No. 5552. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 31 December 1910. 50e Jaargang. ""Tep IiTStoj: QflEWIIIIM m STBUD. TWEEtDIB ZBXj-A-ID. TER NEUZEN, 30 December 1910. Woensdagavond werd in het logement sLands Welvaren" de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de afdeeling Ter Neuzen der sehippersvereeniging „Schuttevaer". De rekening over het jaar 1910 werd goed- gekeurd op een bedrag van 189,27 in ont- vangsten, f 140,48 in uitgaven, alzoo met een goed slot van 48,79. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Dooms en N. J. Harte werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de verschillende in het loopende jaar behandelde stukken. Daaronder was o. m. een schri]ven namens den Minister van FinanciSn, dat het steiger voor het aanleggen met roeibooten aan het haven- hoofd te Bath zal worden hersteld. Eenige leden merkten naar aanleiding daarvan op dat, wanneer het steiger niet verbeterd wordt, doch alleen wordt teruggebracht in zijn oor- spronkelijken staat, de herstelling beter achter- wege kon blijven, daar het nimmer aan het beoogde doel kan beantwoorden. Besloten werd dienaangaande in afwachting te blijven. Uitvoerig werd mededeeling gedaan van de handelingen van het bestuur inzake het in de vorige vergadering genomen besluit om te trachten een wettelijk voorschrift te verkrijgen voor het voeren van een achterlicht nevens het toplieht bij het varen des naehts. De kwestie van seinlichten was het vorig jaar ook van andere zijde aanhangig gemaakt en is daaromtrent van wege den betrokken Mi nister advies gevraagd aan de vereeniging. "V eel is over deze zaak gesproken en geschreven, en daarbij bleek dat het denkbeeld dezer af- deeling, gesteund door de overige Zeeuwsche afdeelingen geen steun vond bij de andere af- deelingen. niettegenstaande het practisch zeer gemakkelijk en op weinig kostbare wijze vol- doende veiligheid aan de binnenschepen zou bieden tegen het overvaren door groote stoom- schepen bij het des nachts varen op de Wester- Schelde. Door het groote verschil van meening onder de schippers is ten slotte alles gebleven zooals het was en kunnen de schippers zich door het bij de hand hebben van een achter licht beveiligen, maar het is jammer genoeg niet verplichtend. Daar opnieuw ageeren wel niet baten zou, werd besloten voorloopig te berusten in deze zaak. Gewezen werd op de niet practisehe bouw- wijze van het aanlegsteiger bij het douane- kantoor te Sas van Gent. Door de naar binnen gebogen ronding van het steiger bestaat voor de schippers eenerzijds kans voor beschadiging van het steiger wanneer ze daar tegen verlageren, terwijl zij anderzijds gevaar loopen voor be schadiging hunner schepen, doordat deze juisc tegen de uitstekende punten van het steiger stooten wanneer ze daaraan gemeerd liggen en zjj, doordat hun schip in het midden geen steun vindt, door de zooeven aangeduidde binnen- waartsche ronding, het schip voor die stooten niet door het tusschenhouden van een kurkzak als anderszins kunnen beveiligen. Besloten werd aan de betrokken autoriteit voorziening bierin te verzoeken. Evenzoo werd besloten te handelen omtrent 97) ,,Weet je, beste Hat, waarvoor ik mij wachten wil riep Capitola lachend. //Voor uw zotte praat, opdat ik den moed niet verlies. Doch t is uw gewoonte op de zenuwen van uw klanten te werken en dat zal je bij mij niet gelukken, want ik laat mij zoo gauw niet bang maken." „En toch waarsehuw ik u nogmaals ernstig voor het //Spookhuis". "Ge piaat net als mijn oom. Ook hij waar- schuwt mij er voor. Dus ge kunt licht begrijpen niets geef voor je orakeltaal, daar ik zelfs zijne waarschuwingen in den wind sla." Moge het u nooit rouwen hernam Hat, die weder in gepeins verzonk. Een kwartier later bereikten Hat en Capitola een kruispunt van twee wegen. Het oude wijf bleef hier staan. ,1k behoet niet verder mee te gaan zei ze tot Capitola, //want deze weg mer hnks voert u rechtstreeks naar het //Spook" huis U zult het niet eerder zien, dan wanneer u er vlak voor staat. Bedenk u dan nog twee- maal, miss, eer ge binnengaat en indien ge verstandig zijt, blijf dan buiten, rijd zoodra mogelijk terug en dank God, indien't u gelukt te ontkomen." Capitola beantwoordde deze laatste waar- schuwing met een spottenden glimlach en reed in de aangeduide richting voort, terwijl Hat haar met welgevallen nakeek. de reeds meermalen beproken en zeer wensche- iijk en noodig geachte vleugels leidende naar den mond der Oostsluis in de voorhaven. Daarna werd de aandacht gevestigd op het ongerief voor de binnenschippers dat zij alhier opschuttende, op grond van het algemeen scheepvaart-reglement, order ontvangen hunne ankers binnen boord te halen. Door de steeds drukker wordende vaart op hetkanaal, degrootere schepen en de verbreeding van het kanaal, is het anker het eenige middel om zich bij plot- seling voordoende belemmeringen, te stoppen. Ter voorkoming van schadevaringen aan kunst- werken of van aanvaringen van schepen onder- ling, is dringend noodzakelijk dat aan de schippers vergund wordt hunne ankers buiten boord te laten hangen opdat zij deze in tijd van nood kunnen gebruiken. Ware dit geoorloofd, dan zouden verschillende ongevallen, die sedert de gewraakte order zijn voorgekomen, hoogstwaar- schijnlijk niet hebben plaats gehad. 0. m. werd er op gewezen dat op het kanaal door Zuid- Beveland, zijnde eveneens een Rijkskanaal, die order niet wordt gegeven, en dat ook op het kanaal alhier, op Belgisch gebied, deze niet wordt gegeven. Besloten werd aan de algemeene vergadering voor te stellen pogingen aan te wenden dat aan de binnenvaart vergund wordt op het kanaal alhier de ankers voor gebruik gereed te mogen voeren. Waar vermoedelijk de order wordt gegeven ter voorkoming van beschadiging van de elec- trische kabels, werd er op gewezen dat de schippers in elk geval aansprakelijk zijn voor door hen veroorzaakte schade en dat geen enkele schipper buiten noodzaak zijn anker zal uit- werpen, omdat zij het dan ook weer moeten opwinden. Verder werd besloten om steun te verleenen aan voorstellen die zouden worden gedaan om te verkrijgen demping van de Zuiderzee. Met meerderheid van stemmen werd, op grond van het daarbjj betrokken algemeen belang, besloten adhaesie te betuigen aan de pogingen die worden aangewend om ter voorkoming van de verzouting van het water op het kanaal, sluiting te verkrijgen van de sluizen te Sas van Gent. Getracht zal worden verbetering te verkrijgen van het voetpad op den dijk langs de werf naar het steiger. in de buitenhaven. Yoor het kenbaar maken van den inloop van het Sloe zal worden gevraagd het leggen eener gasboei, ter plaatse van de roode boei no. 1. Van de afdeeling Breskens was steun verzoeht om een verzoek te richten tot den Minister van Waterstaat, voor het aanbrengen van vleu gels aan de kleine sluis te Vlissingen. Daar door het hoofdbestuur in den loop van dit jaar op een gelijk verzoek ten antwoord is ont vangen dat tot het maken daarvan zal worden overgegaan, zoodra de meer dringende werken aan het kanaal door Walcheren zijn verricht, werd besloten die nieuwe poging niet te steunen en de afdeeling Breskens te verzoeken in dit stadium der zaak af te zien van het doen van een uieuw verzoek. Aan de algemeene vergadering zal worden voorgesteld pogingen aan te wenden voor het verkrijgen van wettelijke bepalingen voor al- geheele Zondagsrust voor de biunenvaart. Aan de betrokken autoriteit zal worden ver zoeht het leggen van een meerboei buiten de haven van Stavenisse, om daaraan de schepen uit de haven te kunnen draaien. „Die vermetele", fluisterde zij. ,/Zij tart het noodlot. Gelukkig is kapitein Lenoir tegen- woordig in Washington, want wee haar, indien hij haar zag NEGEN-EN-TW1NTIGSTE HOOFDSTUK. Het zou te veel beweerd zijn, als we zeiden, dat Capitola heelemaal onbevreesd't //Spookhuis" naderde. De waarschuwing der oude, die zoo haarfiju met die van haar oom overeenstemde, had hare uitwerking niet gemist en Capitola zag in, dat kapitein Lenoir wel gegronde redenen moest hebben haar te haten. En hoe zou het met haar afloopen, indien hij haar ontmoette Doch haar aangeboren trots overwon elke be- denking. „Foeiriep ze, //schaam je Cap, nu nog aan omkeeren te denken, nu te willen vluchten voor gevaren, die zeker slechts ingebeeld zijn ik zou mij nooit zulk eene zwakheid vergeven. Ondersteld, dat kapitein Lenoir mijn persoon— lijke vijand was, wat zou hij mij doen Mij wellicht gevangen houden als de andere Dan vond ik toch nog gezelschap in die arme blon- dine, die zeker blij zou zijn een vriendin te hebben. Doch zoover is 't nog nietik ben nog niet in Lenoirs klauwen 't lukt hem zoo licht niet mij vast te bouden." Capitola zette die gedachte tot aan het //Spook huis" door; ze dacht er over na, dat ze mis- schien de ongelukkige met raad en daad helpen kon en achtte zich geroppen, het arme meisje tegen den boosaardigen kolonel te beschermen en misschien zijn plannen te verijdelen. Zelfs de plicht der christelijke naastenliefde", Aan het bestuur van den Paulinapolder zal worden gevraagd uitdieping van den mond der haven van dien polder en bebakening van de vaargeul daarheen, of wel vermindering van het havengeld, wanneer de belanghebbenden wier schepen die haven moeten bezoeken zelf genood- zaakt blijven voor de bebakening te zorgen. Ten slotte werd besloten de afdeeling op de a. s. algemeene vergadering, te Dordrecht te houden, te doen vertegenwoordigen. De aan- wijzing der afgevaardigden werd opgedragen aan het bestuur. Gisteren had de kok I. van Houte, aan boord van den motorschoener „Cornelis" het ongeluk te struikelen, waardoor bij zoo hevig kwam te vallen dat hij zijn knieschijf brak. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis opge- nomen, waar de gebroken knie, naar wij ver- namen, heden is gezet. Het was gisteren een gedenkwaardigen dag voor den heer P. Goossen, rijksveldwaehter- brigadier-titulair te Sluiskil, daar hi] zyn bjarig dienstjubileum vierde. De districts-commandant, tevens inspecteur der Rijksveldwacht in het 3e district, uit Middel- burg, was met den brigade-commandant uit Zaamslag overgekomen, om aan dezen getrouwen en ijverigen ambtenaar met zijn jubileum hulde te komen betuigen. Z.Ed, kwam aan den heer Goossen overhan- digen de zilveren medaille door H. M. de Konin- gin ter gelegenheid van het 50jarig bestaan van het korps der Rijksveldwacht ingesteld, om die te overhandigen aan hen die 25 jaar trouw en ijverig bun plicht hebben vervuld en deed dit in ongeveer de volgende bewoordingen Rijksveldwachter Goossen Er zijn oogen- blikken in het leven, ook van den politieman, die hem stemmen tot een terugblik op het ver- leden en zich af te vragen kan ik tevreden zijn over het heden? Die laatste vraag kan in den regel beter beantwoord worden door de onmiddellijke chefs, die met een onbevangen blik oordeelend, steeds rekening houden met de belangen der man- schappen en het pp prijs stellen bij de Rijks veldwacht mannen te hebben, die trouw zijn in den dienst, op wie in moeilijke uren te rekenen valt, als zij geroepen worden om op te treden in het belang van rust, orde en veiligheid. Voor dezulken heeft H. M. onze geeerbiedigde Koningin het eereteeken ingesteld voor 25jarigen trouwen dienst bij de Rijksveldwacht en het is mij een voorrecht op dezen dag u die onder- scbeiding namens onzen chef, den heer Procu- reur-Generaal, fungeerend directeur van politie te 's Gravenhage, te mogen uitreiken en op de uniform te hechten. Draag die onderscheiding nog tal van jaren, tracht voort te gaan op den door u gevolgden weg om zoo mogelijk tot hoogere rangen op te klimmen, tot heil van uw gezin, tot sieraad van het corps Rijksveld wacht. Met ingang van 16 Januari a. s. is tot brievenbesteiler te Axel benoemd A. F. Slijpen, thans in gelijke betrekking met beperkten dienst van Axel naar den Karnemelkpolder gemeente Koewacht. In Zeeland kwamen in de week van 21 tot en met 27 December 15 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.l. twee gevallen van typhus en febris typhoidea, een te Ovezande en een te Zaamslag, drie gevallen van rood- vonk, een te Kruiniugen, een te Poortvliet en ging ze bij zich zelf voort, „gebiedt mij het avontuur te wagen. Een arme weeze in de macht van een man, voor wien mij alien waar- schuwen en zou ik terugdeinzen, wanneer het geldt haar te helpen Dat gebeure niet riep ze met de wilskracht van een man. „Hij zal ondervinden, dat er ook onder ons geslacht sterke naturen zijn, die hem weten te weerstaau." Ze zette haar paard in een vluggeren draf, want ze bemerkte, dat mistress Codiment. haar de waarheid gezegd had, als ze een zwaar on- weder voorspelde. Reeds in de verte rolde de donder eu zware zwarte wolken pakten zich boven haar hoofd samen, toen Capitola eens- klaps haar paard inhield, daar ze zich onver- wachts voor een gebouw bevond, dat volgens zijn uiterlijk geen ander dan het //Spookhuis" kon zijn. Als 't ware gehuld in een mantel van klimop en omgeven door hoogstammige olmen, die het dak overwelfden, geleek het //Spookhuis" meer een steilen heuvel dan een menschelijke woning. Slechts weinige vensters, waaraan men nergens gordijnen bemerkte, vertoonden zich in 'tgroene klimop, dat nauwelijks genoeg was weggesneden, om 't daglicht door te laten. De deur in 't midden van't vierkante gebouw was opzettelijk groen geschilderd, zoodat men op den eersten oogopslag den ingang niet zag, te meer daar er nog ranken als een sluier voorhingen. Nergens zag men sporen, die verrieden, dat 't gebouw bewoond werd. De stilte van't graf heerschte rondom, als ware het de woning van spoken en geesten, zooals in de streek verhaald werd. Capitola hield een oogenblik haar paard een te Vlissingen, en tien gevallen van diph- theritis, n.l. drie te Goes, twee te Graauw en Langendam, twee te St. Jansteen, een te West- kapelle en twee te Zierikzee. In de vergadering van de afdeeling z/Oostburg" der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij j,l. Woensdag te Oostburg gehouden, waren 48 leden tegenwoordig, en had een warme gedachtenwisseling plaats over de voor- gestelde verhooging der contributie tegen 1912. Met 32 tegen 13 stemmen verklaarde men zich tegen die verhooging3 leden onthieiden zich van stemmen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Iz. Leenhouts Pz., W. P. Verplanke en M. Lucieer, met respectievelijk 36, 34 en 36 stemmen. Hoek. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier opgebracht 329,75. Zaamslag, 29 Dec. Heden werd in het loge ment van den heer C. P. de Regt, door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aan- besteed, de levering van 181,600 Kg. super- phosphaat, 75,000, 35,900 en 15,800 Kg. chilisalpeter, te leveren tusschen 15 Februari en 1 Maart, 1 en 15 April en 15 Mei en 1 Juni, benevens 7,700 Kg. mais en 15,500 Kg. Thoraas- phosphaat. De laagste inschrijvers aan wien de levering is gegund, zijn de heeren P. J. Scheele te Ter Neuzen voor superphesphaat voor 2,32s en voor chilisalpeter voor 10,87, 10,94 en 10,87. Voor Thomasphosphaat Gebr. Gromer te IJzendijke voor 2,20 en voor mais M. de Bruijne te Axel voor 6,20. Alles per 100 KG. Boschkapelle. Dinsdagnamiddag werd in het Catechismus lokaal door onze Maria-vereeni- ging een kinderfeest gehouden. Het ruime gebouw, waarin een prachtige kerstboom prjjkte beladen met allerlei aanlokkelijks voor de kleiDen was geheel gevuld, want niet minder dan 85 leden waren opgekomen, die ieder een kind hadden medegebracht. Er werd gezongen, de phonograaf speeld,e, de Z.Eerw. Heer Pastoor sprak een harteljjk woordje tot de ouderen over de drankbestrijding en ieder kind ontving een lotje naar de 85 prijzen zoodat ieder handje werd gevuld. En 't moet gezegd zijn't waren schoone prijzen, die bijeen waren gebracht. Het feest is in alle opzichteu geslaagd. Een woord van dank voor 't genot aan de kinderen bereid is hier zeker niet misplaatst, aan den Z.Eerw. Heer Pastoor, die het initiatief nam, aan het ijverige bestuur, aan de milde gevers der prijzen, aan de leden die het feest zoo goed hebben georganiseerd, en aan de jonge juflrouw die welwillend voor de muziek zorgde. Bruinisse. Op de Ooster-Schelde is opge- vischt een sloep met inventaris, groen ge schilderd, met op den spiegel de woorden //Lord Napier, London." Ylissingen. De vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting alhier, heeft aan den ge- meenteraad verzoeht, onder voorbehoud van nadere goedkeuring van rijkswege, voor den bouw van 180 arbeiderswoningen een voorschot te verleenen van 421,000, terug te betalen in aniTuiteiten, volgens de voorschriften van de woningwet, of zooveel minder als voor den bouw van deze 180 woningen zal blijken noodig te zijn. in, om 't merkwaardig huis met zijne groene, weelderige klimplanten te beschouwen. Bijzon- der trokken de ramen hare aandacht. Eindelijk bemerkte zij boven in den spitsen gevel een opening, die ze in 't begin nog niet gezien had. z/Daar", zei ze, Bmoest, indien mistress Codiment goed onderricht is, de witte gestalte zich ver- toonen. Vertelde ze mil niet, dat bet spook in de bovenste verdieping gezien was Ik wil toch eens kijken, of het zich nu ook niet ver- toont." Met een eenigszins uitdagenden blik keek ze naar boven, als wilde ze zeggen verschijn maar, indien ge bestaat Doch op 't zelfde oogenblik schrok Capitola hevig, want wat ze voor onmogelijk hield was er toch Aan het bovenste raam neen, zij vergiste zich nietbemerkte zij een bleeke vrouweugestalte in een blauwachtig licht. Plotseling verdween de witte gedaante, zoodat alleen de zwarte opening van het raam zicht- baar bleef. Capitola stond als een steenen beeld. z/Groote God", dacht ze, //'t is dus geen leugen Zouden er werkelijk spoken bestaan. Zag ik niet met mpn eigen oogen het blauwe licht in die bleeke witte gedaante, met lange, zwarte baren, juist zooals mistress Codiment ze me beschreef? OnbegrijpelijkDoch de zaak zal wel duidelijk worden," zoo besloot Capitola haar gedacbtengang. want een bliksem- straal, gevolgd door een fellen donderslag en hevige plasregen, deed haar opschrikken. Zonder lang te aarzelen vatte Capitola een besluit. Zy leidde haar paard tot vlak voor den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5