17 GemeDgde berichten. Drievoudige genezing in dezelfde familie te Nieuwe Pekela. H oog water pietij te Ter Neazeii. gebruik gemaakt kan worden, dan zal zeker wel door niemand langer beweerd kunnen worden, dat door de school te Ylissingen in de behoeften aan middelbaar onderwijs in het voormalig Yde district voorzien wordt en ik neem tevens de vrijheid het te betreuren, dat in 1908 niemand het woord gevraagd heeft om op de door mij gewraakte onjuistheden te wijzen. Naast de reeds door mij aangevoerde redenen, waarom een Rijks- hoogere burgerschool in Ter Neuzen dient opgericht te worden, zijn er nog anderereden van billijkheid, en redenen van staatsbelang, die de Regeering dienen te nopen in Zeeuwsch- Ylaanderen, te beginnen met bet Oosteljjk deel, over te gaan tot bet stichten van een Rijks- hoogere burgerschool. In de eerste plaats redenen van billijkheid. Op Walcheren, met een bevolking van 64695 inwoners, heelt men twee Rijks- hoogere bur- gerscholen, een met vijf-, een met 3jarigen cursus, de eerste te Middelburg, de tweede te Ylissingen, twee gemeenten op korten afstanc van elkauder gelegen en verbonden door spoor en electrische tram. In Zuid- met Noordbeveland, die te zamen 51095 inwoners tellen, heeft men, al kan Noord beveland daarvan weinig profiteeren, in Goes als centrum een Rijks- hoogere burgerschoo met 5jarigen cursus; Goes zelf telt 7636 in woners. In Schouwen en Duiveland, met 23075 in woners, heeft men te Zierikzee, met 6813 in woners, een Rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, met 51350 ingezetenen, waarin Ter Neuzen gelegen is met 9359 inwoners, terwijl een hoogere burgerschoo aldaar gemakkelijk bereikbaar is door de leer- lingen uit een bevolking van ongeveer 30000 inwoners, heeft men niets van dien aard. Is dat billijk Maar die onbillijke behandeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, een der vruchtbaarste deelen van Nederland maar aau de meeste vertegen- woordigers van Nederlandscbe belangen minder bekend dan de Rijnstreek, de Harz of Zwitser- land komt nog meer uit, wanneer men in bijzonderheden nagaat, hoe deze streek reeds meer dan anderhalve eeuw voortdurend is uit- gebuit en hoe zij, vooral na de scheiding van Belgie, door de Regeering stiefmoederlijk be- handeld is en haar belangen feitelijk zijn ver- waarloosd geworden. Vroeger lagen er aanzienlijke bezettingen in verscheidene versterkte plaatsen, thans heeft men daar nog de resten eener vesting versterkt in de dagen van Olim, welker wallen hare noodzakelijke uitbreiding beletten en in die vesting maar nog slechts sedert kort in een kazerne, die veel heeft van een pakhuis, een handje vol verdedigers van een kustbatterij. Vroeger lagen de meeste gemeenten aan zee armen en waren door scheepvaart met het overige deel van Zeeland en Nederland verbonden. Die zeearmen zijn aangeslibdmaatregelen om ze open te houden zijn nooit genomen de aan- slibbingen zijn ingedpktde daardoor ontstane polders zijn verkocht, die verkoopingen hebben voor den Staat millioenen schats opgebracht, maar geen cent is daarvan besteed om de vroe- gere zeearmen te vervangen door een kanaal, of om nieuwe verkeerswegen naar het overige Nederland te openen. Zeeuwsch-Vlaanderen werd meer en meer een vergeten hoek waarmede, zooals ik reeds heb opgemerkt, de meeste Nederlanders totaal on- bekend zijn. En voor de achtereenvolgende Regeeringen was het weinig meer dan een wingewest, waaruit gehaald werd wat er te halen viel en dat slechts nu en dan, maar hoogst zelden, en dan nog na lang aanhouden, van den Staat een geringe geldelijke ondersteuning ontving om den aanleg van onmisbare werken te bevorderenenkele penningen, die van de millioenen, die naar de overzijde der Schelde werden vervoerd, na groote aarzeling werden teruggegeven. Tk zou nog tal van staaltjes kunnen aanhalen van die verwaarloozing van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar om tijd te besparen laat ik dat thans nalater kom ik daarop wel terug. De gevolgen van die stelsellooze, onverde- digbare verwaarloozing van de belangen van de ingezetenen van Zeeuwsch-Ylaanderen zijn dan ook niet uitgebleven. Het rijk met aardsche goederen gezegende Noord-Nederlandsche element heeft ten ge- volge van die toenemende afsluiting van Neder land Zeeuwsch-Ylaanderen nagenoeg' geheel verlaten. De uitgebreide goederen welke aanzienlijke Nederlandsche families hier bezaten en waarvan de opbrengsten in Zeeuwsch-Vlaanderen werden verteerd, zijn, nadat die families zich ten noorden van de Schelde hebben gevestigd, verkocht.... De oorzitter Mag ik den geachten afge- vaardigde verzoeken zich tot het eigenlijk onderwerp zijner rede te bepalen De heer Vorsterman van Oyen Mijnheer de Voorzitter! Ik breng dit in het midden om de noodzakelijkheid van de oprichting eener Rijks hoogere burgerschool in Zeeuwsch-Vlaan deren te bewijzen en om te doen zien dat wij daar verwaarloosd worden door den Staat. De Voorzitter Ik moet den geachten afge- vaardigde bepaaldelijk verzoeken zich tot het onderwerp van zijn rede te bepalen. Hij treedt in beschouwingen die met de zaak niets te maken hebben. De heer Vorsterman van OyenMijnheer de VoorzitterIk vind dat het van belang is om aan te toonen hoe wij in Zeeuwsch-Vlaan deren verwaarloosd zijn en hoe dit door goede scholen daar te stichten hersteld kan worden. Ik zal het in ieder geval zoo kort mogelijk maken ik ben in een oogenblik klaar. De uitgebreide goederen, die de aanzienlijke Nederlandsche families hier bezaten en waarvan de opbrengsten in Zeeuwsch-Vlaanderen werden verteerd, zijn, nadat deze families zich ten noorden van de Schelde hebben gevestigd, ver kocht en voor een zeer aanzienlijk deel in handen gekomen van eigenaars die in Frankrijk en Belgie wonen, die hier noch personeele, noch bedrijfs-, noch vermogensbelasting betalen die niets bijdragen om de kosten der gemeente- lijke huishouding te dekken, maar daarentegen aanzienlijke opbrengsten uit deze streek naar het buitenland voeren en daar verteren. Die exodus van grondeigenaars moge in de laatste jaren niet meer zoo in 't oog vallend zijn, omdat er bijna niet meer gevonden worden, de gevolgen van dien uittocht drukken nog altijd op den geldelijken staat van sommige gemeenten, die haar gegoedste ingezetenen ver- loren, terwijl nog thans jaar op jaar gezeten burgers, die hier een eenigszins onafhankelijke positie in de maatschappjj innemen, maar niet rijk genoeg zijn om drie en meer kinderen naar elders te zenden om voldoend onderwijs te ontvangen, de gemeent van Zeeuwsch-Vlaan deren verlaten om bun woning te vestigen in gemeenten, waar het volledig onderwijs, voor al hun kinderen te zamen, minder geldelijke offers eischt dan het bezoeken eener hoogere burger school door een enkel kind, dat daarvoor den huiselijken kring verlaten moet. Toen Belgie en Nederlend gescheiden werden vond men hier een Nederland-gezinde bevolking die houw en tronw bleef aan het oude vaderland. Een groot deel der gegoeden is, wegens de verwaarloozing hunner belangen door opvolgende Regeeringen, verhuisd naar Noord-Nederland en in de zuidelijke gemeenten vervangen door immigranten uit Belgie, die zich meer Belg gevoelen dan Nederlander en die het ernstig betreuren, dat dit deel van Nederland niet aan Belgie is toegevoegd. Nog kan aan die steeds toenemende ver- vreemding van Nederland paal en perk worden gesteld door voor de bewoners van deze streek de gelegenheid te openen om voor hun kinderen zoodanig onderwijs te ontvangen, dat dezeu op gelijke lijn stelt met die uit alle overige deelen van Nederland, waar het geldt mede te dingen naar betrekkingen, waardoor zij op lateren leeftijd in hun onderhoud zullen kunnen voor zien, en daar, waar thans voor zoo vele be trekkingen het diploma vereischt wordt van volbrachte studie aan een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, dient naar mijn meening de Staat hier de gelegenheid te openen om dat onderwijs te ontvangen, door het stichten en het geheel bekostigen van zoodanige inrichting te Ter Neuzen. Te Ter Neuzen, omdat die plaats het ge- makkelijkst te bereiken is voor alle leerlingen uit andere gemeenten, vooral wanneer de thans ontworpen en door de provincie reeds gesub- sidieerde tram Philippine, Hoek, Zaamslag en andere gemeenten met Ter Neuzen verbindt. Een vijfjarige cursus, omdat een driejarige slechts voor een zeer gering gedeelte in de beboefte zou voorzien. Een Rijks- hoogere burgerschool, omdat de toezegging van een Rijkssubsidie voor een ge- meenteljjke hoogere burgerschool in zich sluit, dat omliggende gemeenten ook moeten bijdragen in de kosten en in het onderhoud eener ge- meentelijke hoogere burgerschool. Eer die bijdragen geregeld zijn, kunnen nog jaren verloopen, en de behoefte aan zoodanige school is zoo groot, zoo intens groot, dat dadelijke en afdoende voorziening dringend noodig is. Dringend noodig ook uit een oogpunt van welbegrepen Staatsbelang, om daardoor te voor- komen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen geheel ontaardt in een kolonie van vreemdelingen, waarin het Nederlandsche element alleen vertegenwoordigd wordt door ambtenaren van het Rijk en van de provincie, die steeds, zoodra zij daarop hun recht kunnen laten gfldeu, verplaatsing zullen vragen naar andere deelen van Nederland. omdat hun hier voor een behoorlijke opleiding hunner kinderen de 5jarige hoogere burgerschool ont- breekt. Ten slotte nog een ander punt. Ik heb reeds gezegd, dat de Staat aanzien- ijke sommen uit Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ontvangen door den verkoop van ingedijkte polders, en dat hij daarvoor nog weinig heeft in de plaats gegeven. .Welnu, in de begrooting van den Minister van Financien kan men zien, dat het plan be- staat wederom een gedeelte van het oude vaar- water naar Axel, het zoogenaamde Axelsche Gat, in te dijken. De Minister begroot het voordeel, dat die indijking aan den Staat zal opleveren, op 100,000. Die polder ligt in het voormalig Vde district onder de gemeente Hoek, in de nabijheid van Ter Neuzen. Zou het nu iets meer dan zeer billijk zijn, dat een deel van die opbrengst gebruikt werd voor het bouwen van een Rijks- hoogere burgerschool, waarvan de kinderen van alle inwoners van het voormalig Vde district kunnen profiteeren Die vraag is toch niet onbescheiden Ik vraag slechts een gedeelte van de opbrengst van dezen eenen polder voor de stichting van het gebouw eener Rijks hoogere burgerschool. Waarlijk Zeeuwsch-Vlaanderen is al zoo laug niet stelselmatig, maar stelselloos vergetenver geten in ieder opzicht, dat daaraan thans, wil het het Nederland biijven en niet veranderen in een kolonie van vreemdelingen onder Nederlandsch beheer, een einde dient gemaakt te worden. Samenvattende en daarbij op den voorgrond stellende, dat door het gemeentebestuur van Ter Neuzen reeds in 1882 en in 1907 en 1908 ernstige pogingen zijn aangewend om een Rijks- hoogere burgerschool te bekomen dat deze zonder mededeeling van eenigszins afdoende redenen voor de weigering vruchteloos zijn gebleven dat blijkens de door mij toegelichte redenen een groote en dringende behoefte bestaat aan middelbaar onderwijs in het voormalig Vde district van Zeeland een behoefte, die voortdurend grooter wordt en dringender voorziening eischt daarbij rekening houdende met de redenen van billijkheid en tevens de redenen van Staats belang door mij uitvoerig ontwikkeld neem ik de vrijheid Zijn Excellence den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken in overwegiug te willeu nemen, of hier geen termen bestaan om terug te komen op het be- sluit om het aantal Rijks- hoogere burgerscholen niet verder uit te breiden en alsnog maatregelen te willen nemen om zoo spoedig mogelijk -- want de nood dringt te voorzien in de be hoefte aau volledig middelbaar onderwijs in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, liefst door het stichten eener Rijks- hoogere burger school met 5jarigen cursus te Ter Neuzen, opdat de bewoners aldaar Nederlanders biijven. Slot volgt). Voor de Rotterdamsche rechtbank verscheen een 56jarige sohipper er ®an beklaagd op 2 September te Schiedam zich aan beleediging der Koningin te hebben schuldig gemaakt. De man beweerde zich niets meer te herinneren, omdat hij dronkeu was geweest. Tweegetuigen verklaarden, dat beklaagde gansch niet dronken was; wel was hij opgewonden en woedend, omdat zijn scheepje, door de Rijksverzekeringsbank in beslag genomen, verhaald moest worden. Den bewaarder voegde hij nog toe: ffals er wat verhaald moet worden, laat dan de Koningin maar komen". Voorts had hij de verschillende beleedigingen jegens de Koningin geuit ten aau- hoore van een talrijk publiek. Getuigen meenden dat beklaagde uit de woorden//In naam der Koningin" aan het hoofd der stukken van in- beslagneming, afleidde dat deze executie op haar last geschiedde, en dat hij daarover verontwaardigd was. Beklaagde echter ontkende dit. Geeischt werd veertien dagen gevangenisstraf. Sopwith, die Zondag met zijn vlieg- machine het Kanaal overvloog vertelde over zijn reis dat boven de zee zijn toestel door een rukwind plotseling 200 meter lager werd geslingerd, doch door kolossale krachtsinspan- ning kon hij het weer recht krijgen en steeg toen weer spoedig tot 600 meters hoogte. Toen hij de kust zag voelde hij zich gerust. Daar bij de streek niet kende, vloog hij maar voort, tot hij een groote weide, geschikt voor de neerdaling, bemerkte en er van 200 M. hoogte in zweefvlueht neerkwam. Hij ver- nam dan dat hij zich te Beaumont, in Bel gie bevond, niet ver van de Fransche grens en dat hi] zoo wat een afstand van 250 a 300 kilometers moet afgevlogen hebben. Hij had voor de kou niet minder dan drie broeken, en twee flanellen hemden aan. Toen hij in 't /Grand Hotel" te Brussel aankwam, weigerde de directeur hem te ontvangen, daar hij geheel met olie en slijk bedekt was, doch toen hij vertelde wie hij was veranderde de zaak en verklaarde de directeur dat het voor hem een groote eer was bem te ontvangen. Hij is de vijfde die het kanaal overvloog. Bij de directie van het Boschwezen in Californie waren reeds herhaaldelijk boeren komen klagen over Henry Clay, een farmer in San Diego County, van wien zij beweerden, dat hij de bosehbrandeu stichtte. Het ge- lukte echter niet hem te betrappensteeds was hij mijlen ver verwijderd van de plaatsen. waar een brand uitbrak en steeds kon hij zijn alibi bewijzen. Toch bleef de landbevolking ervan overtuigd, dat bij de schuldige was en men begon hem reeds magische krachten toe te schrijven. Mannen, die hem aanklaagden ver- zochten steeds, om niet in dat verband genoemd te worden, uit vrees, dat hij hun boerderij in brand zou steken. Eindelijk ontdekte de boschpolitie in October 1.1., dat Clay werkelijk de brandstichter was hij deed zijn werk door middel van brand- glazen. In Jamal brak een groote brand uit en men vond op 2 plaatsen een oud brilleglas, door middel van ijzerdraad zoodanig boven droog gras en bout geplaatst, dat om 12 uur des na- middags de zonnestralen, op het gras gecon- centreerd, dit in brand moesten steken. Een tijd geleden viel een reiziger, die aan een station van den Londenschen Metropoli- taanschen spoorweg uit den trein was gestapt, over een pisangschil. Hij bezeerde zich ernstig en nog lijden, tengevolge van den val, zijn zenuwen. Aan dokters en anderszins kostte de val hem 237. Hij eischte Maandag voor het hooggerechtshof schadevergoeding van de spoorwegmaatschappij, die had moeten zorgen, dat er geen pisangschil in haar station bleef liggen. De advokaat van gedaagde pleitte dat de maatschappij niet aansprakelijk gesteld kon worden voor onachtzaamheid van reizigers. Die pisangschil kon wel net tevoren door een rei ziger neergeworpen zijn. Tweemaal daags wordt het heele station aangeveegd en tusschentijds ruimt het personeel alle binderlijke dingen op. De jury kende ondanks deze verdediging den eischer 500 schadevergoeding toe. Ziethier in de eerste plaats de verklaringen van twee zusters, mejuffrouwen Martha en Geer- truida Raaitjes wonende no. 13 te Nieuwe Pekela. Mej. Martha Raaitjes, oud 19 jaren, schrijft z/Ik verklaar bij deze, dat ik zeer goed genezen ben door de Pink Pillen. Ik had sedert lang ge leden aan een toestand van erge bloedarmoede. Ik was zwak, had aan- houdende duizelingen, volhardende hoofdpijnen en pijnen in den rug. Ik had geen eetlust en mijn spijsvertering was slec-ht. Ik had vele geneesmidde- len gebruikt zonder eenig succes. Getroffen door het lezen van al degenezingen, die in de dagbladen ver- meld werden en aan de Pink Pillen te dan ken waren, heb ik die pillen willen nemen, te meer, daar geen middel mij tot nog toe gebaat had. De Pink Pillen hebben mij volmaakt genezen en ik ben nu uitmuntend ge- zoncj Mej. Martha en Mej. Geertruida Raaitjes Geertruida Raaitjes. schruftMej. Jaantje Goeree, „Ik heb het genoegen u mede te deelen, dat ik, als mijn zuster, volkomen door de Pink Pillen genezen ben. Ik had gedurende drie jaar bloedarmoede, en reeds langen tijd zag ik mijn gezondheid, die vroeger zoo goed was geweest, met den dag slechter worden. Daar al de andere v.oorschriften niets bij mij uitge- werkt hadden, heb ik de Pink Pillen genomen en zoo mijn goede gezondheid weergevonden." Mej. Jaantje Goeree, eveneens te Nieuwe Pekela, nicht der hiervoor genoemden, heeft ons geschreven /,1k beb langen tijd in een slechten toestand verkeerd. Ik had volhardende hoofdpijnen. pijnen in de Ienden en een groote zwakte. Ik heb mij met de Pink Pillen behandeld en deze piilen hebben mij volkomen genezen. Mej. J. Raaitjes, moeder en tante dezer jonge meisjes heeft- de hier gegeven verklaringen mede onderteekend. Men viudt de Pink Pillen in alle drogisten- winkels. Ze zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos en 9,per zes doozen. bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22, Amster dam, Joh. de Roos, Vlasmarkt K 175, Middel burg, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Verhaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 24 25 26 27 28 29 30 Dee. 8.2 9.10 10.15 11.11 0.22 1.2 8.36 9.42 10.43 11.33 12.1 12.42 1.20 o r>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2