Gemeogde berichten. Laatste berichten. l¥B¥^ifK£~S TAMO. ^oorhands kan eene herziening der Drank- wet nog niet ter hand worden genomen. Wan- neer daartoe gelegenheid zal bestaan valt nog met te zeggen. De Minister betwijfelt ernstig of de indiening van de voorstellen der ineenschakelingscommis- sie aanleiding zou moeten zijn om in de orga- nisatie van het departement ingrijpende ver- anderingen te brengen. Woch de instelling van een departement van onderwijs, noch de benoe- mtng vaD een directeur-generaal, noch een raad van onderwijs, aldus betoogt de Minister, is noodig. De Minister sluit zich van ganscher harte aan bij de hulde, aan bovengenoemne commissie gebracht. De bezwaren, verbonden aan partieele verwezenlijking van haar voorstellen, beseft de Minister ten voile. Maar ingevolge de wet van 14 Juli 1910 moet voor 1 Jan. 1914 een be- slissing vallen inzake het M. U. L. 0. Daar- mede houdt ten nauwste verband het vraagstuk betretiende de H. B. S. met 3-j. cursus. Allicht zullen dus deze onderwerpeu voorop zijn te schuiven. Daarnevens ware, zoo mogelijk, de wettelijke regeling van het vakonderwijs aan de orde te stellen. Maar bij een en ander is te waken tegen verbreking van het geheel. De Minister voelt weinig geneigdheid om van rijkswege tot de stichting van H. B. Scholen met 5-j. cursns over te gaan. Een wetsontwerp, dat de oprichting van gemeentewege zal kunnen bevorderen, heeft het departement reeds verlaten. De stichting van gemeentelijke H. B. S. zal door een te wachten wetsontwerp aanzienlijk worden vergemakkelijkt, een reden te meer om nu niet tot stichting van Rijks-H. B. S. over te gaan. Ook voor de subsidieering van gemeentelijke 's eeQ wettelijke regeling onvermij- delijk, nu onderbandelingen tusschen de ge- meentebesturen daaromtrent schipbreuk hebben geleden. Het wetsontwerp heeft het departe ment al verlaten. Subsidieering bijzonder onderwijs. De vraag in hoeverre de gemeenten te eeniger tijd ver- plicht kunnen worden uitgaven voor het bijzonder onderwijs te doen, hangt ten nauwste samen met de uitvoering van het Unierapport. Deze zaak kan dus thans niet aan de orde worden gesteld. Tot verlaging van het gemiddeld bedrag, dat volgens de wet tot regeling van het L. 0. aan schoolgeld mag worden geheven om voor de rijksbijdrage in aanmerking te komen, vindt de Minister geen aanleiding. Het ontwerp van wet tot verhooging van het rijkssubsidie voor bouw- kosten van bijz. scholen kan vermoedelijk binnen- kort worden tegemoet gezien. TER NEUZEN, 5 December 1910. Staatscourant no. 283 bevat een Kon. besl. van 21 Nov. 1910, houdende beschikking op het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Ter Neuzen, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 3 Juni 1910, waarbij goed- keuring werd onthouden aan het raadsbesluit van 31 Maart 1910, waarbij werd ingetrokken het raadsbesluit van 7 Sept. 1909, voor wat betreft het bouwen van eene nieuwe school en de regeling van het aan die school en aan school B te geven onderwijs, en aan Burg, en Weth. verzocht werd ten spoedigste plannen in tedienen ter voorziening in meerdere ruimte voor het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs op voor de gemeente voordeeliger wijze. Bet bestreden besluit van Gedep. Staten is vernietigd, en verklaard dat daarbij ten on- rechte artikel 19 der onderwijswet is toegepast op het genomen raadsbesluit van 31 Maart 1910. Voor die beschikking hebben o. m. gegolden de volgende overwegingen Dat de gemeenteraad van Ter Neuzen op 7 Sept. 1909 besloten heeft in het belang van het meer uitgebreid lager onderwijs eene nieuwe school te stichten op een gedeelte van een aan de gemeente toebehoorend terrein dat bij het Departement van oorlog in gebruik is dat de gemeenteraad dit besluit, voordat daar- aan uitvoering was gegeven op 31 Maart 1910 heeft ingetrokken, met opdracht aan Burg, en Weth. om ten spoedigste plannen in te dienen ter voorziening in meerdere ruimte voor het meer uitgebreid lager onderwijs in die gemeente op voor haar voordeeliger wijze overwegende dat door laatstgemeid besluit het getal der bestaande openbare lagere scholen te Ter Neuzen niet is verminderd, maar in afwachting van nadere voorstellen door Burg, en Weth. slechts is teruggekomen en van eene voorgenomen vermeerdering van het aantal scholen dat zulk een besluit noch in letter b van het eerste lid van art. 19 der wet tot regeling van het lager onderwijs, noch elders in dat art., aan de goedkeuring van Gedep. Staten wordt onder- worpen, maar dat het is een besluit betreffende het getal scholen, hetwelk volgens art. 18 der wet, slechts aan Gedep. Staten moet worden medegedeeld, onverlet de bevoegdheid van hun college om, zoo noodig, den inspecteur gehoord, vermeerdering van dat getal te beveien. Uit vorenstaaude blijkt, dat op het beroep van den gemeenteraad aan H. M. de Koningin is beslist op motieven buiten de eigenlijke kwestie omgaand. Gedep. Staten hadden den Raad bevolen over te gaan tot nieuwen schoolbouw, op grond van gebrek aan schoolruimte. De raad achtte geen nieuwe school noodig en meende op goedkoopere wijze in de behoefte aan ruimte te kunnen voorzien. De kwestie is door het Kon. besluit niet opgelost. Bij de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de Justitiebegrooting is een Nota van Wijziging gevoegd, waarbij de voorgestelde post voor de stichting van het kantongerechtsgebouw alhier wordt teruggeuomen. De stichting was voor genomen met het oog op een bij uitstek daar toe geschikt terrein, door het domeinbestuur daartoe afgestaan. Nader bleek echter, volgens de toelichting der wijziging, dat dit terrein zijn geschiktheid had verloren, doordat in verband met den voorgenomen aanieg eener stoomtramlijn het omliggende terrein zoo zou worden opge- hoogd, dat het kantongerechtsgebouw zeer ongunstig in de diepte zou komen te liggen. Van den bouw op dit terrein moest nu worden afgezien, terwijl na ingesteld onderzoek vqor- alsnog geen ander geschikt terrein beschikbaar bleek. De Minister is hierdoor genoodzaakt den post voor den bouw terug te nemen. lntusschen blijft de aandacht op de zaak gevestigd. In de Memorie van Antwoord op de Water- staatsbegrooting deelt de Minister mede, dat de voorstellen tot uitvoering der plannen betreffende uitbreiding der los- en laadplaatsen te Ter Neuzen voor de zeevaart, nog opgehouden worden door onderhandelingen van verschillenden aard. Ook wordt te kennen gegeven dat maatregelen zullen worden genomen om het lossen van beetwortelen in de haven van Breskens, tijdens de werkzaamheden aan de haven, niet te be- moeilijken. Door Burg, en Weth. is benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan school B mej. J. van Borssum Waalkes. Bij de Donderdag 1.1. te Zwollegehouden aanbesteding van het maken van remming- werken in de kleine schutsluis te Katerveer werd aannemer de heer W. P. Staal, alhier, voor de som van 9884, Het door de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen te dragen aandeel in de lichting van de nationale militie van 1911 is bepaald als volgt Ter Neuzen 29 (2(» en 9), Axel 16 (11 en 5), Boschkapelle 3 (2 en 1), Clinge 9 (6 en 3), Graauw 6 (4 en 2), Hoek 6 (4 en 2), Honte- nisse 14 (10 en 4), Hulst 6 (4 en 2), St.Jan- steen 10 (7 en 3), Koewacht 7 (5 en 2), Ossenisse en Hengstdijk 5 (4 en 1), Philippine 5 (3 en 2), Sas van Gent 5 (4 en 1), Stoppeldijk 4 (3 en 1), Westdorpe 5 (4 en 1), Zaamslag 11 (8 en 3), Zuiddorpe en Overslag 5 (3 en 2). Aardenburg 7 (5 en 2), Biervliet 9 (6 en 3), Breskens 6 (4 en 2), Cadzand en Retranchement 6 (4 en 2), Eede en St. Kruis 3 (2 en 1), Groede en Nieuwvliet 7 (5 en 2), Hoofdplaat 5 (4 en 1), IJzendijke 7 (5 en 2). Oostburg 5 (4 en 1), Sehoondijke en Waterlandkerkje 9 (6 en 3), Sluis 10 (7 en 3), Zuidzande 5 (3 en 2). Het eerste cijfer wijst aan het volledig con tingent, het tweede en derde dat voor volledige en korte oefening in te lijven aantal. Volgens mededeeling van het Loodswezen zijn bij wijze van proef de beide lichthuizen van Groenendijk, op ongeveer51° 22',4 N.b. en 0° 50',4 W.l. (4° 2',6 O.l. van Greenwich), wit geschilderd met in het midden een rooden band zij hebben een rood dak. Door de afdeeling Oostburg van den Volks- bond tegen drankmisbruik is besloten aldaar in het jaar 1912 eene tentoonstelling voor huisvlijt te houden. Te Venlo slaagden voor de akte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de dames E. P. de Bruijne te Aardenburg, J. J. M. de Kramer te Breskens en J. J. Duste te Oostburg. Sluiskil. Van den 10 tot 18 December e-. k. zal er hier in de kerk der Eerw. Paters een Missie gehouden worden. Aan den prijskamp op het biljart bij den heer E. Fermont alhier op Zondag 11. namen 34 spelers deel. De prijzen werden behaald als volgtle prijs door G. Stockman en J. van Maele, beiden van Sluiskil2e prijs door J. Broekhoven en P. de Ridder, beiden van Sluiskil3e prijs door J. Riddering van Sluiskil en R. M. Vermast van Ter Neuzen: 4e prijs door H. Fermont en E. Willems, beiden van Sluiskil. Het gaat de voetbalclub alhier niet mee. Het oefenen op de vlakte is hun verboden, wijl dit op Zondag geschiedde. De club heeft daarom een ander terrein uitgezocht, niet meer onder de gemeente Axel. Tot hun groote teleurstelling vonden zij daar ook niet alles naar wensch want zij werden den 4 December jl. bekeurd, omdat zij zich oefenden onder kerkdienst. R1JSCSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand December, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrjjving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, Jcosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Af'gifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Doodgevallen. Te Rotterdam is een SOjarig man, die zich naar den kelder begaf, gevallen en met het hoofd op de steenen terecht gekomen. De oude man overleed kort na dien val. Ook is aldaar een 19jarig jongmensch, lijn- werker aan den telefoondienst, van het dak eener sigarenfabriek op straat gevallen en aan de gevolgen overleden. In een danszaal aan de Raamstraat te Rotterdam is Vrijdagavond de stoker De B. zwaar verwond doordat bij een twist een man op zijn hoofd een zwaar bierglas aan stukken sloeg. De dader, alleen bekend onder den naam van Brielsche Bertus, maakte zich uit de voeten. Een Sinterklaas surprise. De gemeente- schuld der stad Rotterdam is vermeerderd met het sommetje van 10 millioen. Zaterdagmiddag keurde de Raad zonder discussie het voorstel goed om een 4°/0 leening aan te gaan van 10,000,000. De Hoek van Holland, welke bij Rotterdam zal komen, kan mede profiteeren van den grooten schuldenlast der Maasstad. De brugwachter op de brug van het Overijsselsche kanaal te Diepenveen beweert een spook te hebben gezien. De man is niet te bewegen, 's avonds alleen naar de brug te gaan. Een koe van den landbouwer N., te Bleis- wijk, moet zoo slim zijn, zegt de ,/Tel.", dat zij den slinger van de pomp, waarnaast zij op stal staat, met haar horens op en neer beweegt en zoodoende voor zich zelf water pompt als zij dorst heeft, en als de melk te vol is. De personentrein, die Zaterdagmorgen te 10 u. 12 min. van Winschoten naar Nieuwe- schans vertrok, is nabij het station Nieuwer- schans ontspoord. De locomotief en drie rijtuigen gingen uit de rails en werden zwaar beschadigd. Den remmer Snoek werd het linkerbeen ver- brijzeld. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. lie man had reserve-dienst. De machinist en de stoker bleven zoo goed als ongedeerd. Enkele reizigers hebben kleine verwondingen gekregen. De lijn was na den middag weer vrij, maar alle treinen hadden vertraging. Het parket uit Winschoten is om halfdrie naar Nieuweschans gegaan. De oorzaak van het ongeval is niet aan verkeerden wisselstand te wijten. Smokkelaars trachtten verleden week te Bourtange, varkens naar Nederland in te voeren, Twee kommiezen namen 22 biggen in beslag. maar stelden zich aan groot gevaar bloot. Hevig toch werd door de smokkelaars op de rijks- ambtenaren met revolvers geschoten de een, Bos, kreeg een schampschot aan een hand en een been, waaruit de kogeltjes eerst later ver- wijderd konden worden. De Groot werd het hoofddeksel van het hoofd geschoten. Eerst nadat ook de rijks-ambtenaren tot 9 keeren toe van hun vuurwapenen gebruik hadden gemaakt, zijn de smokkelaars, die niet bekend zijn, ver- dwenen. Terwijl nabij Bergen een boerin een koe molk, deed het dier een beweging met den kop en bleef ongelukkig met den hoorn in het haar van de vrouw hangeu. Deze gaf een schreeuw, die de koe deed schrikken, zoodat zij op den loop ging, de vrouw aan den hoorn meeslepend. Met gescheurde haarhuid en vreese- lijk lijdend moest de ongelukkige met een mes van de koe los gesneden worden, omdat men niet spoedig genoeg een scbaar bij de hand had. Men begrijpt het lijden der ongelukkige. In de hedenmorgen te Middelburg ge houden vergadering van de afdeeling Middelburg der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, werd op voorstel van het Dagelijksch Bestuur be sloten, als datums voor de te houden provinciale tentoonstelling vast te stellen 6, 7 en 8 Sep tember 1911. Met 46 tegen 35 stemmen verklaarde de afdeeling zich tegen contributieverhooging door het Hoofdbestuur der Maatschappij voorgesteld. Breda. In den afgeloopen nacht had in het veld een gevecht plaats tusschen twee stroopers en twee onbezoldigd rijksveldwachters. Een der veldwachters vluchtte, doch de ander, Hermans genaamd, hield stand. Heden morgen' werd zijn lijk gevonden hij was gedood door een kogel boven den slaap. De stroopers zijn gearresteerd en gevankelijk naar Breda overgebracht. Een der aangehouden stroopers, Michielsen, bekende het schot, te hebben gelost. De overledene laat een vrouw met 4 kinderen achter. Alkmaar. Gisterenavond werd een begin van brand ontdekt in de Kapelkerk. De vlam sloeg reeds hoog op. Door krachtdadige blusscning werd de brand spoedig gestuit. Utrecht. Naar aanleiding van de studenten- staking heeft professor Simons, rector magni- ficus der Utrechtsche Hoogeschool, een voor- loopig onderzoek ingesteld en een bezoek gebracht aan den heer Grevers. Professor Simons deelde mede dat de feiten, in het request genoemd, zullen worden onder- zocht. Londeu. Nabij Willesden Junction is een trein op een stilstaanden trein geloopen. 3 wagons zijn vernield, 50 menschen gewond, waarvan reeds een persoon is overleden. Tal van geneesheeren bevinden zich op het terrein Het opruimingswerk wordt krachtig voortgezet. Ver %'euien. Hawelijks-voltrekkingen. 1 Dec. Jacob Francois Loof, oud 22 j., jm. en Adriana Pieter- nella Jacoba Dekker, oud 22 j., jd. Geboorten. 28 Nov. Jacobus Johannes, z. van Petrus Franciscus Antkonius de Waal en van Nathalia Maria van Troost. Maria Johanna, d. van Abraham van Hoeve en van Neeltje Suzanna van Hoeve. 30 Nov. Frans Emiel Jan, z. van Franciscus Hellebosch en van Elisabeth Celina Sellenslagh. 1 Dec. Francois, z. van Francois Jacobus Faas en van Jacoba Reigel. Rosalia Paulina Maria, d. van Hendricus Johannes van de Velden en van Maria Coleta De Schepper. 2 Dec. Johanna, d. van Pieter Oppeneer en van Neeltje Willemsen. Axel. Huwelijks-aangiften. 24 Nov. Pieter de Putter (van Zaamslag), oud 25 j., jm. en Johanna Catha- rina Wiemes, oud 26 j., jd. 25 Nov. Andries Cornelis Verscbelling, oud 21 j., jm. en Dina Adriana de Feijter, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Nov. Cornelis Marinus van Leeuwen, oud 24 j., jm. en Charlotta Carolina Kole, oud 30 j jd. Geboorten. 17 Nov. Pieter, z. van Karel Hamelink en van Adriana Overdulve. 21 Nov. Augustinus, z. van Frederik Willemsen en van Feijgtje Verplanke. 22 Nov. Elizabeth Rozalia, d. van Lourentius Egger- mont en van Anna Catharina de Rijk. 24 Nov. Jaco bus Adam, z. van Martinus Schieman en van Leuntje Leentje Boeije. i6 Nov. Geertruida, d. van Abraham Haak en van Elisabeth Donze. 27 Nov. Jan, z. van Marinus Mieras en van Cornelia Adriana Meijer. Abra ham Jacobus, z. van Jacobus Sol en van Jozina Haak. 28 Nov. Cornelia Willemina, d. van Cornelis Willemsen en van Maatje Elizabeth Faas. Overlijden. 18 Nov. Kaatje Mulder, oud 71 j., echtg. van Pieter Dregmans. 19 Nov. Maria Haak, oud 78 j., d. van Cornelis en var, Maria Wiemes. Maria Hame link, oud 69 j., echtg. van Johannes Wilhelmus Koel. 24 Nov. Cornelia Dieleman, oud 4 m., d. van Marinus en van Cornelia Wijna. MEosrli Ua j<e! 3 e. Huwelijks-aangiften. 4 Nov. Angustinus Johannes van Damme, oud 30 j., jm. en Louisa Maria llaart, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Nov. Alphonsus de Loos, oud 29 j jm. en Philomena Seheli'aut, oud 35 j., jd. 18 Nov. Augustinus Johannes van Damme, oud 30 j., jm. en Louisa Maria Baart, oud 26 j., jd. Geboorten. 3 Nov. Hnberta Maria, d. van Jacobus Erpelink en van Eugenia Maria Pastijn. 19 Nov. Petrus Johannes, z. van Josephus Piessens en van Anna Catha rina Koolegem. 22 Nov. Apolonia, d. van Petrus vaD Trappen en van Aafje Koster. Alma Josephina Mathilda, d. van Johannes Mangnus en van Petronella Mathilda Kint. Overlijden. 1 Nov. Johannes Arnoldus de Vos (overl. te Brussel), oud 33 j., echtg. van Elisabeth Simons. Ciiuge. Geboorten. 18 Nov. Gabrielle, d. van Carolus Ludovicus Merecy en van Joanna Rosalia Burm. 19 Nov. Theodoras Frans, z. van Petrus Moens en van Maria De Later. Ursula Amelia Gabrietla, d. van Leopolaus -Goedemont en van Maria Sylvia Galle. 23 Nov. Josephina Joanna, d. van Gustaaf V an Buijnder en van Sidonia Maria Staes. Eduardus, z. van Petrus llenricus Segers en van Rosalia de Bodt. 26 Nov. Edgard Noe, z. van Augustus Mattheus Plasschaert en van Celina Meersschaert. Gabriel Franciscus Marie, z. van Edmond Theodoor Praet en van Maria Leontina Honorina van Laere. Overlijden. 19 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Joha.nnes Cornelis Wouters en van Julie Ludovica Maria Hageman. Julie Ludo- vica Maria Hageman, oud 34 j., echtg. van Johannes Cornelis Wouters. 28 Nov. Cyiillus Josephus Clarijsse, oud 18 d. z. van Theofiel Lodewijk en van Eugenia Reijns. Lraauw. Huwelijks-aangiften. 11 Nov. Ludovi cus van Overmeeren, oud 27 j., jm. en Mathilde Durinck, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Nov. Alphonsus Ver- linden, bud 35 j., jm en Sophia Charlotte Heijdens, oud 27 j., jd. 25 Nov. Ludovicus van Overmeeren, oud 27 j., jm. en Mathilde Durinck, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Ludovicus Franciscus, z. van Ludovicus Franciscus Daalman en van Anna Maria de Bilde. Richard Petrus Catharina, z. van Carolus Josephus Janssens en van Rosalia Heijens. 4 Nov. Maria Eliza Paulina, d. van Petrus Francies Maas en van Catharina Cornelia Claris. 10 Nov. Prosper Jo hannes Franciscus, z. van Edmon Joseph de Briujneen van Elisa Maria de Paepe. 12 Nov. Maria Johanna, d. van Jan Francies Leeraert en van Emelie Dorothea Verdurmen. 17 Nov. Alvercina Melania, d. van Ca- miius van Gassen en van Rosalia Maria Cornelia v er- sehelden. 20 Nov. Madelaine Antonette Maria, d. van Johannes Daalman en van Johanna Maria Steijne. rlo- rina, d. van Jacobus Baart en van Johanna van Laar. 24 Nov. Joseph, z. van Ednardus Claassens en van Anna Maria Louisa Meerschaert. 26 Nov. Augustus, z. van Cyrillus Herwegh en van Maria van de Yoorde. 30 Nov. Cesar Gustaaf, z. van Amandus Poppe en van Maria Lossie. a Overlijden. 8 Nov. Julma Francisca van Heese, oud 2 m., d. van Josephus en van Phelomina Heijdens. 14 Nov. Johanna Peijne, oud 67 j., wed. van Pieter Augustinus Bogaert. S3i)i*k. Huwelijks-aangiften. 3 Nov. Jan Dierx, oud 36 j., jm. en Jacoba Helena van Hoorn, oud 29 j.,jd. 4 Nov. Pieter de Bokx, oud 20 j., jm. en Johanna Maria Leenhouts, oud 23 j., jd. 10 Nov. Jacobus van Drongelen, oud 27 j., jm. en Maria Adriana Donze, oud 23 jp) jd. Krijn Levinus de Kraker, oud 21 j., jm. en Berbel EHsabeth Hamelink, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Nov. Francois de Oonge, oud 23 j., jm. en Elisabeth Wolfert, oud 21 j., jd. 17 Nov. Pieter de Bokx, oud 20 j., jm. en Johanna Maria Leenhouts, oud 23 j., jd. Jan Dierx, oud 36 j., jm.en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2