Landbouwherichten. Gemengde berichten. Predikbeurten. Zaterdag 31 Dec. 1910 (Oudejaarsavond). Zondag 1 Januari 1911 (Nieuwjaar). Laatste Berichten. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 5£ u., leeskerk. Besmettelijke borstziekte big paiirden. De circulaire, door de besturen der afdeelingen Kruiningen en Goes van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij verspreid in verband met die ziekte, welke in Zuid-Beveland veelvuldic heerscht en veel slachtoffers maakt, luidt als volgta \an het grootste belang is, dat de ziekte heel in het begin wordt geconstateerd, waarvoor noodig is, dat men vooral let op enkele be- ginnende versehijnselen, als hoesten, verminderde eetlust, lusteloosheid en vooral sterke verhooging der temperatuur, welke wordt gemeten, op de bekende manier, met een minuten-thermometer, (voor billij ken prijs te verkrijgen). Zoodra men hoestende paardeh heeft, is het ten zeerste aan te raden om iederen dag een paar maal de temperatuur op te nemen doet men dat niet, dan zal men dikwijls te laat ontdekken, dat een of meer paarden ernstig ziek zijn. Zeer dikwijls is gebleken, dat paarden, be- halve dat zij wat hoesten, overigens in het oog van den eigenaar niets bijzonders vertoonden°, doch bij temperatuur-opname bleken een koorts te hebben van 40, 41 zelfs tot bij de 42 graden. Meeimalen is dan ook reeds voorgekomen, dat paarden met zulke temperaturen nog 1 a 2 dagen werkten totdat de eigenaar plotseling hevige ongesteldheid waarnara. Dat zulke dieren er slecht aan toe zijn, behoeft geen nader betoog. Verder wijzen wij er op, dat de ziekte va°n het eene paard op het andere overgaat, terwijl ook smetstof kan worden overgebracht door ingang, vatte den ijzeren klopper en klopte aan. Eerst nadat ze drie- tot viermaal toe geklopt had, kon ze in 't inwendige van Ghuis eenige beweging bespeuren. Een oud wijf, niet minder leelijk en terugstootend als Hat aan de Heksen- giot. vertoonde zich aan de half geopende-poort. Capitol a onderstelde, dat 't Dorkej was De beschrijving, die mistress Codiment haar van deze persoon gegeven had, paste juist op de oude kol, die op misnoegden toon naar Capitola's naam en verlangen vroeg. Wat ik verlanghernam dejonge miss, die weer voile tegenwoordigheid van geest herkregen had, ,/dat watge wel raden kunt, wanneer't regent 1\et. glet'" voeg deze erbij. „Sedert wanneer is t bp ons de gewoonte, naar den naam van een gast te vragen „Een gast herbaalde de brommende Dorkey. "Ik w>st niet, dat men hier gasten verwachtte". ,,Moet je ook alles weten hervatte Capilola. „Genoeg, dat ik hier ben, maak de poort maar verder open, opdat ik binnen kan." Een telle rukwiud scheen onze jeugdige heldin ter hulp te komen, want meer aan zijne kracht, dan aan den goeden wil van het wijf, dankte Aipitola, dat de poort opensloeg en zij met Gyp kon binnengaan. Capitola sprang nit het zadel en hielp de oude de deur weer sluitenin weerwil van deze voorkomendheid beschouwde de oude Dorkey toch Capitola als eene indringster. „Gij hebt een eigenaardige manier van in de buizen door te dringen, zonder eerst te vragen of men u binnen Jaten wil," bromde ze. „Indien personen, die de zieke dieren verplegen of ver- zorgen. In verband met bovenstaande is te begrijpen, dat het nemen van de hier volgende maatregelen heilzaam kan werken, daar zij de ziekte in haar uitbreiding en heftigheid tegenwerken en daarom bezoekt geen stallen, waar de ziekte voor- komt. sluit zooveel mogelijk den toegang lot uw stal voor menschen, die er niet hoog noodig hebben brengt uwe paarden zoo min mogelijk in aan raking met vreemde paarden, ook wanneer de uwe pas ziek zijn geweest, want 6 a 7 weken na de genezing zijn zij nog ware smet- stofverspreiders en dus gevaarlijk voor andere zorgt voor frissche lucht (geen tochtj in deu stal en houdt dien rein borstelt en kamt uw paarden goed, liefst buiten den stal merkt ge iets verdachts b.v. hoesten, neemt dan tweemaal daags de temperatuur op, stijgt deze boven 38.5°, laat dan den voorgenomen arbeid niet verrichten, behoedt het zieke dier voor koude en stof, alsmede voor bedorven stal- lucht en zondert het af van de nog gezonle paarden, welke afzondering men dient vol te houden nog 6 weken na de genezing. floe men niet doen meet. u nog eens een schuilplaats moet zoeken, zoa ik in de toekomst wat vriendelijker wezen." //Wil Dorkey mij soms de les lezen her nam Capitola trotscb. //Verwissel de rol niet, oude vrouw", voegde zij er bij. „Gij zijt. hier in 't huis slechts ondergeschikt en niet de meesteres, die hier te bevelen heeft, wie hier mag binnenkomen of niet. Jndien ik toestem- ming van den kapitein noodig heb, breng mij dau bij hem, dan kan Capitola Black van Warfieldshouse hem die vragen." z/Hoe", riep Dorkey ten zeerste verbaasd. „Gij zijt Capitola Black de nicht van den majoor ,,Ja, is dat zoo iets bijzonders ,,Cap, Capitolaherhaalde Dorkey in ge- dachten verzonken en 't meisje van top tot teen opnemend. „Zou 't mogelijk zijn? Ochja... juist hare ongelukkige moeder die oogen dat haar zeker, zij is het. „Maar indien gij Capitola Black zijt" riep ze eensklaps, als ont- waakte ze uit een droom, ,,dan hebt ge hier niets te doen maak dat ge weg komt, eer het te laat is." ,,Vluchten? Ben ik dan in een roovershol, waar men de vreemden vermoordt, die binnen komen V\ elk kwaad zou de nicht van majoor Warfield in 't huis van kapitein Lenoir over- komen „Ga heeu, zeg ik uriep de oude dringend. z/lk blijf", hernam Capitola. „Hoe zou ik in zulk een houdenweer kunnen vertrekken Is't huis dan voor mij gevaarlijker dan de bliksem en de orkaan, die de boomen neersmakt als een riet. Ik kan niet gelooven, dat ik gevaar loop Te Bolsward is een| jeugdige werkman aan bloedvergiftiging overleden. In de boter- fabriek, waar hij werkzaam was, kreeg hij een wondje aan de hand, waarop geen acht ge stagen werd. Weldra zwollen hand en arm op en ofschoon spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen volgde de dood. Een politie-agent te Dordrecht hoorde des nachts een hond hard blaffen, alsmede het breken van een glasruit. Het geluid scheen te komen uit den tuin van een woning aan den Sint Jorisweg. Terwijl de agent een on- derzoek begon in te stellen, kwamen van lieverlede meer personen op het geval af. Be- sloten werd gezamenlijk tuin en erf teinspecteeren, waarvan men echter eerst kennis wilde geven aan de eigenares. Toen aangebeld werd, gaf een zoon der weduwe ten antwoord, dat zijn moeder van scbrik was overleden. Ook zij was wakker geworden door het geblaf van den hond ze had het raamgordijn weggeschoven en naar buiten gekeken, waar ze toen den politie-agent bemerkte. Dit had haar zoo doen schrikken, dat ze dood was neergevallen. Het hoofdbestuur van de ,,Evangelische Maatschappij" en dat van de ,,Algemeene Pro- testanten-vereeniging" hebben een adres aan de Koningin gericht, waarin zij H. M. verzoeken zoodanige maatregelen te willen nemen of te doen nemen, dat een vestiging van de uit Portugal verdreven geestelijke orden worde verhinderd en de nadeelige gevolgen daarvan worden voor- komen. Adressanten wijzen er op dat verschillende regeeringen, o. a. die van Spanje, Italie, Frankrijk, Brazilie, te verstaan hebben gegeven, de vestiging der verdrevenen in hare landen niet te zullen toelaten, en het schijnt dat dezen nu tot ons vaderland de toevlucht zullen nemen Een ingenieur te Breslau, die met een door hem geconstrueerde parachute uit een luchtballon sprong, is gevallen en kreeg zoo ernstige verwondingen, dat hij kort daarna overleed. Hij sprong uit den ballon op een hoogte van 200 M. De parachute ontplooide zich in haar voile grootte, en kalm zweefde de lucht- vaarder omlaag. Toen moet plotseling een windvlaag de eene helft van de parachute omhoog hebben gesta gen, en met razende snelheid stortte de man omlaag. Hij brak zijn ruggegraat en overleed toen hij naar het ziekenhuis werd overge bracht. Hij was 26 jaar oud en had reeds eenige kleine uitvindingen gedaan. In den Amerikaanschen staat New-Yersev is door duizenden getrouwde vrouwen een campagne op touw gezet voor het invoeren van „trouwring-plicht". Onder de auspicien van de „Cupid's Wing Club" is voor de aanstaande zitting van het parlement een wetsontwerp in studie genomen ,,ter bescherming van onze dochters tegen de lagen van getrouwde mans- personen, die zich voordoen als vrijgezellen." Het ontwerp stelt op het delict een boete van 500 dollar subsidiair 2 jaar gevangenisstraf voor elk getrouwd manspersoon die thuis en buitenshuis nalaat aan zijn vinger een ring te dragen, waaraan men kan zien dat bij ge- huwdis. Mrs. Howell, de president der club, verklaarde Wij ontmoeten telkens tragische gevallen van meisjes, die tot wanhoop gedreven zijn omdat zij verliefd zijn geworden op gehuwde manspei- sonen, waarvan zij meenden dat zij ongehuwd waren." naar het station en gelukkig zag hij daar twee Engelschen, die hij kende en die eveneens naar Brussel gingen. Hij vroeg hun, of ze een beetje op Loeb wilden letten. Dankbaar aanvaardde Loeb het beschermend gezelschap der beide gentlemen. Hij vertelde hun, dat hij den klant, aan wien hij de 262,500 frank moest afdragen, niet kende, waarop de Engelschen antwoordden, dat zi) hoe toevallig toch dien persoon heel wel kenden en Loeb dus wel bij hem zouden brengen. Te Brussel stelden zij aan Loeb een meneer voor, die zeide de klant van den bankier Worms te zijn voor wien de 262,500 frank bestemd was, maar tevens ver klaarde hij slechts te Londen het geld in ont- vangst te willen nemen. Waarop het viertal zich naar Londen begaf. Onderweg gaf Loeb het geld aan een der Engelschen te bewaren, die hem met allerlei griezelige verhalen van Londensche zakkenrollers bang hadden zitten maken. Toen het gezelschap te Londen aan- kwam, verdwenen de Engelschen met het geld. Loeb zoekt ze nog. 's Gravenliage, 30 Dec. Eerste Kamer. Bij de behandeling der lndische begrooting ver klaarde de Minister De Waal Malefijt vast ge- loof te hebben in eene schoone schitterende toekomst van onze kolonien, onder ons gezag. Met den heer Sweerts deelde de Minister dus niet de pessimistische beschouwingen van den heer Van Nierop. Het denkbeeld om Indie financieele zelfstan- digheid te geven en in de gelegenheid te stellen ten eigen name te leenen, had's Ministers voile sympathie. Een ontwerp daartoe is in voor- bereiding. Overtuigd van den heilzamen in- vloed van de zending, zal de Kegeering voortgaan haar zooveel mogelijk te bevorderen. Omtrent de wijze van exploitatie van het droogdok te Soerabaija is nog niets beslist. Getracht zal worden dokwerk hier te lande te doen uitvoeren. De Minister deelde o. a. nog mede heden- ochtend te hebben ontvangen eene aanbieding van de firma Schneider om een proef te nemen met een kanon voor Indie ook zal nog een kanon van de firma Ehrhardt, die daarom even eens heeft verzocht, ter proefneming naar Indie worden gezonden. De lndische begrooting is aangenomen. Amsterdam. Bij de Hollaudsche Lloyd is een bericht gekomen van het s.s. Hollandia meldende dat op 27 December de 2de machinist J. J. Licht door een ongeval in de machine- kamer gewond werd en overleden is. Uit Brussel wordt aan de Telegraaf ge- meld dat de vlieger Lauser officieel bericht heeft van den tocht ParijsBrussel. Brussel Parijs te hebben afgezien, zoodat onze landge- noot Wijnmalen wel in het bezit zal komen van de uitgeloofde frs. 100,000. srelezen Een Parijsch bankier, Worms geheeten, had zijn gevolmachfigde, Loeb genaamd, opge- dragen 262,500 frank aan een te Brussel wonenden klant te gaan brengen. Daar Loeb een nietig mannetje is, vond Worms het toch wel wat gewaagd, hem alleen naar Brussel te laten gaan. Daarom bracht hij hem zelf eerst En was 't in de woning van een oud-militair. zoo, ik trotseer elk gevaar BWelke stoutmoedigheid en welk een dolle moedfluisterde de oude Dorkey bij zichzelf. Juist hem, zijn trouw evenbeeld, wat de wils- kracht betreft 1" En weer begon zij het meisje te beschouwen. Capitola zag Dorkey in gedachten verzonken en vergat, dat ze nog in de kille buitenlucht stonden. Daarom herhaalde ze hare vraag om binnengelaten te worden. Ook voor Gyp vroeg ze een stal, omdat 't arme dier rilde van't nat en de koude. z/Wilt ge dan absoluut hier blijven vroeg Dorkey nogmaals. „Goed, ik zal u binnenlaten ofschoon kapitein Lenoir er niet van houdt, dat vreemde personen in zijn huis overnachten. Hij is niet hier", voegde zij er bij, panders kon het toch niet gebeuren." (Wordt vervolgd). INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Eedaldeur Nogmaals vraag ik een plaatsje in uw veel blad. Bij voorbaat dank. Met verbazing las ik hetgeleerde en bestudeerde stuk in Luctor et Emergo van 24 December 1910, geteekend J. Maeson. Dat de Ter Neuzensche en Axelsche markten dienst doen als kiesver- eeniging, volge'us uw schrijven, is mij geen nieuws. Daar vindt men kiezers van allerlei kleur, ook die zich noemen Chr. kiezers van een Chr. Kieavereeniging. Dat de Patroons-Candidaten op een marktdag bij elkaar zijn geweest is mij ook medegedeeld, maar zeker weet ik het niet. Dat ik een van die Patroons-Candidaten ben, of hun handlanger, hebt u mijnheer Maesongeheel mis voor. Dat ik een anarchist ben, zelfs nog een van de ergste soort, is mogelijk. Bestaat er, mijnheer Maeson nog versehil tusschen anarchisten Volgens uw schrijven zijn er ook nog minder slechte. Zijn er soms ook nog Chr. anarchisten Zooa's ik wel eens heb gehoord van Chr. soci- alisten of Chr. democraten Welnu, met een weinig goeden wil en studie word ik misschien nog wel een Chr. anarchist. Dat ik mijn wijsheid lucht heb gegeven is onwaar. Mijn stukje van 20 Dec. was zeer eenvoudig, maar, bet is ook maar van een landbouvcer. Neemt U het anders op, dat moet U weten. Dat de beweging der patroons bewijst van hoe groot nut een Kamer van Arbeid is. volgens Uw schrijven, kan ik nog niet inzien, zoo min als U, mijnheer Maeson Of bent U soms een tweede Edison Dat gij het werk van het bestuur der Z. L. M. nit haar hauden wilt nemen, vind ik alles behalve netjes. Dat ik met de wetten des rijks spot Waaruit kunt U dat bewijzen V Als ik beweer dat hier geen Kamer van Arbeid noodig is, noemt U dat soms spotten met de wetten des rijks Hoevelen in ons land zijn niet tegen de Leer- plichtwet Noemt U die dan ook anarchisten Dan zit ons geheele land wel vol van anarchisten Neen, mijnheer Maesonmaak U niet ongerust, als ik er nog wel een van de ergste soort ben, Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Ter Neuzen. Axel A. Axel H. u., Ds. A. Timmerman. Geen dienst. oi u., I)a. J. B. T. Hugenholtz. 5 u., Ds. G. van Dig. 5 u., Ds. B. Raamg Jr. Gereformeerde Kerken. 5J u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 51 u., Ds. J. H. Lammertsma. 5 u., Ds. Chr. Bruins. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9* u„ Ds. A. Timmerman, Bevestiging o,„- Kerkeraadsleden en 2 u., Ds. A.Timmerman. Sluiskil. 9l u.s dhr. H j v d Quden 7 xe 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u„ Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u., Ds. J. fl, Lammertsma, Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Axel A. u a s. Zaamslag. Zaamslag. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Vloosw(jkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswykstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 51 u„ dhr. J. J. Kense. »Vader, daar is buurman Akkerhof, en of ie je eens eventjes spreken kan yJa, kind, laat hem maar binnen". Dag buurman, hoe gaat het er mee en wat is er van je dienst?' Heel goed, buur, ik wou je maar eens heel eventjes om raad vragen. Ik ben nu bezig met het spitten van mijn aardappelland en nu raadt buurman Stroobos mij aan, om tevens voor mijn aardappeis kaiiniet uit te strooien, wat denk je daarvan'?" „\Vat ik daarvan denk buurman, wil ik je wel eens zeggen, maar zet je een poosje, want ik kan mijne meening, zoo maar niet in de gauwte aan je meedeelen, zonder ook de gronden aan te geven, waarop die meening steunt. Zooals je weet, ben ik sedert jaren een echte aardappelboer en kan dus uit ondervinding meepraten. In het begin be- mestte ik mijn aardappeis met stalmest en ook gebeurde het wel eens, dat zij niets kregen. Toen ben ik begonnen met Ammoniak-superfo-faat en dat be vie I mij zeer best; de oogst vermeerderde en de smaak verbeterde. Ik had ook wel eens gehoord, dat eene bemesting met kalimest zeer voordeelig was, maar ik meende, dat dit alleen goed was voor zand- en veengronden, en datkleigrond het kali best missen. Ik boerde dus voort, zonder kali, tot ik eens kennis nam van een geschriftje over kalimest, waarin bewezen werd, dat de kl^grond ook wel degelijk behoefte kan hebben aan kalimest. Ik dacht, wacht, dat moet ik eens onderzoeken. Ik nam dus een paar proeven en daar deze goed uitvielen, besloot ik de kali- bemesting in het groot toe te paasen; en nu gaat er geen jaar voorbij, of ik bemest mijn aardappeis met pteentkali, ongeveer 400 K.G. per H.A., maar kai'niet, zooals buurman Stroobos aanraadt, gebruik ik voor mijn aardappeis niet, wel voor mijn voederbeeten en gerst Waaiom niet voor aardappeis? Omdat ik de onder vinding heb opgedaan dat het patentkali aan onze tafel- aardappels een fijnere smaak geeft dan het kai'niet. Meer dun eens heb ik vergelijkende proeven genomen, maar telkens waren de aardappeis bemest met kai'niet minder lekker van smaak dan die, welke patentkali gekregen hadden." Buurman had aandachlig zitten luisteren, maar toch zag ik hem aan, dat hij het niet met mij eens was en dat hij mij alleen uit beleefdheid niet in de reden viel. Toen ik aan ook geeindigd had, zeihij: //dank je wel buur, maar van het patentkali moet ik niets hebben, mijn schoonvader heeft ze verleden jaar ook gebruikt, maar zonder eenig resnltaat en ik pas er voor, om mijn geld nutteloos te besteden". ,Ja, daar heb je gelijk in, dat doe ik liefst ook niet. maar vertel mij eens, hoe je schoonvader deed". „Met plezier", zei buurman. vMijn schoonvader nam twee perceelen land, welke in gelijke conditie verkeerden en bemestte het eene perceel met patentkali en het andere met Atnmo- niak-superfosfaat en nu waren de aardappeis op het laatste perceel zeer goed en die op het eerste gewoon weg slecht". „Dat wil ik best gelooven buurtje", zei ik, 'maar neem mij niet kwalijk, dat ik je zeg, dat de proef van je vader volstrekt niet deugde". Hoe kan men nu kali vergelijken met stikstof en fosforzuur, dat gaat immers niet; als iemand gebrek heeft aan voedsel, dan baat het hem immers niets, dat ge hem een kopje thee aanbiedt? Neen hoor, je schoonvader, sloeg de plank heelemaal mis, kom morgenavond nog maar eens terug, dan zullen wij eens verder praten'Dat beloofde buur man en daarop namen wij afscheid van elkaar. 'ft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6