Gemengde berichten. e secretaris, de heer Dieleman mede, dat daar- J me e met bedoeld wordt de jaarlijksche vee- markt. Deze staat buiten het voorstel. Hij zegt dit, omdat door verschillende personen de opmerking was gemaakt dat het groote be- zwaren zou ondervinden om die markt in ver band met de drukte die daarmede gepaard gaat, op Zaterdag te houden. Het voorstel wordt gedaan omdat de markten die nu in April en Sept. op Maandag en Donder- dag worden gehouden, en die weinig belang- stelhng wekken, voortaan op Zaterdag te houden, in de verwachting dat de belansstelling dan grooter zal zijn. De beer J. de Putter vraagt of het niet beter was die markten geheel af te schaffen. De T oorzitter zou daartoe niet wenschen over te gaan. De markten zijn eenige jaren geleden door het gemeentebestuur ingesteld. Het is zeei goed mogelijk, dat er op Zaterdag grootere elangstelling zijn zal. Spreker heeft heden ge- constateerd, dat er iemand, zonder veemarkt, een tiental kalveren ten verkoop gesteld had. Wan neer dit dus zonder markt reeds geschiedt, is het zeer goed mogelijk dat er bij een markt °P Zaterdag grootere belangstelling is. En de anleeling heett er geen uitgaven aan. De heer De Putter is van gevoelen dat de maikten bewezen hebben geen levensvatbaarheid te bezitten en acht daarom elke uitgaaf daaraan al ™as het er ook maar eene van 5, te veel. De Voorzitter herhaalt dat de afdeeling er mets voor behoeft uit te geven, zij krijgt daar vooi subsidie van het gemeentebestuur. Ware dit niet het geval, en moest de afdeeling er zich offers voor getroosten, dan was het wat auders. De heer De Klerk merkt op, dat de gemeente er dan toch uitgaven voor doet. oorzitter antwoordt dat de gemeente aan de afdeeling eene som betaalt, en dat deze de verplichting op zich heeft genomen voor de noodige reclame te zorgen. Na nog enkele opmerkingen wordt het voor stel van het bestuur tot verandering van de dagen waarop de markten in April en Sept. gehouden worden aangenomen, en, in verband met een wenk van den heer Dieleman, de vast- steliing van de datums waarop deze in verband met maikten elders gehouden worden, overgelaten aan het bestuur. Bij de omvraag vestigt de heer Joh. de Feijter de aandacht der vergadering op het voorstel van Bedep. Staten bij de Prov. Staten ingediend tot het vormen van een waterschap ter ver- dediging van de oevers voor de polders Nieuw- Othene, Ser Lippens en Noord bij Neuzen Hij zou namens de afdeeling aan de Prov. Staten willen verzoeken dit voorstel niet aan te nemen, doch, wanneer dit waterschap toch tot stand komt, waarvoor veel kans is, zou hij hetgewenscht achten dat die gelegenheid werd te baat genomen om aan te dringen op het maken van een beteren afvoer voor het polderwater en, wanneer die woi dt aangebracht, zou hij willen vragen in de leiding te Ter Neuzen eene sluis te maken, die de gelegenheid zou 'oieden om met kleine vaar- tuigen op de Othensche kreek te komen, die de bieten en andere landbouwvoortbrengselen tot aan de Groenstraat, onder Zaamslag, weg konden voeren. De heer Van Waes doet mededeeling van de pogingen die door het vanwege de betrokken polders benoemde comite zijn en worden aan- gewend om het vormen van een waterschap te voorkomen. De oorzitter meent dat het voorstel van den heer De Feijter zou behooren te worden ge- splitst. Men zou thans kunnen volstaan met een verzoek aan de Prov. Staten om het voor stel tot het vormen van aan te nemen en beslissing gevallen is kunnen terugkomen. De heer H. Zegers, te Axel, wijst op de aanstaande oprichting eerier Kamer van Arbeid aldaar. Hij meent dat het met bet oog daarop gewenscht ware op het thans besproken punt niet verder door te gaan en de inwerkingtreding dier Kamer af te wachten, omdat dit het orgaan is waaraan "de Minister voor alle voorkomende zaken op landbouwgebied advies vraagt en die dus ook over deze zaak hare meening aan den Minister zal kunnen doen kennen. De Voorzitter antwoordt hierop dat hij, hoe- wel toegevende dat de Kamer van arbeid in de toekomst nut zal kunnen stichten, van meening is dat deze toch geen aanleiding zal zijn dat de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, die reeds zoovele jaren bestaat en door wier initiatief, ook met medewerking der Regeering, reeds zooveel is tot stand gekomen, geheel op den achtergrond zal geraken. Bovendien, die Kamer is er nog niet en de zaak van het waterschap zal reeds spoedig bij de Prov. Staten in behandeling komen. Er kan dus niet op de Kamer van Arbeid gewacht worden, al werd dit overigens gewenscht geacht. De heer De Feijter neemt er ten slotte ge- noegen mede dat thans alleen besloten wordt om aan de Prov. staten te verzoeken verwerping van het voorstel tot het vormen van het water schap en later op de andere punten door hem thans besproken, terug te komen. Dat voorstel wordt z. h. s. een waterschap niet eerst als daaromtrent eene op de andere punten Aan het Hoofdbestuur zal worden verzocht doorzending van dit voorstel en tevens of er geen bezwaar bestaat aan elk der leden van de Prov. Staten een afschrift van dat verzoek te zenden. Hierna sluit de voorzitter, onder dankzegging voor de opkomst, de vergadering. Oubbele mssosrd. Te flaarlemmerliede vond Zondagmorgen een melkboer de 67jarige gemeente-ontvanger Melchior, in een schuurtje bij zijne woning met een halsdoek verworgd. Aan het lijk werden ook verschillende snijwonden ontdekt. In een andere kamer werd gevonden het lijk der 65jarige zuster,met afgesneden hals, liggende in een grooten bloedplas. Terstond werd kennis gegeven aan dejustitie te Haarlem, die spoedig ter plaatse was, terwijl een onderzoek werd ingesteld met behulp van politiehonden. Deze wezen een spoor aan dat leidde naar de woniDg van zekeren Rosa. Deze werd in verhoor genomen, doch kon nagenoeg zijn alibi bewijzen. Den geheelen dag is het onderzoek voort- gezet zonder eenig verder resultaat. Het zou heden worden voortgezet. Men vermoedt dat M., gerucht hoorende, is gaan kijken en door den dader of daders is aangegrepen en geworgd. Omtrent den moord is naar men ons heden nader seint betrekkelijk weinig vernomen. Het parket zet nog steeds het onderzoek voort. Een zestal personen zijn onder verdenking van tot het misdrijf in betrekking te staan aangehouden, o. m. twee landloopers uit Amsterdam, die in de omgeving hadden rondgezworven. Diefstal lijkt de drijfveer. Het kistje waar- in de gemeentegelden waren geborgen is leeg- gemaaktdaarin was naar men meent ongeveer f 1000 aanwezig. Zaterdagvoormiddag rook juffrouw H. S. een gaslucht in een kamer van haar woning op de tweede verdieping van pand no. 130 aan de Gedempte Slaak te Rotterdam. Zij riep de hulp in van den smid A. D., die op de Gedempte Slaak no. 85 woont. Deze had de onvoor- zichtigheid, met een brandenden lucifer naar het lek te zoeken, dat zich in de leiding van de gaskroon zou bevinden. Een hevige ont- ploffing volgde. De smid sloeg ackterover van zijn trapleer en kreeg brandwonden aan hoofd en handen, de ruiten van de kamer werden verbrijzeld en dejaloezieen gedeeltelijk afgerukt. Het bleek, dat de gaskroon te ver naar be- neden was gehaald, waardoor het gas kon ontsnappen. Tragisch. Een lOjarig meisje, v. D., te St. Oedenrode, moest Vrpdagavond voor straf in een stal slapen. Vrijdagraorgen is ze nog even naar haar woning gegaan, doch toen weer weggeloopen, onderweg een jongen toeroepende. dat ze zich in den Dommel ging werpen. De jongen snelde zooals men ons kwam mededeelen, het kind achterna dat zeker niet beseft heeft, welke vreeselijke daad ze ging verrichten. Het meisje wierp de klompen uit en sprong in den Dommel. De jongen, die haar achterna was gesneld, struikelde over de klompen, en kon haar daar- door niet meer redden, hoewel ze nog smeekend de armen ophief. Waarlijk droevig ('sH. Ct.). De 17jarige E. ten Hoeve, te Zuidwolde, ging Vrijdag per fiets naar de markt te Meppel. Hij is niet weer thuis gekomen en, daar zijn fiets aan den waterkant is gevonden, vermoedt men dat hij te water is geraakt en verdronken. Een bewoner van de Weerdjesstraat te Arnhem, die Donderaagnacht laat thuis kwam, wilde de deur van zijn kantoor openen, maar aevond, dat die tegengehouden werd aan de andere zijde. Aan den persoon, die zich daar aevond gelukte het, den sleutel om te draaien, waarna hij een raam open schoof en de straat op vluchtte, vergeefs nagezet door den huisheer. nmiddels was door diens roepen zijn vrouw ontwaakt die de politie telefoneerde. Deze kwam vond in den kelder een jas, pet en schoenen en gaf een speurhond lucht, die haar onmiddel- ijk naar een liuis in Doorzicht voerde, waar een 17jarige jongen, ondanks zijn ontkennen, gearresteerd werd. Vermist was slechts een klein bedrag aan geld uit een geforceerd schrijfbureau. met den modernen geest der beschaving of der cultiveering. De heidekoning oftewel de scheper ondervindt dat ook. Voor boschcultuur en heideontginning moet hij met zijn schapen het veld ruimen. Dat is voor jaren al in Zuidlaren het geval geweestdat zette zich zuidwaarts voort over den Hondsrug, en dat feit heeft nu ook in Borgen zich voltrokken. Daar is het dezer dagen voor het laatst //sche- persdag" geweest. De laatste wollige vier- voetertjes zijn in September al van de hand gedaan, nu, na den oogst, kon de scheper om zijn recht komen; straks 1 Mei is bij er voor goed uitgezet, want de //scheperij" (woning met landerijen, eigendom van de buurt- schap, maar steeds aan den scheper kosteloos in gebruik gegeven) is verhuurd. De heide koning is niet meer Ondanks het minder gunstige weer, liep Woensdagmorgen, in den Hout onder Heem- stede, een man rond, gedeeltelijk ontkleed. Een dame heeft althans bij de politie aangifte ge daan, dien dag des morgens tusschen ll1/, en 12 uur hem daar te hebben gezien. Terwijl de luchtschepen van Zeppelin in hun winterkwartier liggen en zich niet buiten wagen, behaalt het Parseval-luchtschip de P VI, dat deze week te Kiel gestationneerd is, elken dag nieuwe triomfen. Het doet tochten met passagiers van de eene naar de andere stad, lanat telkens, zet zijne passagiers aan land en neemt nieuwe aan boord, en vervolgt dan de reis. Gisteren heeft de P VI een tocht van zes ureu door Sleeswijk-Holstein gedaan. Zij steven- de eerst naar Flensburg, waar zij onder het gejuich van de bevolking landde. De P VI nam daar zeven nieuwe reizigers aan boord en vertrok om 12 uur 20 naar Sleeswijk. Om 1 uur landde zij op de renbaan daar, om 2 uur werd de reis naar Rendsburg voortgezet. Tegen half drie kwam het luchtschip daar op het oefenveld neer, het verwisselde van passagiers en om kwart over drieen ondernam het de terugreis naar Kiel. Daar is het behouden in de loods teruggekomen. Vandaag zou de reis naar Hamburg gaan. Bij het noodweer van Dinsdag vlucktten tal van vreemde visschersbooten in de haven van Oostende. Dit gaf aanleiding tot heftige tooneelen. De inheemsche bevolking viel de vreemde visschers aan en duwde hun booten weer in zee, na ze geplunderd te hebben. De Franscke consul heeft naar aanleiding van dit ergeriijk optreden een aanklacht ingediend. Waarschijnlijk zal langs den diplomatieken weg genoegdoening worden gegeven. Het sociaal-democratisehe orgaan in de stad Breslau schrijft een en ander over de sociaal-democratische prinses Pauline van Wurtemberg. De prinses was de gade van den onlangs overleden arts Dr. Wiilem en zij is aangesloten bij de S. D. partijZij is indertijd met den ,/burgerlijken" arts gehuwd, nadat zij hem had leeren kennen en liefhebben aan het ziekbed harer moeder, en natuurlijk is het huwelijk voltrokken onder protest van de Wurtembergscke koninklijke familie. De jonge doktersvrouw heeft zich terstond aan sociale en hygienische vraagstukken gewijd. Maar vooral geeft ze om politiek en vaak ziet men haar in de sociaal-democratische bijeen- komsten, waar zij zelfs aan debatten deelneemt. Zij houdt ook zeer veel van den schouwburg. Zij is een merkwaardige verschijning altijd in het zwart, op de kortgeknipte haren een mannen- hoed en sandalen aan de voeten. Niet waareen prinses zooals ze niet veel voorkomen. De gemeente Berlijn blijkt uit de winst van de Berlijnsche electriciteitsfabrieken in het dienstjaar dat 30 Juni geeindigd is, een aandeel van 5 3 millioeu tn.k. ontvangen te hebben. aangenomen. Weer een honing ontroont In de echt Drentsche heidedorpen is //sche- persdag" (1 November) een historische dag en tevens een dag van gewicht. Op dezen dag toch betaalt de boer -den scheper zijn natuur- loon uit, zooals rogge en aardappelen. Tevens verlangt men van beide ziiden dan zekerkeid omtrent de al of niet voortzetting van het dienstverband. Maar de echt-Drentsche dorpen worden langzamerhand zeldzaam. De spoor- en tramwegen vagen weg water nog van de oude tijden over kon zijn en niet vereenigbaar blijkt Onder de zeevaartrechten, welke de schepen, die Antwerpen bezoeken, rooeten be- talen, behoort ook een recht van fr. 8,46 wegens //kruit". Volgens de /Matin", zou dat recht geheven worden op grond dat vroeger een schot ge- lost werd, ieder keer dat een schip uit de haven vertrok. Sedert onheugelijken tijd be staat die gewoonte eckter niet nteer, doch het bestuur van het zeewezen gaat steeds voort bedoeld recht te innen. De //Belgique Maritime et Coloniale" meent echter te weten, dat niet om bovenstaande reden de betaling van genoemd recht geeischt wordt. Schepen, die kruit aan boord hebben, rooeten dat afgeven aan 't zeecommissariaat, dat het opbergt in een veilige plaats, en het is voor de moeite daaraan besteed, en voor de zorg, daarover gedragen, dat bovengenoemd bedrag gevorderd wordt. Gemeenf e^aad wa n Usel. KOEIIS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. f 47,525 a 47,55 12- 12, O n o Vergadering van Zaterdag 5 November 1910. Voorzitter de heer J. Hnizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heer P. Dekker. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, welke worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Brief van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 21 Oct. 1910, waarnevens van het bewijs banner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het kohier van het school- geld voor het vierde kwartaal 1910. Aangenomen voor kennisgeving. I». Brief van Gedep. Staten van Zeeland waarnevens wordt toegezonden het beslnit van dat college van 28 Oct. 1910, tot vaststelling der gemeenterekening over 1909, op een bedrag van 46,629,47 in ontvangsten, f 44,960,911 in uitgaven, en alzoo met een goed slot van f 1668,55 Aangenomen voor kennisgeving. u. Kennisgevingen van de heeren C. Th. van de Bilt, F. Dekker Fz., Jan de Feijter Lz., P. de Bruijne, J. J. de Feijter Kz., dat zij hunne benoeming tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Begrooting Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor 1911. De Voorzitter deelt mede de ontvangst van een sehrij- ven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 21 Oct. 1910, waarin het college er op wijst, dat uit de overgelegde stukken blijkt, dat het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur na ontvangst van het schrijven van Burg, en Weth. van 23 Aug. 1910, A no. 905, niet bereid was om wijziging te brengen in de door hen voorgedragen begrooting voor "1911 en wenschte het evenmin gebruik te maken van het recht, aan de Armbesturen toegekend bij het 2e lid van art. 19 der Armen wet. Deze hooding gaf echter den gemeenteraad nog geene bevoegdheid tot wijziging van" die begrooting over te gaan. Arti'kel 19 geeft den Raad alleen het recht, de be grooting, zooals die is voorgedragen, al dan niet goed te keuren. Mitsdien verzoeken Gedep. Staten den Gemeenteraad voor te stellen om zijn besluit tot wijziging der be grooting van het Algemeen Armbestuur voor 1911 in te trek ken en te vervangen door een besluit tot niet- goedkeuring van de voorgedragen begrooting. Verder noodigen Gedep. Staten uit, onder de aandacht van het Algemeen Armbestuur te brengen, dat dit, wanneer de gemeenteraad zijne goedkeuring onthoudt aan de voorgedragen .begrooting, of bij Gedep. Staten in beroep behoort te komen, of de begrooting overeen- komstig het gevoelen van den Raad behoort te wijzigen, daar zonder begrooting geen wettig raadsbesluit tot het verleenen van subsidie kan tot stand komen en de armenzorg dientengevolge zoude stilstaan. Tevens ware het Armbestuur er op te wijzen, dat artikel 19, 2e lid der Armenwet beroep op Gedep. Staten toe- laat in alle gevallen, derhalve ook dan, als degemeente- raad alleen om principieele redenen zijne goedkeuring aan de begrooting onthoudt. Daar men tamelijk vlug Januari nadert, is deze ver gadering van den gemeenteraad spoedig belegd,teneinde de noodige besluiten te nemen en het Xrmbestuur, in- dien noodig in de gelegenheid te stellen eene nieuwe begrooting in te dienen, welke dan weer door den Raad moet worden bebandeld,' opdat na goedkeuring de ge- meentelijke subsidie kan worden verleend, daar anders met 1 Januari de bedeeling bij gebrek aan fondsen zou moeten stilliggen. Spreker vraagt of een der leden het woord wenscht, waarna Burg, en Weth. bereid zijn advies te geven. Daar niemand het woord verlangt stelt de Voor zitter namens Burg, en Weth. voor in de eerste plaats het raadsbesluit waarbij de begrooting van het Alge meen Burgei lijk Armbestuur met f 20 werd verminderd ir, te trekken en vervolgens te stemmen over de oor- spronkelijke begrooting zooals die door het college werd ingediend, waarbij dan ook het rapport dercom- missie van onderzoek in aanmerking komt, dat strekt om de begrooting niet goed te keuren. Wordt dit voorstel verworpen en de begrooting goedgekeurd dan is de zaak afgeloopen, terwijl in het tegeuovergestelde geval het Armbestuur zal worden uitgenoodigd eene nieuwe begrooting in te zenden. Het voorstel van Burg, en Weth. om het raadsbesluit waarbij de begrooting van het lgemeen Burgerlijk Armbestuur met f 29 werd verminderd in te trekken wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. \'oor stemmen de heeren De Feijter, Smies, Dieleman, Dreg- mans Oggel, Kruijsse en Lamaitre tegen stemmen de heeren F. Dekker en Van Driel. De heer Wolfert houdt zich buiten stemming. Vervolgens wordt in stemming gebracht het yoorstel der Commissie van onderzoek der begrooting om deze niet goed te keuren. Dit 'voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 2 stem- men. Voor stemmen de heeren De Feijter, Smies, Dieleman, F. Dekker, Dregmans en Van Driel; tegen de heeren Oggel en Lamaitre. De heeren Wolfert en Kruijsse onthouden zich van stemmen. Ingevolge dit besluit zal het .Armbestuur woiden uitgenoodigd eene nieuwe begrooting in te dienen. S. Benoemm -president Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een president van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Benoemd wordt de heer J. J. de Feijter Kz. met 5 stemmen. De heer F. Dekker verkrijgt 3 stemmen; 2 briefjes zijn bianco. 4. Omvraag. a.. De heer Dieleman vestigt de aandacht van Burg, en Weth. op den toestand der bermen op den Buthdijk daar liggen groote putten in, die tot ongelukken aan leiding kunnen geven. De opzichter van sRijksWater- staat wien hij daarover sprak deelde hem mede dat de Waterstaat alleen den keiweg in onderhoud heeft, maar dat het polderbestuur voor de rest, dus ook voor de bermen moet zorgen. De dijkgraaf van den Bulhpolder is evenwel van eene andere meening. Daardoor hltjU alles liggen zooals het is en ware het gewenscht dat Burg, en Weth. zich eens op de hoogte stelden hoe die kwestie in elkaar zit en maatregelen nemen die ieiden tot de dringend noodige verbetering. De Voorzitter zegt een onderzoek toe en beraadslaging van hetgeen in deze moet gedaan worden. in De heer Smies vestigt de aandacht van Buig. en Weth. op een put in de straat bij zijne woning, die gevaarlijk ligt voor de menschen die de waterplaats daar moeten bezoeken. De heer Kruijsse meent dat de bodem daar door ratten ondergraven is. T. Na enkele opmerkingen daaromtrent zegt de Voor zitter een onderzoek toe. c. De heer Wolfert wijst op de zinkputten in den Zaaidijk, die daar gemaakt zijn en zoolang open bhjven ^De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. daarop ook reeds hunne aandacht gevestigd hadden; de gemetselde putten zijn gereed, doch volgens den aannemer was de smid door omstandigheden nog met met de roosters gereed. Thans zal het werk voltooi kunnen worden; de hardsteenen dorpels liggen geiee en dan kunnen ook de roosters gelegd woiden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. i/ n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2