Ter Heuzsnsche Courant Dinsdag 20 Dec 1910. No. 5548 BLAI3. Binnenland. ftemengde berichten. TWEEOE K M E ft. Vergadering van Zaterdag. De behandeling der Oorlogsbegrooting wordt voortgezet bij artikel 8, en de daarop voorge- stelde moties-Ter Laan en Duymaer van Twist, beoogendeterugneming (op verschillendegronden) van de regeling der officierstraktementen. De heer Eland verklaart zich tegen de motie- Duymaer van Twist, omdat hij't met den Minister eens is, dat bet te langdurig uitstel zou geven. Ten einde ecbter den Minister de gelegenheid te openen, voor pensioens-herziening iets te doen, stelt de heer Eland, ook namens eenige mede-leden voor om, met behoud van de door den Minister voorgestelde trakte- ments-verbetering, een memoriepost op de be- grooting te brengen, waardoor de Minister in de gelegenheid zal zijn de pensioenen in gun- stige verhouding tot de traktementen te brengen. De Minister van Oorlog verklaart in aan- sluiting aan hetgeen hij gister reeds gezegd heeft, dat het hem onmogelijk is de traktements- verhooging voor de officieren uit zijn begrooting te lichten, maar hij verklaart dat hij al zijn kraebten zal inspannen om zoo spoedig mogelijk met een wijziging der Pensioeuswet te komen. Er zal daii een deel van het traktement voor pensioensbijdrage gereserveerd moeten worden, en voor sommige officieren zal het Rijk dan moeten bijdrageu. Een deel van het geld der traktementsregeling, die thans voorgesteld wordt, zal dan voor die pensioensbijdrage bestemd worden, zoo mogelijk J/4 deel. De beer Ter Laan bestrijdt deze wijze van behandeling, die ten slotte neerkomt op ver- hooging niet alleen der traktementen, maar ook der pensioenen, terwijl grove oubillijkheidjegens de burgerlijke ambtenaren gepleegd wordt. De heer Duymaer van Twist blijft echter bij zijn meening, dat de geheele traktements regeling moet blijven rusten totdat de pensioen- reu-elino- er is, en handhaalt daarom zyn motie, die dit beoogt. De heer Colijn sluit zich aan bij het standpunt van den heer Duymaer van Twist. Traktementen en pensioenen moeten in verband met elkaar geregeld worden. Afzonderlijke regeling van elk dezer beide zou heel wat zwaardere eischen aan de schatkist stellen. Veel meer noodig dan den officieren te hulp te komen, acht spreker maatregelen om ons geheele leger te verbeteren, waaraan zooveel nog ontbreekt. De heer Thomson, herinnerde aan de stellige mededeeling des Ministers, dat het voor de weerkracht van het leger noodig is, de positie der officieren te verbeteren, en dat zijn voor- stellen zijn gebaseerd daarop, en tevens op den nood in den officiersstand, acht het noodzakelijk den Minister toe te staan wat hij vraagt, en meent dat de Earner hem dus niet het vertrouwen mag opzeggen. De heer Lohman verklaart zich tegen de motie-Duymaer van Twist, nu de Minister zoo- even verklaard heeft dat hij niet het geheele bedrag voor traktements-verhooging zal hezigen maar een deel zal reserveeren voor pensioen- regeling. Dit acht spreker een juiste oplossing. Na 's Ministers stellige verklaring, dat hij de traktements-regeling noodig heeft, zal men kunnen verwachten dat de Minister zijn por- tefeuille neerlegt, en dan zou de positiever- betering der officieren nog langer verschoven worden. De heer Marchant komt er tegen op, dat de heer Lohman hier de portefeuille-kwestie in het debat brengt, welke kwestie alleen de ver- antwoordelijke Minister te stellen heett. niet een Eamerlid bij zijn argumenteering. Wat de zaak zelve betreft, sluit hij zich aan bij de motie-Duymaer van Twist, van oordeel dat dat de traktements-regeling en de pensioenkwestie tegelijk moeten worded geregeld. Echter is dit geen zaak naar aanleiding waarvan de Minister de portefeuille-kwestie zou moeten stellen. De heer Troelstra is 't met de moties tot terugneming van de traktementsverhooging eens. Hij acht het een misdaad tegenover het Nederlandsche volk, tegenover de duizenden en duizenden belastingbetalers, om de Earner te pressen tot bet toestaan van positie- verbetering van officieren, waar het ten duidelijkste blijkt, dat men technisch nog niet eens met de zaak gereed is. Bovendien wordt voor kleinere burgerlijke ambtenaren slechts noode positie-verbeteringen toegestaan en spre ker komt er tegen op dat in deze Earner een klasse-politiek van de ergste soort wordt ge- voerd, (Beweging en ontkenningen.) Yoorts verwijt spreker den heer Lohman, dat hij steeds gestemd heeft tegen positie- verbetering van burgerlijke ambtenaren, en dat de heer Lohman in de laatste jaren telkens zwenkingen maakte in zijn houding. De heer Lohman acht de beschuldiging, dat hij nooit voor positie-verbetering der ambte naren stemde, een persoonlijk feit, en verdedigt zich daarop door die beschuldigingen tegen te spreken. De beer Ter Laan sluit zich aan bij hetgeen de heer Troelstra ten opzichte van de houding van den heer Lohman heeft gezegd. Dit incident wordt gesloten. De heer Nolens en velen zijner katholieke medeleden zullen voor d.e motie-Duymaer van Twist stemmen, tenzij nog een nadere regee- ringsmededeeling dit standpunt zal kunnen doen wijzigen. De Minister van Oorlog herhaalt de nood- zakelijkheid van de traktementsverhooging, en herhaalt nogmaals met nadruk, dat hij een deel van't geld zal reserveeren voor de pensionneeririg. De portefeuille-kwestie is ten onrechte in deze zaak gemengd. De Minister heeft haar niet gesteld, en hij ontzegt den heer Marchant het recht hem daarover aan te vallen. (Rumoer de heer Marchant roept//Dat b.eb ik niet gedaan, maar de heer Lohman.") De heer Ter Laan handhaaft zijn motie. (Er heerscht groote beweging in de Earner. De heer Ter Laan verwijt den Minister niet naar hem te luisteren. De heer Troelstra roept z/De Minister houdt ruggespraak", enz. enz.) De Minister verklaart nu onaannemelijk alle pogingen om de officiers-traktementenverbooging terug te nemen. Alsnu komt het eerst in stemming de motie- Ter Laan. Zij wordt verworpen met 64 tegen 7 stemmen. (Voor stemde o. a. Dr. Euyper.) De motie-Duymaer van Twist (terugneming, in afwachting van de herziemng der pensioen- regeling) wordt aangenomen met 36 tegen 31 stemmen. Voor stemden de heeren Van de Velde, Blum, Ferf, Foreest, Eetelaar, Drucker, Van Vlijmen, Pollema, Nolens, Euyper, Van Ham el, Colijn, Van der Berch van Heemstede, De Beaufort, Aalberse, Teenstra, Van Asch van Wijck, Roessingh, Heemstra, Hoogstraten, Marchant, Brummelkamp, Tydeman, Limburg v. d. Molen, Borgesius, De Meester, Heemskerk, Bos, Van d. Voort v. Zijp, Oosterbaan, Elhorst, Monte Verloren, Patijn, Duymaer van Twist en Vorsterman van Oyen. Tegen de heeren: Fleskens, De Jongh, Van Nispen (Nijmegen) Van Best, Lohman, Schim- melpenninck, Van Lennep, Eland, Thomson, Jannink, Duynstee, De Ram, Van Wassenaer v. Catwyck, Van Vliet, Snoeck Henkemans, Dolk, Eoolen, Van Veen, Smeenge, Van Vuuren, Jansen (den Haag), De Eanter, Rink, Loeff, Ruys de Beerenbrouc.k, Roodhuyzen, Van Ear- nebeek. Van der Borch van Verwolde, Van Sasse van Ysselt, de Geer en de Voorzitter. De socialisten hadden tijdens deze stemming de zaal verlaten. De Minister van Oorlog vraagt naar aanleiding van deze stemming schorsing der beraadslaging. De zitting wordt onder sensatie opgeheven tot 1 uur, als wanneer de behandeling der be grooting van Binnenlandsche Zaken wordt voortgezet. Binnenlandsche Zaken. Na heropening wordt de gisteravond afge- broken behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voortgezet. Verschillende sprekers voeren het woord. De heer Dolk wijst op vertraging van tal van bouwplannen in den Haag, door uitstel van de vaststelling van het Uitbreidingsplan. De Minister antwoordt den heer Roodhuyzen, dat een verzoek om de Regeering buiten be- zwaar der scbatkist op een congres te vertegen- woordigeu, doorgaans gericht wordt tot mannen die om andere redenen toch naar het congres gaan. Als iemand dan weigert, stuit het de Regeering tegen de borst hem dan alsnog uit te noodigen, om tegen vergoeding er been te gaan. Een Rijkskeuring van vleescb acht ook de Minister noodig, maar een algemeene keuring van levensmiddelen in te stellen is een moeilijke zaak, die niet zonder grondig onderzoek tot stand kan komen. De noodzakelijkheid van subsidieering van Einder-vacantiekolonies is nog niet gebleken. Buitendien moet zuinigheid betracht worden. In verband met het opgemerkte over de Woningwet, hoopt de Minister spoedig een herziening van de Woningwet te kunnen resu- meeren. Den heer Dolk antwoordt de Minister dat de wet geen middel kent om een door de Gemeente opgelegd bouwverbod op te heffen. De heer Goeman Borgesius betoogt, dat af- schaffing van het voorschottenstelsel voor woning- bouw zeer nadeelig zal zijn voor de werking van de Woningwet. Dd Minister zegt nog, dat hij zich bij de herziening der Woningwet alleen laat leiden door eigen inzichten. HetNederl. Correspondentiebureau bericht: De Minister van Oorlog is na de Eamer- zitting, waarin op zijn verzoek de behandeling van de Oorlogsbegrooting is geschorst, nog op zijn departement geweest tot het afdoen van loopende zaken. Generaal Cool is er tot ongeveer 2 uur ge- bleven en toen huiswaarts gekeerd, omdat hij, in de jongste dagen reeds verkouden, zich licht ongesteld gevoelde. In verband met 's Ministers voornemen, zijn portefeuille ter beschikking te stellen, worden ten aanzien van de verdere behandeling van de Oorlog begrooting twee gevallen als mogelijk aan genomen, n.l. dat de begrooting, gewijzigd ten op zichte van de posten betreifende de verkooging der officiers-tractementen, de volgende week bij de Tweede Earner zou terugkeeren en verder door een der andere Ministers worden verdedigd, of wel, dat de nieu we Minister van Oorlog of een interimaire titularis in de eerste maand van het volgende jaar een credietbegrooting zal in- dienen. In de parlementaire kringen werd gisteren verwacht, dat de begrooting van Oorlog ornge- werkt Woensdag hij de Tweede Earner zou in- komen, en de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Heemskerk, zich met de verdediging zal belasten. Men hoort spreken van het Eamerlid Colijn als opvolger van Minister Cool. De Hoek van Holland. Bet grondgebied van den Hoek van Holland, dat 1 Januari 1912 bij Rotterdam zal komen, behoort aan de gemeenten 's Gravenzande en Naaldwijk. Daarbij komt de geheele oeverstreek voorzoover onder genoemde gemeenten gelegen en aan het Rijksdomein beboorende. De Minister van FinanciSn heeft geen principieele bedenking tegen het afstaan van dit bezit. Rotterdam krijgt daardoor in handen den sleutel van den Water- weg of van den Riviermond en is voornemens van den Hoek een zeehaven of voorhaven te maken. Aanvankelijk had de Regeering plan van den Hoek een afzonderlijke gemeente te maken, omreden 's Gravenzande en Naaldwijk met hun tuinbouw zich moeilijk met scheepvaart- belangen konden bezig houden. Groot evenwel zou de draagkracht voor de 2900 ingezetenen geweest zijn, als Rotterdam niet het aanbod had gedaan om den Hoek in te lijven. Zooals reeds gemeld zal dit terstond de Maasstad op f 250,000 te staan komen. De Hoek zal een afzonderlijk kiesdistrict vormen voor het kiezen van 2 Raadsleden, die van Rotterdam vergoeding zullen krijgen voor reis- en verblijfkosten. Voor de verkiezing van leden der Tweede Earner behoort de Hoek bij het kiesdistrict Loosduinen en voor die der Prov. Staten bij Vlaardingen, en in zijn geheel tot het rechtsgebied van het kanton Schiedam. De burgemeester van Rotterdam kan een amb- tenaar belasten met de uitvoering van de maat- regejen van het bestuur. De beiastingen zullen geheven worden als ten platten lande. Voor de toepassing der Militie- en Drankwet. wordt de Hoek als een afzonderlijke gemeente beschouwd. Voor den gemeentelijken dienst komt een administratie-gebouw. Ook een tweede openbare school on een begraafplaats zullen verrijzen. De Earner van Eoophandel, wier advies was gevraagd. is geheel ingenomen met het groote plan der anuexatie en ziet er een vooruitgang in voor Rotterdam. fn verband met het als waarschijnlijk aankondigen van een bezoek van president Faillieres wordt door den correspondent te Parijs van de „N. R. Crt." er op gewezen, dat het Fransche staatshoofd nooit buitenlandsche reizen onderneerat gedurende den tijd, dat het parle- ment bijeen is. Men mag wel aannemen, dat dit bezoek, zoo het in 1911 plaats heeft, zal vallen hetzij in de parlementaire Paasekvacantie, hetzij na bet uiteengaan van de gewone parle mentaire zitting na half Juli. Over den eersten tijd, de maand April dus, zou naar de correspon dent meent, voor het oogenblik reeds ernstig gedacht worden. Anderzijds komt er uit Engeland een tegen- spraak van de aankondiging van onzen Minister. BTruth" het bekende weekblad, schrijft naar aanleiding van een gerucht dat de Eoning van Engeland na de kroning naar Brussel zou gaan „Er is geen sprake van dat de Eoning en de Eoningin het volgendjaar een bezoek zullen brengen aan Brussel, noch aan eenige andere Europeesche hoofdstad". Maar vermoedelijk zal onze Minister zijn mede deeling niet zonder eenigen grond hebben gedaan. TER NEUZEN, 19 December 1910. Een aanbod uit Amerika. Verschillende personen alhier en uit andere plaatsen van Nederland hebben een brief ont- vangen uit Washington, met een grootscheeps gedrukt briefhoofd, waarin hun een voordeelige betrekking wordt aangeboden tegen inzending van 15 cents in postzegels. Het feit, dat voor die eene vacature meerdere aanbiedingen gedaan worden, maant reeds tot omzichtigheid. In een buitengewone vergadering van in- gelanden van den Beukelspolder te Biervliet zijn Donderdag jl. de voorstelien van het bestuur tot verharding van de wegen ten deele aangenomen n.l. met keien p.m. 400 M. van de Groenestraat, en met grint de oprit naar den Thomaespolder, een deel van den Suikerdijk en de aansluiting van de nieuwe naar de Groenestraat. Zaamslag, 17 Dec. In een bijeenkomst van landbouwers uit onze gemeente, gehouden op de bovenzaal in het logement van de wed. J. Uatteeuw, werd besloten een hengst aan te koopen van Brabantsch ras. Axel. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Earner betref- fende de begrooting van Financieu deelt Minister volkman mede, dat bij den verkoop van de door indijking te verkrijgen gronden in het Axelsche gat, als naar gewoonte bij de ver- kaveling rekening zal worden gehouden zoo wel met den aard en de legging van het terrein, als met de plaatselijke omstandigheden. Voorzoover deze laatste zouden blijken mede te brengen, dat, ter voorziening in de behoefte der bevolking aan eigen bouwland, kleinere kaveis werden aangeboden, zal daarmede rekenino1 worden gehouden, gelijk geschied is bij den verkoop der nieuwe ingedijkte gronden in het Slaak (Prins Hendrikpolder) in Juni 1908. Li fpachtsuitgifte zou, naar het oordeel van den Minister, slechts in bijzondere gevallen, bij v. vooi kleine huisplaatsen, in overweging kunnen woiden genomen, telkens wanneer zij gevraagd I liilippine. De Minister van Financien deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopffi "Veisiag dei Tweede Earner betreifende de begroo ting van zijn Departement mede, dat een plan tot indijking van het zuidelijk deel van den Brak- man, met voorziening omtrent de uitwatering dei Isabellasluisin ernstige overweging is en tot uitvoering zal kunnen komen, nadat zoo ten aanzien van die uitwatering als omtrent de andere bij deze zaak betrokken belangen, overeenstemming zal zijn verkregen. Overleg met den waterstaat dienaangaande is reeds aan- gevangen. Eene vergissing. Onlangs bracht een inspecteur van politie uit een onzer provinciale hoofdsteden in uniform gekleed een bezoek aan Breda en ontmoette aldaar een luitenant, die hem beleefd uitnoodigde met hem in een cafe wat te gebruiken. De inspecteur stond wel eerst vreemd te kijken, maar nam toch de uitnoodiging aan. Maar stel u de verbazing van den inspecteur voor, toen hij uit het gesprek bemerkte dat de officier hem voor een Belgisch collega had aangezien en daaruit blijkbaar zijn beleefdheid was voortgesproten. Dit laatste bleek ten voile uit de onbeleefde wijze van handelen van het pedante officiertje, die toen hij de werkelijke positie van zijn gast l.ende, opstond, betaalde en vertrok, waar schijnlijk om thuis het verschil in uniform tusschen een Belgisch officier en een inspecteur van politie te gaan bestudeeren. Een persoon uit de gemeente Zwammerdam, die zich nog al eens te buiten ging aan sterken drank, werd Donderdagmiddag in kennelijken sfaat in het arrestantenlokaal dezer gemeente opgesloten. Toen de veldwachter een uur of o later eens naar hem kwam kijken, lag de man dood in de cel. De geneesheer, ijlings geroepen, constateerde dat de ongelukkige reeds twee uren dood was, vermoedelijk in den drank gestikt. Vrijdag voormiddag zeilde in het Zijpe de ijzeren aak vDe Vrouw Pieternella", schipper P. Lankhuizen, door den hevigen wind zijn mast over booid, zoodat het vaartuig door een sleepboot, totaal ontredderd in de tramhaven moest gesleept worden. Het schip kwam van Klundert met een lading hout, bestemd voor Colijnsplaat en Eamperland. Strooperij. „A1 zoo vroeg op 't pad begioette me ,,de Scheie Dirk", een onzer han- digste wildstroopers, op een herfstige morgen- wandeling. Hij kwam dwars door een ^hef kreupelhout den weg op, zijn rechterbeen was wat stijf, wat het gevolg kon zijn van een wel- verborgen, uit twee stukken liestaand schiet- geweer, en hij bleek juist trek in een van mijn sigaren te hebben. „ls er nog al wild van 't jaar, Dirk infor- rueerde ik belangstellend. "Och zei Dirk schynheilig, „d'r zou nog wel wezen, als d'r mer niet zooveul stroopers wazzen „Hier wordt toch weinig gestroopt," meende ik. ,„Nouje mot rekenen, hetzelfde haas kan dne keer gestroopt worden," bemerkte Dirk wijsgeerig. „Hoezoo ;,WelEerst schiet je 'm zonder jachtacte, das een keer gestroopt; dan trek je 'm 't vel at, dan is ie twee keer gestroopten dan neem je de stroopkan en je smeert de bout van onderen tot boven met stroop in, dan is de haas drie keer gestroopt, meneer Goeien morgen zei de schele Dirk, en heel zijn gezicht loenschte van lollige slimheid. (Buiten.) De gift van Carnegie. De overdracht van het fonds van 25,000,000 door Carnegie aan de gemachtigden, die' het volkomen naar eigen inzichten zullen mogen VAN O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 7