Gemengde berichten. 1 Wordt vervolgd). Het voorstel tot stichting eener gasfabriek is ten slotte aangenomeu. Over den moord op den onbezoldigden rijksveldwachter W. Hermus, te Prinsenhage, lezen we in de 's H. Ct. nog het volgende In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich te Prinsenhage een drama afgespeeld, dat weder een slachtoffer heeft geeischt. De jachtopzieners Hermus en Melisse, beiden te Leur woonachtig, gingen dien nacht op sur veillance en na lang her- en derwaarts zoeken mocht het hun omstreeks 2 uur gelnkken, twee stroopers met den lichtbak te ontwaren op een stuk land, behoorende tot de Prinsenboef aan den zoom van het Liesbosch, waarvan het jacht- recht toebehoort aan den heer Heerma van Vos te Leur. Behoedzaam slopen de wakkere politiedienaren nader en namen beiden plaats aan den ingang van den akker. Toen de stroopers in bun nabij- lieid kwameu, spraken zij onderling af wie den lichtbak- en wie den geweerdrager zou bespringen. Op het gegeven oogenblik sprong de jacht- opziener Melisse op den lichtbakdrager toe, waar- door beiden op den grond vielen en een worsteling ontstond. Melisse herkende in hem direct den persoon, waarmede hij vroeger samen had ge werkt, n.l. A. Mol, arbeider aan de gemeente- reiniging te Hreda en wonende te Prinsenhage. Toen Mol losgelaten werd, kwam in de duis- ternis een ander persoon naar Melisse toe en deze meenende in hem zijn collega Hermus te zien, vroeg ,,Zijt gij het katneraad Onder den uitroep „neen, die is het niet" en z/gij moet ook kapot" wierp de onbekende zich op Melisse. Deze, voorbereid, trachtte toen een slag met de revolver toe te brengen, doch de strooper pakte direct zijn pols beet en er ontstond weder een worsteling. Melisse wist zich los te rukken en ging aan den haal. Hoewel Melisse tijdens de worsteling met Mol, in de nabijheid een schot had gehoord, wist by niet wat er van zijn katneraad was geworden en ging een veld- wacbter halen om een onderzoek in te stellen. Toen beiden op het land kwamen, vonden zij daar het iijk van den jachtopziener Hermus, vader van 4 kinderen, door een schot gevallen als slachtoffer van zijn plicht. Direct werden burgemeester en politie met het feit in kennis gesteld, waarna de arrestatie. van Mol volgde. Deze bekende met zijn buurman H. Machielsen in den nacht aan 't stroopen te zijn geweest. Machielsen werd vervolgens aangehouden en zijn geweer in beslag genomen. fly bekende den moord. Te Lokeren speelde een groep kinderen naby de Heirbrug. Juist toen een der kinderen den straatweg wilde over loopen, kwam een automobiel aangereden. Het kind verloor een zyner klompjes en wilde dit nog opnemen, toen het door den auto werd omgeworpen. De wagen, door den chauffeur omgewend, botste tegen den muur van een herberg en de chauffeur vloog op de keien. Kind en chauffeur zijn zwaar gewond opgenomen. De auto was ont- redderd. Een jager van Pelleur bij Verviers was in een weide getuige van een gevecht tusschen een kat en drie raven. Een groote kat van een boerderij maakte langs een haag jacht op de vogels, toen eensklaps drie raven, die op een boomtak zaten, tegelijk de kat aanvieien. De kat weerstond moedig den schok, sprong nu hier dan daar, krabde en huilde, terwijl de raven haar met hun bekken bewerkten. Het gevecht eindigde met den dood van de kat, wier schedel op verscheidene plaatsen door- boord was. In een werkplaats voor vernikkeling te Antwerpen wilde een der werklui Zaterdagavond bij het vallen van de duisternis, de lamp aan- steken. Mat er toen gebeurd is, weet niemand. Doch op eenmaal schoot een bak, die onge- veer een twintigtal liters naphta bevatte en ge- bezigd wordt voor het afwerken der vervaardigde stukken, met een plof in brand. Een der werklui het gevaar ziende, wilde den brandenden bak nog naar buiten dragen, maar moest hem laten vallen. Het gevolg ervan was dat de brandende naphta over den grond vloeide, het vuur mee- deelende aan de vier werklieden, die zich in de plaats bevonden. Beschrijven welke paniek dit veroorzaakte, is onmogelijk ook heett geen hunner rekenschap kunnen geven van wat er toen gedaan werd. In vlammen gehuld snelden ze de straat op, onder vreeseiyke kreten en zich wringend vanpijn. Met -dekens en kleeden, die de buren op straat wiei pen, konden de vlammende kleeren gebluscht wot den. Een der siachtoffers is echter *s avonds nog overleden De drie andere werklui in de werkplaats kregen ook ernstige brandwonden, een zelfs zeer ernsti<ie. De andere werklui in de fabriek moesten zich redden door over de omliggende muren te klimmen. Van het gebouw zijn alleen de vier muren blijven staan. Rondrijdende onderwijzers. Van de bevol king der Abruzzen zijn 68 procent analphabeten. De Italiaansche regeering trachtte daarin ver- betering te brengen, en had in de laatste vijf jaren zeer veel scholen opgericht, zonder resultaat echter de scholen werden niet bezocht. De bewoners zijn voor 't grootste deel herders, die 9 maanden van 'tjaar met hun gezin in de bergen leven j ze konden hun kinderen dus geen gebruik laten maken van de scholen. Een professor kwam toen op een aardig idee. //Kouien de kinderen niet naar de school, dan moeten wij de school bij de kinderen brengen." De regeering stemde daarmede in 15 onder wijzers werden „bereden" gemaakt, en trokken te paard de bergen door. Ontmoetten ze kinderen, dan werd eenvoudig school gehouden onderden vtyen hemel. De resultaten zijn boven ver- wachting zeer gunstig. Het herdersvolk is den „rijdenden" onderwijzers zeer genegen en waar ze in de bergen verschynen, strooinen de leer- liugen, die in de school vergeefs gewacht werden, toe. le Meckelen zyn vele kloosters. De groote hoeveelheden aardappelen, die deze kloosters dagelijks gebruiken, plegen geschild te worden door de bewoners van een Katholiek oudemannen- en vrouwenhuis, die zich voor deze werkzaamkeid wekelijks 35 centimes zien uitgekeerd. Deze 35 centimes doen of liever deden dienst als zakgeld, want in alle behoefteu der oudjes werd voorzien. Zij hebben echter gezegd, dat zij met de 3o centimes niet tevreden waren en zouden gaan staken als zij geen 50 centimes kregen. En het bestuur was zoo goed niet, of het moest toegeven. Overleg bij een bond. In Topeka had iemand een mooien terrier, die door een auto mobiel werd aangereden en zijn poot brak. Het dier werd naar den veearts gebracht, die den poot zette. Kort nadat de hond weer geheel genezeu was, raakte hij aan het vechten met een paar andere honden, waarbij het dier weer een poot brak. Hij hinkte nu naar het huis van den veearts en ging daar luid jankend voor de deur liggen, zoo lang, totdat men hem open deed. De veearts onderzocht nu het dier en legde de gebroken poot weer in een gipsverband. ZKETIJDINiiElV. Van 5 tot en met 6 Dec. a a Van 5 tot en met 6 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 39 binnenvaartuigen op- en 36 afgeschut; door de Westsl. 22 op- en 7 atgeschut. Positie der Stoomschepen. ilool 'io tuti nub .Jyidey aaax it> ai- IA laJJixiooV s»Q I flytaiottitgSbBSflbitilopjifleai tistturiterhwtrei#*1 >L bfliefjp is bianco. Nadat de Voorzitter den beer Kruijsse op diens vraag heeft geantwoord dat ten alien tyde de bestuursfunctie der vereeniging kan worden beeindigd, verklaart deze, ofsehoon er niet veel voor gevoelende, de benoeming te zullen aannemen, oin een eind te maken aan de stem- rsaJBJngeilei) SI Jus tab ,qo Ithfem leggO -lesd sCI 5. Stichten van een gasfabriek m eigen beheer. Daaromtrent is door Burg, en Weth. het volgende ge- motiveerd voorstel overgelegd Het ligt niet in de bedoeling van Burg, en Weth. eene lange toelichting te schrijven bij het voorstel inzake de gasfabriek bij den Raad in te dienen. Zij wijzen daarbij allereerst op het rapport der Raads- commissie, op de beraadslagingen daarover gehouden, het plan-Van den Berg en de gehouden besprekingen in de commissoriale vergadering. Gedurende dit historische verloop van deze zaak zijn Burg, en Weth. versterkt in hunne gevoelens, dat de Raad bereid is deze zaak tot stand te brongen een daadinhet welbegrepen belang der gemeente. Natuurlijk blijven er nog bezwaren te overwinnen, doch deze lijken het college niet onoverkomelijk, waarom Burg, en Weth. den moed hebben, bij den Raad op eene be- slissing aan te dringen. Eene beslissing ten gunste van een steenkolengasfabriek. stgoe Bij de behandeling dezer zaak is aan Burg, en Weth. gebleken dat de Raad weinig of nagenoeg niets gevoelt voor het verleenen van concessie, wijl dit eenerzijds verhindert dat de voordeelen in de gemeentekas vloeien en anderzijds het verleenen van concessie veelal moeilijk- heden oplevert. Vooral dit laatste noopt Burg, en Weth. den Raad ernstig te raoeten ontraden concessie te verleenen al zou het in laatste instantie een uitweg kunnen geven. Veel beter is het voor de gemeente dat de Raad besluit tot het stichten van een steenkolengasfabriek en deze zelf in exploitatie te brengen. Dat denkbeeld is vervat in het eerste lid van het voorstel. In het tweede lid van het voorstel wordt voorgesteld de eerste stap te doen die tot de vervvezenlijking van het besluit kan brengen. Zonder nader in het voorstel de bouwgrond of het bouwterrein aan te wijzen, is het den Raad bekend welk terrein wordt bedoeld en welke reden bestaan, zich daaromtrent met eenige omzichtigheid uit te laten. Het derde lid bedoelt niets anders, dan de Raad in de gelegenheid te stellen, de zaak van stap tot stap die in dezen gedaan wordt, te kunnen beoordeelen en vaststellen. Het plan-Van den Berg is bij den Raad ingekomen, en Burg, en Weth. achten dit met eenige aanvulling uit- voerbaar, doch achten het beter iemand aan te wijzen, die de juistheid er van beter kan beoordeelen dan een onzer. Het voorstel bedoelt dus geenszins geringschatting van den heer Van den Berg, die voorzeker uitnemend op de hoogte is, doch waar hij tot nu toe niet als een zelfstandig aan het hoofd staand man in dit bedrijf is opgetreden, zal er meer vertrouwen rusteu op een in functie zijuden directeur. Dit geeft Burg, en Weth. leiding den Raad voor te stellen een twoetal tieeren aan te wijzen, waarvau zeker de heer Jansen van Venlo er een zal zijn, rnaar waaraan zij den Raad toch niet willen binden en een aanbeveling geven van '2 personen, waarvau de Raad tenslotte kan afwijken. Op deze wijze zal de zaak goed gaan en tot groot nut wezen voor de ingezetenen. Burg, en Weth. stellen voor te besluiten a. over te gaan tot het stichten en in exploitatie brengen van een steenkolen-gasfabriek in eigen beheer bij de gemeente b. Burg, en Weth. te machtigen daarvoor het terrein aan te koopen, hetwelk besproken is in de commissoriale vergadering van 22 Nov. 1910; c. Burg, en Weth. uit te noodigen eene aanbeveling te doen van 2 deskundigen die bereid zijn een plan te ontwerpen voor een steenkolengasfabriek, waarvan de stichtingskosten, gebouwen, machinerien en buizennet de 65000 niet te boven gaat en dus wordt een aangevuld plan-Van den Berg en te onderzoeken of deze deskundigen willen optreden als technisch adviseur voor de gemeente, met bepaling van hun honorarium. De Raad kan dan uit die aanbeveling een der aange- wezenen benoemen. De heer De Feijter meent dat men zou kunnen zeggen dat zijne vraag overbodig is, omdat door Burg en Weth. reeds verschillende mededeelingen zijn gedaan en inlich- tingen verstrekt. Maar toch wenscht hij pertinent te vragen of Burg en Weth. van meening zijn thans reeds over voldoende gegevens te beschikken, om tot de stich- ting eerier gasfabriek over te gaan. Kunnen Burg, en Weth. naar hun oordeel rekenen op voldoenden steun van de zijde der ingezetenen, dat in voldoende mate gebruik zal vvorden gemaakt van de gasfabriek Deze vragen weuschte spreker gaarne onder de oogen gezien. De Voorzitter weet niet beter of van begin aan is de zaak betretfende stichting eener gasfabriek alhier, in het college van Burg, en Weth. met eenige sympathie behan- deld. Dat wil niet zeggen dat het college zich voorop op het standpunt heeft geplaatst dat de fabriek er komen moest, maar er is zoo zorgvuldig mogelijk een onderzoek ingesteld. En wanneer nu voorgesteld wordt tot de stichting eener fabriek over te gaan, dan geschiedt dat, onder het gevoel van de voile verantwoordehjkheid voor hetgeen voorgesteld wordt, en in de besliste meening dat het niet zal strekken tot nadeel voor de gemeente. Daarvoor heeft het college drie redenen. Ten eerste de kennisneming van verschillende sehrif- turen over de gasfabricatie en de daaruit geputte weten- schap dat overal waar eene gasfabriek is opgericht, deze voor de gemeente eene winstgevende zaak is geworden en nog geen enkele gemeente de zaak heeft moeten opgeven omdat die niet behoorlijk rendeerde. Ten tweede dat er een drietal verzoeken zijn ingekomen om concessie te verleenen voor de exploitatie eener gas- fabriek alhier. Dat waren aanvragen van zakenmenschen die dus in de exploitatie van eene gasfabriek in deze ge meente nog een broodje trachten te verdienen. En dat waren geen aanvragen van lui van wie men vermoeden kan dat het er hun maar om te doen is tot elken prijs concessie te verkrijgen, maar er was een verzoek bij van een zeer sterk consortorium, dat meerdere gasfabrieken in ons land exploiteert en dat zeker hare aandacht niet zou wijden aan eene plaats hier in het zuiden, wanneer zij er niets in zag. Dan was er ook eene aanvraag van eene maatschappij uit Den Helder en ook nog eene aan- bieding van de lirma Franken, die zijn alien bereid de zaak tot stand te brengen en zien er dus uitzaken-oogpunt voordeel in. Ten derde grond de meening van Burg, en Weth. zich ook op de resultaten van het onderzoek der indertijd be- noemde commissie, die zich ook heeft getracht te verge- wissen van het aantal ingezetenen dat zich vermoedelijk bij de fabriek zal aansluiten. En dan kan spreker wel zeggen dat het aantal dergenen die het voornemen te kennen gaven zich aan te zullen sluiten hem persoonlijk meegevallen is en er is uit gebleken dat dit getal overeen- kpmt met het aantal aangeslotenen in andere geineenten van gelijke grootte. Er zullen vermoedelijk nogalenkelen zich terug trekken, maar daar tegenover staat dat door verschillende omstandigheden niet alle circulates die zijn uitgegeven, ook zijn opgehaald, zoodat er ook nog wel personen zich zullen aansluiten van wie men op het oogenblik geen verklaring bezit. Op grond van dat alles hebben Burg, en Weth. daarom de voile vrijheid voor te stellen over te gaan tot het stichten van een steenkolen-gasfabriek in eigen beheer. Deverdere laioox tbmh nslshbim oh n/ih uaJoom imug giiibrolu/u; uitvoering der zaak blijft dan nog altijd in beheer bij den Raad. De hoer De Feijter hoopt, dat men hem zijne vraag niet kwalijk zal nemen, maar hij acht het noodig, dat een en ander eens goed in het licht wordt gesteld, want de Axelaars zijn nog al zeer voorzichtig, ze branden zich nietgaarne, ja, zijn als het ware bang, dat ze zich branden zullen aan kpud water. Hij prijst daarom de voorzichtigheid, waarmede Burg, en Weth. de zaak hebben behandeld en de verschillende inlichtingen hebben ingewonnen. Hij heeft zelf ook al eens geinformeerd en dan heeft hij "ge- hoord van eene fabriek in de omgeving waar al eene winst wordt gemaakt van een paar duizend gulden'sjaars. Van eene andere fabriek, waar het beheer naar men hem mededeelde veel te wenschen overliet, en waar een onnoodige uitbreiding werd tot stand gebracht, bleef on- danks dat sleehte beheer, toch nog eene winst van een halve cent! Overal waar gemeentelijke gasfabrieken zijn, laveren zij een bron van inkomsten voor de gemeente. Daarom mogen Burg, en Weth. voor hun voorstel op zijn steun en zijn stem rekenen. De heer Dieleman wijst er op dat met deze zaak een groot kapitaal gemoeid is en vraagt of Burg, en Weth. geen kloppende rekening kunnen maken, waaruit blijkt dat de uitgaven voor exploitatiekosten en delging van dat kapitaal enz. zullen kunnen worden bestreden. De Voorzitter verwijst naar het rapport-Van den Berg, dat ter kenuis van den Raad is gebracht. Deze heer had de stichtingskosten berekend op f 57000, maar Burg, en Weth. zijn voorzichtig geweest en toen bleek dat er nog wat vergeten was hebben zij er nog een 10,000 gulden bij gedaan of, om tot eene ronde som te komen dekosten geraamd op 65000. Naar dien maatstaf is gemaakt een rekening-courant met een winst- en verliescijfer. Daaruit .blijkt dat uit het saldo der winst afschrijving en allossing van kapitaal kan worden gedekt. Er zijn ge- meenten die een zoo hoog stichtingskapitaal leenen, dat zij daarvan in de eerste jaren ook de allossing van het kapitaal kunnen doen. Dit acht spreker geen goed financieel beheer. Het is dan beter in de eerste jaren niet af te lossen. Al heeft men dan het eerste en het tweede jaar niets meer dan een betere straatverlichting, dan is men er toch al mede vooruit. Stelt men dus dat allerongunstigst geval, dan kan toch reeds gezegd worden dat de zaak goed gaat. De berekening is gebaseerd op gegevens van andere plaatsen, waaruit blijkt dat gemiddeld 67 ML gas per in- woner wordt gebruikt en dan zijn alleen berekend de inwoners in de koin van Axel, een aantal van 5300. De heer Van Driel vraagt hoeveel ingezetenen zich hier willen aansluiten. De VoorzitterEr hebben 127 ingezetenen geteekend, maar er waren ook verschillende afweziger kan wel gerekend worden dat er nog een 20 bij zullen komen. De heer Van Driel zou willen dat alien die geteekend hebben zich voor een aantal jaren vast verbondennu kunnen ze zich terugtrekken. De Voorzitter meent dat dit gevaar niet bestaatzij die zich bij eene gasfabriek aansluiten en aan het gebruiken van gas voor verlichting, verwarming en koken zijn gewoon geraakt, gaan er niet meer van af, maar blijven gas gebruiken. Verder meent hij dat men de aansluiting aan de gemeentenaren niet te bezwarend moet maken, door zich voor een aantal jaren te verbinden. Men verbindt zich wel voor een aantal jaren bij het aangaan eener vennootschap, maar voor aansluitingen aan gasfabrieken is dat toch niet gebruikelijk. Men heeft een wisselende bevolking iemand die zich wil aansluiten kan vertrekken, hij kan ook verhuizen en er kunnen dan omstandigheden zijn die het gebruik maken van gas belettenmen moet niet uit het oog verliezen dat niet alien in eigen huizen wonen en kan men daarom de menschen niet voor een aantal jaren binden. De heer Van Driel meent dat de gemeente inzake het oprichten eener gasfabriek toch wel eenigermate bij eene vereeniging mag vergeleken worden, die alleen bestaan kan door goede medewerking der leden en hij zou dien- aangaande, omtrent die medewerking, eenige zekerheid willen hebben. De Voorzitter merkt op, dat er wel verschil is met eene vereeniging, daar die geheel vrij kan handelen, maar de gemeente staat onder controle van Gedep. Staten en als de gemeente verkeerd handelt, zullen Gedep. Staten wel tusschenbeiden komen. De heer Kruijsse wil er op wijzen, dat men niet de illusie moet koesteren, dat men dadelijk winst maken zal. De gasfabriek te Hulst had over het eerste jaar een tekort van '1332, maar dat tekort is inmiddels al geheel door de baten van de fabriek gedekt. Uit de exploitatie aldaar blijkt ook gedurige toeneming. De fabriek begon in '1906 met 106 gewone aansluitingen en 30 voor muntgas. In '1907 waren deze cijfers 148 en 122, in 1908 172 en 150, in 1909 179 en 171. Nu mag gezegd worden dat Axel Hulst niet is, dat men daar later leeft, en dus meer licht gebruikt, maar zegt spreker in Hulst wordt nn 2000 winst gemaakt, laten we dan voor dat latere leven f 1500 zetten, dan hebben we toch ook nog f 500, benevens eene betere straatver lichting, en dat alles na aftrek van de noodige afschrij- vingen. De afschrijvingen die gerekend zijn, varieeren tusschen de 3 pCt. en 7 pCt. Naar gezegd wordt zijn de ovens op een jaar of 10 versleten, maar als er dan maar zooveel afgeschreven wordt dat er nieuw kapitaal aanwezig is als de nieuwe moeten worden aangeschaft, komt dat er ook niet op aan. De heer Oggel verklaart in te stemmen metdewoorden van den heer Van Driel. Hij zou ook wenschen dat er meer zekerheid was omtrent de aansluitingen. Niet dat hij de menschen voor een jaar of 10 zou willen verbinden maar een meer bepaalde toezegging dan die verkregen met de nu reeds ingezamelde circulaires, zou hij toch wel noodig oordeelen, dan heeft men een meer vaste basis en weet waarop gewerkt kan worden. Hij gelooft ook wel dat een gasfabriek hier levensvatbaarheid heeft, maar heeft liever wat meer vastheid dan al die luchtkasteeltjes. De heer Dieleman heeft wel eenig bezwaar om zoo'n groote som te voteeren voor iets dat eigenlijk achterlijk is. Als men ziet hoe allerwege gestreefd wordt naar om- zetting van gas in electriciteit, zie b. v. nu ook weer Middelburg, dan heeft hij wel bezwaar er tegen om nu nog een gasfabriek te gaan stichten, die men misschien over enkele jaren voor oud roest zal moeten verkoopen. Hij stelt in het licht dat voor het klein bedrijf electri citeit veel voordeeliger is, daar de aanschaffing van elec- tromotoren veel goedkooper is dan die van gasmotoren en bovendien zijn die overal veel gemakkelijker aan te bren gen. Voor electriciteit heeft men maar draden te spannen en kan die overal heen brengen, wat met gasgeleidingen niet zoo gemakkelijk gaat. De Voorzitter merkt omtrent dit laatste op, dat de directeur van Venlo in de conferentie naar aanleiding der- zelfde opmerking er op wees dat men gebruik kan maken van geperst gas, en dat dit ook overal naar toe is te leiden. Overigens wil spreker constateeren, dat aan alles eene licht- en eene schaduwzijde is. Het is reeds voldoende bekend, dat het electrisch licht niet kan zijn dat licht, 't welk goedkooper is dan gas. Wanneer men eene electrische centrale zou stichten met bovengrondsche geleiding dan krijgt men, wat men ook van andere plaatsen verneemt, leelijke palen om tegen te kijken met draden die het bouwen enz. belemmeren en als men eene ondergrondsche leiding maakt dan krijgt men nog grootere kosten dan voor het leggen van een gasbuizennet. In tegenoverstelling met het betoog van den heer Dieleman dat men op alle plaatsen het gaslicht zou verlaten om over te gaan tot electrisch licht en beweegkracht wijst spreker op andere voorbeelden, dat men weer muntgas gaat gebruiken en het electrisch licht verlaat. O. m. valt dit te constateeren te Berlijn. Hij wil toegeven dat een electrische centrale meer aanbe veling verdientvoor plaatsen waar veel beweegkracht noodig is, maar voor Axel acht hij een gasfabriek beter, omdat gas op verschillende wijzen in de huishouding kan benut worden, wat niet het geval is met electriciteit. Waar nu overal uit de praktijk blijkt dat de gasfabrieken voordeelig werken, dat zij die er eenmaal bij aangesloten zijn er bij blijven, waarom zou men dan ook hier niet tot de stichting van eene fabriek overgaan Zijn de menschen van Axel dan minder betrouwbaar dan die op andere plaatsen De meeste inschrijvingen die nu zijn ingekomen zullen ook aansluitingen worden. Burg, en Weth. doen daarom in volie vrijheid hun voorstel om tot de stichting over te gaan. De heer Oggel merkt op, dat zijn woorden, om nog eens bij de ingezetenen aan te kloppen, niet zoo vreemd moeten klinken, want naar hij meent is door de raadscommissie destijds in de toegezonden circulaire te kennen gegeven dat die door eene andere zou worden gevolgd, waarin meer nauwkeurig eene berekening van kosten van aan sluiting zou worden medegedeeld. Hij had gedacht dat men nu met bepaalde cijfers bij de ingezetenen zou ge- komen zijn en met de pertinente vraag of men zou aan sluiten. Men had dan over nadere en betere gegevens kunnen beschikken, die men, naar zijne meening nu ook zou noodig hebben, want het is thans toch eigenlijk het gewichtig oogenblik. De heer Kruijsse wijst er op,dat die circulaire niet van Burg, en Weth. maar van de door den Raad benoemde commissie is is uitgegaan. Overigens wil hij er op wijzen, dat die circulair niet door de commissie is verspreid om maar een aantal handteekeningen terug te krijgen. want het zou weinig moeite hebben gekost om een aantal menschen te vragen maar te teekenen, maar er is wel degelijk rekening mede gehouden wie hun biljet geteekend hebben teruggezonden en dat zijn over het algemeen ernstige menschen, van wie men verwachten kan dat ze hebben overwogen wat ze deden eer ze hun naam hebben gezet en van wie men dan ook verwachten mag dat ze eventueel bij de fabriek zullen aansluiten. Het eenige bezwaar dat er bij velen bestaat om zich terstond definitief aan te sluiten is, dat men bang is van de aanlegkosten. Maar deze vallen over het algemeen niet tegen. s a VLAG. NAAM MS. Van en naar- ^Lading. Teir Heazeu 6 Eng. s.s. Ousel 3633 |Liverpool stukg. V nil Ter lenzen I 6 Oostesr. s.s. Epidauro 5936 Cardiff ledig T»Or (Sent 5 6 Eng. s.s. idem idem idem Deen. s.s. Belg. s.s. Truro Mersey Tees Ethel walda Tuborg Nautilus 2367 3075 3928 6833 4753 728 Hull Goolo Cardiff New-Castle Riga Ostende stukg. idem kolen ledig vlas ledig Van (wenti 5 6 Russ. s.s. Deen. s.s. Graf Todleben Egholm 4198 I Blyth 3814 |Sea Havn 'edig idem s.s. HARALD in lossing te Rouaan. s.s. JENNY in lossing te Ipswich s.s. RICHARD in lossing te Boucau. s.s. ELISABEIH vertrok 6 dezer van Huelva naar Harburg. s.s. HELENA vertrok 2 dezer van Sfax naar Sunderland, s.s. MAGDALEN A in lading te Biyth voor Savona.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6