A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5534. Donderdag 17 November 1910. 50e Jaargang. Binnenland. QflBWIIIISS 14 ETUIS. 0 r FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTEN TIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd de be- handeling der Indische begrooting voortgezet. Uitvoerig werden de koelietoestanden op de oostkust van Sumatra besproken en in verband daarmede de door Mr. Yan Bloomestein ontworpen nieuwe koelie-ordonnantie, waaromtrent op het oogenblik, zooals Minister De Waal Malefyt mededeelde, nog overieg wordt gepleegd. De heer Schaper keurde af dat in het ontwerp het voorschotstelsel en strafbaarstelling van contractbreuk wordt gehandhaafd. De heeren Colijn en De Meester oordeelden die poenale sanctie vooralsnog onmisbaar en gaven evenals de heer Van Asch van Wjjck wenken tot wegneming der misstanden. De versterking van Vlissingen. De Independance Beige bevat een hoofdartikel over de voorgestelde versterking van Ylissingen, waarin gezegd wordtOnze buren en vrienden (de Nederlanders) zijn vrij hun verdedigings- werken in te richten zooals zij willen. Maar de mogelijkheid, dat Engeland ons langs de ScWlde te hulp komt, ingeval er op ons gebied een inval gedaan werd, is de beste waarborg voor onze onafhankelijkheid en onze waardigheid op politiek gebied. Zonder dien waarborg zijn wij, aan handen en voeten gebonden, overgeleverd aan diengene onzer macbtige buren, die ons gebied door wil trekken om den tegenstander te ontmoeten. Nederland heeft daarom niet het recht om dien waarborg tot een waarborg in schijn te maken, door, indien het dat zou wen- schen, de Schelde voor onze vrienden te sluiten. //De Standaard" schrijft over de komende verkiezing van een Eerste-Kamerlid in Zeeland z/Nu na het uitvallen van den heer Godin de Beaufort voor Zeeland een nieuw Eerste- Kamerlid te benoemen is, scbijnt men in die provincie en in enkele Roomsche kringen er op aan te dringen, dat in de plaats van den anti-revolutionair ditmaal een Roomscbe zal benoemd worden. Als reden geeft men hier dan voor op, dat de Roomsche bevolking van Zeeland grooter in het cijfer is, dan die der Anti-revolutionairen en Christ.-Hist. saam. Gaat dit op Ja, zoo men de liberale Roomschen er bij rekent. Anders niet. In het 5e district, men zag het nog pas in 1909 en 1910, en ten deele ook in het 4e district, stemt een zeer groot deel der Roomsche kiezers op den liberalen candidaat. 85) z/Kolonel Lenoir," hernam eindelijk mistress Rocke met moeite, //voor alles moet ik u er aan herinneren, dat ik gewoon ben mistress Rocke genoemd te worden. Gij betuigt mij uw leedwezen en voert eene taal, die mijn oor opnieuw beleedigt. Vergeet gij nog eens, dat ik de echtgenoot van majoor Warfield en de moeder ben van zijn zoon, die mij door uw laaghartigen streek verstooten heeft. Gij vindt mij als bediende, terwijl ik op Warfieldshouse als meesteres moest wonen. Ik ben vermagerd door kommer en verdrietdat alles is uw werk, kolonel Lenoir, en nu we elkaar toe- vallig ontmoeten, wilt ge deze gelegenheid te baat nemen, om mij uw berouw te betuigen Denkt ge dat dit genoeg is om alles te ver geven z/Martha o, sta mij toe, dat ik u zoo noem," riep de kolonel, //dit is de naam, die mij twintig jaren geleden dag en nacht op de lippen zweefde, de naam, die zoo diep in mijn hart staat ge grift, dat z/Kolonel Lenoirviel mistress Rocke den geslepen huichelaar in de rede, //braak hier Die moet men alzoo van bet totaal afrekenen, en dan komt de verhouding beel anders te staan zoo anders, dat er geen denken aan is, om den zetel te laten omgaan. En dit te minder, daar de Roomsche leden in de Eerste Kamer thans reeds 18 zetels bezetten, tegenover 14 die door de Anti-revolutionairen en Chr. Historischen saam bezet zijn. Op de bevolking van ons land zijn de Room schen een derde, en een derde der Eerste Kamer is nog geen 17 leden. Reeds nu is het cijfer der Roomsch-Katholieke leden in de Eerste Kamer alzoo reeds iets hooger, dan naar den maatstaf der bevolking het geval zou moeten zijn ook al ware het, (wat niet zoo is) dat men alle Roomschen inwoners van ons land bij de Roomsche Staatspartij kon rekenen. Ons wil het daarom voorkomen, dat men van Roomsche zijde wel zal doen, met van deze pretentie af te zien." Naar aauleiding daarvan schrijft //Zelandia" De //Standaard" tracht ons goed recht op een Katholieken Eersten Kamerzetel weg te redeneeren omdat velen der onzen //steeds op den liberalen candidaat stemden." Wij willen dit stem men op den liberaal niet goedkeuren, zelfs niet in bescherming nemen maar moeten toch zeggen, dat het zeer ver- daarbaar is. De Christelijke partijen kunnen in Zeeland geen meerderheid behalen zonder onze hulp. Middelburg en Goes zijn dadelijk voor de poes als wij er de Anti-rev. candidates niet steunen. In beide distrieten is geen kans van slagen voor een Katholiek Statenlid, omdat er geest- verwanten van de Standaard" nooit iets hebben gedaan tot uitdooving van het anti-papistische vuurtje. Dit deert de onzen niet. Wij zullen gaarne blijven medewerken om de Anti-rev. candidaten te doen verkiezen, maar men erkenne dan ook ons goed recht. Hoe kunnen wij onze kiezers voortdurend blijven sturen in de richting van het steunen der Anti-rev. candidaten, indien van die zijde niet wordt erkend, dat wij aan gene zijde der stembus, ook onze rechten mogen verdedigen en opeischen. De //Standaard" tracht te betoogen, dat de Katholieken in de Eerste Kamer meer hebben dan ons volgens onze sterkte toekomt. Dit kan zijn, maar hoeveel Statenleden, hoeveel Tweede Kamerleden zou de anti-rev. partij overhouden, indien onze mannen niet, met ten acbterstelling van de eigen candidaten, bij de eerste verkiezing reeds gingen op de Anti-rev. of Christ.-Hist. candidaten in dit sterfhuis zulk een taal niet uit, vergeet niet, waar ge hier zij t, en wacht u wel, mij als hulpelooze vrouw andermaal te beleedigen. Het is genoeg, kolonelIndien ge niet wilt, dat ik oogenblikkelijk de zaal verlaat, zwijg dan over het verleden met uwe betuigingen van berouw, die ge niet gevoelt. Gij zijt immers de voogd van Clara en als zoodanig hebt gij te spreken over de zaken, de voogdij betreffende." ,Welaan, het zij zoo, mistress Rockeher nam de kolonel, „Ik zal nederig uwe kwetsende woorden als welverdiende straf verdragen wel- dra zal ik door mij tie opoffering u tot mildere gedachten brengen." ylk wil van uwe opoffering niets weten hernam mistress Rocke met trotsche verachting. z,Yan de ure, dat ge mij zoo grof beleedigdet, zijn Warfield en Lenoir vijanden geworden herinner u, dat ik ook eene Warfield ben. Veroorloof mij nu, kolonel Lenoir, dat ik u naar uwe kamer laat geleiden, ondertusschen zal ik miss Clara van uwe aankomst ver- wittigen." Dit zeggende belde mistress Rocke en gaf den neger, die dadelijk verscheen, bevel den vreemden gast naar zijne kamer te brengen. Zjj verwijderde zich met een buiging, terwijl de kolonel haar een woedenden blik nazotid. z/Vervloekte bedelares bromde hij. //Hoe waag je het zoo trotsch tegen mij te zijn. Ze Wij hebben dit voorjaar bewezen, dat wij, zoo noodig, den Anti-rev. candidaat de voorkeur kunnen geven, boven den eigen partijgenoot al heeft dit ook ons gekost een onzer eigene zetels. Waar wij offers weten te brengen, is het billijk dat de Anti-rev. partij ook offers weet te brengen. Wij hebben in Zeeland terwille der coalitie de Anti-revolutionnairen dus meer gegeven, dan waarop zij recht hadden. Wij beklagen ons daarover niet, doch de Standaard vordere van ons niet alles, wil het Anti-rev. hoofdorgaan de coalitie niet in gevaar brengen. TER NEUZEN, 16 November 1910. Het gure najaarsweer, met een regendag, was weder niet gunstig aan onze jaarlijksche paarden- en veemarkt, zoodat de aanvoer van vee en het bezoek van belanghebbenden en belang- stellenden, niet groot te noemen was. Er waren aangevoerd 33 paarden, 3 hitten, 2 stieren, 2 ossen, 30 koeien, 15 kalveren, 6 schapen en 135 varkens. De premien werden toegekend als volgt Yoor den schoonsten dekhengst niet aanwezig. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, premie van 4, aan L. Dieleman te Ter Neuzen. Yoor het schoonste merriepaard van 1 tot 2 jaar oud, le premie 5, aan Joz. de Jonge te Hoek, 2e premie 2, aan J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie f 4, aan J. F. Dees te Zaamslag, 2e premie 2, aan P. van Cadsand te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen beneden het jaar, premie van f 4. aan A. Cortvriendt te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden, premie van f 4, aan Joz. de Jonge te Hoek. Voor den schoonsten hit, premie van 4, aan J. Meert te Sluiskil. Voor den schoonsten springstier, minstens een jaar oud, premie van 5, aan C. Zegers te Ter Neuzen. Yoor het schoonste stuk rundvee (stieren uit- gezonderd) uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie f 4, aanC. van der Bent teTer Neuzen, 2e premie f 2, aan E. A. Ysebaert te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons, le premie 4, aan H. Bossche te Selzaete, 2e premie 2, aan denzelfden. Yoor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie f 4, aan P. Meert te bluiskil, 2e premie f 2, aan N. Dieleman te Hoek. is nog even fier als vi;oeger, doch ze zal onder- vinden, hoe kolonel Lenoir zich weet te wreken Hij ging nog een paar keer de zaal rond, als dacht hij nieuwe booze plannen uit. Einde lijk beval hij den neger, die nog altijd aan de deur wachtte op barschen toon hem zijn kamer te wijzen en zorg te dragen, dat zijn koffer boven kwam. Ondertusschen had zich mistress Rocke naar hare kamer begeven, waar ze uitgeput op een stoel neerzonk en haar gelaat met de beide handen bedekte. De kracht waarmee ze tegen kolonel Lenoir opgetreden was, scheen haar verlaten te hebben. Mistress Rocke was nu weer de zachte lijderes, die zich sedert twintig jaar de hemeltergende ongerechtigheid, aan haar begaan, gewend had. z/Welk een lot, welk een ongeluk 1" dacht ze, dat Clara's vader zijne dochter juist aan zulk een ellendeling moest toevertrouwen Hoe is het mogelijkging ze bij haar zelf voort, „dat ik ook maar een uur met hem onder een dak vertoef? Ik moet dit huis ver laten zijne aanwezigheid is mij ondraaglijk. Doch mag ik van Clara wijkenIs het geen heilige plicht van mij, de duif tegen dezen gier te beschermen? Te beschermen Ik, de arme verlatene, ik, die zelf bescherming noodig heb, wat vermag ik tegen zulk een man, die nog het recht van een vader over Voor het schoonste rund van I tot 2 jaar, zonder tanden, premie van f 4, aan C. Zegers te Ter Neuzen. Yoor het schoonste kalf van x/2 tot 1 jaar oud, premie van 3, aan C. Zegers, voornoemd. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uitge- zonderd, premie van 5, aan H. Hartog te Ter Neuzen. Yoor het grootste getal rundvee ter markt van 1 eigenaar, premie van f 4, aan H. Bossche te Selzaete. Voor het grootste getal schapen, boven de 3 stuks, premie van 3, aan J. Jansen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens boven de o stuks, premie van f 2, aan F. Ingels te West- dorpe. Voor het grootste getal varkens boven de 25 stuks, premie van f 5, aan Jac. de Meij te Zuiddorpe. Yoor den kooper van het grootst aantal ter markt gebrachte paarden, premie van 5, niet uitgereikt. De handel in jonge varkens was, als naar gewoonte, levendig. De uitvoering op Maandag jl. door het tooneelgezelschap van den heer Joh. Bakker in het cafe ,/La belle vue" alhier gegeven, was matig bezocht. Omstandigheden in aanmerking genomen werd een vrij goede opvoerfng gegeven van het drama z/De kinderroofster", dat bij de hoorders veel bijval genoot. De twee vermiste matrozen van den ter reede alhier liggenden schoener zijn naar Dins- dag bekend werd, gelaud te Vlissingen. Door den hevigen wind hadden zij, met hunne roei- boot uit de haven vertrekkende hun schip niet kunnen bereiken en waren afgedreven. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami- teuze waterschap Oud en Jong Breskens, de heer J. van Male, te Breskens. Aan het gebouw van het provinciaal be-, stuur te Middelburg werd heden aanbesteed het herstellen of vernieuwen van verschillende per- ceelen provinciale waterstaatswerken en wegen met hun onderhoud gedurende drie jarenin- gaande 1 Januari 1911. Minste inschrijvers waren voor perceel d. Straatweg wederzijds Sluis, e. Straatweg van den grooten weg by Breskens naar Groede en die van Groede naar Nieuwvliet, f. Straatweg Schoondijke naar lJzendyke, en g. Straatweg van Oostburg naar Zuidzande. Voor deze perceelen gecombineerd de heer A. van Male te Schoondijke voor 10.346 per jaar. zijn pupil heeft? Om 't even, mijn post is bij Clara, ik zal, ik mag haar niet verlaten. Zou ik van mijn zoon hulp verlangen, voor mij en Clara tegen dien afschuwelijken man Dan zou hij de wraak van dien booswicht op zich laden en ik wil ook niet dat mijn zoon iets van dien nachtelijken aanval verneemt. Doch ook Clara mag ik voor het schandelijk karakter van haren voogd niet waarschuwen, want ze zou hem met de verachting behandelen die hem toekomt, waardoor zij echter onver- zoenlijke vijanden zouden worden. Wat blijft mij anders over dan te zwijgen Hoe echter zal majoor Warfield dit zwijgen opnemen, als hij verneemt, dat zijn gezworen vijand in dit huis vertoeft V Zooals hij wilbeantwoordde mistress Rocke zelf de vraag. //Ik moet mijn plicht jegens Clara vervullen, 't overige is bjj- zaak. Mag er voor mij uit volgen wat wil, mag de majoor denken wat hij goed vindt mijn geweten, het bewustzijn mijner onschuld, zal mij troosten in bet lijden En nu, moed gevat, Martha Wees koel en afgemeten jegens kolonel Lenoir hierdoor alleen kunt ge uwe waardigheid bewaren." Na dit vast besluit genomen te hebben, stond mistress Rocke op en begaf zich naar Clara, om haar van de aankomst van haren voogd in kennis te stellen. (Wordt vervolgd). TER SMZESSCHE COIIRAST. Dit U1 ml vprNfliijnt Kaandag-, Woensdag- en Vrijdugavond, nllgeaionileril op O t t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1