A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Herhaalde Oproeping. No. 5537. ON DER WIJZER, OTEEWIIIIM m STBUD. Donderdag 24 November 1910. 50e Jaargang. Buitenland. FEPILLKTOy, ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTB BLAD. Wethouders op sollicitanten van naar Burgemeester en TER NEUZEN, roepen de betrekking van met verplichte akte voor de Fransche taal, aan school B, op eene jaarwedde bedragende volgens de thans nog geldende verordening f 575, en na 3, 6, 9, 12, 16, 20 en 24 jarigen dienst- tijd als onderwijzer respectievelijk 625,—, 675,-, 725,—, 775,-, 825,-, 875,en 900, BoveDdien f 100,voor de verplichte akte Fransch. Gehuwden die den leeftijd van 26 jaar bereikt hebben genieten f 75,vergoeding in de huishuur. Stukken in te zenden aan den Burgemeester voor 12 December 1910. Ter Neuzen, 22 November 1910. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. ENGELAND. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de beslis- sing over zijn eigen lot thans in handen. Maandag begon de definitieve beraadslaging over de veto-besluiten, door de Regeering in- gediend, omdat het Hoogerhuis uit partij-oog- merken de liberate wetten had verworpen. Minister Crewe, die namens de Regeering sprak, verklaarde dat de hervormingsvoorstellen van Rosebery den bestaanden toestand niet voldoende verhelpen. Door een beroep te doen op het land om steun bij het doorvoeren van de veto-wet, vroeg de Regeering een redelijke mate van vrijheid toe te kennen aan de ge- kozen vertegenwoordigers van het vrije volk. Lansdowne, een der oppositie-leiders, noemde het optreden der Regeering zonder weerga in de geschiedenis des lands en stelde verdaging voor tot heden (Woensdag.) Een ander Minister, Beauchamp, bespotte de unionistische peers, die vragen om de veto-wet te bespreken en wanneer het zoo ver komt, de wet in den steek te laten. Hij vergeleek Lans- //Mogelijk zal het anders worden," zei ze bij haar zelve, ,/wanneer hij verneemt, dat Traverse hier eens heer en meester zal zijn." Ze stond van tafel op, maakte voor den kolonel een stijve buiging en maakte zich ge- reed om de kamer te verlaten. //Hoe, mijn lieve nicht," riep Lenoir, „wilt u reeds heengaan O, ik bid u, blijf nog een half uurtje. Uw aangelegenheden vorderen een besprekingwillen we dat nu doen //Mijnheer," hervatte Clara, „na het zware verlies door mij geleden, heb ik weinig lust over zulke zaken te spreken. Overigens is dokter Rocke daar, waarmee ge kunt spreken," zei het meisje, „hij was de boezemvriend van mijn papa, die hem op zijn sterfbed nog op- gedragen beeft, u met zijn laatste wilsbepalineeu lk heeft bekend te maken. //Den laatsten wil van uw papa, lieve miss meende dat uw papa een testament gemaakt en gedeponeerd bij zijn advokaat in btaunton?" „Dat is zoo", hernam Traverse in plaats van zpne bruid, //doch dokter Day heeft kort voor zijnen dood nog eenige beschikkingen gemaakt mij de eervolle opdracht gegeven den voogd en downe's optreden bij dat van een man, die berouw toont op zijn sterfbed. Lord Rosebery zei, dat wanneer Lansdowne's optreden zonder weerga was, dit te wijten viel aan de Regeering, die het Hoogerhuis scheen te beschouwen als een schuldige, die gehangen moet worden, zonder biecht of gelegenheid om berouw te betoonen. Na verdere bespreking werd tot uitstel der veto-wet besloten. Lansdowne wilde nu heden nieuwe hervor- mingsbesluiten in den geest van Rosebery in- dienen. Daarin wordt voorgesteld over belang- njke vraagstukken een referendum onder de kiezers te houden en geen vereenigde zitting van Lager- en Hoogerhuis. Tevens zou 't Hoogerhuis afstand doen van ,,zekere waar- borgen", die het thans volgens de Grondwet heeft inzake het verwerpen van financieele wetten. In regeeringskringen te Londen acht men Lansdowne's voorstellen onvoldoende en men beschouwt ze meer als verkiezingstruc om te doen zien hoe gematigd en redelijk de lords zijn. De strijdvaardige Minister van Financien Lloyd George heeft te Londen een flinke rede gehouden, waarin hij voorspelde dat de verkie- zingen den lords voor goed zullen beletten een begrooting te verwerpen. Het geld voor sociale hervormingen is ge- vonden, terwijl de protektionistische landen het niet bijeen konden brengen. Het verschil tusschen Duitschland en Engeland kenschetste hij zoo In Duitschland was het noodig gebleken het salaris van den Keizer, met het oog op de van de levenskosten, te verboogen. De Engelsche regeering zal nu voorzien in de kosten van ouderdomspensioen voor 200,000 oude menschen en hen, evenals de hertogen, tot gepensioneerden van den Staat maken. Bovendien hebben we de beschikking over het noodige geld, zei de Minister, om 2 millioen arbeiders tegen werkloosheid te verzekeren en we zullen volgend jaar. met een ontwerp in zee gaan om 15 millioen personen van de arbeiders- klasse te verzekeren tegen de ziekte van de broodwinners. De Ieren waren met Amerikaan- sche dollars komen aanzetten, zeker, maar spr. zou wel eens willen weten, sedert wanneer de Engelsche aristocratie dollars had versmaad. De Minister spoorde aan, den weg schoon te vegen, de aristocratische hinderpalen op te ruimen, dan zal de rechtvaardigheid even ge- makkelijk haar weg vinden naar de woningen van het volk als naar de paleizen der mach- tigen. zijner dochter hiermee in kennis te stellen." //Beschikkingen Mondelinge beschikkingen hernam kolonel Lenoir, met een verachtelijken blik op Traverse, aan wiens woorden hi] scheen te twijfelen. „Mondelinge beschikkingen die mijn zwager u opgedragen heeft mij bekend te maken u, een jongmensch, die nog min- derjarig is Ilm, hm voegde hij er spottend biji //veroorloof mij, jonge heer, dat ik zulks in twijfel trek. In elk geval moet ik u ver- zoeken, dit door bewijzen te staveu." .De bewijzen zullen geleverd worden, en wel geldige, hernam de jonge Rocke. '„Hetkomt er slechts op aan mij te zeggen, wanneer het kolonel Lenoir van pas komt mij aan te hooreu." Wel, indien het zijn moet, morgen voor- middag om tien uur," hernam de kolonel op onverschilligen toon. Tusschen tien en drie uur wachten mij de zieken in Staunton, maar eerder of later ben ik tot uw dienst." ,Hin, het schijnt eerder, dat ik u ten dienste moet staan riep de kolonel misnoegd. Doch ter wille van mijn lieve nicht, wil ik het mij laten welgevallen. Om negen uur zal ik mijne kamer verwachten." „Ik zal er wezen", hernam Traverse, die be- paald besloten was de onhoffelijkheid van den kolonel onverschillig op te nemen. C lara boog voor haar voogd en verliet met mistress Rocke het vertrek, terwijl hij zich in een Ieunstoel wierp, eene sigaar opstak en u op heeft de stakings- F R A N K R IJ K. De Fransche Ministerraad wetten van Briand goedgekeurd. De wetten, die spoedig in de Kamer zullen behandeld worden, zijn drieledig en betreffen ten eerste de gerechtelijke vervolging van de sabotage en ophitsing daartoe. Ten tweede aanvulling der wet tot bescherming van den spoordienst. De regeering wordt daardoor gemachtigd in geval van staking de voortzetting van het bedrijf te verzekeren. Ten derde worden bemiddelings- en scheidsgerechten ingesteld. Tegelijkertijd wordt form eel aan het spoorwegpersoneel het stakingsrecht ontnomen. Men wil weten dat de regeering heeft afgezien van het verbod van staken in andere bedrijven. De komische noot valt hier direct opBriand, de oud- propagandist voor de algemeene staking, gaat zijn vroegere kameraden't staken verbieden PORTUGAL. Ook uit de Portugeesche kolonien worden de Jezuiten verdreven. De gouverneur en de bisschop van Macao kregen bevel tot directe uitwijzing der Jezuiten die naar Brazilie en Britsch -Indie zullen gaan. De geestelijke zusters, die onderwijs geven, zullen voorloopig blijveu totdat het onderwijs geregeld zal zijn. MEXICO. In Mexico blijft 't onrustig en de opstand ill het binnenland wint veld. In de stad Mexico zijn 25 ofHcieren gearresteerd, onder wie een paar kolonels. Het is dus onjuist dat het leger geheel loyaal zou zijn. De opstand woedt vooral te Guerrero, Ovizabo en Santa Cruz. In laatstgenoemde stad zijn de oproerlingen baas. Tweeduizend Mexikanen zijn uit Texas Mexico binnengedrongen. TER NEUZEN, 23 November 1910. Hierbij herinneren wij aan de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel eD Fabrieken welke alhier op aanstaanden Vrij- dag, des voormiddags van 11 tot des namiddags 1 ure zal plaats hebben, wegens periodieke af- treding van de heeren A. C. Lensen, M. G. A. Blankers, R. Drost en H. W. R. Kramer. In de gisterenavond alhier gehouden ver- gadering van de muziekvereeniging „De Vol- harding" werd door den penningmeester rekening en vevantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar. Hierbij bleek dat met inbegrip van eene narekening van vroegere dienstjaren was zich niet om den dokter bekommerde, die eenige minuten later den onvriendelijken gast alleen liet. Den volgenden morgen om negen uur klopte Traverse aan de deur van den kolonel. Na een barsch binnen" betrad hij de kamer waar hij zijn vijand want als zoodanig kende hem de jonge man reeds op de sofa, om- ringd door rookwolken, uitgestrekt vond. Traverse naderde met een lichte buiging, die kolonel Lenoir nauwelijks beantwoordde, en nam een stoel, zonder daartoe uitgenoodigd te zijn. Lenoir bemerkte dadelijk de opvallende ver- andering in het gedrag van den jongen man, dien hij tot nu toe als een nul beschouwd had. vMijnheer", begon Traverse met heldere stem. z/U weet, waarvoor ik hier kom. Het betreft de laatste wilsbeschikking van den heer Day, die ik u moet mededeelen en waarvoor ik uwe opmerkzaamheid vraag". Kolonel Lenoir was zichtbaar verrast. Zulk een taal, zulk een optreden had hij niet ver- wacht. Jongeheerriep hij, na van zijne ver- bazing bekomen te zijn, „hoe durft ge zoo tot mij spreken Staak uwe aanmatigende inlei- kom ter zake." Jongeheer," herhaalde Traverse, „zooDoemde men mij voor vijf of zes jaar, nu ben ik dokter in de geneeskunde en laat mij niet meer als knaap 'oehandelen. Wat het ver wij t over aan- ding en uitgegeven 418 en was ontvangen f 347, zoodat er een nadeelig slot was van f 71. Vervolgens werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer F. Andrews, waarbij deze bedankt voor de functie van directeur der vereeniging. Dit schrijven, reeds medege- deeld in een vroegere vergadering, had, na rijpe overweging, ook in verband met den finan- cieelen toestand, het bestuur doen besluiten voor te stellen de vereeniging niet verder in den tegenwoordigen vorm te behouden. Daarbij was ook in overwegingj genomen de weinige ambitie van de werkende ieden en de geringe steun die ondervonden werd voor het opluisteren der concerten door tooneelstukjes enz., terwTijl de financieele krachten ook zouden tekort schieten voor het engageeren van een directeur. Uit den boezem van de vergadering werd betoogd, dat het bestuur de zaak wel wat te donker inzag en dat het te betreuren zou zijn dat deze vereeniging die reeds meer dan 25 jaar bestond zou moeten worden ontbonden. Men meende dat, wanneer door de werkende leden die tot de vereeniging behooren, nog voldoenden ijver en ambitie werd betoond, de vereeniging voldoende levensvatbaarheid zou bezitten om te blijveu voortbestaan en dat althans zeker de tegenwoordige financieele omstandigheden geen reden voor ontbinding behoefden te zijn. Het voorstel om de vereeniging te ontbinden werd verworpen met 14 tegen 5 stemmen. De aanwezige bestuursleden verklaarden daar- op uit hunne functie ontslag te nemen. Daarop werd besloten een comite te benoemen dat tot taak zou hebben de voorloopige leiding der zaken op zich te nemen. Hiervoor werden benoemd de heeren A. Moggre, J. L. Jurrij en J. Donze. Gisterenavond voer de kapitein Moore, van den Eng. schoener Margatet Murray, met 3 matrozen met zijne sloep uit de haven, om zich te begeven aan boord van zijn ter reede alhier liggend vaartuig. De sloep voerde geen licht. Juist toen de sloep buiten de havenhoofden kwam, was de Provinciale boot Zeeland daar- voor gearriveerd en draaide om in de haven te komen. De opvarenden der sloep meenden naar het schijnt de Prov. boot nog te kunnen misloopen, doch deze geraakte onder de raderkast der prov. boot, waarna de sloep door een der wielen schijnt te zijn getroffen, althans de kop werd aanmerkelijk beschadigd en de sloep kreeg nogal water binnen. Door het hulpgeroep van de in de sloep zittenden werd de opmerkzaamheid van de opvarenden van de Zeeland getrokken. Deze ontwaarden toen het gebeurde, de boot stopte en de mannen uit de lekke sloep werden aan boord van de Zeeland opgenomen. matiging betreft, dit kan mij niet treffen, want om miss Day en mama niet te verschrikken, heb ik uwe onvriendelijke bejegening tot nog toe met stilzwijgen beantwoord." Kolonel Lenoir wierp den moedigen jonge- ling een uitdagenden blik toe. .Inderdaad," riep hij, #zulk eene brutaliteit is mij nog niet overkomen. Wacht u wel, mijnheer dokter Rocke", voegde hij er bij, op den titel drukkend, „mijn geduld op een harde proef te stellen, het kan u bitter berouwen." ,/Ik vrees geene bedreigingen, mijnheer", her nam Traverse, //al hadt gij de macht mij te treffen. Doch genoeg daarover, ter zake. Voor alles, kolonel Lenoir, moet ik u zeggen dat ik de verloofde van uwe pupil bende heer Day, mijn vaderlijke vriend, schonk mij zelf hare hand." Lenoir beantwoordde deze mededeeling met een hoonenden lach. /,Hoe?" riep hij, »ben ik hier in een gekken- huis of zijt ge niet wel bij 't hoofd Gib de bruidegom mijner nicht Gij Doch verder, verder, de zaak wordt al mooier. Ha, ha 1 ik dacht, dat ik een vervelend uurtje zou hebben, doch ik amuseer mij als een koning. Dus, mijnheer de bruidegom (Wordt vervolgd). AEIIZESSCHE COiRAVT. IBit Mart verwrhijnt WaandBg., Wnenndag. en Vrijilagavond, altsezonderd op JFeeatdaven. l»ij de Firmx P. J. ViN DE 81MBE te fev Henzen. bekenr) ta r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1