Z£ET IJ D I IV ki K IS. Van 14 tot en met 15 Dec. a Van 14 tot en met 15 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 26 binnenvaartuigen op- en 40 afgeschut; door de Westsl. 41 op- en 21 algeschut. Positie der Stoomschepen. Idem vvaarnevens wordt ingezonden een uittreksel van het Kon. besluit waarbij do jaarwedde van den bur- gemeester en den seeretaris met ingang van 1 .Tan. 1910 worden vastgesteld op 750. d. Idem berichtende de defmitieve vaststelling der gemeenterekening over 1909, op een bedrag van 21617,66 in inkomsten, /17716,10£ in uitgaven, goed slot 3901,5oJ. e. Proces-verbaal van den 5 Dec. jl. ten kantore van den gemeente-ontvanger gebouden kasopname, waarbij in kas bleek 7798,79|, wat overeenkwam met de ver- toonde bewijzen. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgevmg. 8. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek van C. Willemsen om hem wegens vertrek naar elders eervol ontslag te verleenen als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Met algemeene stemmen wordt dit verzoek mgewilhgd en overgegaan tot de benoeming van een nieuw lid. Door Burg, en Weth. worden aanbevolen de nieuwe brigade-commandant J. B. Goossens en J. de Smidt, architect Met 5 stemmem wordt benoemd de heer Goossens, de heer De Smidt verkrijgt 2 stemmen. 3. Het adres van den Nederl. Bond van gemeente- ambtenaren betreffende de zekerheidstelling door den gemeente-ontvanger wordt, als zijnde hier niet van toe- passing, voor kennisgeving aangenomen. 4. De Voorzitter deelt mede een schrijven van G. Versluijs waarin deze bericht met 1 Nov. de gemeente te hebben verlaten en teruggave verzoekt van den door hem te veel betaalden hoofdelijken omslag en hem dit na aftrek van porto per postwissel toe te zenden. De Seeretaris deelt mede dat adressant recht heeft op 2 maanden en hij in verband met het bedrag van zijn aanslag 32 cent kan terug krijgen. (Hilariteit). Enkele leden merken op dat er dan 2J cent porto af moet. De Seeretaris merkt op dat de teruggave alleen kan geschieden op een daarvoor aan adressant uitgegeven en door hem geteekend mandaat. Het verzoek om teruggaaf van het te veel betaalde wordt z. h. s. ingewilligd. .t. De Voorzitter stelt aan de orde de vaststelling der instructie van den keurmeester van vee, vleesch, spek en visch en gaat over tot de artikelsgewijze behandeling van het concept. Voorgeschreven is dat de keurmeester op eerste aanvraag van den belanghebbende de keuring rnoet verrichten. Dit geschiedt tegen een loon zooals dat in de heffings-veror- dening is vastgesteld. De keurmeester geeft daarvan een bewijs af in dubbel, vermeldende het gekeurde en den tijd der keuring en het bedrag van het loon, dat ten kantore van den gemeente-ontvanger moet betaald worden. Alleen het van voormelde kwitantie voorziene bewijs geldt als keuringsbewijs en is geldig gedurende 24 uur na het uur waarop de keuring heeft plaats gehad. Na verloop van dien tijd moet eene nieuwe keuring plaats hebben. De heer Hamelijnck merkt op dat het nogal bezwarend zal zijn, dat het geld bij den gemeente-ontvanger moet worden gestort. Hij zou het beter achten als evenals in Ter Neuzen, de keurmeester zelf het keurloon direct kon ontvangen. De Voorzitter stemt dat toe, maar dit kan niet, omdat de pas vastgestelde en Koninblijk goedgekeurde heffings- verordening voorschrijft dat het bij den gemeente-ontvanger moet gestort worden. In Ter Neuzen moge het nu nog plaats hebben, maar dat is geregeld onder de oude bepa- iiugennu zijn er nieuwe voorschriften, die een bezwaar zijn voor zoodanige regeling. De heer Pauwels bevestigt dit. Als men een ander dan den gemeente-ontvanger met de inning van het keurloon wilde belasten, dan zou men dezen moeten aanstellen als sub-ontvanger, deze zou ook een borgtocht moeten stellen enz. enz. De heer Hamelijnck acht de bepaling zooals die nu wordt voorgeschreven onuitvoerbaar. Verondersteld er komt in den zomer al vroeg iemand met visch nit Ter Neuzen, de visch wordt gekeurd terstond na aankomst, en een bewijs afgegeven, maar dat kan niet dienen voordat het loon betaald is; nu is het kantoor van den ontvanger pas om 9 uur open, zoodat de leurder pas om ongeveer halftien kan beginnen. Dat is in warme dagen ook niet bevorderlijk voor de kwaliteit der visch. De Voorzitter stemt toe dat het bezwarend is, maar, zooals door hem en den heer Pauwels reeds is aangevoerd het is bezwaarlijk uit administratief oogpunt, om het anders voor te schrijven. Bij de uitvoering van de ver- ordening en de instructie zal men wat moeten geven en nemen. De gemeente-ontvanger zal ook wel buiten zijne kantooruren het loon willen ontvangen. De heer Hamelijnck: Ja, de ontvanger zal van de menschen toch als ze 'smorgens om een uur of zes bij hem aan Be deur komen de centen niet aannemen. De Voorzitter Ja ja, hij zal het doen, dat is besproken. De Seeretaris wijst er op, dat de verordening op het keuren voorschrijft dat het loon binnen 24 uren na de keuring moet betaald worden. De heer Buijsse:; |l)atjverandcrt de zaak heel wat. De heer HamelijnckMaar het keuringsbewijs kan pas als zoodanig gebruikt worden, nadat de kwitantie er op gesteld" is. De Voorzitter herhaalt nogmaals, dat men met de uit voering wat zal moeten geven en nemen en mocht blijken dat het heelemaal niet gaat, welnu dan is later verandering toch altijd nog mogelijk. Om nu een sub-ontvanger te gaan aanstellen met al de daaraan verbonden administra- fieve maatregelen, voor zoo'n kleine gemeente,is bezwaarlijk, dat gaat beter in grootere gemeenten, waar verschillende personen met bepaalde takken van dienst zijn belast. De heer Hamelijnck: Een keuringsverordening is ook maar geschikt voor groote gemeenten De heer Buijsse is het daarmede niet eens. De Voorzitter merkt op dat de verordening hier thans ook bestaat en hij acht de keuring nuttig, hoewel hij het beter zou achten dat het Bijk zich de zaak aantrok en die regelde. De Seeretaris wijst er nog op, dat de ontvanger ook onder zijne eigen verantwoording de gelden door een ander, in dit geval den keurmeester, kan laten innen. De heer Buijsse: Als de ontvanger het zelf kan regelen, zou het gaan, maar anders is de voorgestelde regeling onuitvoerbaar. Besloten wordt de voorgestelde bepaling onveranderd vast te stellen. Vervolgens wordt voorgesteld te bepalen dat bij de keuring "van vleesch en spek een door Burg, en Weth. vast te stellen goedkeuringsmerk op het gekeurde wordt geplaatst, welk merk op aanvraag ten alien tijde moet vertoond worden. De keurmeester is bevoegd ten alien tijde een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid van vleesch, spek of visch welke aanwezig is in de slachtplaatsen, winkels, magazijnen, bewaar- en werkplaatsen en op vervoer- middelen en overtuigt zich of de geplaatste keuringsmerken duidelijk daarop aanwezig zijn. Vleesch of versche visch bedorven of schadelijk voor de .gezondheid, moet worden afgekeurd. De keurmeester geeft daarvan kennis aan de politie en aan den burge- meester. Het afgekeurde kan in beslag genomen worden en zoo noodig onder toezicht van de politie vernietigd worden op de wijze als in art. 51 der politieverordening is bepaald. Tegen de afkeuring kan de belanghebbende overeenkomstig art. 52 in beroep komen. Aan den keurmeester wordt toegekend een vast salaris van 10 'sjaars, benevens,s het bedrag van het ontvangen keurloon. De heer Buijsse vraagt hoeveel stempels op de gekeurde waar geplaatst moeten worden. Als het op een heel beest is, meent hij dat het op elk der 4 kwartieren zou moeten geschieden. De heer Malotaux merkt op dat dit een zaak is, die men toch het best aan den keurmeester kan overlaten. Het plaatsen van een merk meer kost niets. De Voorzitter acht het niet noodig daar'omtrent speciale voorschriften te geven; de keurmeester zal op dit punt wel naar omstandigheden handelen. De heer Buijsse maakt bezwaar tegen de bepaling dat afgekeurd vleesch kan in beslag genomen en vernietigd worden. Als hier vleesch wordt afgekeurd, mag het hier wel niet verkocht worden, maar het is mogelijk dat de eigenaar er elders wel weg mee weet, hij kan het b.v. naar Gent willen vervoeren en dan moeten ze daar maar weten wat ze er mee doen. De heer MalotauxDaar maken ze er toch maar worst van De Voorzitter betoogt, dat het afgekeurde behoort te worden vernietigd. Als men dat niet deed, zou het bedrog in de hand gewerkt worden, dan zou men de gelegenheid open stellen om elders bedorven waar aan den man te brengen, en kreeg misschien zelf langs de achterdeur binnen, wat langs de voordeur geweerd werd. Het is al voorgekomen dat een dier dat als nadeelig voor de con- sumptie begraven was, den anderen morgen uit den grond bleek gescharreld en verdwenen was. Daarom moet het afgekeurde bepaald worden vernietigd. Deed men dat niet dan was heel de keuring waardeloos. De heer Gross is het daarmede geheel eens, het afge keurde moet worden vernietigd, zoodat het in geen geval meer voor de consumptie kan worden gebruikt. De heer Buijsse is er wel voor dat slecht vleesch wordt afgekeurd, maar zou de belanghebbenden dan verder maar willen laten scharrelen zooals ze zelf willen, als het maar niet in de gemeente blijftanderen moeten dan ook maar toezien. De heer Hamelijnck vraagt wie de schade moet dragen, als b. v. een slager van een landbouwer een beest koopt en dit wordt na slachting wegens eene ziekte, b. v. pokken, wat levend niet te constateeren viel, afgekeurd. Enkele opmerkingen worden naar aanleiding dezer vraag gemaakt naar de omstandigheden waaronder een dier ge heel of gedeeltelijk wordt afgekeurd. De heer Pauwels merkt op dat in de slachthuizen der groote plaatsen de beesten die pokken hebben niet voor de consumptie worden afgekeurdze worden dan gekookt. Het is ook niet gelijk welke deelen zijn aangetast. De Voorzitter wijst er op, dat de keurmeester er meer verstand van zal hebben dan het gemeentebestuur, wat moet worden afgekeurd en wat niet. Er zijn nu ook al eens beesten afgekeurd en er is nog nimmer eene reclame op gekomen of moeilijkheden mede ondervonden. De heer Hamelijnck: Maar wie moet de schade dragen De heer PauwelsNaar het mij voorkomt is alle schade voor den koopman. De verkooper trekt zich na levering van het beest er niets meer van aan. De heer Hamelijnck wijst er op dat dit bij den paarden- handel toch niet zoo is; als later blijkt dat een paard verborgen gebreken had, moet de verkooper schadever- goeding geven. De VoorzitterJa, als bewezen kan worden dat de verkooper er mede bekend was, maar dat geldt voor den paardenhandel en is overeenkomstig daarvoor geldende gebruiken. Hier is het wat anders. We moeten een keurmeester benoemen die er verstand van heeft. De heer Hamelijnck wijst nog op het voorschrift dat binnen 24 uren opnieuw moet gekeurd worden. Het keuringsbewijs is dus 24 uren geldig. Nu is het zeer goed mogelijk dat visch, welke des morgens goedgekeurd is, des avonds, dus binnen de 24 uren, bedorven en voor de consumptie ongeschikt is. De Voorzitter Dan kan de politie, als die dat bemerkt, de waar toch nog altijd in beslag nemen. De heer HamelijnckMaar als dan de betrokkene met zijn bewijs voor den dag komt, dat 24 uur geldig is? De Voorzitter meent dat de praktijk ook hier zal moeten leeren. Men weet in vele opzichten wel hoe het heden is, maar niet wat het later zijn zal. Nu leven we nog, maar we weten ook niet of dit morgen nog het geval zal zijn. De heer Hamelijnck meent dat die vergelijking liter niet op gaat. Het geldt visch, die voor 24 uren is goedgekeurd, maar binnen dien tijd bedorven kan zijn. De Voorzitter herhaalt en de heer Pauwels stemt daar mede in, dat die ten alien tijde door de politie nog kan worden afgekeurd. De heer Buijsse vraagt waar di 10 salaris voor dienen die worden voorgesteld. De Voorzitter deelt mede dat dit is voor het keuren van dieren of vleesch dat afgekeurd wordt en waarvoor de belanghebbenden dus niet betalen. vroeger werd daarvoor f 25 salaris gegeven. De heer BuijsseBijvoorbeeld voor uit nood geslachte beesten. De Voorzitter: Daar kunnen er onder zijn, die het keurloon nog wel waard zijn, maar dan worden ze ook goedgekeurd. De heer Buijsse verklaart dat hij het noodig zou oor- deelen, dat uit nood geslachte dieren of dieren die hun natuurlijken dood gestorven zijn, niet door den gewonen keurmeester, maar door een veearts werden gekeurd. De Voorzitter wijst er op, dat de keurmeester, bij twijfel, vooral in die gevallen het vleesch wel zal afkeuren. De belanghebbende kan dan in beroep komen en dan moet er van zelf een veearts aan te pas komen. De heer Hamelijnck vraagt wie de kosten daarvan dan moet betalen, want de veearts komt niet voor een kwartje keuren. De Seeretaris merkt op dat dit in de politieverordening is geregeld. Als een beest wordt afgekeurd en de belang hebbende komt in beroep, dan worden drie keurmeesters benoemd, n.l. een door Burg, en Weth.. een door den belanghebbende en een door deze beiden. Wordt het beest dan afgekeurd, zoo komen de kosten voor rekening van den belanghebbende, maar wordt de gemeentekeurmeester in het ongelijk gesteld, dan komen de kosten voor reke ning der gemeente. Na nog enkele opmerkingen wordt de instructie zooals die is voorgesteld met algemeene stemmen goedgekeurd. (i. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een keurmeester. Door Burg, en Weth. worden aanbevolen de tegen woordige keurmeester P. Vermoed en Aug. Vereecken. Eerstgenoemde wordt benoemd met 5 stemmen, tegen 2 op den heer Vereecken. Deze wordt daarna met alge meene stemmen benoemd tot waarnemend keurmeeters. 3Door Burg, en Weth. wordt voorgesteld eene af- en overschrijving in de begrooting voor 1910. Om nl. de ontvangsten te vermeerderen met 57,50 en verschillende posten van uitgaaf te verhoogen met 604,58^, en een post uitgetrokken voor verbouwing van het gemeentehuis te verminderen met /547,08£. De heer Hamelijnck merkt op dat de verbouwing weer maar uitgesteld is. De Voorzitter: Och, het dak is nu weer gestreken en het is sterk genoeg. Het voorstel wordt z. h. s. goedgekeurd. 8. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van H. Govaert en 33 anderen, waarin verzocht wordt ver- mindering van den drukkenden last der erfpachten en afschaffing van de recognitie voor stoepen, daar deze hoofdzakelijk dienen voor publiek verkeer. In de laatste vergadering van den Raad is naar adres- santen betoogen gebleken, dat de inkomsten der gemeente de uitgaven verre overtreffen, en de fmancien dus wel vermindering der lasten toelaten, voor die ingezetenen, welke thans het zwaarst belast zijn. Wanneer de Raad een vergelijking maakt met andere gemeenten van gelijke grootte, zal hij wel overtuigd worden van het onbillijke in den tegenwoordigen toestand die hier bestaat, terwijl adressanten hopen dat die vergelijking met de andere aangehaalde gemeenten moge dienen als maatstaf voor eene hier aan te brengen voorloopige vermindering. Iedere tegemoetkoming zal met dankbaarheid worden aanvaard. In Westdorpe wordt betaald van 1 tot 2 cent, in Yzen- dijke 2 cent per vierkanten Meter, terwijl de Waterstaat 3 cent vraagt. De gemeente Sas van Gent daarentegen brengt '10 cent per vierk. Meter in rekening. Dat de gemeente voor hare gunstig gelegen terreinen een zoo hooge erfpacht vordert is volgens adressanten eene belemmering voor uitbreiding der gemeente. Dit schrikt de bouwlustigen af. Bovendien is het laatst weer bij den verkoop van zoo goed als nieuwe gebouwen ge bleken, dat deze door den daarop liggenden last, veel van hunne waarde verliezen, tot nadeel der eigenaars. Een ander gevolg is ook dat gezinnen, die in deze gemeente hun brood verdienen er door worden teruggehouden van zich hier te vestigen en elders blijven wonen. Personen die hier wenschen te bouwen doch geen geld genoeg daar voor bezitjeil, kunnen door die hooge lasten ook geen hypo- theek krijgen. Dat de contracten tot 1925 loopen is volgens adressanten geen bezwaar om thans tot vermindering te besluiten, daar een contract met goedvinden van wederzijdsche partijen kan verbroken worden. De heer Pauwels begrijpt niet, waarom men voor het bouwen op erfpachtsgrond geen hypotheken zou kunnen krijgen. De heer Malotaux Staan de financien dan zoo gunstig dat we die heffingen maar kunnen afschaffen De heer PauwelsAls we dat deden zou daarvan niet alleen geprofiteerd worden door ingezetenen, maar ook door eigenaars van huizen die elders wonen. De Voorzitter deelt mede, dat Burg, en Wetb. voor- stellen op het verzoek afwijzend te beschikken. Hij be grijpt waarlijk niet hoe adressanten er toe komen om zoo'n verzoek te doen. Als het dan in Westdorpe zoo goedkoop is, en hier zoo duur, begrijpt hij niet dat de menschen naar hier gekomen zijn. Er worden nu wel plaatsen genoemd waar het goedkoop is, maar daarentegen zijn ook plaatsen te noemen waar het tegenover gesteld is. In Selzaete en Assenede b.v. zouden ze nog wel anders piepen. Ook is de erfpacht in deze gemeente van gronden door particulieren uitgegeven hooger dan die van de ge meente. Spreker noemt een geval waar die 13 of 14 cent per M.-. bedraagt. De heer Buijsse meent, dat wanneer de erfpacht goedkooper was, er gelegenheid zou zijn om arbeiderswoningen te bouwen. Velen verdienen nu hier hun brood, doch moeten bij gebrek aan huizen elders wonen. Zou het nu ook geen voordeej zijn voor de gemeente dat die menschen het geld dat ze hier verdienen, ook hier verteerden De heer Gross: En gelooft u dan dat die werkrnenschen hier zouden komen wonen De werklieden verplaatsen zich tegenwoordig zoo niet meer. De heer Malotaux is dit met hem eens. De menschen hebben alien fietsen of wel ze komen goedkoop met het spoor en daarom blijven ze wonen waar ze eemaal ge- vestigd zijn. De Voorzitter ziet in alle vestiging van inwoners ook nog geen voordeelhet is niet gelijk welke menschen zich vestigen. Er zijn uit Westdorpe velen naar elders ver- trokken, maar daar is de gemeente niet op achteruitge- gaan. Men is natuurlijk beter met gegoeden, dan met personen die armlastig worden. De heer BuijsseMaar er kan toch gezegd worden dat Sas van Gent een bloeiend plaatsje is. De Voorzitter geeft dat toe maar merkt-nog op, dat do werklieden toch geen woningen zouden: kunnen bouwen, daar die veel te duur moeten gebouwd worden. De heer Malotaux De menschen moeten de woningen nu te groot bouwen. De VoorzitterDat komt door de Woningwet. De heer Malotaux merkt nog op, dat het ook onvoor- deelig voor de Sassche werklui zou zijn, als er zich hier velen van elders kwarnen vestigen. De heer Hamelijnck meent dat men toch billijkerwijze de erfpacht voor de stoepen zou moeten afschaffen daar hebben de huiseigenaren niets aan, bovendien is de be- strating daarop nog aangelegd door de gemeente. De Voorzitter acht dat juist een reden om die betaling te handhaven. Als die van betaling voor de stoepen werden vrijgesteld, zou het onbillijk zijn tegenover degenen die eene stoep hebben gemaakt op hun eigen grond en op hun eigen kosten. Hij beschouwt die betaling als een recognitie in de aanlegkosten der stoep door de gemeente. Met algemeene stemmen, die der heeren Oole, Pauwels, Malotaux, Gross en de Voorzitter, wordt het verzoek afge- wezen. De heeren Hamelijnck en Buijsse onthouden zich, als zijnde belanghebbenden, van stemming. Si. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van verschillende industrieelen en ingezetenen van Sas van Gent, waarin deze te kennen geven dat zij aan den Minister van Waterstaat een request hebben verzonden, waarin wordt verzocht de sluizen alhier, weder evenals vroeger, te willen sluiten. Zij verzoeken den gemeenteraad hunne pogingen te willen steunen, door het zenden van een adres aan den betrokken Minister, door het zenden van een afschrift van dat adres aan de Leden der Earners van de Staten- Generaal, aan de Commissaris der Koningin en de leden van Gedep Staten, door het benoemen van een commissie die zich uitsluitend met deze zaak zal bezig liouden en bij verschillende autoriteiten op audientie zal gaan om de daarbij betrokken belangen te bepleiten en een crediet te openen, waaruit de kosten die daarvoor gemaakt moeten worden eventueel kunnen worden bestreden. Bij dit verzoekschrift is een exemplaar gevoegd van het adres aan den Minister. Daarin wordt er op gewezen dat de hoedanigheid van het kanaalwater steeds slechter wordt, door de voortdurende toeneming van het zoutgehalte. Het water werd thans reeds 5 %o zouthoudeud bevonden. Die toestand is voor de fabrieken, die hun ketelwater uit het kanaal moeten betrekken, onhoudbaar daar door af- scheiding der zoutdeelen een zoodanige aanlading der ketels plaats heeft, dat die iedere 14 dagen moeten ge- zuiverd en afgeklopt en bijna dagelijks moeten gepurgeerd worden, wat naar te begrijpen is groote stoornis in de fabricage en daardoor groote nadeelen meebrengt. Er wordt daardoor ook veel schade aan de ketels ver- oorzaakt, die spoediger onbruikbaar zullen zijn. Voorts wordt er op gewezen dat in de beetwortelsuiker- fabrieken het kanaalwater moet worden gebruikt voor dilfusiewater en door het hooge zoutgehalte de kristalli- satie van suiker wordt tegengehouden, terwijl in de spiegel- glasfabriek het verzilveren met kanaalwater reeds onmogelijk geworden is. Tengevolge hiervan zal der concurrentie, die nu reeds zwaar van Belgische zijde gevoerd wordt, niet meer het hoofd te bieden zijn, om de industrie te Sas van Gent, die een zooveel belovende bron van welvaart voor de ge meente beloofde te zijn, zich gedwongen zal gevoelen naar beter en geschikter gelegenheid uit te zien, die in het Belgische Rijk met alle mogelijke gemakken en be- veiliging worden aangeboden. Die industrie-ondernemingen bestonden alien voor de verandering van het kanaalpeil en hebben dus wel recht op eenige bescherming hunner belangen. Thans moeten zij nadeel en schade lijden voor de belangen eener Bel gische stad, terwijl zij als Nederlandsche maatsehappijen, op Nederlandschen grond gevestigd, toch meehelpen om de welvaart van ons vaderland hoog te houden. De verzouting van het kanaalwater vindt haar oorzaak in het voortdurend openstellen der sluisdeuren te Sas van Gent, waardoor het kanaal GentTer Neuzen in een rivier- toestand is veranderd, alleen om de zeebooten in de ge legenheid te stellen een kwartiertje vroeger te Gent aan te 'komen. Door het sluiten der sluisdeuren zou het bovenwater weer in zijn ouden toestand terugkeeren. Adressanten verzoeken daarom den Minister de sluiting der sluisdeuren te willen bevorderen, opdat de nijverheid te Sas van Gent voor ondergang bewaard blijve. De Voorzitter acht dit voor Sas van Gent een belang- rijke kwestie. Hij acht het gewenscht om al het moge lijke te doen, teneinde sluiting der sluizen te verkrijgen. De heer BuijsseWat kan de gemeente er aan doen Ook een request schrijven. De VoorzitterEen request zenden en ook eene com- missie afgevaardigen wordt gevraagd. De heer Buijsse zou het voorzichtig achten, als de <m- uieente zich in deze niet te veel vernoemt, vroeger heeft zij immers voor deze zaak reeds pogingen aangewend maar een afwijzende beschikking ontvangen. De heer Malotaux meent dat er geen bezwaar kan zijn, dat de gemeente de pogingen die door de adressanten reeds bij den Minister zijn aangewend, steunt. De ge meente kan veel meer doen, dan elke onderteekenaar. De heer GrossMaar wat zal het helpen, nu nog een adres te zenden, nadat het vroeger reeds geweigerd is De heer Malotaux Nu hebben we meer bewijzen voor de noodzakelijkheid der sluiting, door de geconstateerde toeneming van het zoutgehalte. De Voorzitter acht het gewenscht over deze zaak even in besloten vergadering te beraadslagen. Na het weder openbaar worden der vergadering wordt besloten te voldoen aan het verzoek van adressanten en een request te zenden aan den betrokken Minister, af- schriften aan de genoemde autoriteiten en eene commissie af te vaardigen om in het belang dezer zaak werkzaara te zijn. Voor bestrijding der kosten wordt een crediet verleend van f 100. l)e commissie zal bestaan uit den Voorzitter en de heeren Pauwels en Malotaux. 340 Omvraag. De heer Buijsse beklaagt zich, dat hier vele besluiten worden genomen die later niet worden uitgevoerd en vraagt daarvan de reden. De Voorzitter verzoekt toelichting van dit beweren. De heer Buijsse herinnert dat reeds maanden geleden besloten werd dat voor de verschillende gemeente-ambte- naren instructies zouden worden vastgesteld, maar er wordt niets van vernoinen dat er werk van gemaakt is. Hij is op het gemeentehuis inzage gaan nemen van de instructies die er waren, en dan waren er alleen voor den gemeente-geneesheer en voor den veldwachterer waren er ook voor het secretarie-personeel, den seeretaris en den ontvanger, maar die dateerden al van 1855 of 1854. Er was geen instructie voor .den marktmeester, voor den marktdienaar, voor den lantaarnopsteker. Hij vindt het niet redelijk dat dit zoo is, als iets wordt aangenomen, moet het ook worden uitgevoerd. Dan is ook geen gevolg gegeven aan de wijziging in het uur der veemarkt, terwijl ook niet, zooals besloten is, de verkochte en niet-verkochte dieren daar afzonderlijk wor den geplaatst. Wat het eerste aangaat, zegt de Voorzitter dat door het vele werk er nog geen gelegenheid is geweest die instruc ties ter hand te nemen. En wat de veemarkt aangaat, weet hij niet of er wel bepaald besloten is dat dat moest veranderen, hij dacht dat het maar in beginsel besloten was en zou dan, alvorens tot verandering wordt overge gaan, wenschen te weten of dit werkelijk de bedoeling van den Raad is. Een paar keer is het anders gedaan, maar omdat dit ook weer aanleiding gaf tot klachten is het gelaten zooals het was. De heer Buijsse houdt vol dat wel degelijk tot veran dering besloten is, de notulen zouden dat wel uitwijzen. De Voorzitter wijst er op, dat men met die markt voor zichtig moet zijn. De markt gaat nu goed, althans de beesten komen op de markt en de gelden worden er voor betaald. Dat is toch wel de bedoeling, om dat te verkrijgen. Gaat de Raad moeilijkheden en complimenten maken, dan zou het wel kunnen dat de gemeente de markt kwijt raakte. Er wordt eigenlijk bezwaar gemaakt tegen het verkoopen der beesten aan Driekwart, maar daar is toch niets tegen te doen. De heer Buijsse meent dat dit wellicht zou kunnen voorkomen worden door des Maandags markt te houden. Nu worden er des Maandags soms 30 beesten naar Ter Neuzen en Axel verkochtdie komen niet op de markt en daar heeft de gemeente dus schade vau. Om de markt op Maandag te kunnen houden zou men echter van de Belgische Regeering moeten kunnen verkrijgen, dat de beesten Dinsdags in plaats van des Woensdags in Belgie kunnen worden ingevoerd. De Voorzitter is bereid om wat de heer Buijsse wenscht in stemming te brengen, maar meent dat het toch niet helpen zaler zijn altijd van die voorbarige menschen, als het 's Maandags markt is zullen ze des Zondags al met de beesten komen, dus dan blijft het nog hetzelfde. De voornaamste kwestie is, dat de kooplieden het niet eens zijn. Vroeger ging dat anders, maar sinds Baeke uitge- schakeld is, zijn ze geregeld verschillend van gevoelen. Verschillende opmerkingen worden hieromtrent nog over en weer gemaakt door den Voorzitter en den heer Buijsse, waarbij laatstgenoemde nog te kennen geeft, dat hij splitsing van verkocht en niet-verkocht vee wenscht als con trolemiddel, om te kunnen zien hoeveel verkocht vee er op de markt komt. De Voorzitter blijft aanmanen tot omzichtigheid. De heer Buijsse geeft ten slotte te kennen er voor te zijn dat alles nu voor het oogenblik blijft zooals het is het seizoen is nu voorbij en er komen niet veel koeien. Hij behoudt zich echter voor er later op terug te zullen komen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. 2 3 a I VLAG. NAAM MS. Van en naar- Lading four Ter Senzen s 15 Eng. s.s. Aire 1974 Goole kolen idem Astrologer 2580 Loith slukg. idem River Lagan 2272 Londen idem «n IVr %'euzen t 14 Eng. s.s. River Thames 2242 |Londen stukg. Voor i>ent 14 Deen. s.s. Skjoldborg 4071 Riga stukg. Eng. s.s. Blacktoft 3138 Goole kolen Belg. s.s. Gaby 593 Ostende ledig Eng. s.s. Rescue 2011 Goole kolen 15 Duitsch s.s. Ariadne 2482 New-Castle idem Eng. s.s. Sea Serpent 2554 Londen stukg. Deen. s.s. Nordland 4670 Windau hout Eng. s.s. Wharfe 2586 Goole stukg. Van ISeiit t 14 Eng. barge Better Luck 195 Lowestoft ledig Eng. s.s. Sea Gull 2763 Londen stukg. idem Truro 2367 Hull idem idem Mersey 3075 Goole idem Noor. s.s. Dagfred 3034 New-Castle ledig 15 Deen. s.s. I. C. Andersen 1671 Sunderland idem Eng. sch. Niels 320 Berwick phosph. Eng. s.s. Blacktoft 3188 Goole ledig Deen. s.s. Erik 3792 Methil idem Russ. s.s. Gen. Zimmerm. 4398 Grangem. idem s.s. HARALD vertrekt heden van Rouaan naar Swansea. 5.3, JENNY vertrekt heden van Hull naar Genua, s.s. RICHARD te Boucau in iossing. s.s. ELISABETH van Huelva naar Harburg passeerde 16 dezer des namiddags Dungeness. s.s. HELENA van Sfax naar Sunderland passeerde 16 dezer des namiddags Brixham. s.s. MAGDALEN A vertrok 15 dezer van BlythnaarSavona.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 10