A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaidere No. 5533. Dinsdag 15 November 1910. 50e tlaargang. 9 0 r Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. tijdelijk 0NDERWIJZER of ONDERWIJZERES ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENj Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van acLvertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bnrgeraeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de be- trekking van aan de openbare lagere school B, uit hunne solli- citatien, in te zenden voor 21 November 1910. De jaarwedde is gelijk aan die bepaald voor de in vasten dienst zijnde onderwijzers. Ter Neuzen, 8 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Volgens //De Tijd" zullen de Portugeesche Jezuieten, welke voor eeu paar dagen te Vlis- singen geland zijn, hun verblijf niet in Neder land vestigen, doch alien voor de missien in Noord- en Zuid-Amerika bestemd zijn. TER NEUZEN, 14 November 1910. Velen, waaronder niet het minst de eerst belanghebbenden, zien ook alhier in den aan- staanden winter het spook der werkloosheid weer dreigend naderen. Geen wonder dan ook, dat de kansen en mogelijkheden om die te voor- komen of er zooveel mogelijk in te voorzien, het onderwerp der gesprekken uitmaken. Zoo was aan eenige werklieden ter oore gekomen, dat alhier in het a. s. jaar vanwege het Rijk (in dit geval zou het Domein er bij betrokken zijn) grondwerken zullen rnoeten worden uit- gevoerd. Dit gaf hun aanleiding om op jl. Vrijdag- avond in het lokaal //Bethel" eene vergadering te beleggen, teneinde de belangen der werk- loozen te bespreken. Als resultaat van deze vergadering werd besloten de tusschenkomst van het gemeentebestuur in te roepen om de vanwege het Rijk aan te besteden werken van gemeentewege uit te voeren. Naar men ons heden mededeelt zal, alvorens verder gevolg aan dit besluit te geven, nog eene nieuwe vergadering worden samengeroepen. Bij het te Zwolle gehouden examen voor apothekers-assistent is o. m. geslaagd de heer Tj. van Borssum Waalkes te Ter Neuzen. Bij het aldaar gehouden examen voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek is ge slaagd mej. J. de Hulster van Breskens. Te Rotterdam slaagde voor de akte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de heer W. C. Maarleveld te Biervliet. Naar gemeld wordt heeft de heer J. van Andel, rechter in de rechtbank te Middelburg, tegen 1 Februari als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Utrecbt deed Vrijdag uitspraak in bet hooger beroep van A. L., bootwerker te Ter Neuzen, tegen 2 uitspraken van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissingen van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan zijn linker- hand is gekwetst, werd toegekend lo. ingaande 7 Maart 1910 voorloopig eene rente van 101/2 pet. van het dagloon 2». ingaande 2 Mei 1910 een rente van 107s pet. van zijn dagloon. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak ver- meld onder 2°., vernietigde die vermeld onder 1°. alsook de betrekkelijke bankbeslissing en kende getroffene in plaats daarvan toe ingaande 7 Maart 1910 voorloopig eene rente van 14 pet. van het dagloon. Bet hoofdbestuur der schippersvereeniging v^chuttevaer" ontving omtrent het verzoek om het ankeren buiten den mond der Dordtsche kil te verbieden de mededeeling, dat in het bijzonder op de aangelegenheid zal worden gelet, doch dat voorhands geen termen worden gevonden om aan het verzoek te voldoen. Blijkens het Voorloopig Yerslag over Hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbegrooting 1911 werd bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van dat Hoofdstuk de aandacht der Regeering gevestigd op de verandering van de Braakman, waardoor veler belangen worden geschaad. Ingevolge het tractaat met Belgie, opgenomen in het Staatsblad van 1844, is een internationale commissie ingesteld, tot wier taak het behoort op de behartiging dezer belangen te letten. Gaarne zou men vernemen, hoe het met de werkzaamheden dezer commissie staat. Verbetering van den toestand van de Braakman werd noodig geacht. Sluiskil. Zondag a. s. zal de voetbalclub //Ajax" alhier in het strijdperk treden, met z/T. H. O. R." uit Sas van Gent. Aan den biljartwedstrijd bij den heer L. Kalle alhier namen 46 spelers deel. De prijzen waren 5,3,75, 2,75 en 1,50. De eerste prijs werd gewonnen door J. de Mul van Philippine en M. Broekhoven van Sluiskil, de tweede prijs door J. van Tatenhove en Th. Dhanis van Sluiskil, de derde prijs door A, van Waes van Westdorpe en Joh. Riddering van Sluiskil, de vierde prijs door J. Pluim van Westdorpe en J. van Maele van Sluiskil. Sas van Gent. Zondag speelden alhier onze voetbalclub //T. H. O. R." met de club VD. O. S." uit Kloosterzande. Yoor de rust speelde ,/T. H. O. R," met wind en behaalde spoedig een punt. Na de rust had z/D. O. S." wind voor, doch behaalde tegen aller verwachting in geen enkele punt, zoodat de uitslag 10 was in het voordeel van ,/T. H. 0. R." Op Nieuwjaarsdag a. s. zal onze club de eer genieten zich te kunnen meten met Fransche sportbroeders, alsdan komt een club uit Parijs over om alhier te spelen met r/T. H. 0. R." Koewacht. Zondagavond had ten huize van P. Steenaert op het Zand eene algemeene ver gadering plaats van de geitenvereeniging St. Esidorus alhier. De voorzitter deelde mede, dat een der leden, die een der Saauengeiten geloot had, voornemens geweest was die geit aan een persoon buiten de vereeniging te ver- koopen, iets, wat zeer stnjdig is met het belang der vereeniging. Doordat een der leden van het bestuur de geit zelf had aangekocht, was dit voorkomen. Het bestuur steide voor dit lid te royeeren. Met 32 stemmen voor en 4 tegen werd dit voorstel aangenomen. Het bestuur deelde mede, dat de bok te Hessen was aan gekocht voor f 35, met kosten voor vervoer en quarantaine kwam hij de vereeniging op f 50, een der melkgeiten kostte 45 en de andere 50, dus te zamen 145. Op een vraag van den heer A. Geerards deelde de secre taris mede, dat van de provinciale commissie een subsidie was ontvangen van 30 voor den bok en van 5 voor ieder der geiten, zoodat de vereeniging had moeten betalen f 115. Dit bedrag was door het bestuur bij wijze van renteloos voorschot verstrekt. Een paar nieuwe leden werden aangenomen, zoodat de vereeniging thans 69 leden telt. Clinge. Met ingang van 15 dezer wordt de brigadier Peters van de brigade marechausseb te Nieu w-Namen tijdelijk verplaatst naar Het Loo. Indeeling van lotelingen bij fanfarekorpsen In herinnering wordt gebracht dat lotelingen uit de provincie Zeeland, die bestemd zijn om in Maart of September a. s. te worden ingelijfd, en een blaasinstrument bespelen, zich vooraf met een schriftelijk verzoek kunnen wenden tot den provincialen-adjudant in Zeeland (te Middelburg), om zoo mogelijk vooreene plaatsing bij het muziekkorps van het of van het 10de regiment infanterie in aanmerking te mogen komen. De voordeelen, aan eene dergelijke plaatsing verbonden, zijn le bij verdiensten door het geven van concerten 2e verhooging van bekwaamheid in het be spelen van het instrument, en 3e bijzondere wijze waarop de dienstplicht kan worden vervuld. Wordt de loteling bij aankomst bij het muziek korps zijner keuze niet geplaatst, dan kan door hem aan den inspecteur der infanterie worden verzocht, om plaatsing bij een ander fanfarekorps, of wel plaatsing in een garnizoen in de nabijheid van zijn vroegere woonplaats. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw- Comite heeft een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de wijze, waarop cooperatieve landbouw-vereenigingen in de be- drijfsbelasting worden aangeslagen. Deze commissie bestaat uit de heeren P. J. A. de Bru'ine, Yoorzitter; K. Eriks Az., 0. Reits- ma, Jan Truijen, L. baron van Voorst tot Voorst en J. B. Westerdijk, leden, en C. G. J. A. van Genderen Stort, secretaris. De commissie, die jl. Dinsdag haar eerste vergadering heeft gehouden, zal zich wenden tot verschillende vereenigingeu om medewerking te vragen bij het verzamelen van de noodige gegevens. BECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gevorderd, doch zonder aftrek der preventieve hechtenis, bevestiging van het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, waarbij J. F. M., land- bouwer te Hontenisse, werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, wegens zware mishandeling van Boogaard. De heer Mr. Adriaanse, advocaat te Middelburg, die als verdediger optrad, vroeg oplegging eener lichtere straf. Uitspraak 26 dezer. Rtaansverduistering. In den nacht van 16 op 17 November heeft er een totale maansverduistering plaats, welke in Azie, Europa, Afrika en Amerika kan worden nagegaan. Deze maaneklips begint 's avonds om 11 u. 44 min. en eindigt om 2 u. 58 's morgens. Van 12 u. 55 m. is de maan heelemaal verduisterd. Van links naar rechts zal de schaduw der aarde in de maan dringen, zoodat men den indruk zal bekomen dat de schaduw de maan inhaalt. In de algeheele verduistering voorbij, dan ziet men, gewoonlijk aan den Oostelijken maan- rand, waar zich zeer hooge bergtoppen bevinden een blauw licht en eerst eenige minuten later vollen zonneschijn. jZaterdag is de van verkrachting van een kind beneden den leeftijd van 12 jaren verdachte Ch. M., geboren en wonende te Groede, die in voorloopige hechtenis was gehouden, in vrijheid gesteld. Dat in de anders zoo berooide gemeente- kas van Spaarndam een bedrag f 1270 aan- wezig was, kon niet anders bekend zijn dan aan personen, die wisten hoe juist even voor Zaterdag de bijdragen van rijk en provincie aan den vermoorden ontvanger waren toegezon- den. Men zoekt dan ook thans in deze rich- ting. Naar Arnhem is gevankelijk overgebracht het hoofd der openbare school te Etten, gem. Gendringen, onder verdenking van onzedelijke handelingen met zijn leerlingen te hebben ge- pleegd. Op den weg tusschen Groningen en Haren is 's avonds eeu juffrouw op laaghartige wijze aangerand. De politie van Haren heeft twee individuen gearresteerd, in wie zij de daders meent te zien. De politie te Delft heeft een valschen gulden in beslag genomen. Hij draagt den beeldenaar der Koningin en het jaartal 1892, maar mist het randschrift. Een tachtigjarige blinde vrouw, buiten de kom der gemeente Zonnemaire met een dienst- bode wonende, kreeg bezoek van een haar on- bekend persoon, die onder allerlei bedreigingen een som gelds van haar vorderde, De oude vrouw. bevreesd voor de geuite bedreigingen, gat den man al het geld dat ze in huis had, zijnde 55. Dedienstbode spoedde zich daarop naar het dorp om hulp. De burgemees ter steide de justitie te Zierikzee van het ge val in kennis, die zich terstond naar Zonnemaire begat en een onderzoek instelde. Verschillende personen heeft de rechter-commisaris reeds in verhoor genomen. De D. C. meldt dat de heer W. Noorland, duiker te Dordrecht een pak heeft vervaardigd in den vorm van een duikerpak, dat hem in staat zal stellen, in geval van brand menschen, die in levensgevaar verkeeren, te redden. Hij vertrouwt, met behulp hiervan, ruim een uur ongedeerd in vuur en rook te kunnen vertoe- ven alvorens zelf in gevaar te verkeeren. De 36jarige schipper C. v. V., uit Made en Drimmelen, is Donderdagnacht, toen bij naar zijn schip zou gaan, te Oud-Beijerland onder een nog niet stilstaande stoomtram ge- raakt, waarbij hem het linkerbeen boven den enkel werd afgereden. Vrijdagnamiddag is hij per brancard van Oud-Beijerland naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Men schrijft 'tis een groote tout van de menschen, in hun jeugd niet links en rechts te leeren schrijven en werken. En dit niet alleen omdat zij daar- door nu noodeloos onthand zijn, als ze iets aan de rechterhand krijgen maar ook omdat dubbel- zijdigheid nuttig blijkt. Aan het begrip //linksch" verbinden wij, Europeanen, iets minderwaardigs en stellen het gelijk met onhandig. Maar inderdaad is een linkshandige meer waard dan een rechtshandige, omdat hij toch altijd zijn rechterhand meer gebruikt dan een rechtshandige zijn linker. In 1861 ontdekte Broca, dat het centrum van de spraak aan de linkerzijde van de groote bersenen is gelegen (Broca's centrum). Later bleek, dat dit linkszijdige spraakcentrum met rechtshandigheid gepaard gaat en dat bij de linkshandigen het spraakcentrum rechts ligt, zoodat bij menschen, die beide handen gebruiken, twee spraakcentra zijn ontwikkeld. Bij het jonge kind, dat nog geen voorkeur voor links of rechts heeft, zijn dan ook die twee centra aanwezig maar naarmate zich later een voorkeur voor links of rechts voordoet, ontwikkelt zich het eeDe spraakcentrum en komt het andere buiten werking. Treft een beroerte eeu rechtshandige in het linkerhersengedeelte, dan kau, met rechtszijdige verlamming, de spraak verloreu gaan. Wordt nu de linkerhand geoefend, dan is bet mogelijk, het nonactieve rechterspraakmitrum weer in werking te brengen en dus de spraak terug te geven. Had zulk een lijder van zijn jeugd af een gelijk gebruik gemaakt ifan linker- en rechter hand, dan was hij door de beroerte niet van de spraak beroofd geworden. Het is dus van groote waarde, van de jeugd af de linkerhand te ontwikkelen. Een paar malen daags het a b c schrijven gedurende enkele weken is al voldoende. Een boevenstreek. Te Rotterdam werd verleden Vrijdag een 9jarige jongen uitgezonden om belasting te betalen. Yoor het kantoor werd hij aangesproken door een 15jarig jong- mensch, dat hem onder het oog bracht dat hij te jong was voor deze commissie. Bereidwillig nam hij de taak op zich en in goed vertrouwen gaf de 9jarige hem den rijksdaalder. De 15jarige ging naar binnen, krabbelde met pot- lood wat op het papier en gaf het stuk toen terug, den rijksdaalder behoudend. Het boefje is door de politie opgespoord. lEIIZESSCHE COUBAJfT. Wit bind ver.rli ij nt Hnnniln^.Wuensdsg- en Vrijda^avond, nitge®ondeir«l op Feesldaceo. l»ij lie Kir in1*. J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1