Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag- 8 October 1910. 50° Jaargang. Bekendmaking. Binnenland. Gemengde berichten. No. 5517. TWEHDa BL-A-IX nos 40, 44, 51 en 66 FEUILLETON. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat op heden zijn uitgeloot en blj den Gemeente-Ontvanger betaalbaar zijn gesteld de obligation der Geldleening groot/'SOOO,aangegaan in 1900. Westdorpe, 4 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES, Burgemeester. R. KIEBOOM, Secretaris. Door de Ministers van Oorlog, Marine en Kolonien is een antwoord aan de Tweede Kamer ingezonden op de beschouwingen en voorstellen der zoogenaamde Krupp-commissie, welker rapport kort voor het zomerreces in hun handen was gesteld. Dit antwoord is evenals het verslag zelf ge- heim en slechts in een exemplaar toegestuurd. Om de kennisneming in deze dagen van drukke parlementaire werkzaamheden niet ge- heel onmogelijk te doen zijn, is door den voorzitter der Tweede Kamer besloten om nog een drietal exemplaren te doen drukken, zoodat vier leden tegelijkertijd op de griffie van het belangrijke staatsstuk kunnen kennis nemen. Door den ingenieur-architect Roelof Kuipers te 's Gravenhage, onder wiens directie reeds verscheidene waterleidingen hier te lande uitge- voerd zijn, is een plan ontworpen van een waterleiding voor Zuid-Beveland. in dat plan zijn ook de gemeenten's Graven- polder en Borssele opgenomen. Een consortium van Mederlandsche belang- hebbenden op waterleidinggebied is bereid dit werk te leveren voor f 1.220.000. Blijkens het ontwerp bedraagt de totale leugte der buisleidingen 231 K.M., het machinever- mogen 150 P.K., met een pompvermogen van 300 M3 per uur. De reservoir-inhoud der water- torens bedraagt gezamenlijk 2000 Ms. Dit zeer omvangrijke werk kan het consortium leveren voor f 28 per inwoner. Indien een lager literverbruik per inwoner, mag worden berekend, is het consortium bereid een nog veel lagere aanbieding te doen. Zoo noodig kan het ook een ander terrein voor de prise d'eau aanbieden, niet zoo dicht, als het reeds daarvoor bestemde, bij de bebouwde kom der gemeente Ossendrecht gelegen. De bouwkosten worden begrootop 1.220.000 en voor aankoop van terrein, toezicht by de uit- voering en verdere kosten wordt 60.000 ge- raamd, samen dus f 1.280.000. Bij het plan Kuipers wordt de bevolking gerekend op 60.000, het maximum dagverbruik per inwoner 81 liter, het maximum etmaal verbruik 4846 M3, het pompvermogen op 200 M3 per uur, het machinevermogen 100 P.K. en de reservoir inhoud der watertorens 2000 M3. Volgens het plan Carl Francke zijn die cijfers 53000, 50, 3000, 125, 55 en 1500. Volgens het plan Kuipers zal het buizennet een lengte van 231.000 M. hebben en een ge- ML, 74) //He, hola, jij dagdieven, jij luiaards 1 Je ligt op een vulkaan, die je elk oogenblik kan verzwelgen, op een kruitmijn, waarmee je in de lucht vliegt. Wordt wakker, jij beren 1" riep hij met zijne forsche commandostem, die in de ooren der bandieten als de trompetten van Jericho scbetterden. z/Wat is er Brandt de hut boven ons hoofd Dit waren eenige uitroepen, die Mac Donald van zyne kaa;«raden te hooren kreeg. z/Voor den drommel, kapitein 1" riep een, die ongemakkelijk van de slagen en stompen, die de kapitein met de tang uitdeelde, gehad had, //Wil je ons op deze manier aankondigen, dat je de jonge miss in bezit hebt." z/Alles is misluktriep de bandietenchef woedend,die jonge deerne was ons te slim af, zij is oorzaak, dat de aanslag mislukte en dat drie onzer beste kameraden nu op wetr zijn naar de gevangenis van Tip-Top. In e'en woord, Dick, Bill en Steven zijn door de schuld van die kleine heks in den val geloopen. In dien het mij niet gelukt hen te redden, zijn ze dichter bij de galg dan hun lief is." Dit nieuws bracht alien in rep en roer. In de eerste oogenblikken hoorde men niets dan razen en tieren, dat als 't brullen van een aantal leeuwen door de hut klonk. Iedereen wicht van 6.217.000 Kg., volgens dat van Carl Francke 194.015 M. en 4.863.000 Kg. Het geschenk van den Tsaar aan Zaandam, een standbeeld van Peter den Groote, is op het oogenblik te Amsterdam. Het Russische consultaat wilde niet zeggen waar, deelt het //Nwbl. v. Ned." mee. Zoek is het wel niet, doch men intresseerde er zich niet erg voor, omdat het toch weer naar den beeldhouwer Bernstam te Parijs teruggaat, die het heeft ge- maakt, omdat gebleken is, dat het te klein is voor het plein te Zaandam, waarvoor het bestemd is. Nu zal er een vervaardigd worden, dat Tsaar Peter levensgroot geeft.- De vorst is afgebeeld in timmermanscostuum met een deel van een schip aan zijn voeten. Wanneer het nieuwe beeld tijdig genoegge- reed is, zal het in het voorjaar van 1911 ont- huld worden. TER NEUZEN, 7 October 1910. Ter aanvulling van ons vorig bericht omtrent de te water lating van het schooner- schip, gebouwd op de werf //Zeeland" voor rekening van den heer J. van Rompu te Vucht, zij nog gemeld, dat dit schip zal varen onder den naam //Angelina", onder de hoogste klasse Veritas en bestemd is voor de groote kustvaart. Met het uithangen van kleedingstukken te reede van Newa, aan boord van het stoomschip Elisabeth, kapitein H. K. van der Goot, viel de hofmeester-bediende Tj. Onues overboord, en zou zeer zeker verdromken zijn, indien niet de kok B. D. de Break en de matroos Hans Ovesen niet terstond zich geheel gekleed te water hadden begeven en met levensgevaar voor hun zelf de drenkeling van een wissen dood hadden gered. Hontenisse. Eindelijk is het eens de rijks- veldwachters en den gemeenteveldwachter .long- bloed van Laer, uit de gemeente Graauw, Wijn en Geene uit Hontenisse Zaterdagnacht mogen gelukken, den strooper J. B. uit Hontenisse, in handen te krijgen. Lichtbak en patronen werden in beslag ge- nomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 October de volgende vonnissen uitgesproken A. W. S., oud 15 j., stationstelegrambesteller te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool. E. S., oud 19 j., arbeidster te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot I week gevangenisstraf. J. L. K., oud 19 j., werkman te Sas van Gent, is wegens diefstal veroordeeld tot 15 boete of 12 dagen hechtenis. A. M., oud 22 j., arbeider te Eede, is wegens bedreiging met zware mishandeling veroordeeld tot 4 maanden gevang, J. J. K., oud 14 j., koewachter te Breskens, is wegens mishandeling en strooperij, veroor deeld tot 1 maand tuchtschool. A. C. S. C., oud 24 j., kleermaker te Honte nisse, is wegens strooperij met inklimming, veroordeeld tot 3 boete of 3 .dagen hecht. J. E. E., koewachter te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot f 3 boete of 1 week tuchtschool. P. F. D., oud 33 j., werkman te Hontenisse is wegens het niet voldoen aan een bevel van een zwoer bij hoog en laag hun kameraden te wreken en te bevrijden. Eindelijk werd het rustiger en men verzocht Mac Donald den slechten afloop meer in 't bijzonder te verhalen. ,Er is wel niet veel tijd om te vertellen," hernam Mac Donald, ,/doch in T kort wil ik je zeggen hoe de vork in den steel zit." Met weinige woorden verhaalde de roover- hoofdman 't gebeurde en hoe hij er achter ge- komen was. z/Nou kan je wel denken," zoo besloot hij het verhaal, //dat ik meer dan ooit besloten ben Capitola te rooven. Zij is een satan in de ge- daante' van een teer meisje en werkelijk, naast mij, aan de spits, miju wakkere broeders, was ze juist op hare plaats." z/Ik bewonder die kleine standvastige deerne", riep een der bandieten. //Ze bevalt mij door haren moed en hare manuelijke vastberadenheid". z/Intusschen", ging Mac Donald weer voort, z/kunnen we een tijdlang niet meer in de heksenkeuken samenkomeu. We wonen hier boven een vulkaan". „Dat is waar, kapitein", bevestigden de anderen. //Laat ons dan geene minuut ver- liezen, maar dadelijk handelen. De arme drorn- mels, die nu in de gevangenis zitten, zijn braaf en zullen niets verraden doch ze zijngewond, misschien zwaar gewond. Toch kunnen we de zaak niet veel vertrouwen. We moeten dus eene andere verzamelplaats kiezen en daartoe leent zich 't beste de Heksengrot. Ben je 't daarmee eens z/Ja, ja," riepen de roovei-s. ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. D. M. T., oud 28 j., huisvrouw van E. B. te St. Jansteen is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. M., oud 29 j., metselaar te Oostburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hecht. Door bovengenoemde rechtbank is rechts- ingang verleend met gevangenhoudiug en ver- wijzing naar de terechtzitting tegenW. F. v. d. B. ond 72 j., geboren te Axel zonder vaste woonplaats, gedetineerd, ter zake van bedelarij. Door J. T. M., oud 24 j., geboren en wonende te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der arrond. rechtbank te Middelburg van 23 September j.l. waarbij hij wegens zware mishandeling is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 jaren. Ook door den officier van justitie is tegen dat vonnis appel aangeteekend. Zondag 9 October 1930. Van Den Bosch naar Geffen, Pit uit Geffen was met zijn koebeest naar de //Bossche Mert" geweest. 's Jonge, 's jonge wat had die man zaken gemaakt. Het koetje deed ie zoo voordeelig van de hand, dat Pit ver boven de raining kwam en zijn vuist vaster dichtkneep, om toch maar z/Goed, laat ons oogenblikkelijk oprukken. Pakt onze wapens en munitie mee, vergeet ook onze verkleedingen niet, laat niets achter wat ons verblijf alhier zou kunnen verraden. Dit moeten we voor de oude Hat doen, dan zal ze ons later weer gaarne opnemen." z/Maar wat zal er van Bill, Steven en Dick worden vroeg een der bandieten. z/Dat is mijne zaak," hernam Mac Donald. vEen tijd lang moeten we rustig blijven, om de waakzaamheid der politie weer te sussen. Ondertusschen kunnen onze kameraden van hunne wonden genezenindien ze zich dan flink gedragen en dan niets verraden hebben, zooals 't echte bandieten betaamt, zal ik voor hunne bevrijding zorgen. En nu geeu woord meer daarover. Binnen tien minuten moeten we alien uit deze hut verdwenen zijn." De bevelen van den hoofdman werden stipt nageleefd na weinige minuten was de hut der oude Hat volmaakt van elk spoor der bandieten gezuiverd, zoodat de scberpzinnigste sheriff er niets verdachts in zou gevonden hebben. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Week op week verliep en Mac Donald had nog niets tot bevrijding der gevangen kameraden kunnen doen. Reeds was men in Augustus, de zaak zou weldra voor de rechtbank dienen en nog zuchtten de bandieten in den kerker. Aan elk hunner was eene afzonderlijke eel aangewezen. Met bange zorg zagen ze hun lot tegemoet en in stilte verwenschten ze den kapitein, die hen in den steek liet, juist nu ze zijn hulp T meest geen dubbeltje van den verkoopsprys te ver- liezen. Zooveel gebeurd, nu daar kon een reisje af. Hij had nog nooit in een trein gezeten, hij wou het dus nu eens probeeren. In Den Bosch stapte hij parmantig den trein in, keek verwonderd met eerbied in de 3de klasse coupe rond. Wat fain, nei, zoo heid ie't nooit gedacht. Bruin glimmend hout, schoone blauwe gor- dientjes en dan kon ie zoo lekker naar buten kieken. Hoe stond de lokkemetief overal netjes stil, als ie het nou ook mer ien Geffen deed. Pit zat niet alleen, eenige reizigers zaten bij hem in de coupe, en lichten hem in, hoe de trein stil kwam te staan. Hij zou maar aan een handel trekken, dat de rem was, en de trein zou stil staan. En zij wezen onzen Pit op den regulateur, om de buizen, die onder de coupebanken liggen, warm of koud te maken. De trein had al een paar maal stilgestaan. Geffen was nu het eerstvolgende station. Pit stond vlug op, greep zenuwachtig naar de regulateur voor koud of warm. Pit, trek riepen de reizigers. Ons boerke trok met alle kracht en de trein stond stil en dat had hij 'm gelaptPjtboer wist niet en begreep niet, dat de machinist de trein had doen stilstaan. Met een air, als van iemand, die zeggen wil z/dat heb ik nou eens gedaan", stapte Pit uit om naar het dorp te gaan. Hij zocht zijn spoorkaartje. Wat stond daarop ;/35 cent, Den Bosch-Geffen. cent halve prijs." Yerduld, dat schilt de helft, waarum kos ik niet veur half geld meegaon mompelde de gierige Pit. Hij naar den stationchefMeneer, hoeveel kost de reis Geffen-Den Bosch 35 cent, enkele reis, baas. En daor steed 35 cent en 17a/2 cent. Waorum mocht ik dan niet veur't minste geld mee vroeg Pit half kwaad. Half geld betalen alleen kinderen en Ben jij ook een kind Misschien een groot kind Lop hin, kel. Ik gao nooit meer mee met jouw trein. En Pit slofte Geffen binnen. (Gelderl.) De draadlooze telegrafie maakt steeds vorderiugen. Nu zijn er geslaagde proeven genomen voor draadlooze verbinding met Zuid- Amerika. Marconi seinde uit Buenos-Ayres, dat het hem verleden week is gelukt, draadlooze telegram- men op te vangen, welke afgezonden waren door de stations te Clifden (lerland) en Glace Bay (Canada). De overbrenging geschiedde over een afstand van 6000 mijlen zonder eenig tusschen- station. De uitvoerbaarheid van het tot stand brengen van draadlooze gemeenschap tusschen Europa en Zuid-Amerika acht men nu verzekerd. De oprichting van een sterk-stroom Marconi- station te Punta del Este (Uruguay,) zal on- middellijk ter hand genomen worden. Het Europeesche station, dat gebezigd zal worden voor den radio-telegrafischen dienst met Zuid- Amerika, is gevestigd te Ooltano, in Italie, en nadert zijn voltooiing. Op den Boulevard des ltaliens te Parijs ontrukten Dinsdagmorgen 3 als heer gekleede mannen een gelddrager zijn tasch, die 17000 francs aan geld en 40000 francs aan wissels behoefden. Indien ze hem niet verrieden, was dit, omdat ze dan hun toestand beduidend ver- ergerden. Dit was de ware reden van hun zwijgen, ofschoon geene kraai de audere de oogen uitpikt. Behalve die geruchtmakende rechtzaak, was er nog iets anders, dat de gemoederen in be- weging brachter zou namelijk een groote missie gegeven worden. Dit was in Virginie iets zeldzaams. Wegens de kleine ruimte in de kerk zouden de oefeuingen en preeken in het open veld gehouden worden. Van heinde en verre kwamen menschen aan van allerlei slag en stand. Wie het maar eenigszins doen kon, had eene tent, wijl de missie wel veer tien dagen zou duren. Ook op Warfieldhouse had men die voorzorg genomen. Dank zij de lange militaire loopbaan van den majoor, was zijn tent, de beste en de grootste van 't heele kamp. Zij bestond uit twee afdeelingen, eene voor den majoor en zijne factotum Wool, en de andere voor Capitola, mistress Codiment en Pitapat. Zij bood alle gemakken, die met het leven in 't kamp ver- eenigbaar zijn. Voor Capitola was dit iets heel nieuws. Overal waren groepjes ^pn mannen, vrouwen en kinderen bezig, om hunne tenten naar be- hooren in te ricbten. Eindelijk zouden de oefeningen beginnen. Onder de vreemdelingen die van heinde en verre waren toegestroomd, bevond zich ook een kluizenaar. Hij was een man van hoogen leeftijd wiens dagen geteld schenen. Hij ging gebukt onder den last der jaren en zijn gang en zijne be- Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman (geen Doopsbe- diening) in het gebouw Bethel der Chr. Jongelingsvereeniging,2e Verbindingstraat en 2 u., geen dienst. Slniskil. 9 u. en l£ u., dhr Dek van Kruiningen. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, JR. Avondm. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams Jr., H. Avondm. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., Dankzegging. Philippine. 9 u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. Sas van Gent. 9| u., Ds. Akersloot van Honten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. G er efor meer de Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axeische straat). Zaamslag. 9 u., en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. liOkaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Daar men op Zondag 16 October het kerkgebouw weer in gebruik hoopt te nemen, zoo zal opVrijdagH en Zaterdag 15 October het kerkgebouw openstaan om dan gelegenheid te geven de kussens en de bankjes er in te brengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5