y A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor eeuwsch-VlaaRderen. No. 5524. Dinsdag 25 October 1910. 50e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Gemengde berichten. EE1BSTB SXjA.33. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BELGIE. Begin November hervat het parlement zijn werkzaamheden en Koning Albert zal daarbij een troonrede voorlezen. Sedert zeventien jaren is er in het Belgiscbe parlement geen troonrede meer gelezen. De laatste, die Koning Leopold II, in 1892 voorlas, een tijdstip van binnenlandscbe politieke beroering, gaf tot allerlei heftige straat- betoogingen aanleiding en Leopold bedankte er toen verder voor. Koning Albert wenschte echter het oude gebruik in eere te herstellen en de ministerraad heeft zich met het verlangen des Konings vereenigd. De katholieke pers was het denkbeeld om het lezen der troonrede weer in te voeren niet zeer genegen, daar die rede en het adres van ant- woord natuurlijk een discussie over het regee- ringsprogram met zich brengen en, gegeven de verdeeldheid, die er in den boezein der rechter- zijde heerscht, o. m. over het onderwijsvraag- stuk, zal dat program zoo gemakkelijk niet op te stellen zijn. Natuurlijk is bij de troonrede ook weer de vraag te pas gebracht in welke taal die rede uitgesproken zal worden. Zoo schrijft de Vlaamsche Gazet van Brussel //Ware het vermetel den wensch uit te drukken dat de Koning de erkenning van de taalgelijk- heid zou voltrekken, wanneer hi] voor de eerste maal onder zijn hoop voile regeering de staten- kamers zal openen, de betrachtingen van vier millioen Vlamingen tegemoet treden, door de Troonrede te sluiten met een paar Vlaamsche volzinnen De Vlaamsche taal klinkt nu zegevierend in het parlementde meerderheid der nieuwe ge- kozenen zal den grondwettelijken eed in het Vlaamsch afleggen meer en meer zal in den komenden zittijd gebruik van het Vlaamsch worden gemaakt in de beraadslagingen en de debatten. In die voorwaarden zal het een ieder billijk en rechtvaardig schjjnen dat ook het staatshoofd bij de plechtige inwijding van den parlementairen zittijd, de taal der meerderheid van het Belgische volk gebruike om tot dit volk te spreken. Geen enkel bezwaar kan hiertegen worden geopperd." S P A N J E. Jules Hedeman, van de /Matin", heeft een onderzoek ingesteld naar de kansen der republiek in Spanje. Hp begint met te zeggen dat er een belang- rjjke republikeinsche beweging in Spanje bestaat. De minister-president, met wien Hedeman een gesprek had, oordeelde dat de omwenteling in Portugal van geen invloed was op Spanje, waar geheel andere toestanden bestaan. Voor- eerst was het Spaansche leger geheel op de hand der monarchie. De republikeinsche partij is verdeeld en de groote meerderheid des volks staat aan de zijde des Konings. De Minister achtte dan ook de republiek in Spanje on- mogelijk. De leiders van de republikeinsche partij zijn van een andere opinie. Lerroux, de Spaansche volksagitator, voorspelt de republiek binnen 3 of 4 jaren. Het Spaansche volk, zei Lerroux is in meerderheid anti-clericaal en anti-monar- chaal. Indien de regeering naliet pressie uit te oefenen bij de verkiezingen, zou de Cortez reeds lang een republikeinsche meerderheid hebben. In de arbeidersklasse vindt men voorstanders van de republiek of onverschilligen. Onder het officierenkorps maakt 't republikanisme geen vorderingen. Een groote factor voor ontevredenheid is de actie van Spanje in Marokko. De daar begon- nen veroveringspolitiek maakt het zenden van troepen noodig. Deze troepen moeten bestaan uit reservisten, daar Spanje geen koloniaal leger heeft. Nieuwe oproeping van reservisten zop woelingen, als die te Barcelona, uitlokken, die direct de republikeinsche beweging versterken De Engelsche conservatieven leggen't er weer op toe een vlootpaniek uit te lokken. De oppositieleider Balfour heeft te Glasgow de regeering lauwheid verweten. De vloot moest versterkt worden. Kon de begrooting geen geld verschaffen, dan maar een leening sluiten De liberale bladen zien in Balfour's optreden een verkiezingstruc en beschouwen het als kran- tenvulsel tijdens den stilstand in de onderhan- delingen over de Hoogerhuiskwestie. De Marine-minister Mc. Kenna antwoordde op Balfour's rede dat de liberale regeering niet alleen den twee-mogendheden-standaard hand- haafde, maar er zelfs boven uit ging. Enge- land zal dientengevolge in het begin van 1913 vijf en twintig dreadnoughts hebben, tegen Duitschland zeventien, en niet een en twintig, zooals Balfour abusievelijk berekend heeft. Mc. Kenna vond een leening van 1200 millioen gulden voor de Engelsche vloot overbodig en bovendien nadeelig voor 's lands krediet. Intusschen begint de unionistische pers een nieuwe campagne voor vloot-uitbreiding. Opmerkelijk is echter dat, waar de Marine- minister een leening ten bate van de vloot verwerpt, de ministers Churchill (Binnenlandsche Zaken) en Lloyd George (Financien), niet af- keerig zijn van een dergelijke leening, als de nood aan den man komt. Behalve Engelschen en Russen, gaan nu ook de Turken zich mengen in de Perziscbe kwestie. De zaakgelastigde van Perzie te Konstanti- nopel protesteerde tegen het voorwaarts dringen van Turksche soldaten in Azerbeidsjan (noord- Perzie). Bij verklaarde tegelijkertijd, dat Perzie zich tegen mogelijke verdeelingsneigingen van Rusland en Engeland ten sterkste zou verzetten. De Russische bladen geven den Perzen al weinig hoop op behoud van hun onafhankelijk volksbestaan. De //Nowoje Wremja" orakelt z/Wij aanvaarden geen voogdij over Perzie, maar willen steun verleenen voor de binnen landsche hervorming. Indien Perzie de aange- boden band afwijst wordt dit land van de kaart van Azie geschrapt." De kans dat de Turksche leening in Frank- rijk geplaatst zou worden, schijnt totaal ver- keken. De correspondent van de ;,Frankf. Ztg." te Konstantinopel meldt, dat de onderhande- lingen tusschen den Franschen gezant Bompard en Minister Djavid, die de nieuwe Fransche voorsUllen afwees, nu totaal afgebroken zijn. Een nalatenschap De minister van bui- tenlandsche zaken brengt ter kennis van be- langhebbenden, dat aan zijn departement te verkrijgen is de nalatenschap van P. S. Bellaard, zoon van F. Bellaard, overleden in den ouderdom van 48 jaren, 8 Mei 1910 in het militair en burgerlijk hospitaal te Louren<;o-Marques. Bedoelde nalatenschap bestaat uit een stalen horloge, een scheermes in etui en een bril in etui. De overledene was ongehuwdnadere bij- zonderheden kunnen noch omtrent hemzelf noch omtrent zijne familiebetrekkingen verschaft worden. Hun die op de nalatenschap aanspraak kunnen maken wordt verzocht zich daartoe te wenden tot het departement van buitenlandsche zaken. (St. ct.) TER NEUZEN, 24 October 1910. De commies-titulair der posterijen en telegrafie de heer C. K. E. van den Berg alhier, is met ingang van 16 November verplaatst naar Amster dam, bijkantoor Yan der Helststraat, terwijl alhier geplaatst is de commies-titulair J. van Linschoten, thans te Rotterdam. Donderdag slaagde te Breda voor het examen van vrije- en ordeoefeningen voor de gymnastiek de heer J. F. Kaan, van Ter Neuzen. Aan den heer A. van Dale, vroeger alhier, commies-titulair aan het postkantoor te Water- graafsmeer, die 15 dezer voor het laatst aldaar werkte, wijl hij overgeplaatst is naar het kantoor t'rins Hendrikkade, te Amsterdam, werd des middags in de concertzaal van //Oost-Indie" namens vele Watergraafsmeersche ingezetenen een fraaie armstoel aangeboden, als blijk van waardeering voor de welwillende wijze waarop hij als ambtenaar zich steeds tegenover het publiek heeft doen kennen. Zaterdag is bij het aan boord gaan de stoker van het Engelschstoomschip //River Lagan", P. van Vijven, in het ruim gevallen, waardoor hij geblesseerd werd aan het hoofd, gelukkig van niet ernstigen aard. De geneesheer heeft de wonde toegenaaid. Zondagavondis hiereen ernstigongevalover- komen aan den kapitein Yan de Wijngaarde, van de sleepkast //Maria Salvanos", van Rotterdam. Deze schutte af langs de middensluis, gesleept door de sleepboot //Oonviance", kapt. Yan den Berge. Na het passeeren van de sluis werd gemanoeuvreerd met een op den wal vastgezetten staaldraad, om het schip in goede richting te krijgen. Van de Wijngaarde geraakte met het rechterbeen verward in de door hem rond den bolder geslagen staaldraad, en kon deze niet houden, waarna de draad door de vaart van het schip werd aangetrokken en zijn been boven den enkel geheel werd afgeknepen. Nadat hij aan boord voorloopig door dokter Van de Ree was verbonden is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar het ver- minkte been tot onder de knie werd geamputeerd. Naar wij vernemen is zijn toestand, de om- standigheden in aanmerking genomen, redelijk. Aan den eervol ontslagen lichtwachter bij de verlichting op de Wester-Schelde, Een- dragtspolder, gemeente Zaamslag, J. de Wilde is, wegens meer dan 65jarigen ouderdom, een pensioen verleend ten bedrage van f 403'sjaars, ingaande 1 October 1910. Hoek. Bij de Zaterdag gehouden prijskamp op het biljart bij J. 't Gilde, waren 24 deel- nemers ingeschreven. Eerste prijs werd behaala door A. Riemens en R. Bontetweede prijs door J. van Wijck en P. Dieleman derde prijs door J. Tholens en A. Nieuwelink en vierde prijs door J. Scheele en P. Koole. Zaamslag, 24 Oct. Indien er menschen zijn die de meening moesten zijn toegedaan, dat bij de in dezen tijd voorkomende verkoopingen van gronden, de maximum prijzen bereikt zijn, kunnen hunne meening wel in dier voege wijzigen, dat de prijzen nog eerder stijgende zijn. Zoo werd dezer dagen alhier een kleine bofstede verkocht van den landbouwer H. de Putter, ter grootte van naar men zegt even in de 30 gemeten voor f 1000 per gemet, en dat nog wel in den Aan- en Genderdijkepolder wat geen van de beste polders is in deze gemeente. Onder dezen verkoop is de inspan niet be- grepen, wel de minder solide gebouwen. Iloewaclit. Vrijdagvoormiddag had hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heeren Jac. Pieters en J. de Blieck. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, verzoekende wegens toekenning van siechts f 2130 rijkssubsidie, zijnde 470 minder dan in de begrooting gerekend was (zie ons vorig nummer), alsnog op de begrooting van 1910 inkomsten en uitgaven in evenwicht te brengen. Daar de Raad niet bereid is over te gaan tot verhooging der gemeentebelastingen, wordt besloten aan dit verzoek niet te voldoen, maar te trachten door een zuinig beheer een tekort over 1910 te voorkomen. Verder was ingekomen een verzoekschrift van den heer Fl. Remery, hoofd der school te St. Andries, onder deze gemeente, ter verkrijging eener jaarlijksche bijdrage van 2hfi2l/2, ter oprichting van een cursusvoorinhalingsonderwijs. Na eenige bespreking wordt dit verzoek gewezen van de hand. Alsnu komt aan de orde vaststelling der begrooting voor 1911. Na onderzoek der verschillende posten wordt de begrooting der inkomsten en uitgaven over 1911, beloopende totaal 17033,901/2, goed- gekeurd. Daarna gaat de raad in geheime zitting tot behandeling van een paar reclames tegen den hoofdelijken omslag. Vrijdagnamiddag werd door een tweetal ambtenaren een kar volgeladen met kruideniers- waren aangehouden. Na onderzoek, dat wel een uur duurde, werden kar, paard en goederen in beslag genomen, omdat een hoeveelheid suiker, die er zich op bevond, niet gedekt was door de noodige geleibiljetten. De eigenaar, met dezen aanslag in kennis gesteld, kon na het storten van de noodige waarborgssom zijn eigendom terug krijgen. Door Burg, en Wetb. dezer gemee-nte is aan het R.-K. kerkbestuur alhier toestemming verleend tot het aanleggen van een kerkhot op Nederlandsch gronagebied op het terrein door haar daarvoor aangekocht en dit tegen het advies van de Gezondheidscommissie van Hulst, die van oordeel is, dat de nieuwe be- graafplaats te dicht bij de kom der gemeente komt. Uit de woning van den schipper S. te Vlissingen is dezer dagen ontvreemd de verre- kijker, die hem vanwege de Engelsche regeering werd aangeboden als een bewijs van hulde voor de redding van de schipbreukelingen van de //Doris." De verrekijker, welke een waarde had van onge- veer 70, werd verkocht voor 75 cent. Gelukkig is men er in geslaagd den kijker weder in beslag te nemen, terwijl de dader door de politie werd opgespoord en reeds bekend heeft. Ten einde verwarring tusschen de stuivers en de kwartjes onmogelijk te maken, moet, zoo meldt men, het voornemen bestaan den tegen- woordigen ronden nikkelen stuiver te vervangen door een vierkant stuiverstuk, met afgeronde hoeken, gelijk deze b.v. op Ceylon gebruikt worden. De Friesche Propaganda-Commissie zal trachten het gebruik van fruit in hotels, cafe's, ontspanningsplaatsen, vergaderlokalen, enz. in Friesland meer ingang te doen vinden, teneinde daardoor het gebruik van alcoholhoudende en tevens dat van minderwaardige en schadelijke alcoholvrije dranken tegen te gaan. De com- missie zal daartoe de geheelonthouclers opwekken, bij hun bezoek aan bovengenoemde inrichtingen, meer dan tot nog toe het geval was, de vraag naar fruit te stellen, en meteen de houders dezer inrichting uitnoodigen, mede in hun eigen belang aan die vraag tegemoet te komen. In aanmerking genomen de groote massa geheelonthouders in Friesland, heeft deze poging van de F. P. C. wel kans van slageu. Er is inderdaad niets tegen, allerminst uit gezondheids- oogpunt, de gewoonte van het drinken te doen vervangen door die van het gebruik van sinaas- appelen, appelen, peren, kersen, bessen, noten, enz. enz., al naar het seizoen oplevert. Vele dezer vruchten voldoen aan den eisch van ver- frisschende genotmiddelen en overtreffen de de dranken verre in voedzaamheid. (Herv.) Een 13jarige jongen te Amsterdam heeft Zaterdagavond door roekeloosheid zwaar moeten boeten. De knaap sprong op de Prins Hendrikkade ter hoogte van de Peperstraat, acbter op een motor- wagen van lijn 13 en wilde, toen de conducteur naderde, er spoedig afspringen. Hij kwam daarbij SBit blad verscliijnt 9faandAs('t Woensdag'- en Vrijdagavond, aitgc- >nderd op Feeatdages* bij de Jh^irniHi P4 J. VAX EAK 8AIDE te Ter Xenzen« O O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1