I Arts IT. do Haan Thomann B e r i c h t. gespeeld worden. Openbare Verkoopiag. Een Hofsteedje, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping LEVERTRAAN bij I. R. de Fouw, Hoek. HOOGWATERGETIJ Adverlentien. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuw Circus van Gent. met 1 Januari 1911 Apotheek'houdend Geneeskundige. Op Maandag 2 Januari zal in alle estaminets op den Baandijk Eenige hnishoudeiijke Goederen, van SPARREN. Yrijdag 6 Januari 1911, in verschillende soorten, Verkrijgbaar: van TER NEUZEN, dan zal het wel afloopen. Ik denk er zoo over „Eert God en dient den Koning," maar daar- mede loop ik niet te koop. Dat de wet op de Kamers van Arbeid al sinds jaren is aangenomen, is mogelijk, maar dan begrijp ik niet dat er nog zoo weinig zijn. Als ik goed ben ingelicht bestaat er nog maar een! Wel een bewijs dat ons volk er op heeft zitten wachten Wanneer een of meer gemeenten een Earner van Arbeid willen oprichten, kunnen en mogen zij dat doen, maar Z.Exc. de Minister zal er geen gemeente voor dwingen, mijnheer Maeson. Ook moet zoo een gemeente er rijp voor wezen en niet zooals hier in Axel, want zoo zij er komt, komt zij al zeer ziekelijk ter wereld, blijkendeu it de groote belangstelling?4? bij de stemming en herstemming. Volgens uw overtuiging zijn het anarchistenidie niec gestemd hebben. Treurig staat het er bij als de Earner van Arbeid hier tot stand komt. Gevaariiik naar uw iuziens voor de leden om te vergaderen, als er zooveel anarchisten zijn. Neen, mijnheer Maesonwees gerust, wij zulien geen bomrnen werpen, die dood en verderf na zich slepen, maar wij blijven trouwe zonen van ons dierbaar Vorstenhuis en VaderJand. Ten slotte dat wij van alles rekening zulleu moeten geven in den dag der dagen, daarmede ben ik het volkomen met u eens. Laat ons dan mijn heer Maeson beginnen van Jeruzalem af aan, dat wil zeggeneerst van ons zelven fliermede sluit ik deze discussie, in de over tuiging dat hier geen Earner van Arbeid noodigis. Axel. EEN LANDBOUWER. Gemaenteraad u a n Axe 3. Bestuurder ARTHUR HENDRIEX. Zondag 1 Januari a. s., te 2l/4 ure, dagvoor- stelling aan vermiudei'de prijzen opvoering van Chrisfl de Dochter van den Hout- vester, nieuw beroemd zangspel in 3 bedrijven van B. Bucbbinder. Vertaling van Arie van den Heuvel. Muziek van Georg. Javno. Zondag 1 Januari a. s., te 3 uur, dagvoor- stelling optreden van Lenars, komiek zanger de Bradshau bros, acrobatiscke excentric3de Clario, dubbel vliegende trapeze; mej. de la Tour, fraai acrobatisch werkTina en Willy, in hunne nieuwigheid //the black woltz"de Gelias, aardige nabootsers D'Ostas, gymnastic comedy potpourri; Rita Jay, zangeres de New lyricq quartetbenevens einematograaf-ver- tooningen. K O E RS V A N 11 E T GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,525 a f 47,55. Eugelsch per M 12,12,— ZKETIJD1NGEN. Van 28 tot en met 29 Dee. a Van 28 tot en met 29 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 19 biunenvaartuigen op- en 18 atgeschut; door de Westsl. 22 op- en 12 atgeschut. i'ositie der bloetuactiepeit. Heden overleed te Leiden onze geliefde vader, J OH. a 510 ST, emer. p'redikant, in den ouderdom van 83 jaar. R. DROST. B. DROST-Maas. 30 December 1910. Ondergeteekende betuigt ook namens het Ned. Herv. Eerkb. te Philippine, zijn hartelijksten dank aan de dames en heeren uit Ter Neuzen die hebben medegewerkt tot opluistering van het Eerstfeest op den 23en dezer. En in 'tbijzonder aan de heeren J. Millenaar en C. A. van Fraeijenhove, voor hun onvermoeiden ijver in deze hieraan betoond. A. J. HULST. te ZAAHISLAG, Het ONROERF.ND GOED van de Wed. en Erven F. VAN TATENHOVE te Axel, zal worden HERVEILD op Urijdag 6 Januari 1911, des namiddags half drie ure, in het Hotel //Het Gulden Vlies" bij mej. Rolfe aldaar. Hoogste bod 900. J. A. DREGMANS, Notaris. Axel. De Notaris J. A. Dregmans te Axel zal ten verzoeke van de Wed. en Erven DOMS. VAN MEGROOT te Zuiddorpe, op Dinsdag den 24 Januari I9ii, des namiddags 1 nre, verkoopen bestaande in Tafel, Stoelen, Ledikant, Eacbel, eenig Beddegoed, gereedschappen als Rieken, Vorken enz. enz. en Windmolen. Dadelijk daarna met aanhoorigheden, in de gemeente Zuiddorpe, kadastraal aldaar bekend in Sectie B nummer 1221, als Huis, Schuur en Erf groot 33 aren 20 ceutiaren. Boomprijs 100, De verkoopiag wordt gehouden bij Al. Pollet te Zuiddorpe. De Notaris E. BDumoleyn te Honte- nisse, zal ten verzoeke van den Heer R. Ridder DE GHELL1NCE d'ELSEGHEM te Gent, op Dinsdag 3 Januari 1939, des namiddags deu uur, in het openbaar verkoopen 800 zware sparren geschikt voor bouwgerief, 1600 sparren geschikt voor staken, 600 sparren geschikt voor kepers en stellingen, 2000 bossen zware sparresnoei, 10 mij ten sparrefasseel en 6 mij ten sparrepeeen. Alles aanwezig nabij de hofstede bewoond door den heer August de Buck te Sint-Jansteen (Absdale). Deurwaarder Aug. C. 31.1'oppe. te Hit 1st zal ten verzoeke van de kinderen MARING te Eoewacbt, op des namiddags te 2 ure, in het openbaar ver koopen (bizonder geschikt voor schellbalken en kepers) en 3000 bossen sparrensnoei, alles liggende op het bosch te Eoewacbt (Ilei- kant). N.B. Te vergaderen in de kerberg //de Heistraat bij ADOLF MARING te Eoewacht (Heikant.) Eoopen tot en met /3a contant. -V o o i" het jaar 1911. Firma P. J. VAN DE SANDE, Ter Neuzen, Vergadering van Donderdag 29 December 1910. Yoorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dielevnan, P. Dekker, Srnies, De Feijter en Wolfert. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande. De heer Kruijsse wil een mededeeling doen naar aan- ieiding van de notulen. Hij herinnert dat de Raad hem in de vorige vergadering heeft benoemd tot bestuurslid van de Yereeniging tot bevordering der Volkshuisvesting alhier. Zooals hij Dinsdags was benoemd ontving hij een oproeping tot bijwoning eener vergadering op Woensdagavond. Hij heeft die vergadering bezocht. Nadat hij door den Yoorzitter was verwelkomd, zeide een ander bestuurslid tot zijne verwondering uit het verslag in de Axelsche eourant te hebben gelezen dat door den Raad een bestuurs lid voor hunne vereeniging was benoemd en dat hem de juistheid daarvan bleek uit de aanwezigheld van den heer Kruijsse ter vertadering. Hij begreep echter niet welk ver- band er tusscht^r.-ie vereeniging en de gemeente bestond en waarom de naad zoo'n dvvarskijker had gezonden om de vergaderingen van het bestuur bij te wonen. Spreker vindt het zeer eigenaardig dat een bestuurslid der vereeniging uit een courantenverslag moet vernemen dat de liaad een bestuurslid der vereeniging kan aanvvijzen, daar de statuten dit toch vermelden. Natuurlijk werd bedoeld bestuurslid door den Voorzitter voldoende beantwoord, maar spreker meende dat het toch verstandig was, zoolang er geen band bestaat tusschen de gemeente en de vereeniging, maar geen vergaderingen van dat bestuur bij te wonen en hij is ook voornemens om, wanneer er in de toekomstgeen band gevorind wordt, als afgevaardigde van den Raad te bedanken. De heer De Feijter wenscht zijn misnoegen uit tespreken over de ontvangst die den afgevaardigde van den Raad is te beurt gevallen en die niet getuigt van hartelijfheid. Hij wil echter opk vragen wat de heer Kruijsse bedoelt met het vormen van een band tusschen de vereeniging en de gemeente. Hij was van meening dat die band al bestond door de bepaling in de statuten der vereeniging dat de Raad een lid in het bestuur kan aanwijzen. De heer Kruijsse wijst er op dat hij het eigenlijk in den grond van de zaak geheel met het bedoelde bestuurslid eens is. Ook door hem is in de vorige raadszittmg ge- vraagd waartoe de benoeming noodig was, zoolang geen band bestond. In de toekomst kan het wat anders worden, als de vereeniging aan het Rijk om een voorschot vraagt en de gemeente zich dan daarvoor borg stelt; dan heeft de gemeente belang bij de zaken der vereeniging en is het gewenscht dat zij daarbij een afgevaardigde heeft om zich van den gang der zaken op de hoogte te stellen. Daarom heeft spreker ook in overweging gegeven de be noeming van een bestuurslid aan te houden tot eenmaal een voorschot gevraagd werd en de gemeente op het ver- ,zoek om borg te zijn beslist had. Rr is toen gezegd dat de Raad maar 2 dagen tijd meer had om aan de bepaling in de statuten te voldoen. Op dien grond en omdat de Raad had uitgemaakt dat •er iemand zou aangewezen worden is men toen gaan Stemmen. Spreker heeft de benoeming toen aangenomen om een einde te maken aan de zaak. De inlichting omtrent den termijn voor het aanwijzen van een bestuurslid was onjuist; de Raad had nog een zee van tijd. In de statuten staat dat die benoeming moet geschieden 2 maanden nadat de vereeniging is toe- gelaten als uitsluitend werkzaam in het belang der volks huisvesting. Dit is nog niet geschied, alleen zijn de statuten goedgekeurd. Er was dus nog alle gelegenheid om met de benoeming te wachten. Zooals spreker in de vorige vergadering betoogde, ziet hij geen noodzakelijkheid om nu reeds als dwarskijker in dat bestuur zitting te gaan nemen. Hij voegt hieraan nog toe dat de ontvangst in het bestuur volstrekt niet persoonlijk was, er werden voldoende excuses daaromtrent gemaakt maar wie ook benoemd was, zou een dergelijke ontvangst te beurt gevallen zijn. Spreker acht het dan ook beter voorloopig de vergade ringen niet meer bij te wonen en geen invloed uit, te oefenen op de handelingen van het bestuur, daarvoor bestaat nu geen reden. Er kan morgen weer wel een vereeniging worden opge- richt die in haar Reglement bepaalt dat de Raad een bestuurslid kan aanwijzen en dan is de Raad toch volstrekt met verplicht daaraan te voldoen. De \oorzitter merkt op dat de leden nu voldoende zijn ingelicht en dat de discussie daarover kan gesloten worden. De heer Kruijsse meent uit het stilzwijgen der leden te mogen aannemen dat ze met hem instemmen. He \oorzitter: Achten de heeren dat juist? De heer De Feijter: Ik ben het er niet mede eens: het komt my voor, dat de band gelegd is door de benoe ming van een lid, De ontvangst was wel onvriendelijk en daarover heb ik mijne afkeuring uitgesproken, maar ik ga er met mee accoord dat er reden zouden zijn de vergaderingen niet te bezoeken omdat er geen band bestaat. De oorzitter merkt op dat de lieer Kruijsse doelt op een tinancieelen band en dat deze nog niet bestaat. De heer Kru sse Het is er mij volstrekt niet om te i oen om er van af te zijn, want als de meerderheid van den Raad het niet met mij eens is, zal ik de vergaderingen blijven bijwonen, ondanks de ondervonden ontvangst. ik ien geen oude jull'rouw en kan er wel tegen dat mij wat gezegd wordt. Daar ik evenwel afgevaardigde ben van den Raad achtte ik mij niet bevoegd om maar op eigen verantwoording te besluiten niet meer ter vergadering te gaan en wensch het idee van den Raad te kennen. Wenscht de meerderheid dat ik gaan zal, dan wil ik het met liefde doen. De Voorzitter: U wenscht dus uitgemaakt te zien of de Raad thans bezoek der vergaderingen noodig oordeeltdan wel eerst nadat er een financieele band met de vereeniging- bestaat. Daarover kan worden gestemd. De heer De Feijter wenscht nog te vragen of het door- den Raad aangewezen bestuurslid een imperatief mandaat heeft. Hij meent van niet. Er moeten zijn 5 bestuurs- leden, een daarvan wordt aangewezen door den Raad. Dit is ook een bestuurslid, zonder meer en heeft dezelfde rechten en verplichtingen als de anderen, niets meer en niets minder. De heer Kruijsse Omdat die persoon gewoon bestuurs- id is, kan hij ook van de vergaderingen wegblijven, even- goed als de andere bestuursledendeze worden ook niet verplicht alle vergaderingen bij te wonen. Maar spreker is door den Raad afgevaardigd en daarom wil hij weten hoe de Raad er over denkt, opdat hem later niet zou kunnen verweten worden dat hij eigenmachtig is wegge- bleven. De heer De FeijterMaar door de benoeming tot be stuurslid blijft de band toch bestaan, of de vergaderingen worden bezocht of niet. De heer Kruijsse erkent dat, maar zal wanneer er geen aanvrage voor een voorschot komt, of*vanneer de Raad weigert borg te zijn ontslag nemen als bestuurslid der vereeniging; dit staat bij hem vast. Zooals hij reedsaan- voerde is de benoeming alleen door hem aangenomen om een eind aan de stemmingen te maken en omdat hij voor- zag dat er in de toekomst een financieele band zou gevormd worden. Zijn meening omtrent de vereeniging is bekend, hij heeft er nooit doekjes omgewonden. De Voorzitter meent dat de zaak nu voldoende aan de leden bekend kan zijn en vraagt of de heer Kruijsse stem ming verlangt. De heer Kruijsse antwoordt ontkennend, tenzij de heer De Feijter er beslist bij blijft dat hij de vergaderingen moet bezoeken. De heer De Feijter verklaart alleen te hebben gesproken om meer licht te krijgen en het bezwaar van den heer Kruijsse zoo mogelijk weg te nemen. Hij wil echter geen stemming uitlokken en zou het maar eens aanhouden. De discussie over deze zaak wordt alsnu gesloten en de notulen- der voorgaande zitting goedgekeurd. Daarna stelt de Yoorzitter aan de orde: 1Ingekomen stukken. a. Missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 16 Dec. 1910, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voor- zien wordt teruggezonden het raadsbesluit van 15 Nov. jl. tot wijziging in de datums der paarden en veemarkten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 16 Dec. 1910 waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voor- zien, wordt teruggezonden het raadsbesluit van 6 Dec. 11. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1910. Aangenomen voor kennisgeving. c. Procesverbaal van de op 23 Dec. 1910 door Burg, en Weth. ten kantore van deri gemeente-ontvanger gehou- den kasopneming, waarbij bleek dat in kas was J 4277,871, wat overeenkwam met de vertoonde bewijzen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een sehrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 16 Dec. 1910, waarin zij naar aanleiding van het aan hun college toegezonden raadsbesluit van 6 Dec. 11., waarbij het aantal leervakken aan de openbare lagere school werd uitgebreid, opmerken, dat het waarsehijnlijk de bedoeling is geweest mede te deelen »dat de omvang van het onder- wijs« met vak p is vermeerderd, daar toch aanvulling of wijziging van het »leerplan« niet tot 's Raads bevoegdheid behoort Yenneerdering van den omvang van het onderwijs kan echter slechts plaats hebben door wijziging van art. 1 der verordening, regelende het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, waartoe een formeel besluit vereischt wordt, waarvan alsdan aan Gedep. Staten een afschrift behoort te worden toegezonden. De Yoorzitter stelt naar aanleiding van dit sehrijven namens Burg, en Weth. voor art. 1 der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs zoodanig te wijzigen dat de omvang van het onderwijs wordt bepaald tot de vakken a tot en met p van art. 2 der wet op het lager onderwijs. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 3. Aanbieding algemeene politieverordening Door den Voorzitter wordt namens Burg, en Weth. aan- geboden een ontwerp tot wijziging der algemeene politie verordening. De leden zullen ontvangen een beknopt overzicht van de verordening terwijl het concept ter se- cretarie ter inzage zal worden gelegd. Spreker geeft in overweging om, evenals dit met de gemeentebegrooting geschiedt, te vergaderen in twee afdeelingen van den ge- meenteraad, ter voorloopige behandeling van het concept, om de behandeling der verordening in openbare zitting voor te bereiden. De leden hebben dan gelegenheid hunne wenschen aan- gaande wijzigingen ter kennis te brengen en eene zeer langdurige openbare zitting en het daarm moeten zoeken naar de geschikte redactie voor eene wijziging, wordt dan voorkomen. Z. h. s. wordt aldus besloten. a. Aankoopen grond voor de te stichten gasfabriek. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. na de vorige vergadering onderzoek hebben gedaan naar een ander toen genoemd terrein. Het resultant van het onder zoek is echter dat zij voorstellen het oorsprorikelijk door hen voorgestelde terrein voor het stichten eener gasfabriek aan te koopen. De heer Oggel geeft den wensch te kennen over deze zaak nog eerst eens in geheime zitting te spreken. Deze wensch wordt voldoende ondersteund, waarom de Voorzitter de openbare vergadering schorst en overgaat tot het houden eener zitting met gesloten deuren. Nadat de zitting weder openbaar is geworden stelt de heer Oggel voor het voorstel tot het aankoopen van een terrein voor de te stichten gasfabriek nog eens aan te houden. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. ■A. Voordracht technisch adviseur. De Yoorzitter deelt mede dat in verband met de op- dracht van den Raad tot het doen eener aanbeveling voor het benoemen van technisehe adviseurs voor het stichten eener gasfabriek enz. door hen zijn aangeschreven de directeuren van gasfabrieken Van Mierlo te Tilburg, Jansen te Venlo, Allirol te Kampen en Van Niftrik te Viissingen. Hij doet in het kort eenige mededeelingen omtrent de gevoerde corres- pondentie's docli vraagt, alvorens dieper op deze zaak in te gaan, of de leden hierover een bespreking in besloten zitting wenschen. De heer Dieleman antwoordt bevestigend. Andere leden steunen dit. De Yoorzitter schorst de openbare vergadering welke overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering stelt de heer Smies voor de benoeming van advieseurs aan te houden. Z. h. s. wordt aldus besloten. S. Vaststellen verordeningen op de invordering van leges en expeditiegelden, die van marktgelden en die van de vischmarkt. Door den Voorzitter wordt namens Burg, en Weth. overgelegd een concept-verordening op de invordering van leges en expeditiegelden, waarbij wordt bepaald dat de inning der rechten, bedoeld in de verordening op de heffing dezer rechten, vastgesteld in de vergadering van 20 Sept. 1910, geschiedt door den Secretaris. De leges enz. worden bij het aanvragen van stukken voldaan. De ontvangen gelden worden door den Secretaris eenmaal 's maands in de vergadering van Burg, en Weth. verantwoord en afge- dragen aan den gemeente-ontvanger' tegen bewijs van ontvangst. Deze verordening wordt z. h. s. goedgekeurd. Evenzoo worden z. h. s. goedgekeurd de verordening op het invorderen van markt- en staangelden, welke be- taald moeten worden aan den marktmeester en die op het gebruik van de vischmarkt die moeten betaald worden aan den afslager. De functionarissen moeten op bepaalde tijdstippen rekening en verantwoording doen aan Burg, en Weth. en daarna de gelden storten ten kantore van den gemeente-ontvanger tegen bewijs van ontvangst. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. a 5 VLAG. NA AM ML Van en naar- Lading. 'li'e- lenicn 29 Eng. s.s. Amulet 2839 Middlesbr. ijzer idem Algol 1552 idem idem idem River Lagan 2272 Londen stukg. idem Lady Salisbury 4093 New-Castle kolen t rail (er tenzem 28 Eng. s.s. Middlesbrouch 3293 Middlesbr. ledig 29 idem River Tnam^s 2242 Londen stukg. W Or t,em t 28 Noor. s.s. Laila 2107 Thisted aardapp Russ. s.s. Olga *737[Riga stukg. Belg. 8.8. J. Baels Maurix 536 Ostende ledig Deen. s.s. Anna Muersk 3868 Riga slukg. 29 Eng. s.s. Rescue 2011 Goole kolen Belg. s.s. La Fiandra 1980 Havre stukg. Deen. s.s. Harrildsborg 4379 Riga idem idem Siesvig 2701 idem idem Eng. s.s. Quenlin 3607 Leith idem Zweed. s.s. Seaton 2710 Geffle hout Van <-enl i 28 Eng. s.s. Sea Gull 2763 Londen stukg. idem Cauto 2737 New-Castle ledig idem Lesbris 3916 Antwerpen stukg. idem F. W. Stuart 713 Berwick cement idem Truro 2367 Hull stukg. idem Mersey 3075 Goole idem 29 Duitsch s.s. Hercules 3556 Antwerpen ledig Eng. s.s. Pandion 3619 Manchester stukg. Duitsch s.s. Margareta 2769 Sunderland ledig Deen. s.s. Normandiet 3390 W. Hartlep. idem s.s. HA11ALD vertrok 24 dezer van Swansea naar Spezzia. s.s. JENNY wordt heden te Genua verwacht. s.s. RICHARD van Bilbao naar Newport passeerde 30 dezer des v. m. 9 uur Ouesant. s.s. ELISABETH wordt heden te New-Castle on Tyne verwacht. s.s. HELENA in het droogdok le Sunderland, s.s. MAGDALEN A in lussing te Savona.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 7