A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDINa Openhars Verkooping Canada-plantsoen. No. 5544 Zaterdag 10 December 1910. 50e Jaargang. aanbesteden: Het KAPHOUT van 200 Canadatronken, Gemengde berichten. Landbouwberichteri. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/, en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTB SXjA.ID. Burgemeester en Wethouders der gemeente Clinge, zullen op Donderdag 22 December I9IO, des namiddags te drie ure, ten gemeentehuize bij enkele in- schrjjving volgens 447 der A. V. het vervangen der Feluij-keibestrating in gedeelten van de's Graven- en Nieuw- straat en in den Assewegvan de Bel- gische grens aan het dorp „la Clinge tot den „Steenweg naar St. Hicolaas", bij Hulst, door bestrating van Quenast- of Lessines keien (recoupins fa<jonnees), met eenige bijkomende werken en met het onderhond tot 1 Mei 1912 oyer de geheele wegslengte. Aanwijzing wordt gegeven op 19 December 1910, aanvangende bij Station Htilst, des namiddags e'en ure. Het bestek ligt ter lezing ten gemeentehuize op de gewone kantooruren en is verkrijgbaar ter Secretarie tegen betaling, of toezending van postwissel, van 0,60 per exemplaar, Raming f 30800, Clinge, 25 November 1910. D. VERCAUTEREN, Burgemeester. 0. KIEBOOM, Secretaris. De Burgemeester van Sas van Gent, zal op Donderdag den 22 December I9IO, <Jes voormiddags om 10 uwr, publiek ter plaatse verkoopen staande langs den Westdam, Paul Krugers- dreef en algemeene begraafplaats, verdeeld in vier koopen. Nadere inlichtingen kan men bekomen ter Gemeente-Secretarie. Sas van Gent, den 8 December 1910. De Burgemeester voornoemd' P. WAUTERS. De Kamer van Arbeid te Jtxel. Over het algemeen kan worden geconstateerd, dat slechts zeer weinig belanghebbenden op de hoogte zijn met de Kamer van Arbeid te Axel, die, wijl het een Kamer is voor een landbouwende streek, gevoegelijk Kamer van Landbouw kan worden genoemd. Of men meent, dat een kennis- neming van de zaak, de moeite niet waard is, of men voelt niet genoeg voor algemeene be- langen, en laat daarom na zich over zoo'n Kamer meer te bekommeren, dan waartoe men door het gemeentebestuur werd verplicht. Soms ook schuilt een addertje onder het gras, dat den naam draagt van //Conservatisme." Alsof het conservatisme niet heefc afgedaan Stap voor stap werd het op den achtergrond gedrongen, en als principe is het verdwenen Wie nog conservatief wil heeten, bedenke dat hij achterlijk is. De tijd trekt ons voort. Doch wat ook de oorzaak zijn mag, het zich niet op de hoogte stellen met doel en werk van de Kamer van Landbouw, veroorzaakt een min gunstigen toestand, en zou onze Kamer zeer tot schade kunnen worden. Eer de stemming voor de Kamer daar is, wil ik ieder kiezer op bet hart binden, de noodzakeiijkheid om goed zijn plicht te betrachten. Want de Kamer kan van zeer groot belang worden voor onze streek. De Kamer van Landbouw toch vertegen- woordigt in een officieel, expresselijk met dat doel gekozen, lichaam geheel de landbouw onzer streek. Niet zooals de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij den landbouw vertegenwoordigt. We stellen op den voorgrond, dat ook onze Zeeuwsche Landbouwmaatschappij werkt in het belang van den Zeeuwsehen landbouw, en als zoodanig onzen algemeenen steun ruimschoots verdient. Maar een Kamer van Landbouw ver tegenwoordigt onze landbouwende streek bij de Regeering. De Kamer toch wordt door de Regeering, of beter nog gezegd, bij Koninklijk besluit in het leven geroepen door geld uit de algemeene kas bekostigd. Zij wordt daar- door een officieel lichaam, dat als plicht is opgelegd de Regeering voor te lichten in land- bouwbelangen, zoowel belangen betreffende den Patroon als betreffende den A rbeider. Maande- lijks moet door de Kamer een verslag aan de Regeering worden aangeboden, loopende over zaken den landbouw en de veeteelt betreffende, en ook over verschillende arbeidsvraagstukken. Het spreekt van zelf, dat de Regeering bij het nemen van besluiten, het maken van wetten enz., zich door deze verslagen zal laten leiden. Maar er is meerHet kan ook voorkomen, dat aan de Kamer van Land bouw door de Regeering het oordeel wordt gevraagd over door haar bij de Tweede Kamer in te dienen wetten den landbouw rakende, Als zoodanig kan de Kamer dus soms van zeer groot nut zijn, zoowel voor de Regeering, als voor de landbouwers en arbeiders. Waar onze vroegere, hooggeachte Directeur-Generaal van Landbouw, het zoo onomwonden uitsprak, dat de landbouw nietgediend worden kan met hetgeen van uit Den Haag ons zou kunnen worden opgedrongen, maar veeimeer door aanwijzingen opkomende uit de landbouwers zelf, daar kunnen we door de Kamer van Landbouw voor de Regeering en voor ons zelf van zeer groot nut zijn. Ik wil hier even herinneren aan de nieuwe wet op de Paardenfokkerij. De afdeeling Axel der Z. L. M. heeft getracht op eenige bepalingen dier wet invloed uit te oefenen, zoowel door mondelinge als door schriftelijke betoogen. In hoeverre haar werk geslaagd is, zal later kunnen blijken. Het zal echter duidelijk zijn, dat een Kamer van Landbouw hier beter had kunnen optreden, wijl zij tot de Regeering in een gansch bijzondere betrekking staat, en daarom ook meer gewieht in de schaal had kunnen leggen. Het zal ook kunnen voorkomen, dat een Kamer van Landbouw het noodig oordeelt, de Regeering. op sommige zaken opmerkzaam te maken. Neernt bijv. de watersuatie, de opening der grenzen voor vee, formaliteiten bij invoer van vee en dergelijke zaken meer. Het ligt voor de hand, dat een waardig protest der Kamer tegen vele misstanden, bij de Regeering makkelijker gehoor vinden zal, dap een protest van eene vereeniging, die tot de Regeering in geen betrekking staat, of ook door een protest van een los persoon. Ook met deze omstandigheid voor oogen, vraagt de Kamer onze voile sympathie. En het is een welbedacht beleid te noemen, te zorgen voor eene goede samenstelling der Kamer. Zoo kan van de Kamer een groote kracht ten goede uitgaan voor onze omgeving. En de Kamer van Landbouw te Axel krijgt nog een bijzondere beteekenis, wanneer men bedenkt, dat ons land thans nog maar een Kamer van Landbouw bezit en wel te de Bildt. In de Bildt zijn andere toestanden dan in onze streken. Anders zijn de arbeidsverhoudingen, anders de oeconomische factoren, anders de veeteelt. Wilt ge nu, dat de Regeering haar besluiten en wetten niet alleen inrichte naar de inzichten van de Kamer te de Bildt, maar ook uwe inzichten in vele zaken vragen zal, zorg dan voor een goede Kamer van Landbouw. Schud dan niet mis- moedig het hoofd, over deze ,nieuwigheid," blijfc niet hangen in uw ongerechtvaardigd conservatisme, weest ook niet als Gallio, die zich niets aantrok, maar slaat de handen ineen, opdat Axel met Zaamslag moge krijgen een Kamer van Landbouw, die onze streek veel voordeel aanbrengen kan, en zich het land van Axel waardig zal zijn. A. Z. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De recht'oank heeft in hare zitting van 9 December de volgende vonnissen uitgesproken H. d. B., oud 45 j., metselaar te Hulst, is wegens beleediging van een ambtenaar veroor- deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. v. K., oud 23 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevang. P. P. v. G., oud 23 j., werkman te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal, is vrijgesproken. Voor de reehtbank te Arnhem is Dinsdag behandeld de zaak tegen den vijltigjarigen ont- slagen onderwijzer L. v. Z., te Oosterbeek, be klaagd van op 24 Aug. jl. aldaar opzettelijk en met voorbedachten rade gepoogd te hebben de 18jarige Hendrika van V., van het leven te berooven. Beklaagde was vroeger hoofd eener school geweest, doch wegens drankmisbruik en wan- gedrag ontslagen. Later werd hij onderwijzer aan de christelijke school te Oosterbeek, doch ook uit die betrekking volgde wegens dronken- t^hap schorsing en daarna ontslag. Hij werd een tijdlang in Hooghullen verpleegd. Op 24 Augustus vertoefde bekl. te Oosterbeek en volgde des avonds Hendrika, wie hij vroeger les had gegeven. Het meisje, begrijpende dat bekl. dronken was, ontweek hem en ging met haar zuster naar huis. Bij haar woning ge- komen riep Van Z. haar nog eens, en toen is het meisje naar hem toegegaan. Nauwelijks was zij bij hem of Van Z. haalde een dolkmes te voorschijn en bracht haar een steek in de borst toe. De ernstige wonde was 3 c.M. diep doch de longen waren niet geraakt. Zij her- stelde langzaam. De dader werd kort na den moordaanslag in een bierhuis gearresteerd. Beklaagde bekende, doch beweerde niet den wil gehad te hebben om het meisje te ver- wonden. A1 maanden was hij overspannen en op den bewusten avond was hij dronken; toen hij den steek had toegebracht, kreeg hij een schok van schrik door zijn lichaam. Verder zeide hij zich boos gemaakt te hebben op Hendrika, omdat zij geen Jes meer van hem wilde hebben. Toen hij haar 's avonds naar haar woning volgde, heeft hij zich opgewonden en uit jaloerschheid een steek toegebracht. Het dolkmes bezat hij reeds lang, al toen hij hoofd eener school in een klein plaatsje was, waar hij het met het oog op mogelijke inbrekers gekocht had Het O. M. eischte 1 jaar en 3 maanden met •aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger betoogde dat de voorbedachten raad niet heeft bestaan en het opzet om te dooden of te mishandelen ontbreekt. Op dien grond vroeg hij vrijspraak, subsidiair veroor- deeling wegeDS gewone mishandeling. De Papendrechtsche psychiaters. Ons was bij gerucht een feit ter oore gekomen, 't welk wij zoo ongekooflijk achtten, dat wij er een onderzoek naar hebben ingesteld, schrijft het „Hbl.", maar het is ons .thans door de stukken voor ons bevestigd. Men weet, welke conclusie de 3 psychiaters dr. van Erp Taalman Kip, prof. Jelgersma en dr. Van Deventer hebben kunnen goedvinden omtrent den geestestoestand van den getuige J. van Elk zijns ondanks te vormen en in het openbaar uit te spreken. Blijkbaar als weerslag daarop nu is den heer Van Elk onmiddellijk na de behandeling der Papendrechtsche zaak te Arnhem een fraaie reclame-brochure toegezonden geworden, door een inrichting, waar men zich voor f 6 tot f 9 per dag als patient kan doen opnemen. En de inrichting waarvan deze taktvolle fijngevoeligheid is uitgegaan, is het Sana torium voor Zenuwzieken te Arnhem, in welks bestuur, zooals in de reclame-brochure met groote letters verkondigd wordt, prof. Jelgersma en dr. Van Deventer zitting hebbenen terwijl het is onderteekend door den geneesheer-direc- teur,,Dr. van Erp Taalman Kip". In den nacht van 5 op 6 dezer vervoegde zich ten huize van Harm Drenth, logement- houder te Winterswijk, de 42jarige ongehuwde R. T., gegageerd militair O.-Indisch leger, vroeger, evenals Drenth, wonende te Zutphen, thans te Winterswijk. Op de vraag, wie er was, gaf T. op, Yos, een kostganger van Drenth, te zijn. Pas had daarop Drenth zijn voordeur geopend, of T. stiet hem een geopend mes boven in het hoofd, waarna hij zich verwijderde. Tusschen T. en Drenth bestond sinds eenigen tijd een veete, en enkele malen heeft T. ge- dreigd, met hem wel eens te zullen afrekenen. Drenth heeft een hoofdwonde van twaalf centimeter diep. Het parket uit Zutphen heeft hem Maandagavond nog kunnen hooren. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. T., die meermalen raisbruik maakt van sterken drank, is gevankelijk te Zutphen binnengebracht. Een bewoner van de Lindengracht te Amsterdam bemerkte, toen hij thuis kwam, dat het geld- uit den muntgaSmeter gestolen, een kastje doorzocht en de kanarievogel uit zijn kooi verdwenen was. Een 1 ljarige jongen bleek de dader te zijn. Hij was er achter ge komen, dat er 's avonds niemand in de woning op de Lindengracht was en hij wist ook waar hij den sleutel moest vinden. Het geld uit den muntgasmeter had hij versnoept en den kanarie vogel had hij cadeau gedaan aan zijn groot- vader, bij wien hij in huis woonde, onder voorgeven dat hij het vogeltje gevangen had. De knaap bekende zijn misdrijf. In verband met de verdwijning van E. de Vries te Beverwijk, kassier van de vrije groeuten- en fruitveiling, vroeger koster van de Luther- sche kerk, ontvingen verschillende handelaren in groenten, die op de veilingen dezer coope- ratieve vereeniging dit jaar gekocht hebben, een aanmaning om hun schuld binnen 3 dagen te voldoen. Het gezamenljjke bedrag der nog te vorderen schulden moet 8000 a 10,000 bedragen, doch gebleken moet zijn, dat bijna alle groentenhandelaren reeds aan De Vries betaald hadden. Er heerscht onder hen een algemeene ont- stemming over die aanschrijving. De Vries zit thans in Amerika. Te Hoog-Blokland is in een sloot langs den weg verdronken gevonden een 50jarige bedelares. Men vond bij haar een fleschje ten deele gevuld met jenever! Te Haarlem verwekten eenige jeugdige meisjes en jongens een opstootje in de Smede- straat, waar zij onder den invloed van sterken drank rondliepen! Op de tentoonstelling te Brussel is een bende dieven neergevallen en heeft er een razzia van belang gehouden. Men stal er electrische lampen, draden, motors, enz. in de Duitsche afdeeling, en in den Franschen tuin, fruitboomen, ter waarde van 500 fr. Een 33jarige gouvernante, die op reis was van Rusland naar Zwitserland, maakte onderweg kennis met een jongeman, die voor- gaf plantagebezitter te zijn en haar overhaalde hem als zijn vrouw te volgen. Ergens op de doorreis zou het huwelijk gesloten worden. Onder voorwendsel van eenige voorbereidende maatregelen te treffen, verliet de man het hotel, waarin het paar was afgestegen en nam bi) die gelegenheid tevens het koffertje van zijn aanstaande, waarin haar geheele spaarpot, tot een bedrag van 18000 mark en eenige kostbare sieraden, mede. De politie is den oplichter nog niet op het spoor. 5ECZESSCHE C0URA5T. Bit blad verscliljnt IHaandag., 1Vaea§dag> en VrijdaKavond, aligeconderd op Veeatda^en. liij de Firina 1*. J. VABf BE IAIBE te fef lleaien. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1