A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5539. Dinsdag 29 November 1910. 50e «?aargari£. Binnenland. Gemengde berichten. Predikbeurten. Woensdag 30 November 1910 (Dankdag). ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. wordt de Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De stemming voor bet lid der Provin cial Staten in bet district Goes, vacature Lucasse, is niet, zooals eerst was gemeld, be- paald op 3 Januari, waar Woensdag 4 Januari 1911. De Schelde. Staatsraad Den Beer Poor- tugaal betoogt in een gescbrift, dat voor Belgie's neutraliteit de Scbelde voor Engeland nooit de aangewezen weg zou zijn om Belgie te bulp te komen. Yoorts dat door Nederland's bouding Belgie volstrekt niet aan zpn eigen kracht zou worden overgelaten en dat de gebeele zaak, het binnenfort te Ylissingen, in plaats van de versterkingen, die in 1866 werden toegelaten, geen schadelijke gevolgen voor Antwerpen kan hebben. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis Bp gelegenheid van het aanstaande St.-Niko- laasfeest wordt weer de vergunning van meer- dere pakketten aan betzelfde adres van slecbts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken, en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbevolen 1°. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en bescbadigeu gevrijwaard zijn 2°. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrpven en, waar opplakking of aanhecbting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor bet verloren gaan daarvan, tijdens bet vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3°. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. j De postkantoren zullen op Zondag 4 Decem ber, evenals op andere Zondagen, voor de aan- neming van pakketten gesloten zijn. Voorts zal er niet op kunnen worden gerekend, dat op dien dag meer bestellingen van pakketten zullen plaats vinden dan op andere Zondagen. Tenslotte wordt de aandacbt gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pak ketten, hetgeen voor pakketten met kostbaar- heden is aan te bevelen, en ten gevolge waarvan, bp eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het voile bedrag der aan- gegeven waarde van het pakket wordt vergoed. en TER NEUZEN, 28 November 1910. Naar wij vernemen is door medewerking bemiddeling van notaris Van der Moer al- bier voor Belgiscbe en Fransche maatschappijen bet recht verkregen tot aankoop van eene aan- zienlijke opperviakte grond in de buurt van Sluiskil. Er bestaan plannen daar een of meer fabrieken te stichten. Komen deze plannen tot stand, dan zal dit voor onze gemeente zeer zeker een groot voor- deel zpn. Wij twpfelen dan ook niet of de autoriteiten zullen deze plannen helpen bevorderen en wij zijn er van overtuigd dat ons gemeentebestuur de meest mogelijke medewerking zal verleenen. Van harte bopen wij dat het deze keer niet zal gaan als met de „Staalfabriek". Voor de vacante betrekking van gemeente- verloskundige in de kom albier bebben zicb 2 sollicitanten aangemeld. Door Gedep. Staten van Zeeland is be- noemd tot bureelambtenaar 2e klasse bij den provincialen waterstaat, ter standplaats Ter Neuzen, de heer P. Pb. Paul, thans tijdelijk alhier werkzaam gesteld. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de sluiting der jacht op hazen,. patrijzen, azanten, korhoenders en kwartels bepaald op Zaterdag 31 December a.s. met zonsondergang, terwijl de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden bepaald. Aan den gisteren in het cafe ,Wilhel- mina" bij den heer A. Vermast-Baert gehouden prijskamp op het biljart namen 36 spelers deel. De prijzen werden gewonnen als volgtle prijs A. Mechielle van Sluiskil en A. Schieman van Zaamslag, 2e pr. R. Thienpondt en B. Dbaeze van Ter Neuzen, 3e pr. C. 't Gilde van Ter Neuzen en F. Cortvriendt van Axel (Spui) en 4e pr. J. Mechielle van Sluiskil en J. van der Linden van Ter Neuzen. De extraprijs werd gewonnen door W. (5ort en C. de Mette. Met 26 Nov. is verplaatst van Brouwers- haven naar Hoek de Srigadier-titulair der Rijksveldwacht J. A. de Smit. Tot lid van het hoofdbestuur van den R. K. Onderwijzersbond in het bisdom Breda is gekozen de heer G.J. Castenmiller, hoofd der school te Stoppeldijk. Bij de stemmingen in de afdeelingen werden op den heer Castenmiller 79 stem men uitge- brachtde heer L. de Kok, hoofd der school te Aardenburg bekwam 30 stemmen. Zaterdagmorgen werd in een sloot langs den straatweg Groede—Nieuwvliet het lijk ge- vonden van den 70jarigen heer A. J. Erasmus, uit Groede. Deze was den vorigen avond omstreeks 10 uur uit Nieuwvliet vertrokken, vermoedelijk onwel geworden en in de sloot geraakt, waarin slechts weinig water stond. De overledene was een goed musicus en als mede-oprichter van het strijkorkest „Ons Ge- noegen" te Nieuwvliet, reeds ruim 40 jaar kapelmeester daarvan. Ook van andere muziekgezelschappen in de omliggende gemeenten was hij korter of langer tijd kapelmeester, terwijl velen, thans reeds oud- gedienden, aan hem, voor een groot deel, hunne muzikale ontwikkeling hebben te danken. Hoek. Jl. Zaterdag reed de zoon van den landbouwer H. met een wagen pulp, bespannen met 2 paarden over den dijk van den Oud- Westenrijkpolder, toen van uit dezelfde richting komende, zekere V., per rijwiel zijnde, het span wilde passeeren. Een der paarden schrikte en begon te slaan, waardoor V. getroffen werd en over de naastliggende sloot op het land ge- worpen, terwijl zijn rijwiel met gebroken vork in de sloot viel. Na geruimen tijd op het land gelegen te hebben is V. kunnen opstaan en heeft met zijn gebroken rijwiel zijn weg vervolgd. Ondertusschen had de bestuurder van den wagen moeite gedaan de paarden tot bedaren te krijgen en wilde hij het verwarde tuig in orde maken, waarbij hij van hetzelfde paard een zoodanigen slag tegen een zijner beenen kreeg, dat hij slechts met moeite kon gaan en later, toen men hem ter bulp was gekomen, per voertuig naar huis moest worden gebracht. Axel, 28 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 14 paarden, 120 stuks hoornvee, 24 varkens en 3 schapen. Premien werden uitgereikc als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs 5, aan Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axel. Als voren, 2e prijs f 3, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor het schoonste hengst- of merrieveulen, beneden het jaar oud, een prijs van f 2, aan Corn8. Haak, landbouwer te Axel. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs f 4, aan Ph. J. van Dixhoorn voor noemd. Alsvoren 2e prijs 2,50, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van 5, aan de vereeniging „De Toekomst" te Axel. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs 5, aan Sal. de Feijter, land bouwer te Axel. 3, aan A. Schelleman, Alsvoren 2e prijs veekoopman te Axel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs f 4, aan Sal. de Feijter voornoemd. Alsvoren 2e prijs 2,50, aan Sal. de Feijter voornoemd. Voor het schoonste 2jarig rund, een prijs van 3, aan R. Blankert, slager te Axel. Voor den schoonsten hokkeling, een prijs van 2, aan C. de Feijter, landbouwer te Koewacht. Voor den schoonsten springstier een prijs van 5, aan Jan Verstraten slager te Axel, en voor het vetste stuk hoornvee een prijs van f 5, aan C. de Feijter, voornoemd. De handel was zeer levendig. Hontenisse. Door den gemeenteraad is be- noemd tot hoofd der school aan de Molenstraat de heer H. O. B. Blijdenstijn, onderwijzer te Amsterdam, en tot onderwijzer aan de school Molenhoek de heer A. P. Neeteson, onderwijzer te Goes. RECHTSZAKEN. Den 17en October vermiste de visscher J.' Schroevers te Vlissingen, bekend uit de heldhaftige redding van de schipbreukelingen van het Engelsche schip Doris" in December 1907, dat op de rassen gestrand was, den verrekijker, die hem ter herinnering, aan deze redding door de Engelsche regeering werd ge- schonken. Als schuldig aan den diefstal van dezen kijker werd Vrijdag door de rechtbank te Middelburg de 41jarige werkman L. v. E., wonende te Middel burg, tot drie maanden gevangenisstraf ver- oordeeld, zulks overeenkomstig den eisch van het O. M. De poging tot moord te Thoien. Ter terechtzitting van de arr. rechtbank te Zierikzee werd Vrijdag behandeld de zaak tegen J. K., oud 52 jaar, zonder beroep, geboren te Zierikzee, wonende te Tholen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zierikzee. Hem wordt ten lasle gelegd dat hij den 3 Augustus 1910 te Tholen, met het oogmerk den burgemeester dier gemeente M. G. van Stapele opzettelijk van het leven te berooven hem althans opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen na dat voornemen vooraf te bebben kenbaar gemaakt en daartoe een scheer- mes, althans een scherp snijdend mes, mede te hebben genomen heeft gepoogd dien burge meester Van Stapele in diens woning te dooden hem althans opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door alstoen kort jtegen- over hem staande under toevoeging ,,je zult me nooit meer levend zien, daar ga je", althans van woorden denzelfden zin en strekking hebbend hem opzettelijk gewelddadig met dat mes in de bovenste linkerhalsstreek een ongeveer drie centimeter diepe hevig bloedende snijwonde over eene lengte van ongeveer 18 centimeter, aanvangende op den rechter onderkaaksrand en nagenoeg rechtlijnig naar links verloopend tot eenige vingersbreedte onder hec linkeroor toe te brengen, waardoor burgemeester Van Stapele onder meer een huidspier en een hals- ader zijn afgesneden tengevolge waarvan hij gedurende meerdere dagen het bed heeft moeten houden en het onbelemmerd gebruik zijner lichaamsdeelen heeft moeten derven zijnde de uitvoering van beklaagdes voornemen tot het dooden van genoemden burgemeester Van Stapele alleen niet voltooid tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat het mes eene door beklaagde niet gewenschte en in hare gevolgen niet bedoelde verwonding heeft toegebacht. Door het O. M. waren gedagvaard 12 ge- tuigen, waaronder 3 deskundigen. Aan den beklaagde was ambtshalve als raads- man toegevoegd de heer Mr. J. A. C. van Heusde, advocaat-procureur te Zierikzee. Uit de getuigen-verklaringen bleek dat de beklaagde op voordracht van den burgemeester door den Commissaris der Koningin als gemeente- veldwachter was ontslagen, omdat hij zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en hoewel berhaaldelijk gewaarschuwd niet met drinken ophield. Nadat op een avond beklaagde zoo dronken was geweest, dat de bevolking hem met een hoeraatje thuis braeht, was hij niet langer te handhaven. Toen de burgemeester hem mededeelde dat hij als gemeente-veldwachter ontslagen was, voegde beklaagde den burgemeester toe „wacht je voor de gevolgen". Op den dag van den aanslag is beklaagde naar Bergen op Zoom geweest, teneinde werk te zoeken, maar was in zijn poging niet ge- slaagd, en had onder weg gedronken. Hij zocht 's avonds den burgemeester in diens huis op, hem verwijtende dat hij de oorzaak van zijn ontslag was en gaf hem met een scheermes een snede in zijn hals. De officier van justitie, Mr. J. de Vries van Doesburgh, eischte wegens poging tot moord zeven jaren gevangenisstraf. De aan beklaagde toegevoegde verdediger, Mr. J. A. C. v. Heusde, concludeerde tot vrij- spraak en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde. Het laatste werd door de rechtbank ge- weigerd. Uitspraak a. s. Vrijdag. Al te gul. Te Rotterdam deelde op een der laatste avonden een Engelsch zeeman zijn geheele afmonsteriug, groot 84, aan voor- bijgangers in de Zandstraat uit, die natuurlijk heel gaarne het fooitje accepteerden. loen de royale matroos in beschonken toestand op een politiebureau aanlandde, had hij geen cent meer op zak. Om een burgemeester. De toestand in Schipluiden wordt steeds beDarder. Sedert de laatste Raadsvergadering zit de gemeente zonder raad. Hadden eerst reeds drie der zeven leden bedankt, thans hebben weer twee het bijltje er bij neergelegd, zoodat er thans nog twee over zijn. Besluiten kunnen er dus niet genomen worden tot overmaat van ramp heeft de nieuw- benoemde veldwachter zijn functie niet aange- nomen, in verband met de door den raad te zijnen opzichte genomen besluiten. Zoo zit de gemeente nog zonder veldwachter ook. Wei heeft de burgemeester de leden, die bedankt hebben, opmerkzaam gemaakt op art. lb 2e lid van de gemeentewet, welk artikel zegt, dat de leden, die bedankt hebben, lid van den raad blijven tot de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden zijn goedgekeurd, doch de leden zullen zoo liet een raadslid zich uit, de vergaderingen niet bezoeken, zoodat dan toch geen besluiten genomen kunnen worden. Op deze wijze poogt men thans den burge meester te dwingen, heen te gaan. Donderdag is te Gouda de 20jarige knecht L., van den kruidenier S., boven van de trap gevallen. Hij kwam op het hoofd neer en werd zoo ernstig verwond, dat hij Zaterdag is over- leden. Zaterdagmiddag is nabij het seinhuis D te Amsterdam W. P. de hoofdopzichter Elshof door den trein van 11,32 uit Utrecht overreden en gedood. Te Haarlemmermeer heeft Vrijdag een 12jarige zoon van den arbeider R. een klap van een jong paard gekregen. De jongen bleef op de plaats dood. Oit blad verschijnt Maandag;- Woensdag- en VrSjdayavondt nltgezonderd op Feesldaigeu uX&Uamam ■EDHH Mj de Kir in a I* J. IAI P« 8AIPE te Ter lemen. JELervorm.de Kerk. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma en 's avonds u., Ds. R. v. d. Kamp van Slie- drecht, Rede voor de Jongelingsver. Zaamslag. Hoek. Axel A. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Janse van Barneveldt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1