A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. AANBESTEDING. No. 5526. Zaterdag 29 October 1910. 50e Jaargang. Aanbesteding. aanbesteed: Buitenland. Landkouwberichten. EEBSTB BT-jA-XD. de levering van SGHOOLBEHOEFTEN voor 1911. rechtszaken. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: \oor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien A D YERTENTIEN: Yoor elken regel meer 0,10. regels 0,40. Yoor elken regel meer u,iu. jpgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de Yan 1 tot 4 Bp directe opgaaf prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend, Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die wenschen deel te nemen aan het op L November a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bp het hoofd der openbare school kunnen aanmelden. Hoek, 3 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van GRAAUW EN LANGENDAM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 15 No vember a. s.) des namiddags ten 2 ure ten gemeentehuize alhier bp enkele inschrijving op zegel zal worden aanbesteed Bestek en voorwaarden liggen van af 31 dezer tot den dag der besteding ter Secretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Graauw, den 24 October 1910. P. A. BAART, Burgemeester. J. A. YERtiAEGEN, Wethouder. Namens Gedeputeerde .Staten van Zeeland zal op Woensdag 16 November 1910, des voormiddags te 11 uur, in de AS11IJ worden het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciate water staatswerken en wegen met bun onderhoud gedurende drie jaren, ingaande I Januari 1911, in 21 perceelen. De aanbesteding zal bp enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg, bp den Hoofdingenieur van den Provincialen Water staat te Middelburg en bp de Ingenieurs te Zierikzee, Goes en Neuzen. Het is ter Provinciale Griffie verkrijgbaar voor f 1,zoolang de voorraad strekt. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uur voormiddags van den dag der aanbesteding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bp den Hoofdingenieur voor alle werken, bp de In genieurs voornoemd voor de werken in ieders dienstkring, en verder voor perceel 1 en 2 bp den Opzichter P. J, BOONE te Zierikzee; perceel 3 bp den Opzichter J. N1EUW- DORP Wz., te Tholen; perceel 4, 5, 6," 7, 8, 9 en 10 bp den Op zichter F. STURM, te Goes; perceel 11 en 12 bij den Opzichter H VAN GORSELJJz. te Oolijnsplaat; perceel 13, 14, 15, en 16 bij den Opzichter A. SALOME, te Breskens; perceel 17, 18, 19 en 20 bij den Opzichter M. EIJKE, te Neuzen; perceel 21 bij den Opzichter J. J. VAN WEIJNSBERGEN, te Middelburg. Middelburg, 21 October 1910. Gedeputeerde Staten voornoemd, D1JCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. In de Fransche Kamerzitting ging het Dins- dag zeer rumoerig toe. De bespreking over de spoorstaking werd aanstonds begonnen, maar vooraf kwam nog een heftig incident voor. Lepine, de Parijsche politie-prefekt, had bij den aanvang der zitting in de zaal, bij den ingang plaats genomen. Dat was een uittarting aan 't adres van de socialisten, die deze beant- woordden met luid gejouw als//Weg met Lepine //Er uitDe overige leden klapten in de handen. Er heerschte een onbeschrijfelijk tumult. De Kamervoorzitter zette zijn hoed op, ten teeken dat hij de zitting ophief. De uittarting van Lepine was hierin gelegen, dat hij niet op de pubiieke tribune, maar in de Kamer zelf had plaats genomen. Toen de vergadering weer heropend werd, was Lepine verdwenen. De rust keerde terug. Daarna komt Briand in't vuur. De stakings- interpellaties worden ingeleid door den radicaal Clasny, die een weinig belangwekkende speech houdt. Daarop verschijnt Colly, socialistisch afgevaardigde voor Parijs, gewezen spoorwegman. Hij verweet Briand dat hij machinisten in de gevangenis heeft laten zetten en geprobeerd heeft, hoever hij tegenover de pubiieke opinie kon gaan, om te weten te komen of men sol- dateu tegen arbeiders kan alzendeD. Dat is een lage streek. (Briand haalt de schouders op). verzet aan ten voordeele tegen het sebruiken van industrieele da. de wezenlijke vrijheid der vakvereenigingen zal verminderd worden, Het is aan u om te zeggen of gij de regeering toevertrouwt dezen arbeid tot een goed einde te brengen, besloot Briand. (Toejuichingen op bijna alle banken, behalve op die van de uiterste linkerzijde.) Gedurende zijn twee uren lange rede werd Briand door de socialisteu uitgejouwd. Soms werd het rumoer hem te sterk. Maar de meerderheid was voor Briand, zonder te letten op diens anarchistich verleden. In een onderhoud, na de zitting, verklaarde Briand, dat er eenstemmigheid in het kabinet heerscht. De komplot-historie wordt door de politie nog steeds voortgezet. Zij laat door Parijsche bladen melden, een omzendbrief in handen te hebben gekregen, waarop een groep terroristen aankondigt, de hoogste ambtenaren te dooden, wegens hun houding bij de staking. De prefekt van politie ontvangt dagelijks dreigbrieven. Colly teekent van soldaten ondernemingen. Colly las de heftigste passages voor uit de rede van Briand, over de algemeene staking uitgesproken op het socialisten-congres van 1899. Natuurlrjk heerschte luidruchtige vreugde bij de socialisten, die met ironisch handgeklap de meest opruiende passages begroetten. De rest van Kamer lachte, of hield zich doodkalm. Briand zelf luisterde met een glimlach op 't gelaat. Briand, die ondanks de 25 nog te houden in- terpeilaties daarop aanstonds 't woord neemt, wordt door de socialisten uitgescholden voor alles wat leelijk is. Scheldwoorden als j/stille verklikker", ,/onderkruiper", //.schelm", worden hem naar 't hoofd geslingerd. Briand zei op persoonlijke aanvallen niet te zullen antwoorden, zijn //oude plunje" ver- loochent hij volkomen. De minister-president weidde uit over 't ontstaan der staking, de on- derhandelingen met het spoorpersoneel en over het sabotage-komplot. z/De regeering, zei Briand, bevond zich niet tegenover een staking, maar tegenover een be- weging, die dood en ondergang van het land beoogde, een beweging, waarvan de arbeiders de ware bedoeling niet kenden, en waarvan zij de werktuigen waren." Heftig protest bij de uiterste linkerzijde. z/Aangezien de regeering, vervolgt Briand onder het tumult, de bewijzen in handen had, dat de beweging een anarchistisch en opstandig karakter had, moest zij maatregelen treffen om de nationale veiligbeid te verzekeren. Het geheele land heeft getoond, dat het zich niet van de wijs zou laten brengen." Een omzendbrief, door Briand voorgelezen, is bij de poststaking verzondeu en bevat zeer preciese aanduidingen voor de vernieling van telegraaf- draden. De leiders van de tegenwoordige staking hebben een dergelijken omzendbrief onderteekend en als de socialisten vragen welke leiders antwoordt Briand, dat zij dat spoedig zullen weten, misschien al te spoedig naar hun zin. Briand zei nog De bedrogen arbeiders heb ben hun woede reeds geuit. De regeering gebruikte slechts wettelijke middelen. De socialisten zaaien tweedracht en maken misbruik van de persvrijheid. De regeering neemt alle verantwoording op zich. De vrijheid der spoorwegarbeiders zal niet worden bedreigd. De regeering bestudeert de wijze, waarop het land in de toekomst tegen gevaren van een verkeersstaking hehoed kan worden, zonder De Duitsche keizer, de keizerin en prinses Victoria kwamen Dinsdag te Brussel aan, waar zij door koning Albert en gemalin aan't station ontvangen werden. Na een hartelijke begroeting begaven de vorsten zich naar het paleis. Langs den weg van het noorderstation af tot het paleis, stonden 10,000 man troepen ge- schaard. De overtalrijke politie en gendarmes hielden het volk op behoorlijken afstand. Juist bij de aankomst van den keizer zweefde de be- stuurbare ballon //Stad Brussel" boven de stad. Aan het gala-diner brachten keizer en koning hartelijke toosten uit. Na ontvangst van de diplomaten hadden koning en keizer een langdurig onderhoud. Een viertal individuen werd gearresteerd, die gefloten hadden, toen de vorstenstoet voorbij reed. De Brusselsche bladen schrijven, dat Brussel aan den keizer een chaleureuse ontvangst bood. TER NEUZEN, 28 October 1910. Te Yenlo slaagden voor en ordeoefeningen de akte vrye- der gymnastiek de heeren I. J. Luteijn te Retranchement, J. A. Ros te Aardenburg, J. J. A. Wisse te Breskens, J. J. de Die en J. P. Duste te Oostburg, A. P. Maat te Zuidzande en A. Salome te Groede. Dinsdag is de visscher P. H. te Hoofd- plaat aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt verdacht van een visscher, liggende in de Westerhaven te Vlissingen, twee garnalenkorren afgesneden, in zijn eigen vaartuig opgeborgen en naar zijn woonplaats medegenomen te hebben. Dinsdagmiddag reed de GOjarige land bouwersknecht L. lansen uit Groede, met een tweewielige, met suikerbieten beladen, wagen, waarvoor twee paarden gespannen waren, over den Kruisdijk toen de tram aaukwam. Hij sprong van den wagen en kwam te vallen. De wagen ging hem over beide beenen, die zwaar ge- kneusd werden. Nadat geneeskundige hulp was verleend werd hij eerst naar een nabijgelegen herberg en later naar zijn woning vervoerd. Koewacht. Het laat zich aanzien, dat de landbouwers, die dit jaar hun vlas niet groen van het land verkocht hebben, maar in de schuur geborgen om later verder te bewerken, het goed zullen treffen. De prijzen zijn aan- merkelijk hooger dan het vorige jaar. Men biedt reeds 6 francs per steen, terwijl men het vorige jaar slechts lYa hoogstens 5 francs kon maken. Donderdag zweefde boven deze gemeente een prachtige en groote luchtballon, die aller aandacht trok. Spoedig daalde hij en kwam juist op de grens neder. Uit de mand stapten twee Belgische officieren der genie. Met den trein vertrokken de officieren naar Antwerpen, waar zij opgestegen waren. Boscllkapelle. Voor het herhalingsonderwijs is hier veel belangstelling, er hebben zich lb jongens eD 17 meisjes opgegeven. In het cafe van den heer Pvan Campen is een appel te zien, die eigenlijk uit twee appels bestaat, welke gedeeltelijk zijn aaneen- gegroeid. De abnormale vrucht is aan een steel gegroeid en bevat twee klokhuizen. Naar men zegt, moet zoo'n vrucht bij hooge uitzondering voorkomenoude lieden hebben nooit iets dergelijks gezien. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 October de volgende vonnissen uitgesproken J. N-, oud 25 j., landbouwersknecht te Sluis, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. P. v. d. J., oud 30 j., werkman te achte- beke (B.) is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. E. W., oud 25 j., landbouwersknecht te Westdorpe, beklaagd van mishandeling, vrij- gesproken. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de beeten- oogst grootendeels geeindigd, en zal wel een maand eerder zijn afgeloopen dan verleden jaar. Door het schoone weder is het werk dan ook uiterst vlug gegaan, de rooiers zijn door de regen niet van het land gejaagd, het steken ging o-eregeld vooruit en met voile vracht kon men den akker verlaten. Wat de opbrengst te wenschen overlaat is den landbouwer vergoed, doordat zijne wagens en paardentuigen weinig hebben geleden, zijne paarden niet zijn afgebeuld, en door het veel lagere rooiloon dan verleden jaar, toen werd gemiddeld circa f 65 per H.A. betaald, nu ruim de helft. Wat de arbeiders betreft, dezen profiteeren in zooverre van het goede weer, dat zij voile dagen hebben gewerkt, niet doornat en beslijkt werden, en .een behoor- lijk loon haalden, omdat het werk gemakkelijker en vlugger ging dan andere jaren maar be- grijpelijkerwijze is hunne totaal verdienste dezer campagne maar ruim de helft van verleden jaar, wat voor hen de schaduwzijde is van het mooie weer. ^Vijl het werk zoo vlotte, was er overvloed of liever een te veel van arbeids- krachten, zoodat de talrijke rooiers, die uit Holland en Duitschland voor het bietensteken waren overgekomen, voor en na weer zijn vei- trokken. De afdeeling Oostburg van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw heeft aan hare zusterafdeelingen in overweging gegeven om de in 191) te Middelburg te houden pro vinciale landbouwtentoonstelling niet te houden in de maand September, zooals het dagelijksch bestuur voorstelt maar, einde Juni of begin Juli. De afdeeling meent dat September, een on- gunstige maand is, wijl de paarden door vooit- durenden arbeid alsdan in minder gunstige conditie verkeeren en hoewel beseffende dat veel vet niet noodig is om een paard naar be- hooren te beoordeelen, onafgebroken landwerk gedurende geruimen tijd, van veel invloed is op stand en gang. Bedrpven, die overvloed van paarden hebben, uit eene ruime beurs worden gedreven krijgen daardoor bij vergelijking een voorsprong. Het voorbrengen van 4 paarden tegelijk zal zeer bezwaarlijk zijn. Worden zuigveulens gevraagd, dan is de om- standigheid dat zij pas gespeend zullen zijn ook voor die klasse een bezwaar om goed voor den dag te komen. Wat het rundvee aangaat heeft de melkkoe in September haar besten tijd achter den rug en is, wat melkproduct aangaat, in die maand lang niet meer, wat zij kan zijn. De afdeeling ziet daarom van hare hoold- producten paarden en rundvee, voordeel in een vroege tentoonstelling. SECfflSCHE (01RIVT B»it blad verscliijnt IHaandng-, Woensdag- em Vfijdagavonil, nHge^imderii op fr'eestdagen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1