A I g e m e e n Nieuws- en Advertentisbtad o o r Zeeuwsch-Vfaaaderen. 5518. 50 tlaargang. SEMIS ITS 1A A B. LANDWEER. Bekendmaking-. JAARLIJKSCH 0NDERZ0EK. Dinsdag 11 October 1910. Buitenland. Be Omwenteling in Portugal. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen i 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,821/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 aren op den dag der uitgave. a. Donderdag, 24 November a.s., l>. Vrijdag, 25 November a. s., Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen 3°. 4°. Burgemeester en Wethonders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die wenschen deel te nemen aan het op L November a. s. aan te vangen her haling sonderwijts, zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der openbare school kunnen aanmelden. Hoek, 3 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VVOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Na den revolutiestorm. Het is opmerkelijk dat de berichten over de Portugeesche revolutie en haar gevolgen, nog steeds zoo tegenstrijdig zijn. Vooral de'con- servatieve bladen noemen den staat van zaken in Portugal allesbebalve normaal. De republiek vindt in het Noorden des lands maar weinig aan hang en daardoor staat een burgeroorlog voor de deur. Blijkbaar valt 't die bladen moeilijk den nieuwen toestand in Portugal, die bun niet^ sympathiek is, openlijk te erkennen. De Temps" echter geeft al schoorvoetend toe dat de republikeinen thans in Portugal de baas zijn. Het blad zegt, dat de indruk van beden anders is dan die van gister. De iioop is gewettigd, dat bet niet tot 'n burgeroorlog zal komen. De berichten, die te Parijs over den toe- stand in de Portugeesche provincies ontvangeu zijn, luiden gunstig voor de republiek. Te Lissabon is alles normaal, het tramver- keer is gedeeltelijk hersteld. De gemeentelijke garde en de politie zijn ontbonden en een burgerwacht is ingesteld. De republiek zal de kosten dragen van de begrafenis van admiraal Candido Reis, die zelfmoord pleegde en den vermoorden afgevaardigde Bombardas. De meerderheid der officiereu hebben hun instemming met de republiek betuigd, de ove- rigen hebben ontslag genomen. Een telegram van Theofil Braga, den president der republiek, aan de Engelsche pers bevestigt de reeds vermelde feiten en geeft den indruk dat de republikeinsche regeering zeker van haar zaak is. Alle verbintenissen met het buitenland, vooral met Engeland zullen stipt gehandhaafd worden. De politieke toestand kan dus, bladen als de „Temps" erkennen 't, bevredigend worden genoemd. De economische toestand kan, uitter- aard, eerst over een poos weer normaal zijn, omdat telegraaf- en spoorverbindingen in 't begin dezer week zoo volkomen waren afgesneden. Londenscbe firma's ontvingen bericht, dat, hoewel de banken heropend zijn er geen zaken worden gedaan. Dat de stad ruscig zou zijn wordt als een fraze beschouwd, die ingelascbt is om den strengen censor over te balen het telegram door te laten. De algemeene indruk is echter dat de opwinding al bedaard is en dat de flegmatieke Portugees in 't nieuwe bewind berust. De vlucht des KoniDgs had Dinsdag plaats P en de aanval op het paleis Necessidades begon. Door een achterdeur verliet Koning Manuel het paleis en begaf zich naar Cintra en van daar naar Erieeira, waar hij de andere leden der Koninklijke familie vond. Men begaf zich in een visschersboot aan boord van het Koninklijk jacht, dat Woensdagmiddag regelrecht naar Gibraltar vertrok. De Hertog van Oporto ging te Cascaes aan boord. Ween end zei hij, dat hij bet geliefde volk met smart verliet. Hij wierp de schuld van het verval der monarchie op den nood- lottigen invloed van zijn schoonzuster en be- klaagde zich, dat't hem onmogelijk was geweest, zijn neef in liberalen zin te raden. Toen Konin gin Amelie en Koning Manuel te Erieeira aan boord gingen, gaf de Koning eenige visschers de hand en was aangedaan, maar blijkbaar blij, dat bij er met het verlies van zijn kroon alkwam. Koningin Amelie heeft, naar men zegt, tande- knarsend beloofd, zich te zullen wreken, wanneer zij terug rnocht komen Te Londen is men voldaan over 't feit dat de Koninklijke familie te Gibraltar is aange- komen en dat de Britscbe kruisers //Newcastle" en flrMinerva" bet Koninklijk jacht hebben begeleid. De Britsche en Amerikaansche oorlogs- bodems, die te Gibraltar voor anker lagen, begroetten bet met saluutscboten. Men verwacht dat Koning Manuel eenigen tijd te Gibraltar zal blijven, om den loop van zaken af te wachten. Mocbt deze ongunstig voor het koningschap blijven, dan gaat de koninklijke familie naar Engeland. Zij blij ft aan boord van de //Amelia", die streng bewaakt wordt en door niemand genaderd mag worden. Drie Spaansche oorlogsschepen liggen bij Algesiras voor anker. Omtrent de straatgevechten te Lissabon die van Dinsdag tot Donderdag, toen de republiek is afgekondigd, werden geleverd, wordt gemeld dat de strijd buitengewoon bloedig was. Beide partijen hadden hun voornaamste stel- lingen op 3 K.M. van elkaar genomen. Een regiment van de bereden gemeentelijke garde werd uitgezonden om het hoofdkwartier van de opstandelingen in te nemen. Nog voordat het regiment de helft van den weg bad afgelegd, waren zij op drie man na door artillerievuur totaal vernietigd. Ook de opstandelingen hebben ongewonen moed aan den dag gelegd. De strijd heeft twee dagen en twee nacbten geduurd. Van de laatste uren van de strijd meldt de //Temps" dat het eenig overgebleven konings- gezinde regiment artillerie, na de overwinning der republikeinen te Lissabon, de opstandelingen opnieuw aanviel, maar teruggedreven werd en, evenals 3 regimenten uit de provincie, de repu bliek erkend zou hebben. Het aantal gevallenen zou 3000 bedragen, de gemeentelijke garde is gedecimeerd. Men zegt, dat er te Setubal 900 slacbtolfers gevallen zijn in den strijd van het voetvolk met de konings- gezinde ruiterij. Te Badajoz werd Donderdag in de richting van Elvas, aan de grens, kanonvuur gehoord. De straatgevechten te Lissabon waren Donder dag geeindigd. z/Het //Berl. Tbl." ontving bericht uit Vigo dat de oom des Konings, de hertog van Oporto, die de trouwgebleven artillerie tegen de repu blikeinen aanvoerde, licht gewond werd. Bij de gevechten wierpen de republikeinen dynamiet- bommen, die gebeele rijen soldaten vernietigden. Doordien de matrozen der oproerige vloot zich bij de republikeinen voegden, werd de toestand der royalisten steeds kritieker. Een voor een werden de kazernes, en eindelijk het koninklijk paleis veroverd. In de kringen der republikeinen bestaat een sterke neiging om de kolonien te verkoopeD. De voornaamste Portugeesche bezittingen zijn Macao, Goa (westkust van Birma), het eilandje Diu (in de golf van Oman, bij de zuidkust van het schiereiland Gudjarat) en Portugeesch Timor. Een invloedrijk Portugeesch uitgewekene te Parijs verklaarde aan den </Tel."-correspondent z/Wat zouden Duitschland, de Vereenigde Staten en vooral Japan niet willen betalen voor Macao en Timor //Holland zou ons Timor ook wel willen af- koopen, maar het zou bijvoorbeeld vijf millioen bieden tegen Amerika dertig en Japan vgftig." Het denkbeeld aangaande den verkoop der Aziatische bezittingen moet niet beschouwd worden als een plan der nieuwe regeering, maar wel, dat er voor dit denkbeeld een stroo- ming bestaat in de republikeinsche partij, die de opbrengst van den verkoop der nu weinig of niets opbrengende kolonien zou willen besteden tot de economische opheffing van het moederland. Engelsche bladen te Kaapstad laten door- scbemeren, dat Engeland Mozambique en Lorenzo- Marques maar moet inpikken! Gisteren ontvingen wij een telegram (dat onder reserve werd gepubliceerd) meldende dat Koning Manuel aan boord van een Amerikaauschen kruiser uit Gibraltar naar Portugal was ver- trokken en dat dit geschiedde onder bescher- ming van Engeland, Duitschland en de Vereenigde Staten. Dit bericht schijnt gebeel gefantaseerd te zijn naar aanleiding van bewegingen en vermoede bezoeken en conferences aan boord van het. Koninklijk jacht en oorlogsschepen in de haven van Gibraltar. Uit Parijs wordt van gisteren geseind dat geen der Spaansche Ministers bericht heeft ge- kregen dat Koning Manuel van Gibraltar naar Lissabon vertrokken zou zijn. Uit Algesiras wordt gemeld dat markies Fayal Marra de Menezes, Jose Antonio Walling- ton en de voormaiige chef van de politie te Lissabon, die den nacbt in een hotel aldaar hebben doorgebracbt Zondag per spoortrein zijn vertrokken, zeggende dat ze naar Portugal gingen, maar men gelooft dat ze naar Sevilla gaan om aldaar een verblijf voor de Vorstelijke familie in orde te maken. Gibraltar, 9 Oct. Het Portugeesche Konin klijke jacht //Donna Amalia" heeft den Konin- klijken Standaard geheschen (dus een bewijs dat de Koning nog aan boord vertoeft.) Een Jtaliaansche kruiser wordt heden verwacht om de Koningin Maria Pia en de infante Alfons naar Italie te brengen. Koning Manuel en Koningin Amelie zullen het zomerverblijf van den gouverneur van Gibraltar bewonen. Het jacht //Donna Amalia" zal van avond in de richting van Lissabon vertrekken. De Koning en Koningin Amalia, met hun gevolg, hebben de voormiddag-mis bijgewoond. Een talrijke menigte, die zich in den omtrek der kerk bevond, heeft de souvereinen gegroet, waardoor deze diep getroffen scbenen. i COIRAST. Pit Mad verwcliljpt WaanilBg., lVoi-nmlai;. en t riiilHi{Hvoiiit, Dilyezimderd op Veeatdagen. hij de Virma P. JB. ti» jUIC glNBE te We* Weazen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Genieenteraad is belegd tegen Uonderdng den 13 October ItflO, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 10 October 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethonders der gemeente TER NEUZEN maken, ingevolge art. 30, tweede lid, derLand- weerwet, bij deze bekend, dat het onderzoek, bedoeld bij artikel 29 dier wet, van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers van de Land- weer zal worden gehouden te Ter Neuzen, in het arsenaal, op des namiddags 2,30 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1910, wier gesiachtsnamen beginnen met de letters A tot en met G des namiddags 3.30 uur, de overige verlofgangers van de lichting 1910; des voormiddags 9 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1907, wier gesiachtsnamen beginnen met letters A tot en met Gdes voormiddags 10 uur, de overige verlofgangers van de lichting 1907, des voormiddags 11 uur, voor de verlofgangers van de lichting 1904, wier gesiachtsnamen beginnen met de letters -1 tot en met A'; des namiddags 1 uur, de overige verlofgangers van de lichting 1904. Tot de verlofgangers, die verplicht zijn aan het onderzoek deel te nernen, behooren ook bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het reservepersoneel der landmacht, die bij dat reservepersoneel zijn toegetreden, na 7 Februari 1910, zoomede de verlofgangers, die bij de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrijwilligen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter uict te worden deelgenomen door de verlofgangers, die in het loopende jaar overeen- komstig artikel 11 van voornoemde wet voor her- halingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wel onder de wapenen zijn gekomen voor of op den datum, voor het over hen te houden onderzoek vastgesteld de verlofgangers, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst, enz. in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; de verlofgangers, door wie, als geestelijke, bedienaar van den godsdienst, enz. een verzoek is ingedicnd om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist; de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij het Landweer-Besluit 11? waartoe o. a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten bij de Rijks- en bij de gemeentelijke politie; e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelhng hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet); de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet) Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen de vrijwilligers van de Exploitatie-Compagnie der bpoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. dat de verlofganger van de Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen hi uniform gekleeil, en voorzien van de m zijn oezit gestelde wapeiien, uwrivcrneii van ledergoed, kleediug. e« nitrating. stukUeu, alsmede van zijn zokboekjo met daarin gehechten verlofpag, en van de hem eventueel uitge- reikte reglcmenicn en dienstvoorsclirifieu a een*Tref van tw^ tot zes dagen, te ondergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbij ziinde huis van bewaring, door den Landweerdisirictscommandant kail worden opgelegd aan den verlofganger /jOi H 1 n irnn/tnn l b. d. geldige reden niet bij het onderzoek 2o. die zonder verschijnt die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden met voorzien is van de hiervoren vermelde voor- werpen wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrusting- stukken, reglementen of dienstvoorschriften bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden die wapenen ledergoed, kleeding- of uitrusting- stukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een auder behoorende, als de zijne vertoond dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder 1°. tot 4°. &e- noemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek; dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder e wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, schuldlf 3 P'6ge" of zich aan strafbare feiten S 5 maken, Aetzy bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keerente dier zake vallen onder de toepassing van het Crirnineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsYolk te lande. De verlofgangerdie bij herhaling wapenen en leder goed, kleeding- of uitrustingstukkenreglementen of dienstvoorschriftenaan een ander behoorendeals de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaalddie tevens het corps van het leger aan- wijstwaarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofgangerdie niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienstwordl als deserteur behan- deld, nadut tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat het niet- ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving den verlofganger niet ontheft van de verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeente-secretarie moeten worden overge- legd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Yoor zooveel betreft den verlofganger die zich buiten bet Rijk bevindt, geldt in bet bijzonder dat geneeskundig getuigschrift moet zijn eene behoorlijke gelegaliseerde ver klaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, boudende dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om bij het onderzoek te verschijnen. ^rlofganger, die wenscht het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Landweerdistrict, waartoe bij behoort te ondergaan, kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot zijnen Landweerdistrictscommandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld docb behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, docb maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. erlofgangers, voor wie de uitoefening van bun beroep of bedrijf of andere omstandigheden deelneming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onderzoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld te ziju en behoeft ook niet gefrankeerd te worden verzonden. Indien verlofgangers door ziekte verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woonplaats- verandering niet aan bet onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictscommandant bepalen, dat door deze verlofgangers het onderzoek in de maand December wordt ondergaan. Ter Neuzen, den 8 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1