A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan onze Lezers No. 5523. Zaterdag; 22 October 1910. 50e Jaargang. treerd Binnenland. Gemengde berichten. BEH/STB SLAD. E! „Pak me mee." Firma P. J. VAN DE 8ANDE. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32% en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Wij hebben bet genoegen hierbij te berichten dat wij, voldoende aan een meermalen tot ons gericht verzoek, besloten hebben aan ons blad een te verbinden en dat voor geriugen prijs voor onze lezers verkrijgbaar zal zijn. Daartoe hebben wij eene overeen- komst gesloten met de Directie van Dit rijk ge'illustreerde tijdschrift, ge- drukt op fraai papier, bevat nevens boeiende verhalen, geregeld afbeeldingen van de gebeurtenissen ait den jongsten tijd met' toelichtende beschrijvingen. De rubriek prijsraadsels valt zeer in den smaak der lezers en het bevat ook een aantal bladzijden kinderlectuur, onder den titel //Ons Prinsesje" dat door de jeugd met belangstelling wordt gevolgd. ,,Pak me mee" kost particulier 65 cent per 3 maanden, doch door onze overeenkomst met de directie kunnen wij dit beschikbaar stellen voor den geringen prijs van 37l/3 cent per kwaetaal of noggeen3cent per nummer, waarvoor men een onder- houdend tijdschrift ontvangt. Yoor onze lezers die de courant per post ontvangen is de prijs 45 cent per 3 maanden. Wij twijfelen dan ook niet of onze lezers zullen, na kennismaking met dit Ge'illustreerde Bijvoegsel, waartoe wij hen door toezending van proef- nummers in staat zullen stellen, te kennen geven dat zij dit in het vervolg bij hunne courant wenschen te ontvangen. Zij die ons berichten dat zij dit Bijvoegsel vanaf 1 November willen ontvangen, betalen tot 1 Januari 25 cent, daarna 37% cent per kwartaal. Wij verzoeken hen daartoe de inteeken- biljetten ingevuld bij ons in te zenden of aan onze loopers ter hand te stellen. De Uitgeefster, Ter Neuzen, 14 October 1910. eat ■b Dr. L. H. Wagenaap f Naar aanleiding van het overlijden van Dr. Liitzen H. Wagenaar, te Middelburg, schrijft de //Rotterdammer" o.m. het volgende Dr. Wagenaar werd 15 Maart 1855 te Hee- renveen geboren. Wilde hij eerst, als zijn vader smid worden,* in zijn prille jeugd knakte een roekelooze hand zijn levenskracht en sedert was hij een mis- maakte knaap, schier te zwak om te leven. Maar in hem huisde een krachtige, moedige, talentvolle geest. De jonge Liitzen werd opgeleid aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Heerenveen en het Gymnasium te Zetten. Daarna studeerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde in 1881 tot doctor in de godgeleerdheid onder prof. dr. Nicolaas Beets, op een proefschrift, getiteld ffHet Re veil en de Afscheiding". In 1882 werd hij pred. der Ned. Herv. Kerk te Wons en Engwier. In 1884 deed hij zijn intree bij de Ned. Herv. Kerk te Heeg. Nu kwam de doleantie. In Januari 1887 z/schudde hij het synodale juk af" en in weerwil van een pas volbrachte operatie aan de rechter- knie leidde hij, in een paar campagnejaren, de doleantie in Friesland, van De Lemmer tot Oosterbierum. 20 April 1889 deed hij zijn intrede bij de Geref. Kerk te Leeuwarden en bracht haar tot bloei. Hij hield er voor het Friesch Genoot- schap vier lezingen over Graaf Willem Lode- wijk van Nassau. In 1892 (4 Sept.) kwam hij te Arnhem, Daar schreef hij „Een wandel met God" (levens- beschrijving van wijlen ds. J. J. A. Ploos van Amstel) en ffDe Hervormer van Gelderland" (Johannes Fontauus). Sinds 3 April 1898 diende hij de Geref. Kerk C (Noorderkerk te Middelburg.) Zijn kennis van Graaf Lodewijk van Nassau was vermaard. Door hem werd- over het leven van dezen Oranjevorst uitgegeven een belang- rijke studie, getiteld ,/Uz Heit" (Onze Vader). Voor een paar jaren hield hij, bij de onthulling van een standbeeld voor dezen Vader des Vaderlands" te Leeuwarden, door H. M. de Koningin, een veel geroemde rede. Bekend is, dat Dr. Liitzen H. Wagenaar zich ook op letterkundig gebied bewoog. Wij her- inneren ons bij v. nog helder een prachtige lezing door hem over den Vlaamschen dichter Guide Gezelle, te Rotterdam gehouden. Zijn liefde voor en kennis van de Friesche taal en letteren is eveneens zeer bekend. Van zijn twistgeschrijf in het Friesch met zijn vriend Mr. Pieter Jelles Troelstra, thans den bekenden leider der soc.-democraten, weet bijna iedereen. De Minister van Oorlog heeft thans ter kennis van de eommandeerende officieren van de korpsen der landmacht gebracht, dat het zijn verlangen is, dat aan militairen verlof zal worden verleend, wanneer daartoe, in verband met hunne aanneming en bevestiging als lid- maat van eenig kerkgenootsehap hieronder begrepen de deelneming aan het Heilig Avond- maal het verzoek door den betrokken predikant wordt gedaan, terwijl dat verlof zoodanig zal behooren te worden verleend, dat op de dagen, waarop bedoelde kerkelijke handelingen plaats hebben, het reizen worde voorkomen. TER NEUZEN, 21 October 1910. Ter aanvulling van het gemelde omtrent de installatie en feestviering van den heer A. van Gastel als pastoor te Hoofdplaat wordt nog gemeld, dat van wege zijn Eerwaarde aan de arrne gezinnen groote krentebrooden werden uitgereikt en dat hij aan het muziekgezelschap, hetwelk door hem gul onthaald werd, zijn stoffelijken steun toezegde. Behalve zijn ambtgenooten uit de omgeving waren nog vele geestelijken van elders tegen- woordig. De stoomtram welke vroeger de verbinding tusschen Vlissingen en Middelburg onderhield telde 3 klassen. Sedert 4 maanden wordt deze tram electrisch geexploiteerd en werden toen 2 klassen inge- voerd. Evenwel is gebleken dat bij het zeer drukke vervoer dat deze tram heeft, toch maar zeer weinig gebruik gemaakt wordt van de eerste klasse en daarom heeft de directie, na daarvoor bekomen machtiging, besloten met ingang van 23 dezer de eerste klasse af te schaffen. Te Vlissingen is aangekomen het nieuw- gebouwde lichtschip Noord-Hinder. Dit scbip zal binnenkort worden gestationneerd op de Noord-Hinderbank, ter vervanging van het tegenwoordige. Aan dit nieuwe lichtschip zijn verschillende verbeteringen aangebrachtzoo zal het verlicht worden met gasgloeilicht en ook voor het mist- signaal zullen verbeteringen worden toegepast. Men schrijft ons omtrent de Internationale Tentoonstelling van 26, 27 en 28 November a. s. in het Casino te Gent te houden vanwege de maatschappij //Het Neerhof" Het reglement-programma dezer belangrijke tentoonstelling zal binnenkort verschijnen. Het bebelst niet minder dan 33 eere-bekers waar- onder eenen Chaleng-beker van een waarde van meer dan 2000 franken, 75 kunstvoorwerpen en medailles en meer dau 400 eere-prijzen. Klassen zijn geopend aan alle rassen hoenders, duiven, kalkoenen, fazanten, watervogels, ko- nijnen en kanarievogels. .Het kweekmaterieel, de vogelteelttijdschriften, artsenijkundige produkten, de artikelen voor in- pakking, wetenschappelijke verzamelingen enz. enz., in een woord, al wat de vogelteelt aan- gaat vindt er zijne plaats, zoodat niet alleen al de kweekers en liefhebbers aan deze grootsche betooging zullen kunnen deelnemen, maar ook de vervaardigers van vogelteeltvoorwerpen handelaars en liefhebbers van verscheidene •ukken. Clinge, 19 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren aanwezig de voor- zitter, de secretaris en al de leden, behalve de heer H. Bruggeinan, afwezig wegens ziekte. Aan den onderwijzer A. Schuerman te Nieuw- Namen werd op verzoek tegen 15 Nov. a. s. eervol ontslag verleend. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten werd toegestaan het verzoek van enkele inge- zetenen te Nieuw-Namen om de jaarmarkt te houden op den eersten Dinsdag na de kermis. De begrooting voor 1911 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 33379,15. Na eenige gedachtenwisseling werd besloten aan te houden het verzoek van E. van Wesemael om het aantal lesuren in de Fransche taal uit te breiden wegens groote deelneming. Verder werd besloten een eersten onderwijzer voor de o. 1. scholen te Clinge en Nieuw-Namen op te roepen tegen 20 Nov. a. s., op een salaris van f 50 boven 't minimum, behoudens goed keuring van Gedep. Staten. Voor het herhalingsonderwijs werd het gansche personeel benoemd. De Raad ging hierna over in geheime zitting. RECHTSZAKER. Arroudissemeuts-Reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 October de volgende vonnissen uitgesproken P. J. d. K., oud 26 j., tramconducteur te Hulst, is wegens mishandeliug veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. C. L. W., oud 17 j., kassiersbediende te Ter Neuzen, is wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen tuchtschool. Verder werd nog veroordeeld wegens het niet onverwijld en uiterlijk binnen 3 dagen aan den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid kennis geven van een besmettelijke ziekte L. W., oud 31 j., arts te Middelburg, tot 20 boete of 2 dagen hecht., met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg. Ter griffie der bovengenoemde rechtbank is namens A. M., oud 22 j., arbeider, geboren en wonende te Eede, booger beroep aange- teekend, tegen het vonnis dier rechtbank van den 7 October 1910, waarbij deze ter zake van bedreiging met zware mishandeling is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van vier maanden. Ook de Officier van Justitie kwam tegen dat vonnis in appel. Kapitein Bosma, de schipper van de ijze- ren schoeneraak //Melchicedek", die op de Elbe is vergaan en slechts met de grootste moeite er het leven af bracht, is met zijn gezin Zondag van Bremerhaven te Groningen aangekomen. Hij deelde het volgende mede z/Wij voeren Woensdagmorgen 12 October met 7 andere Hollandsche schepen de Elbe af. We gingen aan den binnenkant der betonning door, maar het water is daar diep genoeg, circa 30 voet. Plotseling, het was toen ongeveer 10 uur, stootte het schip op een hard voorwerp. Door den schok was in de laadruimte van ons nieuw ijzeren vaartuig zulk een gat geslagen, dat het begon te zinken. z/Toen we meer en meer de zekerheid kregen, dat de j, Melchicedek" verloren was, sneden we de touwen van de boot los en brachten onze kleinen van wie de jongste 3 jaar is daarin in veiligheid. Toen wilde ik nog naar beneden om mijn papieren, wat geld en eenige voorwerpen van waarde te redden. Maar juist toen ik op het punt stond dit te doen, zag ik vlak achter ons een Duitsch schip, dat waar- schijnlijk op hetzelfde voorwerp was gestooten, eveneens in zinkenden toestand. Vrees dat onze kleine boot door de zuiging zou kunnen omslaan, deed mij van mijn reddingsplannen afzien. We maakten dus dat we uit den weg kwamen. En 't is maar goed ook dat we dit gedaan hebben, want enkele oogenblikken nadat we van boord waren, ging het Duitsche schip naar den kelder en kort daarop de //Melchicedek". In een klein kwartier was alles gebeurd. Het schip was reddeloos verloren, alleen de mast stak nog boven water uit. Thans zit het meer dan een meter onder het zand. Allen werden wij opgenomen aan boord van de //Harmonie", die ons naar Bremerhaven bracht, waar wij bij het consulaat aanklopten om hulp. Erg royaal is die hulp niet geweest. z/Onze garderobe" werd met de meest nood- zakelijke kleedingstukken aangevuld, dat wil zeggen voor zoover betreft de equipage, die behalve uit mijn persoon, bestond uit den stuur- man, mijn oudsten zoon en den matroos, mijn tweeden zoon. Mijn vrouw en kinderen kregen niets, zoodat mijn vrouw op sloffen van Bremer haven naar Groningen moest komen. Mijn 21jarige dochter, die eveneens zonder schoeisel was, is daar gebleven als dienstbode in een schipperstehuis." De familie is door deze ramp van alles be- roofd. Het schip, dat door financieelen steun van andereu voor f 12,000 werd aangekocht, was verzekerd voor 9800, een bedrag juist toereikende om er de geleende gelden van te betalen. Een stomme landlooper, die met een briefje in de hand, waarop zijn ongeluk ver- meld staat, Twente afreist, stal nabij Diepen- heim een mand. De eigenaar zette hem ach- terna en haalde hem te Goor in. Om zijn vervolger in den waan te brengen, dat hij zich in den persoon vergiste, wierp de //Stomme" het briefje weg enbegon een praatje De politie zal nu het verdere onderzoek leiden. De tijd, door onzen landgenoot Wijn- malen voor zijn record-vliegtocht op Zondag en Maandag 1.1. gebruikt, bedraagt volgens officieele opneming 27 uur 50 min. 28 sec. Na aftrek der rustpoozen en oponthoud voor gedwongen landingen blijft 11 uur 25 min. 28 sec. voor de eigenlijke vlucht. De schuld van het gerezen geschil ligt aan den sportcommissaris der Automobielclub, die beweerd had de bevoegdheid te bezitten om een geldig vertrek vast te stellen, en die ten slotte die bevoegdheid niet had, zoodat de schitterende en welgelukte vlucht van Wijn- malen van Parijs naar Brussel en terug niet geldig zou zijn. Genoemde sportcommissaris wordt sterk aangevallen, en het zou schande zijn zoo men Wijnwalen's record niet erkende. TER JJEUZESSCHE <01 RUT. verschijnt Uwaciilrt^-, Woensdajf. en Vrif<1 h^hvoihImitfrezonderd op Feeatda^en. bij de Flrma 1". J. VAS UK 8ASBE te fer Sfeozen. Bioaagi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1