Gemengde berichten. Landbouwberichten. Laatste berichten. verzoekschrift tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij het volgende te kennen geeft dat hij door de uitspraak van het Arnhemsche Hof in de zaak-Garsthagen geoordeeld is op eene wijze, die pijnlijker en ernstiger is dan eene veroordeeling tot gevangenisstraf zou zijn dat een veroordeelde nog rechten heeft, doch ondergeteekende weerloos tegenover die uit spraak staat dat hem ook geen gewoon rechtsmiddel be- kend is, om hiertegen op te komen dat hij protesteert tegen en verwerpt de feitelijke overwegingen, waarop de psychiaters hunne conclusies hebben gebouwd en de onjuiste feitelijke voorstelling van ondergeteekende's handelwijzen, zooals die in het Arnhemsche arrest staan vermeld dat hij zich diensvolgens tot de Tweede Kamer wendt, met eerbiedig verzoek om gebruik te maken van hare bevoegdheid tot het instellen van een onderzoek of ondergeteekende zich werkelijk heeft schuldig gemaakt aan hetgeen in het rapport per psychiaters en in het arrest is vermeld dat zulks ook is in het algemeen belang, daar door al die onjuistheden een valsch licht op de Papendrechtsche strafzaak is geworpen. Contante betaling. De Staatscommissie voor de Middenstand heeft, naar dezer dagen bericht kon worden, het wetsontwerp tot bevordering der contante betaliDg vastgesteld en besloten het ontwerp met memorie van toelichting bij H. M. de Koningin in te dienen. Omtrent de strekking van dit voor den Middenstand zoo belangrijke wetsontwerp, ver- nemen wij thans het volgende Op het oogen- blik kan men krachtens de bepalingen van onze wet niet na de inlevering van rekeningen rente berekenen voor schulden, ontstaan door levering van goederen uit den kleinhandel en werkzaam- heden door klein-industrieelen verricht. Het ontwerp van wet van de Staats-Oommissie strekt tot het doen opnemen van een bepaling in de wet, waarbij moratoire interessen be- rekend kunnen worden van schuldvorderingen, door leveringen en werkzaamheden als boven- bedoeld ontstaan. De moeilijkheid zat vooral in de bepaling van het juiste tijdstip, waarop de renteberekening zal kunnen ingaan. Yele koopers zijn gewend op een bepaald tijdstip na het doen van hun inkoopen, de rekeningen te ontvangen. De betaling dezer rekeningen volgt dikwerf zeer lang daarna, zoodat het niet tot de zeldzaam- heden behoort, dat een middenstander bij zijn klant „voorschot" vragen gaat op zijn eigen vordering. Wordt het ontwerp wet, dan zal van den dag der aanbieding van de rekening tot den dag der betaling 5 pCt. rente over de schuld- vordering berekend kunnen worden. Teneinde de aanbieding der rekening te kunnen bewijzen wordt voorgesteld een regeling met de posterijen te treffen. Volgens deze regeling zal de cre- diteur een rekening in duplo bij de posterijen aanbieden. De rekening wordt dan van een officieel datumstempel voorzien en wordt aan den debiteur doorgezonden. Het duplicaat ont- vangt de crediteur terug als bewijs van ver- zending zijner nota en het tijdstip waarop. De Staatscommissie voor den middenstand, zal indien dit ontwerp tot wet zal verheven zijn, zeker met voldoening op haar arbeid in het belang van den middenstand kunnen terugzien. De oplossing van het credietvraagstuk beteekent een grooten stap vooruit. (Hbld.) TEE NEUZEN, 7 December 1910. Naar we vernemen zal binnen eenigen tijd ter post- en telegraafkantore alhier, wat de personeel-organisatie betreft, eene ingrijpende verandering plaats hebben. Zoo spoedig mogelijk znllen worden aangesteld z. g. n. „kantoorbe- dienden" jongens van 16 jaar, en wel 4, ter vervanging van de 4 klerken le klas, die ver- moedelijk met ingang van 1 Mei 1911, naar elders zullen worden verplaatst. De eenige capaciteiten waaraan die „kantoorbedienden" hebben te voldoen zijn lezen, schrijven en rekenen. Clara zonk half bewusteloos op een stoel terwijl hare vrienden Williams, James en Tra verse verbluft om haar stonden; zulk eene rechtspraak hadden ze niet verwacht. Kolonel Lenoir wierp hun een blik vol leed- vermaak toe en wendde zicb toen tot den rechter, wien hij in hoffelijke woorden dankte, de zaak zoo spoedig afgemaakt te hebben. ,,En nu", voegde hij er bij, zich tot Clara's vrienden keerende, ,,nu zult ge wel inzien, dat bet beter is, mijne pupil niet langer in haar verzet te stijven, zooals ge tot nu toe gedaan hebt. Als mannen, die weten dat men achting vcor de wet moet hebben, zult ge miss Clara nu wel uitnoodigen mij, willig te volgen." „Deze uitnoodiging is niet noodig," hernam Clara, terwijl zij zich geweld aandeed, „de rechter heeft gesproken, ik onderwerp mij aan zijn uitspraak." (Wordt vervolgd). De aandacht van het publiek wordt op het navolgende gevestigd Yoor eenhoevige dieren ingevoerd van Belgie moet aan het eerste grenskantoor worden over- gelegd eene ambtelijke verklaring van deoverheid van de plaats van herkomst, binnen de laatste 8 dagen afgegeven, waarop de handteekening door den Burgemeester of diens plaatsvervanger, persoonlijk met inkt moet zijn gesteld, en niet door middel van een stempelterwijl bovendien die verklaring van het stempel der gemeente moet zijn voorzien 1«. ten bewijze, dat de dieren, waarvan de leeftijd en het signalement te vermelden zijn, gedurende de laatste 3 maanden in BelgiS ver- blijf hebben gehouden 2°. vermeldende den weg, en de wijze van vervoer alsmede de plaats van bestemming. Tot hoofd der school voor M. U. L. on- derwijs te Aardenburg is Zaterdagavond bij loting benoemd de heer D. van der Lee te Delft. Hoek, 6 Dec. In de heden gehouden ver- gadering, belegd door eenige belangstellenden in het oprichten eener vereeniging tot gezamen- lijken aankoop van kunstmeststoffen, werd. definitief tot oprichting eener vereeniging be sloten onder den naam „Landbouwbelang" en traden staande de vergadering reeds 20 personen als leden toe. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur dat werd samengesteld uit de heeren M. de Jonge, voorzitter, Joz. Haak, secretaris-penningmeester, M. Drabbe, Corn. Dieleman en F. de Jonge Lzn. Biervliet. Alhier zou een cursus in vee- kennis van wege de afd. Zeeland der Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee Starnboek" ge houden worden, omdat in die gemeente voldoende deelneming was te verwachten. Door een verzuim van een belanghebbende is Biervliet echter niet onder de drie aangewezen plaatsen voor een cursus in dit gewest opge- nomen. In een samenkomst van 20 der aaDgegeven deelnemers op Maandag jl. is besloten om toch dien cursus te houden en gemeenschappelijk de kosten te bestrijden. Donderdag a. s. begint de eerste der 15 lessen, te geven door den heer L. Louter, prov. veearts te IJzendijke, en men verwacht nog grootere deelname. Bij die groote belangstelling valt het te be- treuren, dat deze cursus niet dan onvolledig kan zijn, daar men de hulpmiddelen, de platen, der afdeeling nu moet missen, en ook de beide theoretische lessen en de practische les van den zuivel-consulent dezer provincie achterwege blijven. Vandaar dat wij zouden willen vragen, of hier geen verandering ten goede mogelijk is. RECHTSZUKE H. De Hooge Raad verwierp heden het beroep in cassatie van C. J. F. Z., zonder beroep te Sluis door het hof in Den Haag, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het aan haar schuld te wijten hebben dat door het opwekken van abortus, een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt. Kali toij den w:>uichtbiiom. n, Forsche maatregelen. Er komen den laatsten tijd te Dordrecht zeer veel gevallen van rood- vonk voor. Van overheidswege wordt al het mogelijke gedaan om de ziekte te bestrijden. Zoo kwamen dezer dagen twee gevallen voor bij een winkelier in fruit. Daar het hier een druk bezochte winkel betrof, werd den man in overweging gegeven zijn kinderen in het Kinder- ziekenhuis te doen opnemen deze was daartoe echter niet te bewegen. Daarop werd een politie- agent voor zijn woning geposteerd om hen, die den winkel wilden binnengaan, te wijzen op het biljet „Besmettelijke ziekte Roodvonk." Dit hielp. Den volgenden dag waren de zieke kinderen in het ziekenhuis opgenomen, de woning werd ontsmet en de politiepost opgeheveu. Te Haren stond dezer dagen een 42jarig marskramer terecht, die het vijf jaar lang had weten klaar te spelen te leven ten koste van een arme weduwe, die hij had wijsgemaakt dat hij de Heere Jezus was. Zij verzorgde hem buitengewoon goed, gaf hem geld dat hij vroeg, en leed zelf honger. Toen de dagen der Komeet van Halley naderden vertelde de man haar, dat nu de wereld ver- gaan zou, en dat hij met haar wilde trouwen zij zou dan als zijn vrouw met hem naar den Hemel gaan enzoovoort. Maar nadat de komeet geenerlei verandering in het gewone dagelijksche leven had gebracht meenden de kinderen der weduwe, ziende hoe haar spaarpenniugen en haar verdiensten door den gewaanden Heiland werden opgeteerd, kennis te moeten geven bij de politie van hetgeen in huis gebeurde. De „Heer Jezus" werd door de politie spoedig ontmaskerd, en de marskramer werd wegens bigamie en bedrog tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 86jarige oud-politie-agent ter Steege te Kampen had het ongeluk in zijne woning van al de trappen te valien met het gevolg dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Een heer uit Den Haag ontving dezer dagen een brief, waarin een muntbiljet van f 10,was gevoegd, gestempeld Zwolle- Enschede. In dit schrijven werd gemeld, dat dit geld het bedrag was dat een half jaar geleden door den verzender werd gevonden in een portemonnaie, die door den heer F., (den geadresseerde) werd verloren. Deze had, nl. dadelijk in de courant een advertentie geplaatst met opgave van het adres, waar de eerlijke vinder het verloren geld kon terugbrengen. 's Gravenhage, 7 Dec. Tweede Kamer. Na verwerping van een paar amendementen tot ge- ringe bezuiniging op den corisulairen dienst werd de begrooting van Buitenlandsche Zaken onge- wijzigd aangenomen. Met betrekking tot den subsidie-post van f 10,000 voor subsidieering van Nederlandsche scholen in het buitenland, waarover eene uit- voerige discussie ontstond, verklaarde de Minister De Marees zich alleeu te zullen atvragen ot de school bevorderlijk is aan het Nederlandsch doen en denken. Ook zal de school, confes- sioneel of niet, voor alle Nederlanders moeten openstaan. Daarna werd hervat de behandeling van de landbouwbegrooting en wel der afdeeling arbei- dersverzekering. De heer Roessingh drong aan op opneming van de landarbeiders in de Ongevallenverzekering. De heer Duys critiseerde's Ministers beleid in zake de verzekering-wetgeving om de ziektever- zekering niet te behandelen of uit te voeren zonder gelijktij dig gereed te zijn met de herziening der ongevallenwet. In verband met de mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer kan worden bericht dat de voorgenomen bezoeken van de Engelsche en de Franscbe Staatshoofden eerst in den loop van den zomer worden ver wacht en dan, wegens onvoldoende ruimte der andere paleizen. te Amsterdam. Voorai echter zouden H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins een tegenbezoek brengen aan het Belgische hof. I NGEZONDEN STUKIiEN. Speciale bescttes* strains onnoodig. De heer Leo v. d. Lubbe is zeer geweldig uit zijn slof geschoten zoo geweldig dat ik mij heb afgevraagdmoet ik dat nu voor ernst of kortwijl aanzien. Hij schijnt maar niet te kunnen inzien dat de Industrieele Maatschappij, eene gewone naam- looze vennootschap, eene handelszaak, zich op veel te hoog voetstuk plaatst en zich inbeeldt een tak van openbaren dienst te zijn. Wanneer aan die inbeelding soms nog door iemand mocht worden getwijfeld, dan heeft hij in het stukje van den heer Leo v. d. Lubbe een prachtig bewijs. Hjj vergelijkt de electrische centrale met niets minder dan metSPOOKWEGEN Excusez du peu. Spoorwegen en in het algemeen alle ver- keersmiddelen zijn onmisbaarmaar de elec trische centrale kunnen wij zeer goed missen. Snapt de heer Leo v. d. Lubbe het onder- scbeid niet Hij haalt er ook de brandweer bij en ver- kondigt dan deze stelling het dienen bij de brandweer geschiedt om de brandverzekering- maatschappijen winst te doeu behalen. Dat pakt evenmin. Hier wordt doel en bij- komend gevolg verward. Haalde hij er dit zonderlinge voorbeeld bij omdat het natuurlijk zijne eigen maatschappjj louter om dividend te doen is Of wil hij soms beweren dat de centrale er is gekomen uit liefde voor de Neuzenaren De maatschappij heeft van de gemeente de groote gunst eener uitsluitendeconcessiegekregen om hier haar bedrijf uit te oefenen. Zij heeft zich alleen moeten yerbinden om zoowel aan de gemeente als aan particulieren stroom te leveren, hetgeen geen bezwaar was omdat zij zelf dit beoogde. Om dit te kunnen doen heeft zij van de gemeente het recht gekregen om palen te plaatsen en draden in en over de openbare straten te leggen. Meer niet. De gemeente heeft zich volstrekt niet verbonden de geleidingen of weike bezittiugen der maat schappij ook te beschermen, d. w. z. meer en beter bescherming te doen genieten dan anderen. Voldoet de maatschappij niet aan hare ver- plichtingen, dan hebben zij, die van licht ver- stoken zijn, het recht schadevergoeding van de maatschappij te vragen. Wat de oorzaak is daarmede hebben zij niet te maken gevallen van overmacht als bij v. onweer of storm uitgesloten. De oorzaak moet de maatschappij zelf op- sporen en vindt zij dat de een of ander de storing heeft veroorzaakt, dan kan zij op hare beurt van den dader schadeloosstelling eischen. De maatschappij had hare draden IN den grond kunnen leggen doch dit kwam te duur uit. Nu hebben we geleidingen boven den grond, welke de straten op schromelijke wijze ontsieren. Of dit nu elders ook het geval is, doet niets ter zake. lets, dat leeljjk is, wordt niet mooi omdat we het ook in eene andere gemeente aantreffen. Had men de draden IN deu grond gelegd, waarop destijds van verschillende zijden is aan- gedrongen, dan had uiemaad last of hinder ondervonden en zou waarschijnlijk het voorstel tot aanvulling der politeverordening zijn achter wege gebleven. Nu hebben de menschen herhaaldelijk last en hinder van de geleidingen gehad en ze zullen dat nog wel meer hebben. Zijn de menschen, die zich dien last en hinder hebben moeten getroosten, speciaal beschermd gewordeu door het gemeentebestuur? Ik geloof eer het tegendeei. En is er wel ooit aan ge- dacht hun schadevergoeding te geven? O, wel zeker, de maatschappij is wel zoo goed te verzekeren dat zij de menschen wel wil heipen als zij maar behoorlpk waarschuwen. Erg lief! Maar dit neernt niet weg dat toch hierin ook weer een ongepaste aanmatiging zit. De heer Leo v. d. Lubbe stelt het nu voor alsof hij speciale bescherming wil in het belang der „honderden" (hoeveel?) aangeslotenen „die niet m limine zaken benadeeld wenschen te worden door moedwil of baldadigheid van anderen". Neen, stellig, dat willen die menschen niet, dat wil niemand. Maar is daar naar gevraagd bij het stellen van palen en het aanbrengen van draden? Of ik de raadsleden voor domkoppen aanzie Neen, dat doe ik niet. Maar dat deed de heer Leo v. d. Lubbe blijkbaar wel toen hij zijn ontwerp strafbepalingen inzond, waarin zelf's, voor het gemak der heeren natuurlijk (want de maatschappij is altijd bijzonder lief) de straffen maar al vast waren vastgesteld. Hij ging waarschijnlijk van de onderstelling uit dat de raadsleden van Ter Neuzen dat niet zouden klaar spelen. Als deze onderstelling er niet was geweest hoe kan het dan toch m iemands brein opkomen om zoo iets te doen Ik zou het niet kunnen vatten. Men stelle zich eens voor dat andere m- gezetenen dit voorbeeld gingen navolgen 1 Wij hebben waarlijk al zooveel verbod- en strafbepalingen dat we die niet zonder bepaalde noodzakelijkheid moeten gaan uitbreiden. En die bepaalde noodzakelijkheid is met aangetoond en zal ook niet aangetoond kunnen worden. Wel heeft een raadslid eenige in den loop van eenige jaren plaats gehad hebbende gevallen en gevalletjes medegedeeld. Om in de behoeften der boomgaarden aan kali te voorzien, kan men gebruik maken van ka'iniet, patent- kali, chloorkalium of van zwavelzure kali. Door de Amerikaanscke vruchtentelers wordt bij voorkeur de laatste meststof gebruikt. Volgens de waarnemingen van Dr. Lierke te Leopolds- hall, bewerkt het chloorkalium een weelderiger blad- en een beter houtgroei dan de zwavelzure kali, terwijl de laatste meststof rneer dan de eerste het rijp worden bespoedigt. Voor zandgronden is ka'iniet aan te be- velen, terwijl men op de betere gronden veelal paterit- kali bezigt." Staan de boomen in gesloten stand, dan kan men den noodigen mest bepalen per Are. Door Dr. Lierke wordt in zijne brochure „De Nieuwere Ervaringen over de bemesting der Ooftboomen", aanj geraden, om per Are te gcven 2- 3J KG. chloorkalium of 21—-4 KG. 40 pet. Kalibemesting3zout 31—6 KG. patentkali of (voor lichten bodem} 812 KG. kainiet. Staan de boomen verspreid, dan kan men volgens Prof. Barth en Dr. Steglich, twee mannen van gezag op het gebied van de ooftteelt, gerust ieder jaar per M"2. geven 15 gram kali l/8 KG. ka'iniet of i/18 KG. patentkali. De toestand van den bodem en de ontwikkeling van den boom kunnen deze getallen aanmerkelijk wijzigen. De oppervlakte, die men dan bemest, wordt gewoontijk bepaald door den omvang der kroon. Men moet even- wel niet vergeten, dat het wortelstelsel zich verder in den bodem uitbreidt, dan de kroonoppervlakte aanwijst. De kalizouten moeten in den herfst of in den voorwinter uitgestrooid en goed ondergewerkt worden, dan hebben zij den tijd om tot de dieper liggende wortels weg te zakken. Worden zij in het voorjaar uitgestrooid, dan mist men de zekerheid, dat zij tijdig in den bodem verdeeld en door de wortels opgenomen worden. Nu zouden wij aan de hand van de brochure des heeren Dr. Lierke kunnen verhalen van de gunstige werking eener kalibemesting op de ooftboomen. Doch liever dan zoover van honk te gaan, deelen wij mede, wat de heer Camman, Rijkstuinbouwleeraar in Zeeland van de kalibemesting zegt in zijne verslagen van de twee proeftuinen, die onder zijn beheer staan. Daarin lezen wij o. m.: „Voor de bemesting wordt uitsluitend kunst- mest gebezigd. De algemeene bemesting is gerekend per H.A. 500 KG. patentkali, 800 KG. superfosfaat en 300 KG. Chilisalpeter". //Aangezieu de appels op per- ceel II, waar vroeger een boomgaard stond, zeer slecht groeien, is de kaligift daar verdubbeld en krijgen de appels aldaar sedert 1906, 1000 KG. patentkali per H.A. Deze grootere kaligift heeft prachtige resultaten gegeven, de appelstruiken, die eerst niet wilden groeien, maken thans gezonde, krachtige loten en zullen den achter- stand spoedig hebben ingehaald". Nog kan meegedeeld worden, dat aan de perziken de kalibemesting gegeven wordt in den vorm van kainiet, tot dusverre met het grootste succes". //De pereboomgaard krijgt voor de eene helft 10 KG. Thomasslakkenmeel, 5 KG. zwavelzure kali en 4 KG. Chilisalpeter, voor de andere helft 8 KG. superfosfaat, 8 KG. patentkali en eveneens 4 KG. Chili salpeter". Alles per Are. Wij raden den vruchtentelers sterk aan, kennis te maken met deze verslagen. v. H. n o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2