for Nsusenschs Coarant Zaterdag 22 Oct. 1910. No. 5523. Buitenland. Landbouwberichten. ZDIEJIRjIDim BLAD. De uit Portugal verbannen ex-Koning Manuel en zijn moeder Amelia zijn Woensdag aan boord van hefc Britsehe koninklijk jacht te Plymouth aangekomen en werden ontvangen door den hertog van Orleans (broeder van Koningin Amelia) en de vertegenwoordigers van het hof, graal Howe en markies Soveral, den Portugeeschen gezant en door den bevelvoeren- den admiraal. Zij begaven zich onmiddellijk naar het station, vanwaar de koninklijke trein hen naar Evesham bracht, dat aan den weg naar Woodnorton is gelegen. Het koninklijk jacht kwam reeds 's morgens te Plymouth, maar stoomde omdat de personen die dom Manuel zouden ontvangen, nog niet aanwezig waren, de haven niet biunen, maar koos weer zee tot 's avonds. Zaterdag zal het Engelsche lconingspaar aan de verbannen vorsten op Wood Norton een bezoek brengen, dat natuurlijk strikt particu- lier is. Dom Manuel en zijn grootmoeder Maria Pia, waren geabonneerd op Parijsche kranten, o. a. de //Temps" en de Figaro", en deze kranten werden nog elken dag aan hun oud adres te Lissabon bezorgd. De bladen van 8 October zijn echter door de post-administratie te Lissa bon teruggezonden met de boodschap dat de geadresseerden vertrokken waren, zonder achter- lating van adres. Van de stakingen en sabotage in Frankrijk wordt nog uit Parijs gemeld, dat Woensdag aldaar twee en twintig huiszoekingen hebben plaats gehad, in verband met verschillende sabotage-gevallen. Hetonderzoek leverdeniets op. In de buurt van Carcassone, Chalons-sur- Saone, Narbonne en St.-Etienne zijn de tele- graaflijnen doorgesneden en de seinen vernield. Te Mapon is de waarnemende stationschef Privi achter slot gezet, onder aanklacht van sabotage. Te Nantes werd de secretaris van den spoor- wegbond gearresteerd, in wiens huis men anti- militairistische geschriften vond en aanwijzingen voor het plegen van sabotage. Bavard, een arbeider van de westerspoor, is gepakt, onder beschuldiging te Angers spoorwegmaterieel te hebben vernield. Opnieuw wordt gemeld dat het gerechteiijk onderzoek te Parijs aan 't licht bracht dat de verschillende daden van sabotage volgens ge- meen overleg waren gepleegd. Te Avignon werden een twintigtal spoor- mannen ontslagen. Kleine stakingen heerschen nog als gevolg van de spoorstaking, zoo te Courrieres, de streek van de groote mijnramp, waar 800 mijnwerkers staken. De Parijsche metselaars en electriciens houden de gedeeltelijke staking vol en te Bordeaux staken nog de spoorweg- arbeiders, terwijl elders overal het werk is hervat. Te Amiens zijn honderd spoormannen, die het mobilisatie-bevel niet opvolgden, in arrest gesteld. Het blijkt dat er in het kabinet-Briand lang geen eenstemmigheid bestond over de jegens de spoorstakers genomen maatregelen, want Ruau, de Landbouw-Minister, nam ontslag. De Serviscke Kroonprins Alexander ligt zooals gemeld zwaar ziek aan typhus. De toestand verergert steeds en de patient moet kunstmatig gevoed worden, daar hij elk voedsel weigert. De Weensche specialiteit professor Choostek is Woensdagavond te Belgrado aan gekomen. Toch geven de geneesheeren nog hoop dat de prins de ziekte te boven zal komen. Alexander's dood zou voor de troonsopvol- ging heel wat nieuwe zorg verwekken, daar men. ,ziirl broeder, den wilden prins George, moeilijk meer Kroonprins maken kan. TER NEUZEN, 21 October 1910. In Zeeland kwamen in de week van 12 tot en met 18 October vijf gevallen van besmet- telijke ziekten voor nl. drie gevallen van rood- vonk, een te Middelburg, een te Tholen en een te Vlissingen en twee gevallen van diphlhe- ritus nl. een te Middelburg en een te Westkapelle. KOewacht. Alhier is bericht ontvangen, dat de buitengewone rijkssubsidie tot goede regeling van het lager onderwijs voor dit jaar voor deze gemeente bedraagt 2130 terwijl aan- gevraagd is 2600. Daar op de begrooting van dit jaar op de inkomsten met goedkeuring van Ged. Staten f 2600 gebracht is, weet men niet, waar de 470 te vinden, die men minder zal ontvangen. Het is daarom te voor- zien, dat de begrooting met een tekort van ruim f 400 zal sluiten. (Dit laatste zou zijn in strijd met de wettelijke voorschriften. Red.) Douderdagnamiddag was het feest op den Nieuwen Molen alhier. De jonggehuwden, de heer H. Bonte en echtgenoote kwamen van hun huwelijksreis. Een prachtige eereboog was opgericht en de weg van den steenweg naar de hofst.ede was met bloemen en groen bestrooid en met versierde sparretjes beplant. Het echt- paar werd ontvangen door den heer D. van Goeye, die hen namens de buren verwelkomde, terwijl twee meisjes toepasselijke gedichten op- zegden en een bloemenmand overhandigden. De heer Bonte dankte de buren voor hunne vriendelijkheid en onthaalde hen. De fanfare maatschappij //De Eendracht", waarvan de heer Bonte bestuurslid is, zal Zondag hem een serenade brengen, wijl enkele werkende leden Donderdag niet tegenwoordig konden zijn. De handboogmaatschappij //Julius Cesar" bood het echtpaar een prachtig geschenk aan. De spreeuw. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststellen paarden- en veemarkt. 3. Vaststellen suppletoir kohier hondenbelasting. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor het suppletoir kohier der belasting op de honden vast te stellen op een bedrag van f 52. VAN Een van de nuttigste dieren voor den land- en bosch- bouw i8 de spreeuw. Wei moet toegestemd worden, dat hij in de kersenboomgaarden en groentetuinen be- langrijke schade kan aanrichten, maar deze schade komt niet in aanmerking bij het groote nut, dat hij heeft voor land- en boschbouw. De spreeuw is een trekvogel, die ons in het begin van November verlaat en reeds in het begin van Februari weer opzoekt. In zachte winters blijven vele spreeuwen in ons land, en volgens sommige vogelkenners zou men hem hier gemakkelijk den ge- heelen winter kunnen houden, als men hem maar van voedsel voorzag. Reeds kort na zijn aankomst begint de spreeuw zijn kunsteloos nest te bouwen, waarin het wijfje 5 a 6 lichtblauwe eieren legt, welke alleen door het wijfje bebroed worden. Wanneer in April de jongen zijn uitgekomen, begint voor de ouden een drukke tijd. Van den morgen tot den avond vliegen zij in de om- geving rond, om v'oedsel te zoeken. Dit voedsel bestaat uit insecten slakken, kevers, rupsen, sprinkhanen enz. Volgens Lenz brengen de ouders des voormiddags elke 3 minuten voedsel naar het nest en des namiddags elke 5 minuten. Honderden insecten worden dagelijks door spreeu wengezin verorberd en dit aantal vermeerdert nog, wanneer de jongen uitvliegen. En wanneer nu ook het tweede broedsel is uitgevlogen, dan is het nut, dat een spreeuwengezin oplevert, verbazend groot. Bij geheele zwermen kan men hen in het najaar naar de graanakkers zien heenvliegen, om daar de kleine zoo- genaamde dauwslakjes, welke zooveel schade aanrichten, weg te snappen. Dat zij ook voor den boschbouw nuttig zijn, is meer dan eens gebleken; zoo reinigden zij in de jareu 1858 -1860 de pijnbosschen in het Erts- gebergte van kevers welke daar de wouden met totale vernietiging bedreigden. Waarlijk, deze zoo nuttige vogel verdient alierwege bescherming niet alleen van de natuurvrienden, maar van alien, wien het heil van land- en boschbouw ter harte gaat. Vergadering van Donderdag 20 October 1910. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, Burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, De Jager Drost, Van de Ree, De Feijter, Kerkhoven, De Bruijne en Donze. Afwezig de heeren Wieland, Scheele en Lensen. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd Daarna stele de Voorzitter aan de orde a. Een schrijven van den heer Lensen, uit Londen, waarin deze bericht door uitstedigheid de vergadering van heden niet te kunnen bijwonen. Nog deelt de Voorzitter mede dat door den heer Wieland mondeling is te kennen gegeven dat hij tengevolge familic- omstandigheden de vergadering niet kan bijwoneneven- eens heeft de heer Scheele te kennen gegeven verhinderd te zijn. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den administrateur der centrale alhier, waarin deze te kennen geeft dat, ingevolge een schrijven zijner directie aan den heer burgemeester van 12 Juli j.l., de bedoelde 21 lampen ^er avond- en nacht- verlichting, alle uit gewone kooldraadlampen bestaande, thans vervangen zijn door Philipsmetaaldraadlampen van 32 kaarsen, welke dus beduidend meer licht geven en veel minder stroom verbruiken. Tevens zijn ook de 6 groote Nernstlampen van 70 kaarsen lichtsterkte vervangen door 6 metaaldraadlampen van 100 kaarsen, welke in weerwil der hoogere lichtkracht nog een belangrijke stroombe- sparing geven. Hij vertrouwt dat Burg, en Weth. liier- mede wel accoord zullen gaan. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van den administrateur der electrische verlichting te Ter Neuzen, dd. 5 Oct. 1910, waarbij deze bericht dat het net dien morgen door kortsluiting onge- veer 2j uur stroomloos is geweest, tengevolge waarvan verschillende bedrijven, zooals bakkerij en d'rukkerij do nadeelige gevolgen daarvan ondervonden. De oorzaak der storing was dat de loodgieter aan het gebouw van den winkelier D. E. Wolfert in de lvorte Kerkstraat, contact maakte tusschen de langs ,'dat gebouw loopende leidingen. Van den loodgieter was het meer dan verregaande onvoorzichtigheid om te handelen zooals hij deed, daar de administrateur te voren had aangeboden op bepaalde uren den stroom uit te schakelen. Men heeft zich hieraan blijkbaar niet gestoord en de administrateur heeft dan ook den inspecteur van politie verzocht om den dader te vervolgen en proces-verbaal op te maken. Of dit echter bij gebreke van een desbetreffende politie- verordening, waardoor de concessionnaris niet de minste rechtszekerheid bezit voor zijne electrische geleidingen in de stad, voldoening verschaffen zal, moet nog worden uitgemaakt. Daar het thans reeds dikwijls is voorgekomen, dat storingen als bovqngenoemd voorkwamen, omdat wille- keurig en eigenmachtig aan de leidingen of daar omtrent gewerkt werd, heeft de administrateur de eer te verzogken eenige bepalingen in de gemeentelijke politieverordening te willen voorstellen, die den concessionnaris meerderen waarborg voor zijn bedrijf verschaffen zullen, dan hij thans bezit, daar hij thans tegen onvoorzichtigheid, zelfs opzet, geheel machteloos staat. De administrateur geeft de volgende artikelen in over- weging 1°. Het is verboden op den openbaren weg op eenige wijze voorwerpen te plaatsen, te stellen of aan te brengen, die voor de electrische licht- en krachtgeleidingen hinderlijk kunnen zijn; overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste f 100, onverminderd de schade ontstaan door overtreding van het artiked 2°. Het is verboden zonder schriftelijke goedkeuring van Burg, en Weth. aan perceelen aan den openbaren weg gelegen, werkzaamheden te verrichten, waardoor de electrische stroomlevering gevaar kan loopen gestoord te worden. Overtreding wordt gestraft met (als boven). 3°. Het is verboden de werken, dienende tot electrische stroomlevering te beschadigen of onbruikbaar te maken. Overtreding wordt gestraft met (als boven). De administrateur vertrouwt dat het gemeentebestuur met hem zal overtuigd zijn van de noodzakelijkheid eener verordening als boven omschreven. Verder is ingekomen. Een schrijven van den administrateur der electrische centrale dd. 12 Oct. 1910 waarbij deze bericht dat des avonds te voren, ongeveer half zes ure, andermaal kort sluiting veroorzaakt is aan het leidingsnet bij het huis van den heer Wolfert, Korte Kerkstraat alhier. De gevolgen bepaalden zich ditmaal slechts tot het doorsmelten van 2 zekeringen aan de centrale en voor een moment een sterke daling van de spanning, 't geen door verschillende aangeslotenen die licht aan hadden, dan ook bemerkt werd. Aan een toeval is 't. slechts te danken dat de hoofdzeke- ringen niet doorsmolten, daar alsdan de helft der aange slotenen voor een uur misschien zouden verstoken zijn gfiweest van licht. Doel dezer mededeeling is dan ook het gemeentebestuur nogmaals beleefd te wijzen op de noodzakelijkheid eener verordening die het bedrijf der centrale meer zekerheid geven zal, aangezien door ver schillende werklieden te nonchalant gewerkt wordt in de nabijheid der leidingen omdat men weet, dat er toch niet gestraft wordt. Voorts deelt de Voorzitter mede dat de administrateur eergisteren opnieuw berichtte dat er een kortsluiting in het net was veroorzaakt en waardoor niet alleen zekeringen smolten maar ook koperen instrumenten die in de centrale op het schakelbord zitten, beschadigd werden en waardoor het personeel van de centrale, als dit op het oogenblik dat de storing ontstond in de nabijheid der instrumenten had vertoefd. zeker hevig letsel zou hebben'bekomen. Bovendien hebben de werklieden die de storing hebben veroorzaakt, zelf ook een hevigen schrik moeten onder- vinden, want er sloeg een groote vlam uit de draden. Spreker heeft nu voorgelezen de bepalingen zooals de administrateur die in de politieverordening zou wenschen opgenomen te zien, maar het is zeer goed mogelijk dat in de redactie als anderszins nog wel wat zou behooren te worden veranderd. Hij kan verder ook meedeelen dat Burg, en Weth. het ook gewenscht achten desbetreffende bepalingen in de politieverordening op te nemen, omdat zij ook van meening zijn dat het net zoo min mogelijk behoort te worden gestoord. Het is vroeger ook wel eens voorgekomen dat storing in het net kwam door baldadige handelingen, b. v. door het werpen van een kettinkje over de draden. Zulke handelingen behooren te worden tegengegaan, want dat veroorzaakt niet alleen schade, maar er kan ook gevaar voor het leven door ont staan. Burg, en Weth. geven dus in overweging de politiever ordening in den aangegeven zin aan te vullen. De heer DrostIs het de bedoeling om, wanneer we ons daarvoor verklaren de artikels op te nemen zooals die in het schrijven van den administrateur zijn aange geven De Voorzitter antwoordt dat het alleen de bedoeling is om te vernemen of de Raad in beginsel genegen is tot het maken van zulke bepalingen over te gaan. Burg, en Weth. zullen dan met een nader voorstel daartoe bij den Raad komen. De heer Kerkhoven Kan de Raad het bedrag van de boete zelf bepalen De Voorzitter Ik kan dat niet zoo direct zeggendat zou moeten worden nagezien. In onze politieverordening wordt naar ik meen niet hooger gegaan, dan 25. maar de bouwverordening gaat tot 30(1 Nu zouden we wel niet dadelijk wenschen dat na de invoering van strafbe- palingen terstond zoo streng werd opgetreden, maar wij achten toch voor verzekering van een ongestoorde exploi- tatie van het bedrijf, majtregelen noedig. De heer Van de Ree We moeten ook rekening houden met het gevaar dat die storingen voor het publiekverkeer kunnen teweeg brengen. De heer Drost merkt op dat het nu al zeven of acht jaar zonder bepalingen is gegaan en dat het nu toch ook niet noodig is om zoo binnen de 24 uur strafbepalingen te gaan uitvaardigen. De heer Kerkhoven wenscht de brieven te renvoyeeren naar Burg, en Weth., opdat dit college dan later met een voors'el bij den Raad kan komen. Nadat de Voorzitter nog heeft te kennen gegeven dat de bedoeling van Burg, en Weth. ook zoo was, wordt altlus besloten. <t. Een verzoek van E. A. Buijsse, onderwijzer aan school B te Ter Neuzen, waarbij deze bericht dat hij benoemd is tot onderwijzer aan de openbare lagere school A te Sluis en zulks met ingang van 1 Januari 1911, waarom hij beleefd verzoekt om eervol ontslag uit zijne betrekking tegen genoemden datum. Burg, en Weth. stellen voor het verzoek in te willigen. Z. h.' s. wordt aldus besloten. Naar aanleiding van voornoemd verzoek is ontvangen een schrijven van het hoofd van school B. welke in ver band met de ontstane vacature verzoekt tijdelijk een onderwijzer ofeene onderwijzeres aan te stellen tot in de open- vallende plaats zal voorzien zijn. Wenschelijk komt het hem voor dat nog voor het vertrek van den heer Buijsse die tijdelijke leerkracht in de school kome, opdat deze zich behoorlijk op de hoogte van de klasse kunne stellen en alzoo het onderwijs zoo min mogelijk schade lijde. Ook acht hij het raadzaam in de plaats van den heer Buijsse weder een onderwijzer met akte Fransch te benoemen. De Voorzitter vraagt voor Burg, en Weth. machtiging om te goeder tijd in de tijdelijke waarneming te voorzien en ondertusschen een onderwijzer op te roepen met akte voor de Fransche taal, op de regelen daarvoor in de ver ordening gesteld. De heer De JagerEn dan geen tijdelijke hulp De Voorzitter Zeker, maar die zou'ik eerst met Decem ber in dienst willen stellen, dan is er nog een maand om zich bij de klasse in te werken. Eer de vacature vervuld kan zijn zullen we wel Maart schrijven. Z. h. s. wordt de gevraagde machtiging verleend. vs. -Een schrijven van G. van Dis, Herv. predikant en M. Uijtenhoudt, Geref. predikant, namens de vergadering van afgevaardigden der kerkeraden der Hervormde, Gere- formeerde en oud-Gereformeerde gemeenten in het land van Axel, (lloek, Ter Neuzen, Zaamslag, Axel) bijeenge- komen op 10 Oct. 11. ter bespreking van de vraag, of het niet mogelijk zou zijn den »Dankdag voor het gewas" op een lateren datum te stellen, waarin wordt bericht dat voornoemde afgevaardigden met eenparige stemmen hebben goedgevonden dien dag voortaan te houden op den laatsten Woensdag in November. De heer Visser verklaart dat het hem spijt, dat, nu de dag toch veranderd is, dat men den dankdag weer heeft bepaald op een marktdag voor Ter Neuzen, daar dit schade berokkent aan kooplieden en vele neringdoenden. Waarom daarvoor niet een Dinsdag of Donderdag gekozen, datkon zonder bezwaar geschieden en dan is er nergens wat te doen. In Walcheren zou men er niet toe overgaan om daarvoor den Donderdag, den marktdag te Middelburg, of in Zuid-Beveland den Dinsdag, den marktdag te Goes, te kiezen. De heer De Jager kan meedeelen dat de vergadering voor het bepalen van den dag waarop de dankdag voor het gewas zal worden gehouden, beoogde dien dag te maken tot een dankdag voor heel de provincie, dus nitjt alleen voor deze streek, maar ook voor Walcheren, Zuid- Beveland, Schouwen, Tholen enz. Men zou het beter achten, dat het in de geheele provincie op een dag ge- schiedde. Wat hier over het houden van den dankdag op Woensdag al eens is besproken, is daar ook onder de oogen gezien, maar er zijn bepaalde redenen, naar spreker meent aan de historie ontleend, die aanleiding geven om voorkeur te geven aan den Woensdag. De heer visser heeft te kennen, alleen zijn spijt te willen uitdrukken over het genomen besluit, dat strijdig is met de belangen van Ter Neuzen. De heer Van de Ree vraagt of de markt dan niet op een anderen dag kan gesteld worden. De' heeren Dees, De Jager en de Voorzitter zien daarin geen heil, de marktdag kan wel verzet worden, maar de kooplieden komen dan toch niet. De Voorzitter stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dit jaar zal er wel niets meer aan te doen zijn, maar misschien dat voor het vervolg wel reke ning zal worden gehouden met hetgeen hier is opgemerkt en dat dan een anderen dag zal worden aangewezen. De heer De Jager Ja, het schrijven is alleen een kennisgeving, dat omtrent den dankdag een datum is bepaald. De Voorzitter vindt dat heel beleefd. Het is ook niet zijne bedoeling om een antwoord te zenden, maar uit de couranten zullen de heeren wel zien wat er omtrent het nadeel voor Ter Neuzen gezegd is, en daarmede misschien in het vervolg rekening kunnen houden. De heer De Jager betwijfelt ten sterkste of het te berde gebrachte aanleiding zal kunnen geven om in den datum die nu eenmaal aangenomen is, verandering te brengen, ook omdat het voor heel de provincie is, en het is over- ee'nkomstig de geschiedenis. De heer Visser; Vroeger is altijd beweerd, d^,t de dag niet anders kon gezet worden, maar door de verandering die er nu in gemaakt is blijkt dat het toch wel kon. Bo- vendien meent hij zich nog den tijd te herinneren, dat de dankdag op een Dinsdag of op een Donderdag werd gehouden. De heer De JagerJa, maar op dat gebied gaan we ook vooruit, we streven ook naar het volmaakte. Ilierna wordt besloten den brief voor kennisgeving aan te nemen. f. De Voorzitter deelt mede dat ontvangen zijn ver schillende verordeningen, regelende de pensionneering van gemeente-ambtenaren en deze voor de leden ter visie liggen. Door inzage daarvan zullen de leden zich dan misschien een denkbeeld kunnen vormen hoe die kwestie alhier, naar den uitgedrukten wensch van den Raad zou kunnen worden geregeld. De heer Van de ReeIs daaromtrent geen voorstel van Burg, en Weth. te wachten De Voorzitter antwoordt dat Burg, en Weth. het voor- nemen hebben een voorstel te doen, maar dat zij nog niet over de noodige gegevens beschikken, die zijn wel gevraagd maar nog niet aanwezig. De opgevraagde verordeningen kunnen echter reeds een beeld geven omtrent de wijze waarop het in andere gemeenten gebeurd. H. Een adres van J. A. van Rompu waarin deze ver zoekt om voor den bou.w van een wachtlokaal ten dienste der waterklerken op het oostelijk sluisplateau bewesten Ter Neuzen, de rooilijn aan te wijzen, of hem te ver- gunnen dat gebouw op te richten ten opzichte van die rooilijn overeenkomstig de nevens overgelegde situatie- teekening. De gemeentebouwmeester, in wiens handen dit verzoek is gesteld adviseert om de rooilijn te bepalen 6 M. uit de as van den weg naar de nieuwe sluis en dan aan adressant te vergunnen achter die rooilijn te bouwen. De heer Kerkhoven merkt op dat het gebouw dan scheef zal komen te staan ten opzichte van de sluiswachters- woningen en wilde daarom liever bepalen dat gebouwd moet worden in de lijn van het rasterwerk dier woningen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor te besluiten overeenkomstig het advies van den gemeente bouwmeester. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor de premien voor de paarden- en veemarkt, welke gehouden wordt op den derden Woensdag der maand November, dit jaar dus op 16 November, vast te stellen alshetvorig jaar. De commissie voor de veemarkt had geene bemer- kingen. Alleen is weggelaten de bepaling dat dekhengsten om voor bekroning in aanmerking te komen moeten goed gekeurd zijn door de rijkscommissie. De heer Dees Dat is ook niet noodig, dat is een van zelf heid het staat eigenlijk bespottelijk het er bij te zetten. De heer De Bruijne zou voor het toekennen van premien ook nog eene rubriek noodig achten voorbekalfde vaar- zen, nevens die voor baatgevende of kalfdragende koeien. De heer Dees zou het gewenscht achten, dat de Raad er zich nu kon bij neerleggen, om alles bij het oude te laten om dan tegen het volgend alles eens tijdig nauw- keurig na te gaan. Hij vindt het lastig om nu zoo ineens wijzigingen aan te brengen. De heer De Bruijne kan er zich wel met vereenigen om het door hem aangevoerde punt thans te laten rusten en er later op terug te komen. Hij wil dan ook nu nog de vraag stellen of het niet mogelijk zou zijn de markt in de maand Mei of Juni te houden, in plaats van zooals thans in de maand November, met het oog op het on- gunstige jaargetijde. De Voorzitter Mogelijk is het wel, maar de vraag is is het wenschelijk. Deze tijd is gekozen omdat het vee na den zomer een goed uiterlijk heeft, wat niet zoo hetgeval is in den aanvang van den zomer, na den staltijd, terwijl het dan ook voor de landbouwers niet zoo goed uitkomt met de werkzaamheden op het land, die dan druk zijn, wat hun wellieht zou beletten met vee naar de markt te komen. De heer De Bruijne Wat de drukte voor de boeren aan gaat is het tegenwoordig in de maanden October en November drukker dan in Mei of Juni. Ik heb alleen op t oog het ongunstige jaargetijde, daar men het nu licht kan treffen dat het werkelijk geen weer is om met vee naar de markt te komen. De Voorzitter: Dat is wel eens voorgekomen, maar met het oog op de drukte op het land in dezen tijd is de veemarkt vroeger verzet van den eersten op den derden Woensdag van November. De heer Dees herinnert dat vroeger tweemaal 'sjaars markt werd gehouden, maar dat die voorjaarsmarkt uit gebrek aan belangstelling afgeschaft is. Het is ook een feit dat markten als de onze voor de veehouders veel van hunne waarde verloren hebben, en dat is natuurlijk, door de verschillende keuringen voor stamboekvee enz.daardoor geraakt de markt op den achtergrond. Maar voor som- mige gevallen blijft de markt toch nog zijn recht van bestaan behouden. Vele menschen slachten in dezen tijd en hebben dan weer een klein varkje noodig voor welks aankoop de markt hun de gelegenheid biedt. Anderen hebben beesten te verkoopen of reeds verkocht maar vet- ten diedeze worden dan op de markt geleverd. Zoo strekt de markt tot bevordering van den handel en daar om is het gewenscht de markt in den thans daarvoor aangegeven tijd te houden. De Voorzitter zegt toe, de gemaakte opmerkingen met de keuringscommissie te zullen bespreken. De heer De Bruijne merkt nog op dat de mindere be langstelling voor de voorjaarsmarkt misschien een gevolg was. van de omstandigheid dat er tweemaal 'sjaarsmarkt gehouden werd. Hij gaf een en ander maar in overweging en wil hejp oordeel der commissie wel eens afwachten. Hierna wordt z. h. s. besloten de voorwaarden voor de jaarmarkt onveranderd vast te stellen. Aldus wordt z. h. s. besloten. 3. Benoemen onderwijzend personeel bij. het her- halingsonderwijs aan school A. De Voorzitter deelt mede dat dit nog niet ban geschieden, aangezien de om advies gezonden stukken nog niet ziju terugontvangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9