Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 29 October 1910. 50e laargang. Buitenland, Binnenland. No. 5526. FEUILLETON. Predikbeurten. TWB3D11 IBXj-A-ID. De derde dag van het bezoek van het Duitsche Keizerspaar aan Brussel was de xninst belang- rijke en misschien de drukste. Het begon des morgens vroeg al, de Keizerlijke bezoekers kwamen naar de tentoonstelling en fcoefden in de Duitsche en Belgische afdeeling. Feitelijk is dit geen bezoek geweest, veel meer een boilen door de zalen, vooral vanwege den Keizer, die voor 't eerst zijn huzarenpak tegen een nederig genei'aalsuniform met lichtblauwen mantel hac geruild. Terwijl de Keizerin en de Koningin zich meer speciaal bezig houden, loopt de Keizer maar voort, haast niet bij te houden. Hij is bijzonder opgewekt, drukt in de Duitsche afdee ling menige tentoonstellershand, doet luchtig en is plots nu en dan ge'interesseerd. Men wordt bet meer en meer gewaar, de Keizer is een bij uitstek spontane natuur, zijn levendig en waarlijk prachtig bewegelijk gelaat is plezierig om aan te zien en zijne indrukken verbergt hij moeilijk. Dit alles 'heeft hem ten zeerste geholpen om het belgische hart te winnen. Als daad van persoonlijke politiek is dit bezoek aan Brussel voor den Keizer van bijzonder be- lang. De pers is het eens om zijn optreden syrapathiek te beoordeelen. Men kan hem wel niet vriendelijker bejegenen dan de Brusselaar, die gisterenavond met eene oprechtheid, die van hem den tolk maakte van de geheele boofd- stad, zei//Hij is haast zoo goed als een Belg. Zeer onvoorbereid ging het van de expositie naar Tervueren en het koloniaal museum, waar de Keizer zich evengoed geluimd en veel aandaehtiger toonde. Het is opgevallen, hoe hij zeer beslist en tot in de minste bijzonderheid op de hoogte is van de Belgische staatkunde. Weer bleek zijn werkdadige beslistheid, die echter berust op grondige kennis, en toen ging iedereen lunchen bij de gravin van Ylaanderen, echt gezellig, zooals bet daar altijd toegaat, en daarna werden over drieen de leden der Duitsche legatie ontvangren. De Keizer zat daarna aan tafel in het Duitsch gezantschap, na de thee gebruikt te hebben bij den hertog van Arenberg. Dan bracht eene Duitsche liedertafel hem eene serenade en om elf uur ongeveer heeft de Keizersfamilie de terugreis aanvaard, na drie dagen die voor haar verbazend druk zijn geweest en van een zeer bijzondere vorstentucht getuigen en die voor de Belgen aangenaam en misschien wel voordeelig zullen zijn geweest. TWEEDE K A M E R. Vergadering van Donderdag. Kustverdedigingsontwerp. De Voorzitter deelt mee, dat de centrale afdeeling besloten heeft, haar besluit om 8 November het wetsoutwerp betreffende de kust- verdediging in de afdeelingen te doen onder- zoeken, terug te nemen. De centrale sectie zal zoodra de door de regeering aangekondigde nota zal zijn ingekomen, opnieuw vergaderen en dan een besluit nemen over het tijdstip, waarop het ontwerp in de afdeelingen zal be- hooren te worden onderzocht. Zij vertrouwt dat het afdeelingsonderzoek in den loop der behandeling van de Staatsbegrooting zal kunnen geschieden. Na goedkeuring van eenige naturalisatie- //Maar beste dokter", wendde zich de jonge Roeke tot zijn vriend, nadat John weggereden was, hoe gevoelt gij u Hebt gij iets gebro- Jren i Waar zijt gij gekwetst Dokter Day legde iangzaam zijne hand op de borst. ,/fk ben inwendig gekwetst", fluis- terde hp. „Ik voe* ^ier en in den rug hevige pijn." traverse opende de jas en het vest van zijn weldoener en onderzocht de borst. Geen ribbe was er gebroken, doch op het borstbeen ver- toonde zich een blauwachtig roode vlek, zoo groot als een hand. Hij doopte zijn zakdoek in eene nabijzijnde beek en legde den natten doek op de borst van den lijder. Aldus trachtte i raversede pijn van den gnjsaard te verzachten, totdat eindehjk John met het rijtuig en twee negers kwam, die hun ongelukkigen meester voorzichtig op t lied legden, ofschoon dit niet geschieden kon, zonder hem groote pijn te ver- Men zag het aan zijne gelaatstrekken, hoe pselpk dokter Day leedsomwijlen verried hij ontwerpen worden de republieken bij het alge- meen debat over de Bakkerswet voortgeaet. Bij zijn repliek deelt de heer De Beaufort mede dat de heer Blaupot ten Cate, die gister door den Minister in deze Kamer beschuldigd is, dat hij het huis des Ministers deed 'oespieden, in verband met de actie tegen de Bakkerswet, hem, spreker, verklaard heeft, dat die bespieding geheel tegen zijn zin is geschied en hij een dergelijke handeling ten zeerste afkeurt. Spreker die overigens zijn standpunt ten aanzien der Bakkerswet handhaaft, gaf in overweging, alvorens de Bakkerswet zelf in behandeling te nemen, eerst te behandelen het wetsontwerp betreffende de instelling der bakkersraden. In- dien de meerderheid der Kamer zich tegen het le artikel, dus't beginselartikel, van dat bakkers- radenontwerp verklaart, zal het den Minister gemakkelijker vallen zijn Bakkerswet te wijzigen. De Voorzitter zegt, in elk geval eerst de al- gemeene beschouwingen te willen beeindigen en dan de door den heerDe Beaufort aangegeven wijze van bebaudeling ernstig te willen over- wegen. De heer Snoeck Henkemans laat bij zijn repliek de verdienste uitschijnen van het door hem ingediende amendement, waaraan het voor- deel van beperkten dagarbeid verbonden is, tegenover het stelsel van den Minister dat dien dagarbeid onbeperkt laat. De heer Tydeman verdedigt o. a. het bekende Bakkers-comite tegen den aanval, gister door den Minister tot dit comite gericbt. De aan het licht getreden versehillen tusschen de in- lichtingen van het comite en de inlichtingen, die de Regeering heeft ingewonnen, verklaart spreker hierdoor, dat de Regeering zich een- zijdig over de kwesties, welke 't hier geldt, heeft doen inlichten. En nu is die eenzijdig- heid geoorloofd in het kamp van het Baklrers- comite, maar niet aan de zijde van de Re geering. (Minister Talma interrumpeert hier, dat de Regeering het Bakkerscomite ook heeft gehoord.) Voorts geeft de heer Tydeman den Minister in overweging, geen gevolg te geven aan zijn gister te kennen gegeven voornemen om, direct na totstandkoming van de Bakkerswet, ter hand te nemen de regeling van den arbeidstijd in de bakkerijen, -omdat spreker groot nadeel ducht voor het bakkersbedrijf, van den toestand van onzekerheid, welke door's Ministers voren- bedoeld voornemen zal geschapen worden. Veeleer geeft hij in overweging, nu de Kamer toch de behandeling van de Bakkerswet zal onderbreken, het wetsontwerp om te werken en dan beide zaken afschaffing van den nachtar- beid en regeling van den arbeidsduur te gelijk tot stand te brengen. De heer De Klerk sluit zich daarbij volkomen aan. Een motie in dien zin ware hem liever geweest. Maar die motie zal spreker thans nog niet voorstellen, omdat hij de eer wil laten aan den Minister, om aan dit verlangen van blijk- baar de meerderheid der Kamer te voldoen. De heer Schaper, repliceerende, houdt nader een pleidooi voor opneming van den 10-uren dag, en laakt de slappe wijze waarop de Katho- lieke demokraten in deze Kamer deze noodzake- lijkheid hebben verdedigd. Ook weerspreekt hij de vrees voor verhooging van den brood- prijs, al zou hij 't zoo erg niet vinden als het brood iets duurder werd, wanneer daarmee het geluk en het verbeterd familieleven van duizenden kon verkregen worden. Verder is spreker overtuigd dat de bakkers raden moeten verdwijnen en dat de Minister ze zal moeten opofferen. Doet hij 't niet, dan dit door een zacht gekreuu, als door de oneffen- heid der straat het rijtuig schokte. De treurige stoet kwam te Willow-Heights aan dokter Day deed zich naar de tuinkamer brengen, want indien bij naar zijne kamer werd vervoerd, zou Clara het zeker bemerkt hebben. John was onderwijl naar Staunton gestuurd, om de twee geneesheeren, dokter Williams en dokter James, twee oude academievrienden van dokter Day, zoo spoedig mogelijk te halen. Daar ze echter binnen een uur niet aanwezig konden zijn, verzocht Traverse zijnen vriend zich door hem te laten onderzoeken, hetgeeu deze echter weigerde. „Ge zoudt mij slechts pijn veroorzaken en mij toch niet kunnen helpen," zei hij met zwakke stem, //want niemand kan mij meer helpen. Gij runt mij alleen een verfrisschenden drank be- reiden en dan ga je mijne dochter zeggen, hoe ge mij gevonden heb, maar voorzichtig, Traverse, voor mijn lief kind", smeekte de liefdevolle vader, wien eene traau in de oogen kwam, als hij zich de aandoening van Clara voorstelde. Traverse vervulde de wenschen van zijn wel doener en na hem eene limonade bereid te heb- rnn, ging hij met beklemd hart naar zijne ver- oofde. Hij ontmoette Clara op de binnenplaats ze was op 't punt den tuin door te loopen. Onge- twijfeld vermoedde ze reeds, dat er iets vreeselijks zal hij ontwaren dat er weinigen in de Kamer zijn, die ze behouden willen. Spreker komt op tegen de meening van hen die willen, dat in de allereerste plaats de mid- denstand dient geholpen te worden. Dit is in hooge mate party dig en reactionnair. Spreker spreekt ten slotte in den geest van den heer Tydeman, om gebruik te maken van het vermoedelijk uitstel van de verdere be handeling van de Bakkerswet, om de wet zoo- danig om te werken, dat de arbeidsduur er tegelijk in geregeld wordt op een voor de ar- beiders gunstige wijze, zoo dat ze ook bij dag niet atgebeuld worden. Hij doet een beroep op den Minister om de wet aannemelijker te maken, want hoe ook, de nachtarbeid moet afgeschaft worden. De heer Brummelkamp doet het voorstel om ten-einde deze urgente kwestie niet middenin in den steek te laten, het op 8 November vasigestelde afdeelingsonderzoek niet te houden, .doen alsdan voort te gaan met de behandeling van de Bakkerswet. De Voorzitter en de heer Nolens ondersteunen dit denkbeeld niet. Er is met het oog op de behandeling van Indische en Staatsbegrooting geen tijd over. Minister Talma zou persoonlijk gaarne voort- gang der behandeling gezien hebben, ook in het belang van de bakkers, die reeds zoo lang op afschaffing van nachtarbeid wacbten. Maar bij Minister's reeds kenbaar gemaakt voornemen, om zooveel mogelijk overleg te plegen, verzet de Minister zich niet tegen uitstel van de ver dere behandeling, wanneer het algemeen debat zal zijn afgeloopen. De heer Brummelkamp trekt daarop zijn voor stel in, terwijl de Voorzitter te kennen geeft te verwachten dat het algemeen debat morgen zal afloopen. Den heer Troelstra heeft het zeer voldaan dat de Minister zich bereid verklaarde aan de tot dusver tegen het ontwerp geopperde be- zwaren tegemoet te komen. Intusschen acht hij een uitspraak der Kamer noodig, om te doen zien aan den Minister, dat de Kamer regeling van den arbeidsduur in het bakkersontwerp wenscht. Daarom stelt hij, ook namens den heer de Klerk, dit bij motie voor. Over die motie zal worden gestemd nadat de Minister zal hebben gerepliceerd. TER NEUZEN, 28 October 1910. Door notaris C. le Nobel werd ten ver- zoeke van de iamilie P. A. van de Bilt te Ter Neuzen publiek geveild het huis gelegen aan het Nieuwediep. Kooper werd de heer P. F. van de Bilt voor 1070. Bij Kon. besluit van 25 dezer is, met ingang van 1 Nov., de heer J. L. Geerlings, onder toekenning van eervol outslag als hulpsluis- meester bij de middensluis van het kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen, benoemd tot sluis- meester bij de Sluis te Andel. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van bet bestuur der waterkeering van de calami- teuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de heer A. de Kraker Kz. te Zaamslag. Wij voldoen hiermede aan een tot ons gericht verzoek om in het bijzonder de aandacht te vestigen van de lotelingen, die ingeval van inlijving ter volledige oefening voor inlijving bij een der bereden korpsen in aanmerking wenschen te komen op de daaromtrent bestaande gunstige bepalingen voorkomende in de open- bare kennisgeving, ten gemeentehuize aanwezig. Aangifte tot inlijving bij een dier korpsen moet geschieden ter gemeente-secretarie voor 30 November e. k. In de week van 19 tot en met 25 Octo ber kwamen in Zeeland voor 13 gevallen van besmettelijke ziekte n.l. twee gevallen van typhus en febris typhoidea, een te's Heerenhoek en een te Zierikzee, drie gevallen van roodvonk, een te St. Philipsland en twee te Tholen en acht gevallen van diphtheritis, nl. een te Axel, een te Goes, een te Hontenisse, een te Vlissingen en vier te Zierikzee. St. Jansteen, 25 Oct. In de raadsvergade- ring van heden werd kennisgenomen van a. Een brief van heeren Gedep. Staten van Zeeland, waarbij zij hunne goedkeuring hechfen aan het Raadsbesluit tot afschrijving van 3300 nominaal op het Grootboek der 2y2 pet. Nationale Schuld. b. Een dito van alsvoren, begeleidende een uittreksel van het Koninklijk besluit, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het besluit tot bepaling van de jaarwedden der Wethouders op 50 'sjaars voor elk. c. Een besluit van Gedep. Staten waarbij vrijstelling wordt verleend van het stellen van voorschriften als bedoeld bij art. 3 le lid, letter h der woningwet, voor zooveel bestaande woningen betreft, voor den tijd van 5 jaren. Besloten werd Gedep. Staten te berichten dat de Raad het niet gewenscht acht, thans de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris te verhoogen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer Jacobus Stallaert. Zondag 30 October 1910. moest gebeurd zijn, want op haar gelaat las hij duidelijk angst en onsteltenis. //Traverse riep ze bezorgd, //Wat is er ge beurd. Om 's Hemels wil, spreek toch Het heele huis is in rep en roer, de negers loopen heen en weer anderen steken de hoofden bij een er moet een ongeluk gebeurd zijn Papa waar is papa //Clara, lieve Clara stamelde Traverse. z/Heb moed, hoe durf ik je anders zeggen Hij kon niet verder spreken. i/Omijn God spreek toch Papa Wat is er met hem gebeurd riep Clara ont- steld. //Is hij dood ffNeen, neen, Clara hij leefthij kan en zal gered worden doch het is gevaarlijk." z/Gevaarlijk is hij ziek, en gij laat mij onwetend, nu hij onze hulp noodig heeft. Breng mij dadelijk bij hem, waar is hij V" z/Wij hebben hem in de tuinkamer gebracht, maar zoo, lieve Clara, met die tranen in de oogen, kan ik je niet bij hem brengen, dat zou voor hem bedenkelijke gevolgen kunnen hebben." z/Maar je hebt mij nog niet eens gezegd, wat papa scheelt V Wat is zoo plotseling met hem gebeurd Is het eene beroerte, waarvoor hij zoo zeer vreesde z/Neen, Clara je weet, dat hij van morgen alleen uitgereden is. Zijn paard anders zoo Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Lolcaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. RECHTSZAKEIi. De 33jarige werkman A. L. R., uit Ter Neuzen, hoordedoorde Rechtbank te Middelburg, wegens het toevoegen van beleedigende woorden aan den agent van politie J. J. Daanse aldaar, 10 boete sub. 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. Uitspraak 4 November. mak, werd schuw, ging op hoi en hij viel." »En is hij zwaar gewond 0, mijn arme papa!" zuchtte ze, terwijl zij wilde heengaan. ,/Blijf nog wat, Clara," smeekte Traverse, z/ge zijt nog niet bec(aard genoeg. Geloofmij, Clara, het is niet goed voor papa, je zoo te zien. Voor alles heeft hij rust noodig." z/Zeg mij dan ten minste, waar hij verwond is. Zeker aan het hoofd z/Neen, hij is iDwendig gekneusd," hervatte Traverse. //Daarom kan men niet bepaald zeggen, of de wonde den dooij ten gevolge zal hebben of niet. Ik heb naar twee geneesheeren in Staunton gestuurd. Williams en James zullen weldra komen en dan zullen we over den toestand van papa niet lang in 'tonzekerezijn. z/Kom dan, Traverse", zei Clara, zich tot bedaardheid dwiugende, //kom en breng mij bij papa. Je ziet, dat ik ook bedaard kan zijn, als kinderplicht het vergt." Traverse, die begreep, dat Clara zich niet langer meer liet terugbouden, leidde haar in de tuinkamer, die mistress Rocke juist verliet, toen beiden aankwamen. Zwijgend vatte de reeds zelf zwaar beproefde vrouw Clara's hand, als wilde ze het arme kind zeggen zich op het ergste voor te bereiden, zich naar den wil der Voorzienigheid te schikken. (Wordt vervolgd). 001 ZaKGll. Hervornule Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Dankure voor den inge- zamelden oogst. Sluiskil. 9i u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, Hervormingspred. en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. V H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat), Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5J u., Ds. Van Oordt van Middelburg. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lolcaal „Eben~Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5