Gemengde berichten. Laatste berichten. admiraal Van de» Bosch. Hem strekke tot troost de algeinene sympathie, hem ondubbel- zinnig betoond door burgers en militairen bij zijn vertrek uit Den Helder. De vice-admiraal heeft zijn overbiging gesteld boven zijn positie, en dit mag vel eens goed uitkomen in deze dagen, waarir men bij Marine dingen ziet ge- beuren, die op gebrek aan beginselvastheid wijzem (Langdurge toejuichingen links.) De heerJansen (Den Haag) wijst ook op de stijging »er uitgaven voor Marine, en dat in verband hiermede de bouw van torpedobooten niet gevenscht is. De heer Tydeman sluit zich volkomen aan bij dm heer De Meester, en handhaaft, vooral ook na diens rede, ten voile zijn conclusie dat ten opzichte van vice-admiraal Van den Bosch ODgehoord is gehandeld. De heer V. d. Voort v. Zijp bestrijdt de z. i. overdreven klachten der stijging der Marine-uitgaven. Wat betreft de geestelijke verzorging, is spreker het eens, dat als de Minister blijft bij de tegenwoordige regeling van subsidieeren eener vereeniging, vereenigingen van elke richting subsidie moeten ontvangen. Maar 't gaat niet aan een vereeniging als ^Geestelijke Bijstand", die plotseling uit den grond is komen reizen, direct maar te subsidieeren. rapport der deskundigen omtrent den geestes- toestand van G. van Elk met valt aan te merken als een bewijs van het gestelde feil en niet bewijst dat een krankzinnig verklaarde steeds onwaarheid spreekt. De advocaat-generaal requireerde niet-ont- vankelijk-verklaring, althans afwijzing van het revisieverzoek. Uitspraak 30 Januari a.s. Van Elk woonde de zitting bij. Te Zierikzee is de diphtheritis door den ge- neeskundigen inspecteur epidemisch heerschend verklaard. TER NEUZEN, 21 December 1910. Naar we vernemen wordt door den heer J. A. Donze de herbenoeming tot opperbrand- meester niet aangenomen. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en ge- drukte stukken, als prentkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, ge- trokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 27, 28 of 29 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de be- stelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven heeft de tonseur en de vier kleine orden toegediend aan aan den eerw. pater van de orde der Capucijnen Gondulphus van Ter Neuzen. Bp Kon. besluit is bevorderd tot opziener eerste klasse der visscherijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, C. Herkemij thans op ziener der tweede klasse. Naar wij vernemen zijn de boringen naar drinkwater, aan de Belgische grens, welke ge- scbieden in verband met plannen tot het aan- leggen eener waterleiding in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen tijdelijk gestaakt. Men is op een diepte van 137 M. gestooten op een stuk steen of steenlaag, die men niet heeft kunnen doorboren. Bij geologisch onderzoek der sckerven werd verklaard dat de steenmassa bestaat uit eene verbinding van ijzer en zwavel (pyriet), ver- mengd met een weinig kalk en resten van schelpen. De massa vormt geen doorloopende laag, maar een klomp ter grootte eener tafelomtrent de dikte van den klomp valt niets met zekerheid vast te stellen. Zaamslag, 20 Dec. In den nacht van Maandag op Dinsdag 1.1. zijn bij den vracht- rijder D. d. B. een 8tal konijnen ontvreemd. Klaarblijkelijk waren ook pogingen aangewend om het eenige konijn van zijn buurman eveneens te stelen, maar omdat deze het dier al eenige nachten in veiligheid had gebracht, mislukte hun plan. Zaamslag. Zaterdagavond hield de Afdeeling „Zaamslag" van „Volksonderwijs" op de boven zaal van den heer C. P. de Regt een huishou delijke vergadering waarin onder meer een voordracht werd gehouden door den heer M.J. Geelhoedt, die bij alle tegenwoordige leden zeer in den smaak viel. Een lezing van den voorzitter, de heer P. C. de Moor, bracht ook het zijne toe om deze verga dering gezellig te maken. De zoo nuttige bibliotheek die reeds dezen winter veel is uitgebreid zal nog met verschil- lende boekwerken worden aangevuld. Axel, 20 Dec. Heden werd alhier ten over- staan van notaris C. le Nobel te Ter Neuzen, in het Hotel „Willem III" krachtens art. 1223 in verband met art 1255 B. W. in het open- baar verkocht Een woonhuis en erf te Axel, kad. sectie G no. 1710, groot 2 aren 68 centiaren. Kooper hiervan werd de heer W. de Koeijer, landbouwer alhier voor de som van 1310. RECHTSZAKEH. Maandag behandelde de Hooge Raad het revisieverzoek der veldwachters A. E. en G. K., door het gerechtshof te 's Gravenhage den 3 Januari 1901 tot 2 jaar gevangenisstraf ver- oordeeld wegens meineed. Advocaat-generaal Mr.Yvoy betoogde dat het De korporaal S., van het 3e regiment infanterie te Middelburg, die na den reeds ver- melden diefstal te Middelburg de plaat heeft gepoetst, heeft ook Goes met een bezoek vereerd. Zaterdagmiddag toch vervoegde bij zich aan het Centraal-Kteedingmagazjjn van den heer Den Hollander en schafte zich voor 80 een nieuw burgercostuum enz. aan. Papa cafet houder te Wemeldinge, zou wel voor de duiten zorgen. Als een recht gentleman gekleed stapte hij den rijwielwinkel van den heer V., in de Kerkstraat, binnen en kocht een fonkelnieuw karretje, waarmee hij naar Wemeldinge wilde rijden, naar hijbeweerde. Pa was ook hier goed voor de centen. De fietshandelaar begon echter kort na het vertrek van zijn netten klant lont te ruiken en haastte zich naar het station om den trein naar Wemeldinge te nemen en informaties in te winnen. Zoo ver zou het evenwel niet komen, want op het perron ont- moette hij S., die na eenig aarzelen het ten slotte toch maar beter vond de fiets, of liever het retju, aan V. at te staan, waardoor deze gelukkig weer in het bezit van zijn eigendom geraakte. De deserteur-oplichter had een enkele reis Bergen op Zoom genomen, vanwaar hij ver- moedelijk wel naar Antwerpen zal zijn afgereisd. Te Rotterdam heeft men gepoogd tien last graan te stelen. Toen Zaterdag een schipper met zijn 20 last graan inhoudend vaartuig aan de Zalmhaven lag, kwam iemand aan boord, namens de graanfactors, voor wie de lading be- stemd was, order gevende naar de Waalhaven te verhalen en daar tien last over te laden. Dit geschiedde. Een scheepje lag gereed om de 10 last over te nemen. Vier losse werklieden en een weger kwamen aan boord en op de ge wone wijze nam het overladen een aanvang. Intusschen waren de graanfactors gewaar schuwd, die de politie in den arm namen. Deze voorkwam dat het graan vervoerd werd en nam een paar personen in arrest. Het driejarig zoontje van H. Mulder, te Smilde, dat Vrijdag in kokend water gevallen is, is overleden tengevolge der brandwouden. In den tuin van den heer K. te Schermer horn prijkt thans nog een klimroos met vele bloemen en knoppen. In een bosch te Oosterhaule (Friesl.) is het lijk gevonden van een zekeren De Jong, met een doek om de keel. De kleeren lagen verspreid. De justitie heeft het in beslag ge nomen en sectie gelast. De J. moet ruim 100 bij zich hebben gehad, en op het lijk is geen geld gevonden. De machinist Reijntjes te Hellevoetsluis heeft in de vorige week in de gracht van het fort Noorddijk, onder Nieuwenhoorn, met den hengel een snoek gevangen, die ruim een meter laug was en bijna 17 pond woog. Te Almelo is Vrijdagavond een meisje per auto uit de ouderlijke woniug ontvoerd, naar wordt vermoed dopr iemand, met wien het meisje reeds langen tijd in liefdesbetrekking stond. Haar ouders wilden er echter niets van weten. Men weet niet, waarheen het paartje ge- vlucht is. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is, bij den hevigen storm, te Tilburg een nieuw huis ingestort. Persoonlijke ongelukken kwanjen niet voor. Te Wildervank stortte een deel van den toren van de in aanbouw zijnde Gereformeerde kerk in. Te Doetinchem gebeurde hetzelfde met een muur van een huis. Het huis is op last van het gemeentebestuur afgebroken. Gisterenmorgen, toen een der kellners en de werkvrouw in de Studentensocieteit Minerva te Leiden kwamen, vonden zij de groote zaal beneden vol rook, en uit de haard kwamen vlammen te voorschijn. De kellner richtte on middeliijk de in de societeit aanwezige brandslang op de vlammen, de brandweer werd dadelijk gewaarschuwd, en de bewoners boven werden gewekt. Het was spoedig een en al rook, en het kostte den inwonenden moeite, door den rook heen naar beneden te komen. De budet- juffrouw moest langs het aangrenzende post- kantoor naar beneden gebracht worden. Inmiddels kwam met het collegium en het societeitsbestuur ook de brandweer, en een onder zoek naar de oorzaak werd ingesteld. Het bleek, dat in den langen kelder onder het gebouw, die dient voor bergplaats van steen- kolen, leege wijnkisten met hooi, enz. de brand was ontstaan. Op welke wijze, dat blijft een raadsel. Het vermoeden is, dat het is geschied door kolenbroei. Dat het vuur daar reeds ge- ruimen tijd heeft gesmeuld, blijkt wel hieruit, dat de vloer op enkele plaatsen is doorgebrand en men er telkens doorzakte. De vlammen, die hier en daar zich vertoonden langs de vloer en wanden, werden onmiddeliijk bedwongen. De verwoesting in de societeit is echter groot. De koffiekamer gelijkt haast een ru'ine, en de waterschade is vrij groot. Het societeitsbestuur zal heden nog maat- regelen nemen omtrent de wijze, waarop de zaken gaande zullen worden gehouden. Verzekeriug dekt de schade. De brand tiok groote belangstelling. Onder de kanarievogels, bij Gebr. Pennings te Gernert, bevindt zich een wondervogel. 't Is een jonge man met twee horentjes aan de borst. Het beestje vindt veel bekijks. le vergeefs is er al 20 voor geboden. Een ontzettende ontploffing heeft te New-York in de in aanbouw zijnde electrische centrale van de spoorwegen, in de 50e straat van de Parkavenue, tal van'slachtoffers gemaakt. De politie heeft de werklieden, die in de buurt werkzaam waren, gerequireerd om bij het ied- dingswerk te helpen. Alle ruiteu in de buurt zijn gesprongen. Een voile tramwagen is om- gevallen. Verschillende personen zijn gewond. De centrale is onmiddeliijk in brand geraakt. De ramp is ontstaan door een dubbele ont ploffing van gas en van dynaruiet. Het staat vast, dat twaalf personen, waarvan twee vrouwen, dood zijn en dertig gewond. De druk van het dynamiet hief een voorby- gaande tramwagen in de lucht. Deze viel met een smak op een voorbijgaande auto, waarin vier personen zaten, die alle gewond zijn. De vlieger Sonwith is Zondag ochtend het Kanaal overgevlogen. Hij is te Eastchurch Sheppey opgestegen, en bij Ostende geland. Een andere vlieger, die op dezelfde plaats opsteeg is reeds bij Dover neergekomen. bij laatstgenoemde plaats heeft Graham White een zwaren val gedaau, waarbij het toestel ver- nield, en hij zelf' zwaar gewond is. Niettegenstaande een sterken Noorden wind, steeg Farman Zondagmorgen te Etampes te 9 u. 10 min. op om de beker Michehn te betwisten. Hij bleef rondvliegen tot 5 uur 2o mm. s avon'ds en was dus onafgebroken 8 u. 15 mm. in de hoogte gebleven, aldus het duurreoord van Tabuteau (6 u. 1 min.) met 2 uren 14 min. verbeterend. Doch wat het afstand-record van Tabuteau betreft (465 kilom.), dat bleef onaangeroerd, daar Farman slechts 463 kilom. aflegde, dus slechts drie kilometers te weinig afgelegd om de Michelin-beker te winnen en het wereld- record te kloppen. Farman die uog wat langer had kunnen vliegen, was gedaald, omdat hij de toejuichingen van de toeschouwers had gehoord, wat hem deed denken dat hij wereidrecordman was. Hij was doodaf toen hij neerkwam. Een troost bezit hij, dat hij wereidrecord man is voor den duurtijd, welk record hem niet spoedig zal afgenomen worden. Eenige daoen geleden meldden de Brussel- sche bladen dat een Itussische vrouw aangehouaen was op aanwijzing van een staatveger, die gezien had dat zij, op de Bisschoffsheimlaan een kind van 2 jaar aan zijn lot overliet. Ondervraagd, verklaarde zij de vrouw te zpn van een winkelbediende te Antwerpen. Het kind was niet van haar. Zij had het gevonden in een square bij de Zuidstatie te Antwerpen en het uit medeUjden met zich genomen. Maar haar man had het kind met willen op- nemen en had de vrouw gelast, zich er zoo spoe- dm mogelijk van te ontdoen. En op aanraden van eenige landgenooten was zi] er mee naar Brussel gereisd, waar zij het gemakkehjk zou kunnen kwiit raken. De vrouw werd veroordeeld voor landloopenj en het kind bij de verlaten kinderen opgenomen. Maar middelerwijl heeft een lang en zorgvuldig onderzoek de waarheid der verklarmg 'an^ e vrouw bewezen en zoo werd zij op last van 't parket weer vrijgelaten en naar Antwerpen S Wat het kleine meisje betreft, dit is nog altiid niet bekend. Een portret van het kind zal' in vele duizenden exemplaren worden rond- gezonden. Het lot der passagiers van de ,Saar." ~- Eindelijk is dan het lot bekend van de passa- giers van den ballon BSaar" die, zooals men weet, getracht hadden Engeland of Skdndinavie te bereiken. Een depeche van den parbculieren correspondent van de Lokal-Anzeiger meldt dat een visschersboot ter hoogte van Bremen m voile zee, het lijk gevonden heeft van Lanze, die tot de inzittenden behoorde. Nadat de op het lijk bevonden papieren en herken- ningsteekenen waren geborgen, werd dit weder in zee neergelaten. De ballon „Saar" was, gelijk indertjjd gemeld werd, den 13en November, tegelijkertijd met tal van andere ballons der Neder-Rijnsche ver eeniging voor luchtscheepvaart bij Gelsenkiichen opgestegen. De wind woei pal uit het Zuiden, zoodat de ballons in vier a vijf uur de N.oord- zeekust bereikten. De andere ballons daalden maar de inzittenden van de „vSaar' luitenant L^nze en de luitenant ter zee Ronneker, zetten den tocht voort, in de hoop in Engeland o Skandinavie te landen. Den 13en November werd de „Saar" nog dicht bij de kust boven de zee door verscheidene zeil- en stoomschepen gezien, maar daarna heeft men niets meer van het luchtschip vernomen. Poo-ingen tot redding der passagiers werden nog in het werk gesteld door de marine-autou- teiten, die torpedobooten uitzonden om de ver- misten te zoeken en aan de uitzeilende visscheis- booten last gaven vooral op den ballon te letten. Het is alles tevergeefs geweest. ^ou- wens reeds lang had men alle hoop op de redding der luchtschippers opgegeven. Een oolijke grappenmaker heeft te Parijs een royalistisch complot gegmeed, waarvan alle samenzweerders, behalvehij zelf, op onschadelijke en amusante wijze dupe zijn geworden. In een blad, waarvan de advertentiekolommen bij voorkeur openstaan voor uitnoodigingen om in de huwelijksboot te stijgen, verschenen dezer dagen de volgende twee advertenties I. Goed uitziend, rijk heer, zou gaarne in het huwelijk treden met een jonge en schoone dame, zelfs zonder bruidschat. II. Dame van een zekeren leeftijd, die over eenige middelen beschikt, zoekt huwelijk met gadistingueerd jongmensch. Op fortuin woidt niet gelet. De plaatser van deze advertenties, die n.l. van een en denzelfde afkomstig waren, ontving natuurlijk een overstelpende hoeveelheid ant- woorden. Hij koos met zorg de meest aan- trekkelijke er uit en schreef aan alien, zoowel dames als heeren, een zelfde briefje, dat met de volgende regelen eindigde En steek een witte roos in uw knoopsgat (corsage), opdat ik u zal kunnen herkennen. Ik zal er zelf ook een dragen. Allen werden op hetzelfde uur ontboden by een cafe op de place de la Bourse. Verder werd een brief gezonden aan den prefect van politie, met de mededeeling, dat op dat en dat uur, van dien en dien dag, voor dat en dat cafe op de place de la Bourse een aantal royalistische samenzweerders, mannen en vrou- wen, alien kenbaar aan een witte roos, zouden samenkomen. Onze vriend ging, natuurlijk zonder witte roos, naar bedoeld cafe en wachtte op de dingen die komen zouden. Zijn verwachting werd niet teleurgesteld, het werd, vooral toen het afge- sproken uur eenigen tijd voorbij was, een volksoploop van dames en heeren met witte rozen op de borst en het cafe zat spoedig stampvol. En toen men een uur lang gezeten had, begreep ieder wel, dat hij bij den neus was genomen. De meesten namen de grap goed op en maakten, daar de omstandigheden guustig waren, zooveel trouwlustige lieden bij eenvan den nood een deugd en velen gingen paars- irewijze weg. Enkele kniesooren gingen hun beklag doen bij den comrnissans van politie en werden daar hartelijk uitgelachen. De prefect van politie is er echter met m- geloopen. '8 Gravenhage, 21 Dec. Bij de aanbesteding van het bouwen eener waterloozingsluis in den rechterkanaaldijk van bet afwateringskanaal te 's Hertogmibosch, was minste inschryver ae heer W. F. Staal te Ter Neuzen voor 27,809. 's Graveuliage, 21 Dec. Tweede Kamer. Besloteu is na de begrooting van Financien de gewijzigde Oorlogsbegrooting te behandelen. Bij de behandellng der Marinebegrootmg ver- dedigde de Minister uitvoerig zijn houdmg in de ldeldersche questie. Hij betoogde dat ver schillende om'standigheden duidelijk wijzen op tegenwerking en vooringenomenheid van den vice-admiraal Van den Bosch, jegens den arbeid van Ds. "Warners. De Minister begreep nog steeds met hoe die vlootvoogd een futiliteit zoo erg heeft opge- b Over eene wijziging van het reglement ten opzichte van bezoeken door den predikant aan de arrestanten behoeft geen adv.es van den vlootvoogd te worden ingewonnen. De verstoordheid over die reglementswijziging tan alieen h.ataan worfen toegesch re.en dat de vice-admiraal op dit pant Ds. Warners met meer kon tegen werken. De Minister oordeelde dat de houding den heer Van den Bosch den indruk maakt dat het hem geenszins te doen was te bevoi- deren de inzichten van het hoogste Mannebe- stuur om te trachten bij de behartiging van de geestelijke belangen zooveel mogelijk scbe- DeS Minister leaamde met den. If**™ en andere sprekers dat wijziging in de besta^ regeling van de behartiging der geestelpke i i r/nnripn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2