wblaaspi)n". Terwijl de lijdende barbier, met ellendige kiespijn op bed lag, hoorde hij den heelen nacht aria's op Kerstliederen door de nachtstilte loeien en roezemoezen. Dat geluid kwam van boven. De bovenburen waren n.l. aan het oefenen en verdreven hun tijd, die hen nog van de nachtmis scheidde, met een concert onder leuze ,,Studie baart kunst". De baardenschrabber slecht gemutst, hand houdend tegen de wang, waar de stekende kies zat, klopte zijn bovenburen aan, om uit te scheiden, hij lion het niet langer uithouden De muziek verdreef zijn slaap. De musici waren aan dat oor doof en bliezen en toetten lustig voort tot halfvier in den morgen. De muzikanten gingeu toen de deur uit ter kerk, de barbier deed net zoo, en de buurlui keken elkaar aan als een paar verwoede spinnen. De nachtmis was uit, benedenbuur ging naar huis, de bovenburen ook en deze kropen ter- stond onder de wol Zij droomden al half, maar werden opeens wakker gelawaaid door muziek. Kwaad legden zij zich te luisteren. Van waar die bombasttonen Wie bespeelde die harmonica zoo //meesterlijk" Het geluid steeg van be neden naar hen op, en zij ontdekten weldra, dat de barbier weerwraak nam en rustig in zijn bed aan een harmonica met „tien registers" op zijn maoier hartroerende Kerstliedjes ontlokte. De musici klaagden en stopten zich de ooren dicht, 't hielp niet, het concert duurde voort en drong tot hen door tot 's morgens acht uur. Eerst toen scheen de barbier-musicus-tand- pijnlijder uitgeput, de muziek zweeg, en hij dommelde in. 's Avonds waren de rollen weer omgekeerd. Nauwelijks thuisgekomen, hielden hem boven de Kersthoorns der „blaaspijnlijders" zoolang uit een verkwikkenden slaap, tot de heeren- musici in Morpheus' armen kwamen te liggen. Zij sliepen en alle tand- en blaaspijn werd vergeten. De jachtopziener van H. M. de Koningin te Apeldoorn, R. v. d. H., is door de rechtbank te Zutfen, wegens het wederrechtelijk dooden van eens anders dier, veroordeeld tot f 5 boete, of 10 dagen en tot het betalen van 100 sehadevergoeding aan de civiele partij (den eigenaar van den hond). Spoken. De volgende vermakelijke geschiedenis speelde zich in een der plaatsjes af, onder den rook gelegen der Tilburgsche fabrieksschoorsteenen. Twee geburen waren uit een der dorpjes naar het Noord-Brabantsche Manchester gegaan, om een vergadering bij te wonen. Aangezien trein noch tram de beide plaatsen verbindt, moesten ze 't natuurlijk op de apostolische voeten af. Om negen uur op z'n laatst zouden ze thuis zijn had Driek tot zijn vrouw gezegd toen ze in den namiddag vertrokken. Maar het werd tien uur, het werd half elf, ja, het werd al elf uur, en nog was er van de mannen geen spoor te ontdekken. rouw Driek was vreeselijk ongerust, en baar angst steeg met het oogenblik. Al een paar malen was ze bij haar buurvrouw aangeloopen, vvier man Driek vergezelde, doch deze, wat meer gewoon aan het laat uitblijven van haar echt- vriend, had haar, al zoo goed en zoo kwaad het ging, getroost en een hart onder den riem trachten te steken. Tevergeefs echter. Het werd het vrouwtje ten langen leste zoo benauwd, dat ze het in huis niet meer kon uithouden. Zoo laat toch was Driek nog nooit uitgebleven, en wie weet, wat schrikkelijk ongeluk den mannen over- komen kon zijn. Men hoort immers tegen- dig zooveel van aanrandingen en beroovingen Het slot was, dat bet vrouwtje besloot den weg op te trekken in de richting Tilburg. En of haar buurvrouw haar al aanspoorde, zoo on- noozel en kinderachtig niet te zijn het hielp niet. Ze ging. Een zwaren doek sloeg ze om d'r hoofd tot beschuttiug tegen de kou, want de wind was scherp en kil, maar de maan scheen helder en vriendelijk, en verlichtte met haar phantastisch licht de omgeving. Gejaagd liep het vrouwtje voort, tot ze, een minuut of tien buiten het dorp gekomen uit de verte stappen op den weg hoorde weerklin- ken. Ze bleef een oogenblik staan luisteren en spoedig herkende ze in het drukke gesprek der naderenden, de stem van haar man en van buurman. Ze waren het dus. Gezellig pratend wandelden ze voort, niet vermoedend, dat de on- rust het arme vrouwtje de deur had uitgedreven. Het vrouwtje op haar beurt schaamde zich nu, dat ze zoo kinderachtig was geweest. Ze zouden haar beslist uitlachen, en buurman zou er haar man mee voor den gek bouden mis- schien nog langen tijd. Toen de mannen tot ongeveer op dertig pas waren genaderd, nam ze fluks een kort besluit. Den doek dichter om het hoofd geslagen, ver- borg ze zich achter het struikgewas naast den weg. Als de mannen dan voorbij waren, zou ze hen op een afstand naar huis volgen en geen haan zou er naar kraaien. Daar zat ze, goed en wel verborgen, neerge- hurkt tusschen de kale twijgen. Maar hoe griezelig in den laten nacht De mannen hadden het waarachtig over spoken, zooals ze uit het thans duidelijk ver- staanbare gesprek kon opmaken. „lk kan me niet begrijpen," zei Driek, uhoe menschen in onzen tijd nog zoo kinderachtig kunnen zijn, om die ouwenwijvenklets te ge- looveni z/PsstDriek kijk daar eens op den weg voor ons Wat is dat fluisterde buurman. Het was een vreemdsoortige schaduw, die de maan teekende op de laudstvaat tusschen de spichtige streepjes der twijgen. De mannen bleven staan. Driek bekeek het geval met ingehouden adem, en zjjn blikken zochten het voorwerp, dat de schaduw af- wierp Daar zat het achter het struikgewas. Het bewoog inderdaad. Maar de mannen hadden al geen tijd meer. Met een //hulp hulp sloegen beiden als razen- den op de vlucht, ter zij van den weg de akkers door en in wilden galop naar het dorpje toe. Het was een balsbrekend werk. Over greppels en sloten heen ging hun ren en hoe harder ze holden, hoe meer de angst zich in dien akeligen nacht vau hen meester maakte. Het vrouwtje, intusschen bang, dat ze zich in 't ongeluk zouden loopen, rende eveneens als een bezetene huiswaarts. Juist was ze haar erf genaderd, toen Driek langs den anderen kant uit de akkers kwam aaugehold, geheel buiten adem en hijgend als een ploegos. Maar nauwelijks kreeg hij hier weer de geheimzinnige gedaante vlak bij zijn erf in het oog, of ander- maal vloog hij rechtsomkeert en holde het dorp in, waar hij nergens meer licht zag aan geen enkel raam, want alles lag te bed. Het vrouwtje was radeloos van angst en wan- hopig vluchtte ze bij buurman binnen, om raad en daad. Na enkele oogenblikken kwam buurman bin- nengestoven, bleek als een lijk, en aan elk haar een druppel. Ylak op zijn hielen volgde Driek, totaal gehavend en ontredderd. Rillend verkaalden ze van hun vreeselijk wedervaren op den eenzamen weg, te midden van den nacht. Dat het geval een amusant slot had kan, men denken, vooral toen vrouw Driek, thans haar angst te boven, zich niet langer meer goed hield, maar het uitschaterde van lachen. Men zegt, dat de gezichten der ,,spokenzieners". in enkele oogenblikken verschillende centimeters langer werden. Het geval is historisch, zegt ffDe Tijd', waaraan dit verhaal ontleend is. Een staaltje van de verbitterdheid, waar- mede op het oogenblik de strijd tegen het ,'ooialisuie in Duitschland wordt gevoerd Een ,/kameraad", Max Clement, voorzitter van een werkliedenvereeniging te Breslau, die een fabrikant wilde dwingen, de eischen der arbeiders in te willigen, werd wegens chantage" tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij uit de gevangenis ontslagen was, moest hij op het militie-bureau verschijnen, waar hem werd medegedeeld, dat hij, tenge- volge van de //outeerende straf die hij ondei- gaan had, geen soldaat eerste klas meer kon blijven bij de reserse. Sinds eenige weken schijnen uit de bergen om Fabriano, hongerige wolven in de vlakte te dalen, om daar onder de schapen hun voedsel te zoeken. De wolveninval heeft een ont- zetteude paniek teweeggebracht onder de be- volking en thans worden te Fabriano groote jachten op die roofdieren georgauiseerd. Zondagmorgen vond een agent van politie bij het surveilleeren op Clapham Common, een groote vlakte in het zuiden van Londen, bloed- viekken op een voetpad bij een dicht Doschje kreupelhout. Hij ging aan 't onderzoeken en vond in dat boschje het vreeselijk verminkte lijk van een bejaarden man, in nette kleeding. Een zakdoek was om het hoofd gebonden. En toen een intusschen geroepen geneesheer dien zakdoek verwijderde, bleek de hersenpan van het ontzettend' bloedende hoofd met een stomp voorwerp ingeslagen te zijn. De ongelukkige had een aautal doodelijke slagen ontvangen, ter wijl hij tevens een tweetal messteken in het lichaam bij 't bart had. Het lijk lag op verwelkte bladeren, waarvan een koopje onder het hoofd was geschoven*. Het lijk was blijkbaar een eind over den mod- dericren grond gesleurd, met het gelaat naar beneden, waarna het door den on bekenden moordenaar in het boschje was verstopt. Dp 'n afstand werden een met bloed bevlekt breek- ijzer, een met zilver gemonteerde pijp en een vilten hoed gevonden. De doode had eenig geld in den zak, benevens sleutels en een kwitantieboekje voor huishuur. Hij werd later herkend als een bewoner van VVkitechapel, Leon Baron, die eenige huizen in de buurt van Clapham bezit. Het motief tot den moord is evenals de dader, noa onbekend. De heer Pasquale Vita, directeur van de zwavelmijn te Favara op Sicilie, had zich schul- dig gemaakt aan verraad jegens het beruchte geheim genootschap de Maffia, waarvan hg lid was. Het zoogenaamde gerecktshof kwam aaar- on onmiddellijk bijeen en veroordeelde den ver rader ter dood. En de straf werd onverwijld voltrokken. Toen Vita zich Vrijdag naar de mijn begaf, werd hij overvallen door zes ge- maskerde personen, die hem doodschoten. Van de daders heeft men geen spoor, en men zal ze wel nooit vinden eveumm als zoovele andere Maffia-daders voor hen. Te Toulon wilden twee matrozen vau den Russischen kruiser „S!ava", na een wandel.ng op den boulevard De Tesse, eens de wallen van het in de buurt gelegen arsenaal beklimmen. Zij werden opgemerkt door twee schihlwachten, die de gebruikelijke sommaties deden. YVaar- schijnlijk hebben de Russen, die geen Fransch verstonden, niet begrepen wat de door de sclnld- wachten gesproken woorden beteekenden, althans zij zetten hun klimpartij rustig vooi e schildwacbten vuurden toen tegelpkertijd, de artillerie-soldaat met zijn revolver, de infantenst met zijn lebelgeweer. Een der Russische rnatio- zen viel dood neer, maar de tweede werd met oeraakt. De beide soldaten waren zeer onder den indruk van het gebeurde, evenals de mmid- dels in grooten getale toegeschoten matrozen en bewoners der buurt. Een 25jarige vrouwelijke verpleegde van het krankzinnigengesticht te Cadix slikte een huissleutel in, die 10 c.M. lang is en - gram weegt. Met behulp van X-stralen heeft men de aanwezigheid van dit voorwerp m de maac der vrouw geconstateerd, maar ondanks die aanwezigheid verkeert zij in goede gezond- heid. Niettemin zal men haar opereeren om den sleutel te verwijderen. Dinsdagmorgen hoorde de Londensche politie, dat in een huis in de Sydneystraat, Whitechapel, moordenaars van Houndsditch ver borgen waren. Gewaper.de agenten, die poogden het pand binnen te driugen, werden met revo ver- schoten ontvangen. De politie ontbood hulp en het huis werd omsingeld, zoodat ontsnapping onmocelijk was. Er ontstond een vuurgeveeht tusschen belegerden en belegeraars, dat vele men duurde. De belegeraars ontboden troepen uit den Tower. De Minister van Binnenlandsche zaken, die omstreeks 12 u. ter plaatse ver- scheen, sloeg de operation van politie en^troepen geruimen tijd gade. De belegerden ontvingen blpkbaar munitie uit de belendende panden, waarmede zi] het geweervuur geruimen tijd kondeu onderhouden. De belegeraars antwoorden by tusschenpoozen en kregen ten slotte versterking van een mi trailleuse, waarmede zij het huis der anar- chisten konden plat schieten. Maar omstreeks 1 uur begon het huis te branden, vermoedelijk hebben de verdedigers het zelf aangestoken. De braudweer liet het perceel rustig branden, doch toen net een rookende puinhoop was geworden, drongen nolitie en troepen er binnen en vonden twee verkoolde lijken, niet zes, zooals abusieveiijk is beweerd. De politie gelooft, dat de beide lijken die van de moordenaars van Houndsditch zjjn. Het is nog niet vastgesteld of zij zelfmoord hebben gepleegd, doodgeschoten of levend ver- brand zijn. Het beleg van het huis in de Sydneystraat. waaraan op een gegeven oogenblik ruim duizend man politieagenten en soldaten deelnameu, trok duizenden toeschouwers, die overal vaiidaan kwamen. Om 3 uur zijn drie stukken van de Uoyal Horse Artillery ter plaatse gekomen. De politie twijfelt er niet aan, ot een der lijken is dat van Fritz of het andere dat van Peter is, staat niet vast. Spoedig nadat de lijken gevonden zijn, is de vloer ingezakt, waar- d'oor vier brandweermaunen ernstig gewond zijn. Twee politieagenten en een soldaat zijn gedood. Drie toeschouwers zijn gewond. 'sGravenhage, 4 Januari. Eerste Kamer. Ingekomen was een brief van den heer Raay- makers waarbij hij zijn ontslag neemt als.'ld der Kamer wegens zijn geschokten gezondheids- toestand. De Staatsbegrooting werd naar de atdeelingen gezonden. Bij kon. besluit is benoemd tot betaal- meester te Ter Neuzen de heer L. van Hasselt, thans surnumerair. Utrecht. Het meteorologisch mstituut te De hilt heeft gisteren nacht om 11,34 een sterke aardbeving geregistreerd, die tot 12,15 aanhield. Hedenmorgen om 10,20 werd een minder sterke aardbeving geregistreerd. St. Petersburg. Uit Tasjkend, de hoofdstad van de provincie Syr Darja, in Aziatisch Rus- land, wordt een hevige aarbeving gemeld. I Hendrik Vuenaar en van L^vina Maria de Jonge. 19 [lirk Klaassen pieternella hrugge- ITVC" Corn.ll. Fijgje, 4.%, man. a oec. vVelle er. van vlaedalena Johannes Mannus ran der WeUe^e ^driaan Elizabeth aurrij. 27 ec. Mattheus Wolfert en J"van Helena Koole. 31™ Jan, z. van Levinus Platteeuw en van Jannetje KOverUjden. 31 Pec. Mattheus Levinus de Blaeij, ond 23 u., z.' van Cornelia en van Helena Koole. rvhnnrten 17 Dec. Marie Sophie, I»hi i,Geboorten^ Johanna Lam.et. d. van Livinus o 8 pieter Johannes van 22 Dec. (ieorge Ach lle=«an Schingen. 25 Dec. den Hemel en »a j0hannes Bernard its Rammeloo Petrus Johannes. z wil 29 Dec. Florimond, z. van Vp"tri^ Franciscus Nicolaas Rammeloo en van Pela- gia Galle. Edmur.dns Joseph us van Hnrck, ond"' van Petrns Jacobus en van Susanna Fran- cina Baart. Fluweliiks-aangiften. 22 Dec. Alphons en ^r.» tab F «a l Jacobus van Alien, H°lQe i'J fm* en Cornefia den Hamer, oud 20 j Jd. °UGel)Oorten! 19 Dec Helena d van Jacobus Die eman Cornelia hoi emann ^Dec.. Adn^ Cornel's dei Krake Dielenia„ en van Cathanna Jacob, z. van Matin jaCob Klaassen en van Willemsen. APo'on^Wilheimina Elizabeth,d. van Abra- Cornelia Iramper. Maria Leonie van Doeselaar. 11 m„ d. van Abraham Jan en van buza^ 22 Dec. Leuntje Duennk, oud A j., en van Janr.a Bolleman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2