LEGER DESTEILS. ITieuwjaarshedeeling OpenTjare Vergadering CONCERT Tooneeluitvoering Gemengde berichten. Advertentien. BEftiCKT. uitgesteld. „S c h astf waer." Kolenvereeniging „Door Eendracht Sterk" Muziekvereeniging „Elk naar zijnKrachten5' Een anontuurtje van mijclieer Kikkerbil. Laatste berichten. Aambeien en aandoeningen der huid. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuw Circus vau Gent. DQNZE^VISSERSTRAAT. TER NEUZEN. I9I0/I9II. Schippers vereeniging W i e hen i k Flik en Flok in de Idem. Na afloop B A L. De heer De Patter vraagt hoe bet tekort zal worden gedekt. De Voorzitter meent dat dit wel door de ge- wone middelen zal kunnen worden gedelgd. De heer Dieleman geeft zijD verwondering te kennen dat de afdeeling Middelburg zoo klein- geestig is geweest om niet op de verkoogde contributie in te gaan nu ze toch verzekerd is dat alle andere afdeelingen haar met de a. s. tentoonstelling toch zoo krachtig steunen. De heer Joh. Dekker wil een request zeuden aan de regeering met verzoek de schorren in te polderen om zoodoende de nood eenigszins te lenigen, daar er vele gronden rijp zijn voor indijken. Wat doet men met sociale wetten wanneer de sociale nood niet geienigd wordt. De heer W. Dieleman meent dat er niet veel van zal komen daar reeds vele gronden zijn aangewezen om in te dijken. De aangekondigde lezing was een vergissing daar deze door omstandigheden niet kan ge- houden worden, doch de heer Zonnevijlle, zegt de Voorzitter, zal nog wel een nuttig woordje willen ten beste geven. De heer Zonnevijlle geeft hierna een korte doch krachtige beschouwing van „de inteelt," zooals die in het Landbouwblad reeds is be- schreven of nog in dat blad van zijn hand zal verschijnen. Met een warm woord van aanbeveling tot het centraliseeren van alle fokvereenigingen in een groote vereeniging eindigt de heer Zonne vijlle. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door de landbouwers algemeen geklaagd, dat het beschot bij het erwten dorschen zoo schrikkelijk tegenvalt, zoodat de oogst grootendeels als mis- lukt kan worden beschouwd. Een sprekend voorbeeld is, dat een land- bouwer onder Zaamslag dezen zomer bij eene publieke verkooping erwten te velde kocht, zoo- genaamde kortstroo-erwten, tegen 130 per ge- met, zoodat ze de kooper betaalde, wegens de 10°/0 onkosten, met f 143 per gemet. Het gewas beloofde dus heel wat. En nu is door hem 300 KG. per gemet ge- dorscht, zoodat ze op circa 48 cent per KG. komen, ongerekend het loon voor pikken, ver- voeren en dorschen. Een vreemde zelfmoord wordt uit Auxerre bericbt. Twee oude juffrouwen uit St. Eargeau, Pauline Reboulleau, oud zeven-en-zestig jaar en Stefanie Reboulleau, vier-en-vijftig jaar, linnenwerksters, hebben zich opgehangen. De twee zusters hielden heel veel van elkaar. Met bijzondere zorg hebben ze voor het laatst toilet gemaakt. Toen zijn ze naar den zolder geklom- nien en daar zijn ze gevonden, hangende, rug aan rug. In een brief aan den burgemeester van St. Fargeau, die tevens schrijnwerker is, vragen ze of hij hun doodkisten wil maken. Terwijl een fabriek van scbeikundige stoffen te Vilvoorde Vrijdagnacht in voile werking was viel plotseling het dak in. ledereen poogde te vluch'ten, maar een der werklieden werd dood en een ander zwaar gekwetst uit het puin opgehaald. De mijnramp bij Bolton. LONDEN, 22 Dec. De mijnramp bij Bolton, waarbij 350 menschen omgekomen zijn, overtreft niet alleen verre de mijnramp, die er in Mei te Whitehaven gebeurd is, maar alle rampen, die er tot dusver hier te lande zi]n voor- gekomen, zelfs die van Abercarne in het Ebb- dal in 1878, waarbij 268 menschen het leven lieten. Pogingen tot redding zijn onophoudelijk, nacht en dag, voortgezet, maar de hoofdinspec- teur der mijnen in Lancashire rapporteerde van- nacht, dat er geen hoop bestond dat iemand er het leven zou afbrengen. De Koning en de Minister van Binnenlandsche zaken zouden telegrammen van rouwbeklag aan de weduwen en weezen der slachtoffers. De lord-mayor van Louden heeft inschrijvings- lijsten ten bate van de achterbiijvende gezinnen der slachtoffers geopend. De vreeselijke mijnontploffing, is gebeurd in een van de twee schachten van de Pretoria-mijn, toebehoorende aan de Hulton-steenkolenmijn- maatschappij en gelegen bij Bolton. Op het oogenblik van de ontploffing Woensdag- ochtend vroeg waren er een 700 man aan het werk, ongeveer gelijkelijk over de twee schachten verdeeld. De twee schachten zijn ondergronds door een loopgraaf met elkaar ver- bonden, maar de mannen in de schacht, waar de ontploffing niet was gebeurd, konden veiiig boven gebracht worden. In de andere kon men eerst niet afdalen. Er woedde brand diep onder den grond en verstikkende gassen stegen uit de opening op. Na eenigen tijd liet men een paar vogels in een kooi neer. Na twintig minuten werden zij opgehaald en bleken nog in leven. Toen waagden zich mannen, van helmen voorzien omlaag. Een vader van een jongen mijnwerker die in de ongeluksmijn opgesloten was, wilde mee en is gestikt. Men weet, dat alle hoop op behoud van de mannen die nog beneden waren, is opgegeven Men beeft beneden al verschroeide lijken gezien. Een paar man, ,die tijdens de ontploffing dicht bij den uitgang waren, zijn nog gered. De scbacht, waar het ongeluk is gebeurd, is een kleine 300 M. diep. De ontploffing te New-York. Omtrent de ontploffing aan het station van de Grand Central Railway te New-York, waarvan wij in ons vorig blad melding maakten, deelt de New-York Herald het volgende medeEen gashouder op het hoofdstation vatte vuur ten gevolge van een lek, het vuur sprong in een ommezien over op een groote hoeveelheid dynamiet, en bijna op hetzelfde oogenblik stortte de centrale van den spoorweg met donderend geweld ineen, waardoor een groot aantal werk lieden bedolven werden onder het puin. De muren van het station, die uitkomen op de vijftiende straat, vielen naar buiten, zoodat een groot aantal voor bij gangers werden gekwetst terwijl in Lexington-avenue een tramwagen door de kracht van de ontploffing uit de rails werd geslingerd en neergeworpen op een voorbij- rijdende automobiel. Vier trampassagiers waren onmiddellijk dood, twee anderen, die gewond waren, werden later met groote moeite uit den vernielden wageu te voorschijn gehaald. De ruiten van alle gebouwen in wijden omtrek werden verbrijzeld. Kinderen in de nabijgelegen scholen en zieken in de hospitalen, werden tegen den grond ge- slagen en snelden in doodsangst de straat op. In minder dan geen tijd waren er ziekenwagens op de plaats van het onbeil en honderden kwamen op het vernemen van hetgeen gebeurd was op het terrein, en boden de behulpzame hand. Negen lijken werden reeds dadelijk onder het puin van de centrale vandaan gebaald, terwijl vermoedelijk nog een aantal anderen bedolven liggen onder de steenen. Zestig meer of minder ernstig gewondeu werden naar de ziekenhuizen overgebracht, verschillende anderen lieten zich bij geneesheeren en apothekers verbinden. Het Centraal station zag er uit, alsof het belegerd was geweest. De rails waren over groote afstanden ineengewrongen, duizenden ledige wagens waren vernield. De schade wordt geraamd op millioenen. In een kinderziekenhuis te New-York zaten ongeveer veertig verpleegsters op het oogenblik van de ontploffing aan het ontbijt. Zij werden door den schok van hare stoelen geworpen, terwijl borden en kopjes over den grond werden geslingerd. Toen zij eenigszins van den schrik bekomen waren, vlogen zij naar boven, waar 150 kinderen lagen. De vensters van de slaapzalen waren ingedrukt, geheele stukken plafond waren naar beneden gekomen, als door een wonder echter waren alle kinderen ongedeerd gebleven. Bij Hemelingen nabij Bremen openden vier meisjes van negen tot dertien jaren den slagboom aan een overweg niettegenstaande de waarschuwing van den seinwachter en trachtten toen de rails over te steken. Zij werden echter gegrepen door een goederentrein, waardoor drie van de kinderen onmiddellijk werden gedood, terwijl het vierde zwaar gewond werd. Op de drukbevolkte Nenmarkt te Dresden trad Maandagmiddag circa 5 uur een net ge- kleed heer den winkel van den juwelier Moritz Elimeyer binnen. Na een oogenblik daar ver- toefd en de uitgestalde kostbaarheden bekeken te hebben, bond hij zich een zwart masker voor, sloeg met zijn wandelstok de ruiten van de vitrine in en greep daaruit een paarlen halssnoer ter waarde van 30.000 mark, waarmee hij de staat opsnelde. Alles was met 'n paar seeonden in zijn werk gegaan. Het winkelpersoneel zette den vluchteling na en de voorbijgangers namen aan deze jacht deel. In de Schlozstrasse rende de man het gebouw van het districtsbestuur binnen, maar op de stoep wierp hij het paarlsnoer en zijn masker weg. Toch bleef men hem ver- volgen en op de tweede verdieping zou hij ge grepen worden, want hij kwan daar in een doodioopende gang. Toen hij geen uitweg meer zag keerde hij zich om en trok een revolver, waarmee hij zijn vervolgers bedreigde, De re volver ging at, waarschijnlijk bij ongeluk, want het schot trot den schieter zelf in het hoofd en deze stortte dood neer. Het lijk werd naar het politiebureau gebracht en daar herkend als van den referendaris dr. Paul, bij het koninklijk landsgerecbt te Dresden, zoon van een aldaar woonachtigen generaal. Dr. Paul had al meer- malen blijken van geestelijke afdwaling gegeven. zoodat men aanneemt dat hij zijn daad in een aanval van waanzin heett begaan. Vreeselijke inbrekers-gescJiiedenis In het dorp Beugen wonen twee meisjes alleen in eene woning, zonder mannelijke huis- genooten. Een dezer nachten werden zij om- streeks half twaalf uit hun eersten slaap ge- wekt door eenig geraas in de keuken. Hevig verschrikt luisterden zij toe, en jawel, duide- lijk hooren zij iemand op kousen loopen. Bibbe- rend van angst men leest tegenwoordig zoo- veel van inbraken en moorden kruipen zij in een hoek der slaapkamer weg en durven zich niet verroeren. Na eenigen tijd hooren zij een hevigen bons en daarna nog eenig geraas, waarna alles stil is In doodangst blijven zij den geheelen nacht in hun hoek verscholen. Als het 's morgens eindelijk licht is gewor- den, trekken zij de stoute schoenen aan en gaan kijken, overtuigd, dat de inbrekers nu wel vertrokken zullen zijn. En wat bleek nu? Ratten hadden het touw, waarmede een ham aan den zolder hing, doorgeknabbeld, waarna deze op de keukentafei en vervolgens op den grond gevallen was 's Gravenhage. Generaal Cool wiens toe- stand thans vrij bevredigend is, heeft gisteren zijn ontslagaanvrage als Minister van Oorlog aan de Koningin ingediend. Hoek. Heden had ten overstaan van notaris Le Nobel de verkoop plaats van het voormalige gemeentehuis. Koopers werden de heeren J. Haak en M. J. Riemens beiden te Hoek voor 3040. Yele menschen zijn aangedaan met aambeien en wanneer zij van tijd tot (ijd verschrikkelijk daardoor lijden, komt dit doordat zij twee ver- gissingen maken: lo. omdat zij hun kwaal niet als ernstig beschouwen en 2o. omdat zij denken, dat er voor hen geen genezing mogelijk is. Hun kwaal is ernstig, omdat zij een zeer slechten invloed uitoefent op het humeur van den lyder, hem soms krankzinnig maakt door de onbedaarlijke jeuking en pijn, en bij ver- waarloozing zich steeds kan uitbreiden en met- tertijd een operatie noodzakelijk maakt. Genezing is mogelijk door toepassing van Foster's Zalf, het geneesmiddel bij uitnemend- heid. Reeds de eerste aanwending brengt ver- zachting en doet weldadig aan. Foster's Zalf is een speciaal geneesmiddel voor aambeien en alle jeukende huidziekten, alseczeem, gordeluitslag, roos, winterhanden en -voeten, huiduitslag enz. Zij is te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een, of f 10,voor zes doozen. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 25 December 1 ste Kerstdag), te21/4 ure, dagvoorstelling aan verminderde prijzen opvoering van 't Lnstige IVeewwije, nieuw beroemd zangspel in 3 bedrijven van Victor Leon en Leo Stein. Vertaliug van Arie van den Heuvel. Muziek van Franz Lehar. Zondag 25 December (lste Kerstdag), te 3 ure, dagvoorstellingoptreden van the 5 Wortleys, vliegende trapezekleine Paul, komiek kolonef Bordeverry, de beroemdste schutter der wereld, bijgestaan door Ruby de Fontenoi, de beroemdste Amerikaansche schutsterLiugi Dell'oro, muzikale virtuoosde 3 Paros, olympische spelenles Gallarati, originalen excentr.original Greadtle Sisters the O Donals, melange actmiss Hary, contorsioniste be ne vens cinematograaf-vertooningen. Bij vonnis der Arrondissements- fJpyP Reclitbank te Middelburg van 19 December 1910, is YVILLEM WISSE, rnanu- facturier, wonende te Ter Neuzen, in staat- van faillissement verkloardmet benoe- ming van den Edelachtbare Ileer Jhr. Mr. H. HOEUFFT lid dier Rechtbank, tot Rechter- Commissaris en van ondergeteekende tot curatoi. Mr. P. J. YAN BORTEL. Oostburg, 20 Dec. 1910. In verband met het aanstaande Kerstfeest zullen in onze zaal verschillende belangrijke Samenkomsten gebouden worden. lste Kerstdag. 's Morgens 6 uur. Engelenzang. 'sMorgens 10 uur. Heiligingsbijeenkomst. I 's Middags 2 uur. Hosannameeting. I 'sAvondshalf8. GrooteKerstfeestviering, een groot aantal kinderen zullen zingen. 2de Kerstdag. 'sMorg. 10 u. Ouderwerp: DeSter. 's Middags 2 uur. Kinderen in 't front. 's Avonds half 8. Sluitingsfeest. yp Kom vooral zien naar de prachtige verlichte Kerstboom. DE OFFICIEREN. Op Donderdag 29 Decembece.k., zal met bovenstaande bedeeling worden aan- gevangen voor de kom des namiddags 2 uur in het Vereenigingsgebouw in de Donze- Visserstraat. N.B. Het in ontvangst nemen der bedeeling door kinderen, wordt, buiten noodzaak, niet toegelaten. De verdere bedeelingen zullen des Dinsdags om 2 ure plaats hebben. De hes^veiiing, bepaald opWoensdag28 Dec. 1910, van het ONROEREND GOE1) van dhr. L. A. DE MUL te Zaamslag (Veer) is voorloopig Axel. J. A. DREGMANS, Notaris. op Ullaandag 26 Dec. (2de Kerstdag), op de bovenzaal bij Corn. Barker te HOEK, des namiddags 2 uur. Onderwerp Bespreking Geitenfok-vereeniging. EEN1GE BELANGSTELLENDEN. Afdeeling TER NEUZEN. ALGEMEENE YERG ADER1NG op Woens dag 26 Bee. a. s., des avonds 6 ure, in het logement v's Lands Welvaren" bq den heer M. J. Adriaansen. Eventueele voorstellen worden met schrittelijke toelichting voorde vergadering ingewacht bij den secretaris N. J. Harte. t e HOE K. ALGEMEENE VERGADERING op Woensdag 28 Bee. a. s., des nam. 3ll2 tire, ten huize van C. Barker. De Voorzitter A. BEDET. Kiezers voor de Kamer van Arbeid tevens lid der afdeeling „AXEL" der Z. L. M. opgepast, laat uw werk niet uit uwe handen nemen en kiest vooral zeker de twee candidaten, bestuursleden van de afdeeling AXEL" der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Eenigo leden der afdeeling „AXEL" der Z. L. M. door de te I X O E K, op de bovenzaal van Mej. de Wed. Drabbe op fflaaradag 2S S3ec. (2e Kerstdag). Aanvang des avonds zeven ure. op de bovenzaal van Mej. Wed. J. Platteeuw te Zaamslag, op Binsdag rSil Decem ber I9!0, des avonds te 6* are. OPVOERING VAN: Blijspel. Blijspel. Blijspel. Entree lste rang f0,502de rang f0,30. GENFRALE llEPETITIE op Zaterdag 24 December, des avonds (i uur, toe- gankelijk voor kinderen a 5 cent per kind. Plaatsen te bespreken op den dag der uit- voering a 10 cent extra.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6