Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 15 October 1910. 50® Jaargang. Buitenland. OfSlWISSIUi STSIJD. t±L°Le.°g g met ,"ste schretie" °p de No. 5520. TWEEHXDBl EliJAU. FEUILLETON". aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, van 1 November 1910 tot en met 28 Febru- ari 1911. POKT&JGAL. In Portugal keert de rust terug na de anti- Katholieke woelingen. Er schijnt veeJ over- dieven te zijn in de berichten omtrent die uitspattingen en ook zijn er bij den opstand met zooveel wreedheden gebeurd als eerst ge- meld werd. Een Eogelsch correspondent be- richtte dat aan boord van een oorlogschip alle officieren en koningsgezinde matrozen door de opstandelingen waren afgemaakt. Hiervan blijkt geen woord waar. De officieren hebben zich alras overgegeven, toen de bemanning naar de republiek overeina.' Alleen aan boord van de //Dom Carlos", d?e onzijdig was gebleven, zijn twee officieren «re- wond, toen zij zich tegen de bezetting van het schip door republikeinsche burgers verzetten. Maar ook de officieren van de ,/Dom Carlos'" staakten spoedig het verzet. In nadere beschouwingen over 't succes van den opstand lezen wij dat de geregelde orga- nisatie der republikeinen't won van de verwarring die onder de koningsgezinden heerschte. De overwinning van de republikeinen lag in't feit dat hun tegenstanders moreel de minderen waren. Koning Manuel gaat naar Engeland. Met Koningin Amelie gaat hij te Gibraltar aan boord van het Engelsche Koniugsjacht, dat onmiddel- lijk naar Engeland zal gaan. De Hertog van Orleans heeft aan zijn zuster en neef een ver bhjfplaats in zijn kasteel aangeboden. De Koningin-weduwe Maria-Pia, Manuel's grootmoeder, gaat naar Italie. Koning Victor Emanuel heeft een villa te Poggio Cajano bij Florence te barer beschikking gesteld. olgens //Central News" houdt men zich ouder Fransche politic! bezig met de vraag of het met ter voorkoming van moeilijkheden met Portugal s kolonien, goed zou zijn een inter- nationale conference te houden om sommffie kolomes te internationaliseeren. Het °is voor Portugal en andere koloniale mogendheden interessant. van zoo'n denkbeeld te hooren. De Standard en de Daily News bevatten e egrammen van hun Lissabonsche correspon- denten, die met den president-minister hebben gesproken. Deze zei aan den man van de Standard, dat er aan den gewezen koning geen jaargeld of eenffie andere tegemoetkoming zou betaald worden. Met particuhere bezit van de leden van het komnklpke huis zou geeerbiedigd worden, maar 111 scm'ld aan de schatkist, ongeveer 81/2 76) JHi #Ik ik ben wel geen bloodaard, maar stamelde mr. Gray, die zich bevend naar het midden der eel begaf. be°uJP hernam de gevangenbe- waarder, //gi] zijt eigenlijk niet bang, maar zwak van gestel en van zenuwen." //da ja, de zenuwen", bevestigde de grijsaard. bi ft miJ bel°°ft in de nabijheid te blijven, opdat ge my dadelijk ter hulp kunt WiTven'."W U t D°°dig is Zal ik alleen hier //Dat beloof ik u," hervatte de cipier. ,/Kom mee mistress Codiment, buiten op den gang staat een bank, ik zal mijne vrouw ga&n halen, dan kunnen wij ondertusschen wat praten Zoodra de deur acbter mistress Codiment en den bewaarder gesloten was, keek tot groote verbazing der drie bandieten de vromeg man n tzwarte gewaad, door 't sleutelgat om zich veituigen dat ze ver genoeg verwijderd waren, dat ze hem niet meer konden hooren spreken. Daarna richtte hij zich nit zijn gebocren kend!iv»et WerkS moneliik dat je mij niet kendet vroeg hi] den ruwen kerels, die sprake- loos stonden van verwonderiug. ,/Goed, dat verbazing uw tong verlamde, anders zou je nog door een vreugdekreet het spel bedorven hebben millioen gulden, zou hun in rekeuing worden gebracht. Wat de kolonien betreft, herhaalde de mi nister, dat de regeering ze op den grondslag van zelfstandigheid zou ontwikkelen, maar aan- vankelijk slechts langzamerhand uithoofde van den financieelen toestand van Portugal. Uit- drukkelijk sprak de minister tegen, dat de regeering er ooit aan denken kon eenige kolo- nie te vervreemden of te verpachten. Aan den man van de Daily News zei de minister, dat Portugal voortaan naar vrijhandel zal streven, aangezien de regeering overtuigd is, dat het protectionisme Portugal ten onder zou brengen. Alle boeren zijn vrijhandeiaars geworden. De regeering zei de minister verder zou alle gezanten van Portugal terug- roepen, als overbodige en dure aanhangsels van het koningschap. Zij zouden vervangen worden door zaakgelastigden, betgeen een aanzienlijke be- sparing zou wezen. Alle misbruikeu in het koloniale bebeer zouden opgeruimd worden. De cacaofabrikant Cadbury te Birmingham heeft van minister Silva een telegram ontvaugen waarin hij zegt dat de Portugeesche regeering zoo spoedig mogelijk de kwestie van San Thome zou in orde brengen en de inboorlingen ten voile rechtdoen. Middelerwijl zouden de nieuwe bepalingen betreffende de vrijheid van werving en de verplichting van repatrieering stipt na<>e- leefd worden. De Daily News geeft mede een gesprek met Cadbury weer. Deze sprak zijn groote ver- wachting nopens het nieuwe Portugeesche be- wind uit, maar bij noemde het meer dan ooit noodig Sir E. Grey, den minister van buitenlandsche zaken, te overtuigen, dat in Engeland de open- bare meening ten deze hem steunt. Relvas, de minister van financien heeft Woensdag in een onderhoud medegedeeld, dat de beide voornaamste binnenlandsche hervor- mingen zouden bestaan in invoering van ver- plicht wereldlijk onderwijs en scheidiug van kerk en staat. De regeering zal de nationale schuld aanvaarden, de bestaande tractaten, con- tracten en verplicbtingen nakomen en bet be- grootings-tekort verminderen door een herziening der belastingen. Zij zal aan de kolonien zelf- bestuur op financieel gebied toestaan, behalve aau Angola. Leger en vloot zulleu versterkt worden en de ontwikkeling der kolonien zal bevorderd worden, omdat hun bezit voor Portugal van het grootste belang is. Het bond- genootschap met Engeland zal gehandhaafd worden en de goede- verstandhouding met de Latijnsche landen zal in het bijzonder bevorderd worden, waarbij de verschillende staatsvormen geeeibiedigd zullen worden, zonder dat er in eenige richting propaganda gemaakt zal worden. Spoo3*»?egsfaking in F^ankr-iik. De algemeene spoorwegstaking is dus een feit geworden. Op een druk bezochte vergadering in de arbeidsbeurs te Parijs werd gisterenavond bet belangrijke besluit genomen. De at'ge- vaardigden van den Ooster-, den Orleans, "en den P. L. M. spoorweg, verklaarden zich dade lijk solidair en om 2 uur in den nacht verscheen reeds de volgende oproeping tot de algemeene staking De nationale bond van spoorwegwerk- lieden in Frankrijk en zijn kolonien brengt aan de spoorwegbeambten van alle lijnen ter kennis, dat de staking op de lijnen van de Noordermaatschappij volkomen is.' Het deelt verder mee, dat de partijgenoot ToWn, President van de vereeniging van machinisten en stokers Stil§'"g Mac Donald voort, want hp was het, die voor zijne kameraden stond, ,/stil en hoort wat ik voor je gedaan beb. Om u te kunnen helpen, was 't noodig, mij onkenbaar te maken, en wezenlijk onkenbaar, niet alleen door een valschen oaard of baren, maar door een vermagerd, bleek en ziekelijk gelaat. Om dit te verkrijgen, deed ik, wat nog geen kapi- tein voor zijne lieden, geen vriend voor zijne vrienden, geen breeder voor zijn breeder gedaan heeftik vaste eea heele maand, zoodat ik een geraamte werd en een huid kreeg als perkament. Mijne mooie zwarte haren en mijn voile baard scboor ik af, ik verschroeide mijne wimpers met een gloeiende kool om niets m'eer in mijn ge- zicbt te laten, wat aan den beroemden Alac Donald kon berinneren. Ja, kerels, voor u oiferde ik mijn manlijke sehoonheid op en ver- anderde mij in een grijsaard, die ecbter binnen weinige weken, voegde hij er lachend bij, eene verjongingskuur zal ondergaan. De missie scheen mij de beste gelegenbeid om bij u te fomen. In de Jaatste dagen was ik de gast der domme buishondster van majoor Warfield. Op het herhaald verzoek dezer vrouw kwam ik hierheen om u eene bekentenis af te dwin- gen en bierbier zijn de middelen, die ik u daarvoor meebreng." Onder zijn lang kleed raalde bij een paar vijlen, eenige valscbe sleutels en drie revolvers te voorscbijn. ,/Hier", ging iij voort, //zijn vjjlen om uwe boeien te ver- Jieken,^ sleutels om de deuren te openen en deze drie revolvers, die goed geladen zijn voor de wachters, die u de vlucht zouden wiilen be- etten VV at ik voor je doen kon, heb ik ge- ontslagen is, dat de regeering aan de pers maat- regelen heeft bekend gemaakt, welke bedrei- gingen zijn vol willekeur en onwettigheid. Gezien dezen toestand heeft de nationale bond besloten, aan de beambten van alle spoorweg- inaatschappijen, den oproep te ricbten, dadelijk het werk neer te leggen. Het stuk was ge- teekend door Albert Lemoine en Tossin res- spectievelijk secretaris en voorzitter van den bond van machinisten en stokers. Hoewel men niet kan zeggen, dat het spoorweg-verkeer op bet oogenblik geheel stil ligt, blykt uit de laatste telegrammen, dat het niet lang meer duren zal of de bet gebeele verkeer is stop gezet. Het besluit is zeer onverwacht gekomen. Dinsdag liet de regeering nog bekend maken, dat het meerendeel van het personeei der Noorderbaan, die zooals men weet aan Roth schild behoort, tegen de staking is. Zij be- loofde verder, dat in de plaats der stakers gescboold militair personeei zou worden aan- gesteld. Op dit bevel hebben, de leiders van bet stakingscomite dadelijk met een manifest geantwoord. Zij beweren daarin dat dit slechts in geval van oorlog mag gebeuren. Men vermoedt dat de leiders van de stakingen dezen tijd hebben gekozen om hun'slag te slaan, omdat het een ongeschikt oogenblik is voor de aanwendig van troepen, zoowel tot handhaving van de orde als voor den dienst op de spoor- wegen. De recruten van het jaar 1907 zijn juist naar buis gezonden aan het einde van hun driejarigen diensttijd. Niet minder dan 228,000 man recruten van dit jaar zijn een week geleden ingedeeld en het is duidelijk dat deze volstrekt ongeoefende manschappen niet kunnen worden gebruikt voor dezen bijzonderen dienst. Behalve bet blijvend gedeelte houdt men dus slechts 229,000 man, die in 1908 zijn in dienst ge- treden en hun tweejarigen dienst ten volte hebben vervuld, op wie men dus kan rfikeneu op bij- zondere diensten Het spoorwegregiment, dat natuurlijk is aangewezen om de plaats van de stakers te vervullen, verkeert in hetzelfde geval als het geheele leger. Het totaal der manschappen in vredestijd van bet eerste bataljon bedraagt 1600 man, van wie 824 tkans recruten zijn. Het andere bataljon te Mont Valerien Is in vredestijd 1400 man sterk. De wet bepaalt ecbter, dat in geval van nood de manschappen, wier diensttijd juist afgeloopen, onder de wapenen kunnen worden gehouden of opnieuw kunnen .reiden opgeroepen. In elk geval blijkt uit een en ander dat de leiders der staking bun tijd goed hebben gekozen. De president van den ministerraad had heden- morgen op't Elysee een onderhoud met president Fallieres. Briandnamin overleg met de ministers van oorlog en publieke werken in verband met de zich uitbreidende staking, de noodige maat- regelen, en had daarna met den minister van Justitie, den procureur-generaal, den officier van justitie, den directeur van crimineele zaken, een conferentie waarin de verantwoordelijkneid voor de staking uit strafrechterlijk oogpunt werd besproken. besloten. Een telegram van Dinsdagavond meldt dat de regeering besloten heeft de stakers, voor zoover ze dienstplicbtig zijn, onder de wapens roepen. Volgens de Paryschen correspondent van de //Lokal Anzeiger", is men bet over het nut van dezen maatregel niet geheel eens. De militaire autoriteiten zoowel te Parijs als in de daan, de rest is uwe zaak, morgen is de missie gedaan, ik vertrek vandaag nog. Dezen nacht moet ge vrij zijn en naar de Hekseugrot komen. De hut der oude Hat hebben wij verlaten, want ze scheen ons niet meer veilig. Bedanken kan jelui mij later, zwijgt nu en verliest geen nuttelooze woorden. Ik moet maken, dat ik weg komdoet alsof je mij overvallen wilt, dan zal ik om hulp sckreeuwen." „Nog een woord kapitein eer je gaatGeef ons de hand, opdat wij ze kussen," zei Steven, die door de edelmoedigheid van den kapitein tot tranen toe geroerd was. z/Neen, de band wil ik niet knssen," zei Dick, //doch ik zal mij in jou plaats laten op- bangen, kapitein, als 't noodig is." z/En ik," voegde Bill er bij, /,ik laat mij levend op een rooster braden. lndien ge ver- langt, dat ik mij de oogen uitruk, zal ik bet doen." //Goed zoo," glimlachte de kapitein tevreden. yOvervalt mij nu, dat is alles wat ik van je verlang." De bandieten volgden zijn bevel, voor zoover de boeien dit toelieten, terwijl de oude strain me grijsaard tegen den muur leunde en laid om hulp schreeuwde. De bewaarder en mistress Codiment snelden dadelijk de eel binnen. z/Weg met dien kerel," brulde Dick, „oi we rukken ons los en worgen hem //Die bloedhonden!" zuchtte mistress Codiment. i/O, laat mij gaan," smeekte de grijsaard bevende. //Mijn God, wat ben ik geschrikt. Die rampzaligen Dien overeenkomstig werden departementen hebben aparte lijsten opgemaakt van de manschappen der oude lichtingen, die, als tot het spoorwegpersoneel behoorend, van berbalingsoefeningen zijn vrijgesteld. Zij kunnen dus onmiddellijk onder de wapenen geroepen worden. Wat de regeering echter doen zal, als deze 20,000 a 80,000 man niet onder de wapenen verschijnt, zooals bet plan is, blijft voorloopig een open vraag. Niet opkomen wordt eerst na 14 dagen desertie.^ Maar over 14 dagen is de Kamer alweer bijeen en deze zal wel weer een algemeene amnestie af- gevaardigd weten te krijgen. Vele leiders der staking rekenen daarop. Het is dus niet zon der bijbedoeling, dat Jaures in de //Hamanite er op aan heeft gedrongen, dat de Kamer voor 25 October bijeen zal komen. Op weinige uitzonderingen na, seint de Parijsche correspondent van de //Koinische Zei- tung," keurt de pers de maatregelen der regeering goed en vooral het mobilsatiebevel op grond van de wet van 28 December 1880, dat personeei en materialen der spoorwegmaatsehappijen ter beschikking der regeering stelt, vindt instem- ming. Merkwaardigerwijs is het begeleidend schrijven van den minister van oorlog van 16 Juli gedateerd, d.i. in den tijd toen bet »poor- weg personeei voor het eerst met bedreigingen met een algemeene staking voor den dag kwam. De monarchistische //Autorite" wijt de schuld aan het tegenwoordige regeeringsstelsel, dat de conservatieve partijen bestrijdt en met de par- tijen van de republikeinsche onderdrukkiug, van de sabotage en de wanorde heult. De nationalistische //Eclair" schrijft, dat men zich volkomen op de regeering moet verlaten, die van plan schijnt het land zonder zwakke bij- gedacbten te verdedigen. Wij zullen haar zware taak niet bemoeielijken. TEll NETJZEN, 14 October 1910. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de chr. zangvereeniging //Hosanna" een uit- voering geven in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente alhier ten bate van het tekort van de restauratie van dat gebonw. Mej. Hugenholtz en de heer Bouwmans uit Axel zullen hunne welwillende medewerking hieraan verleenen, zoodat een raooi en veelbe- lovend programma zal uitgevoerd kunnen worden. Een ieder die het prachtig gerestaureerd kerkgebouw ziet, zal //Hosanna dankbaar zijn voor dit initiatief en Donderdag daarvan blijk geven door zijne tegenwoordigheid. Gisteren werd alhier door den bouw- kundige L. de Bruijne, in het //Cafe Wilhelmina" aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de z.g. *2e Verbindingsstraat. Voor het metselwerk schreven in de heeren D. de Smidt voor 598, W. P. Nieuwelink voor 549, Gebr. Deij voor 535, J. Kolijn voor 532 en P. J. Rijnberg voor 528. Voor het timmerwerk de heeren: P. L. Boogaard voor 693, J. A. Rijnberg voor 685A. J. de Kort voor 647 en F. Romeijnsen voor 598. Voor het loodgieterswerk de heer A. Dhaeze voor f 54 en mej. de wed, D. J. Guequierre voor f 46. Voor het glas- en verfwerk de heer A. van Duijse voor 68. Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. Het werk is aan de miuste inschrij vers ge- und. Hoe groot was aller verbazing, als men 's anderen daags vernam dat de drie bandieten uitgebroken waren en mr. Gray de vrome kluize- naar, niemand anders geweest was dan Mac Donald, de beruchte rooverhoofdman. Ln den beginne wilde men het niet gelooven, doch Mac Donald had een brief achtergelaten. waarin hij de slnw overlegde daad zelf bekend maakte. DR1E-EN-TW1NTIGSTE HOOFDSTDK. In Willow-Heights, ten buize van dokter Day, heerschte groote vreugde, want lb averse Rocke was na gelukkig voltooide studien met bet dokters-diploma in den zak van Washington teruggekeerd, zoodat de verwachtingen die zijn vaderlijken vriend en weldoener, dokter Day, van hem gekoesterd bad, niet bescbaamd werden. Bij zijne aankomst schudde deze hem krachtig de hand en wenschte hem geluk met zijn behaald succes. Niet minder hartelijk waren Clara's gelukwenscben. Een onuitsprekelijke vreugde, een stille, innerlijke zaligheid sprak uit hare oogen en verriedeu duidelijk, dat zij gedurende zijne afwezigheid aan Taverse Rocke gedacht had met meer dan zusterlijke genegen- heid. En Clara was zoo oprecht niet alleen jegens haar zelve, maar ook jegeus bare moeder- lijke vriendin, waaraan zij zich, sedert het vertrek van den jongen student, nog inniger gehecht had. Voor de weduwe was de liefde van't jonge meisje geen geheim meer, al kon Clara wegens maag- delijke schucbterheid er niet toe besluiten, rond voor hare gevoelens uit te komen. Dat ware ook niet noodig geweest, want verliep er wel Ge Burgemeester van TER NEUZEN brerigt ter kennis van logement-, koffie- en bierhnishouders en verdere ondernemers VrDi v?or publiek toegankelijke bedrijven, dat van af neden ter eecretarie der gemeente op de gewone kanlooruren GRATIS verkrijgbaar zijr. Ter Neuzen, 14 October 1910. De Burgemeester voornoemd J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5