Tst Neuzensche Courant Buitenland. Gemesigde berichten. Zaterdag 8 Oct. 1910. No. 5517. Omwenteling in Portugal. IDIEXRaDIE] BLJlJO. Koning Manuel deed afstaud en vluchtte op een oorlogsschip. Er is een voorloopig republikeinsch bewind gevormd. De berichten over een republikeinschen op- stand in Portugal blijken in vollen omvang waar te zijn. Te Lissabon hebben de opstande- lingen, geholpen door een deel van het leger en door de vloot, een stouten aanval gedaan en de laatste overblijfselen der monarchie ver- brijzeld. De jeugdige Koning Manuel is met zijn rnoeder, Koningin-weduwe Amelie, in veiligbeid aan boord van de *Sao Poalo", een Brazilaansch oorlogsschip. In de straten van Lissabon juicht een groote menigte de leiders der republikeinen toe en het heet dat de republiek is uitgeroepen. De voornaamste republikeinsche voormannen hebben een voorloopig bewind gevormd. De republikeinen hebben de omwenteling met bewonderenswaardige zorguitgevoerd. Zij wisten liun tijd wel te kiezen, want hoewel van royalisti- sche zijde verzet geboden is, schijnt alle macht hen zonder veel bloedvergieten, in handen te zijn gevallen. Dat de opstand lang is voorbereid, blijkt wel uit't feit dat twee aanzienlijke republikeinen Magelhaes Lima, eigenaar van het blad ,/Van- guarda" en Jose Relvas, grondbezitter, in Augustus te Louden confereerden met Britsche regeeringspersonen om hun mede te deelen dat de instelling van de republiek in Portugal voor de deur stond en dat de republikeinsche re- geering het verbond met Engeland wenschte te bestendigen. Door snel ep krachtig handelen, evenals de Jong-Turken tegen het Hamid-regime, hebben de Portugeesche republikeinen het pleit ge- wonnen. Er lag brandstof genoeg gereed om 't op- standsvuur te doen opvlammen. De aanleiding ontbrak nog. Deze kwam door den moord op den republikein Bombarda, een der popu- lairste figuren te Lissabon. De moord wordt als een wraakneming van de clericalen be- schouwd en beeft zich als volgt atgespeeld Dr. Bombarda, directeur van het krankzin- nigengesticht te Lissabon, werd vermoord door een luitenant der infanterie, senor Rebello Santos, dien hij behandeld had. Toen de luitenant de spreekkamer van Dr. Bombarda binnentrad, loste hij drie schoten op den medicus. Of- schoon hij in den onderbuik getroffen werd, greep Bombarda, een stevig gebouvvd man, den aanvaller beet en er ontstond een worsteling, gedurende welke de luitenant de overgebleven patronen afschoot. Bedienden snelden te hulp, maar Bombarda stond op, ondanks de bekomen verwonding, en plaatse zich voor Santos, met de woorden z/Doet dien man niets, hij is waanzinnig". Daarop viel hij in zwijm en stierf des avonds om zes uur. Bombarda was niet alleen een eminent psychiater, maar tevens een militant anti-cleri- caal. Zijn jongste toetreden tot de republi keinsche partij wektegroot opzien in de politieke wereld van Portugal. De opstand. In den nacht van 3 op 4 October werd het sein tot den opstand gegeven. Een officieel bericht verklaart, dat eenige troepen-afdeelingen dienst weigerden en zich voor de republiek verklaarden. De trouw gebleven troepen lever- den met de in't geweergekomen revolutionnairen gevechten, maar later sloten ook de eerstge- noemden zich bij den opstand aan. Twee regimenten artillerie vochten tegen een Koningsgezind regiment. Intusschen mengden de oorlogsschepen, die de zijde van den opstand kozen, zich in 't ge- vecht. Het bombardement begon Het vuur werd vooral gericht op de ministeries, die het Handelsplein omgeven, en op het paleis Neces- sidades. Ook aan de openbare gebouwen werd schade toegebracht. De toren van de kerk van Necessidades is vernield. Het geweervuur in de benedenstad heeft slachtoffers gemaakt. Men begroot het aantal dooden reeds op 100 en het aantal gewonden op veel meer. Ook zijn eenige voorbijgangers gedood. Gemeld wordt tevens dat niet alle troepen en oorlogsschepen aan 't gevecht wilden deel- nemen. Yoor zoover uit de tegenstrijdige en verwarde berichten is na te gaan (de telegrafische ver- binding is nog niet hersteld is er Dinsdag en Woensdag te Lissabon zwaar gevochten. Dinsdag hadden verschillende regimenten, twee oorlogsschepen en de marinierskazerne zich voor de republiek verklaard, daarentegen hielden de regeeringsgezinde troepen het centrum van de stad bezet. Er gingen geruchten dat troepen uit de provincie, die voor de regeering willen strijden, op de hoofdstad aanrukten. Een gerucht wil, dat 6000 gewapende boeren Lissabon zijn binnengetrokken. Woensdag zijn de opstandelingen in 't cen trum der stad doorgedrongen. Om 12 uur 's middags werd de republikeinsche vlag met de blauwe en groene kleuren, op de openbare gebouwen, op het legerarsenaal en op het stad- huis gebeschen. De revolutionaire oorlogs schepen begroetten de vlag met salvo's. Ook op het paleis stond de opstandsvlag. De opstandelingen hebben alle openbare ge bouwen aangevallen, rukten de vroegere Portu geesche vlag er af en verscheurden die. De opwinding is groot. Het gewapende volk verbroedert zich met de troepen en loopt door de straten het nieuwe volkslied te zingen, op de wijs der Marsellaise, die al in zoovele landen 't lied van den opstand was. Op de bank van Portugal is de republikeinsche vlag geheschen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het geweer- en kanonvuur zonder op- houden voortgeduurdbij het aanbreken van den dag is het zelfs heviger geworden. De schepen der opstandelingen schoten steeds door op eenige Staatsgebouwen, in het bijzonder op het marine-arsenaal. Het aantal dooden gedurende den nacht ge vallen, is groot. De koninklijke familie moet, daarin stem men alle berichten overeen, in veiligheid zijn. Koning Manuel heeft volgens een telegram uit Lissabon van 5 dezer, besloten om at te treden. Een stoombarkas van de /.Sao Paolo" legde bij 't koninldijk paleis aan, dat aan de achterzijde aan de rivier grenst. Na eenig tegenstribbelen stemden Koning Manuel en zijn rnoeder toe te vluchten. De Koning begaf zich door de gelederen van de trouw gebleven troepen in de barkas en ver- volgens aan boord van de //Sao Paolo". De Konigin-weduwe ging naar Cintra in de pro vincie Estramadura. Het beet, dat de revolutionaire comite's van deze vlucht weten en er stilzwijgend in hebben toegestemd. De //Sao Paolo" is het oorlogsschip, waarmee de Braziliaansche president Fonseca een bezoek aan Lissabon bracbt. Juist zou de Koning een banket aan den president aanbieden, toen de opstand uitbrak. Toen acbtte men 't beter, dat het banket aan boord van 't oorlogsschip zou plaats hebben Bericht wordt dat de Koning tot 't laatste moment in zijn paleis bleef en tegenstand bood aan het bombardement. De Portugeesche legatie te Parijs wist Woens dag nog niets van de vlucht des Konings en men hoopte op bemiddeling van de Engelsche oorlogsschepen. Het voorloopig republikeinsche bewind is samengesteld uit de volgende republikeinen, waarvan de eerste drie vooral bekend zijn Theophile Braga, eerste-MinisterAlphons Costa, Justitie; Bernardino Machado, Buiten- landsche ZakenBrazilo Elles, Financien Antonio Luig Gomes, Openbare Werken; ko- lonel Barreto, Oorlog Antonio Jose Almeida, Binnenlandscbe Zaken Amazo Azevedo Gommes, Marine Eusebio Leao, gouverneur van Lissabon. De leider van den opstand was admiraal Dantas. De //Intransigeant" verneemt uitLonden.dat vluchtelingen uit Portugal een telegram hebben ontvangen, meldende dat in een proclamatie de republiek is afgekondigd en het Koninklijk paleis in handen der opstandelingen is. Het departement van Buitenlandsche Zaken te Parijs heeft bericht ontvangen, dat Dinsdag- morgen te Lissabon de republiek is uitgeroepen en dat het leger zich voor dezen regeeringsvorm heeft uitgesproken. De nieuwe stedelijke gouverneur Eusebio Leao hield van het balkon van het stadhuis een rede, dat hij de orde in de stad aan de zorg der burgers en van de politie toever- trouwde. Eerbiedigt, zei hij, de openbare en particuliere gebouwen en het leven van alle personen wie dan ook, want de republiek is edelmoedig en groot van ziel. Een groote menigte juichte deze woorden levendig toe. De Engelsche regeering die naar het schijnt reeds van te voren op de hoogte was van de omwenteling in Portugal zond aanstonds oorlogs schepen naar Lissabon. De kruiser Newcastle is daar Woensdag aangekomen en ligt op de Taag voor anker. Een tweede werd verwacht en een derde is op weg naar Oporto. Ook Italiaansche en Spaanscheoorlogsbodems zijn op weg naar Lissabon. Behalve uit de dorpen aan den anderen oever van de Taag tegenover Lissabon, te Barreiro en Setubal, komen uit andere plaatsen van het land geen berichten over onlusten. Te Oporto zou alles rustig zijn gebleven. Yreemdelingen hebben bij de gevechten te Lissabon niet te lijden gehad. Paus Pius is zeer onder den indruk van de gebeurtenissen in Portugal. Hij is geruimen tijd in zijn bidvertrek in gebed verzonken ge- weest. De toevloed van reizigers naar Portugal te Parijs is zoo groot, dat de spoorwegmaatschappij genoodzaakt was, biljetten voor de Zuider Expres tot Zaterdag a. s. te weigeren. Lissabon, 5 Oct. Vanavond zal hier de vol gende proclamatie worden verspreid Volk van Portugal Het volk, het leger en de vloot hebben de republiek uitgeroepen. De dynastie der Braganza's die het land zooveel kwaad gedaan en voortdurend den maat- schappelijken vrede verstoord heeft, zal voorgoed uit Portugal worden verbannen. Deze grootsche gebeurtenis, waardoor ons door zijn moed legendarisch geworden vader- land wordt bevrijd, vervult alle vaderlandlievende harten van ons ontembaar volk met trotsch en verrukking. Zoo is dan voor goed een einde gemaakt aan de slavernij van ons land, en een weldoend beeld van een bewind van vrijheid rijst, lichtend in zijn reine wezen, voor ons op. Burgers, de ure die wij beleven is een be- looning van al den strijd dien wij gevoerd, van alle smart die wij geleden hebben. Deze ure moet het begin wezen van een tijdperk van strenge zedelijkhei'd en vlekkelooze gerechtig- heid. Wij willen van onze offervaardigheid voor het vaderland den grondslag van ons politiek program, en onze edelmoedigheid tegen over de overwonnenen den grondslag van ons zedelijk program maken. Burgers. Moge slechts een belang het be- lang van het vaderland u bezielen, en slechts een verlangen, het verlangen om groot te zijn, ons vereenigen. De republiek heeft vertrouwen in het volkvertrouwen dat het de maat- schappelijke orde zal handhaven, eerbied hebben voor de gerechtigheid en zich wil wijden aan de gerueene zaak der vrijheid. Bevestigt met liefde en offervaardigheid het werk van de republiek Portugal. Londen, 6 October. De Daily Mail verneemt uit Lissabon Yerscheidene regimenten infanterie, ruiterij en artillerie hadden hunne oflicieren vermoord zij rukten daarna de stad binnen en gaven seinen aan de oorlogsschepen op de rivier, die zich daarop bij den opstand aansloten. Zij heschen de republikeinsche vlag. Dezelfde vlag werd gehesohen op het fort Almada en te Barreiro waar een algemeene staking werd afgekondigd. De oom des Konings, de hertog van Oporto stond aan het hoofd der bergartillerie, die voor de^ opstandelingen moest wijken. Toen het paleis vermeesterd werd, beging generaal Gorjas, die het verdedigd had, zelfmoord. Lissabon, 6 October. Theofil Braga, de president van de voorloopige regeering, heeft aan de ministeries van buitenlandsche zaken van de mogendheden een telegram gericht, waarin hij kennis geeft van de uitroeping van de republiek en de instelling van de voorloopige regeering. De regeering zal voor de openbare veiligheid en orde instaan. De toestand. Viel uit de eerste berichten af te Jeiden dat de revolutie geslaagd was. de gisteren ontvangen telegrammen doen zien dat dit nog allerminst vast stond en het voorloopig bewind in Lissabon den toestand nog in het geheel niet meester was. De regeering, meldt dan ook een Reuter- telegram, neemt nog voortdurend maatregelen, en een ander, niet minder minder belangrijk bericht uit dezellde bron verzekert, dat de koningsgezinde troepen over versterkte kampen beschikken en dus tot alles in staat zijn. Over de provincien valt niets met zekerheid te zeggen. Een tamelijk hardnekkig gerucht wil, dat uit Oporto koningsgezinde troepen naar de hoofdstad zullen oprukken. Bet is dus nog onzeker le. of de republikeinen in Lissabon den toestand meester kunnen blijven 2e. of zij, wanneer zij de hoofdstad in hun macht hebben, een mogelijk koningsgezinde be- weging uit de provincien niet alleen het hoofd kunnen bieden,maar ook voor goed onderdrukken. De verschillende proclamaties, die tot het volk gericht zijn, mogen, wat woordenkeus betreft, verdienstelijk heeten, in overeenstem- ming met de feitelijke macht van het voor loopige bewind zijn zij niet, en de heer Bernar dino Machado, de voorloopige Minister van Buitenlandsche Zaken, die een correspondent van de Kolnische Zeiting mededeelde, dat de republikeinsche regeering alle verbintenissen op zich neemt, die de monarchie heeft aange- gaan, verkoopt de huid van een beer, dien hij nog niet geschoten heeft. Over het lot van den Koning bestaat nog niet de minste zekerheid. Men behoeft een telegram over de vlucht van de geheele Koninklijke familie naar Engeland voorloopig niet al te tragisch op te nemen. Het is mogelijk en zelfs waarschijulijk, dat de voorloopige regeering de Koningsgezinde Portugeezen hoopt te ontmoe- digen door een stellig bericht over de vlucht des Konings. En waar tot dusver geen de minste aanwijzing gegeven is, dat de republikein sche beweging ook buiten Lissabon belangrijke afmetingen heeft aangenomen, is er geen reden om aan te nemen, dat Koning Manuel het wenschelijk heeft geacht den vaderlandschen bodem den rug toe te keeren. Gisteren meldde een telegram uit Gibraltar, dat het Portugeesche jacht Amelia met de Koningin-Moeder en den infant Alfonso aan boord aldaar zijn aangekomen. Daaruit kan worden afgeleid dat de Koning nog in Portugal is. (Zie laatste berichten.) Gisteren herdacht mej. J. W. van der Wedden, weduwe Rauwendaal, te Amsterdam haar •100sten verjaardag. De vrouw is nog uiter- mate kras. Zij doet geregeld haar eigen huis- houdentje, stelt belang in het welvaren van alien, die zij heeft zien opgroeien en beijvert zich steeds voor weldadige instellingen. De gebreken van den hoogen ouderdom zijn haar bespaard gebleven, zoodat zij haar feest, zij het in stilte, met opgewektheid mocht vieren. Twee peuters van een paar turven hoog elk, kregen in de 3e Rozendwarsstraat te Am sterdam twist, die zoo hoog liep, dat een van de bengels het mes trok en zijn tegenstander bewerkte met het droevig gevojg, dat deze een steek met het mes in de zijde kreeg, waarbij de long geraakt werd. De getroffene, Jan Koen- raad Pommerel, werd in de Volksapotheek aan de Rozengracht het eerst verbonden en vandaar overgebracht naar het Binnengasthuis. Het messtekertje werd in verzekerde bewaring ge- braeht. Het spreekt van zelf, dat het droevig geval veel sensatie in de buurt verwekte. Woensdagmorgen ongeveer half elf werden er in de Kerkebuurt te Heilo nummer 111 een 3tal revolverschoten gelost. De daar wonende 33jarige J. A. V. de J. uit Rotterdam, had twee schoten op zijn vrouw gelost, welke in haar hoofd terecht gekomen waren en daarna zichzelve gedood. Het gezin De J., bestaande uit man, vrouw, en vijf kinderen, waarvan de jongste vier weken, bewoonden nog maar sinds twee dagen het ge- huurde perceel, met het plan zich als filiaal- houder voor een brood- en banketbakker te vestigen. Door financieele achteruitgang was de man zeer melaucholiek. "Vermoedelijk is hij hierdoor tot deze wanhoopsdaad overgegaan. De toestand der vrouw is gunstig. Maandag voormiddag werd te Sittard nabij het station opgemerkt een jongetje van omstreeks 31/2 jarigen leeftijd, hetwelk al wee- nende vertelde, met den trein te zijn gekomen en nu steeds zoekende was naar zijn ouders. Door de gemeentepolitie werd het knaapje, dat- vloeiend Duitsch sprak en verklaarde Ewald Joesten, genaamd te zijn, voorloopig onder dak gebracht en van voedsel voorzien. Aan welk station het kind op den trein was gestapt, wist het niet te verklaren. Terwijl hiernaar het onderzoek in gang was, verscheen in den avond de vader van den kleinen reiziger, die na een lang en vruchteloos zoeken in zijne woonplaats Heerlen, eindelijk van eenige personen aldaar vernam dat zij het knaapje in den trein hadden zien klimmen en met dezen, na hun een adieu te hebben toegeroepen, in de richting Sittard verdween. Men kan zich de vreugde van den vader en 't kind, dat steeds om zijn ouders jammerde, bij hun wederzien beter voorstellen dan wij dit kunnen beschrijven. Een inwoner van Utrecht ging met zijn vrouw Zoudagmorgen naar Nijmegen, om daar den dag door te brengen. Zjj lieten het huis over aan de dienstmaagd. Deze, zoo verhaalt 't /,U. Dbl.", was al geruimen tijd bij mevrouw in dienst en had tot voor een drietal maanden geen aanleiding tot klachten gegeven. In den laatsten tijd was mevrouw niet meer zoo tevreden over de jeugdige gedienstige, die, zooals duidelijk bleek, in slecht gezelschap was verzeild maar men vertrouwue 't meiske toch genoeg, om haar zonder eenige vrees de bewaking van de woning toe te vertrouwen. Toen meneer en mevrouw vertrokken waren kwam er bezoekvrieudinnen van het meisje en ook vrienden. Ze werden in alle vriendschap ontvangen en keuken en kelder voor hen open- gesteld. Een ware zwelgpartij werd aan gericht flesschen boerenjongens en morellen werden ge- ledigd, een kruik jenever, op naam van den heer des huizes gehaald, evenzooen al wat men aan eetbare waar kon ontdekken verdween in de hongerige magen. Welken naam moet men wel toekennen aan het verzwelgen van twintig eieren en een pot met zuur, besprenkeld met boerenjongens en dergelijk alkoholika Natuurlijk was 't resultaatzeeziekte, en de wandalistische gasten veroorzaakten aldus een toestand, die onmogelijk in zijn details te be schrijven is. Daarna bezocht men ook de slaap- kamers, en toen de bende was uitgeraasd,' ver trokken ze. VAN O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9