A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vfaanderen. a 40 cent. No. 5550. Zaterda^ 24 December 1910. 509 Jaargang. Wegens het Kerstfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Een Rijks Hoogere Burgerschool ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*/, en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. InzencLing van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTB JBTjJLJD, •Nieuwjaars-advertentien voor het Nieuwjaarsnummer dat in den morgen van 2 Januari zal verschijnen, en in de kom dezer gemeente huis aan huis wordt be- zorgd, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Zaterdag 31 dezer, des namiddags 3 ure. Ter Neuzen, 23 Dec. 1910. Firma P. J. VAN DE SANDE. in Oostelijk Zeeuwscli-Vlaanderen. In de vergadering der Tweede Kamer van Maandagavond sprak de heer "Vorsterman van Oyen daaromtrent het volgende: In het Voorloopig Yerslag betreffende hoofd- stuk Y leest men op bladz. 26 Voorts werd de wenschelijkheid betoogd van oprichting van Rijks- hoogere burgerscholen te Ter Neuzen of in eenige naburige gemeente en te Stadskanaal. Hierop slaat in de Memorie van Antwoord hetgeen voorkomt bij de artt. 143 en 144 onder bet opschrift htichting van Rijks- hoogere bur gerscholen, bladz. 41. Daaromtrent wensch ik thans het een en ander zoo kort mogelijk in't midden te brengen Den lOden Mei 1910 heeft zich tot Zijn Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend een commissie, bestaande uit 16 heeren, van wie 5 burgemeesters, 3 artsen, 1 predikant, 2 ontvangers, 1 lid van de Provin cial^ Staten, 1 aannemer, 1 inspecteur der be- lasting, 1 directeur van een suikerfabriek, I boofd eener openbare school, woonachtig in de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Zaamslag, Axel, Hontenisse, Hulst;, bas van Gent en Graauw, met hun zestienen uitmakende een comite, dat zich tot doel stelt de oprichting te bevorderen eener Rijks- hoogere burgerschool in het voor- malig Vde district van Zeeland, met een adres, waarin zij eerbiedig verzochten-, dat het den Ministei mocht bebagen, de noodige stappen te doen, opdat zoo spoedig mogelijk, in een door Zijn Excellentie nader te bepalen gemeente van het voormalig 5de district van Zeeland worde gevestigd een Rijks- hoogere burgerschool, subsidiair met het verzoek, dat, mochten on- verboopt geen termen worden gevonden tot gunstige beschikking op dit adres, door den Minister in overweging werde genomen om althans ten behoeve van dit district een ruim subsidie in uitzicht te stellen met behulp waar- van een of meerdere gemeenten zelf tot de oprichting van een hoogere burgerschool zouden kunnen overgaan. De wenschelijkheid van die oprichting werd in dat verzoekschrift aangetoond op verschei- dene gionden, die ik, met nog eenige vermeer- derd, in het vervolg mijner rede zal mededeelen. „..DeJ00rzitter van dat comite verzocht mij bij /yn Excellentie den Minister van Binnenland sche Zaken een particuliere audientie aan te vragen voor drie leden van dat comite, waarbij is hen zou vergezelien, om het toegezonden verzoekschrift nader toe te Iichten. Ik voldeed 19 Mei aan dat verzoek en ontving onder dagteekeiiing van 24 Mei van den secre- taris-generaal van het Departement van Binnen landsche Zaken een schrijven, waarin mij werd bericht, dat het den Minister zeer aangenaam zou zijn, waaneer hem schriftelijk werd mede- gedeeld, wat de heeren mondeling te zijner kennisse wilde brengen. Ik vond dat antwoord zeer bevreemdendden lOden Mei hadden de heeren schriftelijk alles medegedeeld, wat zij meenden te moeten zeggen; een mondeling onderhoud werd aangevraagd om, indien er bezwaren tegen de oprichting bestonden of sommige argumenten nadere toe- lichting vereischten, die bezwaren te weerleggen en de vereischte toelichtingeu te geven. Maar bezwaren werden niet geopperd, toelichtingen werden niet gevraagd, alleen werden de heeren uitgenoodigd te doen, wat zij reeds een veer- tiental dagen vroeger gedaan hadden, namelijk hun belangen schriftelijk mede te deelen. Later is door dat comite andermaal bij den Minister aangedrongen op een particuliere au dientie, om alsdan het toegezonden adres nader toe te Iichten. Daarop werd namens dezen geantwoord, dat van de oprichting der bedoelde Rijks- hoogere burgerschool geen sprake kon zijn, maar dat door den Minister bevorderd zou worden, dat het Rijk een aanzienlijke bijdrage zou verleenen voor de stichting eener gemeentelijke burger school. Dit is de beknopte geschiedenis van 't geen dit jaar geschied is om te komen tot de op richting van een hoogere burgerschool in het voormalig Vde district van Zeeland. Alvorens over te gaan tot de bespreking der redeneu, die m. i. tot het oprichten eener hoo gere burgerschool met vijfjarigen cursus in dit deel van Zeeland moeten voeren, en die groo- tendeels door het hooger genoemde comite in hun verzoekschrift zijn aangevoerd, stel ik er prijs op mede te deelen, dat in het comite alle staatkundige partijen vertegenwoordigd zijn anti-revolutionnair, Katholiek, christelijk-histo- risch, unie-liberaal, vrij-liberaal en socialist treden hier gezaraenlijk op voor de voorziening in een groote algemeen gevoelde behoefte treden gezamenlijk op voor een groot, reeds te lang door de Regeering verwaarloosd volksbelaug. levens neem ik de vrijheid even stil te staan bij de streek, door ons Zeeuwen gewoonlijk het voormalig IVde en Vde district genoemd. Bij den vrede te Munster werd dit gedeelte van Nederland, dat door Maurits voor een deel in 1587 en 1604 en door Erederik Hendrik in zijn geheel in 1644 aan Vlaanderen was ont- nomen, als Staats-Vlaanderen, met behoud van alle privileges, maar zonder eenig aandeel in het landsbestuur, aan de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden afgestaan. Het bleef daarmede verbonden tot aan den vrede te s Gravenhage, toen het aan de Fransche Republiek swam, waarmede het vereenigd bleef tot aan de verdrijving van Napoleon. Na de erkenning van het Roninkrijk Neder land werd het toegevoegd aan Zeeland en bij de verdeeling der provincies in districten, aan welke verdeeling door de Grondwet van 1848 een einde werd gemaakt, werd het oude Staats- Vlaanderen, dat intusschen deti naam gekregen had van Zeeuwsch-Vlaanderen, in twee districten gesplitst het IVde of westelijk deel tusschen de Noordzee en de Braakman, het Vde of oostelijk deel ten westen van den Braakman en aan de noord- en oostzijde begrensd door de Wester-Schelde, die de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen van Walcheren en Zuid- Beveland scheidt. 31 December 1909 telde het oostelijk deel van Zeeu wsch-\ laanderen 51,350 bewoners van welke er te Ter Neuzen, Hulst, Axel, Sas van Gent en Clinge, die per spoor met Ter Neuzen verbonden zijn, respectievelijk 9359, 3311, 4929, 2128 en 3674, zijnde een totaal van 23,401, gevestigd zijn. In twee gemeenten grenzende aan Ter Neuzen, nl. Zaamslag en Hoek met een bevolking van 3438 en 2677, d.i. met een totaal van 6115 inwoners, kunnen de leerlingen der hoogere burgerschool, wanneer zij te ler Neuzen wordt gebouwd, zeer ge- makkelijk per rijwiel bezoeken, zoodat een school daar gesticht, bezocht kan en zeker ook zal worden door de leerlingen uit een bevolking van nageDoeg 30000 inwoners, om niet te spreken van die gemeenten, waaruit de leerlingen gedeeltelijk per rijwiel, gedeeltelijk per spoor van deze school gebruik zullen kunnen maken. In de hiervoren genoemde gemeenten zijn bandel, scheepvaart, fabriekswezen en landbouw, en wel landbouw op groote en zeer groote be- drijven, de voorname middelen van bestaan verschillende ambtenaren van het Rijk en van de provincie hebben daar hun woonplaats en om eenig denkbeeld van het landbouwbedrijf in dit deel van Zeeland alleen het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen vor- men zij hier medegedeeld, dat aldaar in 1909 meer paarden voor de fokkerij zijn ge- bruikt dan in ieder van de provincien Utrecht, Limburg en Overijssel. Reeds in 1880 werd door het gemeentebestuur van Ter Neuzen aan den Minister van Binnen landsche Zaken een verzoek gericht om daar ter plaatse een Rijks- hoogere burgerschool te stichten. Het antwoord luidde daarop afwijzend, om- dat de toenmalige Minister meende, dat het niet te verwachten was, dat een voldoend aantal leerlingen van het middelbaar onderwijs gebruik zou maken. Eenig bewijs voor de juistheid dier meening rerd door den toenmaligen Minister niet ge- leverdik kan dus thans ook niet mededeelen, waarop die meening steunde, maar dat die vrees voor gebrek aan leerlingen thans geen reden meer heeft van bestaan, thans, nu reeds zoovele gemeenten met een spoorweg aan Ter Neuzen zijn verbonden en daaraan nog ver- scheidene gemeenten kunnen worden toegevoegd, wanneer eerlang de reeds door de provincie gesubsidieerde tramwegen Zaamslag, Hoek, Philippine, Zuiddorpe en Westdorpe met Ter Neuzen zullen verbinden, blijkt wel daaruit, dat in het voormalig 5de district woonachtig zijn, naast tal van gegoede landbouwers, reeders, fabrikanten, handelaars en andere nijveren, achttien burgemeesters, secretarissen en ge- meenteontvangers, twee kantonrechters, twee griffiers, vijftien predikanten, zes notarissen, acht tien geneeskundigen, vijf rijksontvangers, voorts ingenieurs en opzichters van Rijk en provincie, postdirecteuren, rentmeesters van het domein en andere uitgestrekte goederen, een Rijksbe- taalmeester, twee ontvangers van de registratie enz. alien ambtenaren, die voor hun kinderen middelbaar onderwijs verlangen en niet altijd de middelen hebben, om hen naar elders te zenden om dat te ontvangen. En dat er behoefte bestaat en ook gevoeld wordt aan voortgezet en middelbaar onderwijs blijkt wel daaruit, dat alleen in Ter Neuzen meer dan 100 leerlingen gebruik maken van de gelegenheden om uitgebreid lager onderwijs te ontvangen, terwijl verscheidene ouders hun kirideren, vaak ten koste van zware geldelijke offers, naar elders zenden, om hen daar het middelbaar onderwijs te doen bijwonen. Maar wat daarbij het ergste is, is dit, dat vele ouders, die voor hun kinderen middelbaar onderwijs verlangen, maar de middelen missen, om het dure onderwijs in Nederland te betalen hun kinderen naar scholen in Belgie zenden, omdat het onderwijs voor uitwonenden daar veel goedkooper is dan in Nederland, waarvan het treurig gevolg is, dat zeer dikwijls leer lingen met grooten aanleg, die het middelbaar onderwijs in Belgie ten einde toe gevolgd hebben hun verdere studien in Belgie voltooien omdat het onderwijs in Belgie zich niet aan- sluit aan dat in Nederland en na die voltooid te hebben in Belgie gevestigd blijven. We zien hier in Nederland juist het tegen- gestelde van hetgeen men in andere landen ziet gebeuren. Duitschland tracht door het onderwijs zijn Poolsche en Deensche inwoners te germaniseeren Frankrijk heeft de bewoners van la Flandre Gallicante en van Savoye door goed onderwijs tot Franschen gemaakt, Nederland drijft een deel zyner zonen door gebrek aan gelegenheden voor onderwijs het land uit Teekenend op dat gebied is ook het bericht uit Baarle-Nassau mij van nabij bekend, voor eenige weken opgenomen in de Nieuwe Rotter- damsche Courant ,,'t Gehucht Castelre met pi. m. 350 inwoners ligt circa 2 uur van hier. De bewoners hebben kerk noch school. Yoor godsdienstige oefeningen is de kerk, voor onderwijs de school van Min- derhout aangewezen, een dorp in Belgie. Zoo werden de bewoners langzamerhand van hun vaderland vervreemd en is er thans een bewe- ging onder hen gaande tot afscheiding van Holland en vereeniging met Belgie". Zoodanige stemmen worden in Zeeuwsch- Vlaanderen ook reeds vernomen. Spreek dien menschen niet meer van vader land of moederland. De Regeering is voor hen weinig meer dan een zeer onbeminde stiefmoeder. Alvorens verder te gaan moet ik hier even stilstaan bij de Memorie van Toelichting en het Verslag van de Commissie van Rapporteurs op hoofdstuk V van de Staatsbegrooting van 1908, waarin wordt medegedeeld, dat de oprichting eener H. B. S. met 3jarigen cursus te Vlissingen voldoende zou voorzien in een behoefte ook voor de verschillende gemeenten ran Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Het onjuiste van die bewering wordt in het reeds vermelde verzoekschrift door de mede- deeling der reisgelegenheden duidelijk aan getoond. Om niet te veel van den tijd van deze Ver gadering in beslag te nemen, zal ik mij met die uren van vertrek en aankomst dan hier ook niet bezig houdenalleen wil ik doen op- merken, dat en de stellers van de Memorie van Toelichting en die van het Yerslag van de Commissie van Rapporteurs alleen het bewijs hebben geleverd het zij met alle bescheiden- heid hier opgemerkt dat zij met de reisge legenheden van en naar en door en in Zeeuwsch- Nlaanderen volstrekt niet op de hoogte waren. Als men een zeer klein kaartje van Zeeland heeft, dan liggen de plaatsen zoo byzonder ver niet van elkander verwijderd; gewoon aan de goede reisgelegenheden in Nederland denkt men er in een ommezien te zijn, maar wanneer men ter plaatse is, vallen de gelegenheden om ze te bereiken niemand mede. Van alle gemeenten uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen is Ter Neuzen absoluut de eenige, waar uit de leerlingen de hoogere burgerschool te Vlissingen zouden kunnen bezoeken. Uit andere gemeenten valt daaraan niet te denken. Laat ons nu die mogelijkheid even van naderbij bekyken. Bij abonnement bedragen de vervoerkosten per leerling 12 per maand. Men zal zeggen die kunnen verlaagd worden. Dat ze dan op de helft komen, maar ook dan nog zijn ze veel te groot, vooral als men in aanmerking neemt, dat een geregeld bezoek dier lessen onmogelijk is. Tengevolge van storm en tegenstroom zullen de leerlingen vaak te laat komen. Bij mistig weder, dat op de Wester-Schelde in het na- en voorjaar volstrekt niet zeldzaam voorkomt, komen de leerlingen beslist te laat en loopen bovendien gevaar den geheelen dag niet ter plaatse komen. Geen winter gaat voorbij, dat men in Zeeuwsch- Vlaanderen niet enkele malen voor een halven of heelen dag van de Hollandsche post ver- stoken is. Die mist komt gewoonlijk op in den namiddag en wanneer de leerlingen uit Ter Neuzen naar huis moeten keeren, zullen zij, omdat tengevolge van de mist de boot niet vaart, in Vlissingen moeten overnachten. Wanneer men nu in 't oog houdt dat op een zoo kostbare en zoo onvoldoende wijze waar- omtrent ik wensch dit hier uitdrukkelijk te constateeren door mij niets overdreven is voorgesteld, alleen door de ingezetenen van Ter Neuzen van de hoogere burgerschool te Vlissingen voor hun kinderen en pupillen I R U T. ■n Hit blad verschljnt Woensda^- en Vpifda^avond, nltg^zondrrd op Feestda^en* bij fie I'lrma P. JJ. VII OK HIDE te fer Meozen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1