Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Handelsfoerichten. Laatsts Berichten. de regeering en door de Noorderspoorweg-maat- scbappij wordt op het politieke en revolutionaire karakter der staking gewezen. Van stakerszijde wordt vooral gewezen op de toenemende levens- duurte in verband met het feit, dat een aantal spoorwegarbeiders minder dan vijf franc dage- lyks verdienen. Maar aangezien velen meer verdienen, blijft de indruk, dat de staking vooral ontstaan is door de maandenlange ophitsing. Men heeft den ganschen dag veel gesproken over mogelijke staking op de andere spoorwegnet- ten.^ Om negen uur is echter nog niets bekend. Yolgens de Liberte is de machinist van trein _,b te Parijs aangekomen met een militair requisitieorder. Hetzelfde blad verneemt uit boissons, dat een speciale trein, die troepen in de richting van Lens vervoerde, bij Marienval is blijven staan. Hetzelfde wordt van verschil- lende andere treinen gemeld, die door de machi- nisten in den steek zijn gelaten. Op de Westerspoorwegen (die door den Staat genaast zijn) is algemeene staking afgekondigd. Het Noorderstation bleef gisteravond in het duister, de electriciens en de lampenisten hebben het werk neergelegd. Briand sprak in de rede, die bij aan het feest- maal van het Comite Republicain hield, niet in directe woorden van de in aller geesten zijnde spoorwegstaking, maar had het over de ernstige crisis, waarmee de regeering te kampen had en vroeg of dit het oogenbiik van bestrijding der regeering was. Hp sprak ook van de droeve beslissingen, in het belang van de orde, die de regeering nemen moest. TWEEDE KANIER. Vergadering van Dinsdag. De Voorzitter stelt voor om Dinsdag eenige wetsontwerpen van kleinen omvang te behan- delen, zoomede twee suppletoire betreffende de hoofdstukken VI en V1X1 der Staatsbegrooting.; daarna een vergadering, te houden met ge- sloten deuren, en hierna de Bakkerswbt te behandelen. Aldus wordt besloten. De heer Eland verzoekt dit jaar de Oorlogs- begrooting voor 1911 te doeu volgen achter de hoofdstukken I en II der Staatsbegrooting, daar hij dit jaar veel discussie verwacht over de Oorlogsbegrooting. De Voorzitter belooft deze regeling te zullen overwegen. Vervolgens wijst de heer Eland er op, dat vele leden niet in de gelegenheid zijn geweest voldoende kennis te nemen van het rapport der Staatscommissie in verband met het voorstel- Kustverdediging. Daarom verzoekt hij aan den Voorzitter aan de Regeering te vragen dat rapport te publi- ceeren. Heeft de Regeering daartegen bezwaar, dan stelt hij voor het wetsontwerp betreffende de kustverdediging van de agenda voor het sectieonderzoek voorloopig af te vceren. De Voorzitter wijst er op dat het bedoelde rapport der Staatscommissie reeds 2 jaren op de griffie ter inzage ligt, zoodat er ruim tijd voor bestudeering is geweest. Het voorstel van den heer Eland wordt be- streden en verdedigd. De Voorzitter verklaart zich bereid het ver- zoek van den heer Eland aan de Regeering over te brengen, en spreekt er zijn leedwezen over uit dat in couranten mededeelingen worden ge- daan uit rapporten, welke door de Regeering als geheim zijn overlegd. Besloten wordt het resultaat daarvan af te wachten, en inmiddels het voorstel-Eland aan te houden. Morgen of overmorgen zal de Voorzitter, in een te beleggen vergadering der Kamer, mede- deeling doen van de beslissing der Regeering. De vergadering wordt daarna gesloten. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Eindhoven zijn candidaat gesteld de heeren Mr. J. van Best, te Eindhoven en H. Spiekman, te Rotterdam. TER NEUZEN, 12 October 1910. De 2e luit. J. J. van der Eijk van het 4e regiment vesting-artillerie te Ter Neuzen, is gedurende het tijdvak 15 October 1910 31 Januari 1911, belast met de leiding van het voorb. mil. onderricht in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het hedenmiddag door notaris C. le Nobel te Ter Neuzen geveilde huis, ten verzoeke van den heer P. J. Renskers, staande aan de Donze- Visserstraat no. 47 te Ter Neuzen, werd opge- houden op de som van 1350. Ter civiele openbare terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg werd heden de heer J. A. Dregmans, nieuw benoemd notaris te Axel, als zoodanig beeedigd. Op de voordracht voor onderwijzer aan school C te Vlissingen (hoofd de heer G. Jurrij) komt als no 1 voor, de heer J. R. H. de Smidt te Sas van Gent. De heer C. Zwagerman, voorzitter der vereeniging ter bevordering van de geitenfokkerij i in Zeeland en zuivelconsulent te Middelburg, heeft met de veeteelt- en zuivelconsulenten der andere provincien te Utrecht een vergade ring gehouden, om voor geheel Nederland voor de geitenfokkerij vast te stellen een gelijkvormig stamboek en dek- en sprongregister. Voor het gansche land zullen de stamboekeischen en de merken dezelfde zijn, terwijl de getatoueerde voorletter der provincie zal aanduiden in welk deel van Nederland de geit tehuis behoort. St. Jansteen. Aan de katholieke jongens- school alhier is tot onderwijzer benoemd de heer Charles Stukers, directeur van het instituut St. Joseph te Zevenaar. Koewacht. Dinsdag had de molenaar, de heer A. de B. alhier een nieuw paard gekregen. In den namiddag werd een ander paard in den stal er naast geplaatst. Beide paarden kregen zulk een hevige ruzie, dat de heer De B. in den stal sprong om de dieren tot bedaren te brengen. Onverwachts kreeg hij van een der paarden een hevigen slag tegen het hoofd, zoodat hij ter aarde stortte. Gelukkig waren de marechaussees daar aan- wezig, die hun boekje hadden laten afteekenen. Een der marechaussees sprong toe en trok den heer De B., die hevig bloedde, uit den stal. Aanstonds moest geneeskundige hulp inge- roepen worden. RECHTSZAKEN. Namens P. H., oud 43 j., bootwerker, geboren en wonende te Ter Neuzen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van 27 Sep tember jl. waarbij deze ter zake van diefstal is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden. In het Land van Hulst zijn verscheidene losse arbeiders thans werkeloos, een toestand, die in jaren om dezen tijd niet is voorgekomen. De oorzaak is hierin gelegen, dat de zeer schrale aardappeloogst spoedig is afgeloopen geweest, waartoe bet vermeerderd gebruik van de rooimachine, het uitploegen der aardappeleu en het schoone weder nog het hunne bijbrachten daarbjj komt, dat de gestoken beeten door het gunstige weder gauw uit den grond waren, en vele landbouwers niet haastig zijn met rooien omdat de weersgesteldheid nog zeer ten goede komt aan het gewas. Het ziet er dan ook in deze streek voor vele veldarbeiders niet te best uit. Er wordt voor het beetenrooien f 15 tot J8 per gemet betaald, tegen verledenjaar f 30 tot 33 wel was toen de arbeid veel zwaarder tengevolge van het slechte weder, maar de totaal verdiensten van het rooien was toen toch per slot van rekening dubbel zoo groot als dit jaar. Daarbij komt, dat door den slech- ten aardappeloogst zij geen voldoend voedsel hebben, voor hunne varkens, die dus veel te vroeg moeten worden geslacht, wat in alle opzichten nadeelig is. Tegenwoordig worden er reeds krulstaarten gekeeld, die anders zeker nog een paar maanden op kooi zouden zijn gebleven. Voor de landbouwers is de beetenoogst beter dan de verwachting was. Het gewas wordt veel goedkooper gestoken dan verleden jaar, terwijl paarden en voertuigen betrekkelijk weinig lijden door het vervoer. Tientallen menschen stonden Maandag- morgen te kijken voor eenige perceelen in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, waarin de manufacturenhandel „De Zon" gevestigd is. De magazijnen waren geopend, doch voor alle ingangen hadden zich politieagenten geposteerd die bet binnentreden verboden, zoodat de winkels geen klanten ontvangen konden. De reden van dit politie-optreden De eigenaar der maga zijnen, was reeds herhaaldelijk door het ge- meentelijk bouw-en woningtoezichtaangeschreven tot het aanbrengen van een ijzeren brandtrap achter den winkel, daar anders bij brand geen voldoende vluchtwegen openstonden. Aan dit bevel was, trots herhaalde aanmaningen, tot op heden geen gevolg gegeven en thans trad de gemeente als boven beschreven opverbood den verkoop. De eigenaar zal nu wel moeten gehoorzamen. Terwijl de heer Dijkstra te Oldeboorn (Fr.) zich in zijn land bevond, hoorde hij een leeuwerik bijzonder luid en aanhoudend zingen. Opziende" bemerkte hij dat hoog in de lucht een sperwer jacht maakte op den uit angst zingenden leeuwerik. De leeuwerik trachtte steeds boven zijn vervolger te blijven nu en dan daalden zij tot een 20 meters boven den grond. Eindelijk, na een twintig minuten, was de sperwer een oogenbiik boven het vervolgde diertje, dat zichtbaar vermoeid werd, plofte op zijn prooi en had die bemeesterd. Aan het station te Leiden is een reiziger uit een trein verwijderd, die volgens telegra- fisch bericht van het station Den Haag een meisje met een revolver zou hebben bedreigd. Na onderzoek is gebleken, dat bedoelde reiziger een bngeladen revolver bij zich had, welke hij van den eenen zak in den anderen stak ten aanschouwe van het meisje, wellicht met het doel haar schrik aan te jagen, daar zij vroeger kennis met elkaar hadden gehad. Nadat de revolver hem ontnomen was, is procesver- baal tegen hem opgemaakt. Op de Neude te Utrecht had Zondag- avond een verwoede vechtpartij plaats tusschen twee personen. Een agent, die beide vechters- bazen mede naar het bureau wilde nemen, werd daarbij ernstig bemoeilykt door een controleur van een melkinrichting, die de vechtenden ont- zette. De agent moest ten slotte de beide aange- houdenen, wel laten schieten, maar wierp zich toen op den man, die hem de arrestatie had onmo- gelijk gemaakt, en wist dezen, ondanks diens verzet, aan het bureau te brengen. Op de veiling te Tiel is eergisteren een peer verkocht, een William's Dulieses, voor 19 cent. De vrucht woog ongeveer a/3 k. g. In een koffiehuis in de Kalverstraat te Am sterdam is Maandagavond een kassier van elders tot de ontdekking gekomen dat zijn tasch, o. a. inhoudende een portefeuille met 1000 aan bankpapier, verwisseld was met een andere, soortgelijke tasch waarin zich niets dan wat waardeloos papier bevond. De bestolene heeft onmiddellijk bij de politie aangifte gedaan. Te Enschede is Maandagavond de 9jarige J. L. die op den toegangsweg naar de losplaats der Staatsspoorwegen terzijde van een wagen liep, door een anderen wagen overreden en onder een der voertuigen geraakt, met het nood- lottige gevolg. dat hij met verbrijzelden schedel werd opgenomen. Mr. A. P. J.- M. van G., advocaat te Utrecht die curator is in eenige failissementeu, is siuds Donderdag 1.1. uit zijn woning aldaar verdwenen zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. De Utrechtsche rechtbank, van zijn verdwijnen kennis gegeven, heeft een onderzoek ingesteld en geuoemden advocaat in staat van faillissement verklaard. Curator in dit faillissement is Jhr. Mr. K. J. Schorer te Utrecht. Naar het U. D. verneemt, heeft de verdwenen advocaat den laatsten tijd meermalen gespeculeerd. In de buurtschap Ter Eem, bij Baarn,is bij wegbreken van het rieten dak eener boeren- herberg een portefeuille gevonden, waarin een bedrag van ruim 2000 aan bankbiljetten. Het bedrag is ten gemeentehuize aldaar ge- deponeerd. Naar de observatieinrichting te Rotterdam is overgebracht een cholera-bacillendrager, deel uitmakende van de bemanning van het stoom- schip Dagmar, uit Riga aldaar aangekomen. Dit stoomschip wordt geheel ontsmet. De bacillendrager is volmaakt gezond. In Anatolie wordt tusschen de opstandige Drusen en de Turksche pacificeeringstroepen verwoed gestreden. Eenige dagen geleden viel de commandant der Turksche troepen, Abdel Hamid bey, een sterke Drusenmacht aan. Het gevecht, dat zich toen ontspon, duurde meer dan 40 uur. De Drusen-helden verdedigden zich met wanhopigen moed, maar konden op den duur het toch niet uithouden tegen het vuur der kanonnen en machinegeweren. Meer dan 2000 gesneuvelde Drusen en tallooze ge- wonden bedekten het slagveld. De Turksche verliezen zijn vrij gering. Na dezen grooten Drusen slag, sehijnt de tegenstand van het dappere bergvolk gebroken. Een groot aantal dorpen bood hun onderwerping aan. ■f— Te Stettin hebben de arbeiders op de „Vulkan"-werven het werk hervat, ofschoon de meerderheid zich voor voortzetting der staking had verklaard. Een meerderheid van 2/3 door het reglement vereischt werd echter niet bereikt en dus moest de staking als geeindigd worden beschouwd. De ontevredenheid onder de arbeiders is nog zeer groot. Eergisteren heeft de begrafenis plaats gehad van de werklieden, die overleden zijn tenge volge van de bij de onlusten te Moabit beko- men verwondingen. Een groote menigte volgde den stoet. Op het kerkhof wilde een arbeider, nadat het gebed was uitgesproken, het woord nemen. Dit werd hem echter door de politie belet. Verdere incidenten deden zich niet voor. Vermoord door een Russischen monnik. Eenige weken geleden vond men in een vijver nabij Sarvady, in het Russisch gouvernement Petriko, het onmenschelijk verminkte lijk van een persoon, wiens identiteit niet was vast te stellen. Het lijk was in stukken gehakt en in zeildoek gewikkeld. Na een lang en nauwkeurig onderzoek kwam de politie, door de aanwijzingen van een koet- sier, tot het besluit dat het slachtoffer van de misdaad een zekere Wenzel Macoch was, die vroeger als huisknecht te Warschau diende. Wensel was eerst kort geleden in het huwelijk getreden met een jonge Poolsche en had sinds- dien zijn broeder Damazy, 'n Russischen monnik bij zich als gast. Op zekeren dag verdween YVenzel spoorloos en de jonge vrouw vertelde aan een ieder, die het hooren wilde, dat haar man voor zaken op reis was. In werkelqkheid echter was de ou- gelukkige door zijn broeder Damazy naar een klooster te Warschau gelokt en daar met behulp van nog een anderen monnik, Zalog genaamd vermoord. De moordenaars sneden het lijk in stukken, die zorgvuldig in zeildoek werden gepakt. Daarna namen zij een huurrijtuig en brachten de over- blijfselen van hun slachtoffer naar den vijver nabij Sarvady, waar zij de pakken in het water wierpen. De koetsier, die argwaan gekregen had en die den inhoud der pakketten giste, moest zweren nooit iets te zullen mededeelen over hetgeen hij gezien had. Eenige dagen later verdween Damazy, zonder een spoor achter te laten met de vrouw van zijn broer. Door den koetsier van het huurrijtuig inge- licht, deed de politie een inval in het klooster, waar de moord plaats had. Verscheidene mon- niken werden gearresteerd. De politie meent bewijzen gevonden te hebben, dat de opzienbare diefstal van den kostbaren mantel van een veel vereerd heilige beeld, welke diefstal verleden jaar te Warschau gepleegd werd, door de mon- niken zelf begaan is. Op de kermis te Petegen bij Deinze werd bemerkt dat door een tweetal kerels uit (rent valsche vijffrankstukken waren uitgegeven. De gendarmen werden onmiddellijk verwittigd. Na een half uur zoeken, konden zij de hand op de twee onbekenden leggen. Maar niet het minste valsche geldstuk werd in hun bezit aangetroffen en ze werden vrij gelaten. Kort na hun loslating kwam de politie echter te weten dat zij in een koffiehuis, dichtbij het station van Deinze, kort voor hun aanhouding nogal tamelijk lang hadden zitten praten en zich toen naar den koer hadden begeven. Dit wekte andermaal vermoedens en Woensdagmor- gen haalde de politie uit den opzettelijk ge- ruimden beerput een twintigtal valsche vijf frankstukken te voorschijn, van drie verschillende beeldenaren en zeer wel nagemaakt. Er is nu weer bevel tot hun inhechtenis- neming gegeven, maar ze zijn er van door. Een huiszoeking leverde niets op. De boschbranden in Noord-Minnesota breiden zich hoe langer hoe meer uit. Ten oosten van Warrond strekt zich over een afstand van 50 mijlen een totaal afgebrande vlakte uit. Tengevolge van de groote verwarring is het onmogelijk, het aantal slachtoffers te schatten het staat echter vast, dat honderden menschen vermist worden. Van alle kauten komen vluch- telingen de Kanadeesche noorder-spoorweg laat extra-treinen loopen om de menschen in veilig- heid te brengen. Niet minder dan 5000 personen zijn dakloos en hebben alles verloren. In het ge'heele gebied van de branden is de krijgswet afgekondigd. Men schat de schade op 100 millioen dollar. 's Gravetihage, 12 Oct. Bij Kon. Besl. is benoemd tot inspecteur der Registratie en Domeinen te Gouda, de heer J. Zeper, thans te Oostburg. '8 Gravenhage, 12 Oct. Tweede Kamer. Na de mededeeling door den Voorzitter van een schrijven van den Minister-President, dat de Regeering bezwaar heeft tegen geheele of gedeeltelijke openbaarmaking van het geheime rapport der Staatscommissie voor de zee- en land- macht en nadat in verband daarmede van verschil lende zijden op uitstel was aangedrongen, is zonder stemming aangenomen het voorstel van den heer Eland, tot uitstel van het afdeelings- onderzoek voor het veertig millioen-ontwerp voor de kustverdediging. Oostburg. Het beroep naar de Geref. kerk te Meliskevke is aangenomen door Ds. K. Veen te Oostburg. Parijs, 12 Oct. Het nationaal syndicaat van het sta'kings-comite heeft besloten de staking uit te breiden tot alle lijnen, deze staking zou onmiddellijk ingaan. De lijnen van het noorden worden dowr 1500 militairen bewaakt. Men vreest dat de staking zich ook zal uit- breiden tot de ondergrondsche lijnen. Het Journal Officieel bevat een decreet waarbrj de manschappen behoorende tot de militaire spoorweg-afdeelingen worden opgeroepen. Hulst, 10 Oct. 1910. Grooten Sohouwburg te Gent. DirectieP. DE MEYER. Zondag 16 October a. s., te 2 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzenopvoering van Samson JDalila, groote opera in 3 bedrijven en 4 tafereelen, muziek van Saint-Saens. o o Mirtdenpriis per 1C0 K. G. Tarwe f 9.50 Rogsre W,merSer<t Z-8 50, Zomtrgort 7,75, Haver f%25 Erwcep. f 15,25 Witte boonen Brume boonen J Duivenboonen .Puardenboonen/—.BoekweU/ Lijnzaxd Kooliaad Aardappela J 4,25. B >ter per kilo f 1,50. p.iereTi ppr stuks J 1,40. T«r weekmarkt waren aanuevoerd 25 stuks rundvee, en 21 varkens, waarvan verkocht 11 stuks rundvee en lorarkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2