(iemengde berichlen. Wat betreft's lands financien, stelt men slechts op kunstmatige wijze den Minister van Financien verantwoordelijk voor den toestand. Eindigende zegt de Minister, dat het Kabinet blijft rekenen op den steun der geheele rechter- zjjdedat de steun der linkerzijde niet wordt afgewezen, en verklaart hij nadrukkelijk, dat de Tariefsverhooging in jjji's lands belang beslist moet tot stand komen, anders wordt bet voor- uitzicht wanhopig. De Minister van Financien hoopt, dat hij dit jaar voor het laatst zou behoeven gebruik te maken van het noodmiddel van opcenten- heffing op het bedrijf. Onjuist is, dat de Mi nister de successie- en de inkomstenbelastingen van het Kabinet-de Meester zou hebben over- genomen, na er vroeger als Kamerlid tegen te hebben geageerd. Steeds heeft hp die belas- tingen noodig geacht. Evenzeer weerspreekt de Minister ten stel- ligste, dat hij een veranderd standpunt ten op- zichte zijner financieele plannen heeft ingenomen. Er is alleen buiten zijn wil, en tegen zijn zin vertraging in de uitvoering gekomen. De Minister deelt mede, dat het wetsont- werp, waarbij een debietrecht op tabak wordt geheven, heden-ochtend van den Raad van State door den Minister terug is ontvangen. Spreker zet uiteen dat de financieele toestand er inderdaad donker uitziet, maar overdrijving ook in deze schaadt, en reden om het hootd te laten hangen is er in geen geval. De ra ining dat het tarief minstens 10 millioen zal opbrengen, zal naar menschelijke berekening niet tegenvallen. Hij hoopt dat in het voor- jaar van 1912 de inkomstenbelasting behandeld zal kunnen worden. TER NEUZEN, 30 November 1910. Sas van Gent. Door de politie alhier is aangehouden als verdacht van bedelarij en land- looperij de 42jarige liedjeszanger Carolus Smit, geboren te Maastricht en aldaar gedomicileerd thans zwervende. Bij zijn aanbouding bleek hij als gesignaleerd nog meer op zijn kerfstok te hebben, waarvoor hij heden naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht. Koewacht. Alle jaren omtrent dezen tijd hoort men van nachtelpke diefstallen van kippen en konijnen. De jaarmarkt van St. Nicolaas, waar velen van hier heengaan, is dan aanstaande en gebrek aan drinkgeld schijnt sommigen tot diefstal aan te zetten. Maandagmorgen bemerkte de wed. De W. dat er pannen van de schuur gelicht waren er later weer opgelegd. De dieven waren zeker verjaagd want het opleggen had zeer slordig plaats gehad en er waren slechts enkele kippen ontvreemd. Ook voor eenige dagen waren hoendevs vermist en toen kon men maar niet begrijpen, hoe de dieven bij de kippen waren gekomen. Thans is de zaak opgehelderd. De politie doet onderzoek. Middelburg. Door het Burgerlijk Armbe- stuur is aan Burg, en Weth. een schrijven gericht waarin wordt medegedeeld, dat zijn voorzitter van dat armbestuur heeft ter kennis gebracht, dat Burg, en Weth. geen termen hebben kunnen vinden aan den Raad voor te stellen te voldoen aan een verzoek van het armbestuur om een verhoogd subsidie van 4000 voor het jaar 1910. Daar het bestuur meent, dat volgens de Armenwet de boven de oorspronkelijke raming verplichte uitgaven gedekt moet worden met een ontvangpost uit de gemeentekas en de gemeente volgens het bestuur zich de noodige gelden kan verschaffen door het aangaan eener tijdelijke geldleening op korten tijd, kan het in dit afwijzend adres niet anders zien dan eene miskenning van zijn arbeid en financieel beleid. Het armbestuur deelt ten slotte mede, dat het met ingang van ultimo November (n.m. 4 uur) collectief ontslag neemt. Naar aanleiding van dit schrijven deelen Burg, en Weth. aan den Raad mede, dat het door het armbestuur bedoelde advies in handen der commissie van financien is gesteld en nog bij die commissie (waarvan o. a. de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur lid is. Corres pondent) berust. Het heeft Burg, en Weth. zeer bevreemd, dat het armbestuur reeds met hun voorstel. bekend is, aangezien het nog niet publiek is en zelfs nog niet ter kennis van den Raad is gekomen en het toch in strijd is met de steeds gevolgde goede gewoonte dat de com missies ge- heimhouding be waren over hun toegezonden voor- stellen. Dit klemt volgens Burg, en Weth. te meer, aangezien het wel voorkomt, dat naar aanleiding van rapporten der commissien, hunne voorstellen worden gewijzigd. Burg, en Weth. houden zich dan ook over- tuigd, dat de Raad met hen deze handelwijze afkeurt. Verder wijzen Burg, en Weth. er op, dat het heengaan van het Burgerlijk Armbestuur hen op dit oogenblik vrij voorbarig voorkomt, daar er nog slechts een voorstel is en geen besluit van den Raad. Gesteld het geval, dat de Raad zich niet met het voorstel vereenigt dan is het armbestuur afgetreden om een reden die niet bestaat. Burg, en Weth. stellen voor niet aan te netnen, dat het armbestuur ontslag neetnt, daar volgens art. 147 der gemeentewet het ontslag door den Raad verleent wordt. Burg, en Weth. stellen voor het ontslag te verleenen met ingang van 30 November namiddag te 4 uur. Ten slotte vragen Burg, en Weth. machti- ging tot het nieuwe bestuur zal zijn benoemd, in zijne plaats op te treden en de gewone be- deelingen enz. te doen en verzoeken zij daarvoor de benoodigde credieteu aan hen te verleenen. In het door het armbestuur gelaakte advies, zeggen Burg, en Weth. dat zij meenden, dat te veel uitgegeven wordt voor de geneeskundige armenzorg en te dikwijls patienten in het gasthuis worden opgenotnen, die best thuis konden worden verpleegd. In een hedennamiddag gehouden spoedeischen- de raadsvergaderiug werd deze zaak behandeld. "~i ITc h t s z a k e ;i De Papendrechtsche zaak. Gisteren deed het gerechtshof te Arnhem uitspraak in bovengenoemde zaak ea ontsloeg den beklaagde Garsthagen overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie van rechts- vervolging. De moordzaak van Room. Gisteren stond onder zeer buitengewoon groote belangstelliug voor de arr.-reehtbank te Alkmaar terecht J. J. B., oud 63 jaar, kantoorbediende te Hoorn, gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar. Hem werd ten laste gelegd moord op Maria Musman, echtgenoote van den heer W. Markus te Hoorn, en poging tot moord op den heer Willem Markus en diens dienstbode Grietje Appel, door middel van de toezending van een met arsenicum vergiftigde taart. Zooals men weet is de vrouw van den heer Markus, die van de taart gegeten had, over- leden en de dienstbode zwaar ziek geworden. Beklaagde, een oud, uitgedroogd manneke, bekende volmondig zijn vreeselijke daad. Hij verklaarde dat het hier een wrok gold, welke hem reeds meerdere jaren tegenover den heer Markus beheerschte. Negen getuigen werden gehoord. De ambtenaar van het O. M. eischte ver- oordeeling van beklaagde tot levenslange ge- vangenisstraf. De toegevoegde verdediger betoogde dat naar zijn meening slechts mogelijk is een veroor- deeling van beklaagde, ten aanzien van de per- soon van den getuige Markus zelf wegens poging tot moord, en ten aanzien van de echtgenoote van den getuige Marku3 wegens door schuld veroorzaken van den dood, terwijl ten aanzien van de dienstbode de beklaagde zal moeten worden vrijgesproken. Voor de Utrechtsche rechtbank is tegen iemand te Loosdrecht, beklaagd van vervalschiug van melk, die hij had te leveren aan een boter- fabriek te Breukelen, twee maanden gevangenis- straf geeischt en openbaarmaking van dit vonnis, op kosten van beklaagde, in een door de recht bank aan te wijzen nieuwsblad. Blijkens het onderzoek van deskundigen was de melk aangelengd met 20 °/0 water. Zaterdag den 10 December a. s. trekken de 2 pCt. loteri stad Antwerpen met een hoofd- prijs van frs. 100,000, luidens de in dit blad voorkomende advertentie worden deze loten door de Hollandsche Credietbank aangeboden tegen maandelijksche aflossing van 1,tot 3, In dezelfde advertentie worden ook Premie- Loten stad Venetie aanbevoleu, welke tot het jaar 1919 moeten worden uitgeioot en waarvan de eerstvolgende trekking op Zaterdag 31 Decem ber a. s. plaats heeft. Den heer J. v. d. V., bouwondernemer te Amsterdam, bleef Zaterdagavond een stukje vleesch in den slokdarm steken, zoodat hij geen adem meer kon halen binnen enkele oogen- blikken is hij overleden. De 30jarige boeren- knecht A. B., te Stoutenburg, heeft Vrij dag bij het inspannen van een paard een hevigen slag tegen de borst gekregen. Den volgenden dag is hij aan de gevolgen overleden. Zaterdag is te Schipluiden een 54jarige zwerver aan gehouden, die zoo dronken was, dat hij schier niet meer staan kon. Hij werd in een schuur gebracht en stierf daar in den loop van den dag. De burgemeester van Schipluiden heeft bij den officier van justitie te 's Gravenhage een klacht ingesteld tegen het raadslid P. v. Leeuwen, ter zake van beleediging. Dit raadslid zou zich tegenover een verslaggever van De Avondpost op beleedigende wijze over den burgemeester hebben uitgelaten en hem zelfs hebben beschuldigd, gelden ten nadeele der ge meente ontvreemd te hebben. Nabij Wageningen viel, bij het opspringen op een in vollen gang zijnde stoomtram, een 17jarige jongen, waardoor hij een schedelbreuk bekwam en overleed. Onlangs overleed te Hoogeveen een zonder- ling, een alieenwonend heer, die alle mogelijke artikelen verzamelde, die nu worden geveild. Verkocht worden meer dan 500 wandelstokken een menigte parapluies, een massa pijpen, manneu- en vrouwenonderkleederen, harmonica's, kinderspeelgoed, ruim 60 zilveren en gouden horloges met kettingen, een scheepslading boeken enz., enz., kortom, men kan haast niet iets bedenkeii of het wordt ten verkoop aangeboden. In de maand October 11. kocht iemand bij de Hollandsche Credietbank gevestigd te Amsterdam, Regaliersgracht 138, een Canton Freiburger Premie-Lot op maandelijksche afbe- taling en na slechts 2 termijnen van 2, te hebben betaald, is het aardige prijsje van 30,000 francs daarop gevallen. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf is de goederentrein 1240, van Tilburg gekomen, door een onveilig sein gereden en even ten Oosten van het station Breda op een leegen rangeerenden personentrein geloopen. De wisselwachter Van Steen, uit Breda, en de remmer Sandee, uit Rotterdam, die in den bagagewagen van den goederentrein waren, zijn omgekomen. Zij waren beiden vaders van huis- gezinnen met resp. 4 en 8 kincleren. Zes wagens en de machine van den personeu trein zijn ontspoord, terwijl de bagagewagen en een houtwagen van den goederentrein in elkaar gedrukt en totaal verbrijzeld zijn. Het verkeer werd gestremd. Eerst ongeveer 7 uur konden, met overstappen, de eerste rei- zigers naar Tilburg vertrekken. De mailtreinen werden over 's-liertogenbosch en Zwaluwe ge- dirigeerd. Even daarna zijn de beide geheel verminkte 1 ijken onder den trein weggehaald. Dezer dagen ontmoette een bejaarde vrouw te Amsterdam een ziekelijk uitziende jongen van een jaar of vijftien, die haar vroeg hem een eindje weg te brengen, daar hij zich onwel gevoelde en aan toevalleu leed. De medelydende vrouw voldeed hieraan en gaf den stumper een arm. Na een poosje zeide hij zich weer beter te gevoelen, en ging zyns weegs. Thuis ge komen bemerkte de vrouw dat de jeugdige gauwdief haar heel handig van ring eu porte- monnaie beroofd had. Het totaal van het door den gemeente- ontvanger en penningmeester der spaarbank van het Nut te Elburg verduisterde bedrasr wordt geschat op tusschen de 60 en 80.000 gulden. De gemeentekas was, zooals gemeld, in orde, doch die van een bouwvereeniging, van een polder en van andere lichamen, waarvan de aangehoudene penningmeester is geweest, waren ledig. De malversation aan de spaarbank moeten reeds begonnen zijn in 1901. Een noodlottige brand heeft Zondag in een fabriek van papieren doozen te Newark (New Yersey) een groot aantal slachtoffers gemaakt. De brand ontstond door een ontploffing van gasoline waarmee de lampeu werden schoonge- maakt op de 3e verdieping en breidde zich zoo snel uit, dat het onmogelijk was vele arbeidsters, die zich op de bovenste verdieping bevonden, te bereiken. Een deel van haar sprongen toen uit de ramende brandweer kwam wel spoedig met reddingsnetten, maar de paniek was zoo groot dat slechts enkele hunner konden worden opgevangen. Verscheidene vielen te pletter. Toen de brandweerlieden na afloop van den brand op de vierde verdieping een onderzoek instelden naar de schade, stuitten zij op een 20tal lijken van vrouwen en meisjes, die door- eenlagen voor een raam, dat naar een brand- uitgang leidde. Deze uitgang was echter spoedig onbruikbaar geworden door de vlammen, die uit de lager gelegen ramen sloegen. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt 35 a 40. INGEZONDEN ST UK KEN. Ter Neuzen, den 29 November 1910. Mijnheer de Redacteur De mededeeiing in uw blad van gisteren over den voorloopigen aankoop van gronden bij Sluiskil kan ik bevestigen. Met U wensch ik dat het niet zal gaan als met de Staalfabriek. Daarvan zal echter geen sprake zijn indien definitief tot aankoop van alle of een deel der gronden, waarvoor ik optie verkreeg, wordt overgegaan. De voorbereidende maatregelen eischen natuur lijk veel tijd eu verschillende bezwaren doen zich op. Men heeft echter de hoop alle be zwaren te kunnen oplossen. Van welwillende mede-werking van autorileiten is reeds blijk gegeven o.a. door den heer lngenieur van den Rijks Waterstaat en het spreekt vanzeli dat ook ons gemeentebestuur niet zal nalaten de tot standkoming der zaak op de krachtigste wijze te bevorderen. Daaraan behoeft men niet te twijfelen. De bedoeling is cokes-ovens te bouwen, waar- aan later vermoedelijk eene andere industrie zou worden toegevoegd. (Over cokes-ovens vindt men een lezenswaardig geill. artikel in ,,de Natuur" van de vorige maand). Het zijn natuurlijk nog slechts plannen maar dan toch plannen welke op goeden voet staan. Dat deze zaken van veel belang zijn, althans van veel belang kunnen worden, blijkt wel uit pogingen, welke men nu reeds van uit Gent heeft gedaan om de inrichtingen daar te krijgen. Men heeft eene heele reeks bezwaren tegen Ter Neuzen en deze streek opgeworpen be zwaren, welke natuurlijk tot de juiste ver- houdingen zijn teruggebracht. Wij hebben hier noodig fabrieken, waarin vele werklieden doorloopend een goed bestaan kunnen vinden. Het zou mij dan ook, voor onze gemeente, zeer spijten als alle nu gedane pogingen om hier eindelijk eene inrichting van eenigen omvang te krijgen op niets zouden uitloopen. Men had gaarne een deel van de terreinen van de Staalfabriek gekocht, maar dit is niet gelukt. Dit is zeker te betreuren, omdat de inrichtingen dan dicht bij de kora hadden kunnen worden gesticht. Maar Sluiskil is toch ook een deel der gemeente en gaat Sluiskil vooruit, dan zullen zeer zeker daarvan ook de kom- bewoners voordeelen genieten. Over de al of niet tot standkoming zal waar- schijnlijk spoedig worden beslist. Achtend, Uw dw.dr., Van der Moer. Speciale bescherming ongepast. Toen hier de palen en draden voor de electrische verlichting werden geplaatst eu aan- gebracht, is daartegen van verschillende zijden geprotesteerd, niet alleen omdat de leiding zoo verbazend ontsierend werkt, maar ook en vooral omdat men vreesde voor hinder. Herhaaldelijk is deze vrees gegrond gebleken. Velen hebben reeds last en hinder van de draden ondervonden. Men zou nu gedacht hebben dat de maat schappij hare verontschuldiging zou hebben aangeboden, waar ingezetenen van den aanleg hinder hadden. In plaats daarvan komen de heeren voor den dag op eene wijze, welke bespottelijk mag ge- noemd worden. Of is het niet zeer bespottelijk dat aanbieden aan den Raad van eene strafver- ordeniug En waarvoor Om eigen zaak voor schade te vrij waren eene zaak, welke eene zuivere handelsonderneming is, zoo goed als bij v. elke winkel. Maar ieder vecht natuurlijk voor zijne zaak en dat doen dus ook de administrateur der Centrale en zijne chefs te Amsterdam. Dit is behoorlijk. Doch niet behoorlijk is het zich daarbij te plaatsen op een te hoog voetstuk en te vergeten dat eene concessie eene gunst en eene uitsluitende concessie eene groote gunst is. De gemeente heeft niet de maatschappij ge- roepen maar deze is met een verzoek bij den Raad gekomen, waarbij de zaak zeer mooi is voorgesteld, naar ik wel eens heb vernomen. Het zqu aan de gemeente slechts enkele honderden guldens meer kosten een honderd gulden zes, zeven, meen ik. De Raad heeft zich toen gewoon weg door den aauvrager of door wie of wien dan ook in de luren laten leggen. Is daaruit een soort van klein-achting voor den Raad geboren Hoe dan ook met die lurenleggerij moest het nu toch uit zijn. En dus laat de maatschappij zich beschermen op dezelfde wijze als ieder ander dit moet doen. Lijdt zij schade dat zij die schade verhale op hem, die ze heeft veroorzaakt. Ter Neuzen. X. X. ZEETUDINU K IN. Van 28 tot en met 29 Nov. a Van 28 tot en met 29 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 30 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschut; door de Westsl. 7 op- eu 13 atgeschut. Positie der btoomtschepen. o o B is a VLAG. NAAM MS. Van en naar- Lading. Voor Te r lemen i 28 RllSS. 8.3. Orion 3021 Kotka stukg. 2 J Eng. s.a. Ronan 3391 Leith idem V our Uent 28 Eng. s.s. Truro 2367 Hull stukg. Deen 3mscli Maagen 519 Grewa aardapp. Deen. s.s. Eglioim 3814 Trangsund bout Eng. s.s. Mersey 3075 Goole stukg. 29 idem Avoeet 3985 Liverpool idem idem Jabiru 3961 Manchester idem Rnss. s.s. Graf Todleben 4198 Riga idem Duitach s.s. Ursus 6203 Windau hout V an («ent i 28 Noor. s.s. Spind 2913 Pillau phosph. 29 Fran. a.s. Antoinette 1028 Antwerpen stukg. Deen. s.s. Active 3708 W. Hartlep. ledig Russ. 8.3. Alexy Morch 3825 Riga phosph. Deen. s.s. Else 4712 Boness ledig Eng. s.s. Harre 1373 Londen idem idem Derw nt 2349 Goole idem s.a. H.ARALD in tossing te Rouaan. s.s. JKNNY wordt heden van Sfax te Ipswich verwacht. s.s. RICHARD in lossing te Boucau. s.s. ELISABETH in iading te Huelva voor Harburg. s.s. HELENA vertrekt heden van Sfax naar Sunderland, s.s. .V1AHDALENA vertrekt heden van Rotterdam naar Biyth.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6