Ter Heuzensohe Courant Donderdag 15 Dec. 1910. No. 5546. TWIEJIElIIDIE! IIBLA-ID. Binnenland. Gemengde berichten. TWEEDE K M E Vergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de beraadslaging over de afdeeling Rechterlijke Macht der Justitie-be- grooting. De Minister van Justitie, de versehillende sprekers beantwoordende, beloolt onderzoek nam de voorvallen tijdens de bouwvakstaking te Amsterdam. De Minister Icon geen toezegging doen om iets te doen voor de griffiers, die na 1900 benoemd zijn, om financieele redenen. De Papendrecktsche zaak besprekende, ont- kent de Minister, dat het Arnhemsche hof een novum in de reehtspraak bracbt, door aan te nemen dat de subjectieve meening omtrent handelen in het algemeen tot ontslag van rechtsvervolging moet leiden, want die uitspraak sluit zich aan bij een arrest van den Hoogen Raad van 29 Juli 1908. Daarom vindt de Minister geen aanleiding den procureur-generaal te ge- lasten cassatie aan te teekenen tegen het Arnhemsche arrest. En de Minister had overigens geen reden een veroordeeling van Garsthagen uit te lokken. Wat betreft publiceering van het rapport der psychiaters, is er verschil tusschen het aan de pers verstrekken van uittreksels daarvan en het voorlezen van het rapport ter terechtzitting en het door den druk verspreiden van een des- kundigen-rapport. Daarom betreurt spreker het verschijnen van het psychiatrische rapport, waardoor velen in het publiek op de kaak zijn gesteld en de Minister heeft niet geaarzeld zijn afkeuring daarover aan het parket van het Arnhemsche hof kenbaar te maken. De Minister is tegenstander van stenografische verslagen van de rechtszittingen, zoolang dat niet wettelijk geregeld is. De Minister deelt mede, dat bij hem nog in overweging zijn eenige administratieve rnaat- regelen° in zake de Papendrechtsche politietoe- standen, maar hij zal zich onthouden van mede- deelingen daaromtrent. In aansluiting hiermee is de Minister niet bereid eenig verder administratief onderzoek in de Papendrechtsche zaak te doen instellen. En ook wil de Minister niet voldoen aan het verzoek van den heer Duys, om overlegging van bet rapport van den inspecteur van politie v. d. Pol wien de Minister hulde bracht voor zijn rapport en die zich niet ten onrechte gekrenkt achtte door hetgeen ten zijnen aanzien in het rapport der psychiaters is gezegd. Deze inspecteur heeft zijn ondankbare taak met ijver, toewijding en bekwaamheid vervuld. De Minister sluit dus het onderzoek in de Papendrechtsche zaak, van oordeel dat het tijd wordt een einde te maken aan die zaak en rust en orde te doen wederkeeren te Papendrecht en het gezag aldaar niet langer te laten onder- mijnen. Er zijn partijen rechts en links in Papendrecht en wie, hetzij rechts, hetzij links staat, kan niet onbevooroordeeld zijn. En dien partijstrijd zal de Minister niet bestendigen door den toestand te laten voortdureu. De Minister verklaart zich bereid door een circulaire aan de parketten als zijn meening ken baar te maken, dat niet dan bij zeer hooge uitzondering en slechts als de getuige het toe- staat een psychiatrisch onderzoek van getuigen zal mogen plaats hebben. De Minister zal voorts de aandacht der par ketten er op te vestigen, om bij gelegenheid dat psychiaters worden benoemd tot onderzoek van beklaagden, de voorwaarde behoort te worden gesteld, dat het psychiatrisch rapport intellectueele eigendom blijve der justitie. Wat nu de wijze van bereehting der Papen drechtsche zaak betreft, erkent de Minister dat de behandeling der zaak niet behoort tot de schoonste bladzijden in de historie van ons recht. In dat verband herinnert de Minister, dat de ambtenaren van het Openbaar Ministerie in strikten last hebben zich ter terechtzitting te onthouden van berisping of afkeuring tegen- over beklaagden of getuigen. Dat zij zich daaraan niet altijd houden, is te betreuren, maar daartegenover meent spreker, dat aan de zijde der balie ook niet steeds de noodige objectivi- teit in acht wordt genomen. De Minister erkent volmondig, dat de Papen drechtsche zaak aan het gezag der justitie geen goed heeft gedaan. Maar toch zal in de toe- komst misschien blijken, dat zij meer goed dan kwaad heeft gedaan, in dien zin, eensdeels dat de rechterlijke macht in gevallen waar zij haar kalmte dreigt te verliezen, zal terugschrikken voor daaruit voortvloeiende daden, als zij aan Papendrecht terugdenkt, terwijl overigens dat- zelfde„Denk aan Papendrechtzich af- schrikwekkend zal doen gelden bij de benoeming van psychiaters en bij het uitbrengen van rapport door psychiaters, waar toch duidelijk gebleken is dat de psychiatrie in het strafgeding in het algemeen bij het volk niet gewild is. (De heer Hugenholtz interrumpeert„Wan- neer krijgt Van Elk nu een lintje (gelach). Verder houdt de Minister een betoog, dat men, afgescheiden van deze zaak, voorzichtig moet zijn met psychiatrisch onderzoek en het straf'recht, ook van beklaagden. En ook in dit opzicht zal nut zijn te trekken uit de les, welke de Papendrechtsche zaak bevatte. Hij juicht toe dat een jong hoogleeraar als prof. Van Hamel, een der verdedigers te Arnhem, zijn afkeer heeft getoond van de psychiatrie in den overdreven vorm, een afkeer, welke zijn voordeelen afwerpen zal bij zijn lessen aan zijn jeugdige leerlingen. De Minister sluit zich aan bij den wensch van hen, die het brengen van frissche krachten, mannen met menschenkennis en heldere levens- opvatting in de rechterlijke macht, voorstaan. Inderdaad bevinden zich tot 's Ministers leed- wezen, onder onze rechters mannen, die slechts opgaan in den gang van hun studeerkamer naar de rechtszaal, en geen voeling weten te houden met het volk. Hij zou dan ook gaarne zien, dat dergelijke rechters dat standpunt verlieten, en zich meer onder het volk begaven, door deelneming b.v. aan het vereenigingsleven. Maar daartegenover staat dat de hoogstonaan- gename, propagandistische en sterk overdreven heftige philippica van den heer Duys tegen justitie en politie hoogst afkeurenswaardig was, en slechts hem treft, die haar heeft uitgesproken. Spreker verdedigt zijn houding ten aanzien vau den officier van justitie Mr. Wentholt, in de Tubbergsche zaak, dien hij voor het ambt van advokaat-generaal in den Haag voordroeg. Het feit toch dat een lid van het parket geen termeu vindt tot vervolging van een persoon, is een subjectief oordeel van dien ambtenaar, waartegen steeds beroep openstaat bij hoogere rechterlijke autoriteiten. Eu daarom kon de Minister in die niet-vervolging geen grond vinden om een hoogst verdienstelijk lid van het parket, en die boven alle verdenking staat, niet voor promotie in aanmerking te doen komen. De Minister eindigt met te hopen dat door al hetgeen hij ten aanzien der Papendrechtsche z'aak heeft gezegd, de Kamer hem haar ver- trouwen zal schenken. Bij de replieken verklaart de heer Van Hamel niets terug te nemen van zijn leer in zake de psychiatrie in ons straf'recht maar als er een caricatuur van gemaakt wordt, komt hij daar- tegen op. De heer Limburg verdedigt nader tegenover den heer Van Wijnbergen, het behoud van het psychiatrische onderzoek in strafzaken, want men kan, men mag niet zedelijke schuld laten rusten op iemand, die ziek van geest is. Maar men moet dit onderzoek vrijhouden van buiten- sporigheden. De heer Duys stelt, ook narnens de sociaal- demokratische fractie in de Kamer, een motie voor, waarbij den Minister verzocht wordt het rapport van het door Minister Nelissen inge- steld onderzoek, aan de Kamer mede te deelen. Deze motie komt terstond in behandeling. De Minister zegt, dat hij de motie-Troelstra, ware hij in 1908 Minister geweest, niet zou hebben aanvaard, en hij neemt de verdere af- werking der motie-Troelstra dus niet voor zijn verantwoording, zoodat hij in verband hiermede weigeren blijft overlegging van het rapport, tot dusver uitsluitend door den heer Duys ge- vraagd. Vooral mag de Minister geen verder onderzoek laten doen, waar iD het rapport een overweging voorkomt omtrent de onbetrouw- baarheid van de getuigen in de Papendrechtsche strafzaak. De heer Troelstra protesteert tegen de hou ding v.an den Minister, en beveelt aanneming der motie-Duys krachtig aan. De heer Drucker bestrijdt haar, omdat het thans met de Papendrechtsche zaak uit moet zijn. De motie-Duys wordt hierop verworpen met 53 tegen 5 stemmen. Alleen de sociaal-demo- kraten, voor zoover aanwezig, stemden voor. Naar aanleiding van een pleidooi van de heeren Duys en De Meester voor lotsverbetering der deurwaarders, verklaart de Minister onder zoek te zullen doen. Regeling van werkzaamheden. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten bp de a.s. behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken, de bespreking van het karakter der openbare school, de neutraliteit enz. uit te stellen tot in Februari a.s. De heer Passtoors bepleit een betere wijze van pensionneering der rijksveldwachters. De heer Ankerman dringt aan op verbetering in de organisatie der politie, welke erbarmelijk is. ilECHTSlHSCEl. Door de rechtbank te Middelburg is gevan- genhouding bevolen van J. R., 17 jaar koopman, L. R 46 jaar, grondwerker, en J. R, 28 jaar, werkman, alien geboren en wonende te Clinge (Belgie), beklaagd van frauduleuzen invoer. Van hunne aauhouding is in ons vorig nummer melding gemaakt. De vergiftigde taart. De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren J. J. B., den ontslagen marktmeester uit Hoorn, die een vergiftigde taart had gezonden naar de familie Markus wegens moord op juffrouw Markus en poging tot moord op den heer Markus tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hij is vrijgesproken van de ten laste gelegde poging tot moord op het dienstmeisje. De eisch was levenslang. Te Delft bemerkte een winkelier dat er herhaaldelijk geld uit de lade zijner sehrijftafel verdween. Uit een oogpunt van controle deed hij een electrische bel aan de sehrijftafel aan- brengen, met het gevolg dat, toen een huisvriend bij hem een bezoek bracht en de winkelier zich een oogenblik verwijderde, de bel alarmeerde, waardoor de diefstal aan het licbt kwam. Geertje Buwalda, weduwe van F. Hienstra, te Wommels (Fr.) is Zondag 100 jaar geworden. Het oudje is nog vrjj kras. Dat er alweer veel mollen in Friesland gevangen worden kan hieruit blijken dac een opkooper deze week 30,000 velletjes naar Rotterdam verzendt, van waar ze naar Engeland verzonden worden. Vegetariers in de gevangenis. De vegetarier en anti-militarist J. W. Smit, die wegens een artikel in de Soldaten-aimanak tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, beklaagt zich in De Vegetariscke Bode, dat hem in de gevangenis vegetarisch bereid voedsel geweigerd werd en hij zich dus tevreden moest stellen met droog roggebrood. Na herbaalde verzoeken, in hoogste instantie bij den Minister van Justitie, kreeg hi] ten slotte als gunst toegestaan, dat hem drie dagen in de week, waarin geen vet door het eten gekookt werd, zijn portie uit het water werd opgeschept en toegediend. De vegetarier en anti-militarist Smit deelt het geval mede in de hoop, dat de Vegetarische Bond pogingen in het werk zal stellen, dat aan vegetariers, die onverhoopt in de gevangenis terecht mochten komen, de gelegenheid wordt gegeven, ook daar overeenkomstig hun beginsel gevoed te worden. Te Aalst, bij Zaltbommel zijn Za'erdag- morgen twee jonge mannen, v. d. P. en v. d. L. door 4 rijksveldwachters van hun bed gelicht en geboeid naar Tiel gebracht, omdat zij den politieageut W. met een mes gewapend te lijf waren geweest. Een der aangehoudenen heeft pas 5 jaren gevangenisstraf achter den rug. Bij een vechtpartij te Brielle is Zondag- avond iemand, die nog wel als vredestichter schijnt bezig geweest te zijn, zoo zwaar met een mes gewond, dat hij in de Langestraat neerzonk en naar het ziekenhuis gebracht moest worden. Eerst was zijn toestand bedenkelijk, Maandagmorgen scheen er meer kans op behoud. Aan boord van een te Rotterdam liggend Rijnschip hebben zich bij den scbipper, diens vrouw en drie kinderen van 7, 5 en 2 jaar, verschijuselen van vergiftiging voorgedaan na het eten van zoetemelksche kaas, die gekocht was van een proviand verkooper op de rivier. Te Oosterbeek is Maandagraiddag ruim 4 uur de puttenmaker Hesseling op het landgoed Heidehof in een in aanbouw zijnden put, on- geveer 15 M. diep, bedolven geraakt. De in serting is het gevolg van het roekeloos los- slaan van twee kuipen. De duigen schijnen, het zand zoo te hebben tegengehouden, dat de man er levend onder zit. Men is onmiddellijk met alle macht aan het graven gegaan, maar het zou wel gisteravond worden, voor men den man bereikt heeft. Dinsdagmorgen om halt negen kon men door een buis met den bedolvene spreken. Deze klaagde dat hij het beuauwd kreeg. Gisteravond 6 uur werd nader gemeld Op 't oogenblik zit de puttenmaker 11. nog onder een laag van ruim 1 M. zand en planken, die men zeer voorzichtig moet wegruimen, om te zorgen, dat de man niet, nu, terwijl de redding zoo nabij is, stikt. Men heeft hem door een buis een fleschje melk doen toekomen, terwijl hij daardoor ook lucht kan krijgen. Ruim 26 uur zit hij nu in zijn benauwde positie. Op zijn vroegst hoopt men hem hedenavond om 9 a 10 uur bevrijd te hebben, doch 't kan zeer wel veel later worden, meenen de redders Twee ingezetenen van Noordwijkerhout, die vroeg op 't pad waren, zijn Zaterdagochtend door drie onbekenden, die eerst een praatje met hen maakten, onverhoeds aangevallen en na een langdurige worsteling overmand. Zij wer- den van alles wat zij bij zich hadden beroofd, en konden nog een pak slaag toe krijgen. In het Haagsche Bosch is Maandagavond een man door een der daar rondzwervende vrouwen van zijn portemonnaie beroofd. Op het gerucht der daarop tusschen beiden gevolgde woorden- wisseling kwam een agent met zijn politiehonc af. De hond kreeg /lucht" en haalde toen de portemonnaie uit het struikgewas. De vrouw is in hechtenis. Een tegenvaller. Eenigen tijd geleden werd voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand eener vrij groote gemeente in ons land buwelijksaangifte gedaan door een heer en jonge? dame uit den gegoeden stand. Bij deze aangifte verzekerde de bruid herhaaldelijk pertinent den ouderdom bereikt te hebben van 35 zomers. Na ingesteld onderzoek bleek echter, dat deze opgave harerzijds niet geheel juist was, daar zij reeds51 jaar oud was. oor den 43jarigen bruidegom een pijnlijke ontdekking -- Je Linderveld (Dr.) heeft Zondagmorgen de JOjarige Geert Olthof, die met een geweer in het veld liep te stroopen, door onvoorzich- tigheid een schot in den buik gekregen. Hij werd naar zijn woning te Schottershuizen ge bracht, waar hij 's avonds reeds overleed. Toen een vrouw te Leeuwarden Maandag morgen even haar woning verlaten had, ontdekte een buurman daarin brand. Hij slaagde er in twee zeer jonge kinderen uit de brandende woning te redden, en met inmiddels toegeschoten hulp den brand te blusschen. Het bleek dat het oudste kind een brandend petroleumstel omver gebaald had, waardoor het vrij ernstige brandwonden bekwam. De gemeente-veldwachter R. v. d. Meulen te Gorsul, is door den commissaris der Koningin tegen 1 Januari eervol ontslagen, wegens on- geschiktheid om als politieman op te treden, speciaal wegens ongeschiktheid om met menschen om te gaan. Op het vroeger reeds vermelde verzoek aan den gemeenteraad om pensioen of wachtgeld heeft de Raad besloten aan v. d. Meulen een toelage toe te kennen van 100 'sjaars onder deze voorwaarden Dat deze toelage elk jaar door den ontslagen veldwachter worde aangevraagd dat v. d. Meulen, noch zijn gezin, eenige aanleiding geven tot klachten Naar wij vernemen, is veldwachter v. d. Meulen voornemens om voor het hem op deze wijze toegekende wachtgeld te bedanken. Ook zal hij niet berusten in het hem hem onge- vraagd verleend ontslag. (Tel.) Zondagavond, tegen middernacht, werd aan het hoofdbureau van politie te Dordrecht rennis gegeven, dat nabij den overweg aan den Reeweg onder Dordrecht, op den spoorweg een militair was gevonden, die bewusteloos was en uit een wond aan het hoofd bloedde. Bij een dadelijk ingesteld onderzoek bleek men te doen te hebben met een milicien van het 6e reg. infanterie, in garnizoen te Breda, die per trein te Dordrecht was aangekomen en vergeten had aan het station uit te stappen, zoodat hij nu in de richting van Gorinchem doorreed. Be- eesd, dat hij aldus niet tijdig in zijn garnizoen zou terugkomen, was de soldaat eenvoudig uit den trein gesprongen, maar daarbij met het hootd op het grind laugs den weg terechtge- komen eu verwond blijven liggen. Onmiddellijk werd hij opgenomen en naar den politiepost aan het Oranjepark gebracht, waar hij tot be- wustzijn kwam en voorloopig verbonden werd. Vervolgens werd hij naar de pontonniers-kazerne gebracht, van waar hij naar het militair hos- pitaal is gezonden. (D. Ct.) „Eer. postzegelverzamelaar" gaf eenige dagen geleden in ,,De N. Ct." zijn bevreemding te kennen over bet feit, dat bij een postzegel- handelaar alhier een vel van 50 postzegels van 10 van Nederland ligt uitgestald, nog voor- zien van den rand gompapier en afgestempeld in Roosendaal, October 1910. Daarnaast nog een blokstuk van 4 zulke zegels, eveneens in Roosendaal afgestempeld. De inzender kon zich niet verklaren, hoe iemand in het bezit kon komen van een vel afgestempelde zegels van f 10. Hij opperde eenige veronderstellingen, van welke hij zell wel gevoelde, dat zij niet juist konden zijn. De zaak zit, volgens „De N. Ct." zoo Een geloovig R. katholiek had het Rijk voor 500 benadeeld, door ontduiking successie- belasting, een te lage aangifte vermogensbelasting, of iets van dien aard. Hij gevoelde zich daar over terecht b'ezwaard en biechtte het kwaad, dat hij had gepleegd aan den pastoor. Gaarne wilde hij het goedmaken, maar hoe moest hp dat aanleggen zonder zich te eompromitteeren tegenover de ambtenaren van den fiscus De pastoor ried zijn biechteling voor het be- drag dat hij de schatkist had tekort gedaan postzegels van 10 te koopen. Verder om die postzegels te laten afstempelen, ze dan aan een postzegelhaudelaar te verkoopen en de opbrengst voor een of ander kerkeiijk doeleinde at te staan. Op die wijze kreeg het Rijk wat des Rijks is en werd 's mans geweten outlast. Alles slaat op: Te Parijs is ook de prjjs der sigareneiudjes opgeslagen, op de markt die van dit artikel op de Place Maubert gehouden wordt. De afval van sigaren wordt daar thans verlcocht van 2.50 tot 3 frank per kilo, afval van sigaretten tegen 2 frank. VAN 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5