No. 5523. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 22 October 1910. 50p Jaargang. Binnenland. TWBBDB BLAID. FEUILLETOH. Bij de gisteren in het district Eindhoven gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer, ter vervulling van de vacature-Yan den Heuvel, is gekozen Mr. J. van Best (R.-K.), te Eindhoven, met 4860 stemmen. Op den heer H. Spiekman (S. D. A. P.), te Rotterdam, waren 447 stemmen uitgebracht. Naar men aan de N. Ct. meldt, bestaat bij de regeering het voornemen, de woningen van de commissarissen der Koningin in de ver- schillende provincien voor het rijk over te nemen. De voorbereidende stappen daartoe zijn reeds gedaan. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Onder meer dan gewone belangstelling op de beide tribunes kwam Donderdagochtend de Bakkerswet, wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakke- rijen, in behandeling. Tegelijkertijd kwam daar- bij het afzonderlijke wetsontwerp tot instelling van bakkersraden in bespreking. Het afgemeen debat wordt geopend door den heer Van Idsinga, die zich verklaart tegen deze ontwerpen en in het algemeen tegen de wijze van wetgeving, bij deze ontwerpen gevolgd. Als algemeene regel heeft spreker geen be- zwaar tegen de beperking van den nachtarbeid ook bij de wetmaar zal spreker zijn stem aan de ontwerpen kunnen geven, dan verklaart spreker dat hjj niet kan toelaten dat de eene vorm van het bedrijf op kuastmatige wyze boven de andere bevoordeeld wordt en dan verlangt hij tevens dat de beweerde misstand, door den nachtarbeid veroovzaakt, aangetast wordt waar hij werkelijk bestaat, doch dat niet op zoo ruime wijze door de Overheid wordt ingeroepen, dat die overheidsbemoeiing belem- merend werkt daar, waar geen misverstand meer aanwezig is. Alleen wanneer bij de behandeling van het ontwerp, hetzij door amendeering, hetzij door nadere toelichting van de bedoelingen der Re geering, de wet niet meer aan het euvel van belemmering der persoonlijke vrijheid zal mank gaan, zal het spreker mogelijk zijn, zijn stem aan den maatregel te geven, doch tevens ook op deze voorwaarde dat in het ontwerp tot afschaffing van de nachtarbeid elke verwijzing verdwjjnt naar de bakkersraden, tegen welke instellingen spreker onvoorwaardelijk principieel bezwaar heeft en wel dit, dat hij elke opdracht van publiek gezag aan lichamen, saamgesteld uit belanghebbenden, gelijk de bakkersraden zullen zijn, beslist verwerpelijk acht. De Minister geeft door deze wijze van wetgeving een blijk van wantrouwen in bet publiek gezag en het instellen van dergelijke raden, die er tegenwoordig reeds zooveel zijn als: Zuider- zeeraden, kleermakersraden, bakkersraden f De heer Duys//Eereraden(Uitbundig gelach.) De heer Van Idsinga vervolgt doet gevaar duchten voor de individueele vrijheid, gelijk spreker nader uiteenzet. De heer De Beaufort vraagt zich af of organisatie van den arbeid wel doeltreft. Noch- tans heeft hij daartegen geen bezwaar. Maar de wijze waarop de Regeering thans wil ingrijpen 78) //Mijn lieve Traverse''', ging hij voort, //je weet, dat ik je hoogschat als een jongen man van talent en karakter, en reeds vaak heb ik gewenscht, zulk een braven oprechten zoon te bezitten. Ik weet nu niet precies, wat ik het best tot de vervulling van mijn wensch zal doen.1 Traverse bloosde meer en meer. z/Weet gij er misschien een middel op? vroeg dokter Day giimlachend. ,/Denk eens na Of wilt ge in 't geheel niet mij zoon worden //Mijnheerstamelde Traverse. ,/Welken zin moet ik in uwe woorden lego-en z/Geen anderen dan dien", hervatte dokter Gay, //dat ik reeds lang uwe liefde voor mijne dochter geraden heb, dat ik die goedkeur' en omdat ik u vereenigen wil, omdat ik weet, dat ik het geluk mijner dochter aan geen bete handen toevertrouwen kan. Ik heb u sedert twee jaren leeren kennen. Traverse; ik ken u.. hart, uwe ziel en ik herhaal bet, ik kan mij geen beteren schoonzoon wenschen dan jou Ga nu gerust naar St. Louis, mijn zoon. Het zal slechts een korten proeftijd wezen. Nog drie jaar, Traverse, dan zult ge Clara's echtgenoot worden, ondersteld", voegde hij er bij, ,/dat er niets op tegen heeft." In de overmaat van zijn geluk vond Traverse vindt in hem een tegenstander. Terwijl de mweging in de maatschappij en speciaal in de bakkerswereld gaat naar het grootbedrijf, wil de Regeering juist dit deuken, en het klein- oedrijf bevorderen, zulks waar juist het groot- jedrijf tot aanmerkelijke verbetering zoo van let brood zelf als van arbeiderstoestanden heeft geleid. Spreker vreest verhooging van den broodprijs. en vermindering van consumptie van irood door dit ontwerp, gelijk in Italie, volgens let adres van het Bakkerscomite, uit soortgelijke wetgeving zou zijn ontstaan. Overigens sluit spreker zich goeddeels aan bij de bezwaren door den heer Van Idsinga tegen de bakkersraden geopperd. Spreker ziet daarin zelfs strijd met de Grondwet, en ziet op tegen de zeer hooge kosten, en den administratieven omslag die er uit voort vloeien zullen. Bakkersraden zullen over de belangen van groote fabrieken, ook concurrenten te beslissen hebben. De afzon derlijke bepalingen van Israelieten zijn in strijd met de Grondwet, die immers voor alien gelijke bepalingen eischt. Spreker heeft mede onvoor waardelijk bezwaar tegen de vrijheidsinperking van de patroons. Aan het ontwerp bakkersraden kan spreker zijn stem zeker niet geven, aan het andere niet dan na ingrijpende wijziging. De heer Schaper constateert dat dit wetsont werp volstrekt niet aan alle misstanden in het bakkersbedrijf een einde poogt te maken. Het laat het internaat, het leerlingwezen, den arbeids- duur ongemoeid. De toestanden laten, uit gezondheids-oogpunt, zeker vaak ergerlijk te wenschen over. A1 geeft spreker toe dat de afschaffing van den nachtarbeid den arbeider ten goede komt, toch is het onverantwoordelijk dat de arbeids- duur niet wordt verkort. Nu zullen de kleine bakkers een voorsprong krijgen en den arbeids- duur weer verlengen, hetgeen hun wegens den geringeren tegenstand hunner arbeiders gemakke- lijker valt dan den broodfabrieken en coope- raties. De Minister spaart het kleinbedrijf en daarom zal zijn streven zich tot lapwerk be- palen. Alsnog ga de Minister tot beperking van den arbeidsduur overhij aanvaarde het amendement der socialisten tot invoering van den 10-uren-dag voor bakkerijen. In 't alge meen kan spreker zich met het ontwerp ver eenigen alleen acht hij de bakkersraden on- noodig en gevaarlijk, wijl zij het grootbedrijf kunnen schaden. De door spreker toegejuichte Zondagsrust wordt in waarde getroifen door de lange arbeidstijden op Vrijdag en Zaterdag. Met de afschaffing van den nachtarbeid kan spreker zich onverdeeld vereenigen, te meer waar deze afschaffing zeer wel vereenigbaar is met het publieke belang. Tegenover de bewering dat de arbeid in het bakkersbedrijf gezond is, tracht spreker aan de hand van talrijke verklaringen van binnen- en buitenlandsche geneesheeren het tegendeel aan te toonen, vooral wat den nachtarbeid betreft. Voorts betoogt spreker de noodzakelijkheid van de afschaffing van den nachtarbeid in het belang van het familieleven. De afschaffing nu zal moeten geschiedeu bij de wet, trots de bezwaren van conservatieve zijde daartegen in- gebracht, en op gelijke condities voor alle groepen. Bij voorbaat waarscbuwt spreker reeds nu tegen het gister ingediende amendement- Borgesius c. s., dat invoering van een driep- loegenstelsel beoogt, echter zonder bepaling van den arbeidsduur. Spreker doet een beroep op den minister om de bepaling van den ar beidsduur in de wet op te nemen en stelt verder geen woorden, om zij tie vreugde en dankbaar- heid uit te drukken. Eerst nadat een vloed van tranen aan zijn oogen ontweld was, kon hij stamelend zijne gevoelens uitdrukken. //Mynheer! Vader Mijn tweede vader riep hij, //ik zal uw vertrouwen rechtvaardigen en mij uw zoon waardig toonen. A1 mijn werken en streven zal er op gericht zijn om Clara ge- lukkig te maken." z/lk heb geen verzekering noodig", hernam dokter Day. //Ik ken immers uw hart en dit is voldoende. Vooruit nu, jonge man! Ga naar mijn dochter, je kunt haar alles mededeelen, wat hier gesproken is. Het is uwe zaak, de toe- stemming van Clara te krijgen." Traverse sprong op hij vond Clara in het salon bezig met borduren. Zooals het scheen, was het meisje diep in gedachten verzonken, want zij bemerkte in't geheel niet, dat de jonge arts by haar binnentrad. Eerst toen hij vlak bij haar was, keek ze op, doch sloeg ook dadelijk de oogen weer neer, als wilde ze de tranen voor haar vriend verbergen. Doch te laat. Traverse had de schittereude parels in baar oogen be- merkthij wist zeer goed wien deze tranen golden, daarom vatte hij Clara's hand en drukte ze zacht aan zijne lippen. z/Miss Clara", sprak hij met zijne welluidende stem en bijna fluisterend, //ik wil niet vragen, waarom ge weent. Ja, Clara, ik weet wat er in uw hart omgaat, hoe pijnlijk u de gedachte aan het scheiden is. Daarom geloof ik, dat ik slechts een woord behoef te zeggen, om deze tranen van smart in tranen van vreugde te doen veranderen. nog uitvoerig de voordeelen van afschaffing van den nachtarbeid in het licht. Het publiek zal spoedig aan het bij dag gebakken brood wennen de kwaliteit van het brood zal er bij winnen, want brood van goede kwaliteit kan langer bewaard worden. De heer Snoek Henkemans brengt hulde aan minister Talma voor de indiening van dit ont werp, maar moet toch enkele bezwaren er tegen ontwikkelen. Ten eerste wordt door dit ontwerp in onze sociale wetgeving een gansch nieuw element gebracht. n.l. het verbod van arbeid, zelfs in eigen vrijen tijd. En hij vraagt of de minister de gevolgen daarvan wel voldoende heeft overwogen. Een tweede bezwaar is, dat er bij deze regeling niet voldoende rekening wordt gehouden met de veelvormigheid van het bedrijf waardoor aan vele bedrijven de dood- steek wordt gegeven. Het derde bezwaar is, dat de dwingende be paling van dit ontwerp doodend zal zijn voor be euergie en den ondernemingsgeest in het -akkersbedrijf. Spreker had liever een regeling van den arbeid ten opzichte van duur en rust- tijden gezien, zoodat de geinteresseerden zelf den arbeid verder hadden kunnen leveren. Alleen voor zeer slecht ingerichte bakkerijen zou men den arbeid 's nachts kunnen beperken. De heer Passtoors constateert, dat de oppositie tegen dit ontwerp is uitgegaan van een gering aantal belanghebbenden. Daartegenover stond een frissche, rechtvaardige actie vau 235,000 georganiseerde arbeiders. Het ontwerp draagt geen politiek karakter, het betreft niet louter een vakbelang, het kost niets. Het is niets te vreezen dat het brood duurder wordt door de afschaffing van nachtarbeid, die de zedelijke belangen ten zeerste zal bevorderen. Spreker betoogt tenslotte, dat het beter ware deze wet niet in te voeren, dan geamendeerd zooals de heer Borgesius c.s. het zouden wenschen, nl. de invoering van het drieploegen stelsel. TER NEUZEN, 21 October 1910. Donderdagavond gaf de zangvereeniging z/Hosanna", directeur de heer C. A. van I raaij- enhoven, eene uitvoering in de Hervormde kerk met medewerkiug van de soliste Mej. Gemma Hugenholtz en van de heeren Bouw- mans te Axel en Schagen van Leeuwen te Ter Neuzen. Deze uitvoering is zeer goed geslaagd, wat ook bleek uit de gespannen aandacht waarmee geluisterd werd. Er waren ongeveer 500 hoorders in de kerk. Ds. Timmerman liet eerst zingen door de ge- meente Psalm 103 1, en nadat //Hosanna een lied, ,/Het Gebed", had gezongen, opende Ds. Timmerman met gebed en een kort ope- ningswoord, waarin hij zijne blijdschap uit sprak, dat de zangvereeniging Hosanna" met medewerking van Mej. Gemma Hugenholtz en van de heeren Bouwmans en Schagen van Leeuwen, mede wilde werken door persoonlijke toewijding ook tot den stoffelijken bloei der gemeente. De vereeniging „Hosanna" heeft den laatsten tijd blijkbaar groote vorderingen gemaakt. De koren zijn over 't algemeen zuiver en goed gezongen. De solo's werden door Mej. Hugenholtz met eene schoone voile stem voorgedragen, inzonderheid //In 't woud" van Ph. Loots en //Het graf mijner moeder" van Bouwmans. Dit woord is een toestemmend //ja" voor onze verbinding, dat uw papa zooeven uitsprak en dat ik u mocht mededeelen." Clara had reeds bij de eerste woorden, die Traverse tot haar richtte, het borduurwerk uit de hand gelegd en met klimmende aandacht geluisterd. Nu echter, als ze de verrassende mededeeling vernam vanhaars vaders toestemming tot eene verbinding, waarvan 't geluk van haar jeugdig leven afhing, nu liet ze haar hoofd op den schouder van den jongen man ziuken en lis- pelde blozend //Dus wist papa hoezeer ik je bemin De teederste woorden werden gewisseld, want beider hart stroomde over van geluk en zaligheid. Hoe verwonderd was miss Rocke als ze in het salon komende, naast Clara haar zoon zag zitten. Toen hij zijne moeder bemerkte, viel hij haar om den hals en verkoudigde haar onder tranen van vreugde zijn onuitsprekelijk geluk. Mistress Rocke hoorde hem zwijgend aan, daarna sloeg ze de oogen hemelwaarts en vouwde de handen tot een stil gebed. ,/Mijn God", zei ze, /is dit geluk niet te groot om er aan te gelooven. Nauwelijks durf ik er mij over verheugen." z/Lieve moeder", hernam Traverse, //ik weet, dat ge veel te lijden hadt en dat de vele ramp- spoeden u 't geluk deden wantrouwen, doch nu zullen we gelukkig zijn en een blijde toekomst tegemoet gaan." ,/Uwe moeder", zei Clara een beetje ondeugend, ,/kan nog niet recht vroolijk zijn, omdat ze my misschien niet tot schoondochter hebben wil. De gelukkige vrouw drukte haar met beide De stem van Mej. Hugenholtz beloolt in ae toekomst veel. De fantasien op't orgel werden door den heer Bouwmans kunstig uitgevoerd. Jammer, dat door eene hapering van't orgel de fantasie op psalm 74 niet aan t doel be- antwoordde. De vioolsolo's door den heer Bouwmans uit gevoerd met begeleiding van het orgel door den heer Van Fraaijenhoven klonken welluidend. De fantasie op psalm 119, uitgevoerd door den heer Van Fraaijenhoven, en de begeleiding bij de openings- en slotpsalm door den heer Schagen van Leeuwen waren zeer schoon. In het slotwoord dankte Ds. Timmerman de zangvereeniging //Hosanna" en de medewerkers voor den genotvollen en stichtelijken avond, er op wijzende dat aan alle dingen, ook aan ons leven een einde komt. En waar de psalmen eindigen met deze woorden Alles wat adem heeft, love den Heere, Halleluja, moge daar het doel van ons leven steeds meer en meer worden, den Heere te loven, en moge de Heer onze God ons eenmaal de genade schenken, om voor Zijnen troon, met de Engelen en gezaligden, den Heere te loven op volmaakte wijze. Nadat Hosanna nog een „Danklied" had ge zongen, werd door de gemeente als slotzang gezongen Psalm 72 vs. 11, waarna Ds. A. lim- merman den apostolischen zegen uitsprak. Moge deze uitvoering eene aansporing zijn voor Hosanna" om met eensgezindheid te vol- harden. Door ernstige studie kan deze ver eeniging zich mettertijd tot hoogeren bloei opwerken. Vanwege den Bond van Staatspensionneering circuleert, evenals door geheel Nederland. ook in onze omgeving onderstaand adres aan H. M. de Koningin. Mevrouw I Als Koningin der Nederlanden staat U aan 't hoofd van een land met meer dan 5.000.000 inwoners. Het wel en wee dier menschen gaat L ter harteU verheugt zich wanneer 't hun goed gaat, en U treurt met hen in nood en verdnet. Wij weten ook, dat U niet door eigen aan- schouwing op de hoogte kan ziin van al wat onder Uw volk omgaat, en vooral niet in die lagen der maatschappij, die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maatschappelijke vey- plichtingen, maar door hun economische positie het verst van den troon af staan. Want ware dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan, of U zou het Uwen raadslieden tot taak stelien om zoo spoedig mogelijk middelen te beramen, die den nood of het verdriet van de ongelukkigen onder die inwoners zouden kunnen voorkomen, verminderen of lenigen. Onder Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, die, na een leven van trouw en ge- hoorzaamheid aan de gescbreven en ongeschreven wetten van het land, en nadat zij met hun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen houden en de nationale welvaart hebben doen vermeerderen, op een leeftijd zijn gekomen, dat hun werkkracht is opgebruikt of dat zij aan- spraak kunnen doen gelden op rust. Volgens de meening van ondergeteekenden, opkomende voor zich zelf of als vertegen- woordigers van vereenigingen van den meest uiteenloopeuden aard, maar uitmakende duizen- den en duizenden uit alle standen en rangen, ontleenen deze lieden aan het feit, dat zij door hun arbeid aan den opbouw en instandhouding armen aan hare borst en kuste haar. ,/Lief kind", sprak ze, //ge weet wel, dat ik u zoo teeder bemin als eene moeder en dat het de schoonste dag mijns levens zal zijn, als ik u werkelijk mijne dochter noemen kan. Hoe vurig heb ik God gebeden. dat hij mij dit geluk zcu laten beleven, toen ik wist, dat gij mijn zoon bemindet. Herinnert gij u nog, lieve Clara, dat ge aan mijne borst weendet, toen Traverse voor de eerste maal vertrok Toen geloofde ik niet, dat deze tranen ooit in vieugdetranen zouden ver anderen." z/En gij weendet met mij, lieve moeder", hervatte Clara, ven gaaft mij toen reeds be- wijzen uwer moederlijke liefde.' Op dit oogenblik weerklonk in de voorkamer de opgewekte stem van dokter Day. z/Wel", riep hij, binuentredende, //wilt ge nu als echte egoisten uw geluk alleen genieten. Zou ik ook daarvan mijn deel niet mogen hebben Clara en Traverse sprongen op en terwyl de eerste zich in de armen haars vaders wierp, greep Traverse zijne hand en bedekte die met kussen. Mistress Rocke naderde ook den braven grys- aard, die zich nu uit de armen zijner dochter losmaakte en op de van vreugde bevende vrouw toetrad. z/Lieve mistress Rocke", zei hij, //gij zijt toch zeker met mijne handelwijze tevreden? Laten we hen dan eens gelukkig maken, opdat zij van onzen kant niet in hun geluk verstooid worden." o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5