I i A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad o e r Zeeuwsch-Vlaaflderen. No. 3531. Donderdsjr 10 November 1910. 50 Jaargang. Buitenland. Binnenland, Landbouwberichten. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/3 en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel ifieer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. E H G E L A Si O. In de liberate //Daily Chronicle" komt een 4 kolommen lang artikel voor over de ver- houding van Duitschland en Engeland. De conclusie van het artikel luidt dat de ambtelijke betrekkingen tuschen Engeland en Duitschland thans, hoewel oogenschijnlijk cor rect, onhartelijk zijn. De Engelschen toonen soms onverbloemd hun onvriendelijke gezindheid. Pogingen om onder deze omstandigheden tot overeenstemming te komen over de beper- king der bewapening, zijn, volgens het blad hopeloos en daarom dient eerst aangestuurd op betere politieke verhouding tusscben de beide landen. Dit is de eenige grondslag waarop de //Daily Cron." kans ziet te komen tot inperking van de //krankzinnige oorlogs- toerustingen", die tot een catastrofe zullen leiden Het artikel heeft ook bierom beteekenis, om- dat van de burgerlijke bladen alleen de //Daily News" dergelijke oppositie-taal voerde tegen de conservatieve en de liberate vlotenbouw- politiek. De mijnwerkersstaking in Wales breidt zich voortdurend uit. Op het oogenblik staken 35000 werklieden. De agitatie is vooral zeer groot in de vallei van de Aberdare. De politie- macht is versterkt om de putten te bewaken en men verwacht ieder oogenblik de aankomst van militairen. Tot nu toe wierpen de stakers slechts enkele ruiten in. De toestand is ernstig en de //Times" maakt een vergelijking met de jongste troebelen in Frankrijk. Het geldt hier, zegt 't blad, niet een geregelde staking, geleid door den Mijn- werkersbond, maar een formeel oproer, zoowel tegen de //trade-unionists", als tegen de patroons. De //Times" noemt de invoering van den wettelijken 8-uren-dag als de voornaamste oor- zaak der staking. De invoering van den acht- urigen werkdag heeft in Wales een plotselinge vermindering der productie tengevolge gehad en dientengevolge ook een verlaging van de winsten der maatschappijen. Hierop is loons- verlaging gevolg. Tegen dit laatste feit nu is de woelige bevolking van Wales, die zich verraden beschouwt door den Nationalen Bond van mijnwerkers in Groot-Brittannie, in opstand gekomen. De stakingsbeweging draagt een min of meer anarchistisch karakter en zal vermoedelijk ten nadeele der mijnwerkers afloopen, in wier midden groote verdeeldheid heerscht. Maandag zijn in het kolengebied nieuwe on- geregeldheden uitgebroken. De stakers ver- zamelden zich, met hun vrouwen, rondom de mijningangen en verhinderden de werkwilligen aan den arbeid te gaan. De stakers leverden een gevecht met de politie, die zij uit Clydachtal verdreven. 83) i/0: papa papa, hoe spreekt ge zoo zonder- ling riep Clara, //gevoelt ge u dan niet beter, dat ge mij zoo iets verschrikkelijks voorstelt." Verschrikkelijk, Clara?" berhaaldede grijsaard, z/waarom noemt ge dat verschrikkelijk, als de ziel die van God is, haar aardsch omkleedsel aflegt en tot haar Hemelschen Yader terug- keert? Ja, ik gevoel mij op 't oogenblik wel, doch ik beschouwde dit als een genade van den fleer, die mij eenige rustige oogenblikken gunt, eer hij mij roept. Denk er aan, mijn kind, dat 't lichaam slechts het kleed der on- sterfelijke ziel is, dat wij dit kleed moeten teruggeven aan de aarde, waaruit het gekomen is. Daarom, lieve Clara, scbrik niet voor het graf en beschouw hen als gelukkig, die aan den eintjpaal van hun leven zijn. Indien gij aan mijn gral staat ween dan niet om mij, maar zie omhoog en denk, dat ik mijne hand Troepen werden verwacht, om de orde te herstellen. Volgens de 7Evening Herald" een lersch blad, is de conference van liberate en conser vatieve partijleiders over de Hoogerhuiskwestie tot overeenstemming gekomen. 't Fijne van de zaak weet men nog niet, maar er zou een plan tot hervorming van het Hooger- huis en tot verleening van zelfbestuur aan lerland gereed zijn gekomen. Yorige week, de laatste der conference, kwamen de acht staats- lieden drie malen biieen. Zij hielden in't geheel twintig bijeenkomsten, wisselden ongeveer vijftig uren van meening en dachten daar vijf maanden lang over na. Men zou zoo denken dat er dan wel eenig resultaat te verwachten is. Intusschen zullen de Ieren weer gaan ijveren voor zelfbestuur. De campagne begiut opnieuw nu John Redmond uit de Ver. Staten op de terugreis is en 4 a 5 ton meebrengt als steun- penning der Amerikaansche Ieren. Toen hij te New-York van dezen afscheid nam, zei Redmond ffBinnen drie weken zult gij van de and'ere zijde (des Oceaans) nieuws van de meest dra- matische soort vernemen. Gij kunt van mij aannemen, dat het Engelsche parlement on- middellijk stop zal worden gezet en wij een nationale crisis zullen krijgen, indien de macht van het Hoogerhuis niet wordt gekortwiekt." Dat belooft wat BELGIE. De opening der Kamers is Dinsdag te Brussel zooals was aangekondigd door Koning Albert in persoon geschied. De Koningin en hare 2 zoontjes waren daarbij tegenwoordig. Gedurende den tocht van den Koning naar het gebouw der Kamers hadden socialistische manifestaties plaats, voor algemeen stemrecht en kamer-ontbinding. Ook in de Kamer werden door de socialistische leden roode papiertjes geworpen, waarop boven- genoemde eischen gesteld waren. Toen de Koningin de Kamer binnenkwam rezen alle leden ook de socialisten van hunne zetels. Eerst na een demonstratie van de tribune, begonnen laatstgenoemden tegen- demonstraties. Zondagsrust voor de I'ostevijen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handtheeft het volgende rondschrijven gezonden aan verschillende colleges Door den Minister van Waterstaat wordt mijn aandacht erop gevestigd, dat het ter post be- zorgen van dienststukken des Zaterdags in den namiddag of avond voor de postambtenaren niet onomvangrijke werkzaamheden op Zondag ten gevolge heeft. zegenend over u uitstrek en mij verheug over het geluk, dat u op aarde nog wacht." Clara's oogen hadden zich met tranen gevuld. z/Ween niet, mijn kind... maak mij het af scheid niet hard," smeekte de stervende. //Zoek kracht in het gebed stel uw vertrouwen in God en onderhoud Zijne geboden en indien ge eens in mijne plaats zult wezen, zult ge zeg- gen de reis was aangenaam, maar gezegend zij het uur, waarop ik mijn doel bereik." Dokter Day had Clara's hand gevat en hield ze in de zijne geklemd. Hij zweeg nu en ver- genoegde zich het kind met teedere blikken aan te zieu. Het spreken had hem vermoeid en hij viel in een rustigen slaap, die Clara als de engel des vredes scheen te bewaken. Het opflikkeren der levenskrachten duurde nog tot den avond. Als eindelijk de zon hare laatste stralen door de kamer wierp, legde dokter Day de hand op het hoofd zijner dochter en zegende haardaarna sloot hij weer de oogen en sprak met nauwelijks hoorbare stem z/Heer in uwe handen beveel ik mijnen geest". De onsterfeli]ke ziel had hare aardsche boeien afgelegd, Clara's vader was niet meer, doch Ten einde te handelen in den geest van het algemeen streven om de Zondagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mogelijk te bevorderen, verzoekt genoemde Minister mijn medewerking om ertoe te geraken, dat des Zaterdags na 12 uur 's middags dienststukken, welke geen spoed vereischen, niet ter post zullen worden bezorgd. Aangezien ik mij met de strekking van dat verzoek kan vereenigen, heb ik de eer u uit te noodigen voor het vervolg te handelen, overeenkomstig den wensch van den Minister van Waterstaat. Ds. Zillinger Molenaar, door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. als bevestigd beschouwd, hield Zondagavond in de Groote Kerk te Dordrecht zijn intree. Er was een zeer groot belangstellend auditorium. Van de Ned. Herv. predikanten was slechts een, Ds. Torenbeek, tegenwoordig. Deze geleidde met de aanwezige moderne en Evangelische kerkeraadsleden den nieuwen leeraar naar den kansel. Toen Ds. Molenaar den kansel beklorn, zong de gemeente Psalm 337 en 10. De leeraar sprak naar aanleiding van Romeinen 14 vers 19 uZoo laat ons najagen hetgeen tot den vrede en hetgeen tot de stichting onder elkander dient." Aan het slot volgden de gebruikelijke toe- spraken. Op de wijze van Gezang 38 zong de gemeente den nieuwen leeraar een welkomstlied toe, waarvoor hij hartelijk dank zei. De Independence Beige" schrijft in een artikel over de Hollandsche defensieW ij moeten met de grootst mogelijke bezorgheid onze aandacht vestigen op de plannen van Holland om van Vlissingen een versterkte grens- vesting te maken, waarmede de monding van de Schelde beheerscht wordt, want de strategische noodzakeiijkheid hiervan, uitsluitend uit een oogpunt van weerbaarbeid van Holland, is on- mogelijk aan te toonen. De verwezenlijking van dit Nederlandsche plan zou zijn een af- sluiten van Antwerpen, en Engeland in de onmogelijkheid brengen om spoedig te belpen in geval van een bezetting van Belgisch grond- gebied. TER NEUZEN, 9 November 1910. Blijkens het afdeelingsverslag over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is o. m. ge- vraagd de stichting van eene Rijks Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus te Ter Neuzen of eenige naburige gemeente. In de Dinsdag te Middelburg gehouden kiesvergadering zijn als leden van het Provin- ciaal college van toezicht op het beheer van de kerkelqke goederen en fondsen der Hervormde gemeenteu in Zeeland, herkozen de heeren Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije, F. de Bree en W. Griep, die alien met 1 Januari 1911 aan de beurt van aftreding waren. zijn gelaat had nog dien vreedzamen glimlach, die in zijn leven aller harten gewonnen had. VIJF EN TWINT1GSTE HOOFDSTUK. Clara beschouwde eenige oogenblikken het dierbare gelaat haars vaders. ,/Hij slaapt weer", lluisterde ze, terwijl ze dezen vermeenden slaap als een goed teeken beschouwde. //Mijn kind," zei mistress Rocke, ,uw vader is in den hemelLaat ons voor hem bidden." Eene rilling beving de weeze. //Dood?... Zou hij dood zijn riep ze. En met open- gespalkte oogen wierp ze een blik op het lijk waarna zij bewusteloos neerzonk. Mistress Rocke en de andere vrouwen, die nog tegenwoordig waren, droegen de bewuste- looze weg Traverse bleef bij den overledene, om de laatste plichten aan hem te vervullen. Toen Clara ontwaakte, gaf ze zich geheel en al aan hare wanhoop over. Nog altijd had zij gehoopt, dat haar papa gered kon worden. Dat hij haar ontrukt was, scheen haar onmo- gelijk en des te grooter was nu hare droefheid. Dokter Day werd in het familiegraf bijgezet Onder intrekking van zijn verplaatsing naar Ter Neuzen is de commies-titulair der posterijen en telegrafie de heer J. van Linschoten, thans te Rotterdam, met ingang van 1 Maart 1911 verplaatst naar het post- en telegraaf- kantoor te Sneek, en is in zijn plaats alhier benoemd de commies-titulair der posterijen en telegrafie de heer H. A. van Daalen thans te Rotterdam. De beer G. Boddaert van Koewacht slaagde Vrijdag te Breda voor de akte vrije- en orde- oefeningen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Monniken- dam, de heer G. H. Moolenbergh, ontvanger derzelfde middelen te Breskens. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te's Heer Abtskerke be- staat uit de dames E. Lagaaij te V lissingen, M. C. Adriaansen te Sluis en W. M. J. Goor te Biervliet. Aan den militieplichtige A. Luteijn, te Groede is op grond van 3e en 4e zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901 ontheffing verleend van den werkelijken dienst tot 20 Mei 1911. Maandagavond is het schip //Concordia", schipper Fernhout, te Hansweert in veilige haven gebracht door de sleepboot //Infatigable' Het schip was nabij Bath tijdens den storm van Maandag gestrand. Nabij Hansweert is het schip, //Trio" schipper Muller, tegen den zeedijk geslagen. Het ge- lukte de sleepboot //Zuid-Holland" het schip zoover vlot te krijgen dat het zijn ankers kon uitzetten. Daar de tros brak kon t schip niet in de haven worden gesleept. Provinciate Staten van Zeeland. In de gisterenavond geopende najaarszitting der Staten deed de voorzitter, Mr. Dijckmeester, mededeeling van een ingekomen bericht, dat de heer Godin de Beaufort ontslag heeft genomen als lid der Eerste Kamer. De voorzitter zeide te vertrouwen dat de vergadering met leedwezen verneemt, dat deze hooggeachte afgevaardigde door voortdurende ongesteldheid verplicht is zijn mandaat neer te leggen. De benoeming van een lid der Eerste Kamer werd bepaald op 18 November. Bij beschikking van den Belgischen Minister van landbouw, is bepaald, dat, met ingang van 1 December a. s., de invoer van koeien en vaarzen, herkomstig uit Nederland zal zijn toe- gelaten den 2en en 16en van iedere maand. in- plaats van den lsten en 15en, wanneer deze laatste datums op een Yrijdag vallen. De invoer zal plaats hebben van 1 Maart waar onder ceders en cypress^n ook zijne echt- genoote rustte. Op zijn grafsteen liet Traverse de woorden zetten//Zie hemeiwaarts, daar woont zijne ziel z/Wanneer mijne lieve Clara hier komt," dacht hij, ,/Zullen deze woorden haar moed en troost geven." Den dag na de begrafenis bleef Clara op hare kamer. Ze had te veel geweend en te veel geleden zoodat ze nu op de sofa lag ensluimerde. Mistress Rocke waakte bij haar. Om den slaap van Clara niet te storen, wenkte Traverse zijne moeder in het aangrenzende vertrek om haar te zeggen, dat hij naar Staunton moest om eenige "formaliteiten te vervullen, die de wet bij sterfgevallen voorschrijft. z/Ik zal van avond weer terugwezen," zei hij, ,/ondertusscben kunt ge er u op voorbe- reiden Clara's voogd te ontvangen, die zonder twijfel heden nog zal komeu." //En Rocke. wie is deze voogd vroeg mistress (Wordt vervolgd). Dit blail verschijnt fflaanilas'i WoenMlag- en VrijdaKavontl, nitgezonderd op Feestdaseo. tiij de Flrma 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1