A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaaadereiL No. 5525. Donderdag 27 October 1910. 50e Jaargang. Aankondiging. Yoetpaden met de kimstwerken. Buitenland. Binnenland. der gemeente ZAAMSLAG, FEUILLETON. ABONNEMENT: 'Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYESTEN TIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen op Zaterdag 29 dezer maandj vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 18 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. Dinsdag kwam de Fransche Kamer bijeen, na een vacantie van drie maanden, en allereerst zouden tallooze interpellaties over de spoor- staking aan de orde komen. De uiterste linker- zijde is van plan den Minister-president Briand het vuur na aan de schenen te leggen. De //Sterke man", die de staking door mobi- lisatie-orders, groot militair en politievertoon onderdrukte, is vooraf verzekerd van den steun ook van de conservatieven, die in hem een nieuwen redder zien tegen revolutionnaire woe- lingen. De benoeming van een opvolger voor Minister Ruau, die ougeneeslijk krankzinnig zou zip, wordt uitgesteld tot na de Kamer-debatten, om de teleurgestelde ministrabele afgevaardig- den geen gelegenheid te geven zich op Briand te wreken. lntegendeel zulien dezen alle trachten bij den grooten man in 't gevlei te komen. Het tragisch-komische van den beraamden aanval op Briand is gelegen in 't feit dat de heer Briand een tiental jaren geleden zelf de algemeene werkstaking als het universeele mid- del ter oplossing van het sociale vraagstuk aanprees. De spoorwegstaking van onlangs was volgens de Fransche wetten, volkomen toelaatbaarde Fransche spoorwegmannen hebben't wettig recht om het werk neer te leggen. Het lijdt echter geen twijfel of de Kamer zal nu, op voorstel der regeering, het stakingsrecht inperken en tevens maatregelen beramen om de revolutionnaire confederation generale du Travail in haar sabotistisch optreden te breidelen. Nog nimmer is de heer Briand zoozeer met zichzelf in tegenspraak geweest dan thans. Oud-propagandist voor de algemeene staking, gaat bij nu wettelijke maatregelen er tegen voorstellen, nadat hij eene groote staking onder- drukt heeft en dozijnen stakers heeft doen arresteeren en vonnissen In zulke omstandigheden is de woede van de vroegere //kameraden" tegen Briand volkomen te begrijpen. Y1ER EN TW1NT1GSTE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen liet dokter Day vroeg- tijdig zijn paard zadelen, om alleen naar Staun ton te rijden. Toen Clara hem bij 't ontbijt vroeg, waarom hij van haar en Traverse geen gezelschap wilde hebben, antwoordde hij dat hij voor gewichtige zaken naar de stad moest, waarbij hp zijne dochter een teeken met de oogen gaf, dat zij niet verder vragen mocht, want zijn gewichtige zaken bestonden in niets anders dan dat hij voor zjjn jongen vriend een reisnecessaire wilde koopen en hem daarmee verrassen voor zijn vertrek. De goede grijsaard, steeds er op bedacht anderen vreugde te verschaffen, reed dus alleen weg, terwijl Clara en Traverse ditmaal hunne gewonen wandelrit achterwege lieten, omdat ei nog veel te doen was voor het vertrek van den jongen arts. Ongetwijfeld zullen de socialiste,n in de Kamer den Minister-president zijn oude speeches ten gunste van de staking onder den neus wrijven, o.a. een merkwaardige rede, door Briand in December 1899 op een socialisten-congres, te Parijs gehouden. Het //Comite voor Algemeene Werkstaking" had de eerste oplaag van Briand's rede laten vooarfgaan door een inleiding waarin o.a. gezegd werd //Alle arbeiders kennen den onvermoeibaren ijver, waarmee burger Aristide Briand, de kam- pioen dezer idee, door woord en pen campagne heeft gevoerd voor de algemeene werkstaking. Zijn rede, op het congres der socialistische partij was al een heldere, juiste en welsprekende uit- eenzetting van alle argumenten ten-gunste dezer revolutionnaire wijze van optreden. Briand zei in die redevoering. De algemeene werkstaking is een begrip waaraan ik zeer bijzonderlijk mijn propagan- distisch streven heb gewijd. De algemeene staking dat is de revolutie". De gedeeltelijke staking veroordeelt hij, want, zegt hij //De patroon staat nooit alleen hij heeft altijd, met en voor zich, alle machtsmiddelen, waarover zijn klasse beschikt, het blok der georganiseerde maatschappelijke dwangmiddelen rechterlijke macht, ambtenaren, soldaten, gendarmen, po- litielui 't Zijn Briand's eigen woorden Op die wijze leidde hij de werklieden op den weg der staking en nu maakt hij ze bij honderden broodeloos en laat ze achter slot zetten, nu ze het door hem gewezen pad insloegen. Maar Briand kan zich sterk gevoelen in zijn huidige positie, want de geheele Kamer, behalve dan de uiterste linkerzijde, zal hem vermoedelijk bijvallen. Zware stortregens hebben groote overstroo- mingen veroorzaakt in de om den Vesuvius ge legen gemeenten. Vele menschen zijn omge- komen. Tusschen Restino en Torre del Greco is in de velden groote schade aangericht en zijn de wegen vernield. Te Torre del Greco is een huis ingestort. Er zijn vijf dooden ge- borgen. In de provincie Salerno zijn tal van ge meenten door de ramp getroffen en te Napels is door verzakkiugen eenige schade aangericht. Ook op Ischia, in de golf van Napels, is ern- stige schade aangericht. Yolgdns de //Tribuna" is Casa Micciola bijna geheel verwoest. Poiitie en genietroepen zijn naar de geteis- terde plaatsen vertrokken, om hulp te verleenen. In Macedonie en op de grens van Montenegro worden hier en daar weer gevechten geleverd. In Monastic werd een Boelgaarsche bende in de pan gehakt. In een gevecht te Debre zijn Traverse ging naar de bibliotheek, om boeken uit te zoeken, die hij wilde meenemen. Toen hij daar ongeveer een uur bezig was, kwam eensklaps een der stalknechts zonder kloppen binnenstormen. z/Om Gods wil, John, wat is er gaande riep hij den knecht toe, wiens gelaat duidelijk be- wees, dat hij zich hevig verschrikt had. z/O, mijn God", stamelde John ademloos, /,u weet mijnheer Traverse, dat de oude heer een uur geleden alleen wegreed. Zoo pas is zijn paard alleen teruggekeerd, ik ben bang, dat er een ongeluk gebeurd is." Traverse sprong van zijn stoel op. ,/Goede Hemelriep hij, /,hij zal gevallen zijn. Vlug, John, zadel een paard voor mij en voor u we moeten dadelijk op weg. God geve, dat we hem nog levend vinden. Weet er in huis nie- mand iets van z/Neeu, alleen in den stal, want alien zagen het paard. Ik ben dadelijk tot u gekomen en heb nog niemand ontmoet, zoodat mij ook niemand iets gevraagd heeft." z/Goed, John Ga nu de paarden; halen, 'dan rijden we stil weg. Ik zou niet willen, dat miss Day er iets van hoorde, voordat wij zelf weten, hoe het met mijnheer staat. Dus gezwegen twee Turken en drie Boelgaren doodgeschoten. Montenegrijnen vielen dezer dagen deTurksche grenswacht aan en doodden na een strijd van 3 uren, zes Turken. Dergelijke gevechten had- den in Skoetari plaats, waar twee Turken en 8 Montenegrijnen gedood werden. Bij de Maandag te Rotterdam in district V gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer stemden 4782 van de 7831 kiezers. De uitslag was dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Ch. Vegtel (a.-r.) met 2029 en G. J. de Jongh (lib.) met 1541 stemmen. Verder verkregen de heeren J. ter Laan (s. d. a. p.) 724 en Mr. C. Th. van Deventer (vrijz. dem.) 439 stemmen. TWEEDE KAMER. Yergadering van Dinsdag. Bakkerswet. De heer Elhorst betoogt bij de voortzetting van het algemeen debat over de Bakkerswet, dat het ontwerp in hoofdzaak zijn sympathie heeft, mits het radicaal wordt toegepast voor kleine zoowel als groote bakkerijen. Het nut en de noodzakelijkheid van atschaffing van den nachtarbeid in het licht stellende, acht hij die afschaffing ook een eisch van volksgezondheid, omdat deze bevorderd wordt wanneer het brood door gezonde menschen bereid wordt. Verder zet hij uiteen dat de middenstandsbakker geen schade zal ondervinden van de afschaffing. De middenstand zoowel als de groot-industrie zal zich weten aan te passen aan het door de af schaffing van den nachtarbeid eenigszins ge- wijzigd bedrijf. Er zijn in Nederland 15.455 bakkerijen. Zouden die het nu zoo druk heb ben, vraagt spreker, dat zij den nachtarbeid noodig hebben om de bestellingen uit te voeren Bovendien zijn er slechts 54 bakkerijen, die voortdurend 's naehts bakken. Het bedrijf zal dus niet zoo geschaad worden. Verder bestrijdt spreker het argument dat het brood duurder zal worden. Op den duur zal het goedkooper worden. Het bedrijf zal niet ontwricht worden, gelijk spreker nader uiteen zet, waarbij hij doet uitkomen, dat z. i. het grootbedrijf bezwaren voorop stelt, die geen bezwaren zijn. De ontwikkeling van het be drijf houdt geen verband met den nachtarbeid. Wat men echter niet moet tegenwerken, dat is de machinale broodbereiding, en nu zal af schaffing van den nachtarbeid juist leiden tot toeneming van de machinale broodfabricatie. De heer De Klerk is voorstander van af schaffing van den nachtarbeid, maar kan daarom nog geenszins onvoorwaardelijk instemming De knecht ging heen en Traverse volgde hem. Het volgende oogenblik waren beiden in het zadel. Ze verlieten het huis over de achterplaats en reden in vollen draf den weg naar Staun ton op. Weldra vonden ze den armen grijsaard op ongeveer een uur afstand van Willow-Heights. z/Daar! daar ligt hij!" riep Traverse, die zijn weldoener reeds op een paar honderd passen ondekt had. Hij gaf het paard de sporen en weldra was hij bij hem. De oude dokter lag aan den voet van een boom, naar 't scheeu be- wusteloos, op den rug. Traverse gaf een kreet van schrik en sprong van 't paard. Wanhopig beschouwde hij de bleeke verwrongen gelaats- trekken van zijn tweeden vader, die met ge- slotea oogen voor hem lag. z/Mijn God, sta mij bij", riep Traverse z/dokter Day mijn vriend mijn vader kunt ge niet meer spreken Op 't hooren der hem welbekende stem opende de half bewustelooze de matte oogen. Met een blik van weemoed, en smartvollen glimlach op de bleeke lippen zag hij den jongen man aan, die voor hem knielde en wien de tranen langs de wangen rolden. betuigen met dit ontwerp, waartegen hij ver- schillende bezwaren heeftle. de uitgebreide macht der bakkersraden 2e. het niet-opnemen in de wet van een arbeidstijd, waardoor spreker vreest dat het vraagstuk van den arbeidsrust door het bakbersontwerp niet zal worden vooruit- gebracht3e. dat de Minister door dit ontwerp de ontwikkeling van het bakkersbedrtjf door de wetgeving wil belemmeren. Een 4e. grief tegen het ontwerp is, dat naar spreker's over- tuiging van afschaffing van den nachtarbeid geen sprake zal zijn, waar in verschillende gevallen 's morgens zeer vroeg, eigenlijk nog in't nacbte- lijk uur, mag worden aangevangen met bakken. Spreker verdedigt ten slotte het drieploegen- stelsel, zooals het belichaamd is in het inge- diende, ook door spreker onderteekende amen- dement-Borgesius. Dit zal een verbetering van het ontwerp zijn. De heer Ankerman verdedigt het ontwerp, met dit voorbehoud, dat de bedrijfsvrijheid zooveel mogelijk moet worden behouden. Ingrijpen in de bedrijfs-ontwikkeling is alleen geoorloofd bij beslist bestaan van misstanden. Hier nu acht spreker het ingrijpen van de overheid volkomen gerechtigd, waar 't een confesso is dat misstanden bestaan. Maar nu moet ook de regeling zoodanig zijn, dat ieder 't zijne krijgt, en niemand bevoordeeld wordt boven den ander. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt Woensdag, na de pauze, te behandelen het voorstel tot het onderzoeken van het kustverdedigingsontwerp in de afdee- lingen, en de te dien aanzien voorgestelde moties. Bij het verder debat over de Bakkerswet, zet de heer De Klerk uiteen de nadeelige gevolgen voor het kleinbedrijf van ongewijzigde aan- neming van het ontwerp, om daarna een warm pleidooi te houden voor afschaffing van den nacht arbeid, en voor invoering van Zondagsrust in het belang van de bakkersgezellen, betoogt hij dat geen bedrijf zich beter leent voor uitvoering van Zondagsrust, dan juist het bakkersbedrijf. Onvoorwaardelijk verklaart spreker zich daarom voor volledige Zondagsrust. Zeer sterk raadt hij daarna den Minister aan, het ontwerp- bakkersraden in te trekken, waardoor een zijner voornaamste bezwaren tegen het ontwerp zal verdwijnen. Spreker juicht toe de bepaling be- treffende vrijstelling van Joodsche patroons. maar vraagt toch den minister, hoe hij denkt te handelen, indien in een bakkerij, waar een Israeliet aan 't hoofd staat, christen-arbeiders werken. De heer Bos, voorop zettende dat het alge meen belang hier den voorrang moet behouden en niet een opportunatie-politiek, die er op uit is belangen of belangetjes van den patroon te ontzien, betuigt sympathie voor het streven van z/Ween niet. Traverse," fluisterde dokter Day met groote inspanning, fflaat mij naar huis brengen, opdat ik Clara nog zie eer ik sterf." *0, mijn vriend, mijn beste vriend, mijn vader zuchtte de jonge dokter handenwringend, waar om kan ik niet in uwe plaats sterven Traverse zag in, dat hij zijne smart beteugelen en maatregelen treffen moest, om den ongelukkige naar huis te doen brengen. Hij zond den knecht, die ondertusschen nader- bij gekomen was, terug met het bevel dadelijk een rijtuig met een bed te halen, om zoo dokter Day gemakkelijk te transporteeren. Traverse zei hem alles zoo in te richten, dat miss L lara er niets van merkte, want zulk een treftend ongeluk mocht de dochter slechts op zeer omzichtige wijze meegedeeld worden, wilde men hare gezondheid niet op tspel zetten. De arme patient hoorde de bevelen aan en beloonde den jongen man met een dankbarenblik. z/Ja", lispelde hij, nauwlijks hoorbaar, //het is, zooals ge zegt, Traverse die arme Clara de schrik zou haar kunnen dooden (Wordt vervolgd). TEB \EI7<E.VK('IIE (01 BAIT. Bit blad verscliijnt Haandag., Wuensdag- en VrijdagaYond, nltgezov Serd op Feestdagen. IjIJ rte jeirnriHi I*. J. AJfc I9K SASBE te I'm Senxen. hi iiiimii m i ■m.'»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1