Ter Heuzensche Courant Dinsdag 13 Dec. 1910. No. 6545^ T~W~J±JlEiIDE! BLAD; Binnenland. tweede k a i e R- Vergadering van Zaterdag. Justitiebegrooting. De Minister zet zijn Vrjjdag afgebrokenrede voortbelooft overweging van het denkbeeld om een eommissie van bekwame juristen te benoemen, om na te gaan een herzienmg van het Burgerlijk Wetboek op het stuk van woeker- contracten bepalingen betreffende de ingebreke stelling de oorzaak van verbintenissen en de ontbinding van wederkeevige overeenkomsten. Overigens is zijn werkprogram nog zoo over laden, dat hij geen toezeggingen durft te doen omtrent de nieuwe desiderata, door verschillende sprekers Vrijdag geuit. Wat betreft de administratxeve rechtspraak verklaart de Minister, onder mededeeling dat dit plan reeds bij hem bestond. zich bereid deze regeling niet te laten wachten op de invoeringswet. Voor wijziging van het Arbeidscontract als door den heer Duys bedoeld, bestaat geen aan- leiding. Subsidie aan vereenigingen voor koste- loozen rechtsbijstand heeft's Ministers sympathie maar er is geen geld voor. Op den weg van o-emeentelijken steun zal nog voorloopig moeten worden voortgegaan. Voor herzienmg van ons burgerlijk procesrecht is de tijd nog niet ge- komen. Is die tijd aangebroken, dan zal hp overwegen of algeheele dan wel partieele her- ziening de voorkeur verdient. De positie der deurwaarders acht spreker, op enkele uitzonderingen na, hier te lande zeer gunstig. Positieverbetering is den Minister eveneens sympathiek, maar zijn goede wil stuit af op het veto van den Minister van I inancien. Wat de oneerlijke concurrence betreftten aanzien der noodzakelijkheid van wettelijke rege- len bestaat nog geen voldoende communis opinio om daarmede thans reeds te komen. fn zake overlading van de ambtenaren van het parket met administratieve werkzaamheden herinnert de Minister, dat hij kort geleden een eommissie heeft benoemd om deze zaak te onderzoeken. De Kinderwetten behandelende, meent de Minister, dat, al moge de straf van berisping niet veel uitwerkiug hebben, niet uit het oog mag worden verloren, dat aan de berisping toch verbonden is de voorwaardelijke opzending naar de Tuchtschool. Wat de verschillende gegeven wenken ten aanzien der Kinderwetten betreft, verklaart de Minister zich o. a. afkeering van subsidieering van familieleden, die de voogdij op zich willen nemen. Evenmin is de Regeering geneigd een hoogere bijdrage te geven voor verpleging van ter beschikking der Regeering gestelde kindereu. Het mooie van de zaak ontaardt dan in mate rialisme. Wat de zaak der kinderen van de weduwe De Rijk betreft, hierin heeft geen enkele Re geeringsinmenging plaats gehad. Het was en bleef geheel een justitieele zaak. Dat katholiek geloofsfanatisme de ondergrond dezer kwestie was, ontkent de Minister. De Minister heeft, juist om godsdienst kwesties te vermijden, strenge last gegeven bij de uitvoering der Kinderwetten, alle proselieten- makerij te vermijden. Spreker toch zou het zeer betreuren, indien de uitnemende Kinder wetten door proselieten-makerij in gevaar zouden gebracht worden. Maar dit streven wordt niet gediend door de reclameachtige wijze, waarop die zaak-de Rijk in de pers als anderszins is behandeld. Met den heer Van Wijnbergen is de Minister het eens, dat modellen van kunstnijverheid be- schermd dienen te worden. Tenslotte verklaart de Minister, waar hij overtuigd is dat vermindering van het aantal drankgelegenheden in Limburg noodzakelijk is, zich bereid te dezer zake met den Minister van Binnenlandsche Zaken overleg te plegen. Wat de criminaliteit in het zuiden des lands aangaat, inderdaad mag tusschen misdadigheid en godsdienst geen verband worden gelegd. De juiste oorzaken zullen zijn na te gaan, indien degelijke statistische cijfers ten dienste staan, en kunnen worden bestudeerd. Maar evenmin mag worden beweerd, dat de criminaliteit in de noordelijke provincies groot is onder een pro- testantsche geestelijkheid, evenmin mag worden gezegd, dat de misdadigheid het grootst is in streken, waar de Katholieken overwegend zijn. Hierna vangen de replieken aan. Bij de daarop gevolgde artikelsgewijze be- handeling, komt in bespreking een amendement- Duys, strekkende om de voorgenomen aanstelling van een specialen ambtenaar voor de grifSe- rechten op 3000 niet te doen plaats hebben, welk amendement door den voorsteller breed- voerig wordt toegelicht en verdedigdterwijl de heer Sasse van Ysselt in de aanstelling van dien ambtenaar alleen zou willen berusten, als diens benoeming een tijdelijk karakter zou drageri en de heer Van Veen het amendement bestiijdt. Na verder debat, waarbij de Minister doet uitkomen dat, wordt hem den specialen ambte naar onthonden, de geheele zaak dergriffierechten in 't honderd zal loopen, maar waarbij hij den heer Limburg toezegt, door dien ambtenaar te doen nagaan de mogelijkbeid van een algeheele herzienmg van het tarief van gerecbtskosten, wordt de stemming over het amendement-Duys aangehouden tot Maandag. Bij de afdeeling Rechterlijke Macht bespreekt de heer Limburg de Papendrechtscbe zaak, die thans geeindigd is in een blijeindend treurspel. Is het Nederlandsche volk nu bevredigd? Weet het er nu alles van En zegt het volk nude politie te Papendrecht is niet ruw opgetreden. maar is het slachtofier van een komplot geweest i Het lijkt er niet naar. Wat het publiek thans wel weet, is, dat als een burger getuigem.s aflegt voor een rechtscollege, hij kans loopt op de kaak te worden gesteld tegenover het publiek. Dat is de fout geweest van de behandeling voor het Arnhemsche hof. Wel-is-waar betrof het hier nog slechts getuigen a decharge, maar het kan ook zoo gaan in de toekomst met de getuigen a charge. Spreker betoogt, dat het psychologisch psy- chiatrisch intermezzo te Arnhem zal geteekend blijven in onze geschiedenis als de lof der zotheid in de 20e eeuw een intermezzo, waar- van de slotsom is dat half Papendrecht een gekkenhuis is. De rechter-commissaris had moeten overwegen de vraag of de getuigen verplicht waren zich aan het psychiatrisch onderzoek te onderwerpen. Spreker is niet overtuigd dat den getuigen vooraf goed duidelijk is gemaakt, waar t precies ging en meent veeleer dat men hen niet 3gd heeft dan ,/Hier zijn enkele heeren, die u enkele vragen hebben te stellen De rechter-commissaris had, alvorens de kleyne luydeu uit Papendrecht in handen te geven aan de psychiaters, hen vooraf moeten waarschuwen, om welke reden zi] psychiatrisch onderzocht moesten worden. Een dergelijk onderzoek van getuigen moest onder zoodanige waarborgen plaats hebben, dat ook de keerzijde van den verdachte naar boven komt en ook der ver- dediging moest de gelegenheid worden geschonken harerzijds licht te verschaffen omtrent den ziels- toestand van getuigen. Spreker zet in verband hiermee uiteen, dat, als men de psychologie van een strafzaak wil laten onderzoeken, men zulks op geheel volledige wijze moet doen, door ook de getuigen a charge in het onderzoek te betrekkerr. Hier is gehau deld geheel in tegenstelling met de wijze van handelen in andere rechtszaken. Spreker hoopt, dat het te Arnhem gebeurde een unicum in onze rechtspleging zal blijven, vooral in het belang van het getuigenbewijs, want de recht spraak heeft den burger noodig als getuige. Dit is het groote algemeen belang, bij deze zaak betrokkeu en hij vraagt den Minister in de eerste plaats maatregelen te nemen dat een dergelijk psychiatrisch onderzoek nooit meer zal plaats hebben dan met uitdrukkelijke mede- werking der getuigen voorts zijn invloed aan te wenden, dat bij dergelijk onderzoek onom- stootelijk vaststaat, dat het door de psychiaters uitgebrachte rapport de intellectueele eigendom blijve der justitie en niet mag worden gepu- bliceerd dan met toestemming des Ministers en eindelijk dat zulk eeu psychiatrisch onder zoek niet ontaarde in een psychologisch onder zoek en vooral niet in een psychologische beschouwing der zaak. De loop der Papendrechtscbe zaakt heeft het prestige der rechterlijke macht geschaad en tevens het element der psyehiatrie in onze rechtspleging. Spreker meent verder dat in ernst geen honderd Nederlanders gelooven, dat de Papen- drechtsche zaak niets is dan een complot tegen de politie, opgezet door een waanzinnigen quaerulant. Spreker waagt de veronderstelling, dat,. hetzij reeds bij het begin der zaak, of in den leop daarvan, bij het Openbaar Ministerie en bij den rechter-commissaris zich de gedachte heeft vastgenesteld, dat de zaak-Garstbagen geen anderen grond had dan een complot tegen de politie. Geheel onbewust zou men zich dan aan die gedachte niet meer hebben weten te onttrekken. In Dordrecht heeft in rechterlijke kringen een atmosfeer geheerscht van een geloof aan een complot, een atmosfeer die zwaar ge- drukt heeft op een advokaat (Mr. Dicke), die in de eerste jaren de zware verdediging op zich nam, en die sedert niet meer herbenoemd is als steeds volkomen onbevangen en rustig zijn onderzoek behoort te doen. Wat de zaak zelve betreft betoogt spreker dat't het eenvoudigste en zuiverste ware geweest, wanneer men het onderzoek had weten beperkt te houden tot Papendrecht en den rechter te Dordrecht. Want dadelijk bij de eerste be handeling te Dordrecht heeft Garsthagen ver- klaard te goeder tronw te zijn geweest. De wijze waarop hier een psychologisch psy chiatrisch onderzoek van getuigen heeft plaats gehad is een nieuwigheid en afschuwelijk, omdat in de casu de getuigen als patienten zijn be handeld. Een contradictoir onderzoek had ook moeten plaats hebben. Spreker hoopt, dat zich zoo iets, als te Arnhem gebeurd is, niet meer zal herhalen. De heer Lohman meent daarentegen, dat de rechterlijke macht alleen rekening behoeft te houden met de heiligheid van het recht. Be- wuste partijdigheid bestaat bij onze rechters niet. De Papendrechtsche strafzaak. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden (door eenige inwoners van Papendrecht, waarin ij zeggen kennis genomen te hebben van het arrest van bet hof te Arnhem in de zaak-Garst- agen en van het psychiatrisch rapport, dat tot oorlichting van het hof heeft moeten dienen dat zij meenen dat in die beide stukken een onjuist licht geworpen is op de getuigen en op de toestanden te Papendrecht dat onder meer Papendrecht beschreven wordt als een terrein, bijzonder gunstig voor een aktie tegen verschillende ambtsdragers dat zulk een beschrijving van Papendrecht naar het inzien van ondergeteekenden voort- vloeit uit een gebrekkige bekendheid met de daar heerschende toestanden, en met de toe standen, die van invloed zijn geweest op het verloop der strafzaak. Redenen waarom zij de Tweede Kamer ver- zoeken een onderzoek te doen naar de toestanden te Papendrecht voor en tijdens de strafzaak. 't Welk doende M. van Walbeek, graanhandelaar .T. Visser Gz., raadslid Ds. T. H. Hoekstra, J. T. Visser, Statenlid Dr. E. Brandts, G. Klootwijk, raads lid j A. Visser Mz., raadslid; H. v. Duyvendijk Az., scheepsbouwmeester. rechter-plaatsvervanger en als curator. Spreker betoogt verder dat de Papendrechtsche zaak het groote belang van een goede samen- stelling onzer rechterlijke macht heeft aangetoond en dat het noodig is frissche krachten in de magistratuur te brengen, mannen met socialen zin en midden in het leven staande. De heer Van Hamel zet in verband met de behandeling der Papendrechtsche zaak uiteen, dat de rechterlijke macht steeds behoort te zorgen dat zij lo. een in haar handen gestelde zaak, ook in haar handen houde 2o. dat de rechter uit ons midden weg- TER NEUZEN, 12 December 1910. De heer P. Eijke te Zaamslag is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Ove- zande. De klerk der posterijen en telegrafie J.J. rle Buisonje is verplaatst van Breskens naar Tholen. Men schrijft uit Heiigstdijk aan het Ilulsterblad Donderdag overleed alhier, na een ongesteld heid van eenige weken, de WelEd. Heer Fr. Hermans, Secretaris en Ontvanger dezer gemeente. Daarmee is een ambtenaar genomen, van wien met eere moet worden, dat hij geheel opging in zijn ambt, iemand, die met onverdroten ijver werkte aan de taak hem toevertrouwd. Meer dan 50 jaren heeft de heer Hermans beide betrekkingen be kleed en die stipt en nauwgezet vervuld. Jammer is het daarom, dat's mans zeldzame verdiensten dit voorjaar bij zijn Gouden Ambtsjubjle niet door de Hooge Regeering zijn gehuldigd. Of laat ons liever zeggen, dat het voor alle inwoners van Hengstdijk eene groote teleurstelling was, dat de oudste, kundige, degelijke en volijverige gemeente-ambtenaar niet bij die Regeering ter onderscheiding werd voorgedragen. Of zou hier. zooals sommigen meeuen, de overtuiging hebben voorgezeten, dat er geen twee groote masten op een schip passen? Wij hopen van nietBehalve gewone betrekkingen, bekleedde de heer Hermans nog verschillende andere ambten, o. a. was hij lid van het Kerkbestuur, ambte naar van den Burgerlijken Stand en Kassier der Boerenleenbank. Sluiskil. Op 11 December j.l. waagde Ajax van Sluiskil het reeds om een voetbalwedstrijd aan te gaan tegen Sparta van Ter Neuzen. Ofschoou dd voetbalclub van Sluiskil nog maar enkele maanden bestaat, heeft zij zich in dien korten tijd toch al zooveel geoefend, dat zij in 't strijdperk kan treden met andere vereenigingen van dien aard. Men speelde van 111 /3 tot l1/2 uur. Sparta van Ter Neuzen won met 2 tegen 0 De voormalige spoorweg van Sluiskil (brug) naar Sluiskil, niet meer in gebruik door de lijn Ter NeuzenGent, werd door het publiek als voetpad gebruikt. Doch ook voertuigen reden er over, zoodat hij ten slotte onbegaanbaar werd. De maatschappij GentTer Neuzen is den voet- ganger thans te hulp gekomen door den weg te verbeteren en hem af te sluiten voor hoornvee, paarden en rijtuigen, zoodat hij nu een flinke communicatieweg is geworden tusschen Sluiskil (brug) en 't station Sluiskil. Zaamslag, 12 Dec. Nadat Zaterdagavond 11. door den voorzitter van de geitenvereeniging te Stoppeldijk voor een voldoend aantal opge- komenen, het nut van een zoodanige vereeniging was uiteengezet, werd besloten tot het oprichten van een zoodanige vereeniging alhier. Aan- vankelijk gaven zich 26 personen als lid op, terwijl een bestuur werd gekozen. Het is niet te ontkennen dat in den laatsten tijd de lust om een dergelijke vereeniging op te richten, sterk is toegenomen, om dat, naar wordt be weerd sommige melkverkoopers geneigd zijn den prijs der melk tot f 0,10 per liter op te voeren. Zaterdag riep een vader alhier de hulp in van den brigadier der liijksveldwacht, tegen zijn zoon, die zich in de ouderlijke woning zeer onordelijk gedroeg. Bij de komst van den brigadier werd hij daaruit verwijderd met de boodschap dat hij er niet meer in mocht terug- keeren. De brigadier en de gemeente veld wachter achtten den meerderjarigen zoon in staat tot minder goede daden en hielden daarom een oog in het zeil op de ouderlijke woning. En met reden. Ongeveer half 12 ure kwam de zoon in opgewonden stemming aan de deur kloppen en eischte toegelaten te worden, wat hem werd geweigerd. Toen begon hij met een mes, dat hij in de hand hield, verschillende glasruiten in de woning stuk te slaan, tot hij door den gemeenteveldwachter werd vastgegrepen en met behulp van den inmiddels ook toegesnelden brigadier overmeesterd werd, ontwapend en in voorloopige bewaring gezet. Terwijl deze treurige zaak plaats greep werd bij een ander rustig burger op het dorp een tamelijk groote glasruit stuk gegooid. Hulst. Zaterdagmorgen werden een viertal smokkelaars, welke ieder een zak suiker op den rug droegen, door de douanen bekeurd. Een van de smokkelaars kon de vlucht nemen doch de anderen werden gearresteerd en de suiker in beslag genomen. Denzeltden dag werden de aangehoudenen onder politiegeleide naar Mid- delburg overgebracht. Stoppeldijk. Zaterdagnamiddag ontving onze hooggeachte kapelaan, de WEerw heer H. Staal bericht, dat hij verplaatst was naar Zundert. Noode zien we ZEerw hier vertrekkenin de anderhalf jaar, dat hij onder ons vertoefde, wist hij zich bij ieder geacht en bemind te maken. Stoppeldijk. Zaterdag- en Zondagavond gaf de fanfare St. Cecilia met medewerking der tooneelclub hare eerste winteruitvoering in de school aan de Veerstraatvooral Zondagavond was de opkomst van het publiek zeer groot. Eerst kreeg men een drietal nummers voor de fanfare, op de gewone accurate wijze uitge- voerd, daarna vertelde ,/Boer Hannes" op leuke wijze zijn wedervaren op de kermis, waarna keurig werd opgevoerd het groote drama in drie bedrijven Het Roomsohe Recht". Vooral de keizer en de kluizenaar verdienen een bij zonder woord van lof voor hun indrukwekkend spel. De prachtige costuums voor dit drama waren geleverd door eene firma uit 's Gravenhage. Na de pauze speelde de fanfare weer een tweetal fraaie nummers, vertelde en zong een komiekeling op verdienstelijke wijze zijn tweede kermisavontuur en deed de heer J. Wenzler de gansche zaal schudden van het lachen met zijn „De begrafenis van Sophie." De heer Wenzler had ook de hoofdrol in het blijspel //Zwabberdoes" dat zeer vlot werd gespeeld, en waarin hij weer geducht op de iachspieren werkte, hierin dapper geholpen door zijn medespelers. Met ffeene mislukte kraamvisite", eeu groote scene met zang voor 8 persopen, werd de genot- volle avond besloten. Clinge, 11 Dec. Hedenavond had alhier het eerste winterconcert plaats van de muziek- en tooneelvereeniging „Weldoen door Vermaak". Het programma omvatte niet minder dan zeven voordrachten, een drama en een klucbtspel. De muziek opende den avond met een nieuw groot stuk „La Catalana", dat flink werd ten gehoore gebracht. De voordrachten slaagden alle goed. Het meest comische stukje was misschien wel „de Antipodenofschoon alle nummers zeer werden toegejuicht. De uitvoering van het drama „De Plichtver- geten Vader", was heelemaal in de puntjes. Het stuk maakte indruk. Het kluchtspel „De Ke'pi van den Veldwachter" had natuurlijk groot lachsucces. Ofschoon sterk gevreesd werd, dat de uit- voeringen van het theater-Stips aan het concert groote schade zouden gedaan hebben, is dit niet zoo geweest. Integendeel, het bezoek was drukker dan ooit. Het blijkt dus wel, dat onze concerten hun vast publiek hebben. Laten we ten slotte een welverdiend woord van lof brengen aan mejuffr. Ph. Eggermont, die als pianiste steeds bereidwillig haren on- misbaren steun verleent bij alle uitvoeringen. Hontenisse, 10 Dec. Door de landbouwers- vereeniging „Eigen Hulp" alhier werd Zaterdag aanbesteed de levering van a. Superphosphaat 14 pCt. Hiervoor werd ingeschreven door de Internationale te Zwijn- drecht voor f 2,40, D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor f 2,40, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,39, Kunstmestmaatschappij te Dordrecht voor 2,38, D. J. Oggel te Axel voor 2,38, VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5