Gemengde berichten. Advertentien, Predikbeurten. Ned. Hervormde Kerk Ter Neuzen. Laatste Berichten. Nierkwalen zijn gevaarlijk. zijne ruime subsidie aan bijzondere scbolen, iTdS h(f V6rh?0gd te worden> oorzaak dat het volk in verdeeldheid wordt opgevoed. w L° Pract^c'1 gebied was de maatschappij v^ikzaam, door bet opricbten van spaarbanken bevoidert de postspaarbank den spaarzin der bevolking maar sprekervraagt of de duizenden aan mleggelden waarvoor nu staatspapieren worden aangekocht, met meer productief zouden kunnen worden gemaakt door die geiden in eigen plaats voor verschillende doeleinden aan te wenden. En uit de gemaakte inkomsten kan weer lets anders, wat aan het volk ten goede komt worden bekostigd of gesteund. Veel nut wordt ook gesticht door het ter bescbikking van de werklieden stellen te-en lagen prys van tuingrond, waarin ze hunne eigen groenten en aardappelen kunnen kweeken. Dit bezorgt hun voordeel en spoort bun aan tot gezonden, degelijken arbeid. Zoo somde de spreker een reeks van zaken op, die liggen in het gebied der vereenigina waarvan wij nog noemen het houden van volks" voordrachten, a.1 of niet opgeluisterd met licht- beelden, met alleen voordrachten voor genoegen maar voordrachten die ontwikkelend werken, waaruit lets te Jeeren valt. Zij die lid worden van een departement der maatschappij behooren dit dan ook niet te doen uit overweging dat ze daardoor eenige genoe<r- njke, gezellige avonden met hunne famifie kunnen doorbrengen. Zeker, wanneer de ge legenheid daarvoor bestaat. zijn die gezamenlijke, gezellige byeenkomsten wel goed en kunnen zij nuttig werken voor het streven der maatschappii, vooral wanneer men gezamenlijk de verschil lende belangen bespreekt, aan wier bevordering de maatschappij zich kan wijden, maar hoofd^ doel van de leden moet blijven nuttig te ziin ten bate van het volk. De interessante voordracht van den spreker op boeiende wijze voorgedragen, verwierf het applaus der aanwezigen, die voor het meerendeel geiruik maakten van de gelegenheid om als lid toe te treden. Uit hen werd een voorloopig comite' gekozen om de oprichting van een departement albier verder te .eiden. Daarin werden gekozen de heeren E. Ch Kerkhoven, D. Buyze en J. Mulder. e beer Kerkhoven sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker en aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. ^aa,r het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht P. E. Fruijtier, oud 34 jaren, varensgeze geboren en wonende te Vlissingen als verdacht van het als matroos deserteeren voor den aanvang der reis, gepleegd te Ter INeuzen van het stoomschip /Helena". BS ket te Breda gehouden examen voor de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek is geslaagd de heer C. van Es van Zaamslag. la Zeeland kwaraen in de week van 2 tot 8 .November tien gevallen van besmettelijke ziekten voor, nml. vijf gevallen van roodvonk, twee te Aagtekerke, een te Clinge, een te Kruiningen en een te Tholen en vijf gevallen van diphtheritis, nml. een te Goes een te &t. Maartensdijk, twee te Stoppeldijk en een te Zierikzee. In de laatste dagen bebben hier van wege polderbesturen en particulieren talrijke verkoopingen plaats van boomen geschikt voor klompenmakers. Deze boomen worden zoo duur verkocht, dat velen niet kunnen begrijpen, dat de klompenmakers bij den tegenwoordigen prijs der boomen daarmede hun brood kunnen ver- dienen. Deze week werden door het bestuur van den polder Nieuw-Beoostenblij een 70tal niet dikke boomen verkocht. Deze brachten op f 1596 dus met de opcenten moeten ze betaald worden met ruim 1755. De dikste was 184 cM. in omtrek en ging voor 36 gulden op den roep. Boschkapelle. Deze week is, op initiatief van den ZEerw. Heer Pastoor, eene leesbiblio- t.heek van de vereeniging //Voor eer en Deugd" geopend, waaruit gedurende de vier winter— maanden NovemberEebruari, voor de paro- chianen boeken zijn te bekomen op verschillend gebied. Door aankoop en schenking zijn reeds circa 150 deelen beschikbaar. Nu tegenwoordig door ieder om lectuur wordt gevraagd, lijdt het geen twijfel, of deze iustel- ling kan onder verschillend oogpunt veel nut stichten. Zondag S3 November* E3IQ. Hervorm.de Kerk. Den 15 November beginneu tie winter- catechisaties. Aan de gemeente Cliuge is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij art. 48 der °nderwiJswet een subsidie verleend van oCOO. In de Dinsdag te Goes gehouden ver gadering van het stamboek van het Zeeuwsch- Belgisch trekpaard zijn, behalve de reeds cre- melde keuringscommissie nog benoemd als plaatsvervangers de heeren a. B. C. Puylaert te Zuiddorpe, P. Vogelaar te St. Philipsland, jeiden fokkers, en Van Zijverden, veearts te Zierikzee,' en b. A. Dobbelaere te Biervliet, I van Dyke te Nieuw- en St. Joosland, beiden tokkers, en Van Nederveen, veearts te Middelburg. 1W?,ensdag *s naar huis van bewaring te Middelburg overgebracht Ch. d. M., 16jaai" arbeider, geboren te Nieuwvliet, wonende te Groede, verdacht van verkrachting van een kind beneden den leeftijd van 12 jaren. n Iu _Zeeland kwam gedurende de maand October een geval van vlekziekte der varkens voor, n.l. te iJzendijke. Koewacht. Door den Raad van Toezicht en het bestuur der Cooperatieve Boerenleenbank alhier is een maatregel genomen, die voorzeker toejuiching verdient. Om het sparen van kin- deren dienstboden en arbeiders te bevorderen zal lederen Zondag op elke wyk der gemeente ge egenheid bestaan tot het inbrengen der spaar- lTi^en een der *eden van I"et bestuur. Elk bedrag hoe klein ook, zal aan vaard worden en onmiddellijk in het boekje worden ingeschreven en alzoo rentegevend belegd zijn. De inleggers i i A4 Percent rente ontvangen, evenveel als de Boerenleenbank zelve van haar geiden •'w6- CLentl'ale Bank te Utrecht maakt. Wy hopen, dat van deze gelegenheid een diuk gebruik zal gemaakt worden en de kinderen j en knechten, in plaats van de snoepwinkels en herbergen te bezoeken, naar de bestuursleden der Boerenleenbank zullen gaan, die volgaarne het bedrag hoe klein ook, in ontvangst zullen cemen. Geheimhouding is tevens verzekerd. H E C H T S Z ft K E Arromiissements-Bechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 November, de volgende vonnissen uitgesproken J. A. C. A., oud 31 j., herbergier te St. Jansteen, is wegens strooperij veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. D. C. S., oud 17 j., arbeider te Koewacht beklaagd van mishaudeling, vrijgesproken. Veroordeeld zijn wegens overtredingen der Rijks belastingen C. P., oud 24 j., electricien te Ter Neuzen, tot J 10 boete of 10 dagen hecbt. E. B., koopman te St. Jansteen tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. V., oud 68 j., visscher te Boekhoute. tot 10 boete of 5 dagen hecht. J. F. R., oud 67 j., visscher te Boekhoute, tot f 10 boete of 5 dagen hecht. J. R., oud 25 j., werkmau te Clinge (B.) tot f 10 boete of 10 dagen hecht. S. S. R., oud 38 j., visscher te Boekhoute,'tot f 5 boete of 5 dagen hecht. M. H. L. G. J. A. F. C., handelaar te Sluis, tot j 10 boete of 10 dagen hecht. Kanfongerecht te Ten Meaizen. De werkman P. v. Deuzen te Roon, had voor enkele weken zijn vet varken verkocht, en het daarvoor ontvangen geld geborgen in een lade der iinnenkast. Dezer dagen kwam hij 's morgens tot de onaangename ontdekking, dat een of meer nachtelijke bezoekers het raam der voorkamer hadden opgeschoven, de kast open- gebroken en het geld 70 hadden mee- genomen. 's Gravenhage, II Nov. Tweede Karner. Indische begrooting. Algetneen debat. Minister De Waal-Malefijt vervolgde zijne rede en eon- stateerde nadrukkelijk dat geheel ongemotiveerd zijn de besehuldigingen den Gouverneur-Generaal Idenburg naar het hoofd geslingerd wegens het uitvaardigen der bekende Zondagsrust-voorschrif- ten. De circulaire tot de ambtenaren gericht laat hun gewetensvrijheid volkomen ongerept, ja, voorkomt juist gewetensdwang. Bij de toepassing van de passa-circulaire zal rekening worden gehouden met de economische belangen der bevolking. Die belangen moeten ook voorop staan bij de ontwikkeling der buiten- bezittingen. De Minister verklaarde niet onvoorwaardelijk tegen staatsexploitatie te zijn, maar niet alle producten zijn voordeelig. In bewerking is de verbetering der rechtsbedeeling voor vreemde Oosterlingen, door vervanging in bepaalde ge vallen van arbeidsstraf door gewone hechtenis. Tegen vaste regeling ❖an subsidieering van christengemeenten had de Minister bedenking. Hij verklaarde zich tevens tot steun aan ver- eenigingen die hulp verleenen aan jongelui bij de studie voor lndischen dienst. Daarna vingen de replieken aan. Dienien (Noord-Ilolland). Alhier is een polderdijk doorgebroken. Londeu. De Press Association deelt mede dat eenige van de voornaamste Ministers ont- binding van het Parlement wenschen, daar zij van meening zijn dat het dringend beroep op het vertrouwen van het land, geestdrift zal wekken. Mocht tot ontbinding worden overgegaan dan zullen de verkiezingen nog voor Kerstmis ge- eindigd zijn. Maandagmorgen in de vroegte verlieten de arbeider S. de Looff te Geersdijk met vrouw en zoon hun woning om naar 't werk te gaan. Toen vader en zoon des middags thuis kwamen, vonden ze den buissleutel op de deur, de woning geopend en een kastje opengebroken, waaruit ongeveer f 35 aan specie verdwenen was. Ook misten zij een bankbiljet van 40 en een van f 25. De vrouw, die inmiddels ook naar huis was geroepen, had daags te voren die biljetten op een veiliger plaats geborgen. De politie stelde spoedig een onderzoek in. De dief scheen geweten te hebben, waar de sleutel werd neergelegd door den laatstver- trekkenden huisgenoot. Men schrijft aan yHet Volk" uit Dokkum Een verrassing bezorgde Zaterdag jl. de Dokkumer postdirecteur, in gezelschap der marechaussee, aan verschillende vrachtrijders die dagelijks uit de omliggende dorpen naar de stad komen met hun wagen om koopmansgoederen le vervoeren, boodschappen over en weer te bezorgen enz. Hun worden veelal briefjes door hun klanten meegegeven, om bij winkeliers in de stad kleinere of grootere commissies te doen. A.1 jaren geschiedt dat op deze wijze. Thans echter heeft de postdirecteur, geassisteerd door de marechaussee, zonder voorafgaande waar- schuwing bij die vrachtrijders de briefjes, waar- mee ze naar de stad kwamen, in beslag geno men en de vervoerders verbaliseerd, zijnde een en ander in strijd met de postwet. Nier- en blaaskwalen zijn daarom zoo gevaar lijk, omdat zij zoo dikwijls verwaarloosd worden, totdat de ziekte in een hevigen graad uitbreekt, doordat de zieke zijn maatregelen niet bijtijds nam. Het werk der nieren bestaat in het uit het bloed filtreeren der onzuiverheden, die met de urine atgevoerd worden. Wanneer deze on zuiverheden in het lichaam achterblijven door een gebrekkige werking der nieren, zullen zij zich ophoopen in die deelen van het lichaam, waar zij zich het gemakkelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urinezuur zich verzamelen in de spieren en weefsels, en krijgt gij last van pijn in de gewrichten en spieren, in de lendenen en zijden, in de blaasstreek, enz. De vloeibare onzuiverheden hoopen zich op onder de huid en veroorzaken zwellingen onder de oogen, opgezwollen polsen en handen, dikke voeten en beenen. Neemt Uw maatregelen, zoodra zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat de nieren het bloed zuiver houden en dat de onzuiverheden geregeld afgevoerd worden. Zonder dat kunt gij niet gezond zijn. Onder de waarschuwende kentee- kenen van nierkwalen noemen wij Pijn in de lendenen, rheumatische pijnen,bezinkselofgraveel in de urine, pijnlijke urineloozing, pijnlijkheid in den rug bij het ontwaken, slapeloosheid, prikkelbaarheid, waterzuchtige zwellingen, enz. Begint nog heden een kuur met. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de opgehoopte onzuiverheden bereiken en afvoeren en aan de nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit geneesmiddel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wortels aan en zijn de genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekregen, die te Ter Neuzen verkrijg- baar zijn bij den heer A. van Overbeeke Leunis, Westkoikstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een, of f 10,voor zes doozen. Getrouwd A R I E ZW1JNENBURG MARIA S. U. V E R M A S T, die hun liartelijken dank betuigen voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. feus van Gent -,-r A - ,9 Nov. 1910. Ter Neuzen Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. B. Zaamslag. Zaamslag. Hoek. 91 u. en 2 nDs. A. Timmerman. 9J u., Ds. .1. B. T. Hugenholtz van Axel, 9 u.,leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., Ds. J. J. van Noort van Amsterdam, 2 u., lis. G. van Dis en 's avonds 5£ u.. Ds. J. J. van Noort van Amsterdam, voor Chr. Volksonderwijs. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9i n., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u., leesdienst en 2 u., Ds. J. H. Lam- merstma. 9 u Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., leeskerk. Woensdag 16 November 's avonds 6 uur, Ds. Doenes van Nieuwdorp,zending onder de Joden. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). 9 u. en. 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswykstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Lokaal „Eben-Uaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u„ rihr. J. J. Kense. Donderdagavond u., Evangelisatie. Lokaal ,,J3ethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51- u., leeskerk. Des niosdags nam. 23 uur voor de meisjes tusschen de 12 en 16 jaar. 's Avonds 6—7 uur voor knapen tusschen de 12 en 16 jaar. 's Woensdags'sAvonds 6—7 uur voor hen, die Belijdenis des geloofs wenschen af te leggen. Des Monderdags van 1—2 uur voor schoolkinderen van 34 uur voor jongedochters,' boven de 16 jaar; van 67 voor jongelingen en jongedochters boven de 16jaar. Zitting van 10 November 1910. Veroordeeld zijn P. .1. F., voerman te Bosch- Kapelle, ter zake van overtreding der Brand weervei-orde- mng te Philippine, tot eene boete van /0,50, subsidiair 1 dag hechtenis H. d. Z rustend landbouwer te Zaamslag, ter zake yan overtreding der Brand weerverordening van Zaamslag- tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. d. F., koster en E. R., handelaar, beiden te fas van Gent, ter zake van overtreding der Brandweerver- ordening van Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. v. d. T., knecht te Axel, ter zake van ordeverstoring en fietsen zonder licht, tot eene boete van /3 en eene van f 1, subs. 3 en 1 dag hecht. I. v. d. M gezagvoerder van het stoomjacht Leda uit Gent, ter zake van het te snel varen op een Rijkskanaal, tot eene boete van 15, subs. 5 dagen hecht. I. 1. K., knecht te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderij, tot eene boete van 1, subs. 1 week tucht- schooi. .9' ,-D> landbouwer te Axel, ter zake van het ver- blijven in een herberg na de sluiting, tot eene boete van 1, subs. 1 week tuchtschool. N. v. d. B., schipper op de sleepboot Snelvaart II te Ter Neuzen. ter zake van op een Rijkskanaal zijn vaartuig niet doen stoppen bij het naderen van een sluis, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. W. v. O.. gezagvoerder op de sleepboot Cornelia te Dordrecht, ter zake als voren, tot -eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. K. L. K., bierhuishouder (e Westdorpe, ter zake van eene openbare danspartij honden zonder vergunning, tot eene boete-van 3, subs. 2 dagen hecht. C. D., landbouwster te Hoek, ter zake van overtreding van het Reglement op de Trekhonden in Zeeland, tot 3 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. H., landbouwersknecht te Axel, ter zake van het berijden van een zijberm, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. d. B., koopman te Selzaete, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde honden, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. d. K., arbeidster te Biervliet, ter zake var het rapen van mosselen zonder consent, tot eene boete van 5, subs.- 5 dagen hecht., met bevel tot vernietiging der zakjes. A. A. G., schippersknecht en J. Ii., vischkoopman, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op eens anders weiland zonder vergunning, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. <1. K, veldarbeider te Ter Neuzen, ter zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag, hecht. J. C., arbeider; L. v. D., landbouwer; A. J. W., arbeider; C. v. d. B., werkman; B. C., koop man, alien te Axel J. II., arbeider; J. F.,grond- werker, beiden te Hoek, alien ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. S., winkelier en J. D., schippersknecht, beiden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. J. C. D, varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot'eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. J. Vwerkman te Ter Neuzen, ter zake van Leer- plichtwetovertreding, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. v. IX, werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. J. Ii, arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. J. J., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecbt J. d. B., arbeider te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecht. J. H., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boste van 2, subs. 2 dagen hecht. P, d. V., koopman te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. W., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. D. N. R. en C. V, beiden zonder beroepC. d. R., en J. G. H., arbeiders; I. B. en J. v. H., beiden werkman P. J. K., J. d. G. en I. R., arbeiders alien te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. L.; C. A. F.M. O.; H. v. T.M. d. V.; P. F. v. d. V.; W. d. G.; R. D., alien arbeiders te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. H. Ii., arbeider te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van 6, subs. 6 dagen hecht. Vrijgesproken: D. v. H., visscher te Hulst; J. v. H., werkman te St. Jansteen E. v. d. C., pak- huisknecht en J. v. d. B, werkman, beiden te Axel, ter zake van visscherijovertreding. Onlslageii van reclitsvervolging-P. S., werk man te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetover treding. Werweaen naar de Reclitbank te 3fiddel- I»urg zijn de zaken van: F. N.; C. D., matrozen te Hull en F. S., donkeyman te Antwerpen, alien aan boord van het stoomschip Richard. Terngsave aan de ouders bevolen van de schuldigen zonder toepassing van straf in de zaken van: J. v. V., grondvletter te OssenisseA. v. d. V., Koewachter en J. A. P. d. C., zonder beroep, beiden te Axel; T. O. P. zonder beroep te Philippine; J. B., inosselraper te Philippine; I. J. M., koehouder; I. A. H., zonder beroep; M. F. M zonder beroep, alien te Ter Neuzen; C. R. F., arbeidster te Biervliet en 0. d. F., landbouwerszoon te Koewacht. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6