No, 5547. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 17 December 1910. 50e Jaargang. Mond- en^klauwseer. Gemengde berichten. Laatste berichten. Advertentien. TWE3BDB BLAD. Landbouweerichten. Neemt uw maatregelen bijtijds. Nederlandsch Tooneel te Gent. Nieuw Circus van Gent. TER NEUZEN, 16 December 1910. De collecte voor de bedeelingen der Nieuwjaars- commissie heeft opgebracht voor de kotn der gemeente 615 en voor Sluiskil f 120. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van de levering van tarwebrood, ten behoeve der bedeelingen van de Nieuwjaars-commissie werd ingeschreven door P. M. Geelhoedt voor f 10,98, Gebr. van StriSn voor f 10,90, Meijer Eckhardt voor 10,75, M. C. van Leeuwen voor f 10,50, A. de Witte voor f 10, en B. D. Koene voor 9,90, per 100 Kg., aan laatstgenoemde gegund. Met ingang van beden zijn door den heer directeur van bet post- en telegraafkantoor albier, aangesteid als kantoorbediende (locale kracbt) F. de Doelder en J. van Wijck. Woensdagavond gaf de zangvereeniging ,,Geduld Overwint" der ,,Vereenigde Handwerks- lieden" op de bovenzaal van het cafe „La belle vue" eene uitvoering. Het was de eerste maal dat de vereeniging albier een concert gaf onder leiding van baren nieawen directeur, den heer G. Koevoets. Ofschoon door te zwakke bezet- ting van bet gemengd koor de zang niet vol- doende tot haar recht kwam, mag gezegd worden dat bij eene goede keuze van zangstukjes blijk- baar een goede studie is gepaard gegaan. Het applaus dat daaraan ten deel viel, was wel verdiend. Te hopen is het, dat deze uitvoering aanleiding moge geven, tot versterking van het koor. Voor afwisseling werden 2 tooneelstukjes uitgevoerd en ook eenige voordrachten ten beste gegeven, die blijkbaar zeer in den smaak vielen, Een geanimeerd bal was het slot van den avond. Nadat wegens het ontbreken van een directeur de repetities van de muziekvereeniging „De Volharding" albier geruimen tijd niet werden gehouden, zijn deze tbans weder aan- gevangec, nadat tot directeur was benoemd de beer L. Pynnaert, solo-clarinettist van het 2e linie-regiment uit Gent, die hier in de laatste jaren bij de muziekliefhebbers een goede bekende geworden is. Naar we vernemen bestaat bij de vereeniging het voornemen reeds binnenkort een concert te geven. De commissie, belast met het onderzoek naar a. s. lotelingen en adspiranten reservekader te IJzendijke en Ter Neuzen, zal bestaan uit den luit.-kolonel Zanino, kapitein Westra en luit. Van Altena. Hit de praklijk. 't Is nu weep tijd. In onsTummer van beden komt een advertentie voor der Hollandsche Credietbank, die origineele premie-'loten aanbiedt op maandelijksche aflossing. Zooals uit de advertentie blijkt, bebben er bij die loten bijna elke maand een of eenige trekkingen met vele hooge prijzen plaats. De 2 eerstvolgende trekkingen met 29500 prijzen waaronder hoofdprijzen van frs. 100.000 en en L 30.000 zullen reeds op 31 December en 14 Januari a. s., plaats hebben. Te Amsterdam is Donderdagmorgen in de Sarphatiestraat een 70jarig man door een tram van lijn 11 overreden. De gewonde werd naar het O. L. Vrouwegast gebracht, waar bij overleed. De rijksveeartsen te Hengelo en Delden hebben bij de marecbaussee te Hengelo aan gifte gedaan van een ernstige dierenmishandeling. De gebroeders Id. aldaar bebben hun paard aan een boom gebonden en daarua met knuppels bewerkt. Het arme beest is enkele uren daarna bezweken. Het lichaam toonde tal van ernstige verwondingen. Mooie vangst. In de te Roosendaal verschijnende „Grond- wet" lezen wij Tn den winter, wanneer het thuis dikwijls minder gezellig is, en een buitenverblijf van- wege bet gure jaargetijde ook niet aanlokkelijk voorkomt, worden door landioopers de steen- ovens gaarne voor slaapplaatsen gebruikt. Daar kruipt men dan tegen den avond, als al het werkvolk weg is, bovenophet is er lekker warm en men wordt er zelden of nooit gestoord. Toch is zulks bij de politie wel bekend en nu en dan worden de steenovens uit den omtrek des nachts door haar overvallen, en gewoonlijk is de vangst dan loonend. Zoo was bet de marecbaussee ter oore ge komen, dat in de afgeloopen week de steenovens van de firma Wouters Van Driesum, op Kals- donk, onder de gemeente Roosendaal, door eenige personen geregeld bezocbt werden, en men besloot Zondagnacht daar een bezoek te brengen. Men overviel er 5 kerels en 3 vrouwen, waar onder een minderjarig meisje, alien waren be- kenden van de politie, behalve een kerel, een allerongunstigst type, die men terstond inre- kende, evenals bet meisje, dat naar haar moe- der werd teruggebracht, terwijl de overigen verjaagd werden. De vreemdeling werd naar den politiepost gebracht en daar gefouilleerd, waarbij een pakje brieven te voorschijn kwam en een pas- poort, ten name van een zekeren Langeveld. Een der brieven echter, gepost te Rotterdam, en met het opschrift,,mijn lieve man," was geadresseerd aan Adr. Groen, te Gladbach, en dit briefje bield zooveel moois in, dat zulks aanleiding was om den man terstond in verze- kerde bewaring te kouden. O. a. drukte daarin de achtergebleven ega haar bewondering uit, dat d'r liefste nog niet opgehangen was, hoe hij het toch aangestoken had om uit de nor te breken en dien Mof van een gevangenbewaarder te overrompelen, enz. De kerel beweerde, dat hem dien brief niet aanging, en dat hij dien ergens gevonden had. Toen men hem Maandagmorgen naar de mare- chausseekazerne overbracht, zette hij het ineens op een loopen, maar hij werd spoedig weer in- gepikt en nu zwaar geboeid weggebracht. Een onderzoek, bij de recherche te Rotterdam inge- steld, bracht aan het licht, dat men hier een prachtige vangst gedaan had van een bekend recidivist, die nog een jaar tegoed heeft voor inbraak, verdacht wordt van medeplichtigheid aan en moord op een Duitschen kellner te Rot terdam, en die ook in Duitschland niet voor niets uit de gevangenis ontvlucht is. Vandaag wordt dit gevaarlijk sujet aan de justitie te Rotterdam overgeleverd. 33 uren onder den grond. Uit Oosterbeek schrijft men ons Gisterochtend hadden wij een kort onderhoud met den puttenmaker L. Hesseling. Hij deelde ons mede, dat, nadat de put was dichtgeworpen op ongeveer 12 Meter plotseling een groote hoeveelheid zand naar beneden viel waaronder bij nagenoeg geheel bedoiven raakte. Hij kon zich ter nauwernood bewegen. En zijner handen zat geheel bekneld tusschen de planken. Met de andere hand trachtte hij onmiddellijk met zijn duimstok te tikken, opdat men boven zou weten, dat hij nog leefde. Het geluid was evenwel zoo zwak, dat het blijkbaar niet begrepen werd. Toen heeft hij, zoo goed en kwaad het ging, met een steentje tegen de buis geklopt, waardoor de buitenstaanders konden begrijpen, dat hij nog leefde. Het reddingswerk heeft hij volkomen kunnen volgen. Hij kon duidelijk de beraadslagingen volgen. Van het bijrijden der treinen ondervond hij in het begin veel last daar alles om hem dreunde. Men voorkwam dit gedreun door de treinen op die hoogte langzaam te laten rijden. De dorst kwelde hem vreeselijk van honger had hij weinig of geen last. De flesch melk, welke hem werd verschaft, kon hij niet ledigen daar hij geen ruimte had de flesch te doen overhellen. Hij zeide daarom aan een der redders de flesch weder op te halen. Na ruim drie uur kon hij na veel moeite en inspanning zich los- werken, in de mand stappen, het touw om de beenen slaan en naar boven worden geheschen. Nauwelijks op dea beganen grond gekomen. barstte er een luid hoera los. Hij werd door den burgemeester met zijn redding gefeliciteerd, daarna trok hij kalm zijn jas aan en stapte in het rijtuig van den dokter dat wachtte en reed naar zijn woning. Als bijzonderheid kunnen wij nog hieraan toevoegen, dat de vader van den geredde eenige jaren geleden eveneens in een put bedoiven was en na 36 uren zonder letsel gered kon worden. ,Mijn vader heeft het dus van mij gewonnen", zeide Hesseling en hij lachte, „maar ik wensch toch niet zijn record te verbeteren (R. N.) Na het eten van cornbeaf, ham en rook- vleesch zijn in het gezin van een schoenmaker te Rotterdam, ongesteld geworden de schoen maker, diens vrouw, de 23jarige dochter en de 19jarige zoon. 1 ..Zas andere kinderen uit hetzelfde gezin, die er ook van gegeten hebben, hebben hiervan geen nadeelige gevolgen ondervonden. Dezer dagen hebben kwajongens getracht den D-trein uit Berlijn, die over Posen naar Thorn gaat, bij Rosendorf—Argnau te doen ontsporen. Door de waakzaamheid van den stoker echter werd het snoode voornemen ver- ijdeld. De ,/Thorner Zeitung" ontving daags na het gebeurde een zeer onbeholpen anoniem schrijven waarin de daders mededeelden, dat zij de poging nog eens op een andere plaats zullen herhalen en dat hun doel alleen is gebruik te maken van de verwarring bij een ontsporing teneinde te kunnen stelen. De politie stelt een onderzoek in. Te Berlijn is weer een geheimzinnige moord gepleegd. Acht dagen geleden hoorden de buren van de oude rijkerenteniersterMargarete Hoffmann, in de Bulowstrasse, in hare woning moord roepen. Zij haalden een politie-agent, die zich met hen naar hare deur begaf. De deur werd op een kier geopend en een vrouwestem men dacht niet anders dan dat het de stem van de juffrouw zelve was, deelde hun mede, dat er in haar huis niets gaande was en dat zij hun hulp niet noodig had. Een week lang vertoonde de juffrouw zich niet, toen brak men hare deur open en vond men haar vermoord op bed liggen. Zij bleek- al acht dagen dood te zijn. Waar- schijnlijk heeft de moordnaar, toen hij verrast werd. de stem van de juffrouw nagebootst en zoodoende de politie en de buren op een dwaal- spoor gebracht. De politie heeft 3000 mk. voor zijne inhecbte- nisneming uitgeloofd. 's Graveuliage, 16 Dec. Tweede Kamer. Oorlogsbegrooting. De heer Duymaer van Twist achtte van 's Ministers nieuwe voorstellen alleen urgent de reorganisatie van de bereden artillerie, encadreering van de iandweer en traktements ver- betering voor officieren. Deze traktementsrege- ling moet echter samen gaan met een gunstige pen- sioensregeling,omdat anders depromotie vastloopt. Spreker diende daarom een motie, in verzoe- kende den Minister om het voorstel inzake die tractementsregeling thans terug te nemen en spoedig opnieuw in te dienen, gelijk met een betere pensioensregeling. De heer Yan Karnebeek keurde alle bonden, van welken aard ook, in het leger af en drong bij den Minister aan op handhaving van de door hem urgent geachte voorstellen en moti- veerde zijn stem tegen de ingeaiende motie van den h'eerLohman. Hoewel het onvoorwaardelijk duel afkeurende, motiveerde hij zijn stem tegen de gisteren door den heer Thomson voorge- stelde duel-motie, welke daarentegen gesteund werd door de heeren Colijn en Nolens, omdat van de aanneming der motie te verwachten is een invloed ten goede op de verkeerde traditien welke in het leger omtrent het duel bestaan. De Minister verdedigde uitvoerig zijn beleid. Een herziening der militiewet is binnenkort te verwachten. Wachten tot het indienen van een nota te dezer zake is dus niet noodig. Gehandhaafd blijft het tweeploegenstelsel, echter met vermijding van de gebleken gebreken. De voorgestelde tractementsregeling voor officieren met gelijkstelling voor alle wapens en met af- schaffing van het toelagenstelsel is urgent en dus niet vatbaar voor uitsteleen samen- koppeling aan een nieuwe pensioens- en promotie- regeling zou de voorgestelde traktements- regeling zeer vertragen. Kolonel Capellen is ondanks diens duel tot inspecteur der cavallerie benoemd als ziinde den meest geschikten officier. Louden. De onderzeesche boot ,,C 8" kwam nabij Harwich in aanvaring met den tender „Elfin." De „Elfin" zonk onmiddellijk. 5 personen zijn verdronken. Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaamsgesteldheden bij verschillende menschen. Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de ge- wrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveel- heden, en met een scherpe, onaangename reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven- staande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in hun plicht om^ de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. \er- waarloozing dezer verschijnselen leidt tot ge- vaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mogelijk heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewijze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van Overbeeke-Leunis, Westkolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een, of f 10, voor zes doozen. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 18 December a. s., te 21/* ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van A L-t ik Koning was, beroemd romantisch spel in 4 bedrijven door Justin Huntly Mae Carthy. Naar'het Engelsch „If 1 were King" vertaling van Willem Boesnach. Zondag 18 December a. s., om 3 ure, dagvoor- stellingoptreden van kolonel G. Bordeverry, de beroemdste schutter der wereld, bijgestaan door Ruby de Fontenoi, de beroemdste Ameri- kaansche schutster miss Leona, elastic lady Baleck, zanger Godin May, excentrics de 4 gezusters Serbellonis, danseressen door het leven heen Annette Leliane Williot o., komieke goochelaars benevens cinematograaf- vertooningen. Op Zaterdag 17 December a. s. hopen TH. H. BRUGGEM AN K. VAN A A L S T, hun 25jarige Eclitvereeuiging te herdenken_ EEN VR1END. Ter Neuzen, 16 December 1910. De ondergeteekende biedt zich be- leefd aan als AISTER voor het maken van Dames en Kindercostuums. Sluiskil. NATHALIA MOBACH. De Burgemeester van TER NEUZEN, gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland d.d. 7 December 1910, A no. 5523,3e Afdeeling, houdende mededeeling van een schrijven van Zijne Excellence den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 6 dezer no. 11122, Directie van den Landbouw, 3e Afdeeling, bureau A, wijin verband met de omstandigheid, dat het mond- en klauwzeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aan- neemt met nadruk de veehouders op het noodzakelijke van onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen van mond- en klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat het gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dien- tengevolge in stand blijven van een bron van besmetting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het voorkeur dat, ook in twijfelachtige gevallen, kennis gegeven worde en nietgewacht worde, totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Ter Neuzen, 15 December 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. T. GE1LL. Er kwamen vragen tot ons „uit de praktijk." Wij werden herinnerd aan de belofte van te zijner tijd te zullen vertellen van de resultaten met het kali'meel verkregen op Rijksproefvelden, welke, gelijk bekend is, onder toezicht staan van de Rijkalandbouwleeraren. floewel we ons nog best die belofte bewust zijn kunnen we haar op t moment nog niet in vervulling doen gaan. Want officieele verslagen van proefvelden kwamen ons nog niet onder de oogen. Wat we echter wel kunnen doen is. oververtellen wat door den heer J. Elema, rijkslandbouwleeraar voor de provincie Drenthe werd geschreven. Na eerst meegedeeld te hebben, dat kali- meel een kalimeststof is welke verkregen wordt door een bepaald kalirijk vulkanisch gesteente zeer fijn te malen, zegt de heer Elema, dat 't kaligehalte ono-eveer 9 pCt. beloopt, welke kali echter niet zooals bij de Stassfurter kalizouten oplosbaar is in water, doch slechts voor pi. m. een derde deel in zoutzuur, terwijl de rest moet bepaald worden door middel van lluoorwaterstof- zuur. Hoewel men dus zeker wel mag aannemen, dat de kali van het kalimeel minder voor de planten beschikbaar is dan die van de Stassfurter kalizouten, moet dejuiste waarde van het kalimeel als meststof nog door proeveu vastgesteld worden. En blijkbaar hebben de onder toezicht_ van den heer Elema staande proefvelden hem wel al iets geleerd. Want hij besluitNiettegenstaande het vele en dikwijls scherpe geschrijf en de groote reclamemakerij voor het kalimeel. zal de practijk zeer verstandig doen eene af- wachtende houding aan te nemenhet eventueel slechts voor zeer Ma ine proeven aan te scliaffen en deze proeven dan ook nauwkeurig te nemen en steeds een perceel zonder kali ter vergelijking te nemen. Dit advies is des te meer gemotiveerd, wijl de prijs van 1 procent kali in kalimeel volstrekt niet goedkooper is, dan die van 1 procent in de ruwe Stassfurter kalizouten. Wijl t aaiurehaalde advies gewis op eigen erparinq des heeren E. berust, meenden we 't heel wel gerecht- vaardigd, hier boven te schrijven: uit de praktijk. Wie kalimest beproeven wil, die denke er aan, dat het voor 'tstrooien daarvan nu weer tijd is. Vooral waar 'tgeldt de veelgebruikje kainiet, past deze alge- meene raadzaait vroegzaait als 't een beetje kan, die mest al in het najaar Dus dadelijk gezorgd er voor! Terstond bestellen Voor boerenbonden zal die wensch wel overbodig zijn. Die kochten al hun Kalimest en Thomasslakken- meel. In tal van bladen lazen we de aanbestedingen reeds voor vele weken. Maar voor de achterblijvers voor degenen, die tot heden nog haast nooit eens proeven namen met wat kainiet (en 'k denk nu wel vooral aan heel veel boeren, die alleen veehouder zijn en dus uitsluitend wei- en hooiland hebben), voor deze achter blijvers zij er nu maar weer eens aan herinnerd, dat de juiste tijd, de beste voor het strooien van wat kainiet op tweiland thans gekomen is. Wij kunnen velen die 't op ons advies en dat van anderen al eens waagden, die 7, 8 of 9 balen gaven op een bunder en daar dan ook zoo'n portie Thomasslakkenmeel nog overheen, en die heel, heel tevreden waren over't resul- taat. Voor hun gemak werden dan veeltijds vlak voor 't zaaien beide stoffen (Kainiet en Thomasslakkenmeel) dooreen gemengd. Dat kan volstrekt geen kwaad, als men't gemengde spul maar niet laat staan. Na't mengen worde het aanstonds gebracht waar 't hoort. En denk er aan we zeggen dit tot slot nog eens 'tis nu weer tijd. JEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5