Afdeeling Axel Z. L. M. N.V. „DE TIIDGEEST" Dokter C. DE DECKER. Mr. P. DIELEMAN, Openbare Yerkooping. Openbare_ Yerkooping. J4 Openbare Yerkooping een netten Inboedel, Opentare Yerkooping IP JL JL 12 tele Looparte, 215 Canadaboomen aaedappelenT EEN WOONHUIS, brandkastT Advertentien. AlsmedeGOUDEN- en ZILVEREN WERKEN Aanvang der LANDBOUWGURSUSSEN. Tandarts MEIER (Mijnheer enMevrouw) Wordt spoedig gevraagd 1/5 3 TIJDGEE8TL0T f6 Klassikaal f 1,20. 1/10 3% TIJDGEE8TL0T f3 Klassikaal f 0,60. 1/20 3 °/o TIJBGEE8TL0T f 1,50 Klassikaal f 0,30. 3 °/o TIJDGEESTPQLIS f 11,— Herverzekering Gratis. AFBRAAK van eene Schuur, van MEUBILA1RE GOEDEREN. WATEESGHAP Oude Graauw en Langendam. D. VI88ER, Djjkstraat 33, Ter Nenzen. TE HUUR: ZKETIJDIN <A K IV. Van 31 Oct. tot en met 1 Nov. Van 31 Oct. tot en met 1 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op- en 37 afgescbut; door de Westsl. 15 op- en 13 aigeschut. Positie der fttoomschepen. Heden 3 November hopen onze geliefde Ouders PIETER 't GILDE MAGR1ETHA ADR1A.NA RIEMENS, hunne 40jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ter Neuzen, 2 Nov. 1910. Dinsdagavond 8 uur, aanvang van den cursus te Zaamslag, in de openbare school. Dinsdagavond 6 uur, aanvang van den cursus te Ter Neuzen, in School C. Die zich nog niet hebben opgegeven kunnen toch deelnemen, mits zij op de eerste les tegenwoordig zijn. Gediplomeerde specialisten voor Mond- en Tand- ziekten. Dagelijks te raadplegen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bagattenstraat 38, GrENT. (2 minuten van de Zuidstatie). Jlagelijksche levering van IOO a 150 Liter zoete Cdelk, franco op de Prov. boot te Ter Neuzen te leveren, voor een afnemer te Vlissingen. Aanbiedingen met ir. brieven letters Jt-Z bureau dezer courant. Koninkl. Goedgekeurd. Reserves Ruim-50.000.— Betaalbaar met 1,— per maand. De Polissen geven 3 loterijen precies dezelfde kansen als 1/20 Staatslot, doch zijn veel woon- deeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd- kantoor Wij ustraat 16 en te Ter Fieuzen bij fH. DE JONGE. Toezending naar buiten na ontvangst bedrag plus f 0,15 voor porto- en zegelkosten. Specialist Tandmeestep, Ottogracht 17 (bij de Vrijdagmarkt) GENT. Raadplegingen van 8 tot 5 ure, behalve des Donderdagsmorgens. - Behandeling zonder pijQ. Alle soorten van Kunsttanden. Advocaat en Procureur te Middelburg, is elken ZATEE50&G te A2tEL te spreken bij J. v. d. Bon, vroeger L'EcluseMahu. TANDARTS, Mar lit (hoek Bakkerijstraat) Ter Neuzen, is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 24 uur. Deurwaarder Huinemante Ter Neuzen, zal op Woensdag 9 November 1910, voormiddags 10 uur, te Ter Neuzen, aan de Nieuwe Verbindingsstraat no. 8, ten verzoeke van zijn principaal, publiek verkoopen .^ik. 6 Kasten in diverse soorten, (Hi to 3 Lessenaars, Tafels, Rachels, ""FTC"Vogelkooien, Kruiwagen, Wasch- machine, Stoelen, Banken, Kisten, Lampen, Schildersgereedschap, Glas-, Ge- leierd- en Aardewerk enz. enz. Koopen tot en met /3,coifSant. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den heer L. DE REGT, landbouwer te Axel, op Zaterdag den B9 Kotiember 1310, des namiddags 3 ure, verkoopen EENE PARTIJ als BALKEN, PALEN, BRANDHOUT, enz. enz. Te vergaderen op de hofstede thans bewoond door J. de Regt Lz. in den polder Beoosten- en Bewestenblij nabij de Sassing gemeente Axel. Notaris C. le Nobel te Ter Neuzen,™ voornemens ten verzoeke van den W elEd. Gestr. Heer Mr. J. W. GOEDBLOED, curator in het faillissement J. Zuijdweg, op Dinsdag o November a. s., des namiddags ten 1 uur, aan de Noordstraat No. 61 te Ter Neuzen, publiek te verkoopen w. o. Linnenkasten, Chif- foniere, Secretaire, Salon- en andere Tafels, Stoelen, Slaap- kamermeubelen, Yeerenbedmet toebebooren, Karpetten, Yloerzeilen, Glasgordijnen, Glas- en Aardewerk, Rachels en meerdere Huis- houdelijke Goederen. w. b. Gouden Vestketting en dito Dames- Horloge. Voorts Sprekende Papegaai in Rooi, Papiersnijder, Bascuul, Gewicbten, Koperen Haken, Vleeschmacbine, Gasornamenten, Rookkast en Slgpsteen en verdere Roerende Goederen. Deurwaarder Aug. C31. Poppe te Tlulst, zal ten verzoeke van den beer CORNELIS A AN DER LINDEN, paardenkoopman te Numans- dovp, aan het erf van den heer J. P. de Smit— Heijnsdijk, nabij het station te Hulst, op Edaandag den 7 November 1SMQ, des namiddags te 2 ure, in het openbaar verkoopen (van 18 tot 30 maanden oud). N.B. De paarden zijn vanaf 's Zondags te bezicbtigen en vanaf 's Maandagmorgen 8 uur bestaat gelegenheid om onderbandsch te koopen. VAN op den dijk tegenover de hofstede bewoond door den heer Louis Stejjaert nabij Schelfboutslioek, in 4 partijen van 45 en 1 van 35, ook per gebeele massa. I nschrijvingsbiljetten, in gesloten enveloppe, in te leveren bij Emile Cattoir te Ilulst, op RRaandag 7 November 1910, voor 11 uur voormiddags. Inlicbtingen te bekomen bij den beer J. F. Rottier te Hulst, Ontvanger-Griffier van het Waterschap. Puike blauwe, bonte blauwe en witte Aardappelen, zeer geschikt voor winter- provisie, waarvan monsters verkrijgbaar. d evens Klompen, in verschillende soorten, Zuur* kool enz. in de Verbindingsstraat. Te bevragen bij G. J. BALKENSTE1N, Noordstraat, Ter Neuzen. Aan verminderden pnjs te koop een nieuwe Lips Brandkast. Firma GEBR. TAZELAAR, Ter Neuzen. II U er prijs op een geurige Sigaar te rooken, koopt dan Owe Sigaren in esh den bekenden Sigarenhandel van Hi J. M. DE VOS te Zaamslag. Alle merken in blikken ver- pakking, zoodat vochtigheid is uitgesloten. nnnBHaannHoaHHRiaaDaBBEinaaaBai aaaHBBHHBiSH«aEaKDasaasiiiBasBEassisaBi urn am Omdat dit ook van invloed kan zijn op de begrooting wenscht de Voorzitter dit adres eerst af te liandelen. Een voorstel is er niet, het is pas ingekomen en hij heeft er met de wethouders nog niet over kunnen spreken. Desgevraagd deelt hij mede dat adressant in 1908 verkooging van salaris heeft gehad. De heer Putter: Hoe groet is zijn gezin. De Voorzitter: Twee personeh. Nu moet ik coegeven dat /400 geen bedrag is om van te kunnen bestaan, maar toch vind ik dat hij er wel wat vlug bij is, na zijne verhooging voor 2 jaren. De heer Scheeie denkt er ook zoo over. Hij vraagt of de Voorzitter over adressant tevreden is. De Voorzitter heeft niets op hem aan te merken de man doet graag alles wat hem wordt opgedragen en is gauw tevreden. Wat dat betreft is er alles voor ver hooging te zeggen. Hij stelt voor 25 meer te geven, het betreft toch iemand die geenerlei opleiding heeft genoten, die alles hier heeft geleerd en daarom zijne eischen ook niet te hoog mag stellen. De heer Scheeie: Och, 25... bet is jammer dat hij nog niet eens een jaar heeft gewacht,maar/25 meer, dat is nog niet eens genoeg om de lamp aan te steken De Voorzitter: Anders spreek ik er met de Wet houders over, maar kon hen nu niet raadplegen en heb daarom /25 voorgesteld, uit vrees dat hij anders niets zou krijgen. De beer J. de Feijter merkt op dat adressant ook nog 50 geniet als secretaris-ontvanger van het Burger- lijk Armbestuur. Naar aanleiding van meerdere opmerkingen dat adres sant er nogal vlug bij is, om weer verhooging te vragen, wijst de Voorzitter er op dat hij ook wel kan over- wogen hebben dat het toch al te weinig is en daarom voor hem bezwaarlijk nog langer te wachten. Verschillende leden stemmen dat ook toe. De Voorzitter, eene gunstige en nopens adressant •royale gezindheid bij de leden meenende te bemerken, wijzigt zijn voorstel en stelt voor 50, verhooging toe te kennen. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 stem- men; tegen stemmen de heeren J. de Feijter en De Klerk, voor de overige leden. 8. Vaststelling gemeentebegrooting voor lOli. Bij de artikelsgewijze behandeling der uitgaven deelt de Voorzitter mede dat de Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Scheeie, De Klerk en A. de Feijter hebben voorgesteld het salaris van den ambtenaar van den Bur- gerlijken Stand belast met alle werkzaamheden behalve het voltrekken van huwelijken, met 20 te verhoogen. Het bedraagt thans /180. De commissie acht die beloo- ling te gering voor het werk dat er aan besteed moet worden. De Raad kan die verhooging adviseeren aan ■Gedep. Staten, maar deze stellen het defmitief vast. De heer De Jonge acht de belooning ook te gering voor het werk. De VoorzitterDie administrate wordt het slechts be- taald dat valt niet op in groote gemeenten, waar klerken het werk van den ambtenaar doen, maar als men niet iemand had die uit anderen hoofde toch ter secretariewerk- zaam is, zou men voor 180 niemand krijgen. Een lid wenschte een nog ruimere verhooging, wat de Voorzitter ontraadt, omdat het dan misschien niet goed- gekeurd zou worden met het oog op het groote verschil ■dat dan bij andere gemeenten zou ontstaan. Met algemeene stemmen wordt alsnu het voorstel der commissie aangenomen. De heer Seheele acht het salaris van den bode der brandweer. 25, ook maar gering en meent dat dit wel 30 zou mogen zijn. Als hij de spuit moet school) maken nadat daarmede is uitgerukt, heeft hij er nog al veel werk aan en dat gebeurt een keer of 3 per jaar. Na korte bespreking wordt het voorstel van den heer Scheeie aangenomen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt z. h. s. het salaris van den kantonnier De lvrijger van f 400 verhoosrd tot J 420. Bij den post wegen en voetpaden is gerekend op de aanschaffing van 80,000 Kg. steenslag ten behoeve van ilen nieuwen steenslagweg over den Pouckepolderschen dijk. De heer Scheeie vraagt of er van de voor den aanleg aangeschafte steenslag niets overgebleven is. De Voorzitter antwoordt ontkennend het is er juistop aangelegd alles te gebruiken, ten einde bij de voor den aanleg subsidieerende gemeente- en polderbesturen het denkbeeld niet te doen rijzen dat hunne subsidie ook voor bestrijding van onderhoudskosten werd aangewend. De heeren !oh. de Feijter en De Ruijter verklaren dat er aan dien weg niet veel meer zal moeten worden ver- richter zit een goede laag op. De VoorzitterDan konden we misschien 20,000 Kg. minder aankoopen De heer Scheeie ontraadt zoo'n groote vermindering men kan nooit wetenmet een slecht najaar is er meer noodig, als er over is kan het altijd hier of daar te pas komen. Besloten wordt de hoeveelheid met 10,000 Kg. te ver- vninderen waardoor de post juist 200 wordt. Nog wordt goedgevonden een voor aankoop van grint geraamd bedrag te laten staan, doch in plaats van 20 MS. grind, macadam aan te koopen, omdat men in de gemeente begonnen is daarmede overal de grint te vervangen. oor onderhoud van de haven wordt uitgetrokken 300 voor het uitbaggeren van 500 M:i. grond dat zal misschien ■dit jaar niet noodig zijn, maar dan blijft de post over en wordt het volgend jaar aangevuld tot het voile bedrag dat voor het baggerwerk noodig isop deze wijze wordt die uitgaaf over de verschillende jaren verdeeld. Bij den post onderhoud van beplantingen deelt de Voor zitter mede dat in de Commissie stemmen zijn opgegaan om de kruinen der olmen op het dorp te verdunnen. De heer Scheeie: Anders krijg je doode takken. De Voorzitter acht het goed dat de doode takken worden weggenomen, maar vreest dat wegnemen der levende tot ontsiermg der kruinen aanleiding zal geven. Hij vindt de voile kruinen juist zoo mooi. De heer Scheeie acht snoeien juist noodig voor het be- houden van mooie boomen, maar het moet door een des- kundige geschieden ze zullen er dan jeugdiger gaan uitzien. 1 )e Voorzitter zou toch bezwaar hebben om de neer- hangende takken te laten wegnemen, want dat zijn de mooiste. De heer De Ruijter: Ja, de druiptakken moeten ook met worden weggenomen, maar een deskundige weet dat wel. De V oorzitter zegt toe dat uitvoering zal worden gegeven ■aan den wensch van den Raad. Bij den post onderhoud begraafplaats wordt den heer Scheeie op zijne vraag "geantwoord dat op de begraafplaats nog een pad, het eerste, dat wat laagt ligt, moet worden opgezand. Aan de ambachtsschool te Hulst wordt eene subsidie toegekend, uit te keeren in verband met het aantal leer lingen dat er van deze gemeene heengaat, tot een maximum van 70. De Voorzitter deelt mede dat er voor die som vijf leerlingen kunnen gaannaar hij meent maken er thans 2 gebruik van. Voor de vereeniging »De Vereeniging Handwerkslieden" te ler Neuzen wordt voor haar vakouderwijs onder gelijke voorwaarden subsidie uitgetrokken tot een maximum van 30. Ook daarvan maken thans 2 leerlingen uit deze gemeente gebruik. De heer Scheeie vraagt of dat geen dubbele subsidieering is van 2 zelfde scholen. 6 De Voorzitter antwoordt dat beide zaken niet gelijk h-'"/* ni!et a"e leerlingen kunnen de ambachtsschool te -Hulst bezoekeu. De school te Ter Neuzen is ook zeer mittig, er wordt daar goed gewerkt en de jongens die er van deze gemeente gaan, het zijn er 2 van Othene, kunnen •veel gemakkelijker daarheen dan naar Hulst. Voor oefeningen in den wapenhandel wordt ook nog een post op de begrootinghehouden, ofschoon de Voorzitter mededeelt dat dit wel niet zal behoeven te worden uitge- geven, omdat het voor het geven van het voorbereidend militair onderricht noodige aantal deelnemers niet meer bijeen is te krijgen. Aan de vereeniging tot ziekenverzorging te Ter Neuzen wordt eene subsidie toegekend van f 425. De heer Scheeie zou wel eens willen weten of de gemeente van die inrichting diensten trekt naar even- redigheid van de verleende subsidie. De Voorzitter geeft te kennen dat dit moeilijk is te zeggen. De heer ScheeieMaar de statistiek moet het toch aanwijzen. De Voorzitter beschikt voor het oogenblik niet over stati- stieke gegevens, maar wil die later wel ter tafel brengen. Daarmede kan men in dit geval evenwel geen rekening houden, daar deze over een te klein aantal gevallen loopt. Er kunnen het eene jaar veel gevallen zijn en een ander jaar geen. De gemeente heeft het voordeel dat zij door die subsidie hare patienten voordeeliger verpleegd krijgt en er is al eens een geval geweest dat, omdat toen die overeenkomst nog niet was gemaakt, veel meer moest worden betaald. Was toen de subsidie ook al verleend geweest dan zou de gemeente voor dat eene geval f 220 minder hebben moeten uitgeven. De heer Scheeie vraagt hoe het staat met de slacht- plaats te Zaamslag Veer. De Voorzitter antwoordt dat daarvoor nog geen maat- regelen zijn genomen. Dat kon dit jaar nog niet. De bedoeling der commissie was uit te zien naar een geschikt terrein. De posten der ontvangsten geven geen aanleiding tot opmerkingen. Daaronder komt voor hoofdelijken omslag, evenalsi het vorig jaar op een bedrag van 8100 en havengeld geraamd op f 2300. De begrooting wordt ten slotte vastgesteld op een eind- cijfer van 28,455,50 met een post voor onvoorziene uit gaven van 374,014. Alvorens deze vaststelling plaats had werd nog een post uitgetrokken voor kosten der Kamer van Arbeid, ad 75. Omtrent de inrichting dezer bij Koninklijk besluit in- gestelde Kamer van arbeid voor het landbouwbedrijf in de gemeenten Axel en Zaamslag ontspint zich nog eene discussie, waarbij de beer J. de Feijter vraagt hoe het gaan [moet met de verkiezing dier leden, of van elk der gemeenten een gelijk getal leden in die Kamer moet worden gekozen. De Voorzitter is ook niet geheel op de boogte hoe een en ander zal moeten gaan, maar meent dat de Minister omtrent verschillende zaken nog nadere voorschriften zal geven. Wat het verkiezen der leden betreft dit zal moeten gaan zooals met andere verkiezingen, als b.v. voor de Staten. Er moeten 5 leden uit de patroons en 5 uit de arbeiders gekozen worden door de kiezers, dat zijn er voor deze Kamer uit de gemeenten Axel en Zaamslag. De heer De Feijter zou het gewenscht achten dat elke gemeente gelijk vertegenwoordigd was. De Voorzitter: Dat zullen de kiezers moeten uitmaken De heer De FeijterAls dat zoo gaat, zou Axel, als grootste gemeente, al de leden kunnen kiezen. De Voorzitter stemt dat toe, daartegen is niets te doen, dat gaat zoo voor alle colleges waarin meerdere gemeenten betrokken zijn, dan hebben de sterkst in aantal zijnden altijd de macht in handen. In de wet is alleen bepaald dat de te kiezen leden moeten wonen in een der gemeenten waarvoor de Kamer is opgericbt. De heer De Feijter vraagt nog hoe het gaat met degenen die op de kiezerslijst willen komen. Moeten die zich aangeven De Voorzitter deelt mede dat de patroons verplicht zijn die werklieden op te geven, welke het geheele jaar bij hen in dienst zijn. Werklieden die niet het geheele jaar bij een patroon werken, moeten zich zelven aanmelden. Daarvan heeft er zich in deze gemeente maar I aange- meld. Patroons die zouden verzuimen de voorgeschreven opgave te doen zijn strafschuldig. De kiezerslijst wordt 15 November vastgesteld en m December zal de verkiezing der leden plaats hebben. Spreker hoopt dat de f 75, die op de begrooting zijn gebracht zullen blijken een nuttige uitgaaf te zijn. Een der leden vermoedt dat met die gelden weinig meer zal worden gedaan dan het betalen der kosten van vergaderingen. Daar bij de omvraag niemand net woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering, en wordt in besloten zitting overgegaan tot het behandelen van reclames tegen den hoofdelijken omslag, na alloop waarvan de vergadering defmitief wordt gesloten. B B jje VLAG. NAAM Ml. Van en naar. Ladiug. V m h O rleuzeot 1 Zweed. s.s. Gamiar 3381|Sekia gtukg. lour 31 Eng. s.s. Mersey 3075 Goole stukg. Fran, sch, Carmele 300 Aiguillon graan i Deen. s.s. Caledonia 5130 Hungerborg hout Eng. s.s. Trnro 2367 Hull stukg. idem Fogstou 2990 Amble koleu Deen. s.s. Paris 3373 Trangsund hout Eng. sch. Seymour 423 Parr chinaclay idem Advance 322 idem idem Eng. s.s. Spen 2548 Goole stukg. %'nai CaCIlt t 31 Eng. s.s. William Dawson 804 Burghead phosph. 1 idem Saint Hugo 10161 Barry ledig s.a. HARALD in lossing te Riga. s.s. JENNY vertrok 26 Oct. van Seaham Harbour naar Tunis s.s. RICHARD in lossing te Bona. s.s. ELISABETH wordt heden te Marseilles verwacht. s.s. HELENA vertrok 2 dezer van New-Castle on Tyne naar Algiers, s.s. MAGDALEN A in lossing te Civita Vecchia. EN rata BE EH wi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 3