A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Jaarswisseling. No. 5553. Maandag 2 Januari 1911. 51e Jaargang Advertentien. Ter Neuzensche Emailleerinrictiting. Logement's Lands WelYaren, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per. drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1 ,B21/S en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADYERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6cr 3 uren op den dag der uitgave. EEBST3 ZBL-AJD. Het nieuwe is er, bet nieuwe dat in wezen gelijk is aan hare voorgangster, zooals het oudejaar, dat verdween in indeeling, in tijds- wisseling, geen duimbreedte verschilde met de jaren waarop het volgde. Toen de avond van Sylvester kwam sloten we af het jaar, dat zich weer bij de vroegere ging voegen na hare taak aan ons vervuld te hebben. 't Was een avond als alle andere en toch wekt zi) heel andere, byzondere gevoelens. Naar het uiterlijke wordt zij door niets anders onderscheiden. De vroeg neerdalende zon toeft geen minuut langer boven de Westerkim, nu weer een kringloop om de aarde volbracht is Doch waarom ook. De wereldbollen sehrijden met de meest mogelijke nauwgezetheid voort. Daarbij is geen sprake van oponthoud, van afbreken, van rust. Menschen hebben die scheidingen naar hunne berekeningen en schik- kingen gemaakt, zij hebben het uur van over- gang bepaald, omdat ons beperkt voorstellings- vermogen die mijlpalen noodig heeft, daar wij ons anders zouden verliezen in den stroom van het oneindige. En daardoor wekt de oudejaarsavond gevoelens van een scheiden daardoor wekt hij iets bij- zonders en is hij niet aan andere gelijk. De min of meer nuchtere, raaterieel aangelegde mensch moge al beweren, dat voor hem het verschil niet bestaat, dat hij van die oude- jaarsstemming niets gevoelt, dit houdt voor inbeeldinghij heeft ongelijk en hij moet zelfs geweld plegen aan zijn eigen gevoelens om zich die meening op te dringen. Wien het vergunt is legt zijn dagelijksche werkzaamheden vroeger neer dan gewoonlijk, om zich terug te trekken in den schoot van zijn gezin of in den kring van naaste familie. De tempels worden allerwege gevuld met de scharen die den Allerhoogste dank komen betuigen voor de genietingen, die Hij weer schonk, voor het voorrecht, dat men nog in aanzijn is. Het is alsof de gedachte aan het scheidende jaar een neerdrukkende gedachte aan vergan- kelijkheid bij ons wakker roept en ons dichter bij elkaar doet dringen, als zochten wij steun zooals menschen, die dreigen door een vloed- golf weggevaagd te worden, trachten elkander vast te houden. Men zal dat niet zoo openlijk laten blijken het droefgeestige in ons behoeft ook niet tot een bedding van weemoed te worden uitgediept, maar alien staat het gevoel van wee moed voor den geest. Niet bet minst is dit het geval bij diegenen onzer, wien het zoo smartelijk heugt, dat zij, een jaar te voren betuigingen van liefde, vriend- schap en hartelijkheid wisselden, in feestelijk gebaar, met vroolijken handdruk, in opgewekt- heid, met hem of haar, wiens of wier plaats nu ledig is. Och hoe ijdel bleken die wenschen Hoe onmachtig wareu zij om de slagen van het lot af te werenEn met het oog op die ledige plek gevestigd, met een pijnlijke gedachte aan dat onherstelbaar gemis, zullen wij toch elkaar opnieuw moed inspreken want, niet waar de liefdeband is en blijft wat de duinenreeks langs de Noordzee is voor onzen vaderlandschen bodemeen beschutting tegen den Oceaan des lijdens. Zeker, ten aanzien van den Oudejaarsavond is de beteekenis van dat woord een betrekkelijke. Onder gewone omstandigheden is op deze af- scheidsure eene reeks van nieuwe gevolgd en aan niets wordt bemerkt dat er verandering is gekomen. En niettemin het bevat een ernstige gedachte. Wij verlaten iets, of worden verlaten door iets dat in dezen vorm niet terugkeert. De schei- djng is onvermijdelijk er valt een slagboom, die nooit weer zal worden opgeheven. Een stuk van ons leven wordt geschiedenis gaatr over naar hat verleden, waaraan niets meer te ver- anderen valt. Zoo zullen vele dingen zich voor 't laatst aanbieden gij zult wegen hebben afge- legd, die uw voet niet meer zal drukken, plichten vervuld die door een ander worden overgenomen, betrekkingen onderhouden die voor immer zijn verbroken, ook lasten van u afgewenteld, die gij niet meer behoeft te dragen. En ook, hoe vreemd het schijne, zelfs deze vaarwel te moeten zeggen, het geeft een drukkend gevoel, het laat een gevoel van leegte achter. Dit spruit voort uit de gewoonte. Wij houden pns vast, niet alleen aan de menschen, maar ook aan de dingen om ons heen, aan de levens- omstandigheden, onder welke wy ons voortbe- wegen. De soldaat, die het op post staan gansch niet aangenaam vindt, zal toch onder den indruk verkeeren, als hij 't voor het laatst moet doen, want het herinnert hem ook alweer aan het voorbijgaande, dat zich nog meermalen met andere dingen zal herhalen om ook hem te voeren naar het einde. Als de laatste klokketonen van den Sylvester- avond door de ruimte dreunen, beteekent dat ook een afscbeid dat niet te herroepen is de afsluiting van een bladzijde van ons levens- j boek, waarop wij geschreven hebben met gedach- ten, met woorden, met daden. Of er nog vele te beschrijven zullen zijn Door een heilzame inricBting van dat boek kunnen wij ze niet tellen er ligt er weer een voor ons open en nog weten wij zelf niet, of wij dit zullen mogen vol schrijven. Maar dit weten we, het is een heerlijkheid op den laatsten dag des jaars ons levensboek op te slaan, wanneer daar vele regels in staan opgeteekend, over welke wij ons hebben te verblijden, omdat zy getuigen van de waar- dige wijze, waarop wij het leven hebben gebruikt. Zijn wij in het verloopen jaar veranderd De groei is iets gevorderd, of de nederwaartsche gang is een weinig voortgezet. In cijfers is het niet aan te geven, maar het moet toch iets bedragen. Immers, hoe beperkt is niet dejaren- reeks, waarin de geheele verandering van ons wezen voltooid wordt, die ons de rijpheid des volwassen leeftijds of de verslapping van den ouderdom doet bereiken Maar dat is niet het voornaamste. De vraag geldt ons geestelijk en zedelijk bestaan. Er was allicht grond om verandering te wenschen en er waren voomemens om die te beproeven. Wij hadden het hoof I te bieden aan slechte neigingen, hadden scheidsmuren omver te halen die ons van den broeder verwijderd hielden hadden overwin- ningen te behalen op zelfzucht en ijdelheid. En als de zandlooper van het oudejaar gereed staat om gekeerd te worden, is het of in een oogen- blik van verhoogd zieleleven, het tafereel van het gansebe jaar voor ons ontrold wordt, en al wat ons oog daar aanschonwt vat zich sameu in deze vraag: Heb ik gedaan wat ik kon en moest doen Gelukkig zij, die bij het scheidensuur de hand hunner gelief'den omklemmende en hun in de oogen blikkende, onafhankelijk van alle lots- wisselingen kunnen zeggen Dit jaar was mij werkelijk goed. Vooral zij treden in hoopvol vertrouwen den nieuwen jaarkring tegemoet. Wat zal deze ons brengen Wij verwachten daarvan alle goeds, vervulling voor gekoesterde wenschen, bereiking van nagestreefde idealen, het welslagen van onze ondernemingen. Laten we met nieuwen moed den staf op- vatten tot het afleggen van onze baan. Hopen we, dat de toekomst voor een groot aantal der onzen zoo helder inoog'lijk zij. Omvatten we daarom met kracht onzen staf, al weten wij nog niet waarheen ons levenspad ons leiden zal. We weten heteenmaal komt ook voor ons de nacht. Laten we daarom werken terwijl het nog dag is. Er is nog zooveel te doen. Er zijn muren omver te halen muren welker fundeeringen diep zijn gelegd muren van egoisme, waardoor scheiding tusschen de menschen wordt gemaakt, muren van verbittering die de samenwerking tot gemeenschappelyke verheffing onmogelyk maken. Al konden wij van die muren maar een steen losrukken, dan nog was het wel loonend daaraan onze kracht te besteden. Laten wij steeds trachten meerdere vruchten te plukken van den arbeid waarvan wij de zegenrijke gevolgen hebben leeren kennen. Waar wij ook zien veel is er te doen. De ouderen hebben een jong geslacht aan tekweeken, om het in staat te stelien onze taak beter voort te zetten. Dit eischt groote zorgen, takt en overleg. Laten wij ons krachtiger wapenen tegen alle neerdrukkende invloeden, ons karakter sterken. Laat ons naar alle zijden de handen uitstrekken om den band te versterken, die de individuen vereenigt tot menschheid, tot de maatschappy. Wij weten niet of morgen de hand niet machteloos zal neervallen, die heden kloek het gereedschap aan vat. Maar zij, die Gelooven, vertrouwen, dat eenmaal het verlangde, 't nage- jaagde Geluk komen zal, in anderen vorm, aan gene zijde van 't graf, in een beter leven voor een liefdevol Opperwezen. Maar thans is het nog dag. Laat ons werken met opgewektheid en moge onze arbeid ook in 1911 gezegend eu voorspoedig zijn Wy willen het ingaan met goeden wil, goede hoop en met een goed beginnen. Wanneer we nagaan wat het verloopen jaar de stad onzer inwoning bracht, dan stemt dit ui"t tot blijmoedigheid. Er was allerminst vooruitgang, integendeelde klachten over achteruitgang werden luider gehoord en ver- schillende teekenen waren daarvan merkbaar. Evenwel mag ook gevraagd worden was zulks niet eenigermate te verwachten na de buiten- gewone omstandigheden waaronder men hier tijdens de uitvoering van groote werken eenige jaren achtereen leefde. Zulke teekenen van terugslag doen zich ook elders voor en zij be- hoeven nog niet geheel mismoedig te stemmen. Echterde zoozeer gewenschte havenuitbrei- ding voor de zeevaart, waarvan toeneming van een groote bron van welvaart verwacht wordt, kwam nog niet tot stand en er is zelfs nog geen tijdstip daarvan te bepalen. Zooals uit de kolommen van ons blad in de laatste maanden bleek, bestaan er weer plannen voor het sticbten eener grootsche industrieele onderneming in deze gemeente. Mocht dat plan eens verwezenlijkt worden Verschillende stemmen gaan opdat er dringend noodig iets gedaan moet worden Niemand zal er anders over denken, maar met die platonische betuigingen komt men er niet. Om tot iets te geraken moeten er mannen zijn van energie, mannen met kennis van zaken en ver- mogen of behooren zij met kapitaal te worden gesteund om hunne plannen te kunnen verwezen- lyken, plannen zeker strekkende om zelf voor- deel te behalen, maar die tevens bijdragen tot algemeene welvaart. Pogingen die door een enkel ingezetene al eens werden aangewend voor het stichten van industrieele ondernemingen moesten wegens gemis aan fmancieelen steun achterwege blijven, voor zoover het geene kleine ondernemingen be>rof die met eigen middelen konden worden gesticbt. Er bleek veelal van gemis aan de noodige durf. Hopen we dat de toekomst een heilzame verandering moge brengen. Belangrijke zaken, die van veel beteekenis kunnen zijn voor de toekomst onzer gemeente, staan nog om tot beslissing te komen. Zaken waarbij veel zal afhangen van het inzicht en de beslissingen van ons gemeentebestuur. Moge het hen die daarvoor geroepen worden niet aan kracht en wijsheid ontbreken om de belangen, die aan hunne zorgen zijn toevertrouwd, te be- hartigen tot welzjjn en voorspoed der inge- zetenen. Wanneer we de blikken eenigszins ruimer wijden, naar onze naaste omgeving, meenen we dat er geen bijzondere redenen van klagen zijn al blijft er overal wat te wenschen en te hopen, en dat van een betrekkelijke welvaart mag worden gesproken. Eene belangrijke kwestie is ontstaan voor eene aangrenzende gemeente, n.l. de toestand in Sas van Gent, sedert de sluizen aldaar voort- durend openstaan. Met leede oogen werd dit aangezien, omdat men directe voordeelen miste toen de schepen niet meer moesten schutten. Na een jaar blijkt dat echter ook nog verder strekkende gevolgen te hebben en bedreigt het steeds zouter wordende water de bloeiende indu- strie aldaar. Krachtige pogingen worden thans aangewend om tot den ouden toestand terug te komen. Mogen deze slagen. Er zijn daarbij belangen voor de geheele streek betrokken. Wanneer wij, Uitgeefster en Redactie van de Ter Neuzensche Courant, ons nog even een terugblik veroorloven, hebben wij ruimschoots reden tot dankbaarheid. Wij hebben weer in toenemende mate getracht te voldoen aan de eischen die aan ons kunnen en mogen worden gesteld en schrijven ook daaraan de gunstige resultaten toe van een steeds grooter wordenden lezerskring, nevens de ruime begunstiging van onze advertentie-kolommen. Dat, ofschoon wij alien strijd trachten te mijden, ons werk niet onaangevochten bleef, spreekt als 't ware van zelf. llet is niet moge- lyk steeds iedereen te voldoen, terwijl die aanvechtingen ook voor een zeker deel toe te schrijven zijn aan een stryd om het bestaan. Dankbaar stemde het ons daartegenover in zoo ruime mate instemming te ondervinden. Waar thans allerwege Zegenwenschenklinsen willen ook wij daarin niet aehterblijven en wenschen u, Lezeressen en Lezers van de 1 er Neuzensche Courant alle goeds toe, zoowel voor uw persoon, als voor uwe familie, in uwe zaken en in uw bedrijf, zoowel naar geest als naar lichaam. Mogen rampen verre van u verwijderd blijven en moogt gij, wanneer wij weer aan den mylpaal staan, volmondig kunnen betuigen: 1911 was in alle opzichten een gezegend jaar Aan vrienden, bekenden en begunstigers zij een gezegend Nieuwjaar toegewenscht. Ter Neuzen, 1 Jan. 1911. N. J. ACKE, Bondsrij wielhersteller Een voorspoedig jaar zij toegewenscht aan al mijne vrienden en begunstigers. M.J.AD1 1 Januari 1911. 1RIAANSEN. Vrienden, Bekenden en Begunstigers binneu en buiten de stad, weuscht de ondergeteekende een gelukkig Nieuwjaar. Hij dankt voor het vertrouwen, dat hy in vorige jaren ondervinden mocht en beveelt zich weder in ieders gunst aau. J. TE. VAN AERDE, Ter Neuzen. Bakker. Heil en Zegen toegewenscht aan vrienden en begunstigers, zoo buiten als binnen deze plaats. P. VAN ARENTHALS—Van Ovekbeekk Ter Neuzen, Grenulaan. Familie VAN ARENTHALS. p. f. Kortgene, 1 Jan. 1911. Aan alle menschen een gelukkkig Nieuwjaar. Hotel HOEKSCH KOFFIEHUIS. CORN. BAKKER en Vrouw. Hoek, 1 Jan. 191L Cafe „DE REIZIGER." Aan begunstigers, vrienden en bekenden myn bartelijken Heilgroet. Dankend voor de ge- noten gunst beveelt hij zich bij vernieuwing aan. Ter Neuzen. F. DE BAKKER—Acke. VEI /.EVSCHE (ill BiVT. flit blad verschljnt tlHHndni;-, Woeoiditg. en Vrijdagavond, nitgezonslerd op FeestdsKen. 1>IJ de IQigroa *-"■ J. Al^PE^IASB>^teJferJteB»en^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1