Nieuws- en Adverfentieklati HERBESTEDI1TG. Uitloting goldleening. No. 5549. Donderdag 22 December 1910. 50e tlaargang;. Kamer van Koophandel en Fabrieken FE IjTxTleTo^ Buitenland. Binnenland. Wegens het Kerstfeest zal a. s. ^aanday geennummer van dit blad verschijnen, Openbare Vergadering ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het ovenge Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alie Boekhaijde- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. AD YEKTEH TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Woensdag 28 December 1910, herbesteden he: ophalen, verzameBen en opbergen wan beer, wuiB en haardasch uit de woningen en van straatvuil te Sluiskil, gedurende het tijdvak I Ja- nuari B9II tot en met 31 De cember 3913. De voorwaarden liggen ter inzage ter ge- meente-secretarie op de gewone kantooruren. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen op de secretarie worden ingeleverd voor 11 uur des voormiddags van den dag der aanbesteding. Ter NeuzeD, 20 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. te Ter ISeuzen. op Yrijdag den 23 Bee. 1910, 's nam. 8 uur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, H. J. VOOREN. 95) "Woolriep de oude, toen hij den neger zag. Wool, leelijke zwarte hond, waarom ben je met met mijne nicbt gereden, hoe durfdet <re mii vergezellen in plaats van haar Met opengespalkte oogen en geopenden mond staarde de neger zijn heer en meester aan. De arme stumper wist niet wat te antwoorden en door ondervmding wist hij, dat tegenspreken den brombeer nog meer zou doen losbreken. //Wool ging deze voort, „ondanks storm en onweer ga je dadelijk in den stal, om ie een paard te zadelen en dan rij je in alle rich- tingen de omstreken af, tot je mijne nicht ge- vonden hebt. Luister welwant ik laat je levend braden, indien je miss Capitola niet Wool's verbazing ging over in angst bij bet hooren dezer bedreiging. „Ja, ja", riep de oude, ,/kijk mij maar aan, maak oogen zoo groot als je wilt en een gezicht zoo onnoozel als je kunt, het blijft zoo. Dade- 9 1 r9 Je mpne nicht na en kom je zonder haar terug, dan laat ik je levend braden." Men kan zich gemakkelijk voorstellen hoe de arme Wool zich gevoelde. De storm, die zijn heer over hem liet uitbreken, scheen hem nog bedenkelpker toe dan de orkaan, die buiten De verkiezing in EngeBanrf. De verkiezingen zijn afgeloopen, nadat gisteren nog een liberaal, een Redmondist en een O'Brienist gekozen zijn. De eindcijfers zijn: 271 liberalen, 272 unio nisten, 48 leden van de Arbeiderspartij, 74 Red- mondisten en 10 O'Brienisten. De unionisten winnen 28 en verliezen 29 zetels, de liberalen winnen er 23 en verliezen er 26. De arbeiders- partp wint 4 zetels van de unionisten en 1 van de liberalen en verliest er 3. De Redmondisten winnen 2 zetels van de unionisten en 3 van de O Brienisten en verliezen er 2, die naar de O'Brienisten zijn overgegaan. Het Parlement zal op 31 Januari bijeenkomen, maar de plecbtige opening door den Koning zal eerst plaats vinden op 6 Februari. Z. K. H. de Prins heeft het bescherm- heerschap aanvaard van de provinciale tentoon- stelling, die in September 1911 in Middelburg zal gehouden worden door de Maatscbappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Het Stbl. no. 362 bevat een Kon. besluit van den 26sten November 1910, tot wijziging en aanvulling van het Kon. besluit van den 9den Juni 1904 (Stbl. no. 117), houdende be- palingen betreffende den Rijkstelefoondienst, zooals dat is gewijzigd bij Kon. besluit vau den 28sten Augustus 1905 (Stbl. no. 257). (//Voor een interlocaal gesprek van drie miuuten of minder zal worden betaald 30 cent; voor een dringend interlocaal gesprek vau drie minuten of minder 1". z/Het bedrag van 30 cent wordt verminderd tot 20, dat van f 1 tot 65 cent, indien de kantoren van aanvraag en bestemming van elkander gelegen zijn op een hemelsbreed ge- meten afstand vau ten hoogste 15 K.M., of zooveel meer als de xMinister vau Waterstaat in bijzondere gevallen noodig acht"). TWEEDE KAMER. Yergadering vau Dinsdag. Marine. Het algemeen debat wordt geopend door den heer De Savornin Lohrnan, die de bekende Heldersche kwestie, het geschil met den vloot- voogd Van d. Bosch, bespreekt. Spreker meent, woedde, en hij maakte zich snel uit de voeten, vooral toen hij den driftkop dreigeud den stok zag opheffen, lot geruststelling onzer lezers, vooral van hen,die medelijden gevoelen met den armen Wool, wiHen we bier bijvoegen, dat de neger, in plaats' van het bevel van zijn meester op te volu-en, zich in den kelder van het slot verborg, waar hij met alleen veilig was, maar ook met een lekkere flesch wijn den scbrik verdreef. Onderwijl reude de oude heer als een bezetene door de kamer. „Ik begrijp u niet", schreeuwde hij, voor mistress Codiment staan blijvend, „neen, ik begrijp niet, hoe gij zoo koud en onversckillig aaar kunt staan, als wist ge, dat mijne nicht in haar bed lag, in plaats van daar buiten in storm en regen. O, je bent eene onverscbillige zielt Is u genoeg, dat ge hier onder het droge zit. Ik beb grooten lust u Wool na te zenden, dan kunt ge leeren inzien, dat men in zulk een weer geen jong meisje laat uitrijden. O, mi]n Capitola, mijn goed, lief kind! Waar zult ge nu zijn Hoe kunt ge heelhuids bier komen, door zulk een storm, die honderdjarige eiken neersmakt en trotsche ceders uit den giond ruktMaar ik zeg u, mistress Codi ment, indien mijne nicht een ongeluk krijgt, klaag ik u bij het gerecht aan „Majoor", heruam mistress Codiment, „ik geloof, dat ge in uwe vrees overdraft. Nie- mand zal zoo dom zijn in zulk een weer geen onderkomen te zoeken, allerminst uwe ver- dat de houding van den marine-kommandant niet getuigt van welwillende medewerking. De predikant moet voeling bouden met den vice- admiraal, maar een officieele of hierarcbische band bestaat niet. De predikant heeft alleen te maken met de ehristelijke officiers-vereeni- ging. De Minister kan zeer goed een eigen predikant benoemen. Die predikant kan dan adviezen geven, boeken beoordeelen, en meer dergeljjke diugen doen. Maar de bovenbedoelde vereeniging moet er buiten blijven. De ver- antwoordelijkkeid voor de benoeming van den predikant of hij een modernen of een ortho- doxen benoemt, moet bij den Minister blijven. In het belang van de marine moet dat stand- punt gehandhaafd blijven. De ehristenen moeten geen voorzienigbeid speien, in dien zin dat zij der Regeering moeten opdringen datgene wat zij het best achten. De Regeering blijve alleen verantwoordelijk. De heer Hugenholtz betoogt, dat een be- spreking van de pantserbooten thans een voor- uitloopen zou zijn op de kustverdedigingsvoor- stellen, en daarom zal bij, in overeenstemming met verschillende leden der linkerzijde, deze zaak uit de discussie uitschakelen. Spreker is tegen de aauvraag betreffende de torpedojagers, omdat hij daarmede eerst een proef wil zien genomen, en gaat ook niet mee met den bouw van onderzee-booten, welker praktische waarde nog in geen gevecht ge- bleken is. Verder komt spreker op tegen het opdrijven van de uitgaveo ook voor marine. Ook deze Minister handelt alsof er geen financiSele nood bestaat. Met een beroep op mannen als Mac Leod, Van Rossum en Cohen Stuart, bestrijdt bij 's Ministers vlootplannen. Verder spreekt bij o. a. voor positie-verbete- ring van verschillende categorieen van schepe- lingen. Ook verdedigt spreker hetorgaan //het Anker", van den Matrozenbond, en dien bondzell. Nog behandelt spreker het gebeurde bij het vlootbezoek aan Rotterdam. De houding van de schepelingen was een proletariseh verzet tegen de misleidende vertooning van het vloot bezoek, dat niets dan reclame was. Ook de reprimande aan de machinisten acht spreker hoogst onbillijk. Wat den marine-predikant betreft, bestrijdt spreker tegenover den heer Lohrnan het leggen van een officieelen band tusschen Minister en predikant. Behoefte aan geestelijke verzorging van de vloot is nimmer gebleken. De diepere ondergrond van het ontslag aan vice-admiraal standige, moedige nicht. Zonder twijfel bevindt zij zich in een huis, waar ze zoo droog zit ais wij." Wat VYarffeld's schrik en angst nog vermeer- derde, was, dat de nacbt aanbrak en Capitola nog niet terugkeerde. De grijsaard wist niet wat te beginnen. Zou bij al de negers van fakkels voorzien en den omtrek doen afzoeken Dat zou ook groot opzieu verwekken. Ten slotte kwam bij zelf op de gedacbte, dat zijn kloeke nicht wel ergens onder dak zou wezen en schikte zich in de noodzakelijkheid den volgeuden dag af te wackten, die hem, naar hij hoopte, Capitola zou terugbrengen. Voigen wij ook onze vriendin op haar avon- tuurlijk uitstapje. ACHT EN TWINT1GSTE HOOEDSTUK. Bij een meisje met een excentriek karakter als onze ondernemende Capitola, moest het zoogenaamde „Spookhuis" wel een onweer- staanbaar verlangen wekken, het door eigen Van den Bosch vindt men bij het sectariscb drijven van een politieke groep, waarvan 's Mi nisters zetel afhankelijk is. De heer De Meester keurt af, dat de Minister geen rekening blijkbaar houdende met den financieelen toestand en het tekort van 12^ millioen, waar we voor staan, op deze be- grooting de jaarlijksche 4 millioen 2 ton heeft gebracht voor aanbouw. Voor dit in financieel opzicht exceptioneele jaar had de Minister zich in zijn eischen moeten matigen. Spreker behandelt de belangen van eenige groepen uit het personeel. In de eerste plaats de machinisten, wier positie niet goed geregeld Dit komt vooral uit door bun verzet bij bet vlootbezoek te Rotterdam, tegen de wijze waarop zij met onder-officieren werden gelijk gesteld al wil spreker hun houding bij die gelegenheid niet goedpraten. Verder pleit spreker voor betere traktements- regeling voor het personeel der marinewerven, en vraagt bij, wat voedingsgeld betreft, gelijke regeling voor de korporaals als voor de sergeants. Daarna bespreekt de heer De Meester de geestelijke verzorging van het marine-personeel en stele op den voorgrond dat hij al bitter weinig met een officieele geestelijke verzorging op heeft. Desorganisatie van de vloot zal van Regeeringsbemoei'ing onvermijdelijk het gevolg zijn. Maar de Regeering moet ook geen predikant benoemen, want hierdoor zullen groote moeilijkheden rijzen. De eenige weg is om geestelijken van elke richting te vergunnen op de vloot hen te bezoeken, die daarom vragen. Maar als men dan dien verkeerden weg opgaat en subsidieert vereenigingen, ten einde met dat geld geestelijken aan te stellen dan dient geen onderscbeid geraaakt te worden tusschen vereenigingen van de eene of van de andere richting. Het toelaten van Ds. Warners op de vloot moest op den duur leiden tot gezagsonder- mijning en conflicten. Maar bepaaldelijk vraagt spreker den Minister, wat de reden was, dat de Minister zoo plotseling wijziging noodig achtte in het reglement betreffende het bezoek van geestelijken aan arrestanten, een wijziging die leidde tot een, voor den vice-admiraal Van den Bosch zoo grievende wijze van ingrijpen van den Minister. Was hij ook misschien zijdelings gewaarscbuwd, dat de heer Warners bemoeilijkt werd? En nu was de heer Warners nog niet eens tevreden, want nu klaagde hij weer dat er nog andere predikanten werden toegelaten. (Hevige bewe- ging links. Er wordt geroepen#Wat een huichelachtige kerelwat een deugniet Spreker deelt mee, dat volgens door hem ingewonnen inlichtingen Ds. Warners zich niet bepaalde tot inzage te vragen van het boek „Een liefde in de Binnenlanden", maar ook in een kist wilde zoeken, of er nog andere boeken waren, die hem niet dienstig leken. Spreker deelt nog andere voorbeelden mee van de houding van Ds. Warners, ten betooge dat het toch werkelijk tijd werd dat de vloot- voogd ingreep. De vice-admiraal had de overtuiging dat de verkeerde richting werd ingeslagen. Toegeven aan den drang van de ortkodoxe richting acht hij niet bevorderlijk aan den goedeu geest op de vloot. Spreker brengt een eeresaluut aan vice- aanscbouwing te leeren kennen. Zelfs iu den naam lag iets betooverends, want wie voelt zich niet aangetrokken door 't verborgeue, wie zoekt het niet uit te vorschen, bijzonder wanneer, zooals hier, de belangstelliDg nog wordt ver- hoogd door wonderbare spookgeschiedenissen en verkaleu van nachtelijke verschijningen Daar- bij kwam nog, dat het huis eenen man toebe- hoorde, van wien Capitola door hooren zeggen wist, dat hij niet alleen de aartsvijand was van haar oom, maar ook van haar eigen persoon, zonder dat ze de oorzaak van die vijandschap bevroedde. (Wordt vervolgd). SSit bBad vwrachijnt Waandag., WoennilBg. en Vfijdagavond, Nftgezond'srd op Feestdasen. bij de Firms P. J. MS S»K 8ASBF te Ter Weazen. Himi xi PTT^e^leuester en Wethouders der gemeente TER IN HiUZ.iiiiN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleening aangegaan in 1904, groot /3500,— bestaande m 14 aandeelen van 250,—, is uitgeloot JVo. ,j (vijf), welk aandeel vanaf 1 Januari 1911 be- taalbaar is gesteld ten kantore van den Gemeente- Untvanger. Ter Neuzen, 19 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. S. J. DIELEMAN, Secretaris. aaaon'amaiPKfj,.: „ln een huis?" herhaalde de majoor. „Waar zijn dan hier in de nabijheid buizen. Misschien in de beksenkeuken van de oude Hat of in het „Spookhuis" van dien vervloekten Lenoir. Houd toch je mond, indien je niets anders weet te vertellen. Buiten de gevaren van den storm is miss Capitola nog aan duizend anderen bloot- gesteld, waarvan je geen begrip bebt. Indien de ongelukkige bijvoorbeeld in het „Spookhuis" gevlucht was, ware ze konderdmaal beter in het vrije veld." is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1