A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwach-Vlaanderen. No. 5528. Donderdag 3 November 1910. 50e Jaargang. Buitenland, Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,821/g en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVEitTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruixnte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BEKSTB SXiJLTD, Uit de stemmen-verhouding in de Fransche Earner blijkt, dat een deel van de radicaal- sosialisten Briand het vertrouwen heeft opge- zegd. De meerderheid der regeering bestond uit 52 socialistische radicalen en 77 radicalen, 9 onafhankelijke socialisten, 70 leden van de demokratische linkerzijde, 71 progessisten, 24 leden van de Action liberale, 14 wilden en 3 leden van de rechterzijde. Ook Viviani, de Minister van Arbeid, heeft voor gestemd. Van de regeeringsparty, die nog steeds ge- acht wordt, uit radicalen en socialistische radi calen te bestaan, zijn dus 129 stemmen voor en 88 stemmen tegen Briand uitgebracht. Deze 88 afvalligen hebben in merkwaardige eens- gezindheid met de socialisten samengewerkt. Samen hebben zij het tot 183 stemmen gebracht. Indertijd hebben de socialistische radicalen op hun congres te Rouaan besloten zich tegen Briand te keeren. Zij hebben nu dit woord verwezenlijkt. Onder hen zijn de afgevaardig- den Ceccaldi, Pedoya, Pelletan, Thalamas en Caillaux vermeld. Zij zijn vermoedelijk de aanvoerders van een nieuwe radicale partij, die vooral demokratisch zal zijn. Te San Sebastian is Zondag een groote bijeen- komst van republikeinen gehouden, waaraan 8000 menschen deelnamen, onder wie 1000 vrouwen. Verschillende leiders van de repu- bikeinsche partij voerden het woord en kriti- seerden het huidige bewind in Spanje. //De monarchic, zoo heette het, is de vijandin van de rechtvaardigheid en van den vooruitgang. De eenige oplossing ter bevrijding van Spanje ware de instelling van de republiek." Soriano, de leider van de republikeinsche Kamerfraktie, verklaarde dat een nieuwe veld- tocht in Marokko op komst was. Hij waarschuw- de de regeering, want het land heeft genoeg van de verderfelijke koloniale oorlogen, en in geval van een nieuwe expeditie zou de geheele demokratie zich daartegen verzetten. De propaganda voor de republiek wordt in Spanje onvermoeid voortgezet. De Amerikaansche demokraten zullen bij de a.s. Congresverkiezingen vermoedelijk de meer derheid behalen. De /New-York Herald" bere- kent, dat de democraten stellig 194 zetels zullen behalen, tegen de republikeinen 157. Van de 40 resteerende zetels is de uitslag nog twijfel- achtig. De algemeene opinie keert zich meer en meer at van de republikeinen, ten gunste van de demokraten. In de staten Ohio, Indiania, Illinois, Iowa en Kansas, staan de kansen der republikeinen zeer zwakjes. Verscheidene zetels in Pennsyl vania zijn twijtelachtig, en in den staatNew-York heerscht totale ver warring. Dezer dagen hield minister Root, te New- York, een rede, waarin hij de republikeinen waarschuwde, dat een overwinning der demo kratie in den staat New-kork, tengevolge zou hebben, dat in 1912 de candidatuur van Roosevelt of eenig ander republikein naar het presidentschap, in stede van Taft, veel kans van slagen zou hebben. Te Washington oordeelt men, dat Roosevelt zelf obzig is, de republikeinsche partij in't ongeluk te storten, maar het zou toch goed zijn, zich te herinneren, dat hij er reeds bij vroegere gelegenheden in geslaagd is, zegevierend uit moeilijke omstandigheden te geraken, en dat menigmaal kritiek op en wantrouwen jegens zyn handelingen zwegen, bij 't waarnemen der resultaten, die van die handelwijzen het ge- volg waren. Men beschouwt het als 'n veeg teeken dat de krantenkoning Hearst, vroeger door Roosevelt als een gevaarlijk demagoog ontmaskerd, thans Teddy en zijn radicale partij yverig steunt. TER NEUZEN, 2 November 1910. Omtrent het vermissen van touwwerk van het waterschip der stoom-wasscherij //De Vlijt" alhier, vermeld in ons vorig nummer, kan nader worden medegedeeld dat dit touw niet was ontvreemd, docb door werklieden die daar in de nabijheid werkten uit gebrek aan een touw was in gebruik genomen, zonder voor- kennis van den eigenaar. Na het lezen van het bericht in ons blad werd daarvan door hen kennis gegeven ten kantore der waschinrichting. Ondertusschen wareu door de politie pogingen aangewend om het touwwerk op te sporen en werd onderzoek gedaan bij een opkooper alhier. Aldaar werd een eind touw bevonden dat, hoe- wel niet met de beschrijving van het vermiste overeenkomende, toch om den' prijs waarvoor het was verkocht bij den inspecteur het ver- moeden deed rijzen, dat het van diefstal af- komstig was. Bij onderzoek bleek dat ver- moeden juist; het was ontvreemd uit de peilboot van den Nieuw-Neuzenpolder. Onder verdenking den dader te zijn, werd door de politie aan den zeedijk van den Nieuw-Neuzenpolder ge- arresteerd de werkman C. v. K., die daar rond- zwierf. Later bleek dat deze ook bij den hiervoren- bedoelden opkooper had verkocht de twee koperen oliehouders uit de lantaarns op de aanlegponton der Prov, boot, die daaruit sedert jl. Zaterdagmorgen tusschen 6 en 8 ure werden vermist en van welke vermissing bij de politie aangifte was gedaan. Na afloop van het onderzoek zal Van K. ter beschikking van den Officier van Justitie te Middelburg gesteld worden. Heden werd alhier in het //Hotel des Pays-Bas" door den notaris J. A. Dregmans, krachtens art. 1223 in verband met art. 1255 Burgerlijk Wetboek, in het openbaar verkocht een woon- en winkelhuis, met steenen schuur, paardenstal enz., en het recht van erfpacht op den grond, groot 1 are 84 centiaren, in hef Nieuwediep te Ter Neuzen. Hiervan werd kooper de heer D. Scheele voor f 1450. Heden morgen voeren de beurtschippers van Breskens op Middelburg, De Rijke en M. Verschelling uit van eerstgenoemde haven, on- danks den hevigen wind. Eerstgenoemde kon zijn koers houden maar Verschelling kon met zijn scheepje de punt van c!e z. g. Slikplaat niet te boven komen en verlagerde daartegen, bij het wassende water steeds opgestuwd, tot het vaartuig op de plaat van Hoofdplaat dreef. De hoogaars Breskens no. 20 voer goed be- mand uit en haalde den knecht van boord. De schipper had een klap van de giek ge- kregen waardoor zijn arm werd gebroken. Hij wilde eerst zijn schip niet verlaten doch toen inmiddels de fok en het zeil aan harden was geslagen en de hoogaars Breskens 15 uitgevaren was om hulp te verleenen en ook de sleepboot, ,/President Ludwig," kapt. Ed. de Pauw, uit Vlissingen, werd hij meer dood dan levend op den hoogaars aan boord gehaald. Op ver- zoek van den schipper van den hoogaars is'deze door de sleepboot de haven van Breskens binnen- gesleept. De sleepboot is daarna weer uitgevaren en heeft het beurtscbip dat nu onbeheerd tegen de zandbank dreef, nadat daarop een tros was overgebracht, alhier binnengebracht en aan den burgemeester overgegeven. Het vaartuig is door de middensluis opgeschut en in het kanaal gemeerd. Onder toezicht der politie is de weinige lading aan wal gebracht. Het schip is niet geassureerd. Bij Borssele is het met zand geladen tjalkschip //De Zwerver" van den heer C. van Eck, bevaren door J. Fokke de Goede, van hier, door den storm hoog tegen den dijk ge slagen. Het achterschip liep vol water, men is begonnen met het lossen der lading. Het schip is geassureerd. Heden vernemen wij dat het schip vlot is gebracht en verder gelost wordt. Tijdens het hevige stormweer is in den vroegen morgen van Dinsdag het ijzeren aakschip z/Trio", van schipper Van Baalen, geladen met suikerbieten voor de suikerfabriek van den heer Malotaux te Sas van Gent, nabij het Paradijs in den Brakman vervuld geraakt en in diep water gezonken. De opvarenden konden zich redden. Alles is geassureerd. De heer Arie Versluijs, vroeger alhier, thans employe bij de maatschappij der Wagons lits is benoemd tot opzichter bij de Delimaat- schappij en zal binnenkort naar Indie ver- trekken. Voor het examen wiskunde K. I. M. O. slaagde o. a. te 's Gravenhage de heer H. L. C. Kok te Zaamslag. Axel, 1 Nov. Met een korte toespraak tot de aanwezige ouders werd heden door den heer J. A. van Hoeve alhier in een daarvoor door hem expresselijk gesticht gebouw een Frobelschool geopend. Deze is gesteld onder leiding van Mej. v. d. Bent uit Ter Neuzen. De inrichting van het gebouw laat niets te wenschen over en het lijdt geen twijfel, of de school, voorloopig begonnen met een 35tal kinderen zal bij meerdere bekendheid zeker in bloei toenemen, aangezien het eene zeer nuttige instelling is, die in eene hier sedert lang bestaande behoefte voorziet. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand November, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgesehreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Ds. Zillinger Molenaar is Zondag niet als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht bevestigd. Ds. Keller, die hem in de Groote Kerk bevestigen zou, hield een heftige rede tegen het modernisme en stelde de bekende vragen uit het oude formulier. Ds. Molenaar verklaarde toen, dat hij daarop niet bevestigend kon antwoorden, maar bereid was een belijdenis af te leggen als in het Reglement voor het proponentsexamen vermeld. Ds. Keller zei daarop, dat hij dan niet met de bevestigiug kon doorgaan en sloot de godsdienstoefening met dankgebed. De kerk was geheel vol. Lang voor de dienst .begon was er geen plaats meer te krijgen. De intree van Ds. Molenaar, die's avonds zou plaats hebben, kon echter niet doorgaan. Omtrent de niet-bevestiging kan //de Ned." nog mededeelen, dat, hoewel een, en ander te voorzieu was en de bizondere kerkeraad nog jl. Vrijdag vergaderde, deze, die overwegend geestverwanten van ds. Keller bevat, het niet noodig oordeelde een algemeene kerkeraadsver- gaderitig zoo noodig tegen Zondagmiddag 1 uur uit te schrijven. Was dit wel geschied, dan had in die vergadering van Zondagmiddag door medewerking der diakenen, die meer vrij- geviger zijn, de intree nog 's avonds kunnen geschieden. Nu moet dit wachten tot de be- slissing van den algemeenen kerkeraad,* die gisterenavond zou vergaderen, doch welke ver gadering wegens onvoltalligheid niet kon door gaan. Te Amsterdam is Zaterdag op den Amstel een dienstbode gestikt door gas, dat zich door een gebrek aan de gasleiding in het kamertje, waar zij sliep had opgehoopt. Dinsdagvoormiddag half 11 is op het Hollandsch Diep het met beetwortels geladen scheepje van den beurtschipper De Wijs, van Standaardbuiten, omver gezeild. De schipper, een man van 35 jaar, is daarbij verdronken de overige opvarenden werden door de sleepboot Catharina gered en naar Dordrecht gebracht. Veelbelovend. De Haarlemsche politie heeft in het perceel 16 Kenaupark aldaar aan- gehouden een 9jarigen jongen, in het bezit van een breekijzer, mes en sleutels, die door een raam was binnen geklommen en een scha- kelbord en electrische schellen had losgewerkt. De inbrekerswerktuigen had hij gestolen uit een perceel aan het Spaarne. In verband met den moord in een Haagsch hofje den 22 October op een oude vrouw ge- pleegd, is thans een derde persoon in arrest genomen, een achttienjarige jonge man, die bij zijn ouders in het hofje woont, schuin over het huis der vermoorde vrouw. Deze jongen is huisknecht, verdient niet veel en te meer trok 't dus de aandacht dat hij Zaterdag in verschillende koffiehuizen goede sier maakte, een ring te koop aanbood en in 't bezit bleek te zijn van bankpapier. De ring kon hij niet kwijt raken, maar deze was ook niet meer in zijn bezit bij zijne aan- houding, daar hij hem te voren had weg- geworpen. Hij ontkende eerst iets met het gebeurde in het hofje te maken te hebben, en beweerde het geld dat in zijn bezit was, te hebben ontvangen wegens het plegen van min-eerbare handelingen. Later echter, aan het commissariaat van politie in het nauw gebracht, erkende hij het geld te hebben gekregen van den zich in het huis van bewaring bevindenden anderen ver- dachte G. Hij vertelde dat tusschen hem en G. en diens vrouw het plan was beraamd om in den bewusten Zaterdagavond hunne medebewoonster van het hofje, de oude weduwe Genegten, te bestelen. Volgens verdere verklaringen van den aangehoudene was de vrouw van G. in de woning van de weduwe binnengegaan, had G. voor de deur dier woning op den uitkijk ge- staan, en had hij zelf gedurende dien tijd aan den ingang van het hofje post gevat, om daar van G. het gestolene in ontvangst te nemen en buiten het hofje in veiligheid te brengen, opdat het later onder de komplotgeuooten zou worden verdeeld. Inderdaad was G., zooals de aangehoudene zeide, eenigen tijd nadat hij voor het hofje op post had gestaan, bij hem gekomen met geld en sieraden, dat door de vrouw van G. uit het huisje van de weduwe Genegten was gestolen. Van den moord verzekerde de huis knecht niets te weten. Alleen was, volgens zijn zeggen, tusschen het drietal een plan tot berooving opgemaakt. Door de talrijke ongevallen met vlieg- toestellen is de Aero-Club van Frankrijk tot het verstandige besluit gekomen, de reeks van vliegprijzen af te wisselen door prijzen voor verbeteringen van het toestel. Zij heeft twee nieuwe piyzen gesticht, ieder van 10,000 frank. De eerste prijs is bestemd voor den Franschen uitvinder welke aan de j-ury een aeroplaan zal aanbieden, hebbende het beste landingstoestel. De tweede prijs, van 10,000 frank, zal ins- gelijks toegekend worden aan een Franschen ingeuieur welke aan een vliegtoestel de beste verbeteringen zal gebracht hebben uitgenomen wat den motor betreft. Bij deze twee prijzen wordt nog de prijs Leblanc 5000 frank gevoegd, welke zal toege kend worden aan den persoon, die voor Februari 1911 het beste valscherm voor een aeroplaan zal vervaardigd hebben. In een schouwburg te Palermo kreeg een violist uit het orkest met een collega cellist een woordenwisseling, die leidde tot handtaste- lijkheden, waarbij het echter voorloopig scheen te blijven. Na de pauze, toen de uitvoering weer in vollen gang was, sloeg de violist plotseling zijn instrument stuk, haalde een revolver te voorschyn en loste twee schoten op den nietsvermoedenden cellist. Deze vluchtte in de zaal, maar de verwoede violist zette TER SEIIZESSCHE CO!RAIT IBit blad vcrifli5J[i» HaanJan-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feeatdaxen. ItiJ de t'irma I*. J. VAN OK NANOE te Ter Nenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1