Gemengde berichten. Predikbeurten. Zonifag 16 October 1910. De burgemeestef van Blaricum. Het was rustig Zondagavond. De politie moet zelfs erkennen in jaren niet zulk een kalme kermis te hebben meegemaakt. Beschon- kenen waren er niet, de menschen vermaakten zich met koekslaan op den Brink, welk ver- maak later naar de herberg van Tak werd overgebracht. Er werd Zondagavond bij die gelegenheid ook gezongen, wat niet verboden was. De burge meester, die van 7 uur 's avonds af per fiets over den Brink had rond gereden en menig inwoner brutaal den fietslantaarn onder den neus gehouden had, kwam tegen 10 uur de herberg van Tak binnen, vroeg deze en gene der aanwezigen, of hij ook had gezongen en gaf last, znnder eenige verdere aanleiding, ze- Tot onderwijzer aan school C te Vlissin°-en is benoemd de heer J. R. H. de Smidt te 8as van Gent. Mej. M. Lambert te Boschkapelle is be noemd tot onderwijzeres aan de 0. L. School te Nistelrode (Noord-Brabant). In de week 5 tot en met 11 October kwamen in Zeeland 8 gevallen van besmette- lijke ziekten voor, nl. 5 gevallen van roodvonk, 1 te Clinge, 1 te Middelburg 1 te 0. en W. Souburg en twee te Stavenisse verder 3 ge- Ajjallen van diphteritis nl. een te Goes, 1 te Ylissingen en 1 te Zierikzee. Naar men ons meldt, kwamen Woensdag te W emeldinge eenige schippers weer vol ge- laden met mosselen uit Antwerpen terug, daar door de staking geen verzending naar Parijs kon plaats hebben. Er zouden nog een 600 balen te Antwerpen ter doorzending gereed liggen. Ook alhier aan 't spoor ondervonden de werkzaamheden vertraging door de staking. Hervormde Berk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman, Dankure bijde weder ingebruikneming van de gereatau- reerde kerk en 2 u., Da. A. Timmerman, Voorber. H. Avondm. en Doopsbediening. bluiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz van Axel, Bed. H. Avondm. ^xe'- 9 u., leeskerken 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u„ Ds. G. van Dis van Zaamslag en 2 ii., geen dienst. Sas van Gent. 9^ u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Godsdienstoefening en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u-i Ds. J- F. van Hulsteijn van Ter Neuzen en 2 u., leeskerk. Zaamslag. 9 u., en 2 u, Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u., en 2 nDs. M. Uijtenhoudt. It (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gerneente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gerneente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal ,,Eben-Ifaezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Dezer dagen hield voor het gemeente- huis te Zaandam een Amsterdamsche atax stil, waaruit in alle gevoel zijner waardigheid stapte een bedelaar, die juist uit de kolonie Veen- huizen was ontslagen en nu ten raadhuize zijn uitgaanskas, ten bedrage van circa f 40, in ontvangst kwam nemen. Mijnheer had een vriend tot gezelschap mede- genomen en beiden waren reeds flink in de olie. Toen het geld ontvangen was, gold het eerste bezoek natuurlijk een cafe en de atax- chaulieur wachtte heel geduldig tot het zijn vrachtje behaagde naar Amsterdam terug te keeren. Leo schrijft in de //Tel." De afgelegen, kuisch-stille straat, waar de huisjes netjes, de steentjes netjes, de menschjes netjes zijn, heeft prettig liggen dutten onder de late middagzon, als plots een groot ge- krijsch uit een der openstaande ramen breekt, waaruit twee hoofden van oude juffers, bleek en ontdaan, te bengelen hangen. ,/Pietje is d r uit gevlogegeeeee weeklaact de eene, en een dag, dat Uara met hare vriendin niet over 1 i averse sprak r1 De toon, waarop ze den naam J raverse uitsprak, verried duidelijk wat er in hare ziel omging. Elken brief, die van hem kwam, las zij twee tot driemaal met vochtige oogen. Hoe mistress Rocke haren zoon bij zijn terug- keer ontving, behoeven wij niet te zeggen. Zij was imtriers zijn moeder, dit zegt genoeg. Zeker, traverse kon over zijne ontvangst in Willow-Heights tevreden zijn. Allen wedijverden out hem attenties te bewijzen. Allen waren vol van lof voor hem, zelfs op 't gejaat van den minsten neger las men genoegen over de terugkomst van den prachtigen jongen, die door zijne oprechtheid en bescheidenheid aller sym- pathie genoot. Na eenige dagen in gejubel en vreugd door- gebracht, keerde de vroegere rust weer terug, die het levfen kenraerkt van menschen, welke hun genoegens niet zoeken in wereldsche vermaken, maar in huiselijken kring. 't vroege ochtenduur een wandelrit met I lara door de gezegende landstreek, waarin Willow-Heights lag, daarna de voortzetting der studien met dokter Day, of eenige zieken be- zoeken waarbij Traverse zijn ervaren vriend vergezelde, en eindelijk na een eenvoudig, doch gezond maal, eene genieenschappelijke wandeling in den tuin. z/Ons kunnaaaarievogeltje is weg jammert de andere juifrouw. Inderdaad fladdert, onwennig en gedrukt door het onmetelijke blauw om hem, een boter- geel kanarietje dwars de straat over, heen en weer, van huis tot huis. De nare galm heeft de jeugd gewekt, en weggelokt van diabolo en zweeftuig, en een wilde jacht vangt aan. 't Vogeltje zet zich in een boom van 't naburig plantsoen. De hoofden van de twee juffrouwen bengelen, en haar geklaag is triest om aan te hooren. Dan mag er een jongetje in den boom klim- men, op permissie van den plantsoenwaehter. Hij klautert hij grijpt hij heeft't diertje. Maar t noodlot nadert. Een agent stapt barsch en grimmig aan. En als de jongen weer benee is, dan klauwt er een sterke kla- bakkenvuist in zijn kraag en hij wordt mee- genomen naar 't bureau. Van schrik en stuipende verbazing //'tMog van den boschwachter, mehefr agentkermt- ie laat de jongen den kaharie weer los. Opnienw bevrijd, fladdert'tbotergele vogeltje, angstig en benauwd, heen en weer, zet zich dan op een lagen, steenen muur. Maar nu nadert, sluipend, een goedig-dikke, zwaar gearmde, grofspierige man, met uitge- strekte hand, die een tafelbord zou dekken. Hij treedt voort voorzicbtig langzaam dan een formidabele mep, die 't muurtje doet trillende kanarie is gevangen. Vo'or goed. In triomf stapt een gansche stoet naar 't huis van de juffers. Die trekken de bengelende hoofden binnen en klimmen jubelend de trap af, den redder tegemoet Die neemt zijn pet afopent z'n geweldige vuist Van den kanarie is nog over een voddig l hoopje veeren. Het diertje is verrast door een pijnloos-snellen dood platgedrukt als een cent door den al te ijverigen Hercules De jufrouwen willen in zwijm vallen. Ze doen 't niet, en een harer neemt tusschen twee vingerspitsen het stoffelijk overschot van't arme kanarietje mee naar boven. Haar huilerig geweeklaag drenst langzaam weg in de hooge verte van de steile trap. Dan, of er geen moord ware gepleegd, zakt de nette straat weer doezelig weg in de lauwe namiddagrust In de landelijke gerneente Blaricum in 't Gooi heerscht groote ontstemming over de gedragingen van den burgemeester van Blaricum den heer A. A. H. Hosang. De houding van dezen magistraat tegenover de burgerij moet gedurende de laatste dagen zoo tactloos, om niet te zeggen uittartend. zijn geweest, dat het te verwonderen is, dat geen feiten van weer- spannigheid zijn voorgevalien. Zondag jl. was het te Blaricum z.g. groote kermis. Dan staan er een paar koekkramen op den Brink en viert een groot deel der bevolking feesteen tijd van groote beteekenis voor de Blaricumsche bevolking. Dit was hunne dagelijksche bezigheid, die 's avonds met het lezen van degelijke werken besloten werd. Traverse bezat, niettegenstaande zijne jeugd, de wilskracht van een bejaard man en hield streng de belofte, die hij eens aan zijn moeder gedaan had, zichzeJf met zorg te bewaken fen nooit aan Clara een woord te richten, dat haar zijne liefde zou kunnen verraden. Met scbaamte onderdrukte hij de gevoelens van zijn hart en legde zich het zwijgen op, wun- neer het hart hem tot spreken wou dwingen. Clara had reeds lang gezieu, welke gevoelens haar vriend voor haar koesterde, en achtte hem om zijne terughouding nog hooger. Met ver- trouwen zag ze de toekomst in en vergenoegde zich met het zalige bewustzijn, bemind te worden. Op zekeren dag kwam Traverse in het kan- toor van dokter Day. Traverse wilde zich in Staunton vestigen, zoodoende was hij niet ver van Willow-Heights en kon hij zijn ledige uren in den familiekring doorbrengen. Dokter Day hoorde den jongen man aan, zonder hem in de rede te vallen, terwijl zjjn welwillenden blik op hem rustte, toen Traverse geeindigd had. z/Beste vriend," zei hij daarna, //je vertrouwt rnij, nietwaar. Je wilt rnijn inzichten verne- men en daarom kan ik openhartig tot u spre ken. Ik zou je ten zeerste afraden je in Staunton te vestigen." (Wordt vervolgd.) keren Gerrit Kuyer te arresteeren. De voor die arrestatie gerequireerde rijks veldwachter Hoogvorst, voldeed aan dien last, hoewel de man zelf moest bekennen, niet te beseffen wat Gerrit Kuyer had gedaan. Beschonken was de jongen ook niet. Hij staat als zeer oppas- send bekend. Eerst op herhaald aandringen zijner familieleden werd Gerrit 's nachts te I uur uit het arrest ontslagen. Gedurende het verdere verloop van den avond liep de burge meester hoogst opgewonden door't dorp. Haast ieder inwoner, dien hij tegen kwam, werd toe- gesnauwd //in naam der wet, naar huis, of geweld zal worden gebruikt Ouden en jongen menschen, die voor hun deur stonden, oude vrouwen en grijsaards, alien werd, ofschoon er van rumoer door de burgers gemaakt, geen sprake was, door den opgewon den burgervader met deze voor hoogst ernstige gebeurtenissen bestaande formule, de schrik op hetr-ijjf gejaagd. Na tienen kwam de burgemeester ook in het hotel Veiwer, tevens wachtlokaal van de Gooi- sche stoomtram. Ofschoon de heer Verver vergunning had tot 11 uur open te blijven, moesten de bezoekers zich oogenblikkelijk uit de lokaliteit verwijderen. Onder die bezoekers was ook Jan van Stok- kum, smidsknecht. Deze jongeman ging van het cafe van Verver naar dat van Tak, was niet beschonken en drinkt sedert Februari van dit jaar geen sterken drank. Bij Tak vandaan gekomen, outmoette hij den burgemeester, die hem min vriendelijk tot naar huis gaan aan- maande. Toen de burgervader hem later weer op straat ontmoette, gaf hij den veldwachter Slagveld last, hem te arresteeren. Onder het meeloopen naar het gemeentehuis rukte de arrestant zich los en zette 't op een loopen. De burgemeester riep hem achterna: //Sta, of ik schiet Hij voegde de daad bij het woord en loste werkelijk een revolverschot, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Sedert Zondag heeft de burgemeester nu verschillende pogingen in 't werk gesteld, Van Stokkum te laten arresteeren, doch deze houdt zich weg. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de burgemeester getracht Van Stokkum in diens woning ge vangen te nemen. Bij die gelegenheid moet de gemeenteveldwachter Brandsma den burge meester hebben gezegd, dat het forceereu van een deur aan Van Stokkum's wouing niet toe- laatbaar was. Voor dezen raad moet de burge meester zoo erkentelijk zijn geweest, dat hij den veldwachter een paar opstoppers met een stok in het gelaat moet hebben gegeven. De schrammen daarvan zijn nog zichtbaar. Ook moet hij dien veldwachter met een revolver hebben gedreigd. Daar de burgemeester nog altiid poogt Van Stokkum, die niets gedaan heeft, te arresteeren en de bewoners bevreesd zijn voor erger nu den burgemeester om den haverklap met zijn revolver dreigt, zijn eenige ingezetenen van Blaricum den ofhcier van Ju- stitie te Amsterdam omtrent een en ander gaan inlichten, met welk gevolg is nog niet bekend. Wei moet nog gistermiddag de burgemeester pogingen in 't werk hebben gesteld Van Stok kum te arresteeren. De boschbranden in het Rainy River district in Ontario en Minnesota nemen snel in omvang toe. Het vuur breidt zich nu ook uit ten noorden en westen van Warroad en Sprague in Manitoba wordt thans door de vuur- zee bedreigd. Warroad zelf is overvuld met vluchtelingen nit Swift en Roosevelt, maar de stad zelf is ook al door het vuur omgeven en biedt volstrekt geen veilige schuilplaats rneer. Het is nog niet te zeggen hoeveel slacbt- oifers reeds gevallen zijn, maar alle treinen van den Canadian Northern Spoorweg, die uit het door den brand geteisterde district komen, brengen berichten mede van aantallen omgekomenen. Men schat bet aantal slachtoffers nu reeds op meer dan vijf honderd, van eenige duizenden menschen is het lot nog onbekend. Men vermoedt dat zij in hun overhaaste vlucht de bosschen verder zijn ingetrokken en daar de wind gedraaid is en dus aan het vuur een andere richting heeft gegeven, vreest men dat vele van deze vluchte lingen nog slachtoffers zijn geworden. Tusschen Sprague in Manitoba en Rainy River in Ontario staat over een uitgestrektheid van zestig a zeventig mijlen het gebeele land over een breedte van tien tot twintig mijlen in vlammen. De aangerichte schade wordt nu reeds ge- schat op meer dan honderd millioen dollars. Woeste tooneelen doen zich in het geteisterde gebied voor. Vrouwen en kinderen zijn onder den voet geloopen en poogden met ruw geweld de vluchtende mannen zich de eerste plaatsen in de ter redding uitgezonden treinen te ver- overen. De verhalen van het trein-personeel, dat met waren heldenmoed, het gebied van den brand binnendringt, geven vreeselijke bijzonderheden omtrent den toestand. Zij heechrijven het geteisterde gebied als een hel. Wild geworden beesten rennen in doodsangst naast de menschen voort, om zich voor de vlam men in veiligheid te brengen. Vau mijn loco- motief af gezien, zoo vertelt een der machinisten, leek het of het geheele gebied schoon geveegd was, het land was zoo vlak als een prairie. Volgens telegrammen uit Winnipeg zouden, naar daar bekend is, ongeveer negentig men schen levend verbrand zijn en in Rainy River alleen schat men het aantal omgekomenen op 125. Door het zoo krachtig aangevatte reddings- werk van den Canadian Northern spoorweg zijn duizenden menschenlevens gespaard gebleven. In alle richtingen zijn treinen uitgezonden met voedsel, tenten, geneesheeren en verpleeg- sters. Overal waar zich onderwe^ vluchtelingen hebben verzameld wordt gestopc o2o"3e onge- lukkigen op te nemen. Aan welke gevaren deze reddingsbrigades zich blootstellen blijkt wel uit het bericht, dat vier spoorwegbeambten omkwamen tengevolge van den val van een trein, die over een verbrande brug reed. Dit Turnhout werd aan het Hand, van Antw. in een brief het volgende geschreven Wij hooren van verschillende kanten luide klachten op gaan over de strenge toepassing der refflementen door de Hollandsche ambte- O naars op de grenzen. Op het grenskantoor te Reusel wordt met veel strengheid gehandeld, waarover al de bandelaars onzer stad kiagen, die langs dien weg zaken doen. Een handelaar vertelde ons het volgende Een koopman onzer stad kwam 's morgens om 6 ure per rijwiel aan 't grenskantoor. Een ambtenaar vroeg hem of hij //in regel" was. Neen, antwoordde de koopman, ik kom hier op 't bureel om patenten en een rijkaart te nemen. Men weet dat zonder deze kaart het rijden per fiets over de provinciale banen in Noord- Brabant verboden is. De patenten werden genomen voor paarden en wagens en eene rijkaart voor het rijwiel. Toch liep de koopman een proces-verbaal op, omdat hij -den afstand van de grens tot aan het bureel, 'tis te zeggen 100 meters, per fiets had afgelegd zonder rijkaart. Hij werd later veroordeeld tot 3 gulden. Aan de rechters vroeg hij waar en hoe hij de boete moest betalen. Er werd hem geantwoord dat men hem wel zou verwittigen. De verwittiging kwam evenwel niet. Middelerwijl ging de koopman in't huwelijk treden met een juifrouw uit een Hollandsche greusgemeente. Daags voor het huwelijk, toen hij bij zijn aanstaande familie vertoefde, kwa men gendarmen hem aanhouden. In het dorp eischte men de te betalen boete, waar- aau dadelijk werd voldaan. De koopman werd dan ook in vrijheid ge steld. Op het stoomsehip Minnewaska, Maandag te Tilbury uit Amerika aangekomen, werd een beestenspel overgebracht. Zaterdagochtend merkte men, dat de Bengaalsche tijger de ijzeren tralies van zijn hok had verbogen en er uit ontsuapt was. Gewapend ging men zoeken en vond het dier op den rug van een Indische heilige koe, bezig het bloed uit een gapende wond te zuigen. Met veel haast en vliegwerk kreeg men ten slotte het wilde beest weer in zijn hok. De koe moest afgemaakt worden. Ook een hyena brak los, maar werd zonder veel moeite weer gevangen. In Monaco, het ininiatuur vorstendommetje aan de Middellandsche Zee, heerscht een op- winding vau belang. De bewoners, Monogassen noemt men ze, willen niets meer of minder dan eeu grondwet en een parlement en controle over de financien en nog vele zaken meer. Het raaakt den indruk, dat zij er op uit zijn van Monaco een modernen staat te maken en zichzelven zonder uitzondering van staatsbe- trekkingen te voorzien. Wie geen ambtenaar wordt, kan tot kamerlid gekozen worden, dan zijn alle mannelijke bewoners geborgen. Mo naco is een gezegend land, want men betaalt er geen belasting in geldelijke nooden voor- ziet de speelbank behoeft er geen militaire verplichtingen te vervullen, want de speelbank kan een garde van vrijwilligers gemakkelijk bekostigen, kortom de Monogas is ecu man, die geen andere zorgen kent, dan hem door zijn medemenschen of zichzelf berokkeiid worden. Waarschuwingen om belasting te betalen, her- halingsoefeningen e. d. kent bij nauwelijks van hooren zeggen. De Yorst doet diepzee- onderzoekingen en de speelbank zorgt letterlijk voor alles. Intirsschen, het is een feit, dat de Monogassen hoogst ontevreden zijn. Zij hebben een deputatie naar den Vorst gezonden, die zich te Parijs met andere geleerden over diepzee-verschtjnselen onderhield, of misschien andere genoegens na- joeg, en de Yorst, die niet gestoord wilde worden, heeft de deputatie gezegd, dat zij maar eens bij hem moest komen als hij te Luzein was. Regeeren schijnt. hij nml. in zijn vrijen tijd te doen. De deputatie achtte zich zeer b'eleedigd en ging onverwijld naar Monaco terug. Hier hebben ze volgens de Temps een betooging in elkaar gezet. Ze trokken naar het jialeis van den Yorst, die veilig en wel in Parijs zat, en riepen,/afdanken afdankenNa deze stoutigheid ging men huiswaarts.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6