Ter Neuzensche Courant ^ITrg eTI jTTs t and. Donderdag 24 Nov. 1910. No. 5537. T"W"IEjIE]IDIE3 BUj-A-ID- Binnenland. Gemengde berichten. R. 10 eerst TWEEOE K A HS E Vergadering van Dinsdag. De vergadering wordt te 11 uur geopend, daar te half elf niet voldoende leden aanwezig zijn. Het algemeen debat over de Staatsbegroo- tino1 wordt voortgezet met een rede van den 11. i „i„ slechte beer De Mee9ter, die aliereerst als een financieele politiek bestrijdt het streven van den tegenwoordigen Minister van Hnancten, otn den tiideliiken maatregel van bet heften van opcenten op de bedrijfsbelasting te bestendigen. inmiddels laat de indienmg van de mkomsten- belasting op zich wachten. Daarna gaat spreker na den hoogst treurigen toestand, waarin z. i. 's lands financien op dit oogenblik verkeeren, en verklaart met te kunnen begriipen, hoe dit Kabinet, waar we staan voor een ongedekt tekort van 7,178,000, de vrij- moedigheid heett te komen met een kustver- dedigings-voorstel, dat 46 millioen zal vorderen. Ook wijst spreker er op, dat de Minister met voldoenden weerstand heeft geboden bij deze begrooting tegen de zucht zijner ambtgenooten om de uitgaven voor bun departementen op te drijven. Slechts dan, als er voor de sociale verzeke- ringen veel minder dan 9 millioen wordt be- steed, zal men z. i. slagen in de dekking van het tekort. Spreker besluit met te verklaren dat hi] geen vertrouwen stelt in dezen Mi nister, om den toestand van 's lands financien, die hoogst bedroevend is, te verbeteren. De beer Troelstra sluit zich volkomen aan bij ben, die 's lands financieelen toestand hoogst bedenkelijk, en de vooruitzichten op verbetenng zeer gering acbten, vooral indien wordt voort- gegaan in de huidige richting, waarbij de eind- cijfers van alle hoofdstukken der begrooting een zeer belangrijke stijging aantoonen. Met verschillende dier verboogingen ecbter kan spreker zich vereenigen, waar zij gericht zijn op versterking van de economische kracbt van ons volk, verbetering van ons onderwijs, sociale wetgeving, landbouw enz. ook trakte- mentsverbetering is voor verschillende catego ries beslist noodig, en de daarvoor gevraagde verhoogingen zijn mede te billijken. Ook bet volksonderwijs zal toenemende eiscben stellen, en eindelijk ook de sociale hervormingen, want de uitgaven, welke meer in 't bijzonder den arbeider ten goede komen, zijn nog veel te gering, het is foutief te beweren, dat de stijging der uitgaven grooten- deels te wijten is aan maatregelen in't belang van den arbeider. Die uitgaven voor sociale hervormingen zullen beduidemd stijgen moeten dit is een onafwijsbare eiscb, zelfs al wil de Regeering den werkman te bulp komen op een wijze, die spreker's sympathie niet heeft, n.l. de verplichte verzekering, welke, volgens spre ker, slechts een schijnmiddel is. Hij voor zich zal steeds vurig blijven ijveren voor Staatspen- sionneering. Ook de Ziekteverzekering zal groote offers vergen, evenals de werkloosheids- verzekering. Bovendien komen uit de arbeiders- kringen reeds meer nieuwe eischen te voor- schijn, zooals een moederschapsverzekering, Met het oog op dat alles dient bezuinigd te worden, zeer bezuinigd, vooral op zaken die niet dringend noodig zijn, als de eenige tonnen voor het paleis ,,'t Loo" de verhooging der wedden van de commissarissen der Koningin maar vooral de militaire uitgaven. Na de pauze wordt het de vorige week aan- gehouden amendement-Thomson, om uit de Indische begrooting te lichten den post voor snellaad-pistolen (ruim 71,000) verworpen met 44 tegen 24 stemmen. Zonder stemming wordt daarna hoofdstuk Uitgaven in Nederland" der Indische begrooting goedgekeurd. Hierna zet de heer Troelstra zijn rede over de Staatsbegrooting voort, constateerende voor de zooveelste maal zei hij dat voor de chronische stijging der militaire lasten alle burgerlijke partijen in de Earner, zoowel links als rechts, aansprakelijk zijn. Spreker becijfert dat, (niettegenstaande wij niet bij machte zijn met ons leger en onze vloot iets grootsch tot stand te brengen, en iedereen erkent dat het een Janboel is), in 10 jaren tijds de uitgaven voor leger en vloot gestegen zijn van 39 millioen tot 50 millioen. Bezuiniging op dit gebied is noodzakelijk komplement voor uitgaven sociale doeleinden. Aan innerlijke ver sterking heeft ons volk meer behoefte dan aan versterking naar buiten. Dit is het conflict tusschen de militairisten en de demokraten, vooral de sociaal-demokraten. En een tweede conflict is, dat de kapita- listische klasse het geld voor die militairistische doeleinden wil vinden, niet door belastingen die op haar eigen klasse drukken maar door verbruiksbelastingen, die het volk kmjpen. Spreker wijst er verder op, dat de levens- oorsprong van dit Kabinet is geweest om op militair- en vlootgebied in orde te maken wat Minister Van Rappard, volgens velen niet kon. En nu blijkt dit Kabinet het zelf niet te kunnen en durfthet in dezen fijd van financieelen nood, aan te komen met een kustverdedigings- voorstel dat binnen acht jaren tijd luim 46 millioen gulden zal kosten 1 En verder had 't ook op geen ongelegener tijd met tariefs- verhooging, dus met belasting van de eeiste levensbehoeften kunnen komen, dan thans, nu de volkstoestanden op loongebied als anders- zins slechter zijn dan ooit, terwijl de prijzen der levensbehoeften stijgen. Ten slotte kritiseert spreker de verschillende proeven van sociale wetgeving van Minister Talma, wiens Bakkerswet en ziekteverzekering niets dan onvoidragen vruchten zijn. Spreker besluit met een pleit voor algemeen kiesrecht. De heer Kuijper deelt als zijn overtuiging mee dat de coalitie niets minder hecht bestaat dan zulks bij haar oorsprong was, en dat zij integendeel organisch in elkaar gegroeid, is en op allerlei wijze getoond heeft stand te houden en iD innigheid te winnen. Als bewijs voor dat stand houden wees spreker o. a. op het verloop van de beweging tegen de Borromaeus- encykliek. Het tegenwoordige Kabinet is even gecon- solideerd als de coalitie en spreker wijst er op dat het in 't algemeen met ingenomenheid wordt gadegeslagen en in vrij grooter. kring bevredi- ging schenkt al wordt dat in deze Kamer niet zoo gemerkt. (Luid gelach). Dit Kabinet is gematigd opgetreden, veel gematigder zegt spreker dan het Kabinet van 1901, en het laat daarbij geen oogenblik den band los, die het bindt aan het christelijk beginsel. En dat dit Kabinet onpartijdig is, bewijst wel dat nu en dan ontevredenheid heerscht, zoowel in het linksche als in het rechtsche kamp. (Luid gelach). Verder zet spreker uiteen, dat het Kabinet hard werkt, waarna spreker ten stelligste ont- kent dat er in de antirevolutionnaire partij een stille oppositie tegen het Kabinet bestaat. Wat de kustverdediging betreft, de indiening daar van noemt spreker een heroieke daad. Menig Kabinet zou voor zulk een stap terug- gedeinsd zijn. 's Lands financien noemt spreker niet on- rustbarend. De Seine stijgt nog voortdurend. Te Parijs staan de kaden en de brug Bercy onder water. Ook de rue Felicien David is over een lengte van 80 meter en een diepte van 15 cM. over- stroomd. Men heeft er noodbruggen moeten leggen. Het water is ook doorgedrongen in de kelders van het ministerie van buitenlandsche zaken. Uit de provincie meldt men, dat de Indre voortdurend stijgt, tengevolge van de aanhoudende regens. De Yonne en de Marne daarentegen dalen. Uit Bohemen meldt men dat daar veel sneeuw gevallen is, waardoor het spoorwegverkeer groote belemmering ondervindt. Op de kusten van Spanje woedt een hevige storm, waardoor alle visschersschepen een toe- vlucht in de havens moesten zoeken. De stoom- vaartdienst tusschen Barcelona en Majorca is wegens storm op zee gestaakt moeten worden. In het Zuiden van Spanje regent het hevig. Bij Brembillo is een trein ontspoord, doordat de spoorweg onder water stond. Te Messina heeft men weer aardschokken gevoeld, die eenige oude huizen deden instorten. In Lloyds Weekly News heeft Crippen aan het leven een laatst vaarwel toegeroepen. Bij maakt tevens van de gelegenheid gebruik, om haar, die hem steeds gesteund en geschraagd heeft met haar vertrouwen in zijn onschuld en haar hoop op levensbehoud, Ethel le Neve, in eenvoudige maar niettemin roerende woorden in het openbaar hulde te brengen. Hij schrijft o. m. Deze brief is mijn laatste brief. Na vele dagen van angstig wachten, zonder dat mijn onschuld is erkend, na de ellende van een lang proces en het wachten op appel, en niettegenstaande de pogingen mijner vrienden, die getracht hebben wijzigiug van mijn straf te verkrijgen, zie ik in, dat mijn lot thans be- zegeld is en dat ik alle hoop moet laten varen om in het leven te blijven. Zonder dat mijn moed mij verlaten heeft, zal ik mij in een andere wereld bevinden en voor een anderen rechter, die, naar ik hoop, meer rechtvaardigheid en meer medelijden zal betrachten, dan hier op aarde het geval is. Ik vrees noch den dood, nocb het hierna- maah, en ik ben nog slechts bedroefd bij het denkbeeld, dat zij, die mij zoo lief is geweest, veel zal hebben te lijden. Ik beef niet den overgang van leven tot dood. Ik kan nog voor doen, ik buig me voor het Het lid der Tweede Kamer, Dr. Mr. J. Ankerman, heeft sehriftelijk vragen gericht tot den Minister van Justitie, waarvan er een luidt ongeveer als volgt: Is de Minister bereid en in staat te ver klaren, of het rapport der deskundigen in de bekende Papendrechtsche stratzaak is gemaakt op last van, uitsluitend ten dienste van en op kosten van de justitie? En zoo ja, of de Minister dan zijn invloed wil aanwenden om te verhinderen, dat dit rapport voor het publiek verkrijgbaar wordt gesteld. er niets meer aan ODvermijdelijke. Voor het aangezicht van God houd ik staande, dat ik onrechtvaardig ben veroordeeld en ik ben zeker, dat mijn onschuld later bewezen zal worden. Mijn veroordeeling is een gerechtelijke dwa- ling, die vooral veroorzaakt is door de sensatie, die mijn vlucht en mijn inhechtenisneming in een voor Een roovershol? In de bosschen onder Yelden (Limburg) is bij toeval een onderaardsch hoi of spelonk ontdekt. Het hoi ziet er van binnen tamelijk goed uit, 2 M. lang, 2 M. diep, I1/, M breed en goed met den grond gelijk. Van binnen is er een bank en een tafeltje van latten in. Of men hier met het verblijf van een roover- bende die zich daar wil ophouden, te doen heeft, gist men nog. De politie doet onderzoek. Een kip vloog Maandagmorgen teFinster- wolde (Gr.) op den personentrein. die via Win- schoten naar Stadskanaal vertrok. Zij werd daar in ongedeerden toestand gevangen. Zij had de lange reis van Finsterwolde naar Stads kanaal zonder ongelukken op den trein mee- gemaakt. Als oorzaak dat het land tusschen Tilburg, Gilze-Rijen en Dongen bijna elken winter onder water staat, wordt het volgende meegedeeld: Het riviertje de Donge, dat door die streek stroomt, is de natuurlijke afwatering voor die landerijen, maar aan dat riviertje staan een water- en een windmolen, die beide reeds uit den tijd van Frederik Hendrik dagteekenen. De eigenaar heeft steeds het recht gehad, om van 1 October tot 1 Maart het water van de Donge als drijfkracht te gebruiken, waartoe hij gedurende dien tijd den stroom even boven den molen afzet. Het gevolg hiervan is, dat alle omringende landerijen onderloopen en zelfs laat in 't voorjaar nog onder staan, zoodat honderden hectaren goeden grond aan den landbouw ont- trokken worden. Sneeuw en overstrooming. Vrijdag heeft het in Frankrijk voor het eerst van dit jaargetijde gesneeuwd. Te Nancy lag de sneeuw 10 cM. dik op de straten en zij valt nog steeds voort in groote vlokken. In een sneeuwstorm. de Vogesen woedt het leven hebben geroepen. Jonggezellen-belasting in Rusland. Rusland gaat het celibaat belasten, en zijn geldkist spekken met wat degenen, die te schuw, te angstig, te verstandig, te ongeschikt of te lui zijn omin het huwelijksbootje te stappen, voor die nooit volprezen teugelloosheid zullen moeten opdokken De financieele commissie uit de Rijksdoema heeft bij de beraadslaging over het wetsontwerp, betreffende de inkomstenbelasting, het besluit genomen, alle jonggezellen hooger aan te slaan, niet een beetje, maar Sink veel. Afgevaardigde Sinadino (uiterst rechts) deed, met het oog op het feit, dat aan kinderrijke gezinnen zekere tegemoetkoming bij de betaling der inkomstenbelasting zal worden verleend, het voorstel, om jon'ggezellen aan te slaan voor het dubbele bedrag van den gewonen aanslag. Tegen dit voorstel kwamen slechts twee afge- vaardigden op. Deze tegenstanders waren de kadet Kuttler, en baron Tscherkasjoffde laatste verzekerde, dat een zoodanige belastingpolitiek er spoedig toe zou leiden, dat men in geheel Rusland geen enkelen jonggezel meer zou vinden, hoe klein ook. Na een oppositie van zulk kaliber bleef de commissie niets anders meer over dan pro forma te stemmen. Men kwam tot het besluit, van alle jonggezellen anderhalf maal zooveel inkomstenbelasting te heffen als van de ge- trouwde manslui. Dezer dagen zal dit besluit aan de Doema ter bekrachtiging worden voorgelegd. In den Amerikaanschen staat Maine is aan den oogst voor duizenden dollars schade toegebraeht door grijze eekhorentjes. Op som- mige plaatsen zijn de korenvelden geheel en al afgevreten en het regent bij de regeering ver- zoekschriften om verlof het schadelijke wild te mogen dooden. Twee jaren geleden is in dien staat een wet aangenomen, die het schieten op grijze eek horentjes verbood. Het gevolg is geweest, dat de knaagdieren zich buitengewoon sterk hebben* vermenigvuldigd en thans een ware ramp zijn geworden voor den landbouw. De boeren, die indertijd de regeering hadden verzocht de „lieve" diertjes te beschermen, hebben thans groote spijt van hunne teerhartige opwelling en zouden nu niets liever zien, dan dat zij met een slag verdelgd werden. Zooals men weet is de „koning" van de Parijsche electriciens, Pataud, tijdens de spoor- wegstaking naar Belgie gevluch't, met de toe- zegging na afloop daarvan zich te zullen komen aangeven. Maar hij bleef nog altijd weg. Thans heeft hij echter een telegram gestuurd aan Briand, om hem een vreigeleide te vragen om een treurige reden. Het vierjarig dochtertje van Pataud is gestorven en hij zou het lijk naar Frankrijk willen brengen. Briand had Zondag- avond nog niet geantwoord, maar zou, naar men verzekerde Maandag aan Pataud de ge vraagde toestemming geven. In den nacht van Zaterdag hield een keurige equipage stil voor een derduurste nacht- restaurants van St. Petersburg, het Fariete- Aquarium, en een jong paartje steeg uit het rijtuig, ging naar binnen en bestelde een cabinet particulier. "Zij" was ongeveer 19jaaroud. buitengewoon schoon, rijk gekleed, en droeg kostbare brillanten en diamanten gespen op haar schoenen. Hij was in rok. Na eenigen tijd vielen twee schoten. Toen de kellners kwamen toesnellen en de politie de deur had opengebroken, vond men den jongen man met doorboorden slaap dood op den vloer liggen. Ook het jonge meisje was dood. Uit haar „voorhoofd vloeide een fijn bloedstraaltje over het prachtige avondtoilet. In achtergelaten brieven smeekte het jonge paartje, hen althans samen te begraven, daar zij elkander tijdens bun leven niet mochten toebehooren. Het meisje bleek de dochter van den multi- millionnair en graanhandelaar Kropiu te zijn, haar metgezel de jonge koopman Botsch- kow, wiens verbintenis met haar dochter de moeder van het meisje krachtig had tegenge- werkt. ZEETIJDINGEN. Van 21 tot en met 22 Nov. a Van 21 tot en met 22 Nor. werden langs de Oostsluizen alhier 53 binnenvaartuigen op- en 21 afgeschut; door de Westsl. 18 op- en 9 aigeschut. Positle der Stoomschepen. VAN 11 Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Nov. Carolua Ludovicus Toek (van Calloo), oud 29 j., jm. en Joanna Catharina Vermeerssen, oud 33 j., jd. Geboorten. 2 Nov. Albertus Adolphus, z. van Theophi- lis Ludovicus Pauwels en van Maria Julia Van den Bergb. 5 Nov. Ivonna Louisa, d. van Franciscus Josephus Vermeerssen en van Pulcherina Apolonia De Lee. 10 Nov. [vonne Marie, d. van Augustinus de Wilde en van Maria Francisca van Puijvelde. Cijrillus Josephus, z. van Theofiel Lodewijk Clarijsse en van Eugenia Reijns. 11 Nov. Irma Anna Maria, d. van Hijpolitus de Schepper en van Rozalia Bleijenberg. 12 Nov. Magdalena Maria, d. van Rochus Camillus Blommaert en van Marie Clothilde Hageman. 15 Nov. Desiderius Adrianus, z. van Constantinus van der Kruisen en van Rosalia Vermeulen. Overljjden. 13 Nov. Serafinus Damianus Kint, oud 2 j., z. van Felix en van Maria Ermeliende Segers. 15 Nov. Eugenia Maria Claessens, oud 22 j., d. van Constantinus en van Maria de Bruijn. Pliilippiae. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Nov. Florimondus Theophilus van Putte, oud 29 j., jm. en Eugenia Maria Wijne, oud 21 j., jd. Geboorten. 11 Nov. Paulina Rosalie, d. van Josephus Rammeloo en van Rosalia Dhondt. Overlijden. 10 Nov. Eduardus Hendricus Snoeck, oud 64 j., echtg. van Melanie de Klerck. St. Jfansteen. Huwelijks-aangiften. 4 Nov. Ja cobus Elias, oud 25 j., jm. en Amelia Boussen, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Nov. Honord Theophile Ferket, oud 34 j., jm. en Maria Clothilda Schuerman, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Nov. Leonia Maria, d. van Marie Emelie Arens. 3 Nov. Leonia Maria, d. van Gustavus Ludo vicus Boeckling en van Amelia van de Velde. 4 Nov. Irma Maria, d. van Carolus Ludovicus d'Hooghe en van Lucia Maria de Bot. 8 Nov. Irma Maria, d. van Adolf Vanacker en van Maria Mervis. 10 Nov. Anna Catha rina, d. van Joannes Jacobus van Dorsselaer en van Maria Josephina de Winne. Emma Maria, d. van Jo sephus Vlassenrood en van Leonia Maria D'Hooge. Overlijden. 12 Nov. Petrus Johannes Joseph Bleijen- bergh, oud 1 j., z. van Joseph Mattheus en van Marie Melanie van Goeije. Dominicus van Looij, oud 16 j., z. van Eduardus en van Maria Pelagia Kant. a VLAG. NAAM MS. Van en naar- Lading. Voor Ter Henzen t 21 Eng. s.s. 22 IDeen. s.s. Eng. s.s. 22 Eng. 8.8. 21 Ousel Silkeborg Pandion 3633 Liverpool stukg. 5053 Hungerborg hout 3619 Manchester stukg. Van Ter Meuzen i Cedarwood 1815 |Middlesbro Voor (went ledig 21 Deen. s.s. Active 3708 Wiborg hout idem V olmer 3729 Pitea idem Eng. s.s. Mersey 3075 Goole stukg. idem Truro 2367 Hull idem Deen. s.s. Else 4712 Riga hout Eng. s.s. Forgorm 4743 Wilmington katoen Russ. s.s. Dagmar 6620 Riga stukg. Belg. s.s. Narval 597 Ostende ledig Van Gent I Eng. s.s. Sea Hound 3035 iLonden stukg. Deen. s.s. Amalienborg 3803 iGrangem. ledig Eng. s.s. Teesdale 922 Londen suiker Belg. s.s. Brngia 5304 W. Hartlep ledig Noor. s.s. Ophir 2845 N Shields idem s.s. HARALD van Riga naar Rouaan passeerde 22 dezer Kopenhagen. s.s. JENNY vertrok 18 dezer van Sfax naar Ipswich. s.s. RICHARD van Tunis naar Boucau passeerde 20 dezer Gibraltar. s.s. ELISABETH in lading te Huelva voor Harburg. s.s. HELENA in lading te Sfax voor Sunderland, s.s. MAGDALENA van La Goulette naar Rotterdam pas seerde 21 dezer Corcubion.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5